556 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
 
 
Test mobilni telefon Alcatel 556
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Alcatel 556. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Alcatel 556 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Alcatel 556

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo

Kompanija Alcatel tradicionalno ima jake pozicije zahvaljujući svojim modelima koji se izdvajaju po funkcionalnosti, prihvatljivim cenama i mladalačkim dizajnom. Modeli 556 i 557 predstavljaju pokušaj osnaživanja pozicija na tržištu telefona namenjenih mladima koje brzo raste. Živahan dizajn i jarke boje su specifičnosti ovih telefona. Ne može se reći da će ova dva modela biti prodavana u velikim količinama, već su orijentisani ka posebnom segmentu tržišta, što je njihova prednosti ali i mana istovremeno.

Zahvaljujući dimenzijama (108.5 x 48 x 22 mm) i masi od 90 grama telefon je ugodan za korišćenje. Plastika od koje je napravljeno kućište telefona se ne prlja lako i neće se desiti da na njoj ostaju otisci prstiju. Priključak za punjač je pokriven čepom koji je povezan sa samim telefonom. Pored se nalazi priključak za slušalice. Za razliku od prethodnih modela, kod ovoga nije podrazumevano da se u standardnom paketu nađe i kabl, što se može objasniti time što Alcatel 556 ima infracrveni port.

Ekran je STN tipa i može da prikaže sliku rezolucije 128 x 160 piksela u 65.536 boja. Iako je bolji po pitanju rezolucije od rivala (Motorola C650, Siemens C65), po pitanju kvaliteta slike telefon je inferiorniji. Kvalitet prikaza slike na ekranu se može porediti sa ekranom Alcatel 735 modela. Napomenuću da telefoni kompanije Alcatel ove klase uvek imaju loše ekrane. Prikaz na ekranu će izbledeti kada se telefon nađe na suncu.

Tastatura predstavlja glavnu razliku između modela 556 i 557, kod drugog je elastičnija. Kod modela 556 tasteri su raspoređeni u bloku i 4 diode obezbeđuju pozadinsko osvetljenje. Oznake na tasterima se dobro vide u raznim uslovima osvetljenja. Tastatura je ugodna, mada ne izgleda tako.

Na levom boku telefona nalaze se spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka. Sa zadnje strane nalaze se sočivo VGA kamere i ogledalo. Ispod poklopca se nalazi Li-Ion baterija kapaciteta 800 mAh. Vremenom će se poklopac razlabaviti pa će se pomerati. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 285 sati u mirovanju i do 7.5 sati ako se koristi za razgovore. U nađem testu telefon je radio oko 4 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 50 minuta i do 20 minuta za korišćenje ostalih funkcija. Ovo je dobar rezultat za uređaj ove klase i u proseku telefon je radio skoro jedan ceo dan duže nego njegovi rivali. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je oko 2 sata.

Meni

Ovaj model se može smatrati oslabljenom verzijom modela Alcatel 756 koji ima manje memorije, nema podršku za reprodukciju MP3 fajlova i ne podržava snimanje video materijala, već samo reprodukciju.

Meni je predstavljen ikonama raspoređenim u nekoliko redova; možete izabrati i da se meni prikazuje na klasičan način (u jednom trenutku na ekranu se nalazi samo jedna ikona sa nazivom). Na raspolaganju Vam je i treći način pregleda menija, kada je prikazana jedna ikona, ali se sa leve i desne strane vide ivice susednih ikona. Svi podmeniji su uređeni kao liste i omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Možete kreirati meni sa skraćenicama ka često korišćenim funkcijama.

Možete izabrati razne kombinacije boja za meni, kao i teme (originalno se zovu Atmospheres). Kratak video snimak možete postaviti kao skrin sejver, ali ga morate prvo snimiti u memoriji telefona (MPEG4 format).

Kada kucate možeti birati jezik na kome ćete to raditi. Dok ste u meniju možete izabrati jezik koji želite i onda će on biti podrazumevani. Da bi promenili jezik u toku kucanja moraćete da se vratite u meni i da izaberete jezik koji želite. Nedostatak je što to važi samo za jedno polje, pa tako kada budete unosili podatke više polja (imenik, npr.) to znači da ćete za svako polje morati da menjate jezik posebno, ako Vam ne odgovara podrazumevani jezik.

Imenik. Memorija telefona je podeljena u nekoliko direktorijuma. Postoji poseban direktorijum za kontakte čiji se podaci nalaze na SIM kartici, a pored njega su Vam na raspolaganju Generalni, Poslovni i Privatni direktorijumi. Korisnik možete kreirate direktorijume po svom nahođenju, oni služe za razvrstavanje kontakata. Nekim direktorijumima možete dodeliti i melodije, ali to ne možete uraditi za kontakte ponaosob.

U glavnoj listi moći ćete da pretražujete po prvom slovu imena. Kontakte možete premeštati između raznih grupa. Za svaki kontakt možete uneti razne informacije, kao što su ime i prezime, kućni, poslovni, mobilni i najviše korišćeni broj telefona; broj fax-a, pejdžera, dve e-mail adrese, ime kompanije, zanimanje, adresu, grad, poštanski broj, državu i nekoliko beleški. Krajnji rezultat je da za svaki kontakt iz imenika možete podesiti 23 polja, dok je sam broj kontakata skoro neograničen. Možete uneti raznovrsne informacije, tako da će telefon zadovoljiti korisnike po tom pitanju. Za neke kontakte možete podesiti i biranje glasom. Ova funkcija je veoma osetljiva na pozadinsku buku, pa neće biti prepoznato ako nešto izgovorite na bučnom mestu.

Kontaktima možete dodeljivati i slike, za šta možete iskoristiti i već postojeće slike. Telefon podržava rad sa JPG, GIF, aGIF, PNG, BMP fajlovima. Teško je proceniti koliko kontakata možete imati u memoriji telefona, pošto je memorija dinamički deljena, ali je pretpostavka da ne može preći 500. U svakom slučaju, neće Vam nedostajati slobodnog mesta./p>

Poruke. Telefon podržava kako SMS, tako i EMS i MMS standarde. Dobra stvar je što poruke nisu razdvojene po tipovima, pa tako možete naći u folderu Inbox svoje stare poruke, isto važi i za Outbox, odnosno poruke spremljene za slanje.

Telefon podržava šablone za SMS poruke a podržana je i automatsko prepoznavanje brojeva telefona. Evo primera: "Moj broj je 777 77 77" ili "Pozovi me na 777 77 77", pa ako je u pitanju neki od brojeva telefona koje imate u imeniku, biće prikazano ime umesto cifara.

Telefon ima sve što bi mogli da poželite za MMS. Kao prvo, svakoj poruci možete dodati tekst, nekoliko melodija i slika. Drugo, u meniju postoji posebna funkcija koja služi za kreiranje poruka sa glasovnim porukama. Čim izaberete tu opciju počeće snimanje glasa i kada završite taj snimak će se odmah naći u poruci. Ovakva organizacija ima svojih prednosti.

Najzad, možete kreirati posebnu listu adresa koja neće biti povezana sa grupama iz imenika.

Personalizacija. U ovom meniju možete izabrati melodije za zvono kao i podesiti njihovu jačinu. Ne možete podesiti da se melodija i vibracija zajedno oglase. Možete samo podesiti se prvo oglasi vibracija pa zatim melodija. Sa druge strane, u spisku melodija naići ćete na one koje u imenu imaju oznaku "vibe" što znači da kada su one aktivne vibracija se isključuje.

U telefonu ne postoje profili, ali sve zvuke možete uključiti pritiskom na jedan taster kada je telefon u mirovanju.

U ovom meniju možete naći podešavanja za sva podešavanja kao i za pozadinu za ekran. Ovde možete snimiti i glasovne komande.

Telefon poseduje i program za komponovanje muzike.

Alati. Telefon je opremljen alarmom koji može biti jednokratan ili ga možete podesiti da se aktivira svakodnevno. Takođe u telefonu se nalazi i tajmer.

Organajzer Vam omogućava da postavite podsetnike kao i alarme za njih. Ne možete uneti događaje koji se ponavljaju, već samo one jednokratne. Kalendar možete pregledati po sedmicama i po mesecima.

Sat ovog telefona možete podesiti da radi po lokalnom vremenu ili po udaljenom. Telefon takođe ima kalkulator i koverter valuta. Programom za snimanje možete snimiti 60 sekundi materijala.

Liste poziva. U ovom meniju možete pogledati poslednjih 10 odlaznih, 10 propuštenih i 10 dolaznih poziva. Unosi drugih dođaja se takođe nalaze u ovom meniju.

WAP.Pretraživač u ovom telefonu je verzije 2.0, tu ne postoje nikakve specifičnosti.

Igre. U telefonu se nalaze dve igre, jedna je SpeedDevils, dok je druga GylosTale. Ove igre ne možete obrisati, ali možete snimiti nove.

Album multimedije. Sve slike i melodije se nalaze ovde. Izbor slika i melodija je veoma veliki, tako da prosto ne znate šta da izaberete. Po izboru slika, melodija i zvukova, možemo zaključiti da je ovaj telefon namenjen mladim generacijama.

Kamera. Slike možete slikati u rezolucijama od 640 x 480, 352 x 288, 128 x 128, 64 x 64, 32 x 32 and 16 x 16 piksela. Sem toga, slike možete slikati i na taj način što ćete telefon rotirati za devedeset stepeni i prilagoditi rezoluciju tome. U svakom slučaju, slike će biti u JPEG formatu i moći ćete da izaberete tri različita kvaliteta (visoki, standardni i ekonomski).

Ekran telefona se koristi kao optičko tražilo. Interfejs je dobro osmišljen, pa tako parametre možete promeniti uz samo par pritisaka na tastere. Tasteri 1, 2 i 3 služe za određivanje kvaliteta slike. Levi programabilni tsater se koristi za izbor boja (da li će slika biti u boji, crno-bela, Sepia, Negativ, tanka ili u konturama).

Pritiskom na taster # brzo menjate rezolucije slika, dok pritiskom na * menjate način rada. Koristeći jedan od načina rada možete kreirati animiranu GIF sliku koristeći 4 sekvencijalna snimka. Jedino ograničenje je rezolucija 128 x 128 piksela. Funkcija je jedinstvena i doprinosi ekskluzivnosti telefona pošto ostali proizvođači još uvek nemaju ništa slično u ponudi.

Još jedan način rada kamere je mozaik. U ovom načinu rada možete uslikati 4 slike rezolucije 64 x 64 piksela i spojiti ih da bi dobili jednu veliku slike rezolucije 128 x 128 piksela.

Telefon ima i tajmer za slikanje sa zadrškom: ne mogu da prosudim koliko je ovo neophodna funkcija, podešavanje ekspozicije je interesantnije. Koristeći tu funkciju kontrolišete osvetljenost slike. U većini slučajeva automatsko podešavanje je sasvim dovoljno.

Možete izabrati foldere u kojima će se čuvati slike.

Za slike rezolucija 128 x 128 piksela možete koristi ramove, koji će biti prikazani dok slikate samu sliku. Još jedna specifičnost telefona je da možete sami napravite svoje ramove kao slike PNG formata na računaru i prebaciti ih na telefon. Iako i mnogi drugi telefoni imaju podršku za ramove za slike, nijedan telefon nema takve dodatne opcije.

Kamera telefona poseduje i 8x digitalni zum koji aktivirate pomeranjem džojstika na gore.

Programi. Programi ne dolaze u standardnom paketu, ali ih možete skinuti sa sajta proizvođača.

Koristeći Alcatel PC Suite možete sinhronizovati podatke sa programima poput Microsoft Outlook i Lotus Notes. Sem toga, možete da razmenjujete slike i melodije. Najzad, postoji poseban program pomoću koga možete iskoristiti telefon kao modem (putem GPRS konekcije). Moram da priznam su ovi programi jedni od najboljih koje sam imao prilike da isprobam - o njima će biti reči malo kasnije.

Sinhronizacija se može izvršiti putem infracrvenog porta.

Pečat. Ova funkcija Vam omogućava da napravite ikonu od bilo koje slike rezolucije 128 x 128 piksela. Takve slike kasnije možete u telefonu iskoristiti na razne načine, na primer možete je staviti u MMS poruku.

Animacije. Ovde je sve isto kao i u prethodnim programima, jedina razlika je što možete napraviti animacije. To može biti animacija koju ste sami osmislili ili može biti sastavljena od već postojećih slika.

Promena zvuka. Možete mešati zvučne fajlove koje ste Vi snimili sa muzičkim fajlovima ili izabrati koji ćete fajl snimiti u memoriji telefona, sve se vrlo lako postiže. Program nas je oduševio sa kakvom lakoćom radi sa fajlovima MP3, WAV i MIDI formata.

Manipulacija slikama. Ovo je program za manipulaciju slikama. U njemu se nalazi nekoliko efekata koje možete primeniti na slike. Kao i obično možete poslati izmenjeni fajl u memoriju telefona jednim pritiskom na taster miša.

Upravljanje sadržajem. Možete razmeniti slike i melodije između telefona i PC računara koristeći ovu funkciju.

Utisci

Telefon nije imao problema sa kvalitetom prijema signala i imao je stabilan prijem. Jačina zvuka 40-glasnih polifonih melodija je dovoljna u većini slučajeva, dok je vibracija prosečne jačine. Imenik je jaka tačka telefona, kao i infracrveni port i standardne funkcije. Nedostaci su nemogućnost reprodukcije MP3 fajlova, ne podržava snimanje video materijala.

Kada se pojavio na tržistu, ovaj telefon je bio skuplji od onih koji imaju bolju funkcionalnost (na primer Siemens C65, što se može objasniti činjenicom da ovo bio nov telefon. Generalno posmatrano, telefon je ugodan i može se smatrati kao alternativa za Siemens C65, SonyEricsson K50, Motorola C650 telefone. Alcatel 556 nije funkcionalan kao navedeni modeli, ali je interesantan u kategoriji kojoj pripada. Ovaj model bi bio odličan kao poklon srednjoškolcima, pošto ima sve navedene karakteristike i funkcije koje bi bilne interesantne mlađim korisnicima.

Vrednost SAR zračenja za Alcatel 556 je 0.4 Watt/kg.

Primeri melodija (300 KB, MP3)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025