
Komletan test GSM-komunikatora Acer E1 (E101)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Standardna oprema:
- Komunikator
- MiniUSB kabl za sinhronizaciju
- Punjač
- Žične stereo slušalice
- CD sa softverom
- Uputstvo za upotrebu
Acer E1 je prvi komunikator ove kompanije koji je namenjen korisnicima koji vode računa o ceni. Istovremeno ovaj uređaj je jedan od najjeftinijih WM komunikatora, i upravo ono što smo i mogli da očekujemo od strane kompanije Acer koja je tradicionalno proizvođač jeftinijih i pristupačnih tehnologija kada su u pitanju personalni i laptop računari. Sada ćemo imati prilike da vidimo koliko će ova kompanija biti uspešna u kreiranju jeftinog komunikatora a još je interesantnije šta Acer očekuje od svog jeftinog E1 uređaja.
Da pojasnimo, postoje dve verzije ovog uređaja, Acer E1 (E101) i Acer C1 (E100), pri čemu je jedina razlika mreža koju koriste ovi uređaji. Model E1 koristi 2G mrežu a C1 2G/3G.

Dizajn
Po mom mišljenju atraktivni dizajn ovog uređaja će biti glavni pokretač prodaje modela E1. Njegova kamera izgleda veoma lepo i interesantno. Ali što je još važnije, uprkos tradicionalnim karakteristikama komunikatora kao što su veliki ekran i minimalni broj tastera, E1 izgleda sveže što ga razlikuje u odnosu na druge proizvode na tržištu.

Uređaj će u prodaji biti dostupan u dve boje, crnoj i beloj. Postoji mogućnost da neće obe varijante biti u prodaji u isto vreme, ali to su još detalji koje treba utvrditi. Meni lično je bela varijanta mnogo zanimljivija dok crna izgleda pomalo dosadno.
Uređaj bele boje privlači pažnju zbog kućišta za čiju izradu je korišćena sjajna plastika, ali i usled činjenice da se na njegovoj beloj površini gotovo ne vide otisci prstiju (pretpostavljam da na crnoj podlozi će se otisci prstiju videti mnogo jasnije). Kod verzije uređaja u beloj boji samo je okvir oko ekrana u crnoj boji dok je sve ostalo u beloj boji uključujući olovku i tastere. Uređaj ne poseduje nikakve umetke niti dekorativne elemente, pa je njegovo kućište više nego jednostavno i lišeno svih nepotrebnih detalja.

Jedini detalj koji kvari utisak po pitanju prljanja uređaja je njegov ekran. Ipak, ovde se ne može ništa uraditi obzirom da kao i kod svih uređaja sa ekranom osetljivim na dodir, jednostavno nije moguće izbeći otiske prstiju na njemu.


Kvalitet izrade ovog uređaja kao i kvalitet korišćenih materijala nam apsolutno ne daje nikakav razlog da se na njih žalimo. Ukoliko ste se upitali da li je kompanija štedela na plastici obzrom na nisku cenu ovog komunikatora onda moramo reći da plastika koja je korišćena za ovaj uređaj nije ništa lošija od plastike koja se koristi kod drugih uređaja.
Dimenzije
Uređaj je relativno malih dimenzija. Relativno jer sa jedne strane lako staje u ruku dok sa druge strane uprkos tome što je u pitanju prilično tanak uređaj možete ga po dimenzijama uporediti sa modelom HTC Touch Diamond. Po pitanju dimenzija Acer E1 je približno jednakih dimenzija kao Nokia 5800 XpressMusic.



Poređenje dimenzija nekoliko komunikatora:
- Acer E1 - 113 x 56 x 12,8 mm, 118 g
- RoverPC X8 - 105 x 56 x 13 mm, 112 g
- HTC Touch Diamond - 103 x 51,5 x 11,3 mm, 110 g
- HTC MAX 4G - 113,5 x 61,3 x 13,9 mm, 151 g
- Apple iPhone - 115,5 x 62,1 x 12,3 mm, 133 g

Poređenje sa modelom HTC Hero

Poređenje sa modelom Nokia 5800 XM

Poređenje sa modelom Motorola KRZR K1

Poređenje sa modelom HTC MAX 4G

Poređenje sa modelom HTC Touch Diamond

Poređenje sa modelom HTC Touch 3G

Poređenje sa modelom Samsung WiTu

Poređenje sa modelom LG GM750
Prilikom razgovora držanje telefona je više nego zgodno, možete ga nositi u džepu od pantalona, dok je za nošenje u džepu košulje ipak nezgodan obzirom na težinu od 113 grama.
Lokacije elemenata, upravljanje
Kod modela Acer E1 postoje neka interesantna rešenja po pitanju upravljanja, ali takođe i neki nedostaci. Lokacija slušalice je standardna, iznad ekrana. Sa desne strane se nalazi malo indikatorsko svetlo koje svetli crveno kada se baterija uređaja puni ili kada je povezan sa PC-jem.

Sa leve strane se nalazi taster za regulaciju jačine zvuka koji nije izdignut iznad površine kućišta tako da je vrlo teško da ga pronađete i pritisnete bez gledanja. Ukoliko želite da promenite jačinu zvuka dok razgovarate najbolje je da telefon udaljite od uha za sekund ili dva i pritisnete odgovarajući taster i zatim vratite telefon u poziciju za razgovor. Odmah ispod ovog tastera se nalazi mehanički prekidač sa dve pozicije koji omogućava potpuno isključenje zvukova. Ovo je vrlo dobro rešenje koje se prvi put pojavilo kod uređaja kompanije Palm. Kada pomerite ovaj taster uređaj lagano zavibrira.

Još malo ispod se nalazi univerzalni miniUSB konektor koji se kod modela Acer E1 koristi za sve: povezivanje kabla za sinhronizaciju, punjača i slušalica. Sa leve strane u gornjoj zoni se nalazi otvor za olovku. Da biste izvukli olovku nije potreban veliki napor a ona je kompaktna tako da ćete se morati navići da je koristite.




Sa desne strane uređaja u gornjoj zoni je zatvarač slota memorijske kartice. Uređaj koristi microSD kartice (podržava i SDHC kartice), dok se ispod nalazi taster kamere koji je uronjen u kućište.



Taster za isključivanje uređaja i ekrana se nalazi sa gornje strane uređaja, dok se sa donje ne nalaze nikakvi tasteri izuzev rupice mikrofona.

Ispod ekrana se nalazi blok tastera za upravljanje uređajem koji se sastoji od pet tastera. Gornji red omogoućava pristup glavnom meniju (zamenjuje ekran Today) kao i taster „back“. Donji red se sastoji od tastera za javljanje na poziv i prekid veze. U centru se nalazi petosmerni taster za navigaciju kroz sistem menija. Sa strane se nalazi senzorski taster koja omogućava skrolovanje listama.


Nekima kao što sam ja postojanje ovog senzorskog tastera može izgledati čudno. Ali isključivanje ove stavke nije moguće, mada bi trebalo da postoji takva mogućnost jer se korisnicima koji je ne koriste može dogoditi da je slučajno pritisnu ili dodirnu pokušavajući da dodirnu neki drugi taster što može da izazove potpuno drugu radnju od one koju ste zamislili.
Na poklopcu baterije se nalazi otvor kroz koji prolazi sočivo kamere. Postavljanje SIM kartice je uobičajeno kao kod drugih uređaja.


Ekran
Ovaj uređaj karakteriše ekran dužine dijagonale 3.2“ widescreen odnosa strana. Ekran je po pitanju dimenzija i karakteristika poptuno isti kao što je ekran kod modela Samsung i900 (WiTu). Rezolucija slike na ekranu je 240x400 piksela. Ekran karakteriše veoma dobra jačina osvetljenja kao i maksimalni uglovi vidljivosti, što iskreno nisam očekivao od rešenja koje treba da se prodaje po nižoj ceni tako da sam zaista prijatno iznenađen.

Osetljivost ekrana pilikom rada sa prstima nije loša, odnosno potpuno je ista kao kod modela Samsung WiTu. Ovo znači da ukoliko vam je tako lakše telefonom možete upravljati samo prstima bez upotrebe olovke.
![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Baterija
Kod modela Acer E1 koristi se ukloniva Li-Ion baterija kapaciteta 1140mAh. Ponoviću ponovo da iako je u pitanju rešenje namenjeno korisnicima koji vode računa o ceni da kod ovog modela ne prate se pravila kada su u pitanju jeftini uređaji pa isto važi i za bateriju. Prema tome, baterija ovog modela uz prosečnu upotrebu uređaja (do 30 minuta poziva, 1 čas interneta preko GPRS konekcije) može da obezbedi oko dva dana rada. Uz aktivnije korišćenje (slušanje muzike) baterija obezbeđuje jedan dan rada.

Koristili smo standardne testove u tri režima.
- Režim čitanja - Najmanje zahtevan režim po pitanju potrošnje baterije. Nivo pozadinskog osvetljenja ekrana je podešen na milinalni nivo što ga čini pogodnim za čitanje. Prilikom korišćenja ovog režima aktivirali smo Haali čitač i automatsko skrolovanje.
- MP3 režim - Test koji objašnjava sam sebe. Pozadinsko osvetljenje ekrana se isključuje, nivo jačine zvuka se podešava na srednji nivo i zatim se vrši povezivanje komunikatora sa slušalicama te reprodukcija MP3 fajlova bitrate-a 128-320Kbs preko podrazumevanog plejera.
- Maksimalno opterećenje -Osvetljnje ekrana se podešava na maksimum nakon čega se pokreće Core player i inicira reprodukcija video sadržaja rezolucije 320x240 piksela.

Kamera
Kod ovog uređaja je instalirana najjednostavnika 2MP kamera (CMOS) bez autofokusa. Govoriti o ovoj kameri nema smisla kao ni o njenim podešavanjima. Kamera će biti dovoljna da napravite tu i tamo neki snimak koji ćete dodeliti određenim kontaktima u imeniku ali ništa više od toga.

Video se snima u rezoluciji 320x240 piksela, 3GP formatu (kodek h263), pri čemu VLC program navodi da se video snima sa 7 kadrova u sekundi, sa čim se ne možemo složiti obzirom da je kretanje slike po ekranu glatko. Prilikom snimanja nije moguće istovremeno zumiranje.
Povezivanje
Komunikator podržava standardni GSM (850/900/1800/1900) kao i EDGE protokol. Njegove opcije bežičnog povezivanja uključuju Bluetooth i GPS.


Za povezivanje kabla za sinhornizaciju uređaj koristi miniUSB. Za rad sa bežičnim interfejsom uređaj koristi alat kompanije Acer.

Bluetooth 2.0 + EDR.Broj profila je minimalan, prisutni su samo osnovni multimedijalni profili kao i različiti profili za pristup adresaru i upotrebu uređaja da bi se pristupilo internetu preko personalnog računara. Uređaj koristi paket drivera kompanije Broadcom.
- Object Push Profile (OPP). Osnovni profil za slanje „objekata“ kao što su slike, virtuelne poslovne kartice ili detalji sastanaka .
- Hands-Free Profile (HFP).Povezivanje Bluetooth slušalica i handsfree uređaja.
- Advanced Audio Distribution Profile (A2DP). Prenos zvuka preko Bluetooth-a.
- Audio Video Remote Control Profile (AVRCP). Upravljanje muzičkom reprodukcijom preko bežičnih slušalica.
- Personal Area Network Profile (PAN). Mrežna konekcija preko Bluetooth-a, upotreba za povezivanje desktop PC-ja sa internetom preko komunikatora, zamenjuje Dual-Up Networking profil.
- Phone Book Access Profile
Sa Bluetooth modulom nismo imali nikakvih problema.
Kod modela Acer E1 ne postoji WiFi modul. Iako će pojedini potencijalni korisnici reći da je u pitanju negativna odlika ne možemo se u potpunosti složiti sa tim, a obzirom da je u pitanju jeftino rešenje nedostatak WiFi opcije se ne može smatrati ozbiljnim nedostatkom.
Performanse
Ureađj radi na verziji Qualcomm-ove MSM 7225 platforme (ista platforma se koristi kod većine HTC komunikatora). Procesor uređaja radi na 528MHz, uređaj je opremljen sa 256MB RAM-a od čega je za aplikacije dostupno oko 160MB. Uređaj poseduje 512MB interne memorije za skladištenje podataka kao i ekspanzioni slot za instaliranje memorijske kartice.
![]() | ![]() |
Prilikom testiranja brzine video obrade rezultati koje je postigao Acer E1 su gotovo istovetni onima koje postižu uređaji kompanije HTC na istoj platformi: Touch 3G, Touch 2. Uređaj reprodukuje video sadržaje bez problema do rezolucije 640x48 piksela, dok pri višim rezolucijama reprodukcija može biti problematična, pa se video mora konvertovati. Sveukupne performanse nisu loše, ali nema razlike u odnosu na ostale WM jedinice.

Satelitska navigacija
Uređaj koristi GPS čip gpsOne kompanije Qualcomm. Obzirom da telefon ne poseduje nijedan specijalni softver za svrhu navigacije, možete koristiti Google Maps. Ova aplikacija omogućava proračunavanje rute (bez glasovnih saveta), vršiti pretragu ulica, ili specifičnih adresa i mesta. Glavna prednost Google Maps u odnosu na sofisticiranije aplikacije je u tome što se mape mogu uplaod-ovati preko Web-a, što znači da bez obzira gde se nalazi ukoliko postoji internet konekcija nikada nećete ostati bez mapa.
Softver
Acer E1 komunikator radi na Windows Mobile 6.5 Professional operativnom sistemu. Po setu aplikacija koje poseduje Acer E1 se razlikuje od ranijih WM ponuda i modela Acer Glowfish pri čemu bi se mogao navesti kao najsličniji modelu Acer E1. Dodatne aplikacije koje su dostupne u okviru ovog uređaja uključuju aplikaciju za kreiranje backup kopija podataka, za rad sa društvenim mrežama i YouTube.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |



Takođe dostupne su i aplikacije koje dolaze u okviru ažurirane verzije WM 6.5: za pregled vremenskih prilika i kretanja na berzi. Ove aplikacije rade samo u prikazu preko celog ekrana, imaju minimalnu konfiguraciju i namenjene su za ne preterano zahtevne korisnike.
![]() | ![]() |

Neki meniji su izmenjeni tako da korisnik se više oslanja na upravljanje prstima a tu je i prozor za brza podešavanja koji menja melodiju i režim pozivanja, pozadinsku sliku te neke druge parametre. Meni je jednostavan i obezbeđuje vrlo lako i brzo menjanje nekih podešavanja uređaja.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |

Takođe, u okviru ovog komunikatora je dostupan i specijalni poslovni kalendar.
![]() | ![]() |

Veoma čudna mi je bila funkcija povratka na početni meni prilikom pritiska krstića u gornjem desnom uglu ekrana. Mislio sam da sam možda nešto propustio ili da kod moje test jedinice postoji neka greška, ali je činjenica da kada god se pritisne ovaj krstić telefon prelazi na početni meni umesto minimizovanja aplikacije ili njenog isključenja kao što je uobičajeno implementirano kod Windows Mobile uređaja. Primer: došao sam do prozora sa setom programa (matrica sa mnoštvom ikona), otvorio jednu, uradio šta sam želeo i zatvorio je. Gde se nalazim posle njenog zatvaranja? Na početnom ekranu a ne na prozoru sa ikonama. Ovo je vrlo nepovoljno kada menjate podešavanja. Sve u svemu vrlo čudna šema koja zahteva mnogoborojna vraćanja i ulaske u menije.
Unos teksta
Svi novi modeli koji nam dolaze od strane kompanije Acer se reklamiraju kako poseduju tastaturu koja je veoma laka za rad. Ovo je samo još jedan marketinški trik obzirom da ova tastatura je samo standardna i klasična tastatura.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |

Kada smo već kod ove tastature moramo napomenuti da ona nije ni približno ugodna za rad kao što su tastature koje poseduju uređaji kompanije HTC (nije moguće brzo unositi dodatne karaktere), ali opet ima neke svoje prednosti. Ipak, ova tastatura će zadovoljiti potrebe većine korisnika.
Konkurencija
Da bismo bili potpuno fer kada je u pitanju konkurencija fokusiraćemo se samo na uređaje koji koštaju približno kao i ovaj uređaj:
Samsung i740.Kvalitetno kućište, dobra 3MP kamera, Marvell PXA312 platforma sa procesorom radnog takta 624MHz. Kao i Acer E1 poseduje GPS ali ne i WiFi, ima nešto manji ekran, nešto veće kućište i ne tako izražajan izgled. Cena je manje više ista kao kod modela E1. Ukoliko treba prosuditi na osnovu prvog utiska o izgledu onda je samsung i740 izbor pa tek onda Acer E1.

Takođe, kao konkurenciju modelu Acer E1 mogli bismo da uvrstimo i nekoliko modela kompanije Rover PC koji koštaju približno kao i ovaj uređaj.
Zaključak
Kvalitet komunikacije tokom testiranja nije izazvao nikakve žalbe, premda su problemi sa GSM modulima kada su u pitanju novi uređaji teško mogući. Kod ovog modela je korišćena nova Qualcomm platforma koja je donela određena poboljšanja. Jačina zvuka u slušalici je prosečna, pri pozivima nije ni preglasna niti suviše tiha. Vibracija se može osetiti kada nosite uređaj u džepu ali već za torbu ne možemo garantovati da ćete osetiti vibriranje uređaja.

Acer je ovim modelom tržištu podario jedno istinski dobro rešenje koje se može nabaviti za relativno nisku sumu kada su u pitanju komunikatori sa ekranom osetljivim na dodir baziranim na Windows Mobile operativnom sistemu. Komunikator koristi Windows Mobile 6.5 verziju, karakteriše ga kompaktan dizajn i visok nivo kvaliteta izrade, koji će zadovoljiti sve one koji se odluče da kupe ovaj model uprkos relativno niskoj rezoluciji ekrana. Objektivni nedostaci ovog uređaja su osrednja kamera kao i nepostojanje WiFi modula. Drugih nedostataka nema. Objektivne prednosti ovog modela su sve ostalo.
Ukoliko vam je potreban relativno dobar komunikator na kojem nećete igrati emulacije PS i PS2 igara, ne treba vam WiFi i nemate problema sa niskom rezolucijom na velikom ekranu, Acer E1 definitivno zaslužuje vašu pažnju. Kompanija je odlučila da se oproba na tržištu jeftinih komunikatora i u potpunosti je uspela da predstavi jeftino rešenje vrlo dobrih osobina.
Opis:
- Klasa: Windows Mobile komunikator
- Forma: monoblok
- Rivali: HTC Touch Viva, Samsung i740
- Korišćeni materijali: plastika
- Operativni sistem: Windows Mobile 6.5 Professional
- Procesor: Qualcomm MSM 7225, 528 MHz
- RAM: 256 MB
- ROM: 512 MB
- Interfejsi: microSD, Bluetooth 2.0 + EDR, miniUSB za punjenej/sinhronizaciju/slušalice
- GSM: 850/900/1800/1900, EDGE / GPRS
- GPS: čip gpsOne, ON «Google Maps»
- Ekran: 3.2", rezolucije 240x400 piksela (WQVGA), prikazuje 65.536 boja
- Kamera: 2MP bez autofokusa, video snimanje u rezolucij i240x320 piksela (maksimum)
- Baterija: ukloniva Li-Ion, kapaciteta 1140 mAh
- Dimenzije: 113 x 56 x 12.8 mm
- Težina: 118 g