CFX65 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens CFX65
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens CFX65. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens CFX65 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Siemens CFX65

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Pošto su predstavili model CF62 u kompaniji Siemens su nedavno predstavili i noviju varijantu sa kamerom - model CFX65. Dimenzije ovog telefona su 97 x 48 x 23 mm i njegova masa je 88 grama. Ne možemo reći da je telefon predebeo ili pretanak, već je u zlatnoj sredini. Teško je reći da je ovo telefon namenjen prosečnom kupcu po kvalitetu plastike, pošto definitivno izgleda kao skuplji model. Nažalost, u praksi se telefon loše pokazao, pošto nije izdržljiv pri padovima. Gornji sloj se lako ogrebe, što se veoma brzo proširi i na ostale delove telefona pa se sam telefon veoma brzo oljušti.

Ovaj model je na raspolaganju u dve boje - Kameleron i Biserno plava. U prvom slučaju će u zavisnosti pod kojim uglom držite telefon određeni delovi svetleti raznim bojama. Ovo je interesatno rešenje koje retko viđamo.

Ovaj telefon ima sličan oblik antene kao model CF62 i izgleda kao oko na gornjem delu telefona. To možete iskoristiti da za to vežete kaiš i da tako nosite telefon, ali nemojte kačiti metalne delove pošto to može uticati kvalitet prijema signala.

Spoljašnji ekran je integrisan u ovalni deo i razlikuje se po drugoj boji. U pitanju je monohromatski ekran koji može da prikaže sliku rezolucije 96 x 64 piksela. Na njemu može biti prikazana sat, ikona koja signalizira da imate propušten događaj, ikona za propušten poziv, broj ili ime pozivaoca u slučaju da Vas neko zove. Pozadinsko osvetljenje je bledo plave boje. Možete ga aktivirati pritiskom na spojene tastere koji se nalaze na levom boku telefona kada je telefon u mirovanju. Dugim pritiskom na te tastere aktiviraćete veoma svetlu lampu koja se takođe nalazi na prednjem delu. Ovako nešto je prvi put viđeno kod Samsung telefona, pa sada Evropski proizvođači to ugrađuju u svoje modele.

Na desnom boku se nalazi infracrveni port. On je u potpunosti funkcionalan, čak možete više fajlova istovremeno prebacivati, što je veoma zgodno. Ostali proizvođači se ne mogu pohvaliti ovako funkcionalnim infracrvenim portom.

Sa donje strane se nalazi standardna utičnica i kompatibilna je sa ostalim modelima ove proizvodne linije. Sa zadnje strane telefona nalazi se otvor za zvučnik preko koga se reprodukuju melodije.

Telefon možete otvoriti jednom šakom ali će biti potrebno malo vremena da se naviknete na to (postupak otvaranja nije lak, ali nije ni težak za izvođenje). Glavni ekran je STN tipa i može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji 128 x 160 piksela. Subjektivan utisak je da ovaj ekran lošiji od ekrana ostalih modela serije 65 (CX65, C65, S65) ali se može porediti sa ekranom Motorola V220 modela. Za ovu klasu telefona ovakav ekran je prihvatljiv, ali je lošiji od TFT ekrana Samsung telefona. Na njemu može biti prikazano do 6 linija teksta i dve statusne linije. Kada se telefon nađe na suncu slika na ekranu će biti vidljiva ali ako je jače sunce onda će izbledeti.

Tastatura je napravljena od plastike i prijatna je za rad. Navigacioni taster možete pomerati u 4 smera i pritisnuti ga. U okviru njega se nalazi taster OK. Pozadinsko osvetljenje je plave boje ali nažalost oznake na tasterima se ne vide u svim uslovima osvetljenja.

Ispod poklopca sa zadnje strane (ne pomera se kada se montira) nalazi se Li-Ion baterija kapaciteta 600 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 6 sati ako se koristi za razgovore i do 200 sati ako radi u mirovanju. U našem testu telefon je radio oko 2.5 dana u toku kojih smo ga koristili za razgovore oko 40 minuta i do 10 minuta za ostale funkcije. Da bi se baterija telefona u potpunosti napunila potreban je 1.5 sat.

Menu

Na prvi pogled meni je isti kao kod modela Siemens CX65. Razlika je u tome što model CFX65 ima samo 3.7 MB memorije (u odnosu na 11 MB koliko ima CX65), što stavlja dodatna ograničenja u ukupnom broju funkcija koje telefon podržava.

Glavni meni je predstavljen putem devet ikona koje su raspoređene u tri reda sa po tri ikone u svakom redu. Ikone su napravljene u istom stilu kao i sve ikone u modernim Siemens telefonima - uglavnom su namenjene mlađim ljudima. Neki ljudi kažu da uopšte ne mogu razlikuju ikone i da ne izgledaju tako svetlo kao kod Koreanskih proizvođača. Razlog za takvu reakciju je da ikone izgledaju jednostavno i da su napravljene kao dečji crteži.

Podmeniji su uređeni kao liste, što je tradicionalno. Možete se pomerati po meniju koristeći brzu navigaciju pomoću brojeva. U celini, za navigaciju po meniju imate maksimalan broj opcija, što je odlično.

Unos podataka nije problem; telefon podržava T9 rečnike; lako se možete prebacivati između jezika za T9 dok kucate.

Interfejs ovog modela je prošao kroz logične izmene - mnoge funkcije su dobile svoje ikone i novu organizaciju što svakako rešava stare probleme. Sada je telefon opremljen dnevnikom događaja, kao Alcatel telefoni, gde se čuvaju informacije o propuštenim pozivima, porukama, propuštenim sastancima a tu se nalazi i alarm. U nekom smislu ovo je jednostavnije za korisnika. Kada pritisnete levi programabilni taster, videćete listu svih događaja ponaosob pogotovo zato što su svi obeleženi u skladu sa tipom događaja (poziv, alarm, poruka zauzimaju prvi red, broj telefona, početak poruke, vreme alarma drugi, itd.).

Da bi uporedili ovaj način beleženja i standardni meni sa propuštenim pozivima, posvetiću se Nokia telefonima (mogao bih da izaberem i drugog proizvođača, ali pošto je Nokia direktan rival kompaniji Siemens, posvetiću se Nokia telefonima). Propušteni pozivi su prioritet i oni će biti prikazani na ekranu. Kada pogledate informacije o pozivima i kada uđete u mirovanje, videćete informacije o primljenim porukama. Pošto ih pregledate, videćete informacije o propuštenim sastancima, itd. Kao što vidite, organizacija u vidu liste je više nego opravdana.

Imenik. Memorija telefona je dinamički deljena između svih aplikacija iako u imeniku postoji limit od 250 kontakata. Svakom kontaktu možete uneti ime, prezime, glavni broj telefona, broj telefona u kancelariji, broj mobilnog, dva broja za fax, URL, ime kompanije i njenu adresu (grad, ulica, poštanski broj, država). Osim ovih polja, možete podesiiti i datum rođendana i namestiti alarm za to. Svakom kontantu možete dodeliti fotografiju ili samo sliku.

U glavnoj listi, prikazane su ikone za ona polja koja su popunjena (u jednoj ili dve linije) za sve kontakte. Fotografija nije prikazana u listi; da bi je videli, morate da izaberete kontakt iz liste.

U telefonu postoji devet grupa za kontakte. Možete preimenovati grupe i izabrati sliku za svaku. Svakoj grupi možete dodeliti i melodiju iako opciju za to nećete naći u meniju za imenik; to podešavanje se nalazi u meniju za melodije. Ovo možda ne izgleda logično ali se možete lako navići.

Pri dolazećem pozivu, slika pozivaoca nije prikazana preko celog ekrana, iako je dovoljno velika. Još jedan nedostatak je da je broj prikazan samo prvih par sekundi i onda se zamenjuje fotografijom ako postoji za pozivaoca. Tip broja telefona nije prikazan, samo je ime prikazano. Čak i kada pozivate nekog, morate izabrati ime iz liste, pa zatim broj i tek onda pozvati. Ikona je ista za sve brojeve telefona. Ne možete promeniti imena polja, tako da ako kontakt ima dva mobilna telefona, morate drugi broja staviti kao glavni broj telefona ili kao broj telefona u kancelariji. Ovo ne izaziva probleme mada se možete izgubiti povremeno pogotovo ako imate mnogo kontakata koji imaju više mobilnih telefona.

Poruke. Možete sačuvati do 100 poruka u memoriji telefona. Opet, memorija je dinamički deljena i to morate imati na umu. Prikazane su poruke i iz memorije telefona i sa SIM kartice. Poseban simbol označava poruke sa SIM kartice. Možete kreirati šablone za poruke i posebne foldere. Sa ovim telefonom možete razmenjivati MMS poruke; podešavanja su jednostavna i prateći uputtstva operatera možete ih podesiti za 3-4 minuta. Naravno, bolje je uključiti GPRS za slanje/primanje multimedijalnih poruka, pošto je jeftinije.

Interfejs za kreiranje poruka je odličan. Možete se brzo kretati između stranica bez pozivanja dodatnog menija. Upozorenje o veličini poruke je prijatno iznenađenje; upozorenje je prikazano kada šaljete poruke. Takođe morate podesiti vreme za koje će poruka biti isporučena (može se protezati od jednog sata do beskonačnosti). Ako poruke plaćate po veličini, ova funkcija je veoma korisna. Možete primati MMS poruke automatski ili manuelno; ako odaberete da primate poruke automatski, to možete raditi samo kada ste u dometu Vaše mreže, ne i kada ste u roaming-u. Interesantno je da Vas telefon ljubazno upozori kada izaberete automatsko primanje poruka da Vas to može koštati.

Možete kreirati svoje šablone za poruke i ako želite možete kreirati šablone za sve prilike. Telefon je jedan od najbolje rangiranih kada je u pitanju kreiranje poruka. Još jedno poboljšanje je mogućnost da izaberet veličinu slova dok čitate poruke (veličina može biti standardna, velika i mala). Imate veliku slobodu izbora.

Liste poziva. Informacije o poslednjih 100 pozvanih, primljenih i propuštenih poziva se čuvaju u memoriji telefona, zajedno sa vremenom, datumom i trajanjem razgovora za svaki poziv. Ovo je prvi put da se srećemo sa tako velikom listom poziva u običnom telefonu, a da nije smartphone u pitanju.

Za telefonski broj koji imate u imeniku nije prikazano kog je tipa (glavni, mobilni, itd.) iako je sam broj prikazan.

Parametri. Ovde se nalaze razna podešavanja.

Automatsko isključivanje funkcioniše tako što zadate vreme u koje će se telefon isključiti.

Profili. Kao i uvek, možete izabrati kako telefon funkcioniše u različitim situacijama (vibracija, melodije, itd.). Sada možete kopirati sva podešavanja iz jednog profila u drugi, što je odlično rešenje ako želite da promenite samo par podešavanja u jednom profilu bez menjanja samog profila.

Melodije. Ovde možete podesiti melodije i zvuke za razne događaje.

Ekran. Ovde možete podesiti pozadinu ekrana i animacije koje se pojavljuju kada uključujete/isključujete telefon. Ovde možete podesiti i veličinu slova.

Organajzer. Kalendar je veoma tradicionalno organizovan; možete ga pregledati po mesecima, možete se prebaciti na dnevni raspored ili na nedelji pregled. Neke od funkcija u ovom meniju Vam omogućavaju da pregledate događaje istog tipa, npr. sastanke, beleške, itd. U celini, možete sačuvati do 100 unosa u memoriji telefona.

Unosi mogu biti jednokratni ili se ponavljati; jedno od podešavanja prikazuje sva ili samo neka polja kada izaberete koji je tip unosa. Možete iskoristiti komandovanje glasom za alarm.

Postoji posebna lista zadataka gde možete pored datuma podesiti i alarm. Možete podesiti jačinu zvuka alarma u pet koraka.

Beleške. Ovo je savršen način da otkucate kratku SMS poruku. Beleška može biti privatna i ako podesite da je takva, morate uneti PIN kod da bi mogli da je pročitate.

Još jedna funkcija u meniju organajzera Vam omogućava da proverite koje je vreme u gradovima sveta. Ovde se nalazi i diktafon. Trajanje i količina snimljenog materijala zavisi od slobodne memorije telefona. Podrazumevano je da je to oko 70 minuta. Nažalost, nismo uspeli da aktiviramo ovu funkciju u toku razgovora; u našem slučaju telefon bi se resetovao i morali smo da ga isključujemo i uključujemo.

Moje stvari. U folderima "Moje stvari" nalaze se programi i fajlovi. Sve je dobro organizovano i razumljivo. Folderi mogu biti prikazani kao liste ili kao male ikone. Druga varijanta je bolja zbog sličica. Nažalost, svi standardni folderi izgledaju isto kada su prikazani kao ikone, što može prouzrokovati haos i morate da čitate njihove nazive iznad.

Dodaci. Ovde se nalazi alarm za koga jedino možete podesiti da se aktivira određenim danima u nedelji.

Kalkulator. Sem standardnih funkcija, kalkulator možete sada zapamtiti međurezultate (kao memorija kod standardnih kalkulatora). Kalkulator je veoma upotrebljiv.

Ovde se nalazi i dobar konverter različitih mernih jedinica.

Možete kreirati do dve kontrolne tačke za štopericu i sačuvati ih u poseban fajl. Ovde Vam je na raspolaganju i tajmer.

Fajl sistem. Za razliku od prethodnih modela kod Siemens CFX65 možete samo formatirati memoriju iz ovog menija, ne možete je pregledati ili menjati.

Zabava & Surf. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0. Podešavanja za pretraživač se malo razlikuju od standardnih. Bez većeg napora možete dodati nove omiljene sajtove; veliki ekran omogućava da lako pronađete funkcije koje su Vam potrebne.

U telefonu se nalazi jedna igra. U pitanju je Marble Crossing u kojoj je Vaš cilj da pomerate loptu po lavirintu.

Kamera. Telefon je opremljen VGA kamerom. Proizvođač je odlučio da ne napiše kolika je rezolucija slika kada birate kvalitet, pa je sve što možete videti Premium (640 x 480 piksela), Visoki, Srednji, Pozadina za ekran. Među ostalim podešavanjima možete podesiti kako će se generisati ime fajla; može sadržati trenutni datum i vreme (to je postojeći primer). Balans bele boje možete podesiti na automatski ili na ručno podešavanje (kada birate između podešavanja za ulicu ili za unutrašnjost prostorije).

12 slika u jednoj ZIP arhivi, 350 KB

Ekran se koristi kao tražilo i slika ostaje čista čak i kada se telefon pomera. Fotografije izgledaju odlično na ekranu i to se može računati kao još jedna prednost telefona. Postoji tajmer za auto-portrete.

Kvalitet slika na ekranu telefona i na ekranu PC računara ostavlja dosta mesta za unapređenje, pošto je smanjen u odnosu na prethodne modele. Testirali smo kvalitet par puta i uvek se događala ista stvar - kamera je imala evidentan defekt, nije nam poznato da li će to biti popravljeno u budućnosti.

Utisci

Telefon nije imao problema sa kvalitetom prijema signala, zvuk preko zvučnika je dovoljno glasan za skoro sve situacuje. Ugrađena je 40-glasna polifonija ali pri reprodukciji pesme zvuče kao da se reprodukuju na nečem metalnom. Zvuk je bolje urađen na ostalim telefonima serije 65. Vibracija je prosečne jačine i kratko traje, što neće odgovarati većini korisnika, pa će se verovatno gomilati propušteni pozivi.

Uzimajući u obzir cenu ovog telefona možemo slobodno reći da je precenjen. Što se tiče sličnih telefona, tu su Motorola V300 (jeftiniji je od Siemens modela), Motorola V500 (podržava više funkcija, bluetooth). Mislimo da je precenjen zato što ima STN ekran, kameru lošeg kvaliteta i veoma sporo pokreće Java aplikacije. Bolje je sačekati da cene ovog telefona padnu. Siemens CF62 je bio veoma interesantan telefon u svojoj klasi, verovatno će isto važiti i za CFX65 ali tek posle smanjivanja cene.

Što se mene tiče, Siemens CFX65 nije loš telefon, ali mu nedostaje unikatnost. U poređenju sa ostalim telefonima na preklop drugih Siemens CFX65 je slab model i dobro je što kompanija Siemens nije previše poznata da proizvodi ovakve modele.

Primeri melodija (MP3, 360 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025