Camon 20 Premier 2023
2023. godina
6.67" OLED 120Hz, 89.3% body
43% 8050, Android 13
RAM 8 GB, INT 512GB, EXT nema
45W, 5000 mAh Neizmenjiva
2 kamere, max 108MP
 
 
Test mobilni telefon Tecno Camon 20 Premier
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Tecno Camon 20 Premier. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Tecno Camon 20 Premier vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Pozicioniranje

Prošlog juna, TECNO CAMON 19 Pro je toplo primljen na tržištu. Telefon nije savršen, ali kamera je zaista bila iznad svih konkurenata: 64 MP sa optičkom stabilizacijom + 50 MP telefoto sočivo za optički 2x zum. Istovremeno, bio je povoljan.

Kao potvrdu kvaliteta kamere možemo navesti podatak da je šest meseci kasnije ista glavna kamera postavljena u TECNO Phantom X2 light flagship. Fotografije su izgledale sjajno. Dakle, mali lajf hak za one koji traže pristupačan foto telefon. Na nekim mestima još uvek možete pronaći CAMON 19 Pro.

TECNO CAMON 20 Premier 5G je već druga priča. U skladu sa tim, košta više.

Ako je CAMON 19 uređaj prosečnih karakteristika, ali sa izvanrednom kamerom, onda TECNO CAMON 20 Premier 5G koketira sa premium segmentom. Takvi modeli se obično nazivaju „glavnim ubicama“, jer nakon upoznavanja sa takvim telefonom, kupac ima primamljivu ideju da uštedi novac.

Zašto želite da kupite TECNO CAMON 20 Premier 5G

  • 50 MP RGBV glavna kamera sa optičkom stabilizacijom na senzoru i laserskim autofokusom + ultra širokougaona/makro kamera od 108 MP
  • Prednja kamera od 32 MP sa dve vrste blica (blic ekrana i običan blic)
  • Dimensity 8050 čipset + 8 GB RAM + 512 GB memorije
  • AMOLED ekran dijagonale 6,7 inča, 120 Hz, bez funkcije treperenja, simetrični okviri minimalne veličine
  • Nekonvencionalan dizajn: zadnja ploča od eko kože sa šarom inspirisanom Thiessen poligonima, keramičkim blokom kamere, ravnim ivicama
  • Skener otiska prsta ispod ekrana
  • 45 W adapter, 5000 mAh baterija, funkcija zaštite baterije sa automatskim zaustavljanjem punjenja
  • DTS stereo zvučnici, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, NFC, FM radio, IP53 zaštita
  • Automatsko snimanje poziva

Šta nam se nije dopalo kod TECNO CAMON 20 Premier 5G

  • Nedostatak obaveštenja o ažuriranju
  • Zaštitni film je u pakovanju. Bilo bi bolje da se odmah zalepi za staklo. Postoji zajednički pristup za sve proizvođače: nemojte lepiti filmove na svoje vrhunske telefone. Očigledno se plaše da film ne pokvari estetiku.

Specifikacije

  • Procesor: Mediatek Dimensity 8050 (6 nm), Mali-G77 MC9 grafika
  • Operativni sistem: Android 13, HIOS 13 shell
  • Memorija: 8 GB/512 GB
  • Ekran: 6,67 inča, AMOLED, 2400 x 1080 piksela, 120 Hz, HDR10+, AlwaysOnDisplay, zaštitni film
  • Baterija: 5000 mAh, 45 W
  • Glavna kamera :
    • 50 MP, f/1.8, 23 mm (širokougaoni), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, laserski autofokus, optička stabilizacija implementirana preko senzora pokretne kamere
    • 108 MP, f/2.2, 13 mm, 115˚ (ultra-širokougao), PDAF
    • 2 MP, f/2.4, (dubina)
    • Video snimanje 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR
  • Prednja kamera: 32 MP, f/2.5, 24mm (širokougaona), 1/2.8″, 0.8µm
  • SIM kartica: 2 Nano-SIM
  • Mreža i prenos podataka: 2G, 3G, 4G LTE, 5G. Wi-Fi 6 (bez kanala od 160 MHz), Bluetooth 5.3, NFC, Tip-C
  • Navigacija: GPS, GLONASS, BaiDou
  • Senzori: Skener otiska prsta (ispod ekrana), akcelerometar, žiroskop, blizina, osvetljenje
  • Ostalo: nema 3,5 mm priključak, nema slot za memorijsku karticu, FM radio
  • Materijali: staklo, plastika, eko koža
  • Dimenzije : 161,9 x 74,3 x 7,8 mm, težina 202 g

Kutija još sadrži futrolu, adapter od 45 W, kabl i zaštitnu foliju.

Izgled

Camon 19 Pro je postavio letvicu prilično visoko sa verzijom pametnog telefona inspirisanom Mondrijanovim slikama. Zadnja ploča je bela, napravljena u obliku pravougaonika različitih veličina, koji se oboje na suncu.

Kompanija je odlučila da odgovorno pristupi i dizajnu CAMON 20 Pro Premier. Osnova su i dalje geometrijski oblici, ali ovoga puta su to Tisenovi poligoni. Poligoni su nazvani po nemačkom klimatologu koji je tražio opcije za interpolaciju vremenskih podataka. Međutim, poligoni imaju osobinu koja je omogućila da se njihova upotreba proširi izvan proučavanja vremena. Posebnost je u tome što je poligon izgrađen oko tačke A. I bilo koja tačka unutar poligona je bliža tački A nego bilo koja druga tačka van granica poligona.

U stvari, Tisenovi poligoni savršeno opisuju sfere uticaja. Koriste se u ekonomiji, koriste se za određivanje distribucije teritorija između životinja. Postoji mnogo oblasti primene. A u slučaju TECNO CAMON 20 Premier 5G, ovo je neobična priča o dizajnu.

TECNO je ipak dobio nagradu za dizajn.

Blok kamere je napravljen od keramike. TECNO daje neke lude brojke: ukupno vreme proizvodnje je 576 sati, od čega se 56 sati troši samo na poliranje dijamanata. Glavna stvar je da izgleda lepo. Blok kamere se dobro uklapa u celokupni dizajn.

Telefon ima prstenasti blic od 8 dioda.

Plazma. Nisu lepili film, ali je uključen u komplet.

Telefon ima sjajne ravne ivice, jasno inspirisane estetikom iPhone-a. Kao i svaki pravi vodeći model iz 2023, TECNO CAMON 20 Premier 5G može da stoji na ravnoj površini.

Na desnoj strani nalazi se dugme za napajanje i odvojeni tasteri za podešavanje jačine zvuka. Na levoj strani nema ništa.

Na gornjem kraju se nalaze zvučnik i mikrofon.

Na dnu se nalazi drugi zvučnik, USB-C port, slotovi za 2 Nano-SIM kartice i mikrofon.

Ravne ivice izgledaju dobro, ali imaju negativan uticaj na ergonomiju. Ipak, Apple isporučuje 200 miliona pametnih telefona sa ravnim ivicama svake godine i ništa.

Sa estetske tačke gledišta, telefon je dopadljiv: zanimljivi materijali, geometrijski uzorak, ekran sa simetričnim okvirima minimalne veličine.

Jedna od cool karakteristika je stilska futrola. Za razliku od Realme brenda koji uz lepe telefone poklanjaju ne baš lepe futrole, TECNO je to odradio bolje, uz zanimljiv telefon ide i zanimljiva futrola.

Ekran

Telefon ima AMOLED panel dijagonale 6,7 inča sa povećanom stopom osvežavanja od 120 Hz i rezolucijom od 2400 x 1080 piksela. Postoji podrška za HDR10+. Marka zaštitnog stakla nije naznačena.

Hajde da prođemo kroz glavne tačke:

  • Za početak, da primetimo neobičnost. Iz nekog razloga, proizvođač ne navodi da pametni telefon podržava HDR10+. Ali podržava, imajte to na umu.
  • Pametni telefon takođe podržava Widevine L1.
  • Ekran je dobar: visoka osvetljenost 680 nita (izmereno), proširena gama boja DCI-P3. U podešavanjima postoji režim visoke osvetljenosti. Ne zaboravite da ga aktivirate.
  • U podešavanjima takođe možete učiniti sliku toplijom ili hladnijom. Takođe postoje dva režima za izbor: svetle boje i originalna boja. Tačnost boje je relativno niska, ali nije alarmantno. Tačnost boja na Samsung A-seriji je još dalje od idealne, ali se niko ne žali na to.
  • Telefon ima AMOLED panel nove generacije, tako da je nivo treperenja ovde 1920 Hz, odnosno toliko visoka frekvencija da oko više ne može da primeti. Prijatno je raditi sa takvim ekranom pri slaboj osvetljenosti. Ekran je sertifikovan od strane TUV Rheinland da ne sadrži plavo svetlo koje je štetno za oči kada je uključen odgovarajući režim.
  • Ekran ima dinamičku brzinu osvežavanja od 60 – 90 – 120 Hz. Nejasno je kada ekran radi na 90 Hz. Video 60 Hz, podešavanja skrolovanja ili pretraživač 120 Hz.
  • Naravno, tu je i AlwaysOnDisplay. Zanimljivi dizajni, čak možete koristiti i svoje fotografije.
  • AlwaysOn ekran radi 10 sekundi, a zatim zaspi, budi se kada dodirnete ekran.

Performanse

Performanse su obezbeđene skupom čipseta MediaTek Dimensity 8050, 8 GB RAM-a i disk jedinice od 512 GB, iz kojih se može dodeliti do 8 GB virtuelne RAM-a.

TECNO CAMON 20 Premier 5G postao je prvi telefon sa čipsetom MediaTek Dimensity 8050. Dimensity 8050, napravljen korišćenjem 6 nm procesne tehnologije, smatra se pre-flagship čipsetom, kao i vrhunski modeli, ima super-performanse tzv. Arm Cortex-A78 jezgro sa frekvencijom od 3 GHz. Takođe postoje još 3 Arm Cortex-A78 jezgra koja rade na frekvencijama do 2,6 GHz i 4 energetski efikasna Arm Cortex-A55 jezgra. A za grafiku je odgovoran Arm Mali-G77 GPU.

Pre svega, čipset je dizajniran za snimanje i obradu fotografija i video zapisa, tako da postoji osećaj da je napravljen specijalno za TECNO CAMON 20 Premier 5G.

U AnTuTu 10 testu, telefon postiže skoro 700 hiljada poena. I u drugim testovima radi dobro. Telefon ima režim igranja, što neznatno poboljšava performanse. Ispod su dva testa - jedan u normalnom režimu, drugi u režimu igre.

Na snimku ekrana AnTuTu testa obratite pažnju na grafikon temperature. Iako TECNO ističe „trostepeno rasipanje toplote sa polimer grafenom“ i kaže da se sistem hlađenja sastoji od grafena, visokopolimernog gela i tečnog bloka, telefon doživljava primetno smanjenje performansi. Ispod su dva testa - jedan u normalnom režimu, drugi u režimu igre.

Glavni konkurenti za ovaj TECNO model su verovatno bili Galaxy A54 i Redmi Note 12 Pro. Ovi telefoni imaju slične cene i pozicioniranje. TECNO se pobrinuo da ih CAMON 20 Premier 5G pobedi u sintetičkim testovima.

U principu, telefon se može smatrati telefonom za igre. Čipset ima visoke performanse, pa čak i sa prigušivanjem omogućava vam da igrate bez kašnjenja ili zamrzavanja.

Genshin Impact je dobar za igranje na visokim podešavanjima. Igra je, inače, već nerealna po veličini - na početku se mora preuzeti 23 GB resursa.

CAMON 20 Premier 5G ima panel za igre. Korisne opcije uključuju blokiranje obaveštenja, snimanje ekrana i mogućnost zaključavanja ekrana bez zatvaranja igre. Ovo može biti korisno u nekim igrama.

Kamera

CAMON serija su prvenstveno foto telefoni. Čak je i naziv CAMON skraćenica za CAMera ON.

A u CAMON 20 Premier 5G kamera je zaista neobična:

  • 50 MP, f/1.8, 23 mm (širokougaoni), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, laserski autofokus, optička stabilizacija implementirana preko senzora pokretne kamere
  • 108 MP, f/2.2, 13 mm, 115˚ (ultra-širokougao), PDAF
  • 2 MP, f/2.4, (dubina)

TECNO posebno naglašava da je optička stabilizacija u telefonu implementirana kroz pomeranje matrice. Postoje dve vrste optičke stabilizacije. Prvi je kada se kompenzacija za drhtanje ruku javlja zbog sočiva, drugi - zahvaljujući motoru koji pomera matricu. Druga opcija je komplikovanija, skuplja, ali bolja. Na primer, brzina podešavanja sočiva je do 1000 pokreta u sekundi, dok je stabilizacija senzora do 5000 pokreta u sekundi.

Na tržištu nema mnogo telefona koji koriste optičku stabilizaciju pomoću pomeranja senzora. To su uglavnom vodeći modeli kao što je iPhone 14 Pro.

Na jednoj od prezentacija, TECNO je rekao da sarađuje sa Samsungom na fotografiji. Stoga nije iznenađujuće što su oba senzora (50 MP i 108 MP) iz Samsunga.

Naravno, ono što vam upada u oči je neverovatna odluka da koristite senzor od 108 MP kao ultra-širokougaonu kameru. Poređenja radi, konkurenti imaju senzore od 8 ili 12 MP. Ono što je još više iznenađujuće je da TECNO na svojoj web stranici takođe spominje 108 MP modul kao makro kameru. Odmah ću reći da su makro fotografije zanimljive, ali morate se pozabaviti njima prilikom snimanja.

Podrazumevano, kamera ima omogućenu veštačku inteligenciju ali verovatno je bolje da je isključite jer fotografije su previše veštačke.

Telefon ima tri režima: 0,5x - 1x - 2x. Ovaj drugi je crop top, ali dobrog kvaliteta.

Da bismo testirali telefon, obišli smo sve crkve koje su ostale posle Finaca u Viborgskom okrugu Lenjingradske oblasti.

Najživopisnija je primorska crkva, ranije poznata kao Koivisto. Nikolaj II je došao u ovu crkvu skoro odmah nakon izgradnje. Najzanimljiviji je fragment originalnog krova pronađen u muzeju. Jedan krovni lim je lokalno proizveden, a drugi je iz američke kompanije. Iznenađujuće, početak 20. veka, na drugoj strani planete i iz nekog razloga, lim je donet iz SAD. Još jedna zanimljivost u Primorskom je pristanište gde je porinut prvi nuklearni ledolomac u SSSR-u. U blizini Primorska postoji iznenađujuće mesto za Finski zaliv, gde odmah počinje dubina, pa su odlučili da tamo porinu brod na nuklearni pogon kako bi komotno testirali kako radi u blizini obale.

Zelenogorska crkva je najbolje očuvana. Uzgred, i dalje radi. Pa, Viborg je, kao i uvek, prelep. Grad se aktivno obnavlja, što je dobra vest.

Za noćno fotografisanje, otišli smo u VDNKh jer u Sankt Peterburgu noć kategorički odbija da padne. Ne noć, već ovo:

Imajte na umu da Camon 20 Premier 5G omogućava noćno fotografisanje sa ultra-širokougaonom kamerom.

Par primera makro fotografije.

Selfi fotografije.

Telefon ima univerzalnu kameru koja svog vlasnika neće izneveriti u gotovo svakoj situaciji. Noćni snimci su posebno dobri.

Trajanje baterije

Baterija od 5000 mAh i adapter od 45 W. Za pola sata telefon se puni do 50%, a potpuno punjenje traje nešto više od sat vremena. Za sat vremena telefon dostiže 96%, a zatim za još 10 minuta polako dostiže 4 procenta.

Trajanje baterije je tipično za savremeni telefon. Oko 8 sati rada ekrana pri maksimalnoj osvetljenosti u ručnom režimu u testu Android PC Mark. Da vas podsetimo da je maksimalna ručna osvetljenost 500 nita. A u automatskom režimu, pametni telefon ubrzava do skoro 700 nita.

Komunikacija i školjka

Za ovu stavku, kompletan set:

  • Snimanje poziva
  • VoLTE, VoWiFi, LTE agregacija frekvencija
  • Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2
  • FM radio
  • NFC
  • Android 13
  • Postoji funkcija za reprodukciju YouTube-a sa isključenim ekranom

Imamo pregled osnovnih mogućnosti HiOS ljuske na kojoj telefon radi.

Zaključak

TECNO CAMON 20 Premier 5G je odličan svestrani telefon iako će pre svega privući pažnju ljubitelja mobilne fotografije. Glavni konkurent je Galaxy A54, koji ima svetliji ekran, ali su kamere i performanse znatno inferiornije. Za Galaxy postoji dugoročna podrška (4 verzije Androida, 5 godina bezbednosnih zakrpa), dok TECNO ne otkriva svoju politiku ažuriranja.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025