
Kompletan test Samsung E610
Standardni paket:
Telefon
Punjač
Slušalica sa mikrofonom
Samsung proširuje funkcionalnost svojih telefona iz modela u model poboljšavajući i hardver (pogotovo ekran i polifoniju) i softver. Kompanija je predstavila Samsung E610 kao vodeći modni model. Na prvi pogled ovaj model se ne razlikuje uopšte od modernih telefona. Po karakteristima može se porediti sa modelima Samsung E710 i X610. Realno, ovaj telefon ima mnogo unapređenja ali nisu sva vidljiva na prvi pogled.

Dizajn telefona je neuobičajen, upotrebljen je emajl mirnih boja sa crnom plastikom. Boja emajla određuje u kojoj će kombinaciji boja biti telefon (trenutno postoje 4 kombinacije). Crna plastika je tako napravljena da se imate utisak da se radi o gumi što je slično kao kod Motorola v300, E398, Philips 855 i nekih drugih telefona. Kombinacija dve boje je lepa pa telefon svakako ne izgleda neukusno i privlačiće pažnju. Interesantno je da kompanija sve više pažnje obraća na dizajn, što naravno ne važi za jeftine telefone koji se drže tradicionalnog izgleda.

Dimenzije telefona su 85 x 49.5 x 19.8 mm pa se može reći da je telefon širok ali i tanak. Telefon možete bez problema držati u šaci, što važi za korisnike oba pola. Masa telefona je 84 grama.
Spoljašnji ekran je TFT tipa i može da prikaže do 65.536 boja. Rezolucija ekrana je 128 x 96 piksela. Možete podesiti kontrast ekrana i koja će slika biti prikazana kao pozadina na tom ekranu. U toku dolazećeg poziva na ekranu će biti prikazano ime onoga ko Vas zove i njegova/njena slika. Kada se telefon nađe na suncu, prikaz na ekranu će izbledeti ali će informacije i dalje biti čitljive.









Iznad ekrana se nalaze objektiv VGA kamere i blic (više je lampa), dok se statusni indikator koji može imati 7 boja nalazi sa strana.

Priključak za slušalice sa mikrofonom se nalazi na levom boku i pokriven je poklopcem. Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka se nalazi pored; ako pritisnete oba tastera odjednom aktiviraćete blic, odnosno lampu, pa telefon možete koristiti za osvetljavanje kada se nalazite u mraku.

Na desnom boku se nalazi taster za kameru, koja funkcioniše i kada je telefon zatvoren. Infracrveni port se nalazi na gornjem delu telefona, pored rupe za kaiš.
Sa donje strane tradicionalno se nalazi priključak za interfejs, sličan je kao kod prethodnih modela.
Telefon možete otvoriti jednom šakom i kada ga otvorite videćete da je napravljen od crne plastike. Tasteri su srebrne boje, ista boja je upotrebljena i za okvir ekrana. Pozadinsko osvetljenje je narandžaste boje, taster "I" se nalazi u okviru navigacionog tastera i iste je boje.
Glavni ekran je rezolucije 176 x 220 piksela i može da prikaže do 262.144 boja. Trenutno ovaj telefona nema rivala po pitanju kvaliteta ekrana. Na primer, ekran Motorola V620 telefona izgleda lošije i nije toliko svetao.


Možete podesiti veličinu slova koja će biti prikazivana u meniju; biraćete između slova normalne veličine (isto kao kod ostalih telefona ove kompanije), mala (mogu biti prikazane još tri linije teksta na ekranu) ili velika slova (dve linije manje nego sa normalnim slovima). Poslednje podešavanje najviše odgovara onima sa lošim vidom pa neće morati da se naprežu da pročitaju mala slova. Sa druge strane, i mala slova su interesantna pošto tada na ekranu može biti prikazano više informacija.







Tastatura je ugodna, tasteri su veliki i nije bilo problema dok smo ih koristili. Tasteri su dobro raspoređeni i telefon je širok, pa je rad sa tastaturom bio veoma ugodan. Pozadinsko osvetljenje je slabog intenziteta, pa se neki tasteri neće dobro videti. Ponekad se može desiti da kada se telefona nađe na suncu nećete moći da vidite sve oznake na tasterima (kada je pozadinsko osvetljenje uključeno).

Baterija je takođe i poklopac sa zadnje strane telefona. U pitanju je standardna Li-Ion baterija kapaciteta 720 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 220 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovaranje sa ovom baterijom. U našem testu telefon je radio 4 dana u toku kojih smo ga koristili 1 sat za razgovore i do 20 minuta smo koristili ostale funkcije telefona (alarm, diktafon, kameru). Ako bi telefon koristili intenzivnije, autonomija bi varirala između 2 i 3 dana što je tipično za ovakve telefone. Postoji baterija povećanog kapaciteta (1000 mAh, Li-Ion) koja se nalazi u standardnom paketu u većini zemalja. Sa tom baterijom autonomija telefona će biti povećana za 20 procenata. Da bi se baterija u potpunosti napunila potreban je oko 1.5 sat.
Meni
Ikone u glavnom meniju i stavke podmenija su numerisane i omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Možete birati između tri načina na koji će meni biti predstavljen: kao velike ikone sa naslovom ispod, kao lista stavki (tri stavke će biti prikazane odjednom na ekranu) ili kao 9 ikona raspoređenih po tri u jednom redu. Svi podmeniji su prikazani kao liste.





Navigacionim tasterom možete pristupati raznim funkcijama menija. Kada ga pomerite u levo ući ćete u meni Poruke, na desno ćete moći da birate melodije, na dole pokrećete Diktafon i na gore aktivirate kameru. Taster "I" koji se nalazi u okviru navigacionog tastera se ponaša kao taster "OK", pa zato nema potrebe da pritiskate programabilne tastere da bi izabrali neke stavke u meniju. Pomeranjem navigacionog tastera na levo kada se nalazite u nekom meniju vratićete se u prethodni meni.
Imenik. Pritiskom na desni programabilni taster kada se telefon nalazi u mirovanju pokrenućete imenik. Odmah će Vam biti ponuđena lista funkcija, prva je "Pretraga po imenu". U listi imena biće prikazani svi kontakti i iz memorije telefona i sa SIM kartice. Ako budete unosili podatke o kontaktima u memoriji telefona biće Vam ponuđeno da unesete nekoliko brojeva telefona (kao što su mobilni, kućni, poslovni, fax i drugi), e-mail adresu i Internet adresu. Odmah možete odrediti u kojoj grupi će se kontakt nalaziti. Možete kreirati do 10 grupa i imenovati ih kako želite. Posebne melodije, slike i upozorenja za SMS poruke možete dodeliti svakoj od grupa. U memoriji telefona možete sačuvati podatke o najviše 2000 kontakata.









Pregled podataka kontakata je lepo urađen, možete videti sve brojeve jednog kontakta odjednom i izabrati iz liste onaj koji želite da pozovete. Za 8 brojeva možete podesiti brzo pozivanje.
Ovaj telefon podržava Photo Call funkciju; to znači da brojevima u imeniku možete dodeliti fotografije. Samsung je ovu funkciju je realizovao slično kao kod Motorola telefona. Ipak, samo fotografije možete dodeliti brojevima, ne i slike. Možete podesiti sliku za bilo koji broj; ako za neki kontakt postoji više brojeva, za svaki možete podesiti posebnu fotografiju. Za razliku od Motorola telefona, ne možete dodeliti posebne melodije; posebne melodije možete dodeliti samo grupama.
Poruke. Ovaj telefon podržava EMS i produžene poruke (do 918 simbola). Zato u telefonu postoje 22 male slike i 24 animacije kao i kratke melodije koje možete ubaciti u poruke. U memoriji telefona možete sačuvati 200 poruka pored onih koje se nalaze na SIM kartici.






Možete pristupiti podmeniju da bi promenili jezik na kome kucate dok kreirate samu SMS poruku. T9 je podržan za sve jezike koje možete izabrati.
MMS. Multimedijalne poruke su odvojene od običnih SMS poruka. Možete kreirati nekoliko slajdova, ograničenje u veličini poruke je 100 KB, 45 KB je ograničenje za poruke koje primate. Ukupna memorija za MMS poruke je 1400 KB.




Liste poziva. Ovde je sve tradicionalno. Prikazane su liste primljenih, pozvanih i propuštenih brojeva sa datumom i vremenom za svaki. Svaka lista može da prikaže do 20 brojeva. Nedostaje ukupan brojač za sve pozive iako postoje odvojeni brojači za dolazne i odlazne pozive.


Zvuk.Telefon podržava 60-glasovne polifone melodije. Postoji nekoliko podešavanja za obaveštenje o dolaznom pozivu, uključujući samo melodiju, samo vibraciju i vibraciju posle koje se čuje melodija. Ostala podešavanja su standardna, možete birati koji zvuk će se čuti kada primite SMS poruku, MMS poruku, pa zatim možete podesiti kako će Vas telefon obaveštavati o proteklim minutima u toku razgovora i "tiho" podešavanje (samo vibracija ili nikakvo obaveštevanje).
Podešavanja. Ovaj meni Vam omogućava da podesite pozdravnu poruku; podešavanja ekrana zaslužuju više pažnje. Na primer, možete podesiti animaciju kao pozadinu na ekranu (možete birati između 5 postojećih). Takođe možete podesiti i tip slova koja su prikazana kada je telefon u mirovanju.











Interesantno je da možete podesiti da pozadinsko osvetljenje traje određeni period (od 15 sekundi do 10 minuta). Maksimalno vreme će najviše koristiti onima koji vole da igraju igre na mobilnim telefonima, pošto neće morati da pritiskaju tastere da bi uključili pozadinsko osvetljenje.
Organajzer. Možete odmah uneti belešku; maksimalna dužina je 40 simbola za svaku poruku. Ne postoje posebne kategorije. Samo unesete belešku za određeni dan i to je to. Za jedan dan možete podesiti nekoliko sastanaka. Prisutan je brzi pristup određenom datumu. Kalendar prikazuje trenutni mesec.




Telefon može da prikaže koliko je sati u svetskim gradovima, što nije ništa specijalno. Isto se može reći i za kalkulator i konverter jedinica.



Alarm možete podesiti da se aktivira određenim danima u nedelji. Možete aktivirati i posebnu funkciju pa će alarm biti aktivan čak i kada je telefon isključen.

To-do lista omogućava definisanje prioriteta za unose, sve je tipično.


Diktafonom možete snimiti kratke konverzacije (do 30 sekundi); možete snimiti do 5 konverzacija, ukupna memorija za diktafon je 100 KB.

Mrežni servisi. Servisi su vezani za prosleđivanje poziva i slično. Interesantno je da je ovo tri-band telefon, a ne dual-band, kako je navedeno u uputstvu. Treću frekvenciju (GSM1900) možete ručno izabrati.
Zabava. WAP pretraživač verzije 1.2.4 Vam omogućava da pregledate kolor slike. Telefon podržava GPRS (4+2) pa je pretraživanje Interneta ugodno.
Melodije, slike i fotografije se nalaze u folderima Zvuci i Slike. Imate 716 KB memorije na raspolaganju.
Pet igara dolazi uz telefon, to su: BubbleSmile (moja omiljena igra sa mehurićima), Fun2Link (logička igra), Mobilni Šah, Ultimate Gold i Kuglanje. Ove igre ne možete obrisati iz memorije telefona, 512 KB memorije je odvojeno za igre.







Kamera. U telefonu se nalazi VGA kamera i ne bi nas zanimala da proizvođač nije promenio njen interfejs. Rad sa kamerom je postao dosta lakši, pa nema potrebe da ulazi u meni, pošto su Vam sve funkcije na raspolaganju dok slikate slike (kada je slika prikazana preko ekrana). Možete podesiti nivo kontrasta, povećati sliku (do 8x koristeći digitalni zoom) i promeniti rezoluciju slike. Među standardnim funkcijama su tajmer, okviri za slike (širok izbor, neki su veoma dobro urađeni), efekti (negativ, sepia, sivi tonovi, poster). Telefon podržava funkciju Multishot, odnosno snimanje više fotografija odjednom, koja može raditi u dve brzine - normalnoj i velikoj. U svakoj seriji može se naći 6, 9 ili 15 slika.








Kamera podržava sledeće rezolucije - VGA (640 x 480 piksela), QVGA (320 x 240), QQVGA(160 x 120), Mobile (176 x 120). Možete birati i između 4 tipa kompresije podataka, odnosno kvaliteta slike (ekonomski, normalni, fini i super fini). Na raspolaganju Vam je 4 MB memorije za fotografije; prosečna veličina fotografije visoke rezolucije i srednje kompresije je 30-40 KB. Po svom kvalitetu kamera se ne razlikuje od kamera koje se nalaze u modelima Samsung E700 i Samsung E600.
Možete pregledati umanjene slike u foto albumu i prebaciti ih na PC računar uz pomoć određenih programa.
Sem fotografija, kamera Vam omogućava da snimate video snimke trajanja do 30 sekundi (sa zvukom, Motion JPEG kvaliteta). Na raspolaganju Vam je 2 MB memorije za video snimke. Nisam uspeo da prebacim video snimke na PC računar pošto program nije to omogućavao i nije bilo moguće prebaciti ih preko infracrvenog porta (isto važi i za fotografije). Kvalitet video snimaka nije loš, pa je snimanje video snimaka idealna dodatna funkcija, mada je slika lošijeg kvaliteta.



Primer fotografije 320 x 240 piksela
Primer fotografije 640 x 480 piksela
25 fotografija (ZIP, 675 KB)
Utisci
Kvalitet prijema signala je tipičan za Samsung telefone, nije bilo nikakvih problema što se toga tiče. Zvuk preko zvučnika je jasan iako se čuje konstantan šum u pozadini u toku razgovora, što se nekima neće dopasti, ali to je standardno za Samsung telefone. Telefon može reprodukovati 64-glasovne polifone melodije koje se veoma glasno čuju i telefon je jedan od najboljih na tržišti što se tiče ovog parametra. Jačina vibracije je prosečna i možete je osetiti bez problema.





Kompanija Samsung je ovaj model predstavila kao zamenu za model E710, pa je njegova cena veoma visoka. Što se funkcionalnosti tiče, Samsung E610 je najsličniji modelu X610. Razlike su bolji softver telefona, bolji ekran i povećan kapacitet memorije.
Ovaj telefon je idealan za one kojima je potreban osnovna funkcionalnost, dobar ekran, kvalitetna polifonija i prijatan dizajn. Razmatrajući ove parametre, ne može se reći da je telefon precenjen. Kada se posmatra tradiocionalan način promocije koji kompanija Samsung ima, možemo reći da će Samsung E610 biti popularan veoma kratko vreme. Ono što je važnije za modni telefon je to da će biti i prestižan.