K750i 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson K750i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson K750i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson K750i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sony Ericsson K750i

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo
USB kabl
Memorijska kartica kapaciteta 64 MB
Stereo slušalice
CD sa programima

Kada je Sony Ericsson K750i bio najavljivan trebalo je bude klasifikovan kao model sa oznakom T650 i sa sličnim unapređenjima kao model T68i. Međutim, usled reorganizacije, došlo je do promena indeksa pa je tako ovaj model dobio oznaku K750, pa to treba imati na umu dok budete čitali ovaj test.

Ovaj novi model ima interno ime Clara u kompaniji Sony Ericsson. Slično prethodnim vodećim modelima naglasak je stavljen na natraženije funkcije; za 2005. godinu to su kvalitetna kamera, MP3 reprodukcija a i ostale funkcije telefona su izmenjene u skladu za zahtevima tržišta. Telefon je nasledio sve pozitivne osobine prethodnih modela i hardver je sada moćniji, što je neophodno za pravilno funkcionisanje i čuvanje slika koje možete slikati 2-Megapikselnom kamerom. Povećana je radna brzina procesora i njegova snaga, zbog čega je i dolazilo do velikih problema u razvoju modela K750i. Najveći izazov inženjerima nije bila funkcionalnost telefona već formiranje specifičnih karakteristika koje bi mogle da se upakuju u kućište koje se može porediti sa starijim modelima. U kompaniji su smatrali da korisnici treba da vide da je ovo naslednik starijih modela ne samo po karakteristikama već i po dizajnu.

Sam telefon će se naći u prodaji u 2 kombinacije boja, što je veoma interesatno. Operaterima će biti ponuđeno više kombinacija boja ali će to biti modeli sa drugačijim oznakama - na primer, K750 koga bude prodavao T-Mobile će imati oznaku D750.

Dimenzije modela K750 su veoma ugodne (100 x 46 x 19.5 mm, 99 grama) ali i neobične za telefon sa funkcijama koje podržava. Ovaj telefon ima dvostruku orijentaciju, telefon se nalazi sa prednje strane, dok se kamera nalazi zadnje strane. Zahvaljujući tome što je softver za digitalnu kameru integrisan u softver telefona korisnik ne mora da uči kako kamera funkcioniše pošto je sve veoma slično kao kod standardnih digitalnih kamera. Na prednjem delu telefona se nalazi standardni tasteri. Prva neuobičajenost je da je prorez za zvučnik pozicioniran visoko, skoro da se nalazi na gornjoj ivici, što je prouzrokovano malim dimenzijama. Ovakvo pozicioniranje nije smetalo funkcionalnosti zvučnika, pošto će se on veoma dobro čuti. Mana je što je smanjena jačina zvučnika, ali sa druge strane time je smanjena potrošnja struje, što je očigledna pozitivna osobina.

Ekran je isti kao kod modela K700 i K600. Ima istu rezoluciju od 176 x 220 piksela (28 x 36 mm) i može da prikaže do 262.144 boje (upotrebljena je TFT tehnologija). Čak je i matrica ista kao kod prethodnih modela, dok je broj boja povećan korišćenjem drugog kontrolera za prikaz boja. Nećete primetiti veće razlike između prikaza 65.536 i 262.144 boja na ekranu, prikaz slike je veoma dobar, boje su "žive" i interfejs je veoma prijatno nacrtan. Po osvetljenju slike bolje ekrane imaju Samsung i Sharp modeli, mada ekran modela K750 više pripada toj grupi ekrana nego ekranima srednje klase. Nismo imali probleme sa ekranom, štaviše ovo je jedan od najboljih ekrana za ovakav oblik telefona. Prikaz slike će izbledeti kada se telefon nađe na suncu, ali će tekst i dalje ostati čitljiv. Istini za volju, mala slova će Vas ponekad sprečiti da pročitate sve potrebne informacije ali to se ne odnosi na SMS poruke i imenik, tu je sve u redu.

Tastatura je napravljena od plastike, tasteri sa brojevima se nalaze u jednom bloku. Tastatura ima standardni komfor pri upotrebi, tasteri nisu neugodni ali nisu ni najbolje raspoređeni. Ipak, većini korisnika će tastatura biti prihvatljiva, ali ništa više od toga. Pozadinsko osvetljenje je bele boje i omogućava se oznake na tasterima vide u različitim uslovima osvetljenja.

Džojstik je neobičan kod ovog model. Napravljen je tako da je veoma osetljiv na dodir, što je takozvani "soft touch", pa je čak i najmanji pomeraj dovoljan da kontrolišete kretanje na ekranu. U početki ne izgleda ugodan, pošto će dolaziti do slučajnih pomeranja i javiće se osećaj da mu nedostaje tvrdoće. Vremenom ćete se navići na džojstik pa će Vam na ostalim telefonima izgledati previše čvrsti i teški za kontrolu. Mnogima se ovaj džojstik dopao posle navikavanja.

Ovaj model ima inovaciju, taster kojim se pokreće Aktivni meni (Activity Menu). On se nalazi iznad džojstika. Na neki način tim tasterom je prikazana promena u interfejsu i hardverska podrška za tu izmenu. U Aktivnom meniju se nalaze tri stavke: jedna služi za pokretanje često korišćenih funkcija, dok u trećoj stavci možete dodavati veze ka raznim resursima. Glavna stavka, koja je prva prikazana, je lista poslednjih događaja, kao što su propušteni pozivi ili unosi iz kalendara. Ovo je isto kao lista događaja kod novijih Siemens telefona i predstavlja najveću razliku u interfejsu u odnosu na starije Sony Ericsson modele. Može se smatrati da je ovo prototip za buduće telefone i da će biti primenjen kod telefona koji su zasnovani na modelu K750i.

Sa gornje strane telefona nalazi se infracrveni port i taster za uključivanje/isključivanje aparata. Sa donje strane nalazi se novi interfejs nazvan Fast port. Novi interfejs je bio potreban zbog povećanja brzine prenosa podataka. Srećom, kompanija retko pribegava ovakvim koracima. Ovo dovodi i do promene svih dodataka, počev od punjača pa sve do kablova. Nažalost, ne postoji posebna utičnica za slušalice, već i one priključuju preko Fast porta.

Iako su dimenzije telefona ograničene, drugo pravilo je primenjeno za dodatke. USB kabl koji se nalazi u standardnom paketu je veoma dugačak, što će smetati onima koji će koristiti kabl na više mesta. Većina PC računara ima USB portove sa prednje strane kućišta pa nema potrebe za dugačkim kablom. Isto važi i za notebook računare i ostale prenosne uređaje. Originalno je planirano da se uz telefon isporučuje kraći kabl, koji bi bio idealan za nošenje. Još jedan nedostatak je to što su pinovi Fast port utičnice otvoreni, pa može doći njihovog oštećenja kada telefon nosite bez specijalnog poklopca.

USB veza sa računarom nije idealna i u velikoj meri se razlikuje od one kod Motorola E398 telefona. Uvek je potrebno da instalirate drajvere ili kompjuter neće prepoznati telefon. Kada priključite telefon na kompjuter, moći ćete da koristite samo podatke sa memorijske kartice, podacima na samom telefonu nećete moći da pristupate. Ovo nije veliki nedostatak, pošto se isti podaci čuvaju i na memorijskoj kartici, pored programa, fotografija i ostalih podataka. Ovo omogućava da telefon koristite kao prenosni disk baziran na MS Duo memorijskim karticama.

Prorez za memorijske kartice se nalazi na levom boku i zatvoren je. Za razliku od smartphone aparata, kod ovog telefona se ne nalazi gumeni poklopac, što je posledica kontrukcije. Poklopac je čvrst i potrebno je da ga pritisnete da bi ste ga fiksirali. Ako ga budete pogrešno koristili, može se desiti da ga iščupate.

Telefon podržava memorijske kartice kapaciteta do 4 GB, za sada su najavljene kartice kapaciteta do 2 GB. U standardnom paketu se nalazi memorijska kartica kapaciteta 64 MB, ispod toga ne bi bilo dovoljno. U početku će korisniku biti na raspolaganju 30 MB memorije, što je dovoljno za sve operacije; softver telefona ne vidi razliku između memorijske kartice i interne memorije. Na levom boku se nalazi taster pomoću koga pokrećete poslednju muzičku aplikaciju koju ste pokretali ranije, to može biti FM radio ili MP3 plejer. Možete aktivirati reprodukciju muzike iz liste ili sa radija jednim pritiskom na taster. Ovo je veoma ugodno rešenje, pošto će tada muzička aplikacija biti pokrenuta u pozadini i neće Vas ometati u korišćenju telefona.

Na desnom boku se nalaze spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka. Taster je malih dimenzija, pa morate da obratite pažnju na njega kada budete koristili. Ovaj taster ćete najviše koristiti kada budete fotografisali; nije previše upotrebljiv za standardne funkcije zbog malih dimenzija i zato što se nalazi na desnoj strani. Pritiskom i držanjem tog tastera aktiviraćete pozivanje glasom.

Sa zadnje strane se nalaze blic i poklopac za sočivo kamere. Otvaranjem poklopca aktiviraćete kameru, pa tada telefon možete držati horizontalno i slikati fotografije.

Deo za bateriju je takođe pretrpeo određene izmene prouzrokovane time da se napravi više mesta. Poklopac sada koristi mehanizam na preklop i predstavlja dobro rešenje, konstrukcija je pouzdana. Naravno, nekim korisnicima će se desiti da im telefon ispadne dok je poklopac otvoren i pa će se zbog toga poklopac polomiti. Ako telefon budete koristili normalno nećete imati nikakvih problema sa poklopcem.

Telefon koristi Li-Pol bateriju kapaciteta 900 mAh. Prema podacima proizvođača telefon sa tom baterijom može raditi do 400 sati u mirovanju i do 9 sati ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je prosečno radio oko 3 dana u toku kojih smo ga koristirili oko jedan sat za razgovore, do 45 minuta za ostale funkcije i oko 2 sata za slušanje radija po danu. Ako bi ste telefon manje koristili autonomija bi se produžila na 4 dana. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti je oko 2 sata. Ako telefon budete koristili za reprodukciju MP3 muzike to neće u većoj meri uticati na autonomiju koja će biti otprilike ista (potrošnja energija se može porediti sa potrošnjom energije kada slušate radio).

Meni

Što se organizacije menija tiče ona je tipična za Sony Ericsson telefona, sa dodatnim menijem za Aktivnosti. Možete podesiti da pomeranjem džojstika pokrećete neke od funkcija. Glavni meni je predstavljen u četiri reda ikona sa po tri ikone u svakom od redova. Možete koristiti i brzu navigaciju pomoću brojeva, pa će tada biti potrebno samo par sekundi da pokrenete određenu funkciju.

Tastatura je ostala ugodna kao i ranije, pritiskom na taster # prikazaće Vam se lista jezika i možete se lako prebacivati između njih dok kucate.

Osim tradicionalnog vertikalnog pomeranja u meniju, proizvođač je dozvolio da se pomera i horizontalno. To znači da u listi poziva, koju pozivate pritiskom na taster za pozivanje, možete pogledati ne samo brojeve telefona koje ste zvali, već i propuštene i primljene pozive, ako pritisnete džojstik na desno. Ovakva navigacija je omogućena svuda u meniju, veoma pojednostavljuje istraživanje telefona, pa je i meni veoma pristupačan. Ovakva navigacija omogućena u imeniku, meniju za podešavanja i u još nekoliko menija.

U suštini ovaj telefon je kopija modela K700 sa različitim menijem, novim temama, većim imenikom, ali je osnova u suštini ista.

Imenik. Za razliku od prethodnih modela u memoriji ovog telefona možete sačuvati podatke za najviše 500 kontakata (kao kod modela K600, Z800). Ukupno možete sačuvati oko 2000 brojeva telefona što je više nego dovoljno za većinu korisnika.

Jedan unos može imati više telefonskih brojeva, e-mail adresu, i ostala polja. Možete podesiti koja će polja biti vidljiva prilikom unosa, kao i način sortiranja kontakata po imenu, prezimenu, i slično ali je sortiranje ograničeno na samo jedno polje. Za nekoliko kontakata možete podesiti posebne melodije kao i sliku osobe koja Vas poziva.

Dok unosite informacije i kontaktu možete se kretati kroz horizontalne menije; prvi je za unos brojeva i njihovo sortiranje po tipovima. Na neki način ovo podseća na Microsoft Outlook, što je vrlo zgodno. Postoji mogućnost da se doda pozivanje na glas različitih brojeva u okviru istog unosa, a ukupan broj brojeva koje možete pozivati glasom je ograničen na 40. Prvi telefoni su imali samo po 1 broj telefona kojem je moguće dodeliti pozivanje glasom.

Prilikom pregleda imenika možete gledati brojeve pomeranjem džojstika horizontalno, kao i ostale informacije u vezi tog unosa. Naravno, glavni broj za određen unos uvek možete podesiti.

Tradicionalno u kompaniji veruju da će SIM kartica biti korišćena u slučaju nužde, ali ne i za čuvanje kontakata koji se koriste u svakodnevici. Brojevi koji se nalaze na SIM kartici ne prikazuju se u imeniku telefona, njima je moguće pristupiti preko posebnog menija.

Poruke. Sve operacije sa porukama su standardne, postoje šabloni i možete kreirati i nekoliko svojih. Za čuvanje poruka koriste se memorija telefona kao i prostor na SIM kartici. Chat funkcija je podržana i realizovana je slično kao kod drugih telefona ove kompanije.

Realizacija MMS poruka je odlična, možete kreirati i video materijal. Telefon je izuzetan pošto postoje mnoga podešavanja i nije ih teško koristiti.

E-Mail klijent podržava slanje i primanje poruka sa svim mogućim kodnim rasporedima.

U ovom meniju prisutna je i opcija "Instant Messaging", što je slično kao ICQ.

U običnoj listi može se naći do 30 brojeva, sa datumom i vremenom za svaki od brojeva. Pored svakog od brojeva nalazi se ikonica koja označava o kakvom tipu poziva se radi (propušteni, primljeni, pozvani). Osim toga, u listi se nalaze i dodatne ikonice koje pokazuju da li se broj telefona nalazi u memoriji telefona ili SIM kartice. Lista propuštenih poziva se može posebno pogledati i može da sadrži najviše 10 brojeva. U istoj opciji menija mogu se pročitati informacije o ceni i dužini poslednjeg i svih poziva. Možete se kretati kroz odvojene liste pomoću bookmark-ova što može uštedeti dosta vremena.

Zabava. U ovom meniju možete pristupit albumu slika i listi muzičkih fajlova. Funkcija MusicDJ je interesantna ali je njeno prisustvo izlišno i mnogi korisnici je neće koristiti. U ovom editor-u možete kreirati svoje melodije koje mogu imati do 4 kanala.

VideoDJ je napredna verzija funkcije MusicDJ. Pomoću te aplikacije možete menjati muzičke fajlove, dodavati slike i tekst i to sve snimiti kao 3GP fajl koji možete poslati preko MMS-a, kao e-mail poruku ili samo prebaciti na drugi telefon.

Program za crtanje je namenjen kreativnim ljudima za crtanje jednostavnih slika. Ponekad može pomoći da vreme brže prođe ali je uglavnom ova funkcija nepotrebna.

Organajzer. U organajzeru se nalazi mnogo funkcija. Prvo ćemo opisati kalendar. Postoje tri tipa pregleda, mesečni, nedeljni i dnevni. U poslednjem slučaju prikazana je lista svih podsetnika i "to do" unosa, dok će u preostala dva slučaja biti obeleženo vreme ili dan za koji postoje unosi. Prebacivanje na traženi datum se odvija veoma brzo. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Pri dodavanju novog zapisa možete izabrati jednu od 6 ikonica koja će odgovarati tipu unosa, zatim možete uneti mesto gde će se događaj desiti, pa vreme trajanja i na kraju podešavate podsetnik (da li će se oglasiti pre ili u zadato vreme). Nisam mogao da pronađem opciju u kojoj se podešava u kom periodu se događaji ponavljaju, moj primerik nije imao ovu mogućnost. Iz menija za izmenu unosa možete podesiti drugo vreme i datum i to je to. Podsetnici će se aktivirati čak i kad je telefon isključen ako uključite tu opciju u meniju za podešavanje. Zgodna mogućnost ovog modela je da se može podesiti da li će se određeni profil uključiti/isključiti u određeno vreme. Na primer kada je zapisano da počinje sastanak telefon može automatski izabrati profil u kojem je utišano zvono, a kada prođe vreme u kojem se sastanak završava, telefon se sam vraća u profil koji je prethodno bio izabran. Ovo je analogno funkciji "Time Profile" koja se nalazi u Nokia telefonima.

Lista zadataka je prilično jednostavna. Postoje samo dva tipa unosa, poziv ili podsetnik. S druge strane, ovo je sasvim dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima veoma funkcionalno pretraživanje kalendara, gde možete samo otkucati reč (ili deo reči) i na ekranu će biti prikazani svi unosi koji sadrže traženi tekst. Pretraživanje radi veoma brzo čak i kada postoji više od 100 unosa. Preko liste rezultata možete brzo doći do određenog unosa.

Podatake možete poslati na različite uređaje (putem IrDA, Bluetooth-a). Samo treba podesiti interval (dan, sedmica ili mesec) i zatim poslati sve unose. Uređaj koji prima podatke mora podržati PIM funkciju da bi mogao da primi i prikaže ove podatke korektno. Možete razmeniti informacije iz organajzera sa Vašim PC računarom bez ikakvog dodatnog softvera za sinhronizaciju.

Beleške. Telefon podržava unos kratkih tekstualnih beleški. U listi beleški će prikazivati prvu reč kojom beleške počinju. Ovo nije zgodno pošto onda morate svaku belešku morate započeti sa karakterističnom reči, da bi znali šta se nalazi u tom unosu.

Alarm. Možete podesiti da alarm bude jednokratan ili da se ponavlja (određenim danima u sedmici). Alarm će se aktivirati čak i ako je telefon isključen.

Tajmer je standardan, kao i štoperica. Kalkulator je poboljšan a u memoriji telefona možete sačuvati podatke iz kalkulatora.

Imate na raspolaganju i funkciju svetsko vreme.

Povezivanje. Ovde možete podesiti sve parametre za komunikaciju, od WAP, GRPS pa sve do Bluetooth i opcija za sinhronizaciju. Standardno korišćenje nećemo razmatrati, pošto je veoma očigledno i sve funkcioniše. Treba pomenuti da prilikom sinhronizacije nije dolazilo do bilo kakvih problema, sinhronizacija sa različim uređajima je tekla bez problema, a podržani su i profili.

U istom meniju možete podesiti lokalnu i udaljenu sinhronizaciju, sve je standardno. Telefon podržava HID profile pa ga možete koristiti kao daljinski kontroler za kompjuter ili neki drugi uređaj.

Podržani su sledeći Bluetooth profili:
Dial-up networking profil
Generic Access profile (Profil za generički pristup)
Generic Object Exchange Profile (Profil za generičku razmenu objekata)
Object Push Profile (Profil za "guranje" objekata)
Serial Port Profile (Profil za komunikaciju preko serijskog porta)
Handsfree Profil
Headset Profile (Profil za slušalice)
Synchronization Profile (Profil za sinhronizaciju)
Basic Imaging Profile (Profil za osnovnu izmenu slika)
File Transfer Profile (Profil za transfer fajlova)
HID Profil
SyncML OBEX povezivanje
JSR-82 Java API

WAP. Pretraživač se pokreće preko izdvojenog menija. Verzija pretraživača je 2.0 i on podržava bezbedan prenos podataka, što je važno za elektronske transakcije. Preko pretraživača možete preuzeti nove pozadine za ekran, teme i melodije; sve se može naći na sajtu proizvođača.

Podešavanja. Sva podešavanja vezana za rad telefona se nalaze u ovom meniju, delom se nalaze i podešavanja prikaza na ekranu. Neću opisivati ovaj meni, pošto je sve što se nalazi u njemu prilično uobičajeno. Treba pomenuti nove teme, pošto ulepšavaju izgled menija.

Radio. Telefon ima ugrađen FM tuner, koji se razlikuje od starijih verzija po tome što podržava RDS (prikazivanje raznih informacija koje šalje radio stanica, radio aparati koji se koriste u kolima podržavaju tu funkciju). U memoriji telefona ima mesta za 20 radio stanica, dok ulogu antene vrše stereo slušalice koje su došle uz telefon. Ako budete koristili automatsko pretraživanje telefon će naći stanice koje imaju najjači signal i sačuvaće njihove frekvencije u memoriji, dok će radio stanice koje imaju slabije signale ali se mogu slušati biti preskočene. Njih možete dodati u listu kasnije. Ova funkcija je identična kao kod Nokia telefona, čak su i problemi isti.

Kvalitet reprodukcije je visok, možete podesiti jačinu zvuka na slušalicama koja Vam odgovara; ako postavite jačinu zvuka na maksimalnu muzika će biti izuzetno glasna i potisnuće sve ostale zvukove. Radio možete slušati i preko zvučnika, to je takozvani spikerfon način rada; tada će svi oko Vas moći da slušaju radio stanice. Zvuk je veoma glasan pri reprodukciji.

Nažalost, sva kontrola radio stanica i zvuka se vrši preko tastature telefona. Između stanica se možete prebacivati pomeranjem džojstika po vertikali, dok jačinu zvuka regulišete pomoću tastera sa strane. Ako želite da sklonite radio i da pokrenete neku drugu funkciju moraćete da ga minimizujete baš kao što se to radi na PC računaru. Da bi ponovo mogli da kontrolišete radio moraćete da pokrenete Radio iz menija. Dok je radio minimizovan na ekranu će biti prikazana odgovarajuća ikona.

Radio funkcija je ostavila pozitivan utisak, veoma je interesantna i kvalitetno je realizovana. Što se tiče poređenja, nije lošije realizovana nego radio funkcija kod Nokia telefona, a može da reprodukuje i stereo zvuk.

Fajl menadžer, količina memorije. Vama je na raspolaganju 30 MB interne memorije (ako sve obrišete ostaće Vam slobodno oko 41 MB) i tu možete snimati različite fajlove (slike, video materijale, aplikacije). Ostatak memorije je zauzet postojećim aplikacijama koje ne možete obrisati. Deo memorije se koristi za imenik, liste poziva, itd.

U telefonu se nalazi jednostavan fajl menadžer, pomoću koga možete da sortirate fajlove u direktorijume, pravite nove direktorijume i da snimate potom u njih fajlove. Internu memoriju ovog telefona ne možete koristiti za čuvanje fajlova, telefon je odbijao da prihvati fajlove sa nepoznatnom ekstenzijom. Ali ukoliko fajl koji treba da prenesete preimenujete (njegovu ekstenziju) u telefonu poznatu ekstenziju, vrlo ćete ga lako snimiti u memoriju telefona. Ukoliko pokušate da taj fajl otvorite dobićete grešku, ali se telefon nije blokirao kada smo ovo pokušali i nastavio je najnormalnije da radi. U budućnosti ćemo biti u mogućnosti da šaljemo fajlove preko infracrvenog porta ili preko Bluetooth-a. U suštini, telefon će biti mesto gde će se čuvati vrlo važni podaci.

Reprodukcija muzike. SonyEricsson K750 ima ugrađenu podršku za reprodukciju MP3, kao i 3GP, MPEG4 fajlova. Ovaj program predstavlja odličnu alatku za preslušavanje MP3 fajlova. Možete birati nekoliko podešavanja za ekvilajzer (Bass, Srednji, Visoki), sa mogućnošću da kreirate svoja podešavanja. U zavisnosti od podešavanja ekvilajzera, zvuk će se zaista promeniti i to se vrlo lako primećuje. Pošto podržava memorijske kartice Sony Ericsson K750i možete koristiti kao potpuno funkcionalni uređaj za reprodukciju MP3 fajlova.

Kamera. Ovaj telefon koristi CMOS kameru rezolucije 2 Megapiksela. Ovo je prvi široko prisutni telefon sa 2 Megapikselnom kamerom ne računajući Sharp 902 model. Još jedna specifičnost ovog modela je što kamera podržava autofokusiranje, koje će funkcionisati za bilo koju razdaljinu uključujući u to i Makro mod.

Kamera telefona podržava tri rezolucije - 1632 x 1224, 640 x 480, 160 x 120 piksela. Podržana su dva stepena kompresije koji se određuju preko kvaliteta slike i to su Normalni i Fini. Većina fotografija koje ćete naći dalje u tekstu su slikane u Normalnom kvalitetu i izgledaju veoma dobro. U zavisnosti od rezolucije fotografije će se razlikovati po količini memorije koju zauzimaju. Fotografija u Normalnom kvalitetu će zauzimati oko 300 KB, dok će fotografija u Finom kvalitetu zauzimati 500-600 KB memorije. Prilikom fotografisanja biće potrebno određeno vreme, oko 1-2 sekunde, da bi se snimio fajl, što je sasvim dobro za fajlove te veličine. Stvara se osećaj kao da se snimanje odvija u pozadini a da korisnik može da slika još fotografija. Ako bi fotografije pokušali da snimate brzo jednu za drugom (ne u Burst režimu rada, nego samo sukcesivno) onda ćete primetiti da će se brzina upisa po fotografiji povećati i da će iznositi 3-4 sekunde. Subjektivan utisak je da memorijski bafer oko 2 MB.

Podešavanja za kameru su raspoređena na sledeći način:

Automatsko isključivanje kamere. Možete podesiti da se kamera automatski isključuje ako je ne koristite 30 sekundi, 1, 2 ili 3 minuta.

Zvuk pri slikanju. Možete izabrati jedan od tri zvuka ali ovaj zvuk ne možete isključiti.

Fonometrija tačke.Ova funkcija je neobična za mobilni telefon.

Balans bele. Možete birati jedno od sledećih podešavanja: Incandescent, Fluorescent, Daylight, Cloudy.

Osvetljenje. Ovim aktivirate pozadinsko osvetljenje, možete ga aktivirati pomeranjem poklopca sa leve strane.

Efekti. Nekoliko efekata možete primeniti na fotografije, među kojima su Negativ, Solarize, Sepia, Crno-bela slika.

Tajmer će se aktivirati na određeni deo vremena kada budete i Vi hteli da se nađete na fotografiji.

Noćni režim je za slikanje u mraku. Tada će biti pojačan šum kao i ekspozicija (ne bi trebalo da pomerate telefon inače ćete dobiti zamućenu fotografiju).

Način slikanja. Normalni način, služi za slikanje normalnih fotografija. U Burst režimu možete napraviti 4 fotografije u seriji. Landscape režim je interesantan pošto sa njime možete napraviti zanimljive fotografije. Kada izaberete poslednji režim fotografije će automatski imati okvir i rezolucija će im se automatski smanjiti.

Makro režim omogućava automatsko uključivanje ovog režima.

Ekran će funkcionisati kao optičko tražilo kada je telefon u režimu slikanja fotografija. Slika će biti veoma dobro prikazana na ekranu, neće se zamućivati pri pokretanju telefona i sve se veoma jasno vidi. Pomoću tastera sa brojevima možete se brzo prebacivati između raznih funkcija i parametara za slikanje što u velikoj meri ubrzava rad.

Autofokus radi dobro u većini slučajeva, neće dobro izoštriti sliku samo u slučaju objekata koji se brzo pomeraju, na primer automobila. Sa druge strane, kada slikate čoveka koji trči fotografija će biti oštra.

Procesiranje fotografije posle slikanja je specifično kod ovog telefona. Pre samog slikanja na ekranu ćete videti veoma oštru sliku. Polu-pritiskom na taster za slikanje uključiće se fokusiranje, kao kod običnih digitalnih foto-aparata. Kada pritisnite taster do kraja na ekranu će biti prikazana slika sa smanjenom oštrinom. Objašnjenje je u algoritrmu za procesiranje - softver neće trošiti vreme na sliku koja se prikazuje na ekranu pa zato ona izgleda grubo. Kada uđete u folder sa slikama i pogledati slike koje ste slikali one će biti veoma oštre i dobrog kvaliteta.

U sledećih nekoliko redova prikazaćemo Vam fotografije koje smo slikali u različitim situacijama. Radi poređenja koristili smo Samsung P750 koji ima kameru rezolucije 2 Megapiksela sa CCD matricom (sve fotografije koje smo slikali su maksimalnog kvaliteta i rezolucije). Sony Ericsson K750i se pokazao da ima bolju kameru iako koristi CMOS tehnologiju.

Primer slike napolju, poster, 1632 x 1224, Normal, 258 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 336 KB, JPEG

Primer slike napolju, autobuska stanica, 1632 x 1224, Normal, 313 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 405 KB, JPEG

Primer slike napolju, Mayerhold centar, 1632 x 1224, Normal, 291 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 418 KB, JPEG

Primer slike napolju, svetla i znak, 1632 x 1224, Normal, 207 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 316 KB, JPEG

Primer slike napolju, pošta, 1632 x 1224, Normal, 195 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 257 KB, JPEG

Primer slike napolju, zima, 1632 x 1224, Normal, 318 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 474 KB, JPEG

Primer slike napolju, žuti taksi, 1632 x 1224, Normal, 230 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 384 KB, JPEG

Primer slike napolju, ugao kuće, 1632 x 1224, Normal, 242 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 -291 KB, JPEG

Primer slike napolju, Chaihana, 1632 x 1224, Normal, 304 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 361 KB, JPEG

Primer slike napolju, poster, 1632 x 1224, Normal, 196 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 267 KB, JPEG

Primer slike napolju, metro stanica, 1632 x 1224, Normal, 200 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 325 KB, JPEG

Primer slike napolju, prijem plate, 1632 x 1224, Normal, 294 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 381 KB, JPEG

Primer slike napolju, kiosk, 1632 x 1224, Normal, 297 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 324 KB, JPEG

Primer slike napolju, oglas na šatoru, 1632 x 1224, Normal, 251 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 359 KB, JPEG

Primer slike napolju, Beeline znak na kući, 1632 x 1224, Normal, 209 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 350 KB, JPEG

Primer slike napolju, kanta, 1632 x 1224, Normal, 294 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 397 KB, JPEG

Primer slike napolju, ulica pokrivena snegom, 1632 x 1224, Normal, 360 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 473 KB, JPEG

Primer slike napolju, prozor prodavnice, 1632 x 1224, Normal, 299 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 419 KB, JPEG

Primer slike napolju, saobraćajni znak, 1632 x 1224, Normal, 235 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 327 KB, JPEG

Primer slike napolju, ograda, 1632 x 1224, Normal, 286 KB, JPEG
Ista slika slikana kroz objektiv kamere Samsung P750 - 342 KB, JPEG

Potrebno je da uporedite samo nekoliko fotografija da bi ste videli da su fotografije napravljene kamrom Sony Ericsson K750i telefona bolje. Pri poređenju sa ostalim telefonima na tržištu možemo slobodno reći da je ovo telefon sa najkvalitetnijom kamerom. Interesantno je porediti slike koje su slikane unutar prostorije pošto tada ima manje svetlosti.

Primer slike unutar prostorije, pivo Leffe, 1632 x 1224, Normal, 522 KB, JPEG

Isti objekat kroz objektiv kamere Samsung P750 - 296 KB, JPEG

Lako se primeti da je kamera Samsung modela opet lošija. Dalje u tekstu ćemo samo prikazati fotografije bez poređenja.

Primer fotografije unutar prostorije, pepeljara, 1632 x 1224, Normal, 568 KB, JPEG
Primer fotografije unutar prostorije, oznaka, 1632 x 1224, Normal, 551 KB, JPEG
Primer fotografije unutar prostorije, sveća, 1632 x 1224, Normal, 417 KB, JPEG
Primer fotografije unutar prostorije, prozor na benzinskoj stanici, 1632 x 1224, Normal, 380 KB, JPEG
Primer fotografije unutar prostorije, pepeljara, 1632 x 1224, Normal, 536 KB, JPEG
Primer fotografije unutar prostorije, knjige na polici, 1632 x 1224, Normal, 361 KB, JPEG
Primer fotografije unutar prostorije, Pampers na polici, 1632 x 1224, Normal, 259 KB, JPEG
Primer fotografije unutar prostorije, roba, 1632 x 1224, Normal, 343 KB, JPEG
Primer fotografije unutar prostorije, prodavnica, 1632 x 1224, Normal, 317 KB, JPEG
Primer fotografije unutar prostorije, odeća, 1632 x 1224, Normal, 514 KB, JPEG
Primer fotografije unutar prostorije, prodavnica odeće, 1632 x 1224, Normal, 583 KB, JPEG

Fotografisanje ispod stepeništa, gde je osvetljenje loše, je bilo krucijalno. Ipak, kamera ovog telefona je i tu prošla test, pa se čini da uopšte nije potrebno da aktivirate Noćni režim.

Primer fotografije na stepeništu, prozor, 1632 x 1224, Normal, 366 KB, JPEG
Isto kroz objektiv kamere Samsung P750 - 394 KB, JPEG

Primer fotografije na stepeništu, prozor, 1632 x 1224, Normal, 335 KB, JPEG
Isto kroz objektiv kamere Samsung P750 - 270 KB, JPEG

Fotografije koje smo slikali noću su veoma prihvatljivog kvaliteta i oštre su u većini slučajeva. Fotografije će biti najbolje kada postoji ujednačeno osvetljenje. Veliko rastojanje između kamere i objekta koji slikate će imati kao posledicu šum, što je uobičajeno za fotografisanje noću.

Primer fotografije noću, prodavnica, 1632 x 1224, Normal, 520 KB, JPEG
Primer fotografije noću, prijem plate, 1632 x 1224, Normal, 394 KB, JPEG
Primer fotografije noću, poster, 1632 x 1224, Normal, 360 KB, JPEG
Primer fotografije noću, sat, 1632 x 1224, Normal, 496 KB, JPEG
Primer fotografije noću, oglas, 1632 x 1224, Normal, 530 KB, JPEG

U liftu nije bilo svetla i tu je blic stupio na scenu.

Primer fotografije u liftu, bez blica, 1632 x 1224, Normal, 558 KB, JPEG
Primer fotografije u liftu, sa blicem, 1632 x 1224, Normal, 465 KB, JPEG
Primer fotografije sa blicem – taster u liftu, 1632 x 1224, Normal, 558 KB, JPEG

Možete se uveriti da fotografije slikane u mraku nisu ništa manje kvalitetne od fotografija napravljenih na dnevnoj svetlosti.

Primer fotografije u mraku, prodavnica cipela, 1632 x 1224, Normal, 475 KB, JPEG
Primer fotografije u mraku, saobraćajna svetla, 1632 x 1224, Normal, 362 KB, JPEG
Primer fotografije u mraku, saobraćajna svetla pod drugim uglom, 1632 x 1224, Normal, 286 KB, JPEG
Primer fotografije u mraku, dečak sa majkom, 1632 x 1224, Normal, 439 KB, JPEG
Primer fotografije u mraku, Beeline gitara, 1632 x 1224, Normal, 396 KB, JPEG
Primer fotografije u mraku, ulaz u kafić, 1632 x 1224, Normal, 496 KB, JPEG

Slikali smo i fotografije u raznim vremenskim uslovima, ovde ćemo prikazati samo one najtipičnije.

Primer slike napolju, Mega poster, 1632 x 1224, Normal, 173 KB, JPEG
Primer slike napolju, poster, 1632 x 1224, Normal, 247 KB, JPEG
Primer slike napolju, Ashan, 1632 x 1224, Normal, 187 KB, JPEG
Primer slike napolju, Coca-Cola, 1632 x 1224, Normal, 198 KB, JPEG
Primer slike napolju, BP benzinska stanica, 1632 x 1224, Normal, 385 KB, JPEG
Primer slike napolju, prozor banke, 1632 x 1224, Normal, 408 KB, JPEG
Primer slike napolju, oglas, 1632 x 1224, Normal, 375 KB, JPEG

Što se tiče korišćenja Makro režima, njega morate posebno uključiti putem opcije u meniju i tada možete bez problema slikati objekte koji se nalaze na samo par centimetara od objektiva. Nije bilo nikakvih problema i u ovom režimu kamera je dobro funkcionisala. Samo nemojte zaboraviti da ga isključite, pošto će tada fotografije objekata koji su više udaljeni biti mutne.

Primer fotografije u Makro modu, kolica, 1632 x 1224, Normal, 418 KB, JPEG
Primer fotografije u Makro modu, Kellog, 1632 x 1224, Normal, 493 KB, JPEG
Primer fotografije u Makro modu, sos Tkemali, 1632 x 1224, Normal, 495 KB, JPEG
Primer fotografije u Makro modu, sos Tkemali, 1632 x 1224, Normal, 486 KB, JPEG
Primer fotografije u Makro modu, MoneyGram, 1632 x 1224, Normal, 196 KB, JPEG
Primer fotografije u Makro modu, ATM izveštaj, 1632 x 1224, Normal, 217 KB, JPEG
Primer fotografije u Makro modu, grafik, 1632 x 1224, Normal, 141 KB, JPEG
Primer fotografije u Makro modu, tekst na grafiku, 1632 x 1224, Normal, 194 KB, JPEG

Možete uključiti i 4x digitalni zoom. Ipak, ne preporučujemo njegovu upotrebu pošto su fotografije tada lošeg kvaliteta. Primeri fotografija sa zoom-om – 2.99 MB, ZIP

Primeri fotografija sa primenjenim efektima, ZIP, 2.33 MB

Okvire možete primeniti na fotografijama koristeći program za obradu fotografija ili u toku slikanja. Od fotografija možete praviti i panoramske snimke koristeći odgovarajuću funkciju.

Primer panorame 1, JPEG, 1664x432 pixels, 134 KB
Primer panorame 2 JPEG, 1664x432 pixels, 145 KB
Primer panorame 3 JPEG, 1664x432 pixels, 44.5 KB

Na kraju nekoliko fotografija maksimalne rezolucije i kvaliteta.

Casio, 1632 x 1224, Fine, 482 KB, JPEG
Prodavnica, 1632 x 1224, Fine, 521 KB, JPEG

Video snimke možete snimati u dve rezolucije (176 x 144, 128 x 96 piksela), format fajlova je 3GP. Trajanje snimka može biti ograničeno na 10 sekundi ili neograničeno. Kvalitet snimaka je prosečan, pa tako sa Samsung E720/E730, na primer, možete napraviti kvalitetnije video snimke, isto važi i za Sagem myX-8.

Primer video snimka (3GP, 627 KB)
Primer video snimka (3GP, 438 KB)
Primer video snimka (3GP, 698 KB)

Video snimak ne možete ubrzavati dok ga pregledate.

Zaključak je jednostavan: kamera ovog telefona je trenutno najbolja na tržištu i verovatno će tako biti i u sledećih 7-8 meseci. Po pitanju kvaliteta nijedna kamera nekog od ostalih telefona se ne može porediti sa ovom. Posmatrajući dimenzije može se reći da je ovo najbliže idealizmu.

Java. Telefon podržava Java tehnologiju (MIDP 2.0) kao i igranje pravih 3D igara (podržan je ne samo Mascot Capsule već i JSR-184). U meniju se nalazi i nekoliko igara poznatih sa starijih modela telefona ove kompanije.

Produktivnost. Koristili smo JBenchmark da bi izmerili produktivnost uređaja. Podrška za 3D Java aplikacije je omogućila pokretanje odgovarajućih testova i dobili smo sledeće rezultate:

JBenchmark 3D
HQ 75
LQ 129
Trouglova/s 17583
KTeksela/s 819
Verzija 3.0.2
Rezolucija 176 x 220 piksela

M3G Verzija 1.0
Antialiasing - ne podržava
True color - ne podržava
Dithering - ne podržava
Mipmapping - podržava
Korekcija perspektive - podržava
Osvetljenje za kameru - ne podržava
Maksimalni broj svetala - 8
Maksimalne dimenzije pregleda - 1024
Maksimalne dimenzije teksture - 256
Maksimalne dimenzije sečenja sprajta - 1024
Maksimalni broj transformacija po vertex-u - 3
Broj jedinica teksture - 2
Ostala svojstva
Kolor ekran - podržava
Broj boja - 65536
Transparentnost (alfa nivo) - 256
Dvostruki bafer - podržava
Ukupna količina memorije - 524284
Slobodna količina memorije - 436256

Ako uporedimo ove rezultate sa rezultatima modela Z800 i K600 videćemo da Sony Ericsson K750 ima malo lošije rezultate. Testovi sa novijom verzijom softvera pokazali su da su rezultati slični, parametar HQ je porastao na čak 92 poena. Subjektivan utisak je da se operativna brzina može porediti sa Sony Ericsson K600 modelom.

Ovako nizak rezultat je uzrok relativno "sirove" podrške za 3D Java tehnologiju koja je ugrađena u ovaj model; kompanija je ugradila tu podršku da bi telefon mogao da se poredi sa modelima ostalih proizvođača. Najviše je naglašena podrška za Mascot Capsule Engine koji obezbeđuje veliku operativnu brzinu uz upotrebu manje resursa. Nažalost, nismo uspeli da pronađemo 3D Java igre slične onima koje su instalirane ali subjektivan utisak je da je produktivnost Mascot Capsule podrške dosta visoka.

Druga verzija testa je dala sledeće rezultate:

K750i
K600
Jbenchmark 2
321
255
Detalji
Manipulacija slikama
194
175
Tekst
611
679
Sprajtovi
295
261
3d Transformacije
336
224
Korisnički interfejs
289
153
2.0.4
176x176 True 65536

Rezultati za starije modele su bili visoki dok ovaj model ima maksimalne rezultate od svih telefona koji se nalaze na tržištu. Sony Ericsson K750 je slabiji jedino od modela koji koriste Linux operativni sistema i nekih smartphone aparata. Radi poređenja Nokia 6630 je imala 246 poena.

Prva verzija paketa pokazala je da je produktivnost skočila u poređenju sa starijim modelima, uključujući tu i model K600:

K750i
K600
JBenchmark 1
3845
2342
Detalji
Tekst
1000
641
2D Oblici
951
577
3D Oblici
650
365
Brzina popunjavanja
377
279
Animacija
867
480
1.0.4

Produktivnost je takođe na veoma visokom nivou i bliska je maksimumu. Što se tiče brzine Java virtuelne mašine ovo je jedan od najboljih telefona, čak se može porediti i sa smartphone aparatima.

Utisci

Ovaj telefon podržava 40-glasovne polifone meldije koje zvuče kao kod Sony Ericsson K700 modela, poneki put čak i malo tiše. Može Vam se desiti da propustite poziv ako ne koristite neku MP3 melodiju. Jačina zvuka je slaba strana telefona, pa savetujemo da preslušate melodije pre nego što ga kupite. Vibracija je prosečne jačine.

U toku dolaznog poziva na ekranu će biti prikazana slika koja je asocirana sa tim brojem telefona kao i ime pozivaoca ako Vam se ti podaci nalaze u telefonu.

Samsung D600 i Nokia 6230i se mogu smatrati rivalima ovog telefona. Što se Samsung modela tiče po funkcionalnosti se mogu porediti pošto su telefoni veoma slični, ali Samsung ima lošiju kameru. Nokia 6230i je svakako lošiji telefon od Sony Ericsson K750i pošto ima lošiji ekran, kameru i program za MP3 reprodukciju, jedino se EDGE može smatrati prednošću.

Prednosti Sony Ericsson K750i modela su male dimenzije i kompletan set za zabavu (radio, MP3, 3D Java) kao i dobar interfejs. Model će svakako biti jedan od bolje prodavanih, kao i stariji model Sony Ericsson T610. Nokia koristi smartphone kao osnovu za telefone sa kamerama pa ih to sprečava da naprave telefon sličan Sony Ericsson K750i modelu. Ovaj telefon ima maksimalnu funkcionalnost i samo smartphone aparati se po tome mogu porediti sa njim.

Očekuje se da će se ovaj model naći u prodaji krajem maja tekuće godine, dok se prvi pad cene očekuje krajem avgusta.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024