
Kompletan test GSM/UMTS-telefona Samsung S7220 Ultra
Prodajno pakovanje:
TelefonLi-Ion 880 mAh baterija
Punjač
USB kabl za prenos podataka
Žične stereo slušalice (sa 3.5 mm audio priključkom)
microSD memorijska kartica (veličina varira od regiona - 2Gb ili više)
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom
Pozicioniranje
Iako S7220 liči na naslednika modela Samsung U800 Soul, kao i veliki broj drugih telefona predstavljenih od strane kompanije Samsung na ovogodišnjem MWC, ovaj model nema nikakvih sličnosti sa U800 niti u smislu materijala niti dizajnom niti pozicioniranjem. Jedna od slabih tačaka marketinške strategije je to da nisu u mogućnosti da se fokusiraju na neku određenu ideju i razviju je korak-po-korak ciljajući na sve aktivnosti odjednom. Njihova strast za eksperimentisanjem sa dizajnom, funcionalnostima i pozicionirnajem uvek ih baca na neko novo polje. Neka od rešenja kompanije naprasno su postala široko rasprostranjena, a neki ne mogu da nađu svoj put pa zato nikada i ne budu prihvaćeni na tržištu. Iako je kod modela Samsung U800 drugi bitan akcenat posle funkcionalnosti dizajn, S7220 je potpuno drugačije osmišljen. Karakteriše ga dizajn bez upadljivih formi ili materijala i skoro pa da vas može ubediti da se vreme odmerenih telefona vratilo. Zašto? Za sada nema konkretnog odgovora na to ali činjenica je da će oni kojima se dopada Samsung U800 zbog njegovog dizajna i metaliziranih umetaka biti razočarani modelom S7220 pa oni sigurno neće činiti deo njegovih korisnika. Sa druge strane, pozicioniranje novog modela se ne razlikuje mnogo od onoga koji je iskorišćen kod U800 – korisnici između 25 i 35 godina, isti sekundarni fokus (sve druge grupe osim dece). Međutim, ova iznenadna izmena u dizajnu će odbiti mnoge ljude budući da se čini da je Samsung odlučio da se fokusira na „nove korisnike“. Bespotrebno je reći da je to veoma hrabar potez koji samo Samsung može preduzeti. Na primer, u kompaniji Nokia bili su toliko uplašeni da će izgubiti svoje stare korisnike kada su se pripremali za zamenu modela Nokia 6300 tako da su istovremeno na tržištu predstavili dva modela – Nokia 6700 koji je nasledio duh modela 6300 i 6303 koji je prihvatio njegovu prihvatljivu cenu. Samsung, međutim, ne nudi korisnicima tako veliki izbor a činjenica je da su promenili svoje prioritete sa modelom S7220 osipajući još više ciljnu grupu. Međutim, to neće dovesti do ekstremno loše prodaje zbog toga što će se uvek naći deo korisnika kojima će se dopasti. Radi se o sasvim drugoj stvari, o tome što neće biti u mogućnosti da centriraju svoju marketinšku kampanju oko Samsung U800, što znači da će morati da grade svoj put do korisnika od same osnove što zahteva dodatna sredstva i novac.
Samsung U800 Soul:

Samsung S7220 Ultra:

Model S7220 se odlično uklapa u trenutnu Ultra liniju proizvoda, iako izgleda kao najmanje sofisticirana ponuda od sve tri tako da ga sigurno mnogi neće smatrati realnom alternativom slajder telefonima.
Dizajn, veličina, kontrole
Zahvaljujući dimenzijama 112x47x12.5m i težini od 84 grama, Samsung S7220 je standardni monoblok telefon, odlične izrade koji ne škripi kada ga jače stegnete iako je gotovo u potpunosti načinjen od plastike. Slično kao i S8300, poseduje metalni okvir ekrana koji je u boji čitavog telefona (crveni ili plavi), isto važi i za donji deo.
Video klip, izgled i korisnički interfejs modela S7220 (wmv, 49,6 mb)

Samsung S7720 vs Samsung S7350 Ultra:



Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka dok se sa druge strane nalazi microUSB priključak sa zatvaračem (koristi se za priključivanje slušalica, punjača i kablova za prenos podataka).Na žalost, model S7220 ne poseduje standardni 3.5mm audio priključak iako je dobra vest to da podržava svu Nokia brendiranu dodatnu opremu. Posvećeni taster kamere se takođe nalazi sa desne strane.


Sa zadnje strane na gornjoj polovini nalazi se 5MP kamera, LED blic i ogledalo za slikanje samog sebe. Iznad ekrana je smeštena kamera za video-konferencije zajedno sa senzorom ambijentalnog osvetljenja.



Iako je telefon nešto deblji nego što bi se moglo očekivati on je i dalje veoma zgodan za držanje u ruci.

Ekran
Dimenzije ekrana su 2.2’’ od ugla do ugla uz 240x320 piksela rezolucije (34x45mm, TFT, 16 miliona boja). Kvalitet slike koju pruža je prosečan, a slika je pomalo nejasna. Verovatno je to tako urađeno da bi se redukovala potrošnja energije (iako je S7220 i dalje bolji od Nokia 6700 po tom pitanju).
Samsung S7220 vs Samsung S8300 Ultra Touch:



Ekran može prikazati do 7 tekstualnih i 3 servisne linije ali možete uneti i čitave 24 linije prilikom čitanja poruka, u zavisnosti od veličine slova koju ste odabrali. Taster za kontrolu jačine zvuka omogućava vam da vršite pregled strana ali bez izmene veličine slova (slično kao kod M8800). Ekran modela S7220 pod direktnim sunčevim zracima prilično izbledi, što u značajnoj meri umanjuje njegovu vidljivost, ali se ipak i dalje ponaša bolje od modela M8800 Pixon. Telefon takođe poseduje senzor pokreta koji omogućava da slika bude prikazana na odgovarajući način kako god okrenete telefon.
Tastatura
Softverski tasteri modela S7220 stoje nekoliko milimetara iznad površine što bi u teoriji trebalo da pomogne korisnicima da ne dolazi do pogrešnih klikova. Međutim, u realnosti prsti zapinju za Call/End tastere (da biste se navikli na ovo biće vam potrebno nedelju ili dve) što može da bude frustrirajuće prilikom korišćenja. Pored toga, tastatura telefona, kao i četvorosmerni navigacioni pad su zgodni za korišćenje.

Tasteri izgledaju kao da su napravljeni izjedna, međutim to ne utiče negativno na njihovu ergonomiju. Svi tasteri su osvetljeni belom bojom.


Baterija
Telefon koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 880mAh. Proizvođač tvrdi da ova baterija može da obezbedi 350 časova rada telefona u režimu mirovanja odnosno oko 4.5 sata razgovora. U situacijama pri kojima je teritorija slabije pokrivena mrežom, telefon jednim punjenjem baterije uspeva da ostane online oko 2 dana uz nešto više od jednog časa poziva, malo provere elektronske pošte i do tri časa slušanja radija. Na osnovu svega ovoga zaključujemo da Samsung S7220 može korisniku da obezbedi 1-2 dana autonomije uz prosečno korišćenje Za ovaj model ne postoje baterije višeg kapaciteta.

Povezivanje
Bluetooth. Telefon podržava različite profile, kao što su slušalica, Handsfree, serijskog porta, dial up mrežnog povezivanja, transfera fajlova, “guranja” objekata, osnovnog štampanja, A2DP, Dual Profile Bluetooth. EDR omogućeni Bluetooth 2.1 je dostupan na telefonu. S7220 bežičnim slušalicama upravlja bez ikakvih problema.
USB-connection. U meniju možete da odaberete tri režima: Media, Mass Storage, Samsung PC Studio. Kada je povezan sa PC-jem preko USB-a, S7220 se automatski puni.
U USB Mass Storage režimu, S7220 se pojavljuje na desktopu računara bez potrebe za instaliranjem dodatnih driver-a, tako da je odmah po povezivanju spreman za rad. Brzina prenosa podataka je 1200Kb/s.
Nećete biti u mogućnosti da koristite Bluetooth konektivnost modela S7220 zajedno sa USB-om - biće potrebno da isključite Bluetooth bez obzira na njegov status (bilo da je povezan i prenosi podatke ili ne) što je vrlo nezgodno.
Takođe, za GSM mreže je dostupna EDGE konektivnost klase 10.
Memorija, memorijske kartice
Telefon se isporučuje sa 115Mb ugrađene memorije – ovaj skladišni prostor je na raspolaganju korisniku (verzije koje će biti dostupne preko operatera ćeposedovati 90MB memrije). Memorijska kartica se prikazuje kao posebna sekcija tako da ne možete pristupiti kartici odnosno internoj memoriji u isto vreme. Model S7220 takođe poseduje menadžer fajlova koji vam omogućava da kopirate fajlove sa i na memorijsku kartu. Prilikom testiranja nije bilo nikakvih problema pri radu sa 32GB microSD memorijskom karticom.

Slot memorijske kartice se nalazi ispod baterije telefona pa je potrebno prvo isključiti telefon.
Nije nam se dopalo to koliko je vremena modelu S7220 potrebno da iskopira fajlove sa skladišnog kapaciteta na memorijsku karticu – zapravo, uspeo je da prebaci fajl veličine 50MB za sedam minuta, što je prilično sporo za današnje standarde.
Performanse
Performanse modela S7220 vas sigurno neće oduševiti – u suštini je to sve kombinacija mogućnosti najnovijih i najboljih ponuda Samsung-a, iako ima i nekih razlika. Može vršiti više zadataka odjednom uz Java aplikacije, što znači da pored zatvaranja aplikacije možete i da je minimizujete i ponovo pozovete. Međutim, nema nigde task manager-a tako da ćete morati da tražite po meniju telefona da podignete spuštene aplikacije (videćete različitu ikonu odmah pored svih trenutno pokrenutih aplikacija). Korišćenjem Connectivity podešavanja telefona možete podesiti pozadinsku internet konekciju za pokretanje Java aplikacija što vam omogućava da imate IM klijent i neke druge aplikacije u pozadini (mi smo uspeli da imamo 8 pokrenutih aplikacija istovremeno). S7220 takođe podržava 3D JSR uključujući i sve JBenchmark testove. Što se tiče Samsung-a to je veliki korak kada se uzme u obzir koliko je problematična bila Java na prethodnim ponudama. Pored toga, od sada možete instalirati nove aplikacije ne samo bežičnim putem već i preko internog skladišta telefona ali i memorijske kartice. Java aplikacije takođe ne mogu preći 1MB veličine.
Kamera
Iako Samsung S7220 nije telefon koji je specifično namenjen fotografisanju on poseduje prilično pristojnu kameru, čiji interfejs je u potpunosti izmenjen tako da radi sa ne-osetljivim na dodir kontrolama ovog uređaja. Nezavisno od režima snimanja video sadržaja, on je potpuno identičan onome koji postoji kod modela Samsung S7350.
Specifikaicje kamere modela S7220 su sledeće:
5 MP CMOS modul, 1/4"x4 digitalni zum (na žalost nema optičkog zuma)
LED blic
minimalno makro rastojanje – 10 cm
Režimi detektovanja lica/osmeha
ISO – 100, 200, 400
S7220 koristi landscape interfejs kamere i omogućava korisniku da podesi sva podešavanja u hodu odabirom potrebne opcije u horizontalnom baru koji se nalazi u gornjem delu ekrana. Sve u svemu, interfejs kamere izgleda veoma sličan kao onaj koji se koristi kod uređaja CyberShot serije Sony Ericsson telefona.

Telefon je takođe opremljen GPS prijemnikom koji međutim zadržava nizak profil u svim menijima izuzev aplikacije kamere gde omogućava geografsko označavanje.
Govorićemo više o Face Link režimu telefona kada dođemo do foto pretraživača modela S7220. Poslednja stvar koju treba pomenuti pre nego što pređemo na podešavanja kamere se odnosi na to da telefon poseduje stabilizator slike (koji koristimo kada nije moguće podesiti ISO nivo).
Rezolucije:
2560x19202048x1536
1600x1200
640x480

Režimi fotografisanja:
Pojedinačno snimanjeSnimanje sa okvirom
Kontinualno
Mozaik snimak
Panorama snimak
Snimanje osmeha

Scene:
PortraitPejzaž
Sport
sumrak
Zora
Noćni snimak
Nasuprot svetlu
Tekst

Uravnoteženje belog:
AutoDaylight
Incandescent
Fluorescent
Cloudy

Efekti:
Crno beloSepia
Negativ
Watercolour
Antique

Takođe, kameru modela S7220 karakteriše makro režim.







Korišćenjem menija podešavanja možete odabrati specijalni režim za fotografisanje fragmenata teksta, iako verovatno ovo nikada nećete koristiti obzirom da i Auto režim kod modela S7220 odlično podešava sve opcije i podešavanja i isporučuje kristalno jasne slike.
Panorama režim
Panorama režim modela S7200 je značajan ne samo zbog njegove rezolucije slike već i zato što je način na koji možete kreirati panoramske slike. U osnovi, jedina stvar koju treba da uradite je da snimite prvu sliku u nizu i zatim počnete da pomerate kameru sa leva na desno – S7220 će automatski pokrenuti okidač za drugu i treću fotografiju i zatim sve od ovih fotografija spojiti u jednu sliku. I dok je sa jedne strane vrlo zgodno što je korisnicima na raspolaganju softver koji ceo posao radi za vas nećete biti u mogućnost da uživate u maksimalnom kvalitetu ovih fotografija baš zbog gore poemnutog ograničenja po pitanju rezolucije.
Video
S7220 može da snima video sadržaje u nekoliko rezolucija, iako je maksimalna QVGA (320x240 piksela pri 30fps). Kada snimate video možete zumirati i smanjivati sliku i primeniti neki od prethodno instaliranih efekata. Sve u svemu, kvalitet video klipova nastalih ovim telefonom je prilično dobar.
Primer video klipa (mp4, 0,4 mb)
GPS
GPS modulu ovog telefona je potrebno oko 4 minuta da s eu potpunosti pokrene, ali obzirom da podržava A-GPS, vreme pokretanja je smanjeno na minut ili tek nešto više. Jedan od naših glavnih primedbi za model S7220 je to što njegova baterija može da traje svega 2 sata i 15 minuta u ovom režimu. Prema tome ukoliko ste se spremili za dugačku šetnju nemojte očekivati da ćete moći dugo da koristite njegovu GPS funkcionalnost osim ukoliko nemate rezervnu bateriju pri sebi. Sa druge strane S7220 je prilično koristan kada je u pitnaju navigacija prilikom vožnje kolima zahvaljujući jasnoj i glasnoj glasom vođenoj navigaciji. Telefon ne poseduje nijednu prethodno instaliranu navigacionu aplikaciju.
![]() |
![]() |
Utisci
Među svim ostalim stvarima telefon nudi i brzu pretragu kontakata, Fake Call i neke druge dobrodošle karakteristike. Kvalitet prijema nam nikada nije predstavljao problem sa modelom Samsung S7220; njegove melodije zvona zvuče neznatno glasnije u odnosu na starije modele u liniji dok je jačina vibracije potpuno ista.
Samsung S7220 je već stigao sa proizvodne linije i očekuje se da će početi da se isporučuje u narednih nekoliko nedelja. Njegova cena je nekih 10% niža u odnosu na model S7350, pa se postavlja pitanje da li je ova razlika u ceni dovoljna da pokrije ekran niže rezolucije, lošije mogućnosti video snimanja i druge detalje. Na ovo pitanje nemam odgovor – izgleda da je Samsung model S7220 pozicionirao kao dodatak svojoj odličnoj S7350 slajder ponudi i da želi oba modela da održi u istom opsegu cena.
Samsung S7220 ne poseduje harizmu, on nema ništa što bi nam pokazao i što bi nas impresioniralo. Iako poseduje dobro zaokružene karakteristike i generalno prilično dobro radi svoj posao, on nema ono što mu je potrebno da bi postao veliki telefon. Po pitanju softvera ovaj model se ne razlikuje mnogo u odnosu na S7350 (izuzev za neke karakteristike vezane za radio koje su odstranjene). Ali ukoliko su monoblok telefoni oblast vašeg interesovanja – onda nemojte odustajati od ovog telefona.