Z800i 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson Z800i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson Z800i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson Z800i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sony Ericsson Z800

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo
USB kabl
Memorijska kartica kapaciteta 64 MB
CD sa programima

Kompanija Sony Ericsson je stekla reputaciju da proizvodi telefone koji imaju maksimalni broj funkcija u svakoj klasi. Prvi 3G model Sony Ericsson Z1010 je svakako privukao mnogo pažnje kupaca. Na ovom mobilnom telefonu su zasnovani mnogi sledeći modeli a i sam je bio uspešan model. Jedina negativna osobina su bile dimenzije pošto je telefon bio veoma veliki, iako se nije razlikovao od ostalih UMTS telefona. Model V800 je druga generacija modela koja je zasnovana na modelu Z1010 ali je prodavan samo u Vodafone mreži. Vremenom je interesovanje za telefon raslo pošto se nije nalazio u svim državama u prodaji a i zbog svoje visoke cene. Interesantno je da što je telefon skuplji to više pažnje privlači, što važi za sve poznate kompanije.

Zbog sve većeg interesovanja iz kompanije Sony Ericsson su najavili model Z800, koji je isti kao model V800 samo što ćete moći da ga kupite u slobodnoj prodaji. Modeli se razlikuju i po softveru koji je kod modela Z800 originalan i nije urađen u Vodafone stilu. Pokušaji operatera da u sve modele koje distribuira postavi jedan izgled menija je doveo do toga da korisnik želi da se otarasi tog menija. U većini slučajeva originalni meni bolje izgleda i više odgovara većini ljudi. Još jedna prednost je to što u tom slučaju neće dolaziti do grubih grešaka i ima čak i nekih unapređenja. Kao najveće unapređenje treba pomenuti algoritam za procesiranje fotografije snimljenih integrisanom kamerom i poboljšani kontrast ekrana. Ne možemo reći da su fotografije nekoliko puta bolje zahvaljujući softveru modela Z800 ali su mala unapređenja svakako primetna.

Dimenzije telefona su ostale velike i iznose 102 x 49 x 23.6 mm uz 128 grama. U poređenju sa modelom P900 primetićete da je Z800 malo kraći ali je i deblji. Ove dimenzije su sasvim prihvatljive za moderni 3G telefon ali će krajem leta 2005. godine svakako biti velike, kada će se na tržištu naći veliki broj 3G telefona malih dimenzija. Telefon bez problema možete koristiti svakodnevno, možete ga nositi bez problema u džepu jakne ali je preveliki za džep košulje. Ovo je tipičan telefon namenjen korisnicima muškog pola.

Za razliku od modela Z1010 i većine modernih 3G telefona proizvođač nije ugradio unutrašnju kameru za video razgovore već je glavnu kameru postavio na mehanizam za rotiranje. Ovakva konstrukcija podseća na telefone Koreanskih proizvođača koji sličan dizajn koriste već par godina unazad. Na taj način možete sačuvati sočivo kamere od ogrebotina i prašine, tako što ćete ga sakriti. Sa obe strane sočiva nalaze se svetlosne diode (3 na svakoj od strana) koje služe kao blic. LE diode možete iskoristiti i kao lampu, uključujete ih posebnim tasterom koji se nalazi na desnom boku telefona.

Dimenzije modula za kameru su odgovarajuće za CCD matricu ali ipak ona nije primenjena iz marketinških razloga. Ako Vam je potreban maksimalan kvalitet fotografija onda pogledajte model S700. Sličan razlog su koristili stručnjaci za tržište kada je birano kakva će kamera biti ugrađena u model Z800.

Spoljašnji ekran je cSTN tipa i može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji 101 x 80 piksela. Ekran će biti praktično nečitljiv kada se telefon nađe na suncu što je tipično za ekrane ovog tipa. Nije bilo sličnih problema kada smo telefon koristili unutar prostorije. U toku dolaznog poziva na tom ekranu će biti prikazana slika pozivaoca koju možete bez problema razaznati i pored toga možete videti i broj telefona. Statusni indikator se nalazi ispod spoljašnjeg ekrana, tu se nalazi i prorez za zvučnik preko kojeg se reprodukuju melodije.

Dva odvojena taster za kontrolu jačine zvuka se nalaze na levom boku telefona, gde se nalazi i infracrveni port kojeg možete prepoznati po crnoj plastici. On se nalazi skoro na ivici telefona što ponekad može biti neugodno, naročito kada pokušavate da postavite drugi telefon sa infracrvenim portom na tu stranu radi razmene podataka. Sa druge strane, lakše je razmenjivati podatke kada se telefoni nalaze u rukama.

Standardna utičnica se nalazi sa donje strane, ovaj model podržava ceo spektar dodataka. Taster za aktiviranje lampe i poseban taster za aktiviranje kamere se nalaze sa desne strane. Kameru možete koristiti i kada je telefon zatvoren, bez ikakvih specifičnosti.

Telefon možete otvoriti jednom šakom ako imate velike šake inače će Vam biti neugodno. Kada otvorite telefon ugledaćete veliki TFT ekran koji može da prikaže do 262.144 boja u rezoluciji 176 x 220 piksela. Namerno nije ugrađena ista matrica kao kod modela S700 da bi se napravile razlike između modela.

Kada se telefon nađe na suncu prikaz na ekranu će izbledeti ali će ipak moći da se razazna. Kvalitet prikaza slike je veoma visok i slika izgleda glatko i svetlo. Ipak, ekran je lošiji od ekrana Samsung i Sharp modela. Pri poređenju fotografija modela Samsung Z110 i Sony Ericsson Z800 vidi se da je ekran modela Z800 lošiji. Boje nisu svetle dok su mali elementi na slici previše oštri pa stvaraju neugodan osećaj. Ako telefone ne posmatrate jedan pored drugog nećete primetiti nikakvu razliku već će samo direktno poređenje otkriti razlike. Po pitanju kvaliteta ekrana ovaj telefon nema mnogo konkurentnih modela.

Bilo je dovoljno mesta za tastaturu pa tako nije moralo da se štedi na dimenzijama tastera. Dimenzije tastera su prosečne i dobro su udaljeni jedan od drugog. Iznad tastature se nalazi 4-smerni navigacioni taster u okviru koga se nalazi taster OK.

Numerička tastatura je postavljena duboko u telo pa su tako tasteri "mekani" i imaju mali hod. Ovo sve zajedno stvara prijatan osećaj pri pozivanju telefonskog broja ali tastatura nije ugodna kada treba pomoću nje otkucati poruku.

Proizvođač tvrdi da telefon podržava Memory Stick Pro DUO memorijske kartice ali nismo uspeli da pronađemo prorez za te kartice na spoljnoj strani telefona. Ovo je očigledno nasleđeno od starijih modela kada ste morali da skidate poklopac sa zadnje strane i da menjate karticu. Izmena kartica "na živo" funkcioniše bez problema, podržane su kartice bilo kog tipa pa zahvaljujući svemu tome telefon možete koristiti za reprodukciju MP3 fjalova.

U telefonu se nalazi Li-Pol baterija kapaciteta 900 mAh (oznaka je BST-33). Prema podacima proizvođača ovaj telefon može raditi do 240 sati u mirovanju i do 10 sati ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 4 dana bez punjenja u toku kojih smo ga za razgovore koristili jedan sat i takođe jedan sat za ostale funkcije dnevno. Ako bi manje koristili telefon autonomija bi se povećala na 5-6 dana. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je oko 2 sata punjenja. Treba napomenuti da je Z800 pobednik u svojoj klasi što se tiče trajanja baterije pošto ima dvostruko bolje karakteristike od rivala.

Meni

Tehnološki telefon je u potpunosti kopija poslednjih modela kompanije Sony Ericsson, nismo uspeli da nađemo nikakve izmene. Kapacitet interne memorije telefona je 5 MB što je nadoknađeno memorijskom karticom kapaciteta 64 MB koja se nalazi u standardnom paketu. Korišćenje memorijske kartice se uopšte ne razlikuje od rada sa internom memorijom telefona. Možete podesiti da se melodije za dolazne pozive učitavaju sa kartice.

Glavni meni je predstavljen u 4 reda ikonica, po tri ikonice u svakom redu. Možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva pa je na taj način brzo dolaziti do potrebnih funkcija.

Tastatura je ostala ugodna kao i ranije: na primer, pritiskom na taster # prikazaće Vam se lista jezika i možete se lako prebacivati između njih dok kucate.

Ovo nije sve što je promenjeno u interfejsu. Osim tradicionalnog vertikalnog pomeranja u meniju, proizvođač je dozvolio da se pomera i horizontalno. To znači da u listi poziva, koju pozivate pritiskom na taster za pozivanje, možete pogledati ne samo brojeve telefona koje ste zvali, već i propuštene i primljene pozive, ako pritisnete džojstik horizontalno. Ovakva navigacija je omogućena svuda u meniju, veoma pojednostavljuje istraživanje telefona, pa je i meni veoma pristupačan. Ovakva navigacija je omogućena u imeniku, meniju za podešavanja i u još nekoliko menija.

Imenik. Za razliku od starijih modela u imeniku modela Z800 može se naći do 510 kontakata sa svim popunjenim poljima. To znači da imate na raspolaganju više do 2000 brojeva što je sasvim dovoljno za većinu korisnika.

Jedan unos može imati više telefonskih brojeva, e-mail adresu, i ostala kontakt polja. Možete podesiti koja su polja prilikom unosa obavezna. Omogućeno je sortiranja kontakata po imenu, prezimenu, i slično ali je ograničeno na samo jedno polje. Sortiranje je važno samo pri prenosu podataka sa PC računara, dok je za upotrebu u telefonu praktično beskorisno. Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju kao i sliku.

Dok kreirate novi unos, možete se kretati kroz horizontalne menije, prvi služi za unos brojeva i njihovo sortiranje po tipovima. Ceo koncept neodoljivo podseća na Microsoft Outlook, što je vrlo zgodno. Možete podesiti pozivanje glasom za 40 brojeva telefona.

Dok pregledate imenik možete gledati brojeve pomeranjem džojstika horizontalno, kao i ostale informacije u vezi tog kontakta. Naravno, podrazumevani broj za određeni kontakt možete sami podesiti.

Kompanija tradicionalno smatra da SIM kartica ne treba da se koristi za čuvanje kontakata koji se koriste u svakodnevici, već samo u hitnim slučajevima. Pregled brojeva koji se nalaze na SIM kartici možete izvršiti preko posebnog menija, ti brojevi neće biti prikazani u imeniku telefona.

Poruke. Sve funkcije za poruke su osnovne, možete kreirati svoje šablone za poruke. Za čuvanje poruka koriste se memorija telefona kao i SIM kartica. Podržana je chat funkcija. Treba pomenuti "emoticons"-e koji su visokog kvaliteta i približavaju telefon mladim ljudima.

Realizacija MMS dela je odlično urađena, možete kreirati pokretne slike. Postoje mnoga podešavanja i nije ih teško koristiti pa K300 ima veliku prednost nad ostalim telefonima.

E-Mail klijent podržava slanje i primanje poruka sa svim mogućim kodnim rasporedima.

U ovom meniju prisutna je i opcija "Instant Messaging", slično kao ICQ servis na Internetu.

Liste poziva. U običnoj listi biće prikazano do 30 brojeva, sa datumom i vremenom za svaki broj. Pored svakog od brojeva ikonica označava o kakvom tipu poziva se radi (propušteni, primljeni, pozvani). Pored ovih u listi se nalaze i dodatne ikonice koje pokazuju da li se broj telefona nalazi u memoriji telefona ili je sa SIM kartice. Lista propuštenih poziva se može posebno pogledati i može da sadrži najviše 10 brojeva. U istoj opciji menija mogu se pročitati informacije o ceni i dužini poslednjeg i svih poziva. Kretanje kroz odvojene liste može se ostvariti pomoću bookmark-ova što može uštedeti dosta vremena.

Zabava. U ovom meniju se nalaze album slika, lista muzičkih fajlova. Funkcija MusicDJ je interesantna, mada je većina korisnika neće koristiti. U ovom programi možete kreirati sopstvene melodije koje mogu imati najviše 4 kanala.

Program za crtanje je namenjen kreativnim ljudima za crtanje jednostavnih slika. Ponekad može pomoći da vreme brže prođe ali je uglavnom ova funkcija nepotrebna.

Organajzer. U organajzeru se nalazi mnogo funkcija. Prvo ćemo opisati kalendar. Postoje tri tipa pregleda, mesečni, nedeljni i dnevni. U poslednjem slučaju prikazana je lista svih podsetnika i "to do" unosa, dok će u preostala dva slučaja biti obeleženo vreme ili dan za koji postoje unosi. Prebacivanje na traženi datum se odvija veoma brzo. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Pri dodavanju novog zapisa možete izabrati jednu od 6 ikonica koja će odgovarati tipu unosa, zatim možete uneti mesto gde će se događaj desiti, pa vreme trajanja i na kraju podešavate podsetnik (da li će se oglasiti pre ili u zadato vreme). Nisam mogao da pronađem opciju u kojoj se podešava u kom periodu se događaji ponavljaju, moj primerik nije imao ovu mogućnost. Iz menija za izmenu unosa možete podesiti drugo vreme i datum i to je to. Podsetnici će se aktivirati čak i kad je telefon isključen ako uključite tu opciju u meniju za podešavanje. Zgodna mogućnost ovog modela je da se može podesiti da li će se određeni profil uključiti/isključiti u određeno vreme. Na primer kada je zapisano da počinje sastanak telefon može automatski izabrati profil u kojem je utišano zvono, a kada prođe vreme u kojem se sastanak završava, telefon se sam vraća u profil koji je prethodno bio izabran. Ovo je analogno funkciji "Time Profile" koja se nalazi u Nokia telefonima.

Lista zadataka je prilično jednostavna. Postoje samo dva tipa unosa, poziv ili podsetnik. S druge strane, ovo je sasvim dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima veoma funkcionalno pretraživanje kalendara, gde možete samo otkucati reč (ili deo reči) i na ekranu će biti prikazani svi unosi koji sadrže traženi tekst. Pretraživanje radi veoma brzo čak i kada postoji više od 100 unosa. Preko liste rezultata možete brzo doći do određenog unosa.

Podatake možete poslati na različite uređaje (putem IrDA, Bluetooth-a). Samo treba podesiti interval (dan, sedmica ili mesec) i zatim poslati sve unose. Uređaj koji prima podatke mora podržati PIM funkciju da bi mogao da primi i prikaže ove podatke korektno. Možete razmeniti informacije iz organajzera sa Vašim PC računarom bez ikakvog dodatnog softvera za sinhronizaciju.

Beleške. Telefon podržava unos kratkih tekstualnih beleški. U listi beleški će prikazivati prvu reč kojom beleške počinju. Ovo nije zgodno pošto onda morate svaku belešku morate započeti sa karakterističnom reči, da bi znali šta se nalazi u tom unosu.

Alarm. Možete podesiti da alarm bude jednokratan ili da se ponavlja (određenim danima u sedmici). Alarm će se aktivirati čak i ako je telefon isključen.

Tajmer je standardan, kao i štoperica. Kalkulator je poboljšan a u memoriji telefona možete sačuvati podatke iz kalkulatora.

Možete koristiti konverter jedinica i saznati koliko je sati u većim svetskim gradovima.

Povezivanje. Ovde možete podesiti sve parametre za komunikaciju, od WAP, GRPS pa sve do Bluetooth i opcija za sinhronizaciju. Standardno korišćenje nećemo razmatrati, pošto je veoma očigledno i sve funkcioniše. Treba pomenuti da prilikom sinhronizacije nije dolazilo do bilo kakvih problema, sinhronizacija sa različim uređajima je tekla bez problema, a podržani su i profili.

U istom meniju možete podesiti lokalnu i udaljenu sinhronizaciju, sve je standardno. Telefon podržava HID profile pa ga možete koristiti kao daljinski kontroler za kompjuter ili neki drugi uređaj.

Podržani su sledeći Bluetooth profili:
Dial-up networking profil
Generic Access profile (Profil za generički pristup)
Generic Object Exchange Profile (Profil za generičku razmenu objekata)
Object Push Profile (Profil za "guranje" objekata)
Serial Port Profile (Profil za komunikaciju preko serijskog porta)
Handsfree Profil
Headset Profile (Profil za slušalice)
Synchronization Profile (Profil za sinhronizaciju)
Basic Imaging Profile (Profil za osnovnu izmenu slika)
File Transfer Profile (Profil za transfer fajlova)
HID Profil

Model se razlikuje od Sony Ericsson K600 modela po tome što nema profile kao što su SyncML OBEX povezivanje, JSR-82 Java API. To je još jedan dokaz da je ovaj model proizveden ranije nego model K600.

WAP. Pretraživač se pokreće preko izdvojenog menija. Verzija pretraživača je 2.0 i on podržava bezbedan prenos podataka, što je važno za elektronske transakcije. Preko pretraživača možete preuzeti nove pozadine za ekran, teme i melodije; sve se može naći na sajtu proizvođača.

Podešavanja. Sva podešavanja vezana za rad telefona se nalaze u ovom meniju, delom se nalaze i podešavanja prikaza na ekranu. Neću opisivati ovaj meni, pošto je sve što se nalazi u njemu prilično uobičajeno. Treba pomenuti nove teme, pošto ulepšavaju izgled menija.

Fajl menadžer, količina memorije. Vama je na raspolaganju 5 MB interne memorije i tu možete snimati različite fajlove (slike, video materijale, aplikacije). Proizvođač računa na to da će korisnik stalno raditi sa memorijskom karticom i da je zbog toga neće stalno menjati.

U telefonu se nalazi jednostavan fajl menadžer, pomoću koga možete da sortirate fajlove u direktorijume, pravite nove direktorijume i da snimate potom u njih fajlove. Telefon možete koristiti za prenos fajlova bilo kog formata, sve je funkcionisalo bez problema. U budućnosti ćete biti u prilici da šaljete fajlove preko infracrvenog porta ili preko Bluetooth-a.

Reprodukcija muzike. Telefon ima ugrađenu podršku za reprodukciju MP3, kao i 3GP fajlova. Ovaj program predstavlja odličnu alatku za preslušavanje MP3 fajlova. Možete birati nekoliko podešavanja za ekvilajzer (Bass, Srednji, Visoki tonovi), sa mogućnošću da kreirate svoja podešavanja. U zavisnosti od podešavanja ekvilajzera, zvuk će se zaista promeniti i to se vrlo lako primećuje. Zahvaljujući memorijskoj kartici Z800 možete koristiti kao potpuno funkcionalan uređaj za reprodukciju MP3 muzike.

Kamera. U Sony Ericsson Z800 je integrisana kamera rezolucije 1.3 Megapiksela. Za razliku od kamere Sony Ericsson S700 modela ova koristi CMOS senzor pa su fotografije lošijeg kvaliteta čak i kada su slikane po sunčanom danu. Šum se lako primeti na fotografijama enterijera pogotovo kada nema dovoljno svetla. Blic je opcionalan (bolji je nego kod modela K600) ali ne utiče na kvalitet fotografija.

Podržane su tri rezolucije - 1280 x 1024, 640 x 480 i 160 x 120 piksela. Ne možete birati nivo kompresije, fotografije će uvek biti najboljeg kvaliteta.

Ovako izgledaju podešavanja za kameru:

Automatsko isključivanje kamere. Kada je ne koristite kamera će se automatski isključiti u roku od 30 sekundi, 1, 2 ili 3 minuta.

Zvuk pri slikanju. Možete izabrati jedan od tri zvuka koji će se čuti kada slikate ali zvuk ne možete isključiti.

Balans bele boje. Možete uključiti automatsko podešavanje ili neka od sledećih podešavanja: Incandescent (veoma jako svetlo), Fluorescent (fluorescentno osvetljenje), Daylight (dnevna svetlost), Cloudy (oblačno).

Svetlo. Aktiviranje pozadinskog osvetljenja, možete ga uključiti i pomeranjem poklopca sa leve strane.

Efekti. Nekoliko efekata možete primeniti na fotografije, kao što su Negativ, Solarizacija, Sepia, Crno-Bela slika.

Tajmer služi da se fotografija uslika posle isteka određenog perioda vremena.

Noćni režim rada je namenjen slikanju u mraku. Biće povećan nivo šuma na fotografiji dok zbog povećane ekspozicije ne bi trebalo da pomerate telefon inače ćete dobiti mutnu sliku.

Način slikanja. Normalno slikanje, za slikanje običnih fotografija. Višestruko slikanje (Brzih 4) omogućava slikanje 4 fotografije u seriji. Poslednji način služi za slikanje fotografija na koje će odmah biti primenjen jedan od postojećih 14 ramova.

Slede fotografije slikane u raznim situacijama. Počećemo od najboljih fotografija slikanih na ulici.

Primer fotografije napolju, farmerke na zidu, 1280 x 1024, 147 KB, JPEG
Primer fotografije napolju, Nautilus na Lubjanki, 1280 x 1024, 157 KB, JPEG
Primer fotografije napolju, Lukoil, 1280 x 1024, 180 KB, JPEG
Primer fotografije napolju, Lukoil, 1280 x 1024, 172 KB, JPEG
Primer fotografije napolju, razmena valuta, 1280 x 1024, 164 KB, JPEG
Primer fotografije napolju, crkva, 1280 x 1024, 171 KB, JPEG
Primer fotografije napolju, poster, 1280 x 1024, 159 KB, JPEG
Primer fotografije napolju, postolje za poster, 1280 x 1024, 143 KB, JPEG
Primer fotografije napolju, ambasada Francuske, 1280 x 1024, 151 KB, JPEG
Primer fotografije napolju, ambasada Francuske, 1280 x 1024, 138 KB, JPEG
Primer fotografije napolju, zid, 1280 x 1024, 159 KB, JPEG

Postoje razni ramovi i poznati su sa starijih Sony Ericsson modela. U principu možete primeniti ram na sliku u programu za menjanje slika; ramovi se ovde nalaze zbog lenjih ljudi.

Šum će se pojaviti na fotografijama slikanim predveče, dok će se na mračnim fotografijama šum veoma dobro videti.

Primer fotografije napolju predveče, drvo sa crvenim lampama, 1280 x 1024, 149 KB, JPEG

"Pejsaž" način slikanja je veoma interesantan i tu možete otkriti svoje kreativne osobine.

Primer fotografije pejzaža ¹1, JPEG, 1664 x 432 piksela, 129 KB
Primer fotografije pejzaža ¹2, JPEG, 1664 x 432 pixels,129 KB

Na fotografijama slikanim unutra šum se lako uočava, čak i kada je dobro osvetljeno.

Primer fotografije enterijera, akvarijum, 1280 x 1024, 176 KB, JPEG
Primer fotografije enterijera, viljuška i salveta, 1280 x 1024, 174 KB, JPEG
Primer fotografije enterijera, magazin i telefon, 1280 x 1024, 185 KB, JPEG

Stavićemo i dve fotografije slikane modelima S700 i K600 radi poređenja.

Fotografija slikana kamerom modela S700, K600, Z800
Fotografija slikana kamerom modela S700, K600, Z800

Video snimke možete snimati u dve rezolucije (176 x 144 i 128 x 96 piksela), format fajla je 3GP. Dužinu snimanja možete ograničiti na 10 sekundi ili postaviti da bude neograničena. Kvalitet video snimaka je prosečan pa čak kamerama modela E720/E730 možete napraviti kvalitetnije snimke, isto važi i za Sagem MyX8.

Primer video snimka (3GP, 91.4 KB)
Primer video snimka (3GP, 90.4 KB)
Primer video snimka (3GP, 369 KB)
Primer video snimka (3GP, 401 KB)

Java. Telefon podržava Java tehnologiju (MIDP 2.0) kao i igranje pravih 3D igara (podržan je ne samo Mascot Capsule već i JSR-184). U meniju se nalazi i nekoliko igara poznatih sa starijih modela telefona ove kompanije.

Produktivnost. Koristili smo JBenchmark da bi izmerili produktivnost uređaja. Podrška za 3D Java aplikacije je omogućila pokretanje odgovarajućih testova i dobili smo sledeće rezultate:

JBenchmark 3D
HQ 98
LQ 130
Trouglova/s 14241
KTeksela/s 690
Verzija 3.0.2
Rezolucija 176 x 220 piksela

M3G Verzija 1.0
Antialiasing - ne podržava
True color - ne podržava
Dithering - ne podržava
Mipmapping - podržava
Korekcija perspektive - podržava
Osvetljenje za kameru - ne podržava
Maksimalni broj svetala - 8
Maksimalne dimenzije pregleda - 1024
Maksimalne dimenzije teksture - 256
Maksimalne dimenzije sečenja sprajta - 1024
Maksimalni broj transformacija po vertex-u - 3
Broj jedinica teksture - 2
Ostala svojstva
Kolor ekran - podržava
Broj boja - 65536
Transparentnost (alfa nivo) - 256
Dvostruki bafer - podržava
Ukupna količina memorije - 510324
Slobodna količina memorije - 418260

Ako uporedimo ove rezultate sa rezultatima modela K600 videćemo da su skoro isti. Ovo su tipični rezultati za moderne telefone. Samo Motorola E1000 ima slabije rezultate od Sony Ericsson telefona po operativnoj brzini. Siemens telefoni serije 65 imaju bolje performanse, otprilike 120 poena više u proseku. Nećemo porediti sa produktivnošću smartphone aparata pošto su njihove performanse svakako bolje od performansi običnih telefona.

Ovako nizak rezultat je uzrok relativno "sirove" podrške za 3D Java tehnologiju koja je ugrađena u ovaj model; kompanija je ugradila tu podršku da bi telefon mogao da se poredi sa modelima ostalih proizvođača. Najviše je naglašena podrška za Mascot Capsule Engine koji obezbeđuje veliku operativnu brzinu uz upotrebu manje resursa. Nažalost, nismo uspeli da pronađemo 3D Java igre slične onima koje su instalirane ali subjektivan utisak je da je produktivnost Mascot Capsule podrške dosta visoka.

Druga verzija testa je dala rezultat od 245 poena. Ovo je veoma visok rezultat i kao takav se može porediti sa rezultatima koje su postigli smartphone aparati (Nokia 6630 ima rezultat od 246 poena). Produktivnost je takođe na veoma visokom nivou i bliska je maksimumu. Što se tiče brzine Java virtuelne mašine ovo je jedan od najboljih telefona, čak se može porediti i sa smartphone aparatima.

Utisci

Dok smo koristili ovaj telefon nismo imali nikakvih problema sa kvalitetom prijema signala. Polifone melodije su 72-glasovne, jačina zvuka pri dolaznom pozivu je prosečna ako se koriste standardne MIDI melodije. Zvuk je slabiji nego kod modela K600 i K700. Korišćenje MIDI fajlova za melodije deluje pogrešno kada telefon podržava MP3 melodije, koje su bolje prepoznaju i jačeg su intenziteta. U principu jačina zvuka je kritična osobina ovog modela pošto će neki ljudi reći da je zvuk veoma tih dok će drugima sasvim odgovarati. Najbolje bi bilo da sami isprobate pre kupovine. Vibracija je slabog intenziteta pa se može desiti da propustite poziv ako se telefon ne nalazi blizu Vas, što deluje čudno s obzirom na same dimenzije telefona.

Kada razmotrimo celokupne mogućnosti telefona dolazimo do zaključka da je on napravljen kao referentna platforma - u pitanju je model kod koga je kompanija usavršila sve postojeće tehnologije pre nego što su nove primenjene. Takve tehnologije su direktna USB veza sa PC računarom, podrška za 3D, podrška za mnoge Bluetooth profile. Rivali ovom telefonu bi bili novi Samsung UMTS telefoni, može se reći da su neki čak i bolji. Ovaj telefon će najviše biti interesantan za primenu u 3G mrežama; ne treba ga posmatrati kao običan telefon na preklop pošto je veoma skup i ima veoma dobre mogućnosti. Ako vam je potreban manji telefon sa istom funkcionalnošću možete razmotriti model K750i.

Telefon će imati stabilnu količinu prodatih primeraka po početki prodaje ali neće biti kupovan u velikim količinama. Ne vidimo smisao kupovine modela Z800 ako ne postoje 3G mreže. Ovaj telefon se može posmatrati kao S700 sa lošijom kamerom i par izmena. Sledeći UMTS telefoni kompanije Sony Ericsson su najavljeni za jesen 2005. godine ali nema smisla čekati ako Vam je sada potreban 3G telefon. Tako smo dobili veoma usku ciljnu grupu za ovaj model. Prednosti Sony Ericsson Z800 su dizajn i kvalitet sastavljanja.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024