7270 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 7270
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 7270. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 7270 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 7270

Standardni paket:
Telefon
Punjač
CD sa programima
Dve tekstilne maske
Vrećica
Traka
Stereo slušalice
Punjač

Kolekcija Art-Deco sadrži tri modela od kojih smo Vam već predstavili dva - modele Nokia 7260 i Nokia 7280. Sada ćemo Vam predstaviti model 7270 koji je kompanija Nokia namenila prosečnom potrošaču. Ovakvo pozicioniranje telefona moguće je samo ako posmatramo Art-Deco, inače se model 7270 može smatrati skupim modnim telefonom, ako se poredi sa modelima drugih proizvođača. Nokia 6170 je prototip ovog modela i na njemu ste mogli da primetite metalne umetke na zadnjem i prednjem delu telefona. Telefoni imaju sličan oblik i posle korišćenja oba telefona ostaje isti utisak. Na pitanje zašto jedan proizvođač nudi sličan model sa istim ili čak i lošijim karakteristikama pod drugim imenom odgovor je to da je ovaj telefon pripada posebnoj klasi.

Po dizajnu ovaj telefon podseća na Nokia 7610 model sa zakošenim uglovima i kombinacijom crvene i crne boje na unutrašnjoj površini telefona. Telefon je napravljen od crne lakirane plastike, tako da će na njemu ostajati otisci prstiju, mada ih nećete tako lako primetiti. Plastika od koje je napravljen telefon je jedna od razlika u odnosu na model Nokia 6170, kod kojeg plastika izgleda jeftino i nije toliko zanimljiva. Još jedna razlika je u izgledu telefona. Levi donji ugao je zaobljen što čini telefon zanimljivijim.

Prednji i zadnji delovi telefoni su od metala ali na njima se neće primetiti otisci prstiju.

Male rupe na ivicama maski se veoma ističu. Očekivali bi smo da vidimo šrafove ali ne i crne rupe. One se tu nalaze zbog tekstilnih dodataka (crvenog i crnog) koji se nalaze u standardnom paketu. Potrebno samo da malo pritisnete dodatak i on će ulegnuti u rupe koje smo malopre pomenuli. Kao potvrdu da ste dobro postavili dodatke čućete prigušeni "klik". Kada namestite novi izgled telefon će izgledati neobično i u velikoj meri će se razlikovati od ostalih telefona.

Kada postavite dodatke oni će prileći na telefon dobro ali će ipak smetati pri otvaranju telefona. To je nemoguće izbeći pa prema tome ne bi trebalo ni da Vam zadaje previše problema. Iz iskustva sa modelom Nokia 7200 znamo da se ovi tekstilni dodaci veoma brzo prljaju, pogotovo kada telefon nosite u džepu ili torbi (vreme za koje se telefon isprlja otprilike iznosi 30-40 dana).

Bilo kakva sredstava za čiščenje kože ili mekana četka će Vam dobro doći u čišćenju ovih dodataka. Pranje u mašini za veš nije preporučljivo pošto će onda materijal izgubiti svoju originalnu boju i pohabaće se.

Ovi dodaci se veoma dobro uklapaju u dizajn telefona. Ostali modni dodaci koji se nalaze u standardnom paketu su tekstilna vrećica i kožna traka. Punjač ima držač za žicu da se ne bi zapetljala i sam punjač izgleda veoma stilizovano i razlikuje se od standardnih plastičnih kutija.

Dimenzije telefona su veće nego što bi trebalo da budu za telefon koji koristi mehanizam na preklop. One iznose 88x46x22 mm i masa telefona je 121 gram. Možete ga držati u džepu, ali nećete se osećati ugodno - bolje je da ga držite u jakni. Dimenzije su najveća mana telefona. Masa nije toliko značajna, čak se nekim ljudima više dopada kada je telefon teži i sa metalnom maskom, pošto tada deluje pouzdanije.

Što se tiče hardvera telefona, on je veoma sličan Nokia 6170 modelu. Spoljašnji ekran je u boji i može da prikaže do 4096 boja (ekran je STN tipa). Može da prikaže rezolucija 96 x 64 piksela (25 x 19 mm). Možete podesiti da se na njemu prikazuju razne pozadine i kolorne šeme. Na ekranu će uvek biti prikazivana jačina signala, status baterije, informacije o trenutnim događajima. Ako Vas neko zove na tom ekranu će biti prikazana njegova fotografija, ako postoji. Pošto je ovo veoma mali ekran po dimenzijama i slika će biti prikazana na samo jednoj četvrtini površine ekrana, moraćete da se napregnete da bi prepoznali ko je na slici. Nije nam jasno zašto se slika ne prikazuje preko celog ekrana.

Kada se telefon nađe na suncu, na spoljašnjem ekranu nećete ništa moći da vidite, što je nedostatak STN matrice. Japanski proizvođači su ovaj problem rešili tako što postavljaju monohromatski spoljni ekran ili ekran TFT tipa sa većom dijagonalom.

Spoljašnji ekran nećete moći da koristite kada je telefon zatvoren, što je još jedna mana. Ovo se ne odnosi na obaveštenja sistema, koja će biti prikazana na ekranu. Ono na šta mislimo je da tasteri na bokovima neće izvršavati funkcije koje bi trebalo. Na primer, na levom boku se nalaze tasteri za kontrolu jačine zvuka. Na desnom boku se nalaze tasteri za uključivanje/isključivanje telefona i taster za uključivanje Push To Talk funkcije, koji se nalaze sa strana infracrvenog porta. Korisnici Nokia telefona znaju da taster za uključivanje/isključivanje služi i za promenu profila, ali to nećete moći da uradite kod ovog telefona sve dok ga ne otvorite. Ovo su nedostaci ideologije standardnih telefona i nedostatka iskustva u pravljenju telefona na preklop. Ovo nije veliki problem, više je u pitanju samo mali nedostatak. Interesantno je da spoljašnji ekran može da posluži kao optičko tražilo za kameru i da može da se aktivira iz menija, ali ne i hardverskim putem, pritiskom na taster.

Tasteri sa strana su mali i imaju mali hod. Izgledaju čvrsto ali to je posledica njihovih dimenzija. Tastere nećete moći slučajno da pritisnute. Sa donje strane telefona nalazi se utičnica za punjač i Pop-port priključak.

Telefon možete otvorite jednom šakom (mada će većini ljudi to predstavljati problem), na gornjem i donjem delu telefona nalaze se plastični odbojnici koji služe tome da se ova dva dela telefona ne dodiruju kada je telefon zatvoren.

Glavni ekran telefona je TFT tipa i može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji 128 x 160 piksela (dimenzije ekrana su 31.7 x 38.9 mm). Prikazana slika se dobro vidi. U poređenju sa ekranima Motorola, Samsung, Sharp i SonyEricsson telefona ovaj ekran je lošiji, ali je bolji od ekrana Siemens telefona i ostalih Nokia telefona. Kada se telefona nađe na suncu, slika na ekranu ostaje vidljiva i ne bledi u velikoj meri. Na njemu može biti prikazano do 6 linija teksta i dve statusne linije. Pikseli su veoma veliki i možete ih primetiti kada su prikazane svetle slike (po pitanju veličine piksela ovaj ekran je bolji od ekrana poslednje serije Siemens telefona, tj. pikseli su manji).

Tastatura je napravljena iz jednog bloka, tasteri su izdvojeni izdignućima koja se ne vide ali ćete ih osetiti. Pošto je telefon veliki, tastatura je takođe velika i ugodna za upotrebu. Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje i dobro se vidi u većini slučajeva. Navigacioni taster možete pomerati u 4 smera i koristiti ga kao OK taster, odnosno možete ga pritiskati.

Prema podacima proizvođača, uz Li-Ion bateriju kapaciteta 760 mAh, telefon može raditi oko 4 sata ako se koristi za razgovore i do 270 sati u mirovanju. U našem testu telefon je radio oko 4 dana u toku kojih smo ga koristili za razgovore 10-15 minuta dnevno i 5-10 minuta za ostale funkcije. Kada smo telefon koristili intenzivnije radno vreme je bilo kraće i telefon smo mogli da koristimo 3 dana.

Sa zadnje strane telefona nalazi se spona koja je povezana sa metalnim delom telefona i na neki način predstavlja uzemljenje. Kada telefon koristite može se pojaviti elektricitet na metalnom delu pa se telefon može čudno ponašati. Ovo uzemljenje je neophodno da bi se ta pojava sprečila.

Meni

Telefon je skoro u potpunosti kopija modela Nokia 6170 sa dodatim novim funkcijama, poput podrške za MP3, više memorije i ostalih prijatnih novina. Kada ste u jednom meniju lako možete izabrati i dodatne funkcije što se može smatrati prednošću interfejsa. Na primer, kada podešavate sliku za pozadinu ekrana možete podesiti i kontrast iz menija Opcije koristeći levi programabilni taster. Lepo je što su se pojavile dodatne mogućnosti ali nas je razočaralo to što sada morate potvrditi one akcije za koje Vam je ranije bio potreban samo jedan pritisak na taster. Telefon je kontraverzan po tom pitanju; sa jedne strane broj funkcija koje telefon podržava je porastao dok je sa druge strane porasla i količina vremena potrebna da se primene te funkcije. Nisu svi meniji logično uređeni što može zbuniti nepripremljene korisnike. Često sam pomislio kako telefonu nedostaju brzi ili kontekstni meniji kao kod SonyEricsson telefona. Biranje stavki iz menija možete vršiti pritiskom na džojstik ali ne i levim programabilnim tasterom.

Meniju možete pristupiti pritiskom na centralni taster. Ikone u meniju su uređene u redovima sa po 3 ikone u svakom redu. Na ekranu može biti prikazano najviše 9 ikona istovremeno, a ako postoji više ikona u glavnom meniju (na primer ikona za meni SIM kartice) biće prikazana linija za skrolovanje sa desne strane. Drugi način za prikazivanje menija je vertikalna lista ikona sa oznakama.

Pomeranjem džojstika u raznim pravcima moći ćete da pristupite raznim funkcijama veoma brzo što olakšava rad sa ovim telefonom. Bilo koju funkciju (sa liste) možete dodeliti desnom programabilnom tasteru. Možete napraviti listu funkcija kojima najčešće pristupate. Pre opisivanja funkcija skrenuo bih Vam pažnju na raspodelu memorije. Ukupna memorija telefona je 15.5 MB, od toga je na raspolaganju korisniku 14.5 MB memorije. Veličina aplikacija je ograničena na 128 KB.

Imenik. I internoj memoriji telefona možete sačuvati podatke o 500 kontakata, što možete postići ako ne unosite sve podatke o svim kontaktima, već popunite samo dva-tri polja. Sa 6-7 popunjenih polja po kontaktu možete imati do 300 kontakata, ne više. Svakom kontaktu možete uneti do 5 brojeva telefona i izabrati tip (primarni, mobilni, kućni, poslovni, fax). Prvi uneti broj će postati podrazumevani i možete ga promeniti kasnije ako želite. Kada unosite podatke po prvi put moći ćete da unesete samo ime i jedan broj telefona, sve ostale podatke ćete unositi kasnije. Neko će smatrati da ovo nije ugodno, dok će drugi reći da ionako imaju kontakte sa samo jednim brojem telefona, i obe grupe će biti u pravu. S obzirom da je sličan način unosa kao kod ostalih Nokia telefona sigurni smo da nećete imati problema.

Svakom kontaktu možete dodati e-mail, web, poštansku adresu kao i malu belešku. Jedna od novih funkcija je USER ID, koji služi za indikator prisustva. Ovo je analogija ICQ servisu, koji Vas obaveštava da li je neko od korisnika sa Vaše liste trenutno na raspolaganju. Još uvek nije jasno koliko će ovo biti interesantno.

Fotografiju možete dodeliti svakom kontaktu (samo portret, slika se automatski promeni na potrebnu veličinu). Kada pregledate informacije za određeni unos nećete videti sliku; da bi je videli morate izabrati odgovarajuću stavku iz menija. Sa druge strane, u običnoj listi možete podesiti ime i odgovarajući prikaz slika. U ovakvom prikazu ikone koje predstavljaju slike nisu velike, pa samim tim nemate dovoljno informacija o slici. Ostali načini prikaza liste su tradicionalni: samo imena i imena sa glavnim brojem. U glavnoj listi prikazani su unosi iz imenika telefona i sa SIM kartice.

Možete podesiti pozivanje glasom za najviše 10 brojeva telefona iz imenika. Ova funkcija radi dobro čak i kada se nalazite na ulici. Tradicionalno, možete podesiti brzo biranje za određene brojeve telefona i dodeliti ih tasterima od 2 do 9.

Unosima iz imenika možete dodeliti ukupno do 100 slika. Tokom dolazećeg poziva na ekranu telefona ćete videti broj onoga ko Vas zove i sliku koju ste podesili za taj broj telefona. Slika je malo veća od one koja je prikazana u imeniku, pa ćete morati malo da se potrudite da bi ste videli sliku pozivaoca. Fotografija zauzima veoma mali deo ekrana što i nije logično. Nokia trenutno zaostaje za ostalim proizvođačima kada se radi o ovog funkciji; nadamo se da će se ovo popraviti u budućnosti.

U imeniku telefona postoji samo 5 grupa što nije tipično za Nokia telefone. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju.

Posmatrajući komfornost imenika može se reći da je prosečan. Na jednoj strani imamo puno polja za svaki unos, dok je unos podataka pogodniji ako to radite na PC računaru, a ne na telefonu. Želeo bih da istaknem da je imenik tipičan kao kod bilo kog Nokia telefona - nema velikih promena ili unapređenja. Najfunkcionalniji imenici se nalaze samo u Siemens telefonima, slede SonyEricsson telefoni pa tek zatim Nokia.

Poruke. Aparat podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung, LG i noviji Motorola modeli. U memoriji telefona postoji 10 grafičkih šablona za takve poruke. Nažalost, standardi kompanije ograničavaju korisnika, pa ovaj telefon ne podržava alternativni standard - EMS, koji je prisutniji i omogućava slanje ne samo melodija i slika, već i formatiranje teksta. Na Evropskom tržištu EMS je veoma raširen i nepostojanje podrške za ovaj standard u Nokia telefonima treba smatrati za veliku manu.

Kompanija smatra da će MMS u potpunosti zameniti EMS. Ova tehnologija postaje sve više popularna i uz pomoć nje možete kreirati zanimljive poruke koje sadrže slike, melodije, itd. Svaka poruka može zauzimati do 100kb. Realizacija MMS standarda je dobra, nikakvi problemi nisu uočeni.

Telefon ima ugrađen program za rad sa e-mail porukama koji radi sa POP3/SMTP protokolima. Mogućnosti ovog programa su siromašne, nisu podržani dodaci uz e-mail poruke. Pošto nemate izbora program može da se iskoristi, ali nadamo se da će se pojavtiti Java e-mail klijent za Series 40 platformu koji će imati više funkcija. Opisani program za e-mail je takođe Java aplikacija.

Liste poziva. Telefon ima tri liste - za dolazne, propuštene i odlazne pozive. Svaka lista može da sadrži do 20 brojeva telefona. Veoma je zgodna osobina što su datum i vreme takođe prikazani u listi. Pritiskom na dugme za pozivanje kada je telefon u mirovanju videćete listu pozvanih brojeva.

Podešavanja. Profile možete aktivirati u ovom meniju ili kratkim pritiskom na dugme za uključivanje/isključivanje. Svaki profil se može privremeno aktivirati u određenom vremenskom intervalu, a po isteku tog intervala izabrani profil će biti zamenjen podrazumevanim. Zvučni signali se mogu podesiti za svaku akciju, dolazni poziv ili dodeliti određenoj grupi u imeniku. Profili Nokia telefona su jedni od najbolje realizovanih rešenja na tržištu.

Podešavanja izgleda ekrana Vam omogućavaju da izaberete kombinaciju boja, pozadinu i skrinsejver. Skrinsejver je u stvari slika koja će biti prikazana na ekranu kada je telefon u mirovanju. Slika koje su došle uz telefon su najbolje za to, posto se one bolje vide od onih koje imaju pun koloritet. Takođe se može podesiti i period posle kojeg će se skrinsejver aktivirati, kasnije će se umesto njega pojaviti digitalni sat.

Po prvi put imate mogućnost da izaberete ceo folder sa slikama koje će se pojavljivati kao pozadine na ekranu. Možete podesiti interval posle koga će uslediti promena slike, podrazumevano je da se menjaju svakih 10 sekundi.

Tastatura se automatski zaključava; možete postaviti i dodatni kod za otključavanje tastera, da bi se onemogućilo korišćenje telefona bez Vaše dozvole. Dodaci za telefon omogućavaju da promeni podrazumevano ponašanje telefona. Na primer, možete izaberite koji će se profil aktivirati kada povežete slušalice ili punjač. Ovo je interesantna opcija koja Vam omogućava da prilagodite telefon.

Galerija. Ovde se nalaze svi folderi koji sadrže fajlove. Svi imaju odgovarajuće nazive. Foldere možete pogledati kao liste, liste sa imenima ili ikonice. Uvek možete kreirati svoje foldere i tako sortirati fajlove.

Media. Ovaj deo telefona sadrži sva podešavanja vezana za multimedijalne funkcije ovog modela. Da počnemo od kamere. Kamera koja se nalazi u modelu omogućava slikanje slika u VGA rezoluciji i portret modu (80x96 piksela). Kvalitet prikaza fotografija je prosečan. Kada prebacite slike na PC računar neće biti lošije ali neće biti ni mnogo bolje. Podešavanja za kameru su siromašna; moguće je snimati noćne snimke; možete birati između tri tipa kvaliteta i kompresija slike. Slike se čuvaju u JPEG formatu.

Primeri fotografija (630 KB, ZIP)

Možete snimiti video snimak u trajanju od 15 sekundi u 3GP formatu (rezolucije 128 x 96 piksela sa AMR zvukom). Možete postaviti maksimalnu dužinu video zapisa, tako će snimak trajati nekoliko minuta (0.7 MB i to najviše 2 minuta). Kvalitet je prosečan, zvuk koji čujete retko kad odgovara ono što je stvarno izgovoreno. Ni na PC računaru snimci ne izgledaju bolje pa snimanje video snimaka više predstavlja zabavu.

Primer video snimka 1 (68 KB, 3GP)

Primer video snimka 2 (108 KB, 3GP)

Primer video snimka 3 (180 KB, 3GP)

Primer video snimka 4 (200 KB, 3GP)

Media Player je jednostavna apliakcija za reprodukciju multimedijalnih fajlova. U toku reprodukcije MP3 fajlova na ekranu će biti prikazan sadržaj ID3 oznake ali ne u potpunosti. Ne možete kreirati listu muzike, ali to i nije potrebno s obzirom na količinu memorije.

Diktafon omogućava snimanje do 3 minuta govora i može da radi čak i u toku razgovora. Broj zapisa je limitiran jedino količinom slobodne memorije.

Radio. U memoriji telefona možete sačuvati frekvencije za najviše 20 FM radio stanica i za svaku ukucati ime. Funkcija je slična kao kod ostalih uređaja kompanije Nokia. Takođe, možete menjati radio stanice pritiskom na taster na slušalicama. Radio možete slušati i preko zvučnika ali opet su potrebne slušalice pošto one služe kao antena. Radio možete koristiti i kao alarm, ali i u tom slučaju je potrebno da slušalice budu priključene. U standardnom paketu se nalaze lepe stereo slušalice, iste kao one koje smo videli kod Nokia 7280 modela.

Organajzer. Možete sačuvati od 100 do 250 unosa u memoriji telefona, u zavisnosti od njihove dužine. Stariji unosi (po datumu) se automatski brišu. Kalendar možete pregledati po nedeljama (sa satima) ili po mesecima. Možete se brzo prebaciti na određeni datum. Podržano je 5 različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, beleška); za svaki događaj možete podesiti kako će Vas telefon obavestiti, dok se sami događaji mogu ponavljati.

To-Do lista omogućava kreiranje događaja sa tri prioriteta (visoki, normalan, niski) i postavljanje datuma za bilo koji događaj.

Svaka beleška može imati do 3000 simbola. Ovo je više nego dovoljno čak i za korisnike koji vole da pišu mnogo. Možete birati između dve veličine slova, kao i kod poruka.

Alarm možete podesiti da se aktivira jedanput ili da se ponavlja.

Electronic Wallet, odnosno Elektronski novčanik, je deo telefona u kome možete čuvati svoje važne informacije i zaštiti ih lozinkom. Na primer, možete upisati broj svoje kreditne kartice. Sa druge strane, podaci koje ste uneli mogu biti lako pročitani ako izgubite telefona pa je bolje tu držite informacije samo ako je neophodno.

Ovde se nalaze standardne funkcije kao što su kalkulator, tajmer, štoperica (sa među-rezultatima).

Push to Talk. Ova funkcija je standardno realizovana za Nokia telefone. Gornji desni taster je odgovoran za ovu funkciju. Ne mogu ništa posebno da napišem o toj funkciji.

Aplikacije. Ovde se nalaze sve Java-aplikacije koje dolaze uz telefon. Konkretno, to su Engleski, Francuski, Nemački, Španski i Italijanski rečnici. Druga aplikacija je internacionalni konverter veličina što je izuzetno korisno na putovanjima.

U telefonu se nalaze 3 igre: Disco i Chic Pinball.

Servisi. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0. Specifičnost telefona je da APN za GPRS možete podesiti samo u okviru podešavanja za GPRS, pa ih možete kasnije izabrati u profilu WAP pretraživača. Sva ostala podešavanja morate unositi iz početka ili da Vam ih operater dostavi preko mreže.

Produktivnost. Prema programu JBenchmark 2.0 telefon je na testu ostvario 269 poena, što je malo manje nego što je imao model Nokia 6230 ali mnogo više od konkurentskih telefona iste klase i za 5 poena više nego što je imao model Nokia 6170. Telefon je pravi šampion po ovom parametru.

Sinhronizacija sa PC računarom. Aparat može raditi sa standardnim Nokia paketom programačak i preko infracrvenog porta. Aparat podržava EDGE tehnologiju ali to ne izgleda toliko neophodno pošto dok operateri uvedu taj standard većina ljudi će već zameniti svoje telefone.

Utisci

Zvuk polifonih melodija je jak pa zvono možete čuti u skoro bilo kojoj situaciji. Vibracija je prosečne jačine ali nije nam bilo jasno da li su na to uticale dimenzije telefona ili je to bila posledica načina rada vibracije. Interesantno je da iako je telefon deklarisan da ima 40-glasovne polifone melodije one ne zvuče kao kod telefona Koreanskih proizvođača. Problem je možda u memorijskim bankama za pojedine instrumente. Zvono telefona je i dalje slaba tačka Nokia telefona. Ponekad se može desiti da nove melodije ne zvuče kao što bi ste želeli, ali uvek možete iskoristiti MP3 pesme za melodije koje se glasnije i čiji je zvuk čistiji pri reprodukciji.

Ovaj model je prosečan po svojim mogućnostima, izgleda veoma upadljivo ali nema toliko modnih funkcija. Nokia 6170 je predstavljen kao telefon za poslovne ljude, tzv. "radna snaga", dok je u ovom slučaju isti aprata predstavljen kao modni telefon. Očigledan nedostatak je ovaj model uglavnom namenjen korisnicima muškog pola pošto će korisnicima ženskog pola biti težak za snalaženje zbog svojih dimenzija. Zahvaljujući boljim komponentama i više memorije Nokia 7270 je primamljiviji telefon od Nokia 6170 modela.

Iako je telefon predstavljen kao modno rešenje (s obzirom na cenu to i jeste takav telefon) on može poslužiti i poslovnom čoveku. Telefon nema podršku za Bluetooth što je jedan od većih nedostataka i stvarno je poželjan kod ovog modela. Ipak, telefon je ostavio povoljan utisak.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025