6.1 2018
2018. godina
5.5" LCD, 73.2% body
13% 630, Android 9
RAM 3 GB, INT 32GB, EXT SDXC
3000 mAh Neizmenjiva
1 kamera, max 16MP
Test mobilni telefon Nokia 6.1
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6.1. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6.1 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
Original review / Originalni tekst:


Kompletan test modela Nokia 6 2018

Specifikacije

  • Procesor: Qualcomm SDM630 Snapdragon 630, Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53, grafika Adreno 508
  • Operativni sistem: Android 8.1 (Oreo)
  • Memorija: 3 GB / 32 GB, microSD slot uza kartice kapaciteta 256 GB (kombinovani)
  • Ekran: 5.5 inča, IPS LCD, 1080 x 1920 piksela, 16: 9 odnos stranica, gustina 403 ppi, Corning Gorilla Glass 3
  • Baterija: Li-Ion 3000 mAh, funkcija brzog punjanja za 50% u roku od 30 minuta
  • Glavna kamera: 16 MP (f / 2.0, 1.0 mikrometara), fazni autofokus, Carl Zeiss optika, dual LED blic sa dve nijanse, video snimanje 2160p @ 30fps, 1080p @ 30fps
  • Prednja kamera: 8 MP (f / 2.0, 1.12 mikrometara), autofokus, video snimanje 1080p
  • SIM kartice: 2 Nano-SIM
  • Mreže i transfer podataka: GSM 900/1800/1900, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n, Bluetooth 5.0, A2DP, LE
  • A-GPS, GLONASS, NFC
  • USB Type C 3.1
  • Senzori: skener otisaka prstiju (pozadi), akcelerometar, žiroskop, senzor blizine, kompas
  • FM radio
  • Nokia OZO audio sa dva mikrofona
  • Boje: crna, bela, plava
  • Materijali: aluminijum, staklo
  • Dimenzije: 148.8 x 75.8 x 8.2 mm, 172 grama

Prodajno pakovanje

Smart telefon se isporučuje u kartonskoj kutiji koja je dosta drugačija od prodajnog pakovanja koje je bilo aktuelno prošle godine.

Sadržaj:

  • Smart telefon
  • Žične slušalice
  • Alat za izvlačenje fioke SIM kartice
  • USB Type C Adapter sa kablom
  • Uputstvo za upotrebu

Pozicioniranje

Ovoga puta na testiranju je bio pametni telefon kinesko-finskog proizvođača HMD Global pod brendom Nokia. Nokia 6.1 - je model kategorije telefona srednjeg segmenta. Ovo rešenje će biti interesantno za one koji žele jednostavan, ali istovremeno kvalitetan i lep izgled pametnog telefona sa pristojnom kamerom i modernim funkcijama, normalnu garanciju, najnoviju verziju operativnog sistema i naknadnu podršku od strane Google-a (budući da je dostupan Android One, ažuriranja će se redovno pojavljivati). I, naravno, potencijalni vlasnik mora biti spreman da plati malo više za Nokia oznaku brenda.

Ovo je druga iteracija modela Nokia 6.

Ako ste jedan od onih korisnika koji osećaju toplinu oko srca zbog toga što ste nekada davno bili zadovoljni finskim uređajima, sada je vreme da se rešite ovih iluzija, jer ovo nije finska Nokia na koju smo svi navikli.

U Foxconn-u, koji pripada HMD Global i Nokia brendu, strateški su pristupili komunikaciji s tržištem.

Prvo su se pametno odvojili od bilo kakvog povezivanja sa Windows Phone i Lumia. Drugo, kompanija nije pokušala da oslobodi modela koji niko nije želeo već je tržištu ponuđen jednostavan model koji je toplo i sa radoznalošću dočekan. Prošla, 2017. godina postala je za kompaniju, zapravo, prva prava radna godina. A Nokia ima nešto čime se može ponositi. To je na prvom mestu pozivač sa tasterima koji se pritiskaju, a kada je reč o pametnim telefonima ova kompanija se drži među najboljih 10. Ovaj rezultat pokazuje da Kinezi namereno nisu ulagali u zaštitni znak. Međutim, situacija u kojoj se nalazi Foxconn je jedinstvena. Kompanija ima prihode od više milijardi dolara, što joj je omogućilo da ne žuri i nema nikakav strah od rizika, pa je Nokia brend imao kvalitetan novi početak.

Nokia 6.1 2018 - zapravo, radi na greškama jer su promene minimalne, ali značajne. Telefon je opremljen snažnim Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (osmojezgarni 2.2 GHz Cortex-A53) umesto dosadnog Snapdragon 430 sa 1.4 GHz jezgrima. Zapravo, to je sve. Promena procesora obezbeđuje 60 odsto povećanje performansi. Postoji niz promena u detaljima: Bluetooth 5.0, a ne 4.1, postoji mogućnost snimanja video zapisa u 2K zahvaljujući procesoru (u 2017. godini dostupan je samo Full HD), skener otisaka prstiju je prenet na zadnji poklopac, i sada je tu i čist Android One. U principu, nije loše, ali nekako nije dovoljno. S druge strane, Xiaomi u svojoj „petoj“ liniji generalno je promenio samo veličinu ekrana, čak je i procesor isti.

Izgled uređaja

Kutija se lako otvara. Unutra se nalazi telefon koji je smešten u vrstu kolevke.

Sada se pojavljuju prve poteškoće. Novi uređaj je umotan u film, tako da je lako uzeti ga. Međutim, u maloprodajnom pakovanju koje je korišćeno prilikom testiranja telefon je bio otpakovan, a to do izražaja dolazi i prvi minus ovog modela.

Telefon je iznenađujuće klizav i nije ergonomičan. Sve strane kućišta su oštre, a zajedno sa savršeno poliranim aluminijumom, to vodi do činjenice da pametni telefon klizi iz ruke. Još jedan nedostatak takvog kućišta jeste da nakon pet minuta držanje uređaja postaje naporno.

U udubljenju, pokrivenom transparentnom trakom – nalazi se slot za SIM karticu. Slot zaslužuje pažnju budući da dosada nije viđen slot takvog kvaliteta. Slot je čvrsto pričvršćen.

Ovome moramo dodati ne baš uspešno prvo vađenje telefona iz prodajnog pakovanja budući da je telefon veoma klizav a to je upravo ono na šta bi proizvođač morao da obrati pažnju jer je prvi utisak o telefonu veoma važan.

Prednja strana uređaja je zaštićena 2.5D Gorilla glass staklom treće generacije kompanije corning. .

Sa gornje strane vidljivi su prednja kamera i Nokia natpis a LED uređaja i dalje nema. Iskreno, to je veliki nedostatak.

Kućište je izrađeno od aluminijumske legure 6000 serije. Kućište krasi bakarni okvir koji sjajno izgleda.

Većina korisnika upoznata je sa time ali potrebno je reći nekoliko reči o materijalima od kojih je izrađen uređaj.

Aluminijumske legure se klasifikuju u 8 serija. Serija 1000 je čist aluminijum. Zatim se odvija proces dodavanja nečistoća drugih metala u početni materijal. Serija 6000 je legura aluminijuma dopunjena magnezijumom i silicijumom. Ispostavlja se da je u pitanju prilično plastična legura, koja se može ojačati stvrdnjavanjem.

Dešava se da pametni telefoni budu izrađeni od aluminijumske legure serije 7000. Ova legura je već legirana cinkom i magnezijumom. Veruje se da je serija 7000 najsigurnija od svih, potom dolazi 2000 serija, a zatim 6000. 2000 serija se ne koristi, jer je osjetljiva na korozivno pucanje. Za opštu proizvodnju: seriju 8000 čine litijumske legure koje se široko koriste u avijaciji, ali po svojim karakteristikama manje su pogodne za izgradnju kućišta pametnih telefona.

Sa donje strane se nalaze konektor USB Type C tipa, otvor zvučnika i mikrofon.

Sa gornje strane se nalazi priključak za slušalice.

Obratite pažnju na činjenicu da utikač iz slušalica koje su dostupne u maloprodajnom pakovanju ne može da uđe u potpunosti:

Sa desne strane nalaze se dugme za napajanje i kontrolu jačine zvuka:

Sa leve strane je samo slot za SIM karticu:

Na zadnjem poklopcu nalaze se objektiv kamere i skener otisaka prstiju:

Stiče se utisak da niko u kompaniji nije ni pokušao da shvati da li je skener pogodan za korišćenje ili ne. Pogledajte fotografiju da steknete uvid u to kako da držite telefon tako da prst prirodno leži na skeneru:

Oštre ivice, klizavo kućište i nesrećna lokacija skenera otiska prsta su prave dečije greške koje izazivaju bes. Izgleda da zaista niko nije držao telefon u ruci. Čak i ako su već pustili u prodaju tako neudoban telefon, onda je bilo potrebno da stave i silikonsku navlaku kojom bi sakrili nedostatke. Zaista je glupo da odbacite ovaj model zbog takvih stvari. Inače, uz model Nokia 7 dolazi i poklopac, ali su kod ovog modela odlučili da uštede novac.

Ekran

Ekran je potpuno isti kao i pre godinu dana. Shodno tome, i sve karakteristike su ostale iste: IPS LCD veličina od 5.5 inča sa gustinom od 403 ppi i osvetljenjem od oko 450 nita.

U prethodnoj verziji uređaja, podešavanje automatskog osvetljenja bilo je skriveno u okviru podešavanja, a isto je i kod novog modela, što je takođe minus.

U okviru svoje cenovne kategorije, aparat nudi dobar ekran. Nedostaje mu osvetljenje pri direktnim sunčevim zracima ali u svakom slučaju, informacije na ekranu ostaju čitljive. Najvažnija stvar koja ne sme da se zaboravi jeste da uključite uključite automatsku kontrolu osvetljenosti kada napuštate kuću, jer na ulici ovaj zadatak nije jednostavan.

U principu, ekran nije loš, i ugodan je za korišćenje. Uživaćete u igranju igara, gledanju različitih video sadržaja i odgovaranju na instant poruke. Prst odlično klizi po ekranu.

Ekran Nokia modela je sjajan za korišćenje društvenih mreža, pre svega Instagrama, Facebooka i drugih sadržaja na kojima preovlađuju fotografije.

Baterija

Kapacitet baterije je 3000 mAh. Pri svakodnevnom načinu rada ona će obezbediti oko 4,5 sati rada ekrana. Automatska osvetljenost je podešena, Wi-Fi ili 4G su uvek radili. Međutim, nismo igrali igre.

Ako pokrenete neku igru i podesite osvetljenost na 50% procenata, onda možete računati na tri sata rada uređaja.

Kada gledate video koristeći Wi-Fi konekciju vreme rada će biti 9-10 sati.

U odnosu na prošlogodišnji model postoji razlika. Taj model je obezbedio maksimalno 2,5 sata rada ekrana. Sa druge strane, moguće je da je proces testiranja baterije bio složeniji.

Postoji funkcija brzog punjenja kada se baterija do 50% napuni za 30 minuta.

Performanse, sistem i multimedija

Iznećemo ukratko specifikacije ovog modela. Pokreće ga Snapdragon 630 sa grafikom Adreno 508, poseduje 3 GB RAM-a i 32 GB ugrađene memorije, tu je i kombinovani microSD slot. Čipset je napravljen korišćenjem 14 nm tehnologije i karakteriše ga 64-bitna arhitektura.

Rezultati sintetičkih testova nisu iznenađujući, ali Snapdragon 630 čipset je prilično produktivno rešenje.

Asphalt 8 možete igrati sa visokim podešavanjima a doživljaj je ugodan.

Evo još jedne igre koja je izazvala topla sećanja. Zapamtite ovo? Ovo nije port, već nezavisna igra, ali sa originalnim zvukom.

Ovaj uređaj je deo serije Android One, koja radi na čistom Android-u. Nekome se to sviđa, nekome ne. Lično, nama se dopada kada je pametni telefon potpuno opremljen svim potrebnim softverom. Ovde smo morali tri puta da se bavimo čak i traženjem widgeta. I interesantno, da li je stvarno u Android-u zamišljeno da je podešavanje automatskog osvetljenja skriveno od očiju u najudaljenijem meniju?

Još jedan detalj o čistom Androidu. Telefon nas je podsetio na Windows, pri čemu se Nokia potrudila da zatraži od korisnika da napišu kako im se dopada ovaj uređaj.

Generalno, meni i interfejs telefona stvaraju osećaj nečeg nedorečenog. Uvek izgleda da nešto nedostaje. Međutim, sve je tu, mada izgleda malo drugačije. Na primer, ovde ne postoji uobičajena "Galerija", već samo Google slike, čije performanse nisu dovoljne za pojedine korisnike. Ovde možete kliknuti i kropovati fotografiju, ali ne možete prevući prst preko nje. I, kako smo shvatili, ova funkcija ne može se integrisati preuzimanjem odvojene aplikacije.

Nije nam se dopalo kako je implementirana funkcija "Close all applications". Komanda "Clear all" se pojavljuje tek nakon što skrolujete kroz sve aplikacije koje su otvorene. U stvari, u pitanju nije velika stvar, već samo dodatni swipe, ali nepotreban.

Takođe nam se dopao način kako se realizovao pristup pozadinskim slikama. Podrazumevano, Google nudi mnoge opcije. Možete postaviti opciju u okviru koje ćete, svaki dan imati novu sliku. Pogledajte nekoliko snimaka ekrana tako da dobijate utisak o meniju uređaja:

Zavesa sa notifikacijama izgleda ovako:

Glavni ekran:

Po našem ukusu telefon zvuči odlično. Nažalost, slušalice koje su deo prodajnog pakovanja nisu savršene, ali tako nešto nije ni bilo za očekivati.

Naš zaključak o slušalicama je da se univerzalno mogu koristiti, ali da zvuk nije savršen, niti pun kako bi audiofili očekivali. Sa druge strane, imajući u vidu cenu ovog modela glupo je očekivati dobre slušalice u prodajnom pakovanju. Android One interesantno je pristupio dizajnu. Na primer, zaključani ekran izgleda ovako kada slušate muziku. Po našem mišljenju, izgleda dobro:

Opcije povezivanja

TNa kvalitet prenosa glasa, kao i rad 4G, nemamo prigovora. Nažalost, u uređaju Wi-Fi b/g/n podržava samo 2,4 GHz opseg.

Sa druge strane prisutan je Bluetooth 5.0. Veza je dobra. Slušalice su se lako povezale. Kao što vidite, ekran čak pokazuje procenat punjenja, mada je tačnost diskutabilna.

Lepo je što pametni telefon podržava NFC, a samim tim i Google Pay. Jednostavno smo dodali bankovnu karticu. U prethodnoj verziji telefona došlo je do problema sa plaćanjem putem NFC-a. Čini se da je Nokia učila na greškama. Nismo imali problema sa plaćanjem. Lepo je što se usluga plaćanja preko Google servisa razvija i da možete povezati loyalti kartice. Međutim, ovaj sistem tek treba da počne da dobija na popularnosti i da ga više prodavnica prihvata.

Naravno, postoje i GLONASS i GPS. Na njihov rad ne možete se žaliti. Karakteriše ih dobra tačnost, vidljivost 30 satelita. Kao navigator u automobilu, pametni telefon radi odlično.

Kamera

Uređaj poseduje jedan fotomodul rezolucije 16 megapiksela. Sami možete sami da izaberete rezoluciju. Podrazumevana rezolucija je 16 MP u formatu 4:3, međutim možete izabrati čak i 0.9 MP kao rezoluciju.

Pozitivno: korišćena je optika kompanije Carl Zeiss. A kada su drugi detalji jednaki, ovo je definitivno prednost. Širina piksela je samo 1 mikron, pa pri lošem osvetljenju treba da se jednostavno radujete što kamera funkcioniše.

Dostupni su normalni i PRO režimi:

Ugrađena baterija:

Takođe dostupna je i mogućnost snimanja sa dve kamere odjednom. Na službenoj web stranici modela postoji primer:

Kamera modela Nokia 6.1 nema stabilizator, pa je za kreiranje dobre fotografije neophodno da telefon bude na stativu. To je svakako jedan od nedostataka kamere ovog modela.

Usled objektivnih okolnosti nismo bili u mogućnosti da kreiramo veliki broj fotografija kakve ovaj model zaslužuje. Međutim, pomalo smo se igrali i rezultat možete videti.

Iz šetnje na izložbi u memoriji telefona ostala je DNK spirala od biljaka. Kao što vidite, uslovi snimanja su prilično složeni, jaka svetlost bije ispod biljaka:

Izbliza

Uređaj može da se koristi i za fotografisanje teksta:

Ovde možete videti najnoviji Nokia model u odnosu na Motorola mobilni telefon iz 1983 godine koji teži nešto manje od kilograma i koji može da uskladišti 30 brojeva u memoriju.

Ovde možete videti još nekoliko interesantnih primera fotografija snimljenih na otvorenom.

Snimanje noću nije sjajno ali fotografije se ipak mogu iskoristiti.

Zaključak i utisci

Prednosti:

  • Dobar ekran
  • Dobra kamera
  • Odlične performanse
  • Njajnovija verzija Androida, uz obećanje redovnog ažuriranja
  • Dobar zvuk i sa drugim slušalicama ne samo originalnim
  • NFC i Google Pay
  • Radio i brzo punjenje
  • Dobro trajanje baterije

Nedostaci

  • Klizavo kućište sa oštrim ivicama
  • Senzor otiska prsta je lociran nekonvencionalno (nema žalbi na rad skenera)
  • Neki nedostaci interfejsa (uređaj mora da se pdoesi za ugodnu upotrebu)
  • Kamera nema stabilizaciju
  • Praktično ne podržava upralvjanje gestovima

Ovaj telefon možda neće zabeležiti veliku popularnost ali po ceni po kojoj se prodaje je zanimljiva ponuda. Sa druge strane za isti novac na raspolaganju vam je još zanimljivih modela.

Jedan od njih je Huawei Honor 7x (nema NFC) ili Asus Zenfone Max. Ako ste spremni da platite malo više, onda je Huawei P20 Lite veoma dobar izbor, dok na tržištu možete naći i ASUS ZenFone 5 Lite za tek nešto malo višu cenu u odnosu na Nokia 6.1. I naravno ne treba zaboraviti na Xiaomi Redmi 5 Plus.

Da priznamo, u odnosu na sve navedene uređaje, odnosno njihovu reputaciju, novi Nokia 6.1 je malo slabiji. To naravno ne treba da odvrati potencijalne kupce ovog modela.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
Original review / Originalni tekst:
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024