
Kompletan test Motorola C300

Motorola C300 je sledeći model posle T191, koji se više ne proizvodi. Ovaj jeftini telefon Motorola proizvodi u saradnji sa kompanijom Benq, tako da u njemu možemo videti razne funkcije koje nisu tipične za Motorola modele.

Prvo što ugledamo je okrugao dizajn, pa telefon lepo leži u šaci. Masa mu je 82 grama i ne izgleda uopšte kao jeftini telefon; dimenzije telefona su 106 x 44 x 16.5 mm. Kada uključite telefon zapazićete plavo pozadinsko osvetljenje, dok je osvetljenje tastature isto plave boje samo svetlije. Ekran je rezolucije 96 x 64 piksela pa se na njemu može naći do 4 linije teksta kao i oznake za programabilne tastere (dok čitate poruke). U ostalim slučajevima biće prikazane 2 linije teksta i 2 statusne linije. Slova na ekranu su slična slovima modela T191, sve informacije su lako čitljve.

Ispod ekran se nalazi 2-smerni navigacioni taster koga možete pomerati po vertikali. Kada ga pritisnete otvorićete glavni meni. Dok smo koristili funkcijske taster nije bilo nelagodnosti, niti slučajnih pritisaka, čak i ako imate veće šake. Programabilni tasteri se nalaze sa strana tastera za pozivanje i prekid veze koji su spojeni. Tastatura je napravljena od plastike; tasteri su malo izdignuti. Alfanumerički tasteri su veoma ugodni, mada ne možete lako da otkucate broj. Pozadinsko osvetljenje tastature je veoma svetlo. U prosečnim uslovima osvetljenja centralna oznake na tasterima centralne kolone se najbolje vide, dok su oznake na tasterima leve i desne kolone slabije vidljive. Simboli na tasterima 6 i 9 se skoro i ne vide.
Priključak za punjač se nalazi sa donje strane telefona, dok se priključak za slušalice sa mikrofonom nalazi na levoj strani. Uz telefon dolazi NiMH baterija kapaciteta 500 mAh u verziji telefona namenjenoj istočnom tržištu, dok se Evropskoj verziji telefona nalazi Li-Ion baterija. Proizvođač je naveo da sa ovom baterijom telefon može raditi oko 80 sati u mirovanju i do 2.5 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio 2 dana u toku kojih smo ga 20 minuta koristili za razgovore i minimalnu upotrebu ostalih aplikacija. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni je 1.5 sat.
Meni
Pritiskom na levi programabilni taster kada je telefon u mirovanju otvorićete imenik. Pritiskom na desni programabilni taster otvorićete meni za rad sa porukama. Stavke glavnog menija su cirkularno uređene, odnosno posle krajnje stavke ponovo će se pojaviti prva, itd. Naziv stavke se nalazi sa desne strane i animirana ikona sa leve. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Ne morate da pritisnete programabilni taster da bi izabrali stavku, možete koristiti i taster za pozivanje/odbijanje poziva i rezultat će biti isti. Pogledaćemo sada koje su glavne funkcije telefona.


Imenik. U imeniku možete sačuvati do 100 kontakata sa samo jednim brojem telefona. Svi kontakti (i iz memorije telefona i sa SIM kartice) su prikazani u ukupnoj listi istovremeno, zajedno sa brojem telefona. Možete brzo pretraživati imena po prvom slovu. Kontakte možete raspodeliti u 4 grupe. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju, vibraciju, zvuk za SMS poruku i ikonu. Za 10 brojeva telefona možete podesiti pozivanje glasom. Ova funkcija korektno funkcioniše čak i na bučnim mestima.



Poruke. Aparat podržava EMS standard (verzije 5) pa porukama možete dodati slike i jednostavne melodije. Telefon ima 128 KB memorije rezervisanih za slike i melodije. Postoje i limiti u količini podataka. Na primer, možete sačuvati samo 10 slika rezolucije 96 x 64 piksela. Slike veće rezolucije se ne prikazuju, isto važi i za melodije (limit je 100 melodija). Telefon podržava iMelody 1.2.




Specifičnost telefona je da podržava slike i melodije u Nokia Smart Messaging formatu (to podržavaju pored Nokia telefona Samsung i LG teleofoni). Takve poruke možete prebaciti u EMS format, što je jedinstvena funkcija.
Na raspolaganju Vam je SMS Chat; u teleofonu postoji 25 šablona i 10 praznih polja za poruke.
Media. Ovde možete pogledati slike, animacije, preslušati melodije. Odgovarajuće fajlove možete prebaciti sa posebnog CD-a. Ovaj CD možete kupiti kao dodatak.
Pozivi. Ovde možete pronaći sve što je povezano sa pozivima.
Podešavanja telefona. Tradicionalno, u ovom meniju se nalaze podešavanja za bezbednost telefona, podešavanja za WAP pretraživač (verzije 2.0), jezik na kojem će se prikazivati meni, trajanje pozadinskog osvetljenja. U telefonu se nalazi 5 skrisejvera, Vi možete dodati još 3 (preko WAP-a).
Igre. Prema podacima proizvođača, u telefonu se nalazi 6 igara, ali ja sam u svom primerku našao samo 2 - Anwser, odnosno Odgovor (kao Tetris) i Numbers, tj. Brojeve.


Audio podešavanja. Ovde možete izabrati melodije, kako će Vas telefon obavestiti o pozivu (vibracija i melodija ili samo melodija) i podesiti profile. Ukupno je na raspolaganju 27 melodija, možete skinuti dodatnih 5. Melodije su standarne, ali jačina zvuka melodija nije uvek odgovarajuća. Jedan od 5 zvukova možete izabrati kao obaveštenje o SMS porukama.
Instrumenti. Sve je sve standardno. Jednostavan organajzer (do 500 beleški), štoperica, tajmer i kalkulator su Vam na raspolaganju. Možete podesiti automatsko isključivanje/uključivanje i alarm (jednokratni ili dnevni). Alarmi će raditi čak i kada je telefon isključen.
Utisci
Nemam zamerski na kvalitet prijema signala: zvuk preko zvučnika je veoma dobar, nije bilo šumova. Melodije se ne čuju uvek, pošto je jačina zvuka prosečna. Vibracija je dosta jaka i delimično popravlja stanje. Nemojte mnogo očekivati od ovog jeftinog telefona. Što se mene tiče, ergonomičniji dizajn je imao model T191, tastatura novog modela nije toliko upotrebljiva. Dok se krećete kroz meni može se desiti da dođe do zastajkivanja. U celini posmatrano telefon nije loš, plavo pozadinsko osvetljenje i obnovljeni dizajn deluju atraktivno. Rival ovom telefonu bi bio Siemens C45. Po našem mišljenju odlučujući faktor će biti dizajn telefona, ne specifikacije telefona. Motorola C300 verovatno neće biti odmah popularan model zbog svoje visoke cene.