Mix Fold 2 2022
2022. godina
8.02" OLED 120Hz, 88.4% body
63% Gen 1, Android 12
RAM 12 GB, INT 256GB, EXT nema
67W, 4500 mAh Neizmenjiva
3 kamere, max 50MP
 
 
Test mobilni telefon Xiaomi Mix Fold 2
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Xiaomi Mix Fold 2. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Xiaomi Mix Fold 2 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Sadržaj isporuke

  • Telefon
  • Punjač 67W
  • Spojnica za SIM ležište
  • Maska za zadnji panel sa držačem
  • Uputstvo

Specifikacije

Dimenzije i težina161,1 x 144,7 x 5,4 mm - otvoreno
161,1 x 73,9 x 11,2 mm - zatvoreno 262 grama
MaterijalAluminijumski okvir, staklo napred i pozadi (Corning Gorilla Glass Victus)
EkranSpoljni ekran 6,56 inča, FHD+ 2520×1080 piksela, 21:9, AMOLED, 120 Hz, automatska kontrola osvetljenja, zaštitno staklo Corning Gorilla Glass Victus, 2.5D staklo, AlwaysOnDisplay, osvetljenost do 1000 nita (550 nita u ručnom režimu)
Unutrašnji ekran 8,02 inča, 1914x2160 piksela (4:3,55), 360 ppi, LTPO2 OLED, automatska kontrola osvetljenosti, AlwaysOnDisplay, HDR10+, brzina osvežavanja 120 Hz (1-120 Hz), adaptivni režim, Schott UTG100 staklo, maksimalno do 1300 nita, HDR10+
Operativni sistemGoogle Android 13, MIUI14 Fold
PlatformaSnapdragon 8+ Gen.1 (4G verzija), 4nm, Adreno 730
Memorija12/256, 12/512 GB, 12/1 TB, UFS 3.1
Bez memorijskih kartica
LPDDR5 RAM
Bežični interfejsiWi-Fi a/b/g/n/ac, Wi-Fi 6, dvopojasni, Bluetooth 5.2, NFC 4G: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19,
20 , 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42
5G: 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA
SIMNanoSIM (dve fizičke kartice)
NavigacijaGPS/Beidou/Galileo - GPS sa dva opsega
Senzori i konektoriUSB Tip C (USB 3.1), USB OTG, IR port
Akcelerometar, senzor blizine, senzor svetlosti (RGB), žiroskop, geomagnetni senzor, barometar, kompas
Senzor otiska prsta ugrađen bočno
Otključavanje licem
Glavna kameraGlavna: trostruka kamera
Glavna: 50 MP, F1.8, PDAF, OIS
Ultraširoka: 13 MP, F2.4
Telefoto: 8 MP, F2.6, OIS, Dual Pixel PDAF, optički zum x2
Prednja kamera20 MP, bokeh efekat, razni dodatni efekti
BaterijaLi-Po 4500 mAh
Brzo punjenje 67 W, 100% za 40 minuta PD 3.0;
KC4.0
Stepen zaštiteNe
BojeCrna, zlatna
ZvukDolby Atmos, dva zvučnika
Sistem plaćanjaHuawei Pay
Flex ModeNe
DeX režimNe

Pozicioniranje

Xiaomi pokušava da aktivira u premium segmentu telefona sa fleksibilnim ekranima i sustigne Samsung, kompaniju koja je stvorila tržište uređaja ove vrste. U prvoj fazi Xiaomi je pokušao da impresionira maštu uređajima koji se mogu sklopiti nekoliko puta, onda je prevagnuo pragmatizam, počele su da se pojavljuju kopije Galaxy Folda, u kojima su poboljšani određeni parametri. Očekivalo se da će Xiaomi uređaji ponuditi više od Samsungovih a da će koštati isto ili čak malo jeftinije.

Druga generacija Mix Fold je samo pokušaj da se takav uređaj dovede na tržište, pojavio se krajem leta 2022. godine i deluje kao antagonist za Galaxy Fold4. Ako pratite specifikacije, onda su uređaji blizu, a Mix Fold2 pobeđuje zbog velikog spoljnog ekrana, ogromnog unutrašnjeg ekrana i tankog kućišta. Ako se zadubite u sitnice, ispostavlja se da su uređaji, blago rečeno, različitih nivoa i klasa. Dakle, u Xiaomi nema zaštite od vode, nema prednje kamere na unutrašnjem ekranu, nema punopravnog Flex režima i gomile drugih stvari koje razlikuju iste Samsung uređaje. Ako dodamo ovde tradicionalno sirovi softver iz Xiaomia sa malim, ali dosadnim greškama i dobijemo konkurenta koji to nije. Ovo objašnjava činjenicu da na mnogim tržištima Xiaomi radije ne prodaje ovaj model, fokusirajući se na prodaju u Kini, gde je percepcija brenda na maksimalnom nivou i takve „sitnice“ se mogu oprostiti.

Ovaj uređaj je za Xiaomi fanove, tehnološke entuzijaste koji traže maksimalnu veličinu unutrašnjeg ekrana u takvom uređaju. Nije baš velika publika, ali postoji. Testiramo ovaj uređaj kako bismo tačno razumeli gde se Xiaomi nalazi u trci proizvođača telefona sa fleksibilnim ekranima.

Dizajn, dimenzije, kontrole

Telefon ima dimenzije 161,1 x 73,9 x 11,2 mm kada je zatvoren i prilično je tanak, sličan obliku Galaxy S23 Ultra. U rasklopljenom stanju, debljina je 5,4 mm, što nije loše. Zbog širine trpi ergonomija, teško je držati uređaj u jednoj ruci, ivice se zarivaju u ruku, uprkos zaobljenju.

Materijali koji se koriste su tipični za takve uređaje: aluminijumski ram, Corning Gorilla Glass Victus na prednjoj i zadnjoj ploči, satenska obrada na zadnjoj strani, mat površina, bez otisaka ruku.

Model je prvobitno bio dostupan u dve boje - crnoj i zlatnoj. Kasnije su se pojavile dodatne boje, na primer srebrno kućište.

Uprkos činjenici da polovine imaju udubljenja, otvaranje uređaja nije baš lako, potrebno je malo truda. Ovo je problem modela u kojima se polovine nalaze blizu jedna drugoj, nema zazora. U svakom slučaju, ovo je uređaj za rad sa dve ruke, nemoguće je rukovati njime jednom rukom, čak i kada je zatvoren.

Komplet uključuje preklop na zadnjoj ploči, uklanja izbočeni blok kamere. Napravljen od eko kože, ima postolje - odlična opcija za one koji će aktivno koristiti uređaj. Čak i otvoreni uređaj se može postaviti na postolje poklopca, na primer, možete gledati film. Otvaranje uređaja je mnogo lakše sa futrolom.

Idemo kroz kontrole. Zvučnici se nalaze na donjem i gornjem kraju, prilično su glasni i dobro čujni. Na donjem kraju se nalazi i USB Tip C konektor, dok su infracrveni port i slot za dve NanoSIM kartice na vrhu. Mikrofoni se takođe nalaze na krajevima.

Na desnoj strani nalazi se upareni taster za jačinu zvuka, u njemu se nalazi i dugme za uključivanje/isključivanje i senzor otiska prsta. Senzor otiska prsta radi dobro, ovde nema zamerki.

Spoljni ekran 2.5D, ima zaokruživanje na desnoj strani. Kao rezultat, ovde se primete otisci prstiju, a ako stavite uređaj sa ekranom nadole, postepeno će se pojaviti ogrebotine, koje su jasno vidljive na svetlu. Za one koji vole da lepe zaštitno staklo, ovaj oblik ekrana će biti problem. Ali to daje uređaju određeni šarm.

Otvaramo uređaj, unutrašnji ekran izgleda ogroman! Prvo što primetite je nedostatak kamere na unutrašnjem ekranu, ona jednostavno ne postoji. Zbog toga su svi video pozivi samo sa eksternim ekranom, korišćenje unutrašnjeg ekrana za ovo neće raditi. Šteta, jer je velik i zanimljiv.

Oko ekrana je plastični umetak, prilično je pouzdan. Ali postoji jedno „ali“: kada počnete da otvarate uređaj, pojavljuju se rupe između kućišta i ekrana na mestu zatvarača, ovo mesto nije ni na koji način zaštićeno i prašina može da dospe tamo. Svi proizvođači su ovo mesto učinili zaštićenim.

Uređaj nema nikakvu zaštitu od vode, čime se Xiaomi nekoliko godina unazad.

Na ekranu je zaštitni film. Rad olovke na ekranu nije podržan, ovo je normalan ekran.

Zaključak, materijali su dobri ali su dimenzije uređaja velike, a njegova debljina nije prednost - previše je širok i masivan. Možete raditi samo sa dve ruke. Flex režim, kada možete delimično da otvorite uređaj, ovde nije obezbeđen (možete to da uradite, ali jednostavno nećete imati nikakve koristi, a opruga će nastojati da ga otvori u potpunosti).

Ekran

Odličan spoljni ekran, evo njegovih specifikacija: spoljni ekran 6,56 inča, FHD + 2520 × 1080 piksela, 21:9, AMOLED, 120 Hz, automatska kontrola osvetljenja, zaštitno staklo Corning Gorilla Glass Victus, 2.5D staklo, AlwaysOnDisplay, osvetljenost do 1000 nita (550 nita u ručnom režimu).

Pred nama je običan pametni telefon sa tipičnom geometrijom, na njemu je udobno raditi, a čak i nema potrebe da otvarate uređaj. I ovo postaje minus, većina zadataka se lako rešava na spoljnom ekranu. Zašto onda interni? Pritom, teško je, ako ne i nemoguće, odgovoriti na poruku u pokretu ili uraditi nešto na spoljnom ekranu jednom rukom.

Pogledajmo specifikacije unutrašnjeg ekrana: 8,02 inča, 1914x2160 piksela (4:3,55), 360 ppi, LTPO2 OLED, automatsko podešavanje svetline, AlwaysOnDisplay, HDR10+, brzina osvežavanja 120Hz (1-120Hz), adaptivni režim UTG Schott, staklo, do 1000 nita (max do 1300 nita), HDR10+.

Luksuzan dijagonalni ekran, veći od ekrana Fold4.

I ovde možemo reći da je to prednost iz koje proizilaze svi nedostaci - neudobnost uređaja, njegova masivnost. Možete podesiti temperaturu boje ekrana, promeniti druga podešavanja, sve je standardno.

Generalno, ekran je kvalitetan, pozadinsko osvetljenje je dobro. U sredini postoji pregib, ali udubljenje se ne oseća prstima, ne ometa rad uređaja.

Baterija

Baterija je podeljena na dve polovine uređaja, ukupan kapacitet je 4500 mAh (nominalna vrednost je 4400 mAh). Komplet uključuje punjač od 67 W, možete napuniti uređaj do 100% za 40 minuta.

Ako uzmete punjenje treće strane na 65 W, onda će potpuno punjenje trajati 87 minuta, u prvih pola sata uređaj će biti napunjen za 53%.

Uređaj nema bežično punjenje (previše je komplikovano i skupo, dizajn je pojednostavljen gde god je to moguće).

Vreme rada uređaja je približno jedan radni dan, pod uslovom da aplikacije rade u pozadini. Podešavanja uštede energije su drakonska, obaveštenja se ne primaju od aplikacija (!), podaci se ne sinhronizuju u pozadini. U proseku se dobija 4 sata rada ekrana pod normalnim opterećenjem. Slično kao drugi uređaji ovog formata.

Komunikacija

Uređaj ima dvopojasni Wi-Fi (Wi-Fi 6), Bluetooth verzija 5.2, NFC je prisutan, sve radi dobro.

Što se tiče navigacije, sve je takođe veoma dobro (GPS / A-GPS / GLONASS / Beidou), hladan start na gradskim ulicama traje 2-3 sekunde, tačnost navigacije je odlična, nema pritužbi.

Memorija, čipset, performanse

Izvesno razočarenje je to što model izlazi na prethodnoj verziji čipseta – Snapdragon 8+ Gen.1 (4G, i samo), poklapa se sa modelom Fold4. Ovde je važan dobro poznati čipset, hlađenje procesora. Nije optimalan za igre, uređaj se zagreva pod opterećenjem, baš kao Honor Magic Vs na istom čipsetu.

Pogledajte sintetička merila.

A ovako izgleda memorija.

Postoje opcije modela za 12/256, 12/512 GB i 12/1 TB, nema memorijskih kartica. Interfejs je brz.

Kamera

Interfejs i podešavanja kamere su dobro poznati sa drugih uređaja kompanije, ovde nema značajnih promena.

Prednja kamera je 20 megapiksela, kvalitet je prosečan, pogledajte primere fotografija.

Modul glavne kamere se formalno poklapa sa onima kod većine modela iste vrste, barem u smislu rezolucije. Ali u poređenju sa drugim telefonima sa fleksibilnim ekranima, Xiaomi kvalitet slike je loš.

U pogledu kamere, ovo je veoma slab uređaj. Ni blizu vodećeg nivoa. Pogledajte primere fotografija.

Softver – karakteristike

Za početak, uređaj je opremljen Android 13 i MIUI Fold 14. Možete da otvorite jednu ili dve aplikacije u iskačućem prozoru, pokreti se koriste za kontrolu i nisu intuitivni. Treba se naviknuti. Postoji uobičajena podela ekrana na dve aplikacije.

Xiaomi vodeći model ima brojna podešavanja, ali ima i propusta.

Na primer, u odeljku „Baterija“ prikazuje se potrošnja energije i vreme tokom kojeg pametni telefon radi. Kada se telefon isprazni, korisnik ga stavi na punjenje i ne uključi odmah uređaj. Kada se kasnije uključi, prikazuje da je radio sve vreme, nije resetovao brojač vremena rada. Sitnica? Nesumnjivo. Ali percepcija uređaja sastoji se od takvih sitnica.

Podrška za fleksibilni ekran uključuje različita podešavanja softvera, posebno ovde možete minimizirati aplikacije, pomerati ih po velikom ekranu. Dobra stvar u teoriji, koja, međutim, nema baš intuitivan interfejs, morate se naviknuti na to. Deluje kao da Xiaomi nije testirao ovaj režim u stvarnim aplikacijama.

I sledeća stvar se dešava, na Telegramu odete na traku za pretragu, pronađete osobu kojoj želite da pišete, kliknete na ime i ubacite se u opštu listu. Ne možete da započnete ćaskanje. Morate zatvoriti Telegram, ponovo ga otvoriti i onda sve počinje da radi. Ako ne koristite funkciju minimizacije aplikacije, neće biti problema.

Postoji problem i kod povezivanja bežičnih slušalica - od vas će biti zatraženo da ažurirate Bluetooth aplikaciju (arhitektura je takva da je svaka funkcija posebna aplikacija i može se ažurirati). Sve je u redu, ali u nekom trenutku dolazi do sukoba sa satom koji je istovremeno povezan sa telefonom (brend koji nije Xiaomi, ali podržava Android).

Sve ove „sitnice“ ne bi trebalo da se dešavaju kod proizvoda u ovom cenovnom rangu. Ali se dešavaju. Zašto? Odgovor je jednostavan - uređaj nije detaljno testiran, lakše je i jeftinije popraviti ono što korisnici pronađu. I možete brže izbaciti telefon na tržište. Softver je slaba tačka Xiaomi-a, uprkos bogatstvu podešavanja, nikada ne možete biti sigurni da će sve raditi.

Utisak

Što se tiče kvaliteta komunikacije, jačine poziva, sve je u redu, vibracija je prilično slaba, utiče masivnost tela. Unutrašnji ekran je dobar ali uređaj ima visoku cenu za obno što nudi. Osuđen na neuspeh. Mnogo grešaka, malih i velikih. Veoma slab set kamera i kvalitet konačnih slika, video - nije za ovaj nivo uređaja. Potpuno isti nedovršeni softver, nedostatak tipičnih čipova koje očekujete od takvog modela. Bez bežičnog punjenja, bez vodootpornosti, bez fleksibilnog režima, čudan dizajn ekrana sa prazninama. Lista nedostataka je duga.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024