
Kompletan test Mitsubishi M430i
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Mono slušalica
miniSD memorijska kartica kapaciteta 32MB
miniSD čitač kartica
Uputstvo na Italianskom
Punjač
Uputstvo za i-mode funkciju
Ovaj telefon se pojavio na tržištu dok još nije bilo telefona sa kamerama rezolucije 2 Megapiksela. Po prvim fotografijama i karakteristikama zvučao je impresivno. Prosudite sami - spoljašnji ekran rezolucije 120 x 160 piksela dijagonale 1.5 inča koji može da prikaže do 262.144 boje, dok neki telefoni nisu imali ni glavne ekrane sa takvim karakteristikama. Glavni ekran je rezolucije 240 x 320 piksela, dijagonale 2.2 inča i takođe može da prikaže do 262.144 boje. Sem toga podržane su miniSD memorijske kartice (kapaciteta do 512 MB), modul za kameru je rezolucije 1 Megapiksel i potpisao ga je Fujion Lens. Sam modul je CCD a ne CMOS kao kod većine telefona, može praviti fotografije rezolucije do 1224 x 1632 piksela, podržava 10x digitalni zum, ima manuelno prebacivanje između makro i normalnog režima rada, video snimci su rezolucije 176 x 144 piksela (ograničeni su na 5 MB po snimku), podržane su 64-glasovne polifone melodije a od multimedijalnih formata podržani su 3GP, AAC, MIDI i MMF. Sve ovo se nalazi u telefonu dimenzija 105 x 48 x 24 mm i mase 125 grama. Po dizajnu Mitshubishi M430i podseća na Samsung E700 koji je bio veoma popularan telefon 2004. godine.

Smisao za proporcije
Prvi utisak o telefonu kada ga uzmete u šaku je da je prevelik iako je tanak. Ovaj osećaj je varljiv pošto kada je telefon zatvoren njegove dimenzije su sasvim prihvatljive i za nekoliko sati korišćenja ćete se sigurno navići. Gornji deo preklopa je trobojan - upotrebljena je siva plastika, sam deo je zaobljen na ivicama; dva plastična umetka koji obrazuju ogledalo su blizu jedan drugom dok je tamno plavi umetak centriran na gornjem delu preklopa i delimično je pokriven providnom plastikom. Ispod plastike se nalazi natpis "Mitsubishi", ekran je malo ispod tog natpisa kao i veliki i-mode simbol i indikator koji menja boju u zavisnosti koju akciju izvodite sa telefonom.



Zadnji deo telefona je dvobojan - maska je napravljena od sive plastike dok je samo okvir sočiva kamere tamno plave boje, što dodaje određenu količinu šarma ovom telefonu. I ovde možete videti logotip proizvođača u obliku tri romba kao i sam naziv. Tu se opet nalazi i natpis i-mode, tri otvora za zvučnik preko koga se reprodukuju polifone melodije kao i samo sočivo kamere. Sočivo kamere je pokriveno poklopcem koga nije lako otvoriti. Štaviše ni posle određenog perioda korišćenja telefona nisam uspeo da ga lako otvaram iako ima posebnu ručicu pomoću koje treba otvarati poklopac. Sa druge strane poklopac se veoma lako zatvara tako da možete da pomislite i da se olabavio vremenom. Međutim, čim budete probali da ga otvorite shvatićete da se nije to desilo pošto će Vam biti potreban određeni napor. Ovakav neobičan sistem otvaranja poklopca kamere će sigurno sprečiti slučajno aktiviranje kamere dok Vam se telefon nalazi u džepu, kao što se to dešava sa Sony Ericsson K750i telefonom. Ispod poklopca se pored sočiva nalazi i blic, odnosno dioda koja svetli crveno dok slikate ali će se blic aktivirati kad pritisnete okidač. Samo sočivo kamere je postavljeno dublje za otprilike 5 mm da bi bilo zaštićeno od ogrebotina ali ne i od prašine koja će se veoma često i lako skupljati na sočivu. Poklopac ispod koga se nalazi baterija je veoma lako otvoriti. Baterija koju koristi ovaj telefon ima kapacitet 830 mAh.


Na desnom boku se nalazi taster pomoću koga podešavate jačinu zvuka ili nivo zuma, utičnica za slišalicu koja je pokrivena gumenim poklopcem, taster za pristup meniju pomoću koga možete aktivirati glavni meni telefona dok fotografišete i taster koji služi kao okidač kada fotografišete ali i kao taster za potvrdu kada se nalazite u meniju kamere.
Prorez za memorijske kartice se nalazi na levom boku i pokriven je gumenim poklopcem. Možda će Vam se učiniti da će se poklopac pocepati kada ga prvi put budete skidali ali to nije slučaj. Omogućena je izmena kartica "na živo". Na vrhu telefona nalazi se rupa za traku (za ljude koji vole da nose telefon okačen o vrat). Na vrhu telefona se nalazi i prekidač pomoću koga se prebacujete između normalnog i makro režima fotografisanja. Prekidač je čvrsto fiksiran tako da ne dolazi do slučajnih pritisaka ili pomeranja. Sa donje strane telefona nalazi se infracrveni port (u potpunosti je funkcionalan), utičnica za interfejs pokrivena gumenim poklopcem i okrugla utičnica za punjač.

Ležište za SIM kartice je veoma neobično pošto je karticu potrebno gurnuti horizontalno dok ne osetite "klik", kao kod memorijske kartice. Što se autonomije tiče telefon će raditi najmanje dva dana bez punjenja u toku kojih ga možete koristiti oko 30 minuta za razgovore, slanje 5-10 SMS poruka i koristiti kameru po danu. Dok je telefon u mirovanju autonomija iznosi oko 6 dana. Ovo su veoma dobri rezultati za telefon sa ovakvim ekranom i baterijom relativno malog kapaciteta.

Telefon se veoma lako otvara, možete sami odlučiti pod kojim uglom ćete ostaviti telefon, pošto nema oprugu koja završava proces otvaranja. Kada otvorite telefon pod punim uglom čuće se tipično krckanje. Ovo Vas može uplašiti pošto možete pomisliti da se spoj pokvario. Ovo je skoro jedinstven zvuk, podseća na zvuk koji se čuje kada zatvarate vrata automobila. Kada otvorite telefon ugledaćete još jednu kameru. Međutim, to je jedna ista kamera, pošto je proizvđač zaboravio da postavi ogledalo sa zadnje strane za fotografisanje auto portreta pa je integrisao kameru i sa druge strane. Zbog ovoga kamera se nalazi sa zadnje strane kada je telefon zatvoren a kada otvorite telefon videćete svoj odraz. Ovaj sistem je veoma neobičan ali nije nov, pošto se može videti i kod LG T5100 modela. Na gornjem delu telefona nalaze se zvučnik, oznaka modela i ekran. Na dnu donjeg dela se nalazi mikrofon. U donjem delu se nalaze i cela tastatura, tasteri za pozivanje i prekidanje poziva, brisanje otkucanih karaktera, taster za pristup glavnom meniju, T9 taster, taster za pristup imeniku, taster za pristup porukama, taster za aktiviranje i-mode menija i navigacioni taster u okviru koga se nalazi taster "OK" pomoću koga možete aktivirati kameru dok je telefon u mirovanju. Pomeranjem navigacionog tastera na dole pristupićete Zabavi i multimedijalnim fajlova; pomeranjem na gore prikazaće Vam se meni u kojem birate profile; ako pritisnete navigacioni taster na levo otvoriće Vam se imenik dok ćete pomeranjem navigacionog taster na desno započeti pisanje poruke. Svi tasteri su postavljeni malo dublje u telo telefona ali to ne smeta da ih normalno pritisnete, čak će se čuti i kratki "klik". U skoro svakom delu menija možete koristiti ne samo taster "OK" već i pomeranje navigacionog tastera desno ili levo da bi potvrdili svoje akcije. Po meniju se možete kretati horizontalno ili vertikalno, meni nije cikličan i ne možete proći kroz sve stavke menije tako što ćete držati gore/dole odnosno levo/desno pritisnuto. Rad sa menijem je zbog toga neugodniji i sporiji nego kod telefona drugih proizvođača, isto važi i za imenik. U glavnom meniju i podmenijima možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva.




Meni
Alati. Ovde se nalaze beležnica, kalkulator, konverter jedinica, alarm i možete uključiti infracrveni port. U beležnici se nalaze Kalendar i Lista zadataka, u svakome možete sačuvati do 100 unosa.















Imenik. Imenik može sadržati do 500 kontakata u memoriji telefona.








Operatorski meni je treća stavka i promeljiva je od operatera do operatera.
Poruke. Ovde možete pregledati i pisati nove SMS, MMS, e-mail poruke. U memoriji telefona ima mesta za 400 poruka. Nažalost, MMS nismo uspeli da podesimo i isprobamo.









i-mode meni. Iz ovog menija možete pisati e-mail poruke maksimalne veličine do 300 KB i pristupati internetu.
Liste poziva. Ovde se nalaze detaljne informacije o odlaznim i dolaznim pozivima koje uključuju vreme poziva i trajanje. Lista neće biti izbrisana čak ni posle promene SIM kartice i čuva se u memoriji telefona, što može predstavljati problem nekim ljudima.



Zabava je osma i najinteresantnija stavka u meniju. Ovde se nalaze svi multimedijalni fajlovi koje ste skinuli sa interneta, kopirali sa memorijske kartice, preko infracrvenog porta, itd. Prva stavka su Slike i tu možete pogledati sve slike koje se nalaze u telefonu (16 MB interne memorije) i na memorijskoj kartici. Tu se nalaze i Melodije kao i Video snimci koje možete pogledati preko celog ekrana i to na glavnom i na spoljašnjem ekranu. Nažalost, ne možete ubrzavati reprodukciju ni audio ni video fajlova. Od ostalih stavki tu se nalaze još Igre i aplikacije kao i Glasovne beleške koje se snimaju u AMR formatu. U folderu Other se nalaze fajlovi koje telefon nije prepoznao.










Podešavanja. Ovde se nalaze podešavanja koja se tiču poziva, ekrana, tastature, itd. Kao screensaver možete iskoristiti video snimak ili Macromedia Flash animaciju. Takođe, u ovom meniju imate opciju za formatiranje memorijske kartice.










Camera




Kada fotografišete sa otvorenim telefonom imate sledeća podešavanja na raspolaganju:
Rezolucija: 2M Piksela (1632 x 1224), Velika (1280 x 960), Normal (640 x 480), Pozadina za ekran (320 x 240), Portret (240 x 240), Slika za poruku (160 x 120) - primer slika u arhivi (420 KB, zip)
Kvalitet fotografija: Super Fini, Fini, Ekonomski
Zvuk pri slikanju: 3 nivoa jačine, ne možete ga isključiti
Blic: Jak, Srednji, Slab
Informacije: Uključeno/Isključeno (prikazuje detektovana podešavanja da/ne)
Odredište: Memorijska kartica/Memorija telefona
Kada fotografišete sa zatvorenim telefonom imate sledeća podešavanja na raspolaganju:
Video snimanje - prebacivanje na režim snimanja video materijala
Rezolucija: 2M Piksela (1632 x 1224), Velika (1280 x 960), Normal (640 x 480), Pozadina za ekran (320 x 240), Portret (240 x 240), Slika za poruku (160 x 120)
Kvalitet fotografija: Super Fini, Fini, Ekonomski
Zoom: 1x - 10x, kada fotografišete u VGA rezoluciji maksimalni zoom je 2x, dok je u rezoluciji slika za poruke možete koristiti zoom 10x
Režimi slikanja: Normal, Noćni, Sport, Predeo, Osetljivo, Pozadinsko osvetljenje, Crno-bela slika, Sepia, Negativ - Primeri u jednoj arhivi (354 KB, ZIP)
Balans bele boje: Automatski, Standardna sijalica, Fluorescentna sijalica, Spoljni - Primeri u jednoj arhivi (114 KB, ZIP)
Oštrina slike: Normalna, Mekana, Oštra - Primeri u jednoj arhivi (74 KB, zip)
Osvetljenje: -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3 - Primeri u jednoj arhivi (75 KB, zip)
Contrast: -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3 - Primeri u jednoj arhivi (76 KB, zip)
Odredište: Memorijska kartica/Memorija telefona
Tajmer: Uključeno/Isključeno
Informacije: Uključeno/Isključeno
Podešavanja koja možete menjati kada snimate video snimke sa zatvorenim telefonom
Rezolucija: Normal (176 x 144), Mala (128 x 96)
Kvalitet: Super Fini, Fini, Ekonomski
Osvetljenje: -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3
Zoom: ako je izabrana Normalna rezolucija možete koristiti maksimalni zoom 3x, kod Male rezolucije možete koristiti 4x
Snimanje zvuka: Uključeno/Isključeno
Maksimalna veličina snimka: Maksimum (5000 KB), Velika email poruka (300 KB), Mala email poruka (100 KB)
Odredište: Memorijska kartica/Memorija telefona
Informacije: Uključeno/Isključeno
Makro režim rada možete koristiti kada snimate video snimke i kada fotografišete
Sharp V902SH |
Mitsubishi M430i |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Mitsubishi M430i | |
![]() |
![]() |
Kao što ste mogli da primetite, snimanje video snimaka i fotografisanje nisu najbolje rešeni kod ovog telefona ali je zato Makro režim veoma dobro odrađen. Fotografije napravljene u makro režimu mogu se porediti sa fotografijama digitalnih kamera. Što se tiče komfora pri slikanju neće biti nikakvih problema ali ostaje pitanje koliko je bilo neophodno da se kamera postavi na dno gornjeg dela telefona. Zbog toga ćete morati da gledate spoljašnji ekran koji nije toliko dobar kao optičko tražilo pošto se slika na njemu u velikoj meri zrnasta. Da bi ste proverili da li je slika dobra ili ne moraćete u svakom slučaju da otvorite telefon pre nego što snimite fotografiju što u velikoj meri usporava proces. Ipak, proizvođač je morao ovako da reši kameru inače bi sigurno došlo do povećanja mase telefona ili bi kvalitet integrisane kamere bio lošiji. Kamera je po svim parametrima, sem po makro režimu, prosečna. Očigledno je lošija od one kod Sony Ericsson K750i modela ali ipak nije ni autsajder.
Ekran



Prikaz boja na glavnom ekranu Mitsubishi M430i modela je jedan od najboljih do sada. Po jasnoći prikaz slike zaslužuje odličnu ocenu. Kada se telefon nađe na suncu boje će blago izbledeti ali će informacije i dalje biti čitljive čak i kada zraci sunca direktno padaju na ekran. Ako bi poredili sa ekranom Sharp V902SH modela (koji je za 0.2 inča po dijagonali veći) tada možete primetiti kako je prelaz između boja na ekranu Mitshubishi modela blaži i bolji. Ekran prikazuje detaljniju sliku ali pri istovremenom poređenju boje izgledaju skoro isto na oba modela. Telefon podržava teme i korisnik sam može birati koju će primeniti. Na primer, kada izaberete temu Daisy biće postavljena slika sa bubamarom i belom radom, gde broj latica na cvetu označava jačinu signala a pozicija bubamare označava status baterije. Spoljašnji ekran može da prikaže, kao što smo već napisali, do 262.144 boje. Ipak, prikaz slike na njemu je lošiji nego na glavnom ekranu. Slika je zrnasta, prelaz između boja nije tako blag kao na glavnom ekranu i mogu se videti artefakti. Da bi spoljašnji ekran prikazivao boje što prirodnije morate izabrati najveće moguće osvetljenje.
Zaključak
Vlasnik Mitsubishi M430i kada kupi ovaj telefon dobija stilizovan dizajn, velike ekran, kameru rezolucije 2 Megapiksela, reprodukciju audio i video materijala, mogućnost razmene podataka preko emaila, MMS-a (ne može preći 300 KB ali može sadržati sliku rezolucije 640 x 480 piksela, što je sasvim dovoljno). Takođe dobija dobar imenik i kalendar, integrisani grafički akcelerator koji je proizvela NVIDIA pomoću koga postiže visoke indekse u radu sa Java aplikacijama. Meni je neobičan ali će te se vremenom navići.
Kvalitet prijema signala i prenosa glasa je na visokom nivou. Telefon ima visoku autonomiju - bez punjenja može raditi i do tri dana uz fotografisanje 50-55 fotografija, snimanje video snimaka, korišćenje 15 minuta za razgovore, razmenu fajlove i testove.
P.S.
Ovaj telefon je kopija Mitsubishi M900, koji se proizvodi za tržište Azije. Razlike su te što M900 podržava reprodukciju MP3 fajlova, u paketu dolaze stereo slušalice ali on ne može da prikazuje Macromedia Flash animacije i ne možete dodeljivati video fajlove kontaktima u imeniku. Još jedna razlika je u tome što Mitsubishi M900 ne podržava i-mode i maksimalna veličina video snimka može biti 8 MB.