
Kompletan test GSM / UMTS-komunikatora Samsung Omnia Lite (B7300)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Prodajno pakovanje:
- Komunikator
- Li-Ion baterija kapaciteta 1500 mAh
- Punjač
- Kabl za povezivanje sa računarom (USB-microUSB)
- Žične stereo slušalice
- Olovka (vezana za kućište)
- CD sa softverom
- Uputstvo za upotrebu
Proširenje linije komunikatora prvim Samsung Omnia modelom jeste najlogičniji korak ove kompanije. Zato su se sa Omnia II, koja je u na nekim tržištima bila poznata kao i8000 Amoled, na tržištu pojavile Omnia Pro i niskobudžetna verzija Omnia Lite koja je poznata i kao B7300. O njoj će biti reči u ovom testu.

Dizajn, materijali kućišta
Uređaj karakteriše najjednostavniji mogući izgled iako se po njemu može odmah videti da stiže iz kompanije Samsung i to najverovatnije zbog toga što modele ove kompenije karakteriše veliki broj senzora kao i upotreba plastike koja podseća na hromiranu površinu.

Prednja strana je izrađena od sjajne plastike a na poklopcu baterije vidljiva je šara u vidu saća na vrhu providnog plastičnog sloja, dok je na donjem delu vidljiva ljubičasta boja. Na bočnim stranama nalaze se plastični umeci ispod hromirane površine. U prodaji će se naći nekoliko kolor varijanti.

Kućište aparata predstavlja pravi magnet za otiske prstiju koji su vidljivi u svakom momentu a tu je i još jedna „karakteristika“ koja se ogleda u tome da se aparat veoma lako prlja pri nošenju u džepu pa je brisanje potrebno mnogo češće nego kod drugih modela.


Na poklopcu baterije se veoma brzo pojavljuju male ogrebotine, već nakon mesec dana upotrebe i one su jasno vidljive. Moguće je da je to samo situacija sa modelom koji smo testirali ali je to ipak potrebno pomenuti.


Što se tiče kvaliteta izrade, postoji veliki međuprostor između poklopca baterija i kućišta telefona koji se može pomerati za čitavih 1.2mm gore ili dole. Osim toga, nikakvih drugih zamerki na kvalitet izrade nema ali i to može biti vezano samo za ovaj model za rano testiranje ali pre nego što se odlučite za kupovinu proverite kako stoji poklopac baterije.
Dimenzije
Samsung B7300 odlikuju kompaktne dimenzije, aparat odlično pristaje u šaku kao i bilo koji drugi niskobudžetni mobilni telefon koji se može uporediti sa većinom kompaktnih komunikatora.
Poređenje s adimenzijama nekih uređaja.
- Samsung B7300 - 107 x 51.8 x 12.9 mm, 103 g
- Samsung i900 WiTu - 112 x 58 x 13 mm, 122 g
- HTC Touch Diamond - 102 x 51.5 x 11.3 mm, 110 g
- Apple iPhone - 115 x 61 x 11.6 mm, 135 g
Aparat lepo staje u ruku i može se nositi u svakom džepu. zahvaljujući svojim kompaktnim dimenzijama.
Poređenje sa modelom HTC Hero:

Poređenje sa modelom HTC HD2:

Poređenje sa modelom Acer E200:

Poređenje sa modelom Garmin-Asus M20:

Poređenje sa modelom Samsung i900 WtTu:


Elementi kućišta, tasteri za kontrolu
Iznad ekrana nalazi se slušalica koja je prekrivena rešetkom dok se sa leve strane nalazi VGA kamera za video pozive. Uređaj ne poseduje indikator osvetljenja, međutim, kada su u pitanju niskobudžetni modeli to nije veliki nedostatak.

Sa gornje strane nalazi se otvor za provlačenje trake za nošenje telefona ili se na nju može zakačiti olovka. Ono što predstavlja veliki nedostatak ovog modela jeste činjenica da se olovka ne isporučuje zajedno sa aparatom. Rad sa 3’’ ekranom modela Samsung B7300 bi sigurno mnogima bio jednostavniji korišćenjem samo olovke noseći je zajedno sa telefonom a u ovom slučaju se olovka mora nositi zasebno u džepu ili nekom drugom mestu, što je zaista nezgodno. Na samom kraju nalazi se skriveni microUSB priključak za povezivanje kabla, punjača ili slušalica.

Na gornjoj levoj strani nalaze se dupli taster za promenu jačine zvuka koji je jednostavan za korišćenje i bez gledanja. Ispod se nalazi funkcionalni taster koji pruža pristup standardnim funkcijama a nešto niže nalazi se taster za resetovanje koji je blago uronjen u kućište komunikatora.


Sa gornje desne strane nalazi se taster za zaključavanje ekrana kao i taster koji pokreće uređaj iz stanja hibernacije a i ovde se može pronaći slot za microSD memorijsku karticu i taster kamere.


Sa donje strane uređaja nema nikakvih elemenata sem otvora mikrofona.
Ispod ekrana nalaze se tri tastera: taster za prihvatanje poziva ili odbijanje poziva kao i centralni taster. Kada ga pritisnete vraćate se u prethodni meni dok zadržavanje tastera pokreće Call Manager aplikaciju. Ovom tasteru možete dodeliti i neku drugu funkciju, uključujući i izvršavanje nekog programa, listanje strana u jednom od unapred određenih pravaca, pozivanje kontekstualnog menija ili ga možete načiniti levim ili desnim funkcionalnim tasterom.

Na prvi pogled nema ništa specijalno kod ovog modela što korisnicima omogućava da dodele funkcije za dva tastera. U suštini, danas ima jako malo Windows Mobile uređaja kod kojih je moguće dodeliti druge funkcije makar za jedan od tastera.

Svi tasteri blago vire iznad površine kućišta, ali usled njihove veličine i više-manje tradicionalne forme rad sa svim tasterima je veoma ugodan.

Ekran
Model Samsung B7300 koristi wide TFT ekran dijagonale 3’’. Fizička veličina ekrana je 39x65mm a rezolucija je 240x400 piksela. Ekran je otpornog tipa.

Veličina u ovom slučaju ne bi trebalo da bude uzeta kao plus, naprotiv, 3’’ ekran nije mnogo veći od 2.8’’. Ekran modela B7300 ima mogućnost prikazivanja do 65.536 boja, nije nimalo uvučen u kućište što bi pružalo kontrolu nad uređajem upotrebom prstiju.

Prikaz slike odlikuje standardno osvetljenje i oštrina. Ne očekujte neki veliki kvalitet slike, relativno niska rezolucija čini ekran standardnim i sličan drugim ekranima sa QVGA rezolucijom. Od dodatnih pluseva možemo dodati odlične uglove vidljivosti kako vertikalne tako i horizontalne, kao i sliku živih boja što je karakteristika gotovo svih Samsung modela.


![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ekran je optimizovan za rad prstima, šta više, Touch Alert funkcija vam omogućava da odaberete događaje koje će ekran potvrditi blagom vibracijom. Ovaj ili bilo koji drugi ekran pruža mogućnost korišćenja tastature ekrana za pozivanje. Ovaj sistem uveliko pojednostavljuje korišćenje aparata. Naročito je zanimljivo koristiti tastaturu ekrana zbog toga što nakon svakog pritiska ekran reaguje vibracijom. Ukoliko želite umesto vibracije možete aktivirati zvuk za svaki dodir ekrana ali i kombinaciju zvuka i vibracije ili možete sve isključiti.
Baterija
Uređaj koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 1500 mAh koja je prilikom testiranja obezbedila tri dana rada uz prosečnu upotrebu (20-30 minuta poziva dnevno, 1 čas korišćenje GPRS/EDGE interneta i 1 čas korišćenja WiFi konekcije, te nekoliko snimaka). Ukoliko pak slušate muziku na telefonu 3 do 4 sata dnevno to će uticati na trajanje baterije uređaja koju ćete morati da punite i pre kraja dana. Ipak, dva dana trajanja baterije je nešto šprosečno što model B3700 može da obezbedi. Među Windows Mobile komunikatorima ovaj model nema konkurenciju po pitanju trajnja baterije.


Izveli smo standardne testove u nekoliko režima.
- Režim čitanja - Najmanje zahtevan režim po pitanju potrošnje baterije. Nivo pozadinskog osvetljenja ekrana je podešen na milinalni nivo što ga čini pogodnim za čitanje. Prilikom korišćenja ovog režima aktivirali smo Haali čitač i autmatsko skrolovanje.
- MP3 režim - mTest koji objašnjava sam sebe. Pozadinsko osvetljenje ekrana se isključuje, nivo jačine zvuka se podešava na srednji nivo i zatim se vrši povezivanje komunikatora sa slušalicama te reprodukcija MP3 fajlova bitrate-a 128-320Kbs preko podrazumevanog plejera.
- Maksimalno opterećenje - Osvetljnje ekrana se podešava na maksimum nakon čega se pokreće Core player i inicira reprodukcija video sadržaja rezolucije 320x240 piksela.

Performanse prilikom testiranja su pokazale sve ono što je već navedeno, aparat odlikuje veoma dobro trajanje baterije u svim režimima rada.
Kamera
Ovaj komunikator sa 3.2MP kamerom sa autofokusom ne poseduje blic niti reflektivnu površinu. Na osnovu toga možete pomisliti da se kvalitet slike može uporediti sa drugim aparatima slične rezolucije, međutim, nije tako. Kamera modela Samsung B7300 je po pitanju kvaliteta slika jedna od najboljih ukoliko ne uzmemo u obzir nisku rezoluciju.
Interfejs kamere je sličan kao kod Motorola telefona, gotovo da nema nikakavih razlika: panel sa opcijama nalazi se sa leve i desne strane ekrana a kada odaberete neku i kliknete na nju otvara se padajući meni sa izborom parametara.



Video se snima u rezolucijama do 640x480 piksela u 3GP formatu (kodek mp4v). Bitrate snimljenog sadržaja je 1700kbps, dok je brzina pisanja oko 15 kadrova u sekundi. Zvuk se pri snimanju video klipova snima u stereo tehnici.
Kvalitet fotografija možete proceniti iz primera:
Snimanje po danu:
Makro:
![]() |
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG |
![]() |
(+) Uvećaj, 2352x400, JPEG |
![]() |
(+) Uvećaj, 2304x400, JPEG |
Uvećaj:
![]() | ![]() |
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG | (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG |
![]() | ![]() |
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG | (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG |
![]() | ![]() |
(+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG | (+) Uvećaj, 2048x1536, JPEG |
Video is recorded in resolutions up to 640x480 pixels in format 3gp (codec mp4v), the recording quality about 1700 kbps, the write speed - about 15 frames per second, recording the sound in stereo.
Primer video klipa (3gp, 7,5 mb)>>>
Povezivanje
Mobilni komunikator može da radi u GSM (850/900/1800/1900) i UMTS (2100) mrežama. Njegove opcije bežičnog povezivanja uključuju Wi-Fi i Bluetooth.
![]() | ![]() |
Za povezivanje kabla za sinhronizaciju kao i konektora punjača koristi se microUSB (USB 2.0) port. Kada se povezivanje vrši preko kabla korisnik može da odabere jedan od dva režima: standardni Active Sync za sinhronizaciju sa vašim računarom ili MyStorage tako da je dostupni memorijski uređaj ili memorijska kartica identifikovan kao uklonivi drive.
Bluetooth je verzije 2.1, dok je broj profila uporediv sa drugim komunikatorima. Uređaj koristi drivere kompanije Microsoft. Pogledajmo koji profili su podržani:
- Generic Access Profile (GAP). Osnovna struktura odgovorna za sve ostalo.
- Object Push Profile (OPP). Osnovni profil za slanje „objekata“ kao što su slike ili detalji sastanaka.
- Hands-Free Profile (HFP). Povezivanje Bluetooth slušalica i handsfree uređaja.
- Headset Profile (HSP). Povezivanje Bluetooth slušalica sa mogućnošću izvršenja jednostavnih komandi - pozivanja, odgovaranja na poziv, kontrole jačine zvuka.
- Human Interface Device Profile (HID). Povezivanje Bluetooth tastature .
- Advanced Audio Distribution Profile (A2DP). Prenos stereo zvuka preko Bluetooth-a.
- Audio Video Remote Control Profile (AVRCP). Upravljanje muzičkom reprodukcijom preko bežičnih slušalica.
- Personal Area Network Profile (PAN). Mrežna konekcija preko Bluetooth-a, upotreba za povezivanje desktop PC-ja sa internetom preko komunikatora, zamenjuje Dual-Up Networking profil.
- SIM Access Profile (SAP). Omogućava povezivanje sa SIM karticom telefona preko Bluetooth-a tako da recimo telefon u automobilu ne zahteva zasebnu karticu.
- File Transfer Profile (FPT). Obezbeđuje pristup fajl sistemu drugog uređaja. Ovo uključuje podršku za dobijanje lista direktorijuma, promenu različitih direktorijuma, fajlova, brisanje fajlova i slično.
Bluetooth slušalice su radile veoma dobro. Kvalitet zvuka se ne razlikuje od drugih modernih WM uređaja, a ukoliko niste preterano zahtevni po pitanju kvaliteta zvuka možete koristiti bežične Bluetooth slušalice.
Wi-Fi version of 802.11b / g. Wi-Fi modul ovog uređaja je solidan i omogućava podešavanje jačine zvuka za bolji odnos prijem/trajanje baterije. Pretraživanje Web-a, preuzimanje fajlova sa WiFi konekcijom nije predstavljalo problem.
Hardverska platforma, performanse
Komunikator je izrađen na Samsung S3C6410 platformi a radni takt procesora uređaja je 800MHz. Komunikator poseduje 256MB RAM-a od čega je za programe dostupno oko 70MB. Uređaj je opremljen i sa 512MB flash memorijskog skladištenog kapaciteta od kojeg je 150MB slobodno. Svi podaci se mogu uskladiti u internu memoriju komunikatora ili na memorijsku karticu.
Prema rezultatima testiranja CorePlayer koji postoji kod modela Samsung B7300 pokazuje slične rezultate koje je pokazao i plejer koji postoji kod modela Samsung i8000 uprkos razlici u rezoluciji ekrana. Podaci vezani za video reprodukciju novog Samsung aparata ne mogu biti uzeti kao glavni indikator njegovih performansi, ali je činjenjica Core Player lagano bez problema i zastajkivanja lagano izgurava korporativni Samsung-ov plejer sa telefona ove kompanije. Takođe, reprodukcija video sadržaja u rezoluciji visokog kvaliteta kao što je 624x352 nije usporila niti pravila probleme koji su svojstveni Touch Plejeru.

Brzina interfejsa (Samsung TouchWiz) koji pokreće različite aplikacije i menije je takva da ne izaziva nikakve probleme u radu i može se čak reći da je viša u odnosu na originalni Omnia model ukoliko uporedimo pokretanje Widget-a na primer.
Softver
Komunikator radi na Windows Mobile 6.5 Professional verziji operativnog sistema (prvi primerci ovog uređaja koji su bili isporučeni su bili bazirani na Windows Mobile 6.1).
Kao i drugi modeli koji dolaze iz kompanije Samsung i ovaj uređaj je opremljen TouchWiz interfejsom ove kompanije. Za korisnike to znači sledeće: praktično kompletan interfejs uređaja kao što je Samsung B7300 je takav da se njime može uporavljati samo prstima. Tasteri su veliki, isto važi i za stavke menija, sve je logično pa je i upravljanje prstima najpogodniji način za upravljanje ovim uređajem.
![]() | ![]() |

Uređaj karakteriše meni koji se može rotirati, sastoji se od četiri ekrana od kojih svaki može da menja set alata.
![]() | ![]() |
Glavni ekran se sastoji od tri virtuelna desktopa, za svaki od njih se može odabrati slika i sopstveni widgeti. .
![]() | ![]() |

U okviru ovog uređaja dostupni su prozori za pozivanje, adresar, aplikacija za pisanje tekstualnih poruka kao i email poruka
Takođe, nema nikavih problema kada je u pitanju prijavljivanje na i preuzimanje podcast-ova, RSS čitač, konvertora za različite jedinice i drugo.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |

U suštini, interfejs kompanije Samsung bi se mogao lako uporediti sa HTC TouchFLO 3D interfejsom i Sense interfejsom imajući u vidu da su ovi sistemi na istom nivou dok su meniji, podešavanja i prozori takvi da korisnik može da vrlo lako vrši interakciju sa telefonom. Ono što po meni razlikuje TouchWiz i TouchFLO 3D interfejs je stepen dubine integracije sa operativnim sistemom, pri čemu bih rekao da je TouchWiz ipak dublje integrisan u Windows Mobile 6.5.
Unos teksta
Telefon poseduje tastaturu koja je delo kompanije Samsung, dodatni karakteri se pojavljuju pritiskom sa zadržavanjem određenog tastera u trajanju od nekoliko sekundi. Za unos specijalnih karaktera dostupan je specijalni taster, a tastatura može da radi i u portrait i landscape režimima.


Konkurencija
Model Samsung B73000 je na svetskom tržištu od januara ove godine a sada ćemo navesti neke modele koji bi mogli da mu budu konkurencija po pitanju cenovnog opsega kojem pripada.
Gigabyte S1200.Cena ovog komunikatora je za nekih 15% viša od cene modela B7300. Po pitanju dimenzija on je vrlo sličan sa Samsung-ovim modelom. Kada su u pitanju prednosti modela Gigabyte S1200 to su viša rezolucija ekrana (800x480 piksela) kao i tanko telo. Ja bih lično u prednosti uvrstio i dizajn ovog uređaja ali to je već više pitanje ukusa. Od detalja koji idu kao plus za Samsung naveo bih sporiju platformu Gigabyte uređaja, kraće trajanje baterije, nedostatak interfejsa kompanije.

Za model kompanije Giabyte bih se odlučio samo ukoliko bih želeo veoma suptilan i dopadljiv na izgled komunikator jer u većini drugih segmenata Samsung je poželjniji, pri čemu je cena bitan faktor.
RoverPC. Kada su u pitanju konkurenti modelu Samsung B7300 ne mogu da se ne osvrnem na RoverPC liniju. U okviru ove linije komunikatora kao konkurenti B7300 modelu se mogu izdvojiti X8, S8 i G8. Cene ova tri uređaja su različite i kreću se od nešto jeftinijih do nešto skupljih u odnosu na B7300, pri čemu je najskuplji RoverPC G8. Ovaj model bi se mogao opisati kao najpotpuniji konkurent Samsung-ovom uređaju po pitanju karakteristika (brza platforma, 3“ ekran rezolucije 240x400 piskela, 3MP kamera).

U prednost modela kompanije Rover bi se mogla uvrstiti kompletna verzija navigacionog programa „Navitel Navigator“. Od prednosti Samsung modela tu je Samsung-ov vlasnički TouchWiz interfejs, duže vreme trajanja baterije, više RAM-a kao i memorije za skladištenje podataka.
HTC Touch2.Ukoliko pozicioniramo drugi model Touch serije kompanije HTC i novi Samsung–ov komunikator kao rešenja za korisnike koji vode računa o ceni uređaja onda Samsung-ov model dobija definitivno na ovom segmentu. Samsung ima prednosti u vidu performansi platforme, dužoj dijagonali ekrana, kameri sa autofoksuom, dužem trajanju baterije kao i nižoj ceni.
Od atraktivnih karakteristika modela HTC Touch 2 treba napomenuti Sense interfejs (koji je takođe poznat i kao TouchFLO 3D) prisustvo 3.5mm priključka za slušalice kao i matiranu, meku na dodir plastiku. Ukoliko vam nabrojane karakteristike ne znače ništa, onda je Samsung B7300 poželjiniji bez ikakve sumnje.
Takođe sam želeo među konkurente da dodam i model Acer E101, ali onda sam proveravajući njegove karakteristike ipak zaključio da on ne poseduje karakteristike koje bi ga kvalifikovale za pravog konkurenta modelu Samsung B7300. Ipak, ukoliko vam ne smeta nedostatak WiFi konektivnosti, te vam se sviđa osnovni Windows Mobile operativni sistem bez kakvih dodataka onda bi vam ovaj uređaj mogao biti i interesantan. Poslednji i najsličniji na mnogo načina konkurent modelu Samsung B7300 je LG GM730. Sličan ekran, bežični modul, viša rezolucija kamere, dobar interfejs. Ovaj uređaj je vema dobar ali pitanje je koliko će njegova prodaja biti dobra.
Zaključak
Kvalitet prijema signala nam nije predstavljao problem ni u jednom trenutku testiranja, jačina zvuka koji obezbeđuje slušalica je bila adekvatna tako da možete čuti sagovornika i na bučnoj ulici dok je za podzemnu železnicu ipak bolje koristiti slušalice. Zvučnik melodija zvona je glasan a ukoliko odaberete neku od melodija zvona standarndog seta ovog uređaja neće vam se dogoditi da propustite poziv. Vibracija je srednje jačine, ponekad može da se dogodi da je ne osetite pri dolaznom pozivu.
Sa svojom cenom koja je pristupačna za ono što ovaj model nudi, Samsung B7300 će svakako prodrmati tržište relativno jeftinih Windows Mobile komunikatora i pomešati karte konkurentima. Uređaj je vrlo dobrog kvaliteta izrade i koristi dobar deo softvera jednog od glavnih proizvoda linije Samsung i8000, pri čemu je jedino kamera nešto slabijeg kvaliteta. Količina memorije i skladištenog prostora su isti kao kod modela Samsung i8000 pri čemu je B7300 gotovo dva puta jeftiniji. Po pitanju karakteristika performanse ovog uređaja, konkurencija bi mogao biti neki od uređaja RoverPC serije ali oni imaju nedostatak nepostojanja interfejsa kompanije. Što se tiče uređaja kompanije HTC koji su konkurentni sa Samsung-ovim po pitanju kvaliteta interfejsa, oni gube u tehničkim karakteristikama.
Generalni zaključak je da je pred nama najizbalansiraniji Windows Mobile komunikator koji se može kupiti za relativno malu cenu za ono što nudi.
Opis:
- Klasa: Windows Mobile-komunikator
- Forma: monoblok
- Konkurenti: Gigabyte S1200, RoverPC G8, HTC Touch2
- Korišćeni mateirjali: plastika
- Operativni sistem: Windows Mobile 6.5 Professional, TouchWiz interfejs
- Platforma: Samsung S3C6410, 800 MHz
- RAM: 256 MB
- Skladištena memorija: 512 MB + slot za microSD kartice
- Interfejsi: Bluetooth 2.1 (A2DP), Wi-Fi, microUSB za punjenje/ sinhronizaciju / slušalice
- GSM: 850/900/1800/1900 (EDGE); UMTS 900/2100 (HSDPA)
- Ekran: 3 " rezolucije 240х400 pikselas, prikazuje 65.536 boja
- Kamera: 3MP sa auto fokusom, video snimanje rezolucije do 640x480 piksela (maksimalno)
- Dodaci: GPS, akcelerometar
- Baterija: ukloniva Li-Ion 1500 mAh
- Dimenzije: 107x51.8x12.9 mm
- Težina: 103 g
SAR vrednost za ovaj model: 0.791 W / kg