
Kompletan test Siemens MC60
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Siemens je bio jedan od prvih proizvođača koji su predstavili mobilni telefon sa integrisanom kamerom. Model S55 je uzet kao baza. Jednostavno su dodali kameru i softver i tako dobili model MC60. I ostali proizvođači su krenuli tim putem, pa tako nude po dve verzije jednog telefona, jedna verzija sa kamerom, druga bez. U slučaju MC60 modela, naglasak je na izgledu telefona, ne u funkcionalnosti kamere.

Prva stvar koja se ističe je da je tastatura kružnog oblika. Prvi put je ovakvo rešenje bilo primenjeno u Nokia 3650 modelu, smartphone aparatu za mlađe ljude, ali su tasteri bili postavljeni u obrnutom redosledu što je prouzrokovalo određene probleme. MC60 nema takvih problema, pošto se alfanumerički tasteri nalaze u ustaljenom poretku. Tastatura je komforna, tasteri 8 i 0 su locirane preblizu jedan drugome, što može zasmetati pri kucanju brojeva. Pozadinsko osvetljenje tastature je crveno; oznake su dobro vidljive u različitim svetlosnim uslovima.
Aparat je namenjen mladim ljudima, što se i vidi iz činjenice da se mnogima dopada njegov izgled. Nije poznato koliko će svetla maska biti moderna. Iskustva u prodaji modela M55 i mišljenja korisnika pokazuju da je model atraktivan 3-4 meseca i tada takava dizajn postaje zastareo. Ovo je pitanje ukusa i ovakav dizajn će sigurno odgovarati nekima u sledećih par godina. Po našem mišljenju, aparat je napravljen tako da privlači pažnju u prodavnicama.
Dimenzije aparata su tipične za telefone namenjene tom segmentu tržišta; njegova masa je takođe prosečna. Telefon možete nositi u džepu pantalona ili džepu košulje bez problema.
Ekran može prikazati do 4096 boja, rezolucije je 101x80 piksela i omogućava prikazivanje do 5 linija teksta i 1 statusne linije. Informacije na ekranu su čitljive i kada se telefon koristi na suncu, prikaz na ekranu ne potamni u potpunosti. Ipak, mora se shvatiti da se tekst na ovom ekranu ne čita sa lakoćom. Čitljivost se povećava kada se uključi pozadinsko osvetljenje. Na slici ispod telefon je prikazan sa pozadinskim osvetljenjem.

Slike loše izgledaju na ovom ekranu, artifakti se vide kao veliki pikseli. Mogu se videti i razlike između nijansi boja. Ekran ne može da prikaže slike normalnog kvaliteta pa to diskredituje ideju o ugrađenoj kameri. S obzirom da telefon nema infracrveni port, za slanje slika postoji samo jedan mogućnost - MMS. Naravno, moguće je prebaciti slike i preko kabla, ali kupovina kabla predstavlja dodatni i nepotrebni trošak.

Na donjoj strani telefona se nalazi standardni ulaz. Na gornjem delu telefona se nalazi rupica za kaiš. Kamera se nalazi sa zadnje strane, nema ogledalo, samo se vidi blenda. Na okviru blende je napisan tekst "High Sensitivity Digital Camera". Kasnije u tekstu ćemo videti šta ovo znači.
Konektor za eksternu antenu se takođe nalazi sa zadnje strane telefona. Aparat može koristiti izmenjive maske, koje se lako menjaju. Ipak, ovakva mogućnost ima ozbiljan nedostatak, a to je da telefon počinje da krcka u ruci posle 2-3 nedelje aktivnog korišćenja. Ovo ne utiče na funkcionalnost telefona, ali je veoma neprijatno.

MC60 je opremljen sa litijum jonskom baterijom čiji je kapacitet 700 mAh. Prema proizvođaču aparat može raditi 6 sati ako se koristi za razgovor i 250 sati u mirovanju. U praksi, telefon je radio oko 2 dana, od kojih je 30 minuta korišćeno za razgovor i 45 minuta za ostale funkcije telefona (igre, organajzer, itd). Ako telefon manje koristite za razgovor on će raditi oko 3 dana. Vreme potrebno da se telefon u potpunosti napuni je malo manje od 2 sata.

Meni
Organizacija menija se ne razlikuje od modela M55; narandžasta boja maske kod modela M55 se bolje uklapa nego kod modela MC60; ikone su previše jednostavne i lošeg su kvaliteta. Aparat je kopija modela M55, pa se ovaj deo teksta zasniva na testu tog modela telefona.

Imenik. Memorija telefona omogućava da sačuvate do 100 unosa sa samo 1 brojem telefona i 1 e-mail adresom. Možete dodeliti i sliku svakom unosu. Model M55 ima više mogućnosti u imeniku, nekoliko brojeva telefona i više polja postoje za jedan unos. Nije jasno zašto je Siemens uskratio ove mogućnosti u u modelu MC60.






Unosima u imenik možete dodeliti pozivanje glasom, možete dodeliti ovu mogućnost za 20 unosa.
Sva imena možete sortirati u 9 grupa i svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju.
Poruke. Do 100 poruka možete sačuvati u memoriji telefona, ali njihova količina ipak zavisi od količine slobodne memorije. U celokupnoj listi prikazani su svi brojevi telefona (iz memorije telefona i sa SIM kartice). Telefonski brojevi koji se nalaze na SIM kartici su obeleženi posebnim simbolom. U ovom meniju možete kreirati SMS šablone i posebne foldere. Ovaj model telefona podržava MMS; sva podešavanja su jednostavna pa ako budete koristili uputstva Vašeg operatera trebaće Vam oko 3-4 minuta da bi ste sve podesili. Očigledno je da je bolje koristiti GPRS za slanje i primanje poruka, mnogo je jeftinije.

Nisam bio oduševljen interfejsom kada sam pisao poruke. Ne možete da se krećete brzo između stranica poruke i treba da pozivate poseban meni da bi videli koliko stranica Vaša poruka ima. Pre slanja poruke telefon će prikazati veličinu poruke. Možete uneti i period (jedan sat, odnosno koliko želite) posle kog će poruka biti isporučena. Ako plaćate poruke, veličina je veoma bitna stavka. Možete primati MMS ručno ili automatski. Osim toga, možete podesiti da li želite da primate poruke u roaming-u. Interesantno je da ponekad, kada je podešen da automatski traži mreže, telefon obaveštava da ovaj način može mnogo koštati.
Mail klijent podržava do 4 naloga. Njegove mogućnosti su slične kao kod modela S45i.
Liste poziva. Poslednjih 10 pozvanih, 10 primljenih i 10 propuštenih poziva se nalaze u memoriji telefona. Možete pogledati vreme i datum svakog poziva.
Profili. Kao i uvek možete podesiti profile telefona, koji omogućavaju da nekoliko podešavanja uključite ili isključite jednim tasterom (vibraciju, tip melodije, itd).
Organajzer. Ima tradicionalnu strukturu, možete ga pregledati po mesecima, nedeljama (sa vremenskom skalom) i danima (sa rasporedom). Sprecijalni meni omogućava pregled svih specijalnih događaja, na primer sastanaka, beleški i podsetnika. Ukupno do 500 unosa možete sačuvati u memoriji organajzera.




Svetsko vreme (vreme u velikim gradovima) možete pogledati ovde. Aparat nema diktafon ali možete snimati melodije.



Pretraživač kartice. Ova funkcija se koristi da bi se pregledali podaci koji se nalaze u memoriji telefona. Telefon ima 946.44 KB slobodne memorije (1.87MB ukupno), što nije toliko veliko koliko se očekivalo. To je dovoljno za oko 10 melodija, dve Java igre i nekoliko fotografija.
Surf & Fun. Ovde se nalazi WAP pretraživač u verziji 1.2.1. Razočaralo nas je što nije stavljen pretraživač verzije 2.0. Stara verzija ograničava funkcionalnost telefona, pa nije moguć pregled velikog broja Web stranica.
Telefon dolazi sa nekoliko igara, one su već poznate iz starijih modela.
Dodaci. Aplikacije kao što su kalkulator, konverter valuta, štoperica (sa međurezultatima), tajmer, alarm (može se podesiti da se ponavlja) se nalaze u ovom meniju. Ovde imate pristup i glasovnim komandama (možete podesiti do 10 komandi).


Podešavanja. Ovde se nalaze sve funkcije koje su vezane za mogućnosti telefona. Nećemo ih opisivati detaljno, samo ćemo napisati par komentara. Na primer, možete isključiti GPRS kada ga ne koristite s obzirom da tako produžavate trajanje baterije. Operativno vreme je prepolovljeno kada se koristi ova funkcija.


Kamera. Ova kamera može da se pokrene koristeći taster 5 u mirovanju. Kamera omogućava da napravite slike u sledećim rezolucijama:
352x288 pixels, Premijum
320x240, Visoka
176x144, Srednja
160x120, Niska
Osvetljenje možete podesiti, od vrednosti -3 do +3, ali to ne utiče na kvalitet slike. Balans bele boje možete podesiti za eksterijer i enterijer, a možete iskoristiti i auto mod. Ovde se završavaju podešavanja. Telefon nema zoom ili specijalne efekte. Svaku fotografiju možete uveličati kada je pregledate.




Maksimalna veličina fajla (Premijum kvalitet) je oko 10-11 KB, što nije puno. U isto vreme ekran telefona se koristi kao tražilo. Slika se prelama kada pomerate telefon, pošto aparat ne stiže da prikaže sliku. Na primljenim fotografijama se ne prikazuju razlike između različitih boja na ekranu, pa one izgledaju kao da su prljave ili da je primenjen efekat Sepia. Efekat je nemoguć s obzirom da telefon nema mogućnost primene efekata, ali ostaje takav utisak.





Kada se slike pogledaju na ekranu, MC60 je verovatno najlošiji telefon sa ugrađenom kamerom, pošto je ekran dosta loš. Kada je slikan beli čaršav pojavili su se krugovi oko fokusa, što je slaba tačka kamere. Na fotografiji na kojoj je devojka ne može se razaznati ko je slikan. Kada je fotografija prikazana ljudima koji poznaju devojku, oni su je sa teškoćom prepoznali. Fotografije služe čisto da bi se potvrdilo da aparat ima ugrađenu kameru. Ako imate bogatu maštu možete koristiti kameru, valjda je zato telefon namenjen mladim ljudima. Tako možete praviti igre kao "Pogodi ko je na slici" ili "Šta je prikazano na ekranu?" Nekome se može činiti da smo preterali sa ovim komentarom, ali probajte da sami slikate koristeći model MC60 pa ćemo onda raspravljati o ovom problemu.
Nedostatak infracrvenog porta onemogućava slanje fotografija direknto na PC računar (treba kupiti kabl), drugi način je da koristite MMS, ali to je mnogo skuplje. Kvalitet fotografija je lošiji na PC računaru, mada ni na ekranu telefona ne izgledaju dobro.
Utisci
Jačina polifonih melodija je prosečna (može se desiti da propustite poziv), vibracija je tipična za telefone iz Siemens-a, prosečne je jačine. Aparat nema problema sa prijemom signala, na tom polju je tipični predstavnik Siemens-a. Uprkos činjenici da je aparat dizajniran na istoj platformi kao model M55, njegov imenik ima manje mogućnosti i nema opciju snimanja glasovnih beleški.
Ekran je suviše loš, ima malu rezoluciju, loš prikaz slike i njegove mogućnosti kao da ukidaju prisutnost kamere. Prosudite sami, za šta vam trebaju slike ako je njihov kvalitet loš. Čak se ni kamera ne ističe nekim ekstra kvalitetom, fotografije su veoma loše u mračnim sobama, a na suncu možete probati da razaberete šta ste probali da uslikate. Telefon ima minimalna podešavanja za kameru. U kontrastu sa Alcatel 735 modelom, nema naprednih mogućnosti i ne obezbeđuje takav kvalitet slike. Generalno, kada se porede ovi aparati, koji se nalaze u istoj klasi telefona, shvatićete da je Alcatel napravio remek-delo a Siemens je samo pokušao da napravi nešto.

Kada se sumiraju svi utisci, dolazimo do zaključka da je Siemens MC60 dozvoljeno kupiti samo ako ste spremni da podržite omiljenu kompaniju u teškim vremenima i ako ste spremni da previše platite loše realizovane funkcije (kamera, ekran). Ljudi kojima je važan telefon i koji cene svoj novac neće kupiti ovaj telefon.
P.S. Ovaj test je ispao krajnje neuobičajen i dosta strog. Po mom sećanju, nije bilo ovako slabog i zaostalog telefona od prvorazrednog proizvođača već duže vreme. Visoka cena i loša funkcionalnost ne ostavljaju mogućnost da se o telefonu piše iz neutralnog ugla. Zvuči smešno, ali druga dva modela iz Siemens-a (C60 i C62) su najslabiji telefoni kada se gleda odnos cena/kvalitet u njihovim klasama telefona. Da bi ste razumeli značenje ovog testa pročitajte test Alcatel 735 modela i onda uporedite ova dva telefona.