
Kompletan test komunikatora Motorola MPx
Standardni paket:
Smartphone
Punjač
USB kabl za sinhronizaciju
Dodatna olovka
Futrola
Stereo slušalice
Uputstvo
CD sa programima

Motorola proizvodi smartphone aparate koji koriste Windows operativni sistem po ODM ugovoru sa Tajlandskim proizvođačima (kompanije Chi Mei i Compal). Posle uspeha modela MPx200 bila su planirana tri modela: MPx220, MPx100 i samo MPx, prvi Motorola model koji je zasnovan na Pocket PC platformu. Od pomenutih samo je model MPx220 predstavljen, kao naslednik modela koji se prodavao u velikim količinama, dok su ostali modeli skoro zapostavljeni.
U toku razvoja modela MPx dolazilo je do određenih promena u odnosu na originalni nacrt koje su bile izazvane napretkom tehnologija. Oblast komunikatora je i dalje eksperimentalna i samo mali broj kompanija (kao što su Nokia, SonyEricsson) se ističu po funkcionalnim proizvodima koji se ističu od ostalih.

Prvo je u toku razvoja promenjeno ime (model je originalno planiran da bude nazvan Motorola MPx300 ali je to promenjeno u samo Motorola MPx). Drugo, dizajn je menjan najmanje četiri puta (lokacija kamere i tastatura su pretrpeli najviše izmena). U finalnoj verziji kamera se nalazi na spoljnjem delu aparata (na poklopcu) dok je tastatura poprimila talasast oblik. Unutrašnji mehanizam je takođe promenjen. Nažalost, u finalnoj verziji nije promenjen kapacitet memorije.
Mehanizam sa dvostrukim preklopom ili Jedinstveni Mehanizam (Unique Mechanism)
Pre samo par godina mogli smo da kažemo da postoje samo dva oblika telefona - mono-blok i telefoni na preklop, dok sada možemo sastaviti listu postojećih oblika ili onih koji će se pojaviti u bližoj budućnosti.
Mono-blok je klasični dizajn bez pokretnih delova, moguće je naći modele koji koriste i horizontalni mono-blok dizajn (npr. Nokia N-Gage).
"Na preklop" - takođe klasični dizajn, postoje dve varijacije; vertikalni je više zastupljen dok horizontalni koriste samo određeni modeli (npr. Nokia 9500).
Slajder - ovaj dizajn se ističe po tome što se glavni deo telefona pomera u odnosu na poklopac ili tastaturu po jednoj liniji i u poslednje vreme je veoma popularan (Samsung E800, Samsung D500, Siemens SL65). Jedna varijanta ovog dizajna je primenjena i kod modela Nokia 8910.
Rotator - rotirajući mehanizam za otvaranje (Motorola v80, Sony Ericsson s700i). Slično kao kod slajder mehanizma dva dela telefona se pomeraju po jednoj ravni. Varijante ovog dizajna je i "krst" (kod koga je tačka rotacije pomerena na sredinu aparata, kao kod modela Siemens SK65 i Samsung Z130).
Izgledalo je da su svi načini spajanja dva dela telefona iskorišćeni i da je nemoguće primeniti neki novi način. Međutim, proizvođači su kombinovali razne načine spajanja i tako smo dobili sledeće:
"Na preklop" sa rotatorom - obezbeđuje više mogućnosti za rotaciju glavnog ekrana (Samsung p730).
Slajder i "na preklop" - imaju dvostruki mehanizam za otvaranja koji izgleda nemoguć ali će uskoro SonyEricsson predstaviti takav model.
Dvostruki preklop je jedinstveni dizajn koji koristi model Motorola MPx. Ovaj mehanizam kombinuje i vertikalni i horizontalni način otvaranja mehanizma "na preklop". Tako aparat možemo koristiti na dva načina. Kada ga koristimo kao običan telefon on izgleda kao malo veći telefon "na preklop". Kada ga prebacimo u komunikator oblik, Motorola MPx liči na smartphone modele sa tastaturom koje proizvodi kompanija Nokia.

Dok je aparat zatvoren on neće privlačiti pažnju sve dok ne demonstrirate da se on može otvarati na dva različita načina. Kada je u obliku telefona model možete otvoriti kao bilo koji telefon koji koristi mehanizam "na preklop". Zbog veličine aparata moraćete da uložite malo veći napor pri otvaranju.

Da bi model otvorili kao komunikator morate da pritisnete taster sa donje strane i tako otključati ekran. Posle malo prakse biće Vam dovoljno samo dve do tri sekunde da bi se prebacili iz jednog načina rada na drugi; ista količina vremena će biti potrebna da prebacite operativni sistem na drugi način rada. Generalno, ne bi trebalo da bude problema u toku otvaranja aparata. Svi kablovi koji povezuju dva dela telefona prolaze kroz jednu šarku koja je napravljena od metala.
Dizajn, kvalitet sastavljanja, praktična upotreba
Dizajn modela MPx se razlikuje po samom obliku aparata i mehanizmu koji koristi za otvaranje. Ovaj dizajn će sigurno ostati originalan duže vreme. U mnogim slučajevima dizajn aparata je presudan pri kupovini. Nedostaci dvostrukog preklopa su u spoljašnjem izgledu telefona. Na primer, kada aparat koristite kao običan telefon jedan od uglova na gornjem delu će nedostajati (tu će se nalaziti jedan kraj osovine kada je aparat u komunikator obliku) što ne izgleda estetski. Kao dodatak toj konstataciji kada je aparat u obliku komunikatora primetićete jedno izdignuće. Poenta ovoga je da sve što je originalno nije obavezno i idealno.

Okvir aparata je napravljen od plastike visokog kvaliteta pa aparat podseća na Toshiba e800 model (što i ne iznenađuje pošto je isti proizvođač u pitanju). Nema zavaranja što se tiče materijala okvira pošto plastika nije ni napravljena tako da izgleda kao metal. Što se metalnih delova tiče, to su samo okvir spoljašnjeg ekrana i osovina oko koje telefon rotira kada ga otvarate. Telefon ćete moći da otvorite do maksimuma bilo koji način za otvaranje da koristite.

Oba dela se mogu malo pomerati i horizontalno i vertikalno jedan u odnosu na drugi i ako pritisnete MPx dok je zatvoren biće Vam jasno da šarke i nisu toliko sigurne. Kvalitet materijala je specifičan za Compal proizvode (kada govorimo o PDA uređajima) dok su pomeraji posledica specifičnog dizajna.

Dimenzije Motorola MPx modela je teško navesti pošto zavise od toga kako posmatramo aparat. Dok je zatvoren dimenzije nisu velike ako se poredi sa PDA uređajima i drugim smartphone aparatima. Masa je malo veća nego što bi se to očekivalo.
Qtek s100: 108 x 58 x 18.1mm, 150 gMotorola MPx: 99.1 x 61.2 x 24mm, 174 g
Nokia 7610: 108.6 x 53 x 18.7 mm, 118 g
SonyEricsson p900: 115 x 57 x 24 mm, 150 g
Asus p505: 108 x 60 x 22.5 mm, 160 g
Eten p300: 117 x 60 x 23 mm, 165 g

Kada MPx koristite kao telefon on će izgledati kao veći telefon na preklop. Ovaj problem se lako može rešiti korišćenjem Bluetooth slušalice pošto tada nećete morati da držite aparat u šaci.

U slučaju kada aparat koristite kao komunikator dimenzije neće smetati. U tom slučaju MPx se može porediti sa Nokia 9300 modelom i možemo reći da je MPx uži ali je i duži.

Proizvođač je obratio dosta pažnje na tastaturu koja će se upotrebljavati u oba načina rada. Tako se došlo do zakrivljenih tastera i oznaka pod uglod od 45 stepeni. Alfanumerički deo tastature je malo drugačije boje nego ostatak tastature. Gornji red tastera služi za brzo pokretanje aplikacija i tu se nalaze tasteri OK i Start.
Tasteri se nalaze blizu jedan drugom ali je njihova upotreba laka i aparat dobro reaguje na komande. Što se tiče ugodnosti tastature možemo reći da je tastatura bolja nego kod Palm Treo 600 ili HTC Blue Angel uređaja ali je lošija nego kod Nokia 9300 aparata zbog dimenzija tastera. Pozadinsko osvetljenje je odlično i oznake na tastera će biti vidljive u svim uslovima osvetljenja.

Infracrveni port se nalazi na gornjem delu aparata i pored njega se nalazi 2.5 mm utičnica za slušalice.


Na levom boku aparata nalazi se ležište za karticu koje je začepljeno gumenim čepom. Pored je tipična Motorola utičnica za kabl za sinhronizaciju i punjenje baterije (možete koristiti standardan kabl). Ako ubacite SIM karticu dok je MPx uključen on će se automatski restartovati. Da bi izvadili SIM karticu potrebno je da skinete bateriju. Sa donje strane se ne nalazi ništa sem olovke. Olovka je prosečnih dimenzija i ima veliku upotrebnu vrednost mada je možete lako izgubiti.

Na desnom boku se nalazi prorez za SD/MMC kartice koji je pokriven gumenim čepom. Sa zadnje strane se nalazi samo poklopac koji pokriva bateriju.
Baterija
Baterija je Li-Ion tipa i kapaciteta 980 mAh. Što se baterije tiče sve je kako smo i očekivali, ne možemo izdvojiti ni mane ni prednosti.

Kada smo MPx koristili kao PDA uređaj jedan sat po danu i pola sata za razgovore autonomija je bila oko 2 dana. U slučaju kada smo aparat koristili kao imenik (sa minimalnom upotrebom pozadinskog osvetljenja i uključenim telefonskim delom) autonomija je bila 10 sati. Maksimalno radno vreme je 3 sata i 45 minuta. MPx smo koristili i za reprodukciju MP3 muzike i tada je izdržao 7 sati. Ovi rezultati su veoma pristojni za uređaj ovakvoj tipa.
Spoljašnji ekran
Prema modnim standardima spoljašnji ekran Motorola MPx modela je u boji iako su prvi prototipovi ovog modela imali crno bele spoljašnje ekrane. Ekran koristi STN tehnologiju da bi prikazao slike rezolucije 96 x 64 piksela. Ovaj ekran može da prikaže veoma kvalitetnu sliku u 256 boja. Kada se aparat nalazi na suncu informacije na ovom ekranu se jedva mogu pročitati.

Na ekranu se prikazuju samo osnovne informacije: status baterije, jačinu signala, pročitane/nepročitane poruke, datum, informacije o dolaznim pozivima i vreme kada je aparat u mirovanju.





Ispod ekrana se nalazi tri tastera koji proširuju mogućnosti spoljašnjeg ekrana. Pomoću njih možete


- promeniti profil;


- podesiti jačinu zvuka ali samo u standardnom programu za reprodukciju muzike. Među nedostacima ovog programa treba pomenuti nemogućnost prikazivanja informacija o trenutnoj pesmi. Program nema podešavanja kao ni premotavanje u toku slušanja muzike.


- možete koristiti program za snimanje zvuka i preslušavati snimke;




- možete promeniti pozadinu na spoljašnjem ekranu;


- možete izabrati melodiju za dolazni poziv;
Glavni ekran
Po kvalitetu slike i karakteristikama ovaj ekran je tipičan za jeftine Pocket PC uređaje i one namenjene prosečnim kupcima. Ekran je zasnovan na trans-reflektivnoj TFT martici i na njemu može biti prikazana slika rezolucije 320 x 240 piksela u 65.536 boja. Zbog minimalnih dimenzija samog aparata dijagonala ekrana iznosi 2.8 inča umesto 3.5 inča, što je inače postalo tendencija za smartphone aparate koji su zasnovani na Pocket PC platformi. Pri poređenju kvaliteta ekrana sa ostalim Pocket PC smartphone aparatima možemo reći da je lošiji od ekrana Asus p505 modela i bolji od Eten p300 modela. Najveća mana ekrana je to što je veoma svetao čak i kada izaberete minimalno osvetljenje i mali ugao vidljivosti slike.
Slika na ekranu će se automatski rotirati kada se prebacujete iz jednog načina rada u drugi.
Camera
Sočivo kamere se nalazi u donjem desnom uglu prednjeg dela i pored njega se nalazi blic (nije od velike koristi pošto je kratkog dometa). Maksimalna rezolucija snimaka koje kamera može načiniti je 1280 x 960 piksela i kamera ne podržava snimanje video snimaka. Po funkcionalnosti kamera je bolja nego kod ostalih prosečnih telefona pošto ima više podešavanja.
Raspoložive rezolucije za fotografije:
1280 x 960
640 x 480
320 x 240
176 x 144
160 x 120
128 x 96
Pre nego što je aparat pušten u prodaju kamera je promenjena (pre te promene fotografije su bile lošije nego fotografije modela MPx220); možemo reći da je nova kamera kao i fotografije značajno boljeg kvaliteta.
Bluetooth i Wi-Fi
MPx je jedan od prvih komunikatora (zajedno sa Nokia 9500 modelom) koji, pored podrške za GSM/GPRS i Bluetooth, ima ugrađenu podršku za Wi-Fi. Kada smo testirali ovu opciju ona je proradila pred sam kraj testa. Ništa specifično ne možemo napisati o Wi-Fi modulu pošto je sve proteklo kako je i trebalo.
Bluetooth koji je ugrađen u telefon je verzije 1.1. Nažalost Motorola MPx nema standardizovane WIDCOMM (sada Broadcom) drajvere i umesto njih Windows Mobile koristi svoje drajvere.
Rezultati testa Bluetooth komunikacije sa Motorola MPx modelom su sledeći:
Sinhronizacija sa ActiveSync aplikacijom nije pravila probleme i nisu bila potrebna dodatna podešavanja. Za prenos fajla veličine 1 MB bilo je potrebno oko 15 sekundi pa možemo reći da sinhronizacija veoma kratko traje. Ako ste povezali PC računar i Motorola MPx komunikator putem ActiveSync aplikacija možete koristiti MPx kao modem za PC računar.
Dial-Up (pristup internetu preko Motorola MPx komunikatora). Nije bilo nikakvih problema sa pristupanjme internetu sa PC računara preko komunikatora.
Razmena fajlova. Fajlove možete prebaciti na komunikator samo u standardni My Documents folder i to ne možete promeniti. Fajlove sa komunikatora ne možete preuzimati.
Kontakti. Proces je sličan kao razmena fajlova; kontakte ne možete preuzimati sa komunikatora.
Glasovni profili i slušalice. Zvuk se prenosi na slušalice i kada razgovarate i dok komunikator koristite, na primer, za reprodukciju muzike.
Specifikacije
Procesor koji je srce sistema Motorola MPx komunikatora je Texas Instruments OMAP 733 koji radi na maksimalno 195 MHz. Procesor bez problema funkcioniše sa većinom aplikacija (email, kalendar i ostale osnovne funkcije komunikatora). Kada je u pitanju multimedijalni sadržaj (video snimci i igre) procesor je slabiji od starijih Intel procesora. Ovo su rezultati aplikacije Beta Player:

Kapacitet operativne memorije je 24.17 MB. Korisnik od toga može koristiti smo 12.20 MB! Operativni sistem zauzima određenu količinu memorije, dok je drugi deo memorije rezervisan za programe. Ovako mala količina memorije je najveća mana komunikatora. U toku našeg testa nekoliko programa nismo mogli da skinemo. Usled ograničenja memorije dve od tri funkcije testa nisu mogle biti izvršene. Preporučuje se da sadržaj koji skidate ne snimate u operativnu memoriju već u Flash memoriju. Zbog minimalnih memorijskih kapaciteta operativne memorije ne možemo reći da je MPx Pocket PC računar. Programi koji se dolaze uz komunikator funkcionišu bez problema i procesor je dovoljno snažan da ispuni većinu zahteva, ali ipak čim pokušate da skinete neki program sa strane mala količina operativne memorije će Vam napraviti probleme.
Flash memorija je malog kapaciteta - 15.95 MB.
Softver
Motorola MPx ima operativni sistem Windows Mobile 2003 for Pocket PC Phone Edition, što je isto što i Windows Mobile 2003 for Pocket PC Second Edition iako je nekoliko aplikacija dodato. Pomenućemo nekoliko programa koji se izdvajaju.
DataBackup je alatka za pravljenje rezervnih kopija. DataBackup ima samo osnovne funkcije, ne možemo pomenuti nikakva posebna podešavanja.
FreeMem. Programeri koji su razvijali Motorola MPx komunikator su pokušali da se izbore sa malim kapacitetom RAM memorije sa ovim programom koji zatvara aplikacije da bi oslobodio memoriju.
Media Center služi za rad sa sadržajima koji podležu copyright pravima.
Photo Album se koristi za pregled slika.
Prepoznavanje glasa. Program za prepoznavanje glasa je sličan kao kod Motorola MPx220 modela, funkcionalan je i veoma upotrebljiv.
Utisci i zaključci
Motorola MPx nije imao problema sa prijemom signala. Sagovornika smo uvek dobro čuli, može se čak reći da je maksimalna jačina zvuka prejaka. Jačina zvuka spoljašnjeg zvučnika nije dovoljno jaka za sve uslove pa se može desiti da propustite poziv kad se nađete na bučnom mestu. Vibracija je prosečne jačine.
Po prvi put je na nekom modelu primenjen dvostruki preklop. Ovo je jedan od razloga zašto je Motorola MPx u centru pažnje od kako je prvi pomenut. Kvalitet sastavljanja je visok dok je uzvišenje posledica dizajna. Iako je tastatura ugodna, tastatura Nokia 9300 modela je bolja zbog dimenzija tastera. Mala količina operativne memorije ograničava mogućnosti komunikatora.
U celini ovaj model je jedinstven i veoma inventivan. Ipak, nisu sva očekivanja ispunjena.
Opis:
Klasa: Pocket PC komunikator
Pozicija u liniji proizvoda: početna
OS: Windows Mobile 2003 for Pocket PC SE Phone Edition
Processor : TI OMAP 733 195 MHz
RAM: 32 MB (27.17 MB na raspolaganju korisniku)
Flash : 15. 95 MB na raspolaganju korisniku
Interfejsi: SD / MMC prorez sa SDIO, IrDA, Bluetooth 1.1, Wi - Fi podrška
GSM 900/1800/1900 GPRS klase B
Ekran: TFT 2.8" rezolucije 240 x 320 piksela, 65.536 boja
Spoljašnji ekran: STN rezolucije 96 x 64 piksela
Kamera: 1.3 megapiksela, blic, ne podržava snimanje video snimaka
Integrisana QWERTY tastatura
Baterija: izmenjiva Li-Ion kapacieta 980 mAh
Dimenzije: 99.1 x 61.2 x 24 mm
Masa: 174 g