C550 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola C550
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola C550. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola C550 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Motorola C550

Standardni paket
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Motorola je popravila svoju poziciju posle predstavljanja modela C350, najjeftinijeg telefona sa kolor ekranom. Telefon je izgledao skuplje nego što je bio. Takva kombinacija se dopala većini korisnika, što su količine prodatih primeraka pokazale. Kompanija je pokušala da ponovi svoj uspeh, predstavljajući najjeftiniji model sa ugrađenom kamerom. Model je nazvan Motorola C550 i baziran je na istoj platformi kao model C450. Najveća razlika u odnosu na C350 je povećan kapacitet baterije, sat koji prikazuje vreme u gradovim širom sveta i promenjene stavke menija. U razlike između modela spadaju i podrška za Java tehnologiju i mogućnost da se u telefon prebace nove aplikacije. Tom spisku treba dodati i kameru koju poseduje Motorola C550.

Dimenzije telefona su slične modelu C350, mada je novi model malo veći (dimenzije su 98 x 42 x 20 mm, masa je 79 grama). Telefon možete nositi kako god poželite. Masa telefona je odgovarajuća i slična je kao mase drugih modela iste klase.

Boja kućišta je standardna - srebrna plastika sa okvirima oko ekrana i programabilnih tastera. Boja okvira je zelena. Prednji i zadnji delovi telefona se mogu menjati. Ovo je lako uraditi i poučeni iskustvom sa modelom C350 mislimo da neće biti teško naći dodatne maske za ovaj telefon.

Kada skinete oba dela maske sa telefona ugledaćete glavni deo. Baterija se može menjati, za razliku od prvih modela ove serije. Takođe, u ovom telefonu se nalazi i novi dizajn ležišta za SIM karticu.

Baterija je Li-Ion tipa kapaciteta 750 mAh. Proizvođač tvrdi da telefon može raditi do 200 sati u mirovanju i do 2.5 sata ako se koristi za razgovore sa ovom baterijom. Kada smo testirali telefon on je radio 3 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 20 minuta i 15 minuta za ostale funkcije, po jednom danu. Ovi rezultati se mogu porediti sa rezultatima ostalim modela iste klase, iako neki od tih modela imaju bolje performanse, ali nemaju ugrađenu kameru. Potreban je oko 1.5 sat da bi se baterija telefona u potpunosti napunila.

Ekran je u potpunosti identičan ekranu modela C350. U pitanju je ekran STN tipa koji može da prikaže do 4096 boja. Kada se telefon nađe na suncu, na ekranu se skoro ništa ne može videti od korisnih informacija. Rezolucija ekrana je 101 x 80 piksela (28 x 18 mm) i na njemu mogu biti prikazane tri linije teksta i dve dodatne statusne linije. Prisutna je Zoom funkcija, pa su tada slova uveličana. Ovaj način prikaza je tu zbog osoba sa slabijim vidom, dok će ostalima ovaj način prikaza samo smetati.

U ovom modelu je dobro realizovan proces zvanja nekog broja kada je telefon u mirovanju. Ekran je veliki, kao kod Samsung telefona, pa ne morate zagledati u ekran telefona da bi nešto pročitali.

Upotrebljen je ovaj ekran da bi se smanjila krajnja cena proizvoda. Iako će tako model biti popularan, to dolazi u sukob sa glavnom idejom telefona - upotrebom kamere. Kada kupujete telefon sa kamerom, onda planirate i da upotrebite tu kameru i da pregledate slike na ekranu telefona i PC računara. Prikaz boja na ovom ekranu je loš, pa se ne mogu razaznati detalji na slici. Potreban je veliki napor da bi se prepoznalo šta se nalazi na fotografiji, pogotovo ako niste vi slikali tu fotografiju. Ipak, lica ljudi će biti prepoznatljiva pa kameru možete upotrebiti da bi ste slikali ljude za imenik. Na sličan način funkcioniše i Siemens MC60; usput, ova dva telefona su direktni takmaci. Oba modela imaju loše ekrane pa je tako diskutabilna upotrebljivost kamere koja se nalazi u oba telefona.

Slike možete prebaciti na PC računar koristeći data kabl i odgovarajuće programe. Očigledno je da ne dolaze uz standardni paket ali lako ćete ih pronaći u prodavnicama. Mini-USB priključak se nalazi sa donje strane telefona. To znači da ćete moći da koristite standardne kablove od digitalnih foto-aparata, mada će programi raditi samo sa originalnim kablom.

Trenutnoe ne postoji verzija Mobile Phone Tools programa za model C550 koja radi (ne postoji opcija za transfer slika). Ovo je ozbiljan nedostatak za telefon koji se već prodaje, pošto se memorija telefona veoma brzo popuni.

Sa donje strane se nalazi još i priključak za slušalicu sa mikrofonom, kao i priključak za punjač. Sa gornje strane se nalazi rupa za kaiš. Ista takva rupa se nalazi i sa donje strane telefona, pa sami možete odlučiti kako ćete nositi telefon.

Veličina tastera je prosečna. Pozadinsko osvetljenje je bele boje, samo su oznake na tasterima centralne kolone vidljivi; što se ostalih kolona tiče oznake nisu čitljive u svim uslovima osvetljenja.

Tastatura je ugodna i nećete imati problema u radu, mada se tastatura teško može nazvati ergonomičnom. Programabilni tasteri nisu dobro raspoređeni zato što je navigacioni taster malo podignut u odnosu na ostale koji su plitko postavljeni.

Zvučnik se nalazi sa zadnje strane, koristi se za reprodukciju melodija. Kamera se nalazi sa gornje strane i nema nikakav poklopac za sočivo. Malo ogledalo se nalazi pored sočiva kamere, tu je više zbog dekoracije pošto nije u pitanju pravo ogledalo.

Meni

Glavnom meniju možete pristupiti pritiskom na centralni taster koji se nalazi u okviru navigacionog tastera. Sve stavke su kružno uređene. Nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva i pošto je meni veoma veliki, navigacija je malo otežana. Sa druge strane, stavke glavnog menija možete urediti kako Vam odgovara, što je veoma zgodno. Programabilnim tasterima možete dodeliti funkcije koje želite.

Imenik. Jednom kontaktu možete dodati nekoliko brojeva telefona, ali ukupan broj telefona može biti najviše 100. U listi su prikazani i brojevi sa SIM kartice pored brojeva iz memorije telefona. Sva imena kojima ste dodelili više brojeva su prikazana više puta i pored njih je prikazana ikona koja simbolizuje tip broja telefona. Kontaktima možete dodati e-mail adrese i razvrstati ih u nekoliko grupa. Sem toga svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju i ikonu koja će biti prikazana tokom dolaznog poziva. Možete podesiti i pozivanje glasom za najviše 25 brojeva telefona. Prepoznavanje glasa funkcioniše korektno.

Sve kontakte možete pregledati tako što će biti prikazana samo imena, dok se brojevi telefona neće prikazivati. Način pregleda imenika možete podesiti u meniju za podešavanja. Prednost ovog telefona je što svakom broju telefona možete dodeliti sliku, dok kod telefona ostalih proizvođača slike možete dodeliti samo kontaktima, ali ne i određenom broju telefona.

Kontakte u imeniku možete rasporediti u 5 grupa, što je korisno za slanje grupnih SMS poruka, inače ne postoji druga potreba za grupama.

Poruke. Do 20 SMS poruka možete sačuvati u memoriji telefona. Na raspolaganju Vam je i funkcija SMS chat. Možete napraviti i svoje šablone za poruke. Telefon podržava EMS pa možete poslati slike i melodije uz poruke. Bilo je potrebno 4 sekunde da bi se otvorila poruka. Ista situacija je bila i kada smo probali sa drugim SIM karticama, pa smo došli do zaključka da je u pitanju vreme koje je potrebno za iscrtavanje slike, a ne vreme potrebno za čitanje informacija sa SIM kartice. Ovo ponašanje je isto kao kod modela C350.

Možete kreirati i razmenjivati MMS poruke. Za razliku od SMS poruka, MMS poruke se čuvaju u dinamičkoj memoriji, pa količina tih poruka zavisi od količine slobodnog prostora. Prisutno je 5 šablona. Kada primite MMS poruku sa drugog telefona najverovatnije ćete morati da skrolujete kroz poruku, pošto je rezolucija ekrana mala, pa se slika ne može odjednom prikazati.

Media Centar. Preko ovog menija možete pregledati slike, animacije i preslušati melodije. MotoMixer je aplikacija za komponovanje muzike. U telefonu se nalazi 35 preinstaliranih melodija i mesta za još 32 melodije. Nova funkcija koja se pojavila u ovom modelu je Teme. Sada možete u jednom potezu promeniti pozadinu ekrana i skrin sejvere. Lista je osvežena i sada postoje 4 teme.

Nova stavka u Media Centar meniju je Kamera. Kamera je povezana sa levim programabilnim tasterom, mada to možete promeniti, pa je tako lako možet uključiti dok je telefon u mirovanju. Ekran se ponaša kao optičko tražilo, i slika na ekranu se menja u realnom vremenu, nema kašnjenja. Ovo je veoma neočekivano. Najbolja udaljenost za slikanje kvalitetnih slika je oko 35 centimetara. Memorija telefona je 3 MB i dinamički je deljena između aplikacija. Glavni deo memorije će zauzeti slike. Kamera je VGA, pa možete slikati fotografije rezolucije do 640 x 480 piksela. Sem te rezolucije možete slikati slike MMS rezolucije (160 x 112 piksela), ali ta rezolucija je dobra za model C350 pa će na ovom ekranu takve slike izgledati manje. Na raspolaganju Vam je i prosečna rezolucija (320 x 240 piksela). Ne možete odrediti u kom kvalitetu ćete slikati fotografije, one će uvek biti slikane u jednom kvalitetu. Sa jedne strane ovo olakšava proces slikanja, dok sa druge strane ograničava korisnika i ne ostavlja alternativu. Možete izabrati tajmer koji može trajati do 5 sekundi.

Možete podešavati ekspoziciju (od -2 do +2) kao i uslove osvetljenja (podrazumevano je automatsko podešavanje). Interesantno je da imate pet opcija za podešavanje uslova osvetljenja i to stvarno može pomoći pri slikanju. Možete podesiti kako će slika izgledati u toku samog slikanja (u boji, crno-bela, više plave, više crvene, viže zelene, kao stara slika).

Kvalitet prikaza slika na ekranu nije toliko dobar, pa će to smanjiti značaj kamere za korisnike. Kamera telefona se razlikuje od one koja je instalirana u V seriji telefona, iako su mogućnosti i podešavanja za kameru slični.

Alarm. Možete podesiti vreme za alarm i dodeliti mu ime. Alarmu možete dodeliti ime, pošto možete podesiti nekoliko alarma.

Chat. SMS-chat se nalazi u ovom meniju. Nismo sigurni koliko je bilo neophodno da postoji posebna stavka u glavnom meniju za ovu funkciju, pošto se ne koristi toliko često.

Podešavanja. Ovde se standardno nalaze podešavanja za sigurnost i WAP pretraživač. Sem toga, možete izabrati jezik menija i trajanje pozadinskog osvetljenja, promeniti pozadinu ekrana (možete birati da li će biti animirana ili statična slika). Možete podesiti i koliko će izabrana slika biti prikazivana kao pozadina ekrana. Prov će se uključiti pozadinsko osvetljenje da bi ste videli sliku.

Poslovni alati. Do 500 unosa možete sačuvati u memoriji telefona. Telefon može automatski brisati zastarele unose, postoji mogućnost i da se kreiraiju podsetnici za događaje koji se ponavljaju. Kalendar skoro i da ne postoji u ovom telefonu. Na ekranu su prikazani dani jedne sedmice.

Kalkulator je izdvojen kao posebna stavka u glavnom meniju, mada je mogao biti postavljen u meniju organajzera, kao kod starijih modela.

Stilovi melodija.. Ovde možete naći sva podešavanja koja se tiču melodija, ništa posebno.

Lista poziva. Kada otvorite glavni meni, ova stavka će biti izabrana. U ovom meniju možete pogledati informacije o 10 odlaznih i 20 dolaznih poziva. Kada pritisnete taster za pozivanje a telefon je u mirovanju biće prikazana samo lista pozvanih brojeva. Da bi videli listu propuštenih poziva morate ući u meni (3 pritiska na tastere ili 2 ako koristite MyMenu). Informacije o propuštenim pozivima možete videti samo jedanput, a zatim će biti obeleženi kao primljeni pozivi, što nije zgodno.

Brzo pozivanje. Bilo koji broj telefona možete dodeliti tasterima za brzo pozivanje.

Fiksno pozivanje. Isto kao i Brzi pozivanje, samo 3 broja telefona možete dodeliti.

Web sesije. Sva podešavanja za WAP preko CSD ili GPRS se nalaze ovde.

Pretraživač. Telefon ima standardni WAP pretraživač verzije 2.0.

Pristup WEB-u. Ovo je duplirani meni za WAP pretraživač; tu možete pogledati i koje ste sajtove posetili, listu omiljenih sajtova a možete i snimati stranice koje ste pregledali.

Igre. Telefon podržava Java tehnologiju i za razliku od modela C350 možete skinuti nove aplikacije, što nije teško uraditi.

Utisci

Kvalitet prijema signala je tipično dobar, kao kod ostalih Motorola telefona, telefon se ponaša pouzdano u svim uslovima. Polifone melodije su 16-glasovne i malo su glasnije nego prosečne. U poređenju sa modelom C350 one zvuče bolje i glasnije. Melodije su prijane mada su lošije od melodija telefona Koreanskih proizvođača. Sa druge strane, melodije su slične kao kod telefona drugih Evropskih proizvođača, na primer Siemens telefona.

Kamera ima dobre specifikacije, ali to ništa ne vredi pošto je ekran telefona veoma loš. Ovo je kompromis na koji je proizvođač pristao da bi se smanjila cena telefonu. Motorola C550 će biti najjeftiniji telefon sa kamerom. Direktni konkurent ovom telefonu će biti Siemens MC60, mada ni on nema nikakvih prednosti, opet zahvaljujući lošem ekranu. Da bi prebacili slike na PC računar moraćete da kupite data kabl. Najverovatnije će Motorola C550 biti poznat kao bežični GPRS modem, isto kao što je bio slučaj sa modelom C350.

Ovo je najjeftiniji telefon sa kamerom. Najverovatnije neće ponoviti uspeh prethodnika mada će biti popularan a količina prodatih primeraka će verovatno biti velika. Cena modela definiše dosta toga na tržištu pa su korisnici spremni da kupe jeftinije proizvode čak i ako imaju nekoliko nedostataka.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025