
Kompletan test Sharp GX15
Standardni paket:
Punjač
Uputstvo
Slušalica sa mikrofonom
Telefon
Kompanija Sharp nema mnogo klasičnih modela u ponudi, više su zastupljeni modeli na preklop. Jedan od klasičnih modela je Sharp GX15 koji se može smatrati ulaznim modelom; naravno, ne radi se o jeftinom telefonu. Sharp GX15 podseća na SonyEricsson T610/T630 modele, čak im je i dizajn sličan. Sa druge strane, GX15 ima bolji ekran, što ne čudi s obzirom da kompanija Sharp sama pravi ekrane. U poređenju sa modelom GX30 infracrveni port je u potpunosti funkcionalan i Bluetooth Vam omogućava da razmenjujete sve podržane tipove fajlova (slike, video snimke).

Dizajn telefona podseća na modele namenjene Japanskom tržištu. Teško je opisati razlike u odnosu na modele namenje Evropskom tržištu, ali možete ih naslutiti kada pogledate konture telefona. Dimenzije telefona su 105 x 45 x 17.8 mm, dok je masa 84 grama.

Ekran zauzima najveći deo prednje površine telefona, rezolucije je 120 x 160 piksela (28.8 x 38.4 mm) i može da prikaže do 7 linija teksta i 3 statusne linije. Ekran je TFT tipa i može da prikaže do 65.536 boja i najbolji je ekran u ovoj klasi telefona. U poređenju sa ekranom SonyEricsson T630 telefona može se primetiti ogromna prednost modela GX15. Kada se telefon nađe na suncu, prikaz na ekranu će izbledeti i neće se dobro videti, pa je potrebno da nađete odgovarajući ugao.

Tastatura je napravljena od plastike, raspored funkcijskih tastera je sličan kao kod SonyEricsson T230 modela. Tako su programabilni tasteri raspoređeni po vertikalnim blokovima zajedno sa tasterima za pozivanje i prekidanje veze. Između njih se nalazi džojstik koji je lak za upotrebu. Alfanumerički tasteri su prosečne veličine i veoma su ugodni. Pozadinsko osvetljenje je zelene boje, ali se oznake na tasterima dobro vide samo u potpunom mraku.

Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka se nalaze na levom boku telefona. Na desnom boku se nalazi taster za pokretanje kamere. Pri dnu telefona se nalazi priključak za slušalicu sa mikrofonom koji je pokriven plastičnim poklopcem. Pored njega se nalazi i rupa za kaiš. Sa gornje strane telefona nalazi se infracrveni port, dok se priključak za interfejs nalazi sa donje strane telefona.
Sa zadnje strane telefona se nalazi sočivo VGA kamere i ogledalo. Pomeranjem poklopca na dole otvara se deo za bateriju. Kada se poklopac nalazi na svom mestu nema nikakvog pomeranja, dobro je pričvršćen. Baterija je Li-Ion tipa kapaciteta 780 mAh. Prema podacima proizvođača telefona može raditi do 2 sata ako se koristi za razgovore i do 180 sati u mirovanju. U našem testu telefona je radio 3 dana u toku kojih smo ga razgovore koristili 40 minuta i 25 minuta za upotrebu ostalih funkcija. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni je oko 1.5 sat.
Meni
U glavni meni ulazite pritiskom na OK taster. Unutar menija možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva. U našem primerku nalazi se originalni softver, neizmenjen od strane nekog operatera, koji je interesantniji od onog koji nudi Vodafone. Podmeniji su prezentovani u obliku listi, sve je veoma tradicionalno. Neobično je to što se sve izvršava pritiskanjem levog programabilnog tastera, kao kada na primer hoćete da vidite informacije o propuštenom pozivu ili da pročitate primljenu poruku. Odgovarajuća ikona će se pojaviti na ekranu, ali više informacija ćete moći da dobijete samo pritiskom na levi programabilni taster. Veoma brzo ćete se navići na ovakav sistem rada.

Menadžer poziva. U ovom meniju se nalazi nekoliko funkcija: imenik, liste poziva, lista brojeva za brzo pozivanje.
U imeniku su prikazani brojevi i sa SIM kartice i iz memorije telefona, pored unosa je prikazano putem ikonice gde se nalaze informacije o tom kontaktu. Sada možete brzo pretraživati imena ne samo koristeći jedno ili tri slova, već možete otkucati celo ime. Ne mislim da će neko kucati svih 10 simbola da bi došao do traženog kontakta, ali svejedno moguće je to uraditi.






Sa leve strane kontakta je prikazana ikona grupe kojoj taj kontakt pripada, u vrhu je prikazan podrazumevani broj, fotografija (ako postoji) i e-mail adresa. Ako pritisnete taster OK dok je izabran neki kontakt biće Vam prikazane detaljne informacije o tom kontaktu, a to podrazumeva tri broja telefona, za svaki možete sami odrediti tip, pa tako jedan kontakt može imati tri broja mobilnih telefona. Svakom kontaktu možete dodeliti dve e-mail adrese. Adresa kontakta može sadržati do 100 simbola. Testualne beleške mogu biti dužine do 60 simbola. U imeniku postoje grupe i njih možete preimenovati ako želite. Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju.
Svakoj od grupa možete dodeliti posebne melodije, boju za LED indikator i tip vibracije (može biti uključena, isključena ili se aktivirati zajedno sa melodijom). Informacije o najviše 500 kontakata možete sačuvati u memoriji telefona (sa svim popunjenim poljima).
Kada Vas zove neko ko se nalazi u imenku, na glavnom ekranu će biti prvo prikazano ime, pa zatim tip broja telefona kao i sam broj onoga ko Vas zove. Posle nekoliko sekundi umesto tih informacija na ekranu će se pojaviti slika tog kontakta (ako postoji) koja će biti prikazana preko celog ekrana. Ova funkcija je za sada u ovom telefonu najbolje realizovana, lako možete doći do potrebnih informacija. Koristeći meni imenika možete slati i SMS poruke na bilo koji od postojećih brojeva u imeniku, bez obzira kog je tipa.
Kada se sumiraju mogućnosti imenika može se reći ima sve što je potrebno, ali ipak nije prenatrpan informacijama i veoma je fleksibilan. Odgovaraće i poslovnim i običnim korisnicima.
Liste poziva. Tradicionalno, u ovom meniju se nalaze tri liste poziva: propušteni, odlazni i dolazni pozivi. U svakoj listi može biti prikazano do 10 brojeva telefona zajedno sa datumom i vremenom svakog poziva. Ako je telefon u mirovanju možete pristupiti samo listi pozvanih brojeva. Specifičnost liste je da informacije o trajanju poziva nisu sumirane već ih morate pogleadti za svaki unos posebno.
Omogućeno je brzo pozivanje za najviše 9 brojeva telefona.
Profili. Možete izabrati jedan od 5 ponuđenih profila i pored osnovnih izvršiti još neka dodatna podešavanja: smanjenje echo-a tokom razgovora i izabrati poju za LE diodu. Kada je telefon u mirovanju profile možete lako promeniti.

Podešavanja. U ovom meniju možete podešavati prikaz slike na ekranu menjajući nivo kontrasta, možete podesiti koja će slika biti prikazana kao pozadina. Tu se nalazi i tajmer koji možete uključiti u toku razgovora. Takođe, u ovom meniju se nalaze i podešavanja za MMS, GPRS i WAP, kao i Bluetooth.







Poruke. Možete kreirati spojene poruke koje mogu imati u sebi do 1024 simbola. Dok unosite tekst možete koristiti T9 rečnik, koga ne možete dopunjavati. SMS porukama ne možete dodati sličice ili melodije, pošto telefon ne podržava EMS, ali zato možete koristiti MMS. Rad sa MMS porukama je jednostavan, možete kreirati poruke od nekoliko slajdova koje će u sebi imati razne objekte.



Telefon ima šablone za tekstualne poruke. Nažalost, ne postoji program za rad sa e-mail porukama, što je čudno.
Galerija. Koristeći opcije ovog menija možete pregledati slike i video materijal, preslušati zvuke, pokrenuti Java aplikacija koje se nalaze u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici. Ukupna memorija telefona je 1.8 MB što je sasvim dovoljno za običnog korisnika ali premalo za one koji puno upotrebljavaju telefon. Telefon podržava MIDI, WAV, SMAF, MP3 audio formate.


Organajzer. Možete podesiti do 8 alarma, možete ih podesiti da se aktiviraju samo određenog datuma ili da se ponavljaju po danima. Kalkulator je upotrebljiv, isto se može reći i za konverter valuta.



Kompozer melodija omogućava kreiranje 8, 16 or 32-glasovnih melodija. Sve je standardno, ništa specijalno ne treba pomenuti.

Kalendar prikazuje ceo mesec, dok za jedan datum možete uneti do 3 različita tipa događaja (sastanak, događaj preko celog dana, godišnjica). Svakoj belešci možete dodeliti početno i krajnje vreme, kao i zvuk kojim će Vas telefon obavestiti. Ovo je mnogo napredniji organajzer nego onaj kod modela GX30.




Diktafon omogućava snimanje zvuka u trajanju do 30 sekundi. Broja takvih snimaka je ograničen samo količinom slobodne memorije.

Help – ovo je zanimljiva sekcija, u njoj možete pročitati kratke informacije o svakom delu menija i tasterima, kao i o načinu navigacije kroz telefon. Postavlja se pitanje: ako je neko već uspeo sam da pronađe Help, zašto bi mu onda bio uopšte i potreban?
Kamera. Kamera telefona omogućava da slikanje fotografija u VGA rezoluciji i nižim (480 x 640, 240 x 320, 120 x 160). Podržana su dva tipa kompresije, a to su Normalna i Fina. Možete podesiti i tajmer.


Kamera ima digitalni 4x zoom. Možete podesiti nivo kontrasta (od -2 do +2), nemoguće je isključiti zvuk koji se čuje pri slikanju. Kvalitet slika je veoma dobar.
Primer fotografije, VGA, Fina kompresija, 70 KBPrimer fotografije, VGA, Fina kompresija, 65 KB
Primer fotografije, VGA, Fina kompresija, 88 KB
Primer fotografije, VGA, Fina kompresija, 49 KB
Telefon podržava i sninamnje video materijala (u 3GP ili MPEG4 formatu), veličina jednog snimka je 95 KB. Možete isključiti snimanje zvuka i promeniti tip komresije. Video materijal se snima sa 10 slika maskimalnog kvaliteta u sekundi (rezolucija je 128 x 96 piksela).
Primer video snimka, 3GP, 95 KB

Ova kamera je jedna od najboljih koje se nalaze u mobilnim telefonima ove klase, ali je ipak inferiornija od megapikselnih kamera koje se nalaze u nekim telefonima. Možete menjati slike koristeći integrisani program za manipulaciju slikama, dodavati okvire i ikone. Ovo je veoma zabavna i interesatna funkcija.
WAP. Telefon ima ugrađen WAP pretraživač verzije 1.2.1 (podržava xHTML, WML) koji je veoma brz. Ako GPRS nije uključen, telefon će automatski pokrenuti CSD konekciju bez ikakvog upozorenja, pa treba obratiti pažnju na to.
Sinhronizacija sa PC računarom. U ovom trenutku ovaj telefon možete sinhronizovati sa PC računarom koristeći jedino data kabl ili infracrveni port. Softver je napravila kompanija Mobile Action, čije usluge koriste i drugi proizvođači mobilnih telefona, poput Panasonica koji za svoj model X70 čak koristi i isti ovaj program. Program omogućava prebacivanje novih pozadina, uklapanje njihovih veličina i njihovo menjanje. Isto možete uraditi i sa melodijama. Možete sinhronizovati kontakte i poruke. Interfejs programa je isti kao kod programa za model GX30.
Performanse. Telefon smo testirali koristeći JBenchmark v2.0.2 (telefon podržava Java MIDP 2.0 standard). Rezultati su sledeći:
Ukupan broj poena 44
Manipulacija slikama 73
Tekst 142
Sprajtovi 38
3D Transformacije 6
Korisnički interfejs 65
Ovako niski rezultati se mogu objasniti time što je podržana samo druga verzija MIDP standarda. Procesor je veoma slabi i ne podržava sve mogućnosti tog standarda. Kao rezultat toga sve aplikacije koje imaju mnogo grafike se sporo izvršavaju.
Ukupan broj poena 1362
Tekst 401
2D oblici 319
3D oblici 203
Brzina popunjavanja 69
Animacije 370
Rezultati ovog testa su bolji i mogu se porediti sa konkurentskim telefonima. U isto vreme rad sa grafikom je veoma loš, što je mana ovog telefona. Maksimalna veličina aplikacije je ograničena na 95 KB.
Utisci
Nije bilo problema sa kvalitetom prijema signala, zvuk preko zvučnika je jasan, bez ikakvih dodatnih zvukova. Jačina zvuka 40-glasovnih polifonih melodija je prosečna, dobro se čuju kada ste unutar neke prostorije, ali ne i na ulici. Jačina vibracije je prosečna, čak je i slabija nego prosečna, što se nekim ljudima neće dopasti.



Prednosti ovog telefona su perfektan ekran, potpuno funkcionalan infracrveni port, Bluetooth i odlična kamera. Telefon je dobro izbalansiran i predstavlja zanimljivo rešenje. Glavna mana ovog telefna je što ima konkunerciju u vidu SonyEricsson T630 modela. Taj telefon ima bolje stilizovan dizajn (materijali i plastika od kojih je telefon napravljen deluju skuplje). Sharp-ov model se kasnoj pojavio na tržištu i to je razlog visoke cene. Kompanija najavljuje ovaj telefon kao modni, ali da bi telefon bio modni on mora imati neke jedinstvene funkcije ili da bude dobro poznat. Sharp GX15 ne ispunjava nijedan od ta dva uslova.
Ovaj model ne treba smatrati za ozbiljnog konkurenta ostalim modelima ove klase, iako je po svojim funkcijama jedan od najboljih telefona. Ipak, visoka cena briše sve prednosti i zbog toga deluje kao da telefon pripada klasi iznad, ali tada njegove mogućnosti ne mogu parirati konkurentskim telefonima.