
Kompletan test GSM / UMTS-komunikatora Acer F1 (S200)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Standardna oprema (preliminarno):
- Komunkator
- MiniUSB kabl za sinhronizacju
- Punjač
- Žične stereo slušalice
- CD sa softverom
- Uputstvo za upotrebu
Kao što možete videti, u naslovu sam stavio oznaku „Acer F1“ umesto da napišem pravu oznaku. Istina je da je zvanični naziv za Acer F1 Acer S200-neoTouch. Po mom mišljenju to je prilično neobično, ali to je odluka koju je kompanija donela pa sigurno postoje i razlozi za to. Mnogo je interesantnije pokušati razumeti zašto kompanija nije pronašla nego prikladnije ime od F1. Po mom mišljenju sve je jednostavno: naziv „Acer F1“ dovodi do neophodnih asocijacija naročito kada su u pitanju ljubitelji Formule 1. U suštini Acer F1, tj. neoTouch, nema nikakve veze sa dizajnom formule (ako niste znali, kompanija Acer ima čitavu seriju proizvoda sa dizajnom i motivima Formule 1 i brenda Ferrari), pa se samim tim čini i da je naziv na mestu. Šteta jer bi uređaj sa takvim nazivom sigurno imao daleko bolju prođu, međutim, uspeh komunikatora ne obezbeđuje njegovo ime ili dizajn o čemu će biti priče, već odnos vrednosti i mogućnosti.

Dizajn
Slike i reklamne fotografije Acer F1 ne otkrivaju mnogo toga. Tokom prvog prikazivanja na sajmu u Barseloni koji je održan početkom 2009 godine, Acer F1 je zaista izgledao atraktivno sa tankim kućištem, velikim ekranom i minimlnim brojem tastera.

U suštini aparat ni u kom slučaju nije impresivan. Pitanje je da li je tako bolje ili ne. Malo je verovatno da će postojanje sjajne plastike „naškoditi“ izgledu materijala ali sigurno je da će imati negativan uticaj. Za samo nekoliko dana korišćenja na aparatu su se pojavile ogrebotine. Slična situacija je bila i sa Apple iPhone 3G ili HTC Touch Diamond modelima čije je kućište u kratkom vremenskom periodu bilo prekriveno mrežom sitnih ogrebotina.

Kod modela Acer F1 sve je slično sa drugim ponudama slične klase izuzev crne boje koja je iskorišćena i interesantnog oblika tela koji je neuobičajen.


Habanje poklopca baterije kod modela HTC Touch Diamond
Duž obima uređaja se nalaze dekorativni umetci koji su napravljeni od plastike ali izgledaju kao hromirana površina. Ovo izgleda dobro i daje uređaju izgled luksuznosti.
Uopšteno govoreći možemo reći da je dizajn F1 jednostavan i prost. Sjajna plastika nije baš najbolje rešenje ali sa druge strane ukoliko zamislimo da je u pitanju sjajna plastika shvatićemo da je ovo, ipak, bolje rešenje. Osim toga nema nikakvih drugih zamerki na dizajn aparata.
Što se tiče kvaliteta izrade aparata, svi delovi su čvrsto spojeni i nema pojave škriputavog zvuka. Potrebno je naglasiti da postoji mali razmak između zaštitnog stakla i ekrana gde se sakupljaju nečistoće koje možete jednostavno oduvati jer ne postoji nijedan drugi način da ih očistite.

Dimenzije
Po pitanju dimenzija Acer F1 je u liniji sa modelima HTC HD i MAX 4G, ili ukoliko ste imali prilike da vidite Apple iPhone onda su vam jasne i dimenzije modela Acer F1:
- Acer F1 - 118,6x63x12 mm, 130 g
- HTC Touch Diamond - 103x51, 5x11, 3 mm, 110 g
- HTC MAX 4G - 113,5 x61, 3x13, 9 mm, 151 g
- Apple iPhone - 115,5x62,1x12, 3 mm, 133 g


Komunikator je veoma tanak, tanji nego Apple iPhone i nešto malo deblji od prvog Diamond modela. Jedini izuzetak ovde je HTC HD2 sa debljinom kućišta od 11mm.
Poređenje sa modelom Acer F900:

Poređenje sa modelom HTC Touch Diamond:

Poređenje sa modelom HTC MAX 4G:

Aparat odlično pristaje u šaku uprkos njegovoj veličini i angularnom obliku a jednostavan je i za nošenje u džepu košulje ili u torbi. Ukoliko ga nosite u džepu košulje morate znati da će on biti primetan zbog svoje veličine i težine od 130 grama.
Lokacije elemenata
Iznad ekrana nalazi se zvučnik koji je pokriven rešetkom i blago uvučen u kućište. Sa njegove leve strane nalazi se svetlosni indikator koji ukazuje na propuštene događaje (treperi plavom bojom) ili svetli tokom punjenja baterije ili kad je baterija gotovo ispražnjena (crvena boja). U stanju mirovanja ovaj indikator nije vidljiv već je skriven ispod zaštitne plastike. Sa desne strane – takođe skriven ispod providne plastične zaštite nalazi se indikator svetlosti. Kod modela koji smo testirali ovaj senzor nije funkcionisao.

Sa leve bočne strane skroz pri vrhu uređaja se nalazi taster za uključivanje uređaja, putem kojeg možete iskljuiti ekran ili kompletan uređaj (pritiskanjem sa zadržavanjem).

Dupli taster za kontrolu jačine zvuka nalazi se sa desne strane. Mali je i prilično nezgodan za upotrebu. Pitanje je zašto je proizvođač odlučio da ovaj taster bude tako mali a ispod njega uvučen u kućište nalazi se taster za resetovanje i taster kamere.

Univerzalni miniUSB konektor je smešten sa donje strane, dok je 3.5mm mini-jack za priključak za slušalice sa gornje strane.

Sa gornje desne strane nalazi se mesto za olovku. Vađenje olovke je veoma jednostavno ali njeno korišćenje i nije. Potrebno je određeno vreme da se čovek navikne na njene male dimenzije.





Konektor microSD kartice je smešten ispod poklopca baterije, ali da bi se zamenila kartica nije potrebno isključiti uređaj. Telefon podržava standard SDHC.


Upravljanje
Ispod ekrana nalaze se četiri funkcionalna tastera i to taster za prihvatanje poziva, taster za prekid, taster Back i taster za povratak u glavni meni. Tasteri su prilično osetljivi tako da nema potrebe za jakim pritiskanjem a nakon pritiska na taster telefon lagao zavibrira što je neka vrsta povratne informacije da ste pritisnuli taster što pomaže da se brzo naviknete na rad sa tastaturom.



Loša strana je to što je upravljanje modelom Acer F1 prilično nezgodno. Ne znam da li je u pitanju ovaj model koji smo testirali ili je to uobičajena situacija. Pre svega, neobična je reakcija tastera „Cross“, u kom god meniju da se nalazite i bez obzira na programe koji su trenutno aktivni, pritisak na ovaj taster vraća vas u glavni meni a to je ponekad prilično nezgodno.
Ipak, možete se navići na to a možda se sve može promeniti upotrebom tastera „Back“. Ipak, ni to nije slučaj. Ukoliko uđete u imenik i potražite neki kontakt, otvorite ga i shvatite da ste otvorili pogrešan, pritisak na taster „Back“ takođe vas vraća na glavni ekran. Potrebno je napomenuti da postoje aplikacije u okviru kojih taster „Back“ radi baš onako kao bi trebao, na primer, u okviru Windows Media Player-a, dok u većini aplikacija nije takav slučaj. Nadajmo se da je u pitanju samo dosadan bug koji će biti uklonjen narednim firmware-om.
Ekran
Ekran karakteriše dužina dijagonale od 3.8’’ a odlike ekrana su identične kao i kod HTC HD i HTC MAX 4G, dok je rezolucija 480x800 piksela. Ekran karakteriše odlično osvetljenje i maksimalni uglovi vidljivosti.
Osetljivost ekrana na dodir je prilično dobra a imajući u vidu veličinu ekrana prisutan je veliki broj elemenata grafičkog interfejsa. Prema tome, ukoliko želite, postoji mogućnost korišćenja aparata samo pomoću prstiju, bez korišćenja olovke, samo je potrebno malo vremena da se na to naviknete.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Trajanje baterije
Uređaj koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 1350mAh. Pri standardnim uslovima (30 minuta poziva na dan, 1-2 časa korišćenja WiFi interneta, naša jedinica je radila dva dana. Ovo je pristojno vreme rada za uređaj sa dijagonalom ekrana od 3.8". Uz aktivno korišćenje različitih funkcija (slušanje muzike, fotograifje, video snimanje) Acer F1 može da obezbedi jedan dan rada što je takođe dobro.

Koristili smo standardne testove u tri režima.
- Režim čitanja - Najmanje zahtevan režim po pitanju potrošnje baterije. Nivo pozadinskog osvetljenja ekrana je podešen na milinalni nivo što ga čini pogodnim za čitanje. Prilikom korišćenja ovog režima aktivirali smo Haali čitač i autmatsko skrolovanje.
- MP3 režim - Test koji objašnjava sam sebe. Pozadinsko osvetljenje ekrana se isključuje, nivo jačine zvuka se podešava na srednji nivo i zatim se vrši povezivanje komunikatora sa slušalicama te reprodukcija MP3 fajlova bitrate-a 128-320Kbs preko podrazumevanog plejera.
- Maksimalno opterećenje - Osvetljnje ekrana se podešava na maksimum nakon čega se pokreće Core player i inicira reprodukcija video sadržaja rezolucije 320x240 piksela./li>

Kada reprodukujete video sadržaje F1 omogućava oko 4 časa rada, što je dovoljno za gledanje dva prosečna filma, dok je vreme rada u režimu čitanja knjiga znatno duže nego kada su u pitanju najbliži konkurenti – Samsung GT-i800 i HTC MAX 4G.
Kamera
Komunikator je opremljen 5MP kamerom sa autofokusom. Sočivo kamere je smešteno sa zadnje strane uređaja u levoj gornjoj zoni. Sočivo kamere je neznanto uronjeno u kućište pri čemu se ističe dekorativni prsten.


Interfejs kamere će vam postati zgodan za korišćenje onog momenta kada počnete da ga shvatate. Podešavanja vezana za mrežu koja vam olakšava fotografisanje su smeštena i sa leve i sa desne strane, i svaka od ovih opija otvara odgovarajuće podešavanje. Promena podešavanja kamere je laka i ne zahteva mnogo vremena. Sve važne informacije o trenutnoj konfiguraciji se prikazuju kada odaberete odgovarajuću ikonu.
Fotografije
Fotografije su dostupne u sledećim rezoucijama:
- 5M - 2592x1944
- 3M - 2048x1536
- 2M - 1600x1200
- 1M - 1280x960
- 640x480
- 320x240
- 176x144
Kvalitet fotografija (utiče uglavnom samo na veličinu slika):
- Basic
- Normal
- High
Uravnoteženje belog:
- Auto
- Incandescent
- Luminescence.
- Sunlight
- Cloudy
- Shadow
Efekti:
- Grayscale
- Sepia
- Negative
- Solarize
Pored opisanih podešavanja takođe možete promeniti jačinu osvetljenja, kontrast i korekciju ekspozicije na skali od 10 podeoka, ISO osetljivost (Auto, 100, 200, 400, 800, 1600) kao i zvuk pri fotografisanju (uključen/isključen).
Kvalitet fotografija nije loš kao kod modela HTC HD ili Samsung i900 (WiTu). Kod modela Acer F1 je dostupan režim fotografisanja uz softversku stabilizaciju. Bio sam vrlo iznenađen da kamera mobilnog telefona poseduje ovakvu opciju koja je u principu rezervisana za klasične digitalne foto aparate. Sve u svemu, ova opcija je radila dobro i rezultati koje sam ostvario stabilizacijom slike su me prijatno iznenadili. Ipak, ni stabilizacija ne može da napravi čudo i ona može da redukuje samo mala pomeranja nastala drhtanjem ruku.
Makro
Iako uređaj ne poseduje zaseban makro režim za snimanje fotografija možete snimati objekte sa razdaljine do 5cm pri čemu će oni biti jasni i bez šuma.
Snimanje teksta
Kada je u pitanju fotografisanje teksta Acer F1 radi veoma dobro. Dobili smo vrlo jasne snimke stranice, pri čemu da dobijemo odgovarajući snimak nam je bilo potrebno samo dva pokušaja umesto 5-6 što je uobčajeno kod ove opcije.
![]() | ![]() |
(+) Uvećaj, 1936x2592, JPEG | (+) Uvećaj, 2592x1936, JPEG |
Video
se snima u MP4 ili H.263 (kodek mp4v ili h.263) pri 30 frejmova u sekundi. Zvuk se snima sa sAMR kodekom, sa bitrate-om od 16 kbps (sample rate – 8000Hz, mono).
Za video su dostupne sledeće rezolucije:
- 640x480
- 320x240
- 176x144
Podešavanja kada je u pitanju video snimanje ponavljaju ona koja su dostupna u foto režimu. Od karakteristika treba pomenuti samo aktivaciju i deaktivaciju zvuka tokom snimanja. Tokom prethodnih godina svedoci smo kako se kvalitet video nsimanja menjao sa razvojem kamera kod mobilnih telefona, ali činjenica je da video snimanje nikada nije bilo jača strana kada su u pitanju Windows Mobile uređaji. Kod modela Acer F1 ove slabe strane WM uređaja apsolutno ne dolaze do izražaja pa bih Acer F1 mogao bez ikakve griže savesti nazvati komunikatorom koji obezbeđuje najbolji kvalitet simanja video sadržaja. Video se snima u odgovarajućoj brzini, nema zamagljivanja slike čak ni ukoliko pomerate kameru u različitim pravcima (što je problem koji postoji kod modela HTC Touch Diamond 2). Zumiranje videa se može izvršiti tokom snimanja na bilo kojoj rezoluciji.
- Primer video klipa 1 (mp4, 4,5 mb)>>>
- Primer video klipa 2 (mp4, 3,9 mb)>>>
- Primer video klipa 3 (mp4, 2,5 mb)>>>
Povezivanje
Telefon može da radi u GSM (850/900/1800/1900) i UMTS (2100) mrežama; Oba protokola EDGE i HSDPA su podržani. Njegove opcije bežičnog povezivanja uključuju Wi-Fi, Bluetooth i GPS.
![]() | ![]() |
Za povezivanje kabla za sinhronizaciju i punjač uređaj koristi univerzalni miniUSB konektor. Slušalice se povezuju preko standardnog 3.5mm priključka. Za rad sa bežičnim interfejsom uređaj koristi alat kompanije Acer.
Bluetooth 2.1 + EDR. Komunikator poseduje i Bluetooth 2.1+ EDR modul i Broadcomm drivere. Ispod se nalazi spisak profila dostupnih ovim uređajem i njihove namene:
- Object Push Profile (OPP). Osnovni profil za slanje „objekata“ kao što su slike, virtuelne poslovne kartice ili detalji sastanaka .
- Hands-Free Profile (HFP). Povezivanje Bluetooth slušalica i handsfree uređaja.
- Advanced Audio Distribution Profile (A2DP). Prenos zvuka preko Bluetooth-a.
- Audio Video Remote Control Profile (AVRCP). Upravljanje muzičkom reprodukcijom preko bežičnih slušalica.
- Personal Area Network Profile (PAN). Mrežna konekcija preko Bluetooth-a, upotreba za povezivanje desktop PC-ja sa internetom preko komunikatora, zamenjuje Dual-Up Networking profil.
- File Transfer Profile (FTP).Obezbeđuje pristup fajl sistemu drugog uređaja. Ovo uključuje podršku za dobijanje lista direktorijuma, promenu različitih direktorijuma, fajlova, brisanje fajlova i slično.
- Human Interface Device Profile (HID). Povezivanje Bluetooth tastature .
- Phone Book Access Profile
- Basic Imaging Profile
Sa Bluetooth modulom nismo imali nikakvih problema.
Wi-Fi (802.11b / g). Wi-Fi modul ovog uređaja je solidan i omogućava podešavanje jačine zvuka za bolji odnos prijem/trajanje baterije. Pretraživanje Web-a, preuzimanje fajlova sa WiFi konekcijom nije predstavljalo problem.
Prformanse platforme
Uređaj je izgrađen na novoj platformi koja nam dolazi iz kompanije Qualcomm QSD8250, koja je takođe poznata kao Snapdragon. Iako ova platforma vodi poreklo još iz 2007 godine, prvi uređaj baziran na ovoj platformi je predstavljen tek ove godine (Toshiba GO1).
Karakteristike Qualcomm QSD8x50 platforme:
- 1 GHz CPU
- 600MHz DSP
- integrisani 3G mobile broadband
- Podrška za Wi-Fi ® i Bluetooth ® povezivanje
- Ugrađeni gpsOne ® engine sedme generacije sa samostalnim GPS i Assisted-GPS režimima
- Video dekodiranje visoke definicije (720p) kao i podrška za višestruke video kodeke
- 3D grafika visokih performansi do 22M trouglova/s i 133M 3D pikslea/s
- Hpodrška za visoku rezolucija do WXGA (1280x720)
- Podrška za do 12 MP kameru
- Višesturki audio kodeci: (AAC +, eAAC +, AMR, FR, EFR, HR, WB-AMR, G.729a, G.711, AAC stereo enkodiranje)
- Podrška za mobilnu televiziju TV (MediaFLO ™, DVB-H and ISDB-T)
- Podrška za Windows Mobile ®, Android i brojne Linux bazirane sisteme
- Qualcomm-ovo alternativno rešenje hibridnog režima
Ono na šta bismo želeli da se posebno osvrnemo kada su u pitanju karakteristike platforme na kojoj je ovaj uređaj baziran se odnosi na radni takt procesora kao i video dekodiranje visoke definicije (720p). Kod Acer F1 modela Snapdragon procesor zaista radi na 1GHz i ni u jednom momentu tokom testiranja nismo primetili da se uređaj zagreva (kao što je bio sluaj sa modelom Toshiba TG01 na MWC 09 događaju). Sve vreme testiranja temperatura uređaja je ostala na istom nivou kao i kod drugih WM uređaja. Još jedan detalj vezan za platformu ovog uređaja je to što ona kod modela Acer F1 ne dovodi do povećanja brzine interfejsa u određenim menijima jer uređaj koristi standardni osrednji Windows Mobile 6.5 Kod modela Samsung Ti-Wu, kao i HTC Touch Diamond 2 ili Pro 2 dolazi do ubrzanja interfejsa kada je u pitanju otvaranje menija i prozora ali to je stvar interfejsa koji koriste ovi uređaji.
Još jedan detalj na koji želim da se osvrnem je reprodukcija videa u visokoj definiciji. Ovde nije sve tako sjajno kao što može da izgleda na prvi pogled. Kada sam putem modela Acer F1 gledao video sadržaje rezolucije 480p (pokrenuo sam video rezolucije 852x404 piksela i kvaliteta 1536kbit/s) nisam imao nikakvih problema. CorePlayer 1.3 je reprodukovao video bez ikakvih problema.
![]() | ![]() |
Sada ćemo reći nešto i o slabijim delovima ovog plejera. Kao prvo CorePlayer pri višim rezolucijama ne prikazuje sliku onako kako bismo želeli a povrh svega plejer ne podržava rezoluciju videa veću od 1000 piksela. Takođe, kod modela Acer F1 nedostaju biblioteke za video akceleraciju što je jedan od nedostataka vezanih za platofrmu. Prema tome, ograničićemo se da kažemo da Acer F1 ne iskorišćava sve prednosti video reprodukcije koje može da ponudi Snapdragon platforma. Ali opet ovo ne sprečava uređaj da postane jedan od najboljih na tržištu kada je u pitanju video reprodukcija.


Navešćemo još neke tehničke detalje modela Acer F1 koji su manje ili više standardni: 256MB RAM-a, od kojih je za operativni sistem i aplikacije dostupno oko 200MB, 512MB permanentne skladištene memorije za skladištenje podataka (korisniku dostupno oko 310 MB) odnosno opcija za instaliranje memorijske kartice koja proširuje skladišteni kapacitet.
![]() | ![]() |
Satelitska navigacija
Uređaj koristi GPS čip gpsOne kompanije Qualcomm. Obzirom da telefon ne poseduje nijedan specijalni softver za svrhu navigacije, možete koristiti Google Maps. Ova aplikacija omogućava proračunavanje rute (bez glasovnih saveta), vršiti pretragu ulica, ili specifičnih adresa i mesta. Glavna prednost Google Maps u odnosu na sofisticiranije aplikacije je u tome što se mape mogu uplaod-ovati preko Web-a, što znači da bez obzira gde se nalazi ukoliko postoji internet konekcija nikada nećete ostati bez mapa.
Zvuk
Kod modela Acer F1 je dostupan 3.5mm priključak što me obavezuje da kažem nešto o mogućnostima ovog uređaja kada je u pitanju muzika. Ali ne mogu da kažem ništa posebno što već nije rečeno ranije. Po mom mišljenju zvuk koji obezbeđuje ovaj uređaj zvuči dobro i u nivou je sa nekim uređajima kompanije HTC. Ali sa druge strane, posvećeni audiofili će verovatno reći da zvuk koji nudi Acer F1 nije tako dobar. Svi smo mi različiti sa različitim shvatanjima onoga što je dobro ili zadovoljavajuće. Ali ima jedna stvar koju želim da naglasim, odnosno upozorim potencijalne kupce ovog uređaja a to je da Acer F1 ne poseduje muzički plejer koji bi obezbedila ova kompanija. Obzirom na to da je poznato kakav muzički plejer Windows Mobile obezbeđuje za one koji planiraju da kupe ovaj uređaj i preko njega slušaju muziku u značajnoj meri je najpametnije da se odluče za neki odgovarajući plejer drugog proizvođača.
Softver
Acer F1 komunikator radi na Windows Mobile 6.5 Professional operativnom sistemu. Po setu aplikacija koje poseduje Acer F1 se razlikuje od ranijih WM ponuda i modela Acer Glowfish pri čemu bi se mogao navesti kao najsličniji modelu Acer E1. Dodatne aplikacije koje su dostupne u okviru ovog uređaja uključuju aplikaciju za kreiranje backup kopija podataka, za rad sa društvenim mrežama i YouTube.
![]() | ![]() |
Takođe dostupne su i aplikacije koje dolaze u okviru ažurirane verzije WM 6.5: za pregled vremenskih prilika i kretanja na berzi. Ove aplikacije rade samo u prikazu preko celog ekrana, imaju minimalnu konfiguraciju i namenjene su za ne preterano zahtevne korisnike. Neki meniji su izmenjeni tako da korisnik se više oslanja na upravljanje prstima a tu je i prozor za brza podešavanja koji menja melodiju i režim pozivanja, pozadinsku sliku te neke druge parametre. Meni je jednostavan i obezbeđuje vrlo lako i brzo menjanje nekih podešavanja uređaja. Takođe, u okviru ovog komunikatora je dostupan i specijalni poslovni kalendar.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Unos teksta
Svi novi modeli koji nam dolaze od strane kompanije Acer se reklamiraju kako poseduju tastaturu koja je veoma laka za rad. Ovo je samo još jedan marketinški trik obzirom da ova tastatura je samo standardna i klasična tastatura.
![]() | ![]() |
Kada smo već kod ove tastature moramo napomenuti da ona nije ni približno ugodna za rad kao što su tastature koje poseduju uređaji kompanije Acer (nije moguće brzo unositi dodatne karaktere), ali opet ima neke svoje prednosti. Ipak, ova tastatura će zadovoljiti potrebe većine korisnika.
Konkurencija
Ovo je najinteresantniji deo testa gde ćemo videti koji uređaji bi mogli biti konkurencija modelu Acer F1.
HTC MAX 4G.Kućište neobičnog dizajna i zamagljene plastike – prvi plus za model MAX 4G. Prisustvo WiMax tehnologije - drugi, 8GB interne memorije - treći kao i TouchFLO 3D korisnički interfejs kao četvrt su prednosti ovog modela. Što se tiče nedostataka napomenućemo da je HTC MAX 4G baziran na sporijoj platformi, ima lošiju kameru i košta nekih 25% više u odnosu na model Acer F1.

Apple iPhone 3G. Jedna od slabijih verzija ovog modela se može kupiti po ceni koja je slična ceni ovog uređaja iako razlike između ova dva uređaja po tehničkim rešenjima su ogromne. Ovi uređaji bi se mogli smatrati konkurencijom samo po ceni pri čemu dizajn, interfejs i još neki detalji su na strani Apple-a.


Gotovo potpuno isto što važi i za model HTC MAX 4G stim što ovaj model poseduje bolju kameru, 3.5mm priključak i nešto nižu cenu.


Zaključak
Kvalitet komunikacije tokom testiranja je zadovoljavajući, nema nikakvih primedbi. Jačina tona slušalice je u okviru prosečnih vrednosti, ponekad se glas ne čuje dovoljno ali nema drugih opcija. CALL zvučnik je veoma glasan, naročito ukoliko se postavi neka od standardnih melodija zvona (izuzetno su ružne ali su prilično glasne). Vibriranje telefona se oseti čak i kada uređaj nosite u džepu pantalona.
Uređaj se na svetskom tržištu pojavio krajem oktobra meseca prošle godine. Za ovaj aparat se može reći da i da je relativno skup ali i da nije, naročito ukoliko pogledamo cene Windows Mobile komunikatora sa 3.5’’ ekranom. Komunikator Acer F1 je sigurno model koji će privući veliku pažnju korisnika. Na kraju, možemo reći da je veliki broj karakteristika koje su prisutne kod ovog modela standardne za WM 6.5 ali da to nikako ne umanjuje njegovu privlačnost a svemu značajno doprinosi i odličan odnos cene i funkcionalnosti.
Da skratimo, Acer F1 je među najboljim uređajima baziranim na WM operativnom sistemu kako po pitanju cene tako i funkcionalnosti.
Opis:
- Klasa: Windows Mobile-komunikator
- Forma: candy bar
- Rivali: HTC MAX 4G, Touch HD, HD2, Samsung GT-i8000, Apple iPhone
- Korišćeni materijali: sjajna plastika
- Operativni sistem: Windows Mobile 6.5 Professional
- Procesor: Qualcomm QSD8250 (Snapdragon) 1 GHz
- RAM: 256 MB
- Skladišteni kapacitet: 512 MB
- Interfejsi: microSD, Bluetooth 2.1 + EDR, miniUSB za punjenje / sinhronizaciju, 3.5 mm za slušalice
- GSM: 850/900/1800/1900, EDGE / GPRS, UMTS / HSDPA 2100
- GPS: chip gpsOne, ON «Google Maps»
- Ekran: 3.8 " rezolucije480x800 piksela (WVGA), prikazuje 65.536 boja
- Kamera: 5 MP sa autofoksuom, video snimanje u rezoluciji 640x480 piskela (maksimum)
- Baterija: ukloniva Li-Ion, 1350 mAh
- Dimenzije: 118,6 x 63 x 12 mm
- Težina: 130 g