9210 2000
2000. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 9210
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 9210. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 9210 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 9210

Standardni paket

Komunikator i svi dodaci dolaze u dve kutije, koje su spakovane u jednom paketu.

U jednoj od kutija se nalazi digitalna kamera Concord Q Eye pomoću koje možete slikati fotografije rezolucije 640 x 480 piksela. Do 12 slika može biti sačuvano u memoriji, ali se pretpostavlja da ćete koristiti dodatnu MMC memorijsku karticu, koju možete ubaciti u poseban slot. Kamera se napaja koristeći dve obične AA baterije. Prema podacima proizvođača, možete slikati do 200 slika bez punjenja baterija. Dizajn kamere je sličan dizajnu nemačkih uređaja iz 30-ih godina 20. veka.

Na slikama možete videti da uz kameru dolazi blic, stalak i infracrveni port pomoću koga možete prebaciti fotografije na druge uređaje. Sva podešavanja su veoma jednostavna. Možete podesiti način rada, uključiti ili isključiti blic, aktivirati infracrveni port da bi razmenili slike ili obrisati jedan od snimaka. Da bi potvrdili operaciju ili slikali potrebno je da pritisnete taster OK. Status baterije je prikazan na LCD ekranu. U standardnom paketu se nalazi i crna futrola od neoprena za fotoaparat, koju možete okačiti o kaiš pantalona.

Ovu kameru ne možete koristiti umesto pravog fotoaparata, pošto je u pitanju samo dodatak za telefon. Kvalitet fotografija je veoma loš, pa se fotografije teško mogu koristiti i za imenik, u šta se možete uveriti kada pogledate sliku ispod ovog teksta. Ovo je primer dobre fotografije snimljene kamerom Concord Q Eye.

Kao što sam ranije rekao kamera je samo dodatak i ne može uticati na ukupan utisak o komunikatoru. Model 9210 ima dosta mogućnosti za rad sa fotografijama, pa se mogu dobiti kvalitetnije fotografije, ali o tim mogućnostima ćemo pisati kasnije u tekstu.

U drugoj kutiji se nalaze komunikator, uputstva, kabl za prenos podataka i CD sa programima za 9210.

Uputstva su lepo spakovana i izgledaju veoma prijatno.

Jedan od programa koji se nalaze na CD-u je PC Suite pomoću koga možete razmenjivati podatke između PC računara i komunikatora, a možete i instalirati nove programe na komunikatoru. Sam proces instalacije PS Suite aplikacije na Vaš PC računar je jednostavan; posle završetka instalacije na desktop-u ćete videti ikonu preko koje ćete moći da otvorite foldere na Vašem komunikatoru ako je povezan sa PC računarom. Tada ćete moći da obrišete fajlove ili da ih kopirate u bilo koji folder koji želite.

Proces kopiranja može dugo da potraje pošto je brzina ograničena brzinom priključka. Bilo je potrebno 30-40 minuta za kopiranje aplikacija podataka (oko 20 MB). Poželeo sam da se u paketu našao i kabl za USB port, ali nažalost to nije moguće. Još jedna stvar me je razočarala, a to je da prvi put sihnronizacija nije uspela i podaci su bili izgubljeni. Možda verzija operativnog sistema u mom primerku nije bila stabilna, ali u svakom slučaju sam morao da ga ponovo učitam i da ponovim ceo proces. Nije bilo razloga zašto bi podaci nestali, pošto je PC računar normalno isključen, ali je ipak došlo do toga. Pošto napravite kopiju možete vratiti sve ili pojedinačne podatke.

Možete sinhronizovati to-do liste iz organajzera, podatke iz e-mail programa i kontakt liste sa programom na PC računaru. Poželjno je da koristite Microsoft programe za sinhronizaciju, mada komunikator podržava Lotus Notes i Lotus Organizer programe.

U kontrolnom panelu programa PC Suite možete videti sve informacije u vezi komunikatora, pogledati gde se čuvaju podaci, itd. Jedna od najinteresantnijih opcija je Podešavanje konverzije. Pomoću te opcije možete konvertovati fajlove iz tekst editora i elektronskih tabela, koje se nalaze u modelu 9210, u PC format. Na primer, možete konvertovati RTF fajlove u Word format.

Dizajn, spoljašnjost, baterija

Ne možemo reći da ovaj komunikator ima kompaktne dimenzije, pošto su one 158 x 56 x 27 mm. Model 9210 najviše liči na svog prethodnika, model 9110. Masa takođe nije mala i iznosi 244 grama, tako da ćete ga najverovatnije nositi u torbi a ne u džepu ili okačenog o kaiš.

Sistemski priključak, priključak za punjač i infracrveni port se nalaze sa donje strane komunikatora, dok se na gornjoj strani nalazi antena. Kada je ona podignita tada je signal najjači.

Sa zadnje strane modela 9210 nalazi se posebno ležište za MMC memorijske kartice (u standardnom paketu se nalazi kartica kapaciteta 16 MB), dok se baterija nalazi iznad toga.

Baterija je fiksirana i nema nikakvog pomeraja. Iznad nje se nalazi zvučnik, dok se mikrofon nalazi na donjem delu telefona, pa komunikator možete koristiti i kao običan mobilni telefon. Tastatura i ekran se nalaze nasuprot mikrofonu i zvučniku, što je verovatno tako napravljeno zbog spoljašnjeg ekrana. Da su bliže postavljeni, ne bi mogao tekst da se čita ili da se unose podaci.

Aparat je opremljen sa Li-Ion baterijom kapacitetat 1300 mAh (3,7W). Vreme potrebno da se baterija u potpunosti napuni iznosi 2.5 do 3 sata. Radno vreme je 4-10 sati ako se komunikator koristi za razgovore, dok je u mirovanju 80-230 sati (prema podacima proizvođača). U praksi komunikator je bez punjenja radio 4 dana u toku kojih smo ga 20 minuta koristili za razgovore, kao PDA uređaj smo ga koristili 1.5 do 2 sata, koristili smo i spikerfon, pozadinsko osvetljenje nismo isključivali. Ovo nije loš rezultat, kada se uzme u obzir da 9210 ima TFT kolor ekran koji može da prikaže do 4096 boja. Rezolucija ekrana je 640 x 200 piksela, pa je ovo jedan od najboljih ekrana u ovoj klasi mobilnih uređaja.

Komunikator kao telefon

Komunikator možete koristiti i kao običan telefon. Kada je uređaj otvoren, možete ga koristiti kao PDA uređaj sa kolor ekranom, naprednim organajzerom, aplikacijama za gledanje video materijala, slika, snimanjem glasa, itd. Sem toga, 9210 ima spikerfon funkciju i može raditi kao mobilni telefon.

Dok radi kao telefon 9210 najviše liči na poslovne modele kompanije Nokia po svojim funkcijama, na primer na Nokia 6210 model. Spoljašnji ekran je manji nego kod modela 6210, statusni indikatori baterije i jačine signala imaju samo 4 podeoka. U PDA načinu rada ovi indikator takođe imaju 4 podeoka. Na spoljnom ekranu će biti prikazane informacije o operateru, trenutnom vremenu i aktivnom profilu.

Sem standardnih profila, još jedan je dodat, pod imenom "Let avionom". Kada ga izaberete, komunikator će funkcionisati samo kao PDA uređaj dok će telefonski deo uređaja biti isključen, što je neophodno kada se nalazite u avionu. Za aktiviranje ovog profila služi poseban taster koji se nalazi sa leve strane iznad tastature.

Alfanumerička tastatura je napravljena od gume i veoma je prijatna na dodir.

Ekran i tastatura imaju plavo pozadinsko osvetljenje. Struktura menija je standardna. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. U glavnom meniju se nalazi 5 stavki: Poruke, Pozivi (liste poziva, njihova cena, trajanje i ostalo), Podešavanja (sigurnost, sat, pozdravna poruka, automatsko pozivanje, brzo pozivanje, itd.), Preusmeravanje poziva i Infracrveni port. Ovaj meni nema mnogo stavki, ali je sasvim dovoljan za korišćenje komunikatora kao telefon.

Možete pozvati neki broj telefona samo ako komunikator koristite kao telefon (tj. kada je zatvoren). Kvalitet i jačina zvuka su sasvim dovoljni i ne razlikuju se od Nokia 6210 modela. Možete isključiti telefon pritiskom na taster za uključivanje/isključivanje koji se nalazi sa desne strane iznad tastature (PDA deo komunikatora će nastaviti da radi).

Brojevi koji se nalaze u imeniku se čitaju iz memorije aparata i sa SIM kartice. Sve mogućnosti imenika su slične kao kod modela 6210.

Sve promene koje načinite dok koristite aparat kao telefon biće vidljive i u PDA načinu rada. Oba načina rada su međusobno kompatibilna.

PDA način rada

Kada otvorite komunikator prvo što ćete ugledati je ekran koji je jako osvetljen (kasnije ćemo objasniti kako se to može podesiti).

Kada podešavate komunikator prvo ćete morati da unesete grad u kome se nalazite. Ako želite možete uneti podatke o korisniku.

Prvi meni u PDA načinu rada je Desk, što se može porediti sa Desktop-om na PC računaru. Možete kreirati i manipulisati vezama ka programima i fajlovima (takođe možete kreirati i male beleške). Možete promeniti i pozadinu koja se prikazuje na ekranu.

Prozor ima tri dela. U levom delu si prikazane informacije, odnosno jačina signala, status baterije, sat i ikone koje su selektovane. Kada je program pokrenut ovo polje će nestati (biće prikazana samo jačina signala i status baterije).

U centralnom delu ekrana nalazi se radno polje. U njemu su prikazane razne aplikacije, podsetnici i ostale informacije. U desnom polju su prikazane oznake za 4 tastera koji se nalaze blizu ekrana. Desni meni se menja u zavisnosti od aplikacije.

Pomoću QWERTY tastature možete se kretati kroz menije i kucati tekst u aplikacijama. Gornji red se koristi za pristup raznim sekcijama. Ispod njega se nalazi alfanumerička tastatura. Navigacioni taster se nalazi u desnom donjem delu tastature i koristi se za kretanje kroz menije. Iznad njega se nalazi taster Enter, pored kojeg se nalazi taster Meni, za pristup meniju (kao što možete videti na slici ispod). Svaka sekcija ima svoj meni ali je stavka Profil prisutna u svakom meniju. Profil možete promeniti bilo da komunikator koristite kao telefon, bilo kao PDA.

Kada kliknete na ikonu koja liči na plavi papir prikazaće Vam se svi zadaci koje ste zadali. Možete izabrati koje želite da ih podledate detaljnije ili da ih markirate kao obavljene.

Još jedna interesantna mogućnost je skaliranje. Možete promeniti veličinu slova i ikona na ekranu. Na slici ispod možete videti dva primera skaliranja.

Telefonski imenik

Ovaj podmeni pozivate pritiskom na taster "Tel". Sve funkcije koje su neophodne kada komunikator koristite kao telefon se nalaze u okviru ovog meniju. U radnom polju su prikazani svi brojevi telefonu iz memorije telefona i sa SIM kartice. Ako otkucate neko slovo, biće obeleženo prvo ime u listi koje počinje tim slovom (ovo je neka vrsta pretraživanja). Možete otkucati željeni broj, pritisnuti odgovarajući taster i pozvati taj broj.

Kada komunikator radi kao PDA možete koristiti spikerfon. Jačina zvučnika je sasvim dovoljna da bi ste mogli da vodite razgovore na tihom mestu, ali na bučnim mestima je veoma teško razgovarati. Možete podešavati jačinu zvuka u toku razgovora.

U toku razgovora možete uključiti i snimanje samog razgovora pritiskom na CTRL+R ili možete izabrati odgovarajuću stavku iz menija. Jedan od nedostataka je ne možete uključiti diktafon u trenutku kada to želite već morate pokrenuti Recorder i onda izabrati iz menija Record, odnosno snimanje. Ukupno trajanje snimka je ograničeno samo količinom slobodnog prostora u komunikatoru ili na MMC kartici. Ako se koriste samo dodaci iz standardnog paketa možete snimiti do 10 minuta razgovora. Komunikator podržava dva standarda za kompresiju.

U ovom meniju se takođe nalaze liste odlaznih, dolaznih i propuštenih poziva.

Korisnici običnih mobilnih telefona su se navikli na liste. U komunikatoru se nalazi poseban Log fajl. Podaci o svim pozivima koje ste obavili kada ste koristili komunikator se nalaze u tom fajlu. Možete pregledati datum i vreme svakog poziva, tip (odlazni, dolazni) i trajanje. Možete birati način na koji će pozivi biti prikazani (po statusu, umesto po datumu i vremenu).

Razne filtere možete primeniti dok pregledate Log fajl. Razni tipovi poziva mogu biti prikazani na ekranu u zavisnosti od podešavanja: glasovni pozivi, pozivi kojima su prenošeni podaci, kratke poruke, fax-ovi, svi načini komunikacije. Možete primeniti i filtere na filtere, tako da možete napraviti komplikovane selekcije i to odštampati.

Poruke

U ovom meniju se nalaze sve opcije koje su potrebne za razmenu kratkih poruka, e-mail poruka i fax-eva. Sve poruke koje ste primili se nalaze u ovom folderu. Kada primite poruku komunikator će Vas upozoriti. Biće prikazano zaglavlje i broj telefona sa kog je poslata poruka u prozoru koji će se pojaviti na ekranu.

Na levoj strani ekrana biće prikazani folderi Inbox (Primljene poruke), Outbox (Poruke za slanje), Sent (Poslate) i Drafts (Nezavršene). U listi će biti prikazana zaglavlja poruka, brojevi telefona pošiljaoca ili e-mail adrese i prva linija e-mail poruke. Da bi pregledati izabranu poruku dovoljno je da pritisnete OK. Sa desne strane će biti prikazan meni preko kojeg ćete moći da odgovorite na poruku, da je ponovo pošaljete ili da je obrišete. Sve ostale operacije su Vam na raspolaganju preko standardnog menija.

Rad sa SMS porukama je bio prijatan, zahvaljujući tastaturi, pa lako možete kucati duge poruke.

Ako operater podržava produžene poruke, onda nećete imati problema sa njihovim slanjem. U slučaju da ih operater ne podržava, može doći do izvesnih problema. Komunikator nema brojač karaktera pa lako možete premašiti limit od 160 simbola dok kucate poruku, ali će komunikator prikazati grešku u toku slanja poruke.

Jedna od prednosti je mogućnost da se napiše grupna SMS poruka (zapamtite da se to ipak naplaćuje po broju ljudi kojima ste poslali poruku, pošto je to isto kao kada šaljete jednu istu poruku na više brojeva telefona).

Da bi koristili e-mail morate prvo podesiti Vaš mailbox. Program za rad sa e-mail porukama podržava POP3, IMAP4 i SMTP protokole. Podržani su dodaci uz poruke svih tipova koje komunikator može da prepozna i njih možete slati i primiti uz poruke.

Internet

WEB pretraživač i WAP pretraživač verzije 1.2 se mogu naći u ovom meniju. WEB pretraživač podržava SSL i JavaScript (ali ne i Java tehnologiju).

Ovaj pretraživač je dovoljan za pregled sajtova koji su na Engleskom jeziku ali ima i par nedostatak. Sajtovi koji koriste CSS će biti korektno prikazani, ali ako sačuvate tu stranicu i učitate je, biće prikazan samo HTML tekst. Navigacija je veoma otežana bez miša ili ekrana osetljivog na dodir. Možete koristiti pokazivač koga možete pozvati iz menija.

Ovaj pretraživač predstavlja samo zabavan dodatak, pošto ne može obezbediti pun pristup internetu. Čak je teško pregledati neke sajtove, tako da pretraživač možete koristiti samo ako Vam je neophodno.

Kontakti

Svi podaci iz imenika (adrese, brojevi telefona, itd.) se nalaze ovde. Možete pregledati koliko imate slobodnog prostora na SIM kartici i sve brojeve telefona koji se nalaze na njoj.

Ako u levom delu ekrana izaberete neko ime iz liste, u desnom delu će biti prikazane sve informacije koje imate o toj osobi. Možete pretraživati imena na jednostavan način. Izuzev standardnih polja (brojevi telefona, adrese, beleške, itd.) možete dodati i slike koje će biti prikazane kada Vas ta osoba zove. Broj kontakata je ograničen samo količinom slobodne memorije komunikatora.

Možete kreirati grupe u koje ćete rasporediti kontakte i nove baze. Jednog korisnika možete rasporediti u nekoliko grupa, što je veoma zgodno.

Kalendar

Organajzer je veoma zgodan. Možete kreirati nove unose, označiti ih posebnim bojama, podesiti vreme za podsetnik (ako Vam je to potrebno), podesiti nivo prioriteta u to-do listi, itd. Pogledajte slike ispod teksta. Ovaj organajzer zaista može da zadovolji sve potrebe.

Poslovne aplikacije (Office)

Aplikacije kao što su Word, Program za tabelarne proračune i Program za preglede prezentacije, kao i Fajl menadžer se nalaze u okviru ovog menija. Prve tri aplikacije služe da komunikator možete da koristite kao pokretnu kancelariju. Pomoći njih možete pregledati i menjati tekstualne fajlove, tabele i prezentacije. Njihove mogućnosti su mnogo jednostavnije od sličnih programa za PC računare, ali one služe da Vam omoguće da radite bez PC računara.

Dodaci

Svi programi neophodni za kontrolu komunikatora se nalaze u ovoj sekciji, uključujući control panel (podešavanje komunikatora), Internet podešavanja, sat i alarm, Imaging (program za rad sa slikama), Pomoć, kalkulator, snimanje glasa i posebnu aplikaciju pomoću koje 9210 možete koristiti kao fax modem. Data Mover aplikacije će pomoći korisnicima 9110 modela da prebace svoje podatke na 9210. Ako niste koristili ranije 9110 možete slobodno obrisati ovu aplikaciju.

Na slici ispod možete videti kako izgleda kalkulator. Meni nije bio zgodan za upotrebu.

Na sledećim slikama možete videti sat i alarm. Možete podesiti vreme za dve vremenske zone i napraviti listu alarma, koje možete podesiti kako želite. Ove funkcije su nas veoma impresionirale.

Sada ćemo opisati aplikaciju Imaging. Pomoću nje možete manipulisati TIF, JPG, JIF slikama. Umanjene slike se automatski generišu kada pregledate slike. Možete kreirati foto album u kojem ćete čuvati slike, takođe možete skalirati slike pa će biti prikazane preko celog ekrana.

U control panel-u možete podešavati komunikator.

Na primer, možete podesiti prikaz na ekranu. Da bi primenili promenu kombinacije boja morate resetovati komunikator, tako što ćete ga zatvoriti i izvaditi i vratiti bateriju.

Možete pogledati informacije o stanju memorije u komunikatoru i na memorijskoj kartici, što ponekad može biti korisno.

U 9210 nema ostalih standardnih aplikacija. Sledi opis programa koji se nalaze na CD-u.

Dodatne aplikacije

Sa propratnog CD-a možete instalirati do 20 aplikacija, od kojih neke mogu biti veoma korisne. Sve dodatne programe možete pronaću i meniju Extras, odnosno dodaci.

Prva aplikacija koju sam instalirao je Konverter. Pomoću nje možete konvertovati merne jednice, jedinice za masu, valute, itd.

Real Player je potpuna kopija istoimenog programa za PC računare ali je namenjena mobilnim telefonima.

Najzad nekoliko reči o igrama. Na CD-u se nalazi nekoliko igara. Preporučujem Vam da instalirate Bounce (cilj je izaći iz lavirinta), pošto je veoma zarazna.

Sledeća igra je Snake; meni se nije dopalo kako je realizovana.

Sledeća igra, bolje reći komplet od 6 igara je Card Deck. Tu možete naći razne verzije pasijansa – Klondike, Nestor i ostale.

Poslednja igra je TriplePop. Toliko mi se dopala da sam čak razmišljao da pronađem PC verziju igre. U igri rotirate malu loptu koja se nalazi na centru ekrana, dok se lopte raznih boja pojavljuju sa strana. Kada spojite tri lopte iste boje, one nestaju sa ekrana. Cilj je kontrolisati rotaciju lopte.

Utisci

Kvalitet prijema signala komunikatora se može porediti sa Nokia 6210 modelom, čak ima istu jačinu zvuka. Nekoliko puta mi se učinilo da 9210 ima čak bolji kvalitet prijema nego Nokia 6210.

Komunikator je napravljen da bi ste ga nosili u torbi. Zvono se odlično čuje. Bilo koji WAV fajl možete postaviti kao melodiju. Prvo ga morate izabrati a tek onda možete čuti kako zvuči.

Problemi mogu naići kada se prebacite na PDA način rada. Na primer, propustio sam poziv i video informaciju o tome na spoljašnjem ekranu. Kada sam otvorio komunikator, pozadinsko osvetljenje se nije uključilo. Jednom mi se desilo da je 9210 prekinuo vezu, što je bilo veoma neprijatno.

Kada je osvetljenje podešeno na najjače, tekst koji je prikazan u gornjem delu ekrana skoro da nije čitljiv.

Komunikator je veoma osetljiv što se tiče slobodne memorije. Kada nema dovoljno slobodne memorije, mnoge aplikacije prestaju da rade i informišu Vas o grešci.

Zaključak

Nokia 9210 je dugo očekivan uređaj na kome se dosta radilo, ali ipak se nije našlo mesta za sve nove tehnologije, pa tako ne podržava GPRS ni Bluetooth. Podrška za HSCSD ne pomaže, pošto morate kupiti poseban adapter i plaćati veće račune za brzinu od samo 43,6 kbps. Proizvođač je najavio da će se to promeniti sa Symbian Epoc 6.1 (trenutna verzija je 6.0) operativnim sistemom, ali nije najavljeno kada će to biti.

Razočaralo nas je što se za sinhronizaciju mora koristiti COM port; bilo bi mnogo bolje da se koristi USB kabl. Prema tome, 9210 je bolje zvati smartphone nego komunikator, pošto ne podržava neke od modernih mogućnosti za povezivanje. Čak ni WEB pretraživač ne može da prikaže većinu sačuvanih stranica.

Komunikator možete bez problema koristiti kao telefon sa spikerfonom, čak je to praktičnije nego koristiti ga kao običan telefon pošto ima masu od jedne četvrtine kilograma i nije uopšte ergonomski dizajniran, što je pokušano da se nadoknadi podacima o pozivima, mogućnosti za razmenu e-mail poruka, podrškom za fax, tastaturom.

Poslovne aplikacije su veoma korisne u toku putovanja, ali nisu namenjene za svakodnevni rad. Ako je potrebno pomoću njih možete pregledati dokumente i malo ih izmenjati, ali neće moći da pravite velike dokumente koristeći te aplikacije.

Komunikator ima odličan organajzer ukombinovan sa alarmom i naprednim imenikom. Čak možete i zanemariti par nedostataka.

Kao hibridni uređaj, komunikator je mnogo lošiji od ručnih kompjutera i mobilnih telefona. Kada se uzme u obzir i cena uređaja, bolje je kupiti mobilni telefon sa podrškom za GPRS i Bluetooth i dobar PDA uređaj sa kolor ekranom.

Mislim da će 9210 postati modni proizvod, koji će kupovati samo poslovni ljudi i glavešine kompanija i u većini slučajeva 9210 će ležati na stolu samo da bi pokazao status vlasnika. Komfornije je razgovarati mobilnim telefonom nego sa ovim uređajem.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025