6630 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6630
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6630. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6630 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 6630

Standardni paket:
Smartphone
Punjač
Uputstvo
DV RS-MMC 64 MB memorijska kartica i adapter
Stereo slušalice
USB kabl za sinhronizaciju
CD sa programima

Nokia je de facto najveći proizvođač uređaja zasnovanih na Series 60 platformi (Symbian smartphone aparati). Funkcionalnost ovih aparata je ista zbog ograničenja platforme ali je broj i kvalitet tih funkcija velika prednost. Kada je više uređaja zasnovano na jednoj platformi proizvođač ne mora uvek da izmišlja nove stvari. Međutim, unifikacija ima i skrivenih opasnosti. Dovoljno je da se greška napravi jedanput i onda će se naći u svim proizvodima. Brza promena platforme je nemoguća, pa zato rad na razvoju platforme oduzima više vremena od rada na razvoju telefona. Nokia 6630 je veoma interesantan model po ovom pitanju, pošto je to prvi aparat zasnovan na novoj platformi.

U pogledu specifikacija ovaj aparat se ne razlikuje mnogo od modela 7610/6670. Aparat ima sličan oblik, više funkcija (kamera je bolja, programi su ažurirani, stavljen je novi operativni sistem) ali nema nagoveštaja da je u potpunosti promenjen kao što je to bio slučaj sa starijim modelima ove kompanije. Kada pogledate ovaj model malo bolje videćete da Nokia 6630 uopšte nije slična ostalim aparatima.

Prvi primerak Nokia 6630 modela nije uopšte mogao ni da se uključi. Kada je predstavljena verzija 3 aparat smo mogli da uključimo i radio je prihvatljivo. Kamera koja je bila najavljena za Nokia 7610 model nije se našla u modelu 6630. Na taj način smo stekli prve utiske o aparatu: on uopšte nije izgledao interesantno, već kao jedna od verzija već postojećih telefona. Zahvaljujući komentarima posetilaca koji su nam ukazali na razlike ponovo smo testirali ovaj uređaj.

Pri pretraživanju dokumentacije nismo uspeli da otkrijemo na kojoj platformi je zasnovan Nokia 6630 model. Još više nas je zaintrigiralo kada se pojavila oznaka "BB generacija" u jednom od dokumenata. BB znači BaseBand, odnosno osnovni model. Nije u pitanju DCT-4 uređaj i tehnički to je nova platforma. Nećemo opisivati promene u hardveru aparata, oni koje to zanima mogu pronaći informacije o tome na sajtu kompanije Nokia.

Želeo bih podsetim naše posetioce da je kompanija predstavila nekoliko izdanja da bi produžila "životni ciklus" i proširila mogućnosti telefona (u našem slučaju imamo softverske promene, dok u slučaju BB modela postoje izmene u hardveru). Ove verzije su nazvane Edicije i tako, na primer, Nokia 6630 je aparat baziran na Series 60 platformi, Druga Edicija. Nokia 7610/6670 su zasnovani na istoj platformi, što može izgledati kao greška pošto govorimo o novim platformama a uređaji pripadaju istoj Ediciji. U stvari, sve je objašnjeno činjenicom da se počev od Druge Edicije pojavljuju razni softverski i hardverski dodaci nazvani Feature Packs, odnosno Dodatni paketi. U Trećoj Ediciji postoje samo tri - Feature Pack 1, 2 i 3. Ovi dodatni paketi su najviše namenjeni ljudima koji razvijaju nove programe. Prvi modeli sa Feature Pack 1 su Nokia 6620, 7610 i 6260. Nokia 6630 je prvi aparat kod koga je primenjen Feature Pack 2.

Treba shvatiti da nekad u aparatu nije primenjeno sve ono što je najavljeno u Feature Pack-u. Realizacija dodatnih funkcija zavisi od proizvođača. Na primer, Nokia 6620 nema megapikselnu kameru, iako je Feature Pack 1 podržava.

Series 60 platforma, 2 Edicija, Feature Pack 2

Najveća izmena je u verziji Operativnog Sistema i ona je sada 8.0a. Uključena je i podrška za jeftine NAND memorije i od vlasnika zavisi da li će to koristiti ili ne.

Ekspanzija standardnih API, odnosno to podrazumeva dodavanje interfejsa za kreiranje aplikacija za prepoznavanje glasa, 3D aplikacija, veće mogućnosti za rad sa zvukom i streaming podacima. Verzija 8 donosi i novi dizajn interfejsa, pa prozori mogu biti providni.

WCDMA. Ovo je glavna i najveća promena koji donosi Feature Pack 2. Bilo koji smartphone koji podržava UMTS će imati Feature Pack 2 ili kasniji za osnovu. Istovremeno, Series 60 Feature Pack 2 će biti primenjen u nekim proizvodima ali neće podržavati 3G mreže.

Circuit Switch (CS) Video Pozivi – funkcija koja je odgovorna za video poziva, sve je veoma jasno.

Monitor aktivnih konekcija – aplikacija koja Vas izveštava o tome koje su konekcije trenutno aktivne.

Postavljanje fajlova na server – mogućnost da pošaljete fajlove sa telefona na udaljeni računar.

Označavanje brojeva, e-mail adresa i linkova u SMS i MMS porukama. Kada izaberete nešto što je označeno moći ćete da ga snimite ili da primenite neku od funkcija. Ovo je realizovano na isti način kao kod Sony Ericsson P900 aparata i drugih Sony Ericsson smartphone modela.

Automatsko praćenje e-mail poruka. Možete podesiti interval u kom će aparat proveravati Vaš da li je Vam je stigla nova poruka. U meniju za podešavanja birate način na koji će se poruke pregledati - samo zaglavlje ili deo poruke (do određene veličine koju sami definišete).

Proširena galerija. Aplikacija je u potpunosti obnovljena, sve fajlove možete pregledati u jednoj listi, MP3 fajlovi će biti automatski sortirani u zavisnosti od imena pesme (aplikacija čita ID3 tag).

RealOne plejer – sada je omogućena reprodukcija preko celog ekrana.

Kamera omogućava snimanje više slika (do 6) istovremeno. Svim fotografijama se dodaju EXIF informacije, kao kod digitalnih kamera.

Potpuna podrška za DRM - sada slike koje imaju copyright ne možete prebaciti na druge uređaje, možete ih koristiti samo na uređajima na kojima se nalaze.

Osnovna manipulacija slikama – omogućava da se promeni veličina slike pre nego što se pošalje preko Bluetooth-a i time se postiže visoka kompatibilnost sa uređajima koji imaju drugačiju rezoluciju ekrana.

Profil za slušalice za Bluetooth.

Java – podrška za podatke iz kalendara raznih aplikacija, podrška za 3D grafiku i veliki broj drugih unapređenja.

Nokia 6630 – prvi uređaj od mnogih

Nokia 6630 je trenutno vodeći model ove kompanije. Dizajn je neobičan, donji deo aparata je ovalan i time podseća na starije modele (Nokia 3650/3660). Aparat će se naći u prodaji u dve boje - Aluminium Sivoj i Svetlo Zelenoj.

Smartphone podržava izmenjive maske ali to nije uticalo na kvalitet izrade. Proizvođač namerava da u prodaju pusti 4 dodatne maske (zelenu, crvenu, plavu i krem). Izmenjive maske su postale standard za modne telefone, ali poslovni telefoni, odnosno smartphone aparati, se tek odnedavno prave sa podrškom za izmenjive maske.

Dimenzije aparata iznose 110 x 60 x 20.6 mm ali kada se uzme u obzir da on podržava WCDMA, manji je nego ostali uređaji koji to podržavaju. Masa aparata je 127 grama pa ga možete nositi kako god Vam odgovara.

Ekran se ne razlikuje od ekrana ostalih Nokia smartphone aparata i takođe može prikazati do 65.536 boja i urađen je u TFT tehnologiji. Rezolucija ekrana je 176 x 208 piksela (35 x 41 mm) i na njemu se može prikazati do 8 linija teksta i jedna statusna linija, pa se može porediti sa ekranima sličnih telefona. Boje su žive, ali ne toliko svetle, čak su i malo zatamnjene. Kako je interfejs napravljen u skladu sa time nismo stekli utisak da su kontrast ili osvetljenje ekrana loši. Ekran ovog modela se ne može porediti sa ekranima standardnih telefona, jednostavno ne bi bilo korektno. Kada se aparat nađe na suncu, slika na ekranu malo izbledi ali su informacije i dalje čitljve.

U poređenju sa ekranima prethodnih modela, možemo reći da su boje na ovom ekranu življe, svetlije i da je slika oštrija. Razlika nije velika ali ipak postoji, tako je ekran bolji. To se može objasniti time što se u ovom modelu nalazi nova baterija pa aparat ima isto radno vreme u toku mirovanja kao prethodnici i ekran prikazuje bolju sliku.

Možete primetiti da se iznad ekrana nalazi beli providini kružić; u pitanju je indikator svetla. U zavisnosti od nivoa osvetljenosti pozadinsko osvetljenje tastature će biti uključeno.

Tastatura je veoma ugodna za rad uprkos neobičnom izgledu; posebno treba istaći navigacioni džojstik koji reaguje i na pritisak. Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje.

U gornjem delu se nalazi prorez za zvučnik. Zvuk se dobro čuje zahvaljujući novoj konstrukciji. Na levom boku aparata nalazi se taster za aktiviranje pozivanja glasom, dok se u toku razgovora pritiskom na taj taster aktivira spikerfon. Na krivini blizu donje strane nalazi se priključak za punjač, dok se sa donje strane nalazi Pop-port priključak.

Na desnom boku se nalazi taster "On". Pored toga što služi za uključivanje, preko njega možete menjati profile i zaključati tastaturu. Ispod njega se nalazi prorez za RS-MMC kartice koji je pokriven. Poklopac za prorez možete skinuti i noktom. Ovo je prvi Nokia model koji podržava izmenu kartica "na živo". Kod modela Nokia 6260 ne može se smatrati da je ovakan način izmene kartica dobro realizovan pošto morate prvo da skinete bateriju.

DualVoltage RS-MMC memorijske kartice se koriste da bi se produžilo trajanje baterije. Kartice sa kojima smo ranije radili su trošile 3W dok se kod Nokia 6630 modela upotrebljavaju kartice koje troše 1.8W. Kartica kapaciteta 64 MB se nalazi u standardnom paketu; promena kartice neće biti lako izvodljiva u bližoj budućnosti. Proizvođači kartica ne proizvode DualVoltage RS-MMC kartice, dok Nokia proizvodi kartice kapaciteta samo 64 MB. To nije dovoljno za sve potrebe, pa se unapređenja mogu očekivati u prvom kvartalu 2005. godine, dok će proizvođači kartica krenuti u proizvodnju takvih kartica kasnije. Zanimljivo je da nismo uspeli da pronađemo Nokia kartice od 64MB čak ni u maloprodaji; razlog za to je što ovaj model nije popularan pa ni kartice koje on koristi nisu tražene. Srećom, imali smo prototip još jednog telefona koji koristi DV RS-MMC kartice koji je imao karticu kapaciteta 256 MB. Nokia 6630 je prepoznao tu karticu i lepo je radio sa njom. Kartica je imala nekoliko ograničenja i nije bio u pitanju komercijalni proizvod. Zaključak koji smo izveli je da Nokia 6630 može raditi sa karticama većeg kapaciteta, jedino što se takve kartice moraju prvo pojaviti na tržištu.

Sa zadnje strane se nalazi megapikselna kamera. Nema zaštitu za sočivo. Ako pažljivo koristite smartphone onda se sočivo neće isprljati. Plastični okvir nije dobro pričvršćen pa se pomera kada ga pritisnete malo jače.

Nokia 6630 ima 10 MB integrisane memorije što nije dovoljno, pa je proizvođač pretpostavio da će korisnici stalno koristiti izmenjive memorijske kartice. Na neki način to ometa ideju korišćenja izmenjivih kartica, pošto nećete na svim karticama koje koristite praviti kopije svih programa. Iskustvo kojie je kompanija SonyEricsson imala u vezi sa ovim problemom je interesantno, pošto su prva dva modela ove kompanije (P800 i P900) imali mali kapacitet interne memorije pa su oni korisnici kojima je bila potrebna dodatna memorija kupovali dodatne kartice. Međutim, u modelu P910 interna memorija je povećana značajno. Čak i običan korisnik će brzo popuniti 10 MB interne memorije pošto postoji mnogo programa koji se mogu koristiti. Jasno je da smanjivanje kapaciteta memorije smanjuje cenu aparata, ali na Vama je da odlučine da li je mala količina memorije nedostatak ili ne.

Smartphone je opremljen Li-Ion baterijom kapaciteta 900 mAh. Prema podacima proizvođača aparat može raditi 2 do 6 sati ako se koristi za razgovore i 135 do 250 sati u mirovanju. Kada smo ga testirali aparat je radio 2 do 2.5 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 40 minuta i do sat vremena za upotrebu ostalih funkcija. Radno vreme aparata je dosta duže nego prethodnog modela, povećano je za 15-20 procenata. Sa aktivnim Bluetooth-om smartphone će raditi samo oko 15 procenata kraće nego obično. Ovo je mnogo bolji rezultat nego kod starijih modela. Vreme potrebno da se baterija u potpunosti napuni iznosi oko 2 sata.

Prema testu SPMark 04 baterija je dobila 2828 poena, aparat je radio 6 sati i 32 minuta u toku kojih se test pokrenuo 155 puta (svi testovi su se ponavljali). U poređenju sa Nokia 7610 modelom, koji je dobio manje poena, test se pokrenuo 112 puta ali je telefon radio 12 sati. Na prvi pogled se čini da Nokia 6630 nema tako dobru autonomiju, ali to nije tačno, pošto se kod njega izvršava više zadataka u jedinici vremena.

Najzad dobra vest za one koji mobilne aparate koriste za reprodukciju MP3 muzike - dodata je podrška za stereo, pa se slušanjem preko slušalica čuje kvalitetniji stereo zvuk.

Performanse

Arhitektura uređaja se značajno izmenila, smartphone ima veću produktivnost i povećanu autonomiju. Na slici ispod su rezultati testova.

U nekim testovima Nokia 6630 ima dvostruku ili trostruku prednost. To je najviše zahvaljujući bržem procesoru koji radi na 220 MHz (ARM 5 procesor). Za poređenje, Nokia 7610 koristi ARM4T procesor koji radi na samo 123 MHz. Proširenje memorije ovde igra takođe značajnu ulogu, pa je tako korisniku na raspolaganju 8758 KB u odnosu na 1403 KB koliko je kod 7610 modela.

Slede rezultati SPMark04 testa.

Skoro svi rezultati su viši nego kod prethodnih modela. Samo je rezultat testa sa 2D slikama sličan. Rezultate je bilo lako protumačiti, i hardver i softver su podređeni produktivnosti.

Utisci

U pogledu kvaliteta prijema signala aparat se pokazao odlično. Melodije su jednostavna ali glasne; možete postaviti MP3 melodiju i time im poboljšati kvalitet. Vibracija je prosečne jačine.

Uprskos neobičnom izgledu aparat je ugodan za upotrebu, što je mišljenje svih koji su probali ovaj model. Ekran je poboljšan u odnosu na ranije modele, podržana je izmena memorijskih kartica "na živo" ali je mala količina interne memorije. Kada se uzme u obzir i kvalitetna kamera koja je jedna od najboljih, možemo reći da je ovaj smartphone aparat jedan od najboljih na tržištu trenutno, skoro da nema rivala.

Ovaj aparat se može predstaviti kao najbrži uređaj sa maksimalnim mogućnostima. Odsustvo druge kamere se može objasniti. Prvo, ne postoji mnogo 3G telefona u sadašnjem trenutku a dodatna kamera bi uveliko uticala na cenu aparata. Drugo, oni kojima je stvarno potrebna ta funkcija svoje pozive obavljaju iz kancelarije ili od kuće pa je zato predstavljen poseban dodatak (kamera sa držačem). Odsustvo druge kamere se ne može smatrati nedostatkom, u ovom trenutku to je nepotrebna funkcija. Najavljuje se da će se u toku 2005. godine pojaviti osvežena verzija Nokia 6630 modela koja će imati dodatnu kameru i više memorije.

Kranji zaključak u vezi Nokia 6630 modela je da je ovo najbolji smartphone aparat bez ekrana osetljivog na dodir. Ta činjenica donekle ograničava upotrebu ovog uređaja, ali Nokia 6630 nema alternativu pa se verovatno neće skoro pojaviti aparat sličnih mogućnosti sa takvim ekranom.

Ovo je vodeći proizvod u svojoj klasi i biće dugo prisutan na tržištu. Po tome se može porediti sa Nokia 7650 modelom. Može se reći da se na tržištu nalazi veći izbor smartphone aparata koji zadovoljavaju svačije potrebe. Ako su Vam potrebni ekran osetljiv na dodir i slične funkcije možete kupiti skuplji SonyEricsson P910. Ako Vam nisu potrebni dodatni načini za unos podataka i olakšana navigacija, već aparat više koristite za pregled podataka prenetih sa PC računara, a manje za menjanje, onda je Nokia 6630 uređaj za Vas.

Nokia 6630 predstavlja pravi uspeh kompanije Nokia, pošto spaja inovacije i stil. Savetujem da obratite pažnju na ovaj model pri kupovini.

SAR nivo ovog aparata je 0.83 W/kg.

Savetujem da sačekate sa kupovinom Nokia 6630 modela, barem dok ne saznate da su ispravljene greške u softveru. Još jedan razlog je što će doći do promene i u hardveru aparata.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024