
Kompletan test Samsung E600
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Uputstvo
Slušalice
Proizvođači često naprave nove modele bazirane na starim. Neki proizvođači pokušavaju da sačuvaju dizajn i stil, drugi pokušavaju to isto ali sa promenom funkcionalnosti. Samsung se odlučio za drugu varijantu, pa je tako model E600 blizanac modela S300. Kućište je ostalo isto, kao i oblik i raspored tastera. Glavna razlika je u tome što novi model ima ugrađenu kameru, koja izgleda kao oko i nalazi se iznad spoljašnjeg ekrana. Po indeksu, model E600 je jeftinija verzija modela E700. Samsung E700 je bio popularan već duže vreme (obe verzije) dok je kamera postala uobičajena stvar za sve mobilne telefone. Tako se i pojavio E600; to je odgovor kompanije Samsung na sve veći broj telefona sa kamerama koji se pojavljuju na tržištu. Ovaj model je značajno drugačiji od modela S300, ali funkcionalno lošiji kada seporedi sa modelom E700. Ovo je maketinški potez i u kompaniji Samsung nisu mislili da masovno proizvode ovaj model, pa će nivo njegove prodaje biti sličan kao nivo prodaje modela S300. Biće dobar i stabilan, ali ne previše veliki.

Samsung veruje da je ovaj model naslednik inovativnih tradicija modela A300 (prvi telefon sa dva ekrana) i S300 (dva ekrana u boji). Pošto je ovo telefon treće generacije, dobio je oznaku 600 (A300 + S300).

Dimenzije telefona su dovoljne da telefon možete da nosite kako želite (iznose 82 x 41.8 x 23.5mm, 85 grama). Handsfree konektor se nalazi sa gornje strane; pokriven je plastičnim pokrivače. Samsung je počeo da koristi ovakve pokrivače za sve nove modele, koji se nalazi fiksirani u žljebovima. To je urađeno na taj način zato što se gumeni pokrivači često oštete pa vire iz kućišta. Ipak, pokrivač koji se nalazi blizu interfejs konektora je napravljen od gume, to je najverovatnije urađeno zato što bi promena kontrukcije uticala na dimenzije telefona. Ovaj pokrivač se ne može skinuti sa telefona, pa se neće desiti da ga slučajno zagubite, za razliku od pokrivača prethodnih Samsung telefona. Po mom mišljenju ovo je mnogo bolje, nego pokrivači koji se sasvim uklanjanju sa telefona.

Spojeni taster za kontrolu jačine zvuka se nalaze sa leve strane, iznad infracrvenog porta. Programabilni taster koji služi za aktivaciju kamere se nalazi sa desne strane. Kamera može da radi čak i kada je telefon zatvoren; slika će biti prikazana na spoljašnjem ekranu.
Ovaj model ima spoljašnji ekran rezolucije 84 x 84 piksela; to znači da može da prikaže dve linije teksta i statusnu liniju. Ekran može da prikaže 65.536 boja (TFT), za razliku od modela S300 boje su zasićenije, iako se razlika ne uočava tako lako. Razlika se može videti kada se spoljašnji ekran koristi za fotografije ili kada je prikazana fotografija osobe koja Vas zove.


Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuke mogu se koristiti za kontrolu zuma tokom snimanja fotografija. Kamera se može isključiti otvaranjem telefona.
Za spoljašnje ekran na raspolaganju su Vam iste pozadine kao kod prethodnog modela. Jedino se razlikuju u bojama. Ikone su takođe prerađene, ali ne postoji ništa neobično u vezi njih.




Glavni ekran može da prikaže do 65.536 boja i ima rezoluciju 128 x 128 piksela (28x28 mm). Ekran je TFT tipa i ima dobar kvalitet prikaza slike. Nije najbolji ali je veoma dobar (samo Panasonic X70, Motorola v300, v500 i v600 imaju bolje ekrane). Kada govorimo o telefonima koji pripadaju istom segmentu kao Samsung E600, jedina konkurencija su Motorola telefoni.

Pozadinsko osvetljenje je plavo, simboli koji se se nalaze na tasterima su dobro vidljivi, ali ne u svim uslovima. Četvoro-pozicioni navigacioni taster se nalazi iznad tastature. Dva programabilna tastera se nalaze sa strana i tri tastera, "Prekid poziva", "Pozivanje" i "Otkaži" se nalaze ispod njih. Tasteri se lako pritiskaju, nije bilo problema u ergonomici. Tastatura je napravljena od plastike; tasteri su dovoljno veliki, pa kucanje brojeva nije problem. Rekao bih da je nivo ergonomije prosečan.

Litijum-jonska baterija kapaciteta 750 mAh se koristi u ovom modelu. Samsung tvrdi da može da radi do 3 sata tokom poziva i do 145 sati u mirovanju. Tokom testa ovaj telefon je radio 3 dana, od kojih je 30 minuta iskorišćeno za razgovore i minimalnu upotrebu ostalih funkcija. Kada smo telefon koristili aktivnije (45 minuta za razgovore i 30 minuta za igre) radio je samo 2 dana. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je oko 2 sata.

Meni
Ovaj model je veoma sličan prethodnim Samsung telefonima, ali ipak ima i svojih prednosti. Glavni meni je numerisan, tako da je moguća brza navigacija pomoću tastera sa brojevima. Korisnik može birati između dva prikaza menija (slajdovi ili lista sa stavkama). Svi podmeniji su prikazani kao liste.



Navigacionom tasteru se mogu dodeliti dve akcije (vertikalno i horizontalno pomeranje), horizontalno pomeranje služi za pristup porukama i diktafonu.
Imenik. Imeniku se može pristupiti pritiskom na levi programabilni taster kada je telefon u mirovanju. Odmah će biti prukazana lista stavki, prva stavka je "Pretraga". Telefon može da prikaže brojeve telefona sa SIM kartice i iz memorije telefona istovremeno. Kada unosite podatke o novom kontaktu u memoriju telefona možete uneti nekoliko brojeva telefona (mobilni, kućni, poslovni, fax, ostali), kao i e-mail adresu i URL. Možete koristiti i grupe za razvrstavanje kontakata. Telefon podržava 10 grupa. Svakoj grupi možete promeniti naslov, dodeliti posebne melodije za SMS poruke i slike po izboru. Možete sačuvati do 1000 kontakata u memoriji telefona.







Pregled podataka kontakata je lepo urađen, možete videti sve brojeve jednog kontakta odjednom i izabrati iz liste onaj koji želite da pozovete. Za 8 brojeva možete podesiti brzo pozivanje.
Ovaj telefon podržava Photo Call funkciju; to znači da brojevima u imeniku možete dodeliti fotografije. Ova funkcija je realizovana slično kao kod Motorola telefona. Možete podesiti sliku za bilo koji broj; to znači da ako za taj kontakt postoji više brojeva, za svaki možete podesiti posebnu fotografiju. Ipak, samo fotografije možete dodeliti brojevima, ne i slike. Za razliku od Motorola telefona, ne možete dodeliti posebne melodije; posebne melodije možete dodeliti samo grupama.
Poruke. Ovaj telefon podržava EMS i produžene poruke (do 918 simbola). Zato u telefonu postoje 22 male slike i 24 animacije kao i kratke melodije koje možete ubaciti u poruke. U memoriji telefona možete sačuvati 200 poruka pored onih koje se nalaze na SIM kartici.




Možete pristupiti podmeniju da bi promenili jezik na kome kucate dok kreirate samu SMS poruku. T9 je podržan za sve jezike koje možete izabrati.
MMS. Multimedijalne poruke su odvojene od običnih SMS poruka, za razliku od ostalih modela Samsung E600 ima pojednostavljen interfejs. Možete kreirati nekoliko slajdova, ograničenje u veličini poruke je 100 KB, 45 KB je ograničenje za poruke koje primate. Ukupna memorija za MMS poruke je 1400 KB.

Liste poziva. Ovde je sve tradicionalno. Prikazane su liste primljenih, pozvanih i propuštenih brojeva sa datumom i vremenom za svaki. Svaka lista može da prikaže do 20 brojeva. Nedostaje ukupan brojač za sve pozive iako postoje odvojeni brojači za dolazne i odlazne pozive.
Zvuk. Telefon podržava 64-glasne polifone melodije. Postoji nekoliko podešavanja za obaveštenje o dolaznom pozivu, uključujući samo melodiju, samo vibraciju i vibraciju posle koje se čuje melodija. Ostala podešavanja su standardna, možete birati koji zvuk će se čuti kada primite SMS poruku, MMS poruku, pa zatim možete podesiti obaveštenje o proteklim minutima tokom razgovora i "tiho" podešavanje (samo vibracija ili bez obaveštenja).
Podešavanja. Ovaj meni Vam omogućava da podesite pozdravnu poruku; podešavanja ekrana zaslužuju više pažnje. Na primer, možete podesiti animaciju kao pozadinu na ekranu (možete birati između 5 postojećih). Takođe možete podesiti i tip slova koja su prikazana kada je telefon u mirovanju.










Interesantno je da možete podesiti da pozadinsko osvetljenje traje određeni period (od 15 sekundi do 10 minuta). Maksimalno vreme će najviše koristiti onima koji vole da igraju igre na mobilnim telefonima, pošto neće morati da pritiskaju tastere da bi uključili pozadinsko osvetljenje.
Organajzer. Možete odmah uneti belešku; maksimalna dužina je 40 simbola za svaku poruku. Ne postoje posebne kategorije. Samo unesete belešku za određeni dan i to je to. Za jedan dan možete podesiti nekoliko sastanaka. Prisutan je brzi pristup određenom datumu. Kalendar prikazuje trenutni mesec.


Telefon može da prikaže koje je trenutno vreme u svetskim gradovima, što nije ništa specijalno. Isto se može reći i za kalkulator i konverter jedinica.


Alarm možete podesiti da se aktivira određenim danima u nedelji. Možete aktivirati i posebnu funkciju pa će alarm biti aktivan čak i kada je telefon isključen.

To-do lista omogućava definisanje prioriteta za unose, sve je tipično.
Diktafonom možete snimiti kratke konverzacije (do 30 sekundi); možete snimiti do 5 konverzacija, ukupna memorija za diktafon je 100 KB.

Mrežna podešavanja. Podešavanja su vezana za prosleđivanje poziva i slično. Interesantno je da je ovo tri-band telefon, a ne dual-band, kako je navedeno u uputstvu. Treću frekvenciju (GSM1900) možete ručno izabrati.
Zabava. WAP pretraživač verzije 2.0 Vam omogućava da pregledate kolor slike. Telefon podržava GPRS (4+2) pa je pretraživanje Interneta ugodno.
Zvuci, slike i fotografije se nalaze u folderu Zvuci i Slike.
Četiri igre dolaze uz telefon, to su: BubbleSmile (moja omiljena igra sa mehurićima), Fun2Link (logička igra), Ultimate Golf, Mobilni Šah. Ove igre ne možete obrisati iz memorije telefona.


Za Java aplikacije odvojeno je 512 KB, dok je 725 KB rezervisano za slike i poruke.
Kamera. Ovaj telefon ima ugrađenu VGA kameru. Ovaj deo telefona ne bi vredelo pominjati, da i tu ne postoje novine. Sada je rad sa kamerom postao lakši, zahvaljujući prerađenom interfejsu. Ne morate da ulazite u meni da promenili neko podešavanje, glavne funkcije su Vam na raspolaganju odmah u toku slikanja (kada je slika prikazana na ekranu). Možete podešavati nivo kontrasta, zumirati sliku (8X digitalni zum), promeniti rezoluciju. Tajmer i ramovi (veliki izbor), razni efekti (negativ, sepia, crno-bela slika, poster) su Vam takođe na raspolaganju. Ovaj telefon podržava brzo snimanje više snimaka, na raspolaganju su dve brzine: normalna i brza. Možete birati da li ćete slikati 6, 9 ili 15 slika.




Kamera podržava sledeće rezolucije – VGA (640x480), QVGA (320x240), QQVGA (160x120), Mobilni (176x120). Četiri kvaliteta (ekonomični, normalni, fini, super fini) Vam stoje na raspolaganju. Za slike je odvojeno 5 MB memorije; prosečna VGA slika zauzima 30-40 KB u normalnom kvalitetu. Kvalitet kamere je isti kao kod modela E700.
Umanjene prikaze slika možete videti iz foto albuma. Što se tiče prebacivanja slika na PC računar, to možete uraditi posebnim softverom.
Osim slikanja slika možete snimati i kratke video snimke (30 sekundi, bez zvuka). Video snimci koriste isti memorijski prostor kao i slike. Nisam uspeo da prebacim video snimke na PC računar pošto nisam imao potrebne programe, a prenos preko infracrvenog porta nije podržan (isto važi i za fotografije). Kvalitet video snimaka je dobar i odgovara kameri. Slika je malo drhtava.
Primer slike 640x480 piksela
Još jedan primer
Poslednji primer
Utisci
Polifone melodije su veoma glasne, izgleda da postaje tradicija za sve Samsung mobilne telefone. Za razliku od ostalih modela, ovaj ima nove melodije; neke su veoma atraktivne i šarmantne. To je verovatno zbog 64-glasovne polifonije. Napredak je više u količini nego u kvalitetu. Poređenje sa 40-glasovnim melodijama je teško, uslovi za to bi bili zatvorena prostorija i savršen sluh, inače se ne mogu osetiti razlike. Vibracija je prosečne jačine, ali je ipak dovoljna da je možete osetiti.
Kada je jačina postavljena na maksimalnu vrednost, može doći do pojave određenih zvukova dok se reprodukuje melodija. Zvučnik jednostavno ne može da izdrži toliku jačinu. Ta pojava ne smeta toliko, ali se može čuti pogotovo ako se nalazite unutar neke prostorije. Zato poslušajte moj savet - nemojte birati maksimalnu vrednost jačine zvuka melodije, sasvim je dovoljna i vrednost pre maksimalne.
Očigledne prednosti telefona su veličina i ugrađena kamera. Ovaj model neće postati masovno popularan; međutim, brzo će naći put do obožavalaca i potrošača. Kod ovog telefon su povećane kvantitativne karakteristike (ekran, polifone melodije, mogućnost da se dodeli fotografija svakom telefonskom broju iz izmenika, video snimci). Korisnici oba pola će kupovati ovaj telefon, teško je reći koga će više privući. Model E600 će se pojaviti u nekoliko boja, kao što je to bio slučaj sa modelom S300.
Spoljašnji ekran može da prikaže 65.536 boja, što nas je iznenadilo. Slika postaje bleda na suncu, ali ne toliko kao kod ekrana ostalih tipova (OLED ili STN).
Oni koje zanima kvalitetan ekran, dobre polifone melodije i osnovna funkcionalnost mogu se radovati ovom modelu. Međutim, oni koji više cene hi-tech funkcije, neće ih naći u ovom telefonu. Ovaj model je tipičan primer kako se Samsung polako ide ka povećanju funkcionalnosti telefona. Konkurencija će uskoro ostati bez novih ideja za telefone, dok će Samsung nastaviti sa razvojem i ići dalje.