
Kompletan test Siemens C60

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo
Napravili smo izuzetak kada je u pitanju Siemens i prestali da testiramo modele pre nego što se pojave u prodaji pošto su imali previše grešaka, za koje je obećano da će biti popravljene, ali su i dalje ostale. Što se tiče modela namenjenog prosečnom kupcu, Siemens C60, bilo bi neobično očekivati probleme, pošto je zasnovan na istoj platformi kao starija "braća", Siemens S55, M55 i MC60. Prvo nam se činilo nemogućim da nađemo bilo šta novo u ovom telefonu, s obzirom na njegove jednostavne funkcije i cenu, koja sugeriše da telefon pripada niskoj klasi. Ipak, ispalo je da je telefon zanimljiviji nego što se to činilo.

Telefon ima klasični stil koji Siemens koristi za ovakav tip telefona. Ima prosečne dimenzije (110x47x23 mm) iako se možete činiti da je veći. To je osećaj koji možete steći dok posmatrate telefon. Masa mu je 85 grama, što je sasvim dovoljno za ovakav tip telefona. Možete ga nositi kako god Vam odgovara, u džepu košulje ili pantalona.

Ekran može da prikaže do 4096 boja i ima rezoluciju 101x80 piksela. Može prikazati do 5 linija teksta plus jednu statusnu liniju. Ekran je čitljiv čak i na suncu, iako tada prikaz postaje bled. Slike, pogotovo fotografije, izgledaju loše, čak se mogu videti smetnje, prikazane kao velike tačke. Prelaz između boja je oštar.


Tastatura je napravljena od plastike, kao na A55 modelu. A ako je A55 bio poznat po tastaturi koja krcka, onda model C60 možemo nazvati zvečkom. Samo zatresite telefon i čućete kako se tastatura trese. Što se tiče upotrebljivosti tastature, ona je prosečna, tasteri bi mogli biti malo veći. Pozadinsko osvetljenje tastature je narandžasto. Ono se može videti samo u potpunom mraku. Bilo da ste napolju ili unutra, slova na tastaturi se veoma teško čitaju. Ne mogu se jasno videti ni cifre ni slova. Jedina pozitivna stvar u vezi tastature je to što je standardna, pa ne zahteva nikakvo privikavanje.

Standardni sistem konektor se nalazi sa donje strane telefona, dok se na gornjoj strani nalazi rupica za kaiš.
Maske se mogu menjati, to je tipično za ovu seriju telefona. Moraćete da se naviknete na to da će nova maska početi da krcka posle određenog vremena. To neće uticati na performanse telefona, ali može nervirati.

C60 ima Li-On bateriju kapaciteta 700 mAh. Siemens tvrdi da C60 može raditi do 250 sati u mirovanju i oko 6 sati ako se koristi za razgovor. Telefon koji je bio na testu je radio 2 dana, tokom kojih je 30 minuta korišćeno za razgovor i 45 minuta za ostale funkcije (igre). Ako telefon budete koristili manje za razgovor (do 20 minuta dnevno) i budete koristili funkcije telefona samo na kratko, možete očekivati da će telefon raditi oko 3 dana bez punjenja. Da bi se u potpunosti napunio potrebno je malo manje od 2 sata.
Meni
Glavni meni ima 9 ikona; jedna se koristi za Kameru koja ne dolazi uz telefon. Većina korisnika C60 modela verovatno neće kupovati kameru, pa je ova funkcija u glavnom meniju nepotrebna. Možete koristiti brojeve za brzu navigaciju, što može uštedeti dosta vremena.

Imenik. Memorija telefona omogućava da u njoj sačuvate do 100 kontakata. Možete dodeliti samo jedan broj telefona i jednu e-mail adresu po kontaktu. Sem toga, svakom kontaktu možete dodeliti sliku ili fotografiju. Sva imena možete sortirati u pet grupa. Svakoj od grupa možete dodeliti posebnu melodiju.


Poruke. Do 100 poruka možete sačuvati, i tu je memorija dinamički deljena. Poruke iz memorije telefona i sa SIM kartice su prikazane u jednoj listi. Poruke koje se nalaze na SIM kartici su obeležene posebnom ikonom. Možete praviti šablone i foldere koje želite. Telefon podržava MMS poruke. Naravno, bolje je slati podatke preko GPRS-a, pošto time štedite svoj novac.





Nisam bio oduševljen interfejsom kada sam pisao poruke. Ne možete se kretati brzo između stranica i morate ići u poseban meni da bi videli na koliko stranica je Vaša poruka. Pre slanja poruke se pojavljuje obaveštenje o veličini poruke, što je dobra opcija. Možete uneti i vremenski period (jedan sat - koliko želite) posle kog će poruka biti isporučena. Ako plaćate po veličini poruke (zavisi od operatera) ovo je važna funkcija. MMS možete primati manuelno ili automatski. Sem toga, možete birati da li želite da primate poruke dok koristite roaming. Interesantno je da kada telefon automatski bira mreže, neki put može da Vas obavesti da primanje poruka u roaming-u može biti dosta skupo.
Pozivi. Telefon može sačuvati do 10 pozvanih, 10 dolaznih i 10 propuštenih poziva. Datum i vreme su prikazani za svaki poziv.
Melodije. Izbor melodije, tip zvona su pomerene iz menija za podešavanje u Glavni meni.
Dodatno. Ovaj meni nudi da pokrenete tajmer, štopericu ili alarm (možet ga programirati samo na jedno vreme, jedina pozitivna stvar je prikazuje trenutnog vremena).



Personalizacija. Slike i melodije se nalaze u ovom meniju.
Surf&Fun. WAP pretraživač verzije 1.2.1 i dve igre - StackAttack 2 i Slagalica se nalaze u ovom meniju.

Podešavanja. Možete podesiti funkcije telefona u ovom meniju. Nema potrebe da se opisuju svi podmeniji, pošto su poznati ako ste koristili ranije Siemens telefon. Usput, preporučujem da isključite GPRS, ako ga ne koristite. Tako možete značajno produžiti trajanje baterije.





Utisci
Jačina zvuka melodija je prosečna (može se često desiti da propustite poziv), vibracija je tipična za Siemens telefone, prosečne je jačine. Nije bilo problema u kvalitetu signala tokom perioda testiranja. Uprkos tome što je telefon napravljen na istoj platformi kao model M55, ovaj ima mnogo skromniji imenik, ali istu količinu memorije (1.86 MB).
U celini posmatrano, ovo je tipični Siemens telefon. Ostali telefoni su preslabi za klase kojima su namenjeni.
Telefonu nedostaje suviše stvari. Po prvi put telefon iz C klase nema Java podršku, mada se to može aktivirati pomoću posebnog nezvaničnog firmware-a, kao i e-mail klijent. Da skratimo priču, ovo je još jedan Siemens telefon napravljen za one koji vole da se igraju sa podešavanjima na svojim telefonima.