
Kompletan Test Siemens C65
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo
Siemens C55 je dugo vremena bio najpopularniji model namenjen prosečnom kupcu. U trenutku kada se pojavio bio je najfunkcionalniji telefon u svojoj klasi i uspeo je da održi nivo prodaje već dve godine. Naslednici, modeli C60 i C62, se mogu smatrati polovično uspešnim, pošto nisu doneli ništa novo u odnosu na konkurenciju i mala količina telefona je prodata. Siemens C65 je važan za kompaniju zato što pozicija kompanije zavisi od njegovog uspeha (za ovaj telefon je planirano da postane najbolje prodavani i tako poboljša prodaju jeftinih telefona). Specifikacije uređaja su menjane nekoliko puta, pa je najavljeno da će korisniku biti na raspolaganju 3 MB memorije (isti podaci stoje i na sajtu kompanije) mada uređaj ima 11 MB memorije i od toga je na raspolaganju korisniku ostavljeno 6 MB. Po veličini memorije i funkcionalnosti telefon je potpuno analogan starijim modelima - CX65 i M65. Razlika je u jednostavnijem dizajnu, manjim mogućnostima infracrvenog porta, manjem ekranu, lošijoj kameri i drugoj bateriji. To je sasvim dovoljno da telefon bude najbolji u svojoj klasi.

Dizajn je tradicionalan za Siemens, plastika koja je upotrebljena u ovom modelu je jeftina (naročito na zadnjem delu telefona), pa je to način da ga razlikujete od starijih modela i telefon izgleda manje privlačno. Prednji deo maske telefona je interesantan, upotrebljena je kombinacija mat i sjajne plastike. Teško je proceniti kakav je dizajn zato što je to subjektivno, ali možemo reći da je kvalitet materijala upotrebljenih za model C65 uporediv sa telefonima te klase, jedino je Motorola C650 urađen od kvalitetnijeg materijala.
Telefon je kvalitetno sastavljen, prednji i zadnji deo maske se ne pomeraciju i uređaj ne škripi kada ga držite u šaci. Delovi maske se lako skidaju koristeći ključić koji dolazi uz standardni paket.

Ekran je rezolucije 130 x 130 piksela (28 x 28 mm) što omogućava telefonu da prikaže do 7 linija teksta i jednu statusnu liniju. Ekran je STN tipa i može prikazati do 65.536 boja. Ovo je jedan od najkvalitetnijih ekrana, tako da je bolji nego ekran kod Motorola C650 telefona. Kod modela CX65 i M65 ekran je veći i informacije se jasnije vide kada je sunčan dan. Kada se telefoni nalaze u zatvorenom prostoru ekrani su u potpunosti isti.

Prikaz na ekranu se lošije vidi na suncu i to je izraženije kod ovog modela zato što ima manji ekran. Možete promeniti nivo kontrasta da bi prikaz bio bolji kada je telefon na suncu. Možete promeniti veličinu slova, pa kada postavite velika slova ne morate uopšte razmišljati o suncu. Ovo je takođe interesantno za ljude sa slabim vidom. Mogućnost da se podesi jačina pozadinskog osvetljenja je interesantna.



Tastatura je napravljena od plastike i ima narandžasto pozadinsko osvetljenje. Pozadinsko osvetljenje nije podjednako i karakteri na tasterima se ne vide lepo u svim uslovima. Džojstik za navigaciju je komforan za rad, neće dolaziti do slučajnih pomeranja. Tastatura je takođe ugodna za rad, nije bilo problema u upotrebi.
Otvor za infracrveni port se nalazi sa leve strane dok se na vrhu nalazi rupa za kaiš. Sa donje strane se nalazi standardni interfejs konektor. Sa zadnje strane se nalazi konektor za eksternu antenu i otvori za CIF kameru.

Baterija je Li-Ion, kapaciteta 600 mAh. Prema proizvođaču telefon može raditi oko 6 sati ako se koristi za razgovor i do 410 sati u mirovanju. U našem testu telefon je radio 4 dana u toku kojih je korišten za razgovore 45 minuta i 45 minuta za upotrebu ostalih funkcija. Baterija je pokazala bolje rezultate od modela CX65 i M65, razlog za to je manji ekran. Vreme potrebno da se telefon u potunosti napuni iznosi oko 1.5 sat.
Meni
Glavni meni je prikazana kao lista devet ikona sa mogućnošću brze navigacije uz pomoć tastera sa brojevima. Možete dodeliti tasterima najkorišćenije funkcije. Podmeniji su prikazani kao liste, tu je sve tradicionalno. Možete se kretati kroz menije koristeći brzu navigaciju pomoću brojeva. Navigacija kroz meni je veoma ugodna.

U ovom telefonu postoji jedinstevni meni za sve propuštene pozive, poruke, propuštene podsetnike i alarm, kao kod Alcatel telefona. Ovo je logičnije i jednostavnije za korisnika. Levim programabilnim tasterom pozivate žurnal, koji će Vam prikazati prvi unos. Biranjem toga naći ćete se u listi gde možete pregledati svaki unos; svi unosi su obeleženi tipom (poziv, alarm, poruka sa prvom linijom u kojoj je prikazan broj telefona, početak poruke, vreme alarma, itd.).
Pri poređenju sjedinjenog dnevnika događaja sa običnom organizacijom propuštenih poziva podsetiću Vas kako je to organizovano u Nokia telefona (možemo pomenuti i ostale proizvođače ali se Siemens takmiči sa kompanijom Nokia i logičnije je porediti ova dva proizvođača). Dakle, propušteni pozivi imaju najviši prioritet, videćete obaveštenje o tim pozivima na ekranu. Kada pogledate informacije o pozivima i kada se telefon pređe u mirovanje videćete obaveštenje o primljenim porukama. Kada sa njima završite, slede obaveštenja o propuštenim notifikacijama i tako dalje. Dakle, kao što se vidi, organizacija pomoću sjedinjene liste je bolja.
Adresar.Interna memorija telefona je deljena dinamički između aplikacija, ali postoji limit od 1000 kontakata u imeniku. Za svaki kontakt možete ubeležiti Ime i prezime, Kućni, Mobilni i telefon na poslu, dva broja za fax, dve e-mail adrese, URL, ime kompanije, adresu kompanije (Grad, ulicu, poštanski broj i državu). Za svaki kontakt možete podesiti i datum za rođendan i namestiti podsetnik za to. Imate mogućnost i da svakom kontaktu dodelite grafički fajl, bilo da je u pitanju fotografija ili obična slika.








U glavnoj listi prikazane su ikone za sva polja koja su popunjena za prikazani kontakt (u jednoj ili dve linije). Fotografija se ne prikazuje i da bi je videli morate pregledati pune informacije o kontaktu.
Postoji 9 grupa korisnika u telefonu, imate mogućnost da svaku preimenujete i da svakoj dodelite sliku. Svakoj grupi možete dodeliti melodiju ali to podešavanje nećete naći u adresaru, već u podešavanjima za pozive. Ovo nije logično, ali se možete navići na to.
Tokom dolazećeg poziva slika nije prikazana preko celog ekrana ali je ipak dosta velika. Još jedan nedostatak je da je broj telefona prikazan samo u toku prvih par sekundi i ako postoji slika ona će zameniti broj na ekranu. Takođe, nije prikazan tip broja telefona, prikazano je samo ime. Inače i za svaki odlazeći poziv morate izabrati kontakt pa onda izabrati odgovarajući broj i obaviti poziv. Ikona je ista za sve brojeve telefona, nema razlike. Tako dolazimo do pitanja zašto je potrebno deliti brojeve u grupe, sem za sinhronizaciju sa PC računarom? Ne postoji mogućnost da se promene imena polja, tako da ako korisnik ima dva broja mobilnih telefona, drugi broj ćete morati da sačuvati kao Kućni ili broj u kancelariji. Ovo nije toliko neugodno ali može se desiti da se zbunite pogotovo ako imate veliki broj poznanika sa nekoliko mobilnih telefona.
Poruke. Možete sačuvati do 100 poruka u internoj memoriji telefona, koja je deljena dinamički. Osnovna lista pokazuje poruke iz interne memorije i sa SIM kartice, ovi druge su obeležene sa odgovarajućom ikonom. Možete kreirati svoje šablone i foldere. Postoji podrška za MMS i podešavanja su krajnje jednostavna, sve ćete podesiti u roku od 3-4 minuta.






Interfejs za unos poruka je veoma ugodna, možete se prebacivati između stranica brzo i ne postoji potreba za otvaranjem posebnog menija. Obaveštenja o veličini poruke će se pojaviti kada budete slali poruke. Možete podesiti vreme isporuke Vaše poruke (od jednog sata pa do beskonačnosti). Ako Vaš operater naplaćuje po veličini poruke ovo je veoma važna funkcija. MMS poruke možete primati automatski ili ručno; automatski je moguće samo ako ste u dometu Vaše mreže, ne i ako ste u roaming-u. Interesantno je da, ako se podesili automatsko primanje poruka, će Vas telefon obavestiti da to ponekad može biti skupo.

Možete praviti svoje šablone. Rad sa porukama je na istom nivou kao kod najboljih telefona. Dobra dodatna mogućnost je da možete birati veličinu slova tokom čitanja poruke (standardna, velika i mala).
Liste poziva. U telefonu postoji lista 100 odlazećih, dolazećih i propuštenih poziva sa datumom, vremenom i trajanjem svakog od njih. Po prvi se ovako dugačka lista nalazi u nekom telefonu a da to nije smartphone. Ovo omogućava da se čuvaju pozivi za isti broj. Nije prikazan tip broja telefona iz imenika ali zato prikazan sam broj telefona.



Moje stvari. U ovom folderu možete čuvati sve programe i fajlove, sve je struktuirano i jasno. Sadržaj foldera možete prikazati na dva načina - kao listu ili kao umanjene slike. Drugi način više odgovara za prikazivanje slika. Nažalost, svi folderi izgledaju isto kada su prikazani na taj način, što može izazvati zabunu.




Interna memorija je oko 11 MB i od toga je 6 MB na raspolaganju korisniku.
Podešavanja. Ovde se nalazi sve što se tiče funkcionalnosti telefona. Nećemo opisivati svaku stavku ovog menija. Samo ćemo istaći da ako Vam nije potreban GPRS da je bolje da ga isključite da bi produžili radno vreme telefona. Korišćenje GPRS-a utiče na radno vreme telefona u velikoj meri, može se desiti da se vreme prepolovi.




Možete izabrati kombinacije boja za meni. Tradicionalno možete podesiti kako će Vas telefon obaveštavati (vibracija, melodije za pozive, itd), što možete podesiti biranje odgovarajućeg profila.
Organajzer. Kalendar je organizovan tradicionalno, možete ga pregledati po mesecima ili se prebaciti na nedeljni pregled koji je podeljen po satima ili na dnevni pregled. Posebna stavka u meniju omogućava da pregledati sve događaje određenog tipa, na primer sve sastanke ili beleške. Ukupan broj događaja je 1000.










Događaje možete podesiti da se ponavljaju ili da budu jednokratni; možete prikazati sva polja ili samo određena. Možete podesiti da se kao podsetnik javi zvučni zapis koji ste snimili.
Postoji posebna to-do lista, možete podesiti ne samo datum i notifikaciju.


Beleške su idealne za unos kratkih tekstualnih poruka. Beleška može biti zaštićena, tada ćete morati da unesete kod telefona da bi je videli.

Možete videti vreme u svetskim gradovima iz menija organajzera, što je veoma zgodno. Ovde se nalazi i diktafon; broj i dužina unosa su limitirani slobodnom memorijom. Podrazumevano je oko 140 minuta. Nažalost, nismo uspeli da snimamo razgovor, telefon se gasio sve vreme.

Dodaci.U ovom meniju možete naći alarm, koji možete podesiti da se aktivira određenim danima u nedelji. Možete podesiti samo jedan alarm.

Snimanje zvuka - ovo je slično diktafonu. Omogućava da snimite zvuk i da ga postavite kao melodiju.

Kalkulator - možete memorisati rezultate, kalkulator je standardan.

Konvertor jedinica, ovde je sve jednostavno i funkcionalno.

Štoperica omogućava da napravite dve referentne tačke i da ih snimite u fajl. Prisutan je i tajmer.


Fajl sistem. Sa ovom alatkom možete pregledati kapacitet fleš memorije gde se čuvaju korisnički podaci. Možete kreirati svoje svoje foldere, prebacivati sadržaje postojećih foldera, promeniti pregled (lista ili ikone). Telefon možete iskoristiti za prenos podataka, ima dovoljno memorije da primi fajlove bilo kog formata.

Zabava & Surf Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0, ima više podešavanja nego inače, lako je dodavati omiljene sajtove.

Igre. Ovde se nalazi nova verzija Stack Attack Advanced, postala je 3D i u isto vreme teža i manje atraktivna.

Bubble Boost – arkadna igra, nije loša.


PhotoPet – još jedan elektronski Tamagotchi.


Wappo Junior – logička igra, nije interesantna.


Aplikacije. Ovde vredi pričati samo of Photo Editor aplikaciji. Mogućnosti su veoma siromašne, omogućava da dodate ram, ikone, rotirate sliku i to je sve. Možete birati šta ćete primeniti ali onda ćete morati da izaberete fajl iz liste ponovo. Ističe se da programi nije integrisan sa telefonom i interfejsom.





Kamera. CIF kamera je integrisana u telefon, proizvođač je odlučio da odustane od standardne indikacije rezolucije, pa postoje samo imena - Premium (352 x 288 piksela), Sredji, Pozadina za ekran. Interesantno je da u starijim modelima Premium znači VGA rezolucija (640 x 480 piksela), ali kod CIF kamere znači Visok. Izgleda da su se inženjeri izgubili u imenima.






Treba istaći da postoji mogućnost da izabere podrazumevano ime za fajlove, može sadržati trenutni datum i vreme (što je šablon). Možete podesiti balans bele i crne boje automatski ili manuelno (ulica, kuća).
Ekran se koristi kao tražilo, kada se telefon brzo pomera, slika ostaje jasna. Slike izgledaju savršeno na ekranu. Postoji tajmer za autoportrete. Sa jednim tasterom možete podesiti osvetljenje i koristiti digitalni zum (3x). Zum je digitalni i ne treba ga primenjivati, kvalitet nije najbolji i vidi se na primeru. Slike koje ste uslikali možete iskoristi kako želite na Vašem telefonu a možete ih i poslati na drugi uređaj koristeći infracrveni port.
Model nije šampion što se tiče kvaliteta slika, mada su slike prihvatljivog kvaliteta za upotrebu u telefonu.
Produktivnost. Telefon podržava Java MIDP 2.0 i zato smo preduzeli odgovarajuća merenja njegove produktivnosti. Pre nego što predstavimo podatke treba istaći hronični problem sa Siemens uređajima - aplikacije se dugo učitavaju. Postoje određena unapređenja kada se poredi sa prethodnim modelima ali je i dalje sporo. Na primer, program za menjanje slika se učitava 30 sekundi, igre su malo brže. Siemens telefoni imaju najmanju produktivnost u svojoj klasi (samo je Motorola C650 lošija).
Siemens C65
Ukupan broj poena – 98
Manipulacija slikama – 53
Tekst – 175
Sprajtovi, igre – 197
3D transformacije – 62
Korisnički interfejs - 78
Rezultati su veoma slični ostalim telefonima iz Siemens serije 65, razlika je minimalna. Najviše nervira činjenica da se aplikacije dugo učitavaju, čak se i na Motorola C650 telefonu koji ima sporiji procesor brže učitavaju.
Utisci
Što se tiče kvaliteta prijema signala Siemens C65 nije imao problema, obezbedio je pouzdan signal i prenos glasa. Jačina zvuka polifonih melodija je postala jača kada se poredi sa prethodnom serijom, pa se i bolje čuje. Vibracija je prosečna ali je dovoljna za većinu situacija.




Ovaj model premašuje sve predstavljene modele u svojoj klasi, ima više memorije, infracrveni port (mada se ne može koristiti za GPRS konekcije, ali podržava OBEX), kapacitet baterije je dovoljan. Niska rezolucija kamere i osrednji kvalitet fotografija se teško mogu smatrati nedostacima uređaja koji pripada ovoj klasi. Pravi nedostaci su ti što je softver nespreman, pa je telefon nestabilan. Kao što je praksa pokazala, većina ozbiljnih problema se reši u prvih 6-7 meseci po predstavljanju modela ali mali defekti ostaju. Kada se poredi, situacija sa CX65/M65 modelima je ista. Trenutni nedostaci nisu kritični za prosečne korisnike, jedva da će ih primetiti. Oni koji koriste telefon najviše što je moguće će ubrzo saznati koji su nedostaci. U tom slučaju savetujem da se sačeka par meseci pa tek onda da se kupi telefon. Primetiću da će telefon sasvim sigurno postati hit i da nema rivala u svom segmentu.
Motorola C650 telefon možemo nazvati rivalom. Razlikuje se u boljem materijalu koji je upotrebljen za kućište, VGA kamerom i mogućnosti da se koristi kao GPRS modem (sa mini-USB kablom). U svemu ostalom telefon je lošiji od Siemens C65 telefona.
Sony Ericsson T610 se može posmatrati kao rival; telefon ima bolji ekran, ima Bluetooth, višefunkcionalni infracrveni port i lepše kućište. Nema nikakvih drugih prednosti i za sada neće uticati značajno na prodaju Siemens C65 modela.