Galaxy Y Pro B5510 2011
2011. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung Galaxy Y Pro B5510
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung Galaxy Y Pro B5510. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung Galaxy Y Pro B5510 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test UMTS / GSM-telefona Samsung Galaxy Y Pro (GT-B5510)

Fotografije modela Samsung Galaxy Y Pro

Prodajno pakovanje:

  • Samsung GT-B5510
  • Baterija
  • Žične stereo slušalice-
  • AC adapter i USB-kabl
  • Uputstvo za korišćenje
  • Garancija

Pozicioniranje

Nova linija Samsung Galaxy dopunjena je još jednim modelom. U pitanju je Y Pro GT-B5510. Ne tako davno testirali smo Galaxy Y, i Y Pro je gotovo identična kopija ovog modela osim jedne stvari: ono što je novo jeste mehanička QWERTY tastatura. Kao i kod prethodnih smart telefona, iskorišćen je TouchWIZ korisnički interfejs, 832MHz procesor, a obezbeđen je takođe i ekran osetljiv na dodir uprkos maloj dijagonali ekrana. Nešto pre nove godine najavljen je i Y Pro Duos koji je u potpunosti baziran na posmatranoj jedinici.

Samsung je do sada imao samo dva modela sa tastaturom i Android-om – Galaxy Pro i i5510, ali ovi modeli više nisu dostupni. Ovi uređaji su danas prava retkost. Prema tome, moglo bi se reći da je pojavljivanje GT-B5510 bilo blagovremeno.

Dizajn, veličina, kontrole

Samsung-ovi dizajneri nisu ni ovoga puta doneli ništa novo: Galaxy Y Pro je kombinacija S3222, GT-E2222 i Galaxy Y. Od prvog je uzet optički džojstik i oblik kućišta, od drugog je uzet „QWERTY“ raspored, dok je od trećeg uzet zadnji poklopac. U principu, sve ono najbolje.

Dimenzije uređaja su male, 110.8 x 63.5mm, debljina uređaja je 11.5mm a težak je 108 grama. U potpunosti je izrađen od plastike: zadnja strana je matirana dok je prednja strana sjajna. Aparat odlično pristaje u šaku iako se čini nešto širim. Na ekranu lako ostaju otisci prstiju, ali oni generalno nisu vidlijvi i veoma brzo nestaju.

Sa prednje strane nalaze se senzor blizine i zvučnik, preko kojeg je metalna mrežica. Jačina zvuka je prilično visoka, pa vas sagovornik može čuti i kada se nalazite na bučnim mestima. Ispod ekrana se nalaze kontrolni tasteri i mehanička tastatura. Mikrofon se nalazi sa donje strane, microUSB priključak je prikriven dok se standardni 3.5mm audio priključak nalazi sa gornje strane. Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka kao i otvor za provlačenje trake za nošenje telefona. Tu je i taster za uključivanje/isključivanje i zaključavanje telefona. Sa zadnje strana aparata nalazi se kamera, gde je i zvučnik.

MicroSD memorijska kartica je instalirana ispod poklopca baterije sa leve strane. Podržana je zamena bez isključenja uređaja.

Samsung Y Pro i Samsung Star II

Samsung Y Pro i HTC Mozart

Samsung Y Pro i LG Optimus Hub

Tastatura

Ispod ekrana nalaze se tasteri „Menu“, „Home“, „Back“ i „Search“. Između njih nalazi se trackpad osetljiv na dodir, „OK“. Meni lično se ne dopada ovakva vrsta kontrole, više mi se dopada petosmerni džojstik budući da obezbeđuje veću privatnost. U okviru podešavanja ekrana potrebno je podesiti osetljivost trackpad-a.

Tastatura ima ukupno 37 tastera. Oni su napravljeni od sjajne plastike sa neznatno zaokrugljenim ivicama. Površina je ravna. Na primer kod modela Samsung S3350 tasteri su glatkiji i neznatno konkavniji u odnosu na C3222. Unos teksta je pogodniji kod S3222.

Hod tastera je minimalan a pritiskanje tvrdo. Rastojanje između tastera je oko 1mm. Slova (ćirilična i latinična) su šptampana belom providnom bojom, dok su funkcionalni tasteri označeni narandžastom bojom. Osvetljenje nije naročito svetlo, ali je ravnomerno raspoređeno i lepo vidljivo po noći.

Tasteri „W/N“, „X/Z“, „L/B“ i „M/E“ zahtevaju dvostruki pritisak. Na primer, da biste uneli „E“ potrebno je da dva puta pritisnete taser. Produženo držanje space tastera uključuje tihi režim rada, dok dugo pritiskanje A zaključava ekran, kratko pritiskanje A menja jezik unosa, a Alt A +SymA otvara panel sa dodatnim karakterima. Donji desni taster omogućava oznaavanje svake aplikacije. Dug pritisak omogućava glasovnu pretragu.

Ovde se nalazi lista prečica:

Generalno, mogu reći da tatsatura nije najugodnija. Više mi se sviđaju gumirnai tasteri umesto okruglih i sjajnih.

Ekran

Ekran je dužine dijagonale 2.6", fizičkih dimenzija 52x36 mm i rezolucije 320x240 piksela, uz gustinu od 154 piksela po inču kvadratnom. Po meni Android uređaji sa ekranima ispod dijagonale 3" nemaju mnogo smisla jer su ikone i fontovi suviše mali. Ovde je reč o matrici TFT-LCD tehnologije koja ima mogućnost prikazivanja do 256.000 nijansi boja. Kod ovog modela podržan je unos preko ekrana osetljivog na dodir, pri čemu je korišćena kapacitivna tehnologija sa podrškom za jedan dodir. Osetljivost je dobra i uporediva sa onom kod modela sony Ericsson Xperia Mini, LWW i drugh.

Najveća mana ovog modela su uglovi vidljivosti koji su mali: kada se ekran nagne na desnu stranu boje se menjaju, dok kada se nasloni na desnu stranu dolazi do smanjenja kontrasta i redukovanja osvetljenja. Senzor osvetljenosti ne postoji pa se osvetljenost podešava manuelnim putem, dok je reprodukcija boja osrednjeg kvaliteta. Ekran bledi na suncu, pri čemu je slika manje ili više čitljiva.

Korišćenje Samsung Y Pro ponekad je jednostavnije skrolovanjem prikaza na ekranu korišćenjem prsta, a ponekad pritiskanjem mehaničkih tastera, na primer, za prikaz menija ili izlaz iz aplikacije.

Kao i kod prethodnih modela, moguće je odabrati font slova, pozadinsku sliku, sliku glavnog ekrana i sliku koja se prikazuje kada je ekran zaključan. Model poseduje i BMA222 akcelerometar sa tri ose, mogućnost podešavanja ne isključenja ekrana od 30 sekundi do 30 minuta kao i opciju koja omogućava da se onemogući i omogući automatsko rotiranje ekrana kada okrećete telefon.

Ekrani modela LG Optimus Link Dual (levo) i Samsung Y Pro:

Uglovi vidljivosti ekrana modela Samsung Galaxy Y Pro

Baterija

Uređaj koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 1200 mAh, oznake EB454357VU. Modlei Samsung Galaxy Y koristi istu bateriju. Proizvođač tvrdi da ova baterija može da obezbedi 800 sati rada u režimu mirovanja u 2G mreži i do 500 časova u 3G mreži. Vreme razgovora je 17 časova (2G) i 6 časova u 3G.

Baterija će biti u potpunosti ispražnjenja krajem drugog dana pri sledećem režimu upotrebe: 20 – 30 minuta poziva dnevno, 5-6 sati 3G interneta dnevno, oko 2 sata slušanja muzike. Ovo nije loš rezultat, ali treba zapamtiti da ovaj model može u značajnnoj meri da promeni vreme trajanja baterije u zavisnosti podešavanja osveltjenosti ekrana. U poređenju sa originalnim Samsng Y modelom, ovaj model ostvaruje donekle unapređeno trajanje baterije za oko 15%.

ZA USB punjenje je potrebno oko 2 časa dok je preko električne mreže potrebno oko 1 čas.

Opcije povezivanja

Telefon koristi 2G mreže (850/900/1800/1900) i 3G (900/2100). Brzine su za HSDPA do 7.2 Mbps. U prisustvu Blutooth 3.0 verzije sa A2DP, moguć je transfer fajlova i govora. Uređaj podržava bežični 802.11 b/g/n standard. Uređaj se može koristiti kao pristupna tačka (WiFi Hotspot). U podešavanjima je dostupna specijalna stavka. Multimedijalni sadržaji se prenose preko DLNA. Transfer fajlova i sinhronizacija se izvode preko USB 2.0 standarda. Kada se poveže sa računarom Ace je definisan kao USB Flash uređaj ili USB modem. Dostupna je Samsung Kies aplikacija.

Uređaj može da radi u USB Mass Storage režimu.

SAR

Telefon je izrađen uzimajući u obzir maksimalne nivoe izlaganja radio frekvencijama koji su odobreni od strane EU. Ovi standardi zabranjuju prodaju mobilnih telefona gde nivo zračenja iznosi 2.0W po kilogramu telesne težine. Tokom testiranja ovog modela zabeleženo je zračenje od 0.509W po kilogramu.

Memorija i memorijska kartica

Smart telefon Samsung Y Pro poseduje 290MB RAM-a (obično je oko 90MB slobodno), što je uglavnom dovoljno za svaku vrstu zadatka. Za instalaciju aplikacija dostupno je oko 180MB flash memorije (slobodno je 160MB). Ukoliko je potrebno, sve aplikacije se mogu prebaciti na microSD karticu.

Kamera

Telefon ima 3.2MP kameru sa autofokusom i blicem. Maksimalna rezolucija fotografija je 2048x1536 piksela, dok je za video 320x240 piksela pri 24 fps, bez obzira na nivo osvetljenja.

Modul kamere je veoma jednostavan pa samim tim ni kvalitet nije na visokom nivou. Ukoliko uslikate A4 list papira sa tekstom i kopirate ovaj fajl na računar, onda postoje šanse da pročitate šta je napisano. Uprkos nedostatku autofokusa, fotografije su generalno zadovoljavajuće. U poređenju sa fotografijama nastalim modelom Samsung Galaxy Y kamera ovog modela je jasno bolja.

Kamera se pokreće preko menija, a interfejs je sledeći: sa leve strane je režim fotografisanja (pojedinačni snimak, detekcija osmeha, panorama), scene (landscape, night, sport, indoor, beach, sunset, etc.), kontrola osvetljenosti (1-9), konfiguracija. Sa desne strane nalazi se galerija, prebacivanje sa fotografije na video.

Podešavanja za fotografija

  • Tajmer
  • Rezolucija (320x240, 1280x960, 1600x1200, 2048x1536)
  • Uravnoteženje belog (Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten)
  • Efekti (no effects, negative, grayscale, sepia)
  • Merenje (center-spot metering, matrix)
  • Kvalitet (normal, excellent, best)

interfejs Video režima: sa leve strane - režim snimanja (normal, za MMS), podešavanja jačine osvetljenja - desno prebacivanje sa videa na fotografije, ulazak u galeriju.

Video podešavanja

  • Tajmer
  • Rezolucija (176x144, 320x240)
  • Uravnoteženje belog (Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten)
  • Efekti (no effects, negative, grayscale, sepia)
  • Kvalitet (normal, excellent, best)

Iz foto fajlova možete izvući EXIF informacije:

Karakteristike videa

  • Format: MP4
  • Video kodek: MPEG-4 Visual, 764 kbit / s
  • Rezolucija: 320 x 240, 24 k / s
  • Audio kodek: AAC, 90 kbit / s
  • Kanali: 1 kanal, 16.0 KHz

Primeri fotografija:

Primer video klipa (mp4, 2,03 mb) >>>

Performanse

Kao i Samsung Galaxy Y i nova revizija Samsung Ace, Galaxy Y Pro poseduje novi čip i to Broadcom BCM21553 Thunderbird EDN31. Reč je o procesoru radnog takta 832MHz (pri čemu je minimalani radni takt ovog procesora 312MHz). Nažalost, njegova arhitektura - ARM v6 ne podržava Flash 10.x. Grafički akcelerator ovog modela je VideoCore IC HW.

Na brzinu uređaja nema žalbi. Za razliku od modela Galaxy Y, nove igre neće usporiti Galaxy Y Pro uprkos tome što oba uređaja imaju isti čipset i istu rezoluciju ekrana.

Informacije o sistemu:

Benchmarks:

Quadrant Standart

Antutu

Nenamark2

Navigacija

Smart telefon poseduje GPS navigator. Njegova funkcionalnost je ista kao kod većine jeftinih telefona. Za prvo pokreanje je potrebno oko 5 minuta, za svako sledeće 6-8 sekundi.

Softverska platforma

Smart telefon radi na verziji Android 2.3.6. U okviru trenutnog test uređaja pstoji verzija firmware-a S5510XXK2, verzija jezgra - 2.6.35.7.

Korisnički interfejs i meni

Ovde je i poznati Touch WIZ 3.0 korisnički interfejs, tako da nema potrebe detaljno ga opisivati. Jedina razlika u odnosu na druge telefone sa ovakvim korisničkim interfejsom je ta što glavni panel nije smešten horizontalno u dnu već vertikalno sa desne strane. Ovo je urađeno da bi se obezbedio dovoljan prostor na ekrnau. Da biste dodali ili uklonili desktop, potrebno je da kliknete na kontekstualni meni i odaberete "Modify". Ovaj model ne podržava multitouch tako da nije podržano upravljanje sa više pritisaka odjednom.

Meni je predstavljen u vidu matrice 4 x 3 sa 12 ikona. Klikom na „Menu“ i odabirom „Change“, ikone se mogu pomerati. Mogu se podesiti u okviru panela sa donje strane („Home“ se ne može menjati).

Pozivanje

Za unos broja koji pozivate morate koristiti mehaničku tastaturu jer nedostaje ona osetljiva na dodir. Sve ostalo je isto kao kod modela sa TouchWIZ interfejsom.

Poruke

Telefn poseudje smao jendu tatsaturu: Keyboard Samsung. Tekst je za mene lično dosta sitan da bi se mogao ugodno čitati. Obzirom da se unos tkesta vrši preko mehaničke tastature to donekle poboljšava situaciju. Postoji jedna čudna situacija, a to je da ukoliko zakrenete teelfon zakreće se i interfejs za poruke, dok tastatura ostaje naravno na svom mestu, što vas dovodi u vrlo nezgodnu situaciju.

Aplikacije

Ovoga puta neću navoditi listu dostupnih aplikacija. Lista aplikacija odgovara listi programa koji postoje kod svih prethodnih jeftinih modela. Ovde se nalaze snimci sa ekrana.

Web pretraživač

Standardni pregledač Web stranica. Njegovo korišćenje je nužno zlo obzirom da je dijagonala ekrana veoma mala, pa je sve to vrlo nezgodno.

Multimedija

Muzički plejer

Standardni Samsung plejer. Prilikom reprodukcije numere, na ekranu se prikazuje album art, kontrole plejera i taster za pregled liste numera. U okviru podešavanja moguće je podesiti 5.1 zvuk ili odabrati ekvilajzer. Dostupno je 11 unapred podešenih ekvilajzera i to: rock, jazz, classical, dance, pop, live audio, concert hall, range, clarity of music, bass boost i externalization.

Podržani audio formati: MP3 / AAC / AAC + / AMR / AMR-NB / eAAC +.

Jačina zvuka polifonih melodija je prosečna. Zvuk je čist i ujednačen. Kvalitet zvuka preko slušalica je veoma dobar, ali ne i savršen: primetan je nedostatak dubokog basa (40-60Hz). Generalno, plejer zvuči slično kao kod nego kod Samsung Galaxy Y.

FM-radio

Za rad je neophodno priključivanje slušalica budući da imaju ulogu antene. Osetljivost radija je loša. Operativni opseg 85 – 108MHz, a tu je i podrška za RDS. Na ekranu se pojavljuje veliki broj trenutno dostupnih frekvencija, ispod se nalaze četiri polja koja prikazuju najčešće korišćene radio stanice.

Video plejer

Uređaj poseduje veoma jednostavan plejer sa instaliranim kodecima koji podržava formate H2263/H264, MP4 i 3GP. Maksimalna rezolucija videa je 720x480 piksela, sa bitrate-om od 4000 kbps u formatu MP4. U okviru video plejera nema nikakvih podešavanja, samo klizač i Play/Pause taster. Ukoliko odaberete da koristite MX video plejer možete gledati AVI sadržaje rezolucije do 640x480, ali može doći do razmimoilaženja zvka i slike.

Zaključak

Kako se čini, Galaxy Y Pro i nije toliko interesantan: nema posebno kvalitetnu matricu ekrana visoke rezolucije, kameru sa automatskim fokusom niti manuelnu tastaturu jednostavnu za upotrebu. Izgled takođe nije ništa posebno, a ni cena nije pristupačna.

Treba,ipak, imati na umu da nijedan drugi proizvođač nema ovakvu vrstu uređaja u ponudi, a oni koji imaju nešto slični ili su u pitanju daleko slabiji uređaji po pitanju karakteristika ili se više ne prodaju.

Ukoliko niste posebno zabrinuti za operativni sistem, onda treba da razmislite o Nokia E5 – niskobudžetni „QWERTY“ monoblok aparat sa dobrim ekranom, prikladnom tastaturom, kućištem koje je delimično izrađeno od metala ali i Symbian-om. Možete razmisliti i o modelu Nokia E6 – koji je po mom mišljenju najbolji – telefon sa QWERTY tastaturom, odličnim ekranom i kućištem visokog kvaliteta.

Uopšteno govoreći, korisnici uvek odlučuju na osnovu svojih želja ali sigurno je da izbor nije tako veliki kao kada su u pitanju smart telefoni u kategoriji jeftinijih uređaja bez mehaničke tastature.

Tehničke karakteristike:

  • Klasa: Smart telefon
  • Forma: monoblok
  • Korišćeni materijali: plastika
  • Operativni sistem: Google Android 2.3.6
  • Mreže: GSM / EDGE 850/900/1800/1900 MHz, UMTS / HSDPA 900/2100
  • Procesor: Single Core, 832 MHz, Broadcom BCM21553
  • Memorija: 290 MB
  • Memorija za skladištenje podataka: 180 MB
  • Povezivanje: Wi-Fi (b / g / n), Bluetooth 3.0 (A2DP), konektor microUSB (USB 2.0) za punjenje/sinhronizaciju, 3.5mm priključak za slušalice
  • Ekran: kapacitivni, TFT-LCD 2.6' rezolucije 320 x 240 piksela
  • Kamera: 3.2MP bez autofokusa, video se snima u QVGA
  • Navigacija: GPS
  • Opciono: akcelerometar, senzor blizine, FM-radio
  • Baterija: ukloniva, Litium Ion (Li-Ion) 1200 mAh
  • Dimenzije: 110.8x63.5x11.5 mm
  • Težina: 108 grama
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025