
Kompletan test Alcatel C651
Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo
Alcatel do sada nije imao u ponudi modele na preklop, pa su mnogi pojavu takvih modela povezali sa početkom saradanje sa kompanijom TCL. Prvi talas ovakvih proizvoda je ipak isplanirao i razvio sam Alcatel i model C651 je prvi model u ovom segmentu (kao novi model, Alcatel 835 se razlikuje od ostalih modela po nekim funkcijama). Proizvođač je krenuo već utabanim putem i široko poznati model 756/757 pretvorio u model na preklop. Dizajneri su primenili neobične promene da bi korisnici zapamtili ovaj model.

Dimenzije telefona su tipične za ovu klasu uređaja i iznose 90 x 48 x 23.5 mm, masa iznosi 93 grama. Spoljašnji ekran je rotiran za 45 stepeni u odnosu na kućište telefona i ima standardnu horizontalnu orijentaciju teksta. Na prvi pogled učinilo nam se da je ovakva orijentacija spoljašnjeg ekrana veoma neugodna ali zapravo u praksi nije bilo nikakvih problema. Ekran je rezolucije 96 x 25 piksela, jedna linija je namenjena za ikone, dok se u drugoj liniji prikazuje datum i vreme, odnosno broj (ime ako postoji u imeniku) onoga ko Vas zove. Ekran je invertovan, što znači da su na njemu prikazana bela slova na crnoj pozadini i izgleda veoma prijatno. Možete podesiti da se na njemu prikaznuje animacija koja se sastoji od kvadrata koji se pomeraju i podseća na ponašanje ekvilajzera u toku reprodukcije muzike. Svi karakteri se dobro vide čak i kada je pozadinsko osvetljenje isključeno. Mana ovog ekrana je njegovo ograničenje u prikazu informacija. Broj telefona se obično sastoji od 11 brojeva, dok na ekranu može biti prikazano 10 simbola, pa se broj koji je prikazan non-stop skroluje. Isti efekat se javlja i kada je prikazano ime koje je duže od 10 simbola.


Kada priključite slušalice na spoljašnjem ekranu će biti prikazana lista 20 poziva, što je veoma ugodno pošto ne morate da otvarate telefon.


Možete menjati maske ovog telefona, po organizaciji ova karakteristika je slična kao kod Sony Ericsson Z600 modela. Gornji deo maske se veoma lako skida i postavlja. Kada postavite novu masku ona će biti pričvršćena i neće se pomerati pošto je konstrukcija veoma pouzdana; u standardnom paketu se nalazi dodatna maska. Standardna maska se sastoji iz kombinacije dve boje, jedne neutralne i jedne jarke (sive i crvene, na primer). Nećete imati problema u kasnijem nalaženju dodatnih maski.

Sem spojenih tastera za kontrolu jačine zvuka na telefonu ne postoje nikakvi drugi spoljašnji tasteri. Sa gornje strane telefona nalazi se utičnica za slušalicu koja je pokrivena gumenim čepom. Pored te utičnice nalazi se potpuno funkcionalni infracrveni port. Sa zadnje strane nalazi se sočivo VGA kamere. Ovakav raspored sočiva kamere je rezultat kompromisa, pošto se može desiti da poklopite sočivo prstom dok fotografišete.


Gornji deo telefona je manji od donjeg dela, što je neobično. U prvih par minuta korišćenja telefona učinilo nam se da je takav dizajn neugodan, mada je svakodnevno korišćenje telefona pokazalo da je situracija sasvim suprotna. Telefon možete otvarati bez potrebe korišćenja obe šake.


Glavni ekran je sličan kao kod Alcatel 756/757 modela, ali proizvođač tvrdi da je ovde u pitanju ekran koji može da prikaže do 65.536 boja, tako da dolazimo do zaključka da su karakteristike ekrana modela 756 (koji po specifikaciji može da prikaže do 262.144 boje) promenjene u poslednjem trenutku iz marketinških razloga, a ne zbog toga što ekran stvarno može da prikaže taj broj boja. Ovaj model služi kao dokaz tome, pošto je proizvođač shvatio da trka za brojevima neće dovesti nigde. Kvalitet prikaza slike je dobar, pogotovo kada je ekranu prikazan interfejs telefona ili neka od slika koje dolaze uz telefon. Ekran je rezolucije 128 x 160 piksela (dimenzije su 28 x 36 mm) i na njemu može biti prikazano do 9 linija teksta, 4 linije su statusne. U pitanju je ekran STN tipa na kojem će prikaz izbledeti kada se telefon nađe na suncu, ali će informacije biti i dalje čitljive.

Tastatura je napravljena od plastike, navigacioni taster se koristi i kao OK taster. Pre nego što je telefon predstavljen odlučeno je da se za kameru iskoristi taster C umesto da postoji izdvojen taster. Nekima se može desiti da slučajno pritisnu taster C što će dovesti do uključivanja kamere. Tastatura je prosečnog komfora ali nije bilo nikakvih problema u toku rada sa telefonom. Pozadinsko osvetljenje je zelene boje, nije previše svetlo ali neće Vam smetati da pročitate oznake karaktera kada se telefona nalazi na svetlom suncu.

Baterija je Li-Ion tipa i kapaciteta je 650 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 290 sati u mirovanju i do 4.5 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 2 dana bez punjenja baterije u toku kojih smo ga 35 minuta koristili za razgovore i do 20 minuta za ostale funkcije. Možete smatrati da prosečna autonomija telefona 2 dana, pošto će raditi duže samo ako budete značajno manje razgovarali telefonom. Da bi se baterija telefona u potpunosti napunila potrebno je da telefon bude priključen na punjač oko 1.5 sat.


Meni
Softver telefona je isti kao kod modela 756, bez ikakvih izmena. Glavni meni može biti prikazan na jedan od tri načina. U prvom slučaju ekran može da prikaže tri ikone, u sredini će se nalaziti izabrana stavka i ta ikona će biti animirana. U drugoj varijanti na ekranu je prikazana samo jedna ikona u boji. U trećem slučaju sve stavke menija su prikazane kao male ikone koje su raspoređene u četiri reda po tri ikone u svakom redu. Najreprezantativnija je druga varijanta i tu su ikone veoma dobro nacrtane i prikazane, što nije slučaj sa ostale dve varijante.





Telefon ima 4 MB interne memorije koja je dinamički deljena. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva, tasterima možete dodeliti određene funkcije, pa im tako možete pristupati pritiskom na jedan taster.




Funkcije u podmenijima su predstavljene u obliku listi i sortirane su tematski. Najbolji način da se ovo objasni je preko SMS poruka. Kada otvorite taj meni na vrhu ekrana će biti prikazane ikone među kojima će biti izabrana "Write message", odnosno Pisanje poruke. Tip poruke možete izabrati u listi. Da bi pročitali poslate odnosno primljene poruke morate da pomerite džojstik horizontalno, pa će biti prikazana nova lista. Na prvi pogled takva organizacije menija deluje komplikovano ali ćete se veoma brzo navići pošto je veoma logična; meni više nije prenatrpan kao neki modeli drugih proizvođača. U celini, dobro osmišljeni meni je ostavio veoma dobar utisak. Slično tome, u meniju za slike izdvojene su stavke za slike i za ikone.

Imenik. Memorija telefona je podeljena u nekoliko direktorijuma. Postoji poseban direktorijum za kontakte čiji se podaci nalaze na SIM kartici, a pored njega su Vam na raspolaganju Generalni, Poslovni i Privatni direktorijumi. Korisnik možete kreirate direktorijume po svom nahođenju, oni služe za razvrstavanje kontakata. Nekim direktorijumima možete dodeliti i melodije, ali to ne možete uraditi za kontakte ponaosob.













Za svaki kontakt na raspolaganju su Vam 26 polja, kao što su ime i prezime, do 7 brojeva telefona, dve e-mail adrese, URL, nadimak, datum rođenja, ime kompanije, zanimanje, adresa, grad, poštanski broj, država i nekoliko beleški. Jedini nedostatak je da dok dodajete unose moraćete da prolazite kroz sva polja, zato što verovatno nećete odmah videti traženo polje. Za neke kontakte možete podesiti i pozivanje glasom. U glavnoj listi možete pretraživati kontakte po prvom slovu.
Kontaktima možete dodeljivati slike ili video snimke, za šta možete iskoristiti i već postojeći materijal. Telefon podržava rad sa JPG, GIF, aGIF, PNG, BMP fajlovima. Podržane ekstenzije za video snimke su 3GP (H263/AMR, MPEG4), MP4.
Nema limita po pitanju količine kontakata pošto sve zavisi od količine slobodne dinamičke memorije.
Poruke. Telefon podržava kako SMS, tako i EMS i MMS standarde. Manipulisanje porukama je standardno i nije bilo nikakvih problema. Možete ubacivati smajlije, slike, melodije i bookmark-ove za WAP stranice u telo poruke. Možete kreirati i slajdove za MMS poruke, ograničenje za veličinu poruke je 100 KB. Poruke možete poslati i na više brojeva telefona odjednom.







Personalizacija. U ovom meniju se nalaze sva podešavanja telefona. Možete izabrati melodije za zvono kao i podesiti glasnoću, kako će meni izgledati, možete izabrati pozadinu koja će biti prikazana na glavnom ekranu. Podešanja uključuju i način kako će Vas telefon obavestiti o nekom događaju - sa vibracijom i melodijom istovremeno, prvo vibracijom pa melodijom ili obrnuto. Postoji dosta podešavanja i svakako ćete naći ono koje Vam najviše odgovara.

Što se ekrana tiče, možete postaviti sliku ili video snimak koji će se prikazivati na njemu, možete podesiti kako će izgledati glavni meni i izabrati neku od kombinacija boja. Na raspolaganju Vam je interesantna funkcija Atmosphere (Atmosfera, kojom možete odjednom podesiti kombinaciju boja, slika i melodija). Dok pregledati ponuđene kombinacije pored menjanja boja moći ćete i da čujete kako će zvučati melodije iz te kombinacije. Naravno, sve ovo možete podešavati i odvojeno.











Lista poziva. U ovoj listi se nalaze informacije o propuštenim, dolaznim i odlaznim pozivima. Tu možete podesiti i sve što se tiče pozivanja glasom.
Brzi pristup. Možete napraviti meni sa brzim pristupom određenim stavkama, kontaktima i Internet adresama.
Alati. U ovom meniju se nalazi organajzer. Kalendar možete pregledati po sedmicama, po mesecima ili možete pregledati samo listu podsetnika. Mesečni pregled je veoma zgodan pošto su podsetnici tada sortirani po datumima, na primer 14.03-20.03, 21.03-27.03, itd. Možete odrediti tip podsetnika - sastanak (možete uneti datum, vreme početka i kraja sastanka, belešku), rođendan (datum i ime) i poziv (možete uneti i podsetnike sa različtim prioritetima i vremenom kada će se isključiti).








U telefonu se nalaze dva alarma, jedan služi samo za određeni datum dok će se drugi aktivirati svakodnevno. Možete iskoristiti i tajmer.



Tu se nalaze jednostavan kalkulator i konverter jedinica.



Možete kreirati i sopstvene melodije unoseći note ili snimanjem sa diktafonom. Ograničenje po snimku je 60 sekundi.



Stavkama u meniju možete dodeliti glasovno komandovanje.
U odeljku Signali biće Vam prikazan lista sastanaka i beleški za koje postoji alarm.

U ovom meniju možete uključiti infracrveni port.
Tips & tricks. U ovom meniju nalaze se saveti kako da što bolje iskoristite telefon.

Servisi. Preko ovog menija možete pristupiti meniju na SIM kartici kao i My One Touch WAP sajtu.

WAP. Telefon koristi pretraživač verzije 2.0.

Igre. U telefonu se nalaze dve preinstalirane igre, jedna je SpeedDevils, druga je Gulo's Tale. Nove igre možete preuzeti sa WAP sajtova.





Album multimedije. Sve slike i melodije se nalaze ovde. Izbor slika i melodija je veoma veliki, tako da prosto ne znate šta da izaberete. Izbor slika i zvukova je takav da prosto nećete moći da se odlučite odakle da krenete. Tu se nalazi i par smešnih video snimaka..




Kamera. Slike možete slikati u rezolucijama od 640 x 480, 352 x 288, 128 x 128, 64 x 64, 32 x 32 and 16 x 16 piksela. Sem toga, slike možete slikati i na taj način što ćete telefon rotirati za devedeset stepeni i prilagoditi rezoluciju tome. U svakom slučaju, slike će biti u JPEG formatu i moći ćete da izaberete tri različita kvaliteta (visoki, standardni i ekonomski).







Ekran telefona se koristi kao optičko tražilo. Interfejs je dobro osmišljen, pa tako parametre možete promeniti uz samo par pritisaka na tastere. Tasteri 1, 2 i 3 služe za određivanje kvaliteta slike. Levi programabilni taster se koristi za izbor boja (da li će slika biti u boji, crno-bela, Sepia, Negativ, tanka ili u konturama).
Pritiskom na taster # brzo menjati rezolucije slika, dok pritiskom na * menjate način rada. Koristeći jedan od načina rada možete kreirati animiranu GIF sliku koristeći 4 sekvencijalna snimka. Jedino ograničenje je rezolucija 128 x 128 piksela. Funkcija je jedinstvena i doprinosi ekskluzivnosti telefona pošto ostali proizvođači još uvek nemaju ništa slično u ponudi.
Još jedan način rada kamere je mozaik. U ovom načinu rada možete uslikati 4 slike rezolucije 64 x 64 piksela i spojiti ih da bi dobili jednu veliku slike rezolucije 128 x 128 piksela.

Telefon ima i tajmer za slikanje sa zadrškom: ne mogu da prosudim koliko je ovo neophodna funkcija, podešavanje ekspozicije je interesantnije. Koristeći tu funkciju kontrolišete osvetljenost slike. U većini slučajeva automatsko podešavanje je sasvim dovoljno.
Možete izabrati foldere u kojima će se čuvati slike koje možete kasnije iskoristiti kao skrinsejvere ili za slanje MMS poruka.
Za slike rezolucija 128 x 128 piksela možete koristi ramove, koji će biti prikazani dok slikate samu sliku. Još jedna specifičnost telefona je da možete sami napravite svoje ramove kao slike PNG formata na računaru i prebaciti ih na telefon. Iako i mnogi drugi telefoni imaju podršku za ramove za slike, nijedan telefon nema takve dodatne opcije.








Kamera telefona poseduje i 8x digitalni zum koji aktivirate pomeranjem džojstika na gore. Kako se slika zumira tako ćete čuti zvuk kao kada zumirate na pravom foto-aparatu.
Fotografije će izgledati veoma dobro na ekranu telefona, kao i na ekranu PC računara. Najveći nedostatak fotografija je u tome što su ivice zamućene.

Primer slike napolju, 640 x 480, 55.1 KB, JPEG
Primer slike napolju, 640 x 480, 40.7 KB, JPEG
Primer slike napolju, 640 x 480, 42.3 KB, JPEG
Primeri slika sa primenjenjim efektima, ZIP arhiva, 139 KB
Primer uveličanih slika, ZIP arhiva, 262 KB
Video snimci se čuvaju u 3GP formatu. Ograničenje po fajlu je 93 KB ili 9 sekundi snimanja (za slanje preko MMS poruka). Video snimak možete snimati dok god imate slobodne memorije u telefonu.

Primer video snimka (3GP, 298 KB)
Primer video snimka (3GP, 93.7 KB)
Video snimak neće biti prikazan preko celog ekrana. U toku reprodukcije dolaziće do preskanja, što je očigledan znak da se procesor telefona ne može izboriti sa opterećenjem. Snimci su veoma dobrog kvaliteta.
Utisci
Model je u potpunosti kopija modela Alcatel 756, pa možemo reći da smo došli i do istih utisaka. Nije bilo nikakvih problema sa kvalitetom prijema signala, osetljivost mikrofona i jačina zvuka preko zvučnika su bili zadovoljavajući, čak i kada smo razgovarali telefonom na ulici. Imate na raspolaganju veliki izbor melodija, ali kako možete postaviti MP3 fajlove kao zvono nema potrebe za tolikim brojem melodija. Zvuk je dovoljne jačine i može se čuti čak i kada se telefon nalazi ispod zimske jakne. Vibracija je sa druge strane osrednje jačine i može se desiti da je propustite. Komunikacije preko spikerfona se može odvijati bez problema.






Nisu podržani MP3 fajlovi, već samo MIDI, SMAF i WAV fajlovi. To što telefon ne podržava MP3 fajlove ne izgleda logično i svakako smanjuje funkcionalnost. Podržane su 40-glasne polifone melodije. Ugao pod kojim se telefon nalazi kada se otvori je slaba tačka Alcatel C651 modela, mikrofon će "hvatati" sve spoljašnje zvuke pa će Vas sagovornik loše čuti u toku razgovora. Baterija je manjeg kapaciteta ali to i nije toliko velika mana. Model se može smatrati konkurencijom modelima Siemens CFX65, Motorola v220 i može se porediti sa njima po karakteristikama. Ovaj telefon će odgovarati mlađim ljudima i učenicima. Izgleda nam kao greška da je u specifikacijama navedeno da je ekran STN tipa, pošto je prikaz identičan kao kod Alcatel 756 modela.