L2 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola L2
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola L2. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola L2 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Motorola L2/L6 (v270/v280)

Standardni paket
Telefon
Punjač
Uputstvo

Dizajn telefona nije prefinjen ali aparat ipak izgleda sitilizovano što je postignuto tako što je upotrebljena srebrna plastika za izradu maske. Telefon je čak tanji od čuvenog RAZR modela i slične je visine (kada je V3 zatvoren). Dimenzije iznose 113.5 x 49 x 11.5 mm i za sada ne postoji tako tanak telefon na tržištu. Veoma je ugodan za nošenje pa čak i korisnici sa debelim šakama neće imati problema da koriste ovaj telefon. Masa je 85 grama što odgovara telefonu ove klase.

Motorola V270 ima miniUSB utičnicu preko koje se priključuju punjač i slušalica. Izdvojen je poseban taster za Push To Talk kao i za izbor stavke u meniju.

Mikrofon je neobično pozicioniran, na prednjem delu telefona malo pomeren udesno u odnosu na sredinu telefona. U našem testu se pokazalo da ovaj telefon nema problema sa prenosom glasa i da ovakvo pozicioniranje mikrofona ni u kom slučaju nije uticalo na taj parametar. Prednost ovakvog pozicioniranja mikrofona je da ga teško možete držati tako da preklopite mikrofon.

Levo od tastature se nalazi senzor jačine svetla. Zahvaljujući njemu pozadinsko osvetljenje za tastaturu će se automatski uključivati u slabim uslovima osvetljenja. Pozadinsko osvetljenje je plave boje i dobro se vidi u svim uslovima osvetljenja. Što se oznaka na tasterima tiče upotrebljena su tanka slova pa se oznake neće videti kada se telefon bude našao na suncu. Tastatura je standardno ugodna mada se može reći da je navigacioni taster neugodan zbog svojih dimenzija.

Ekran telefona nije isti kao kod većine novijih modela. U pitanju je ekran STN tipa koji može da prikaže sliku rezolucije 128 x 160 piksela. Slika koja je prikazana na ekranu je svetla ali ako budete pogledali malo pažljivije primetićete piksele. Kada se telefon nađe na suncu prikaz slike na ekranu će izbledeti i ekran će se lošije ponašati nego TFT ekrani ostalih Motorola modela. Ekran je najslabija tačka ovog modela mada kod ove klase telefona ne treba ni očekivati bolji ekran. Na ekranu može biti prikazano do 6 linija teksta i statusne linije.

Baterija služi i kao poklopac sa zadnje strane telefona i neće se pomerati kada je budete postavili. Biće pričvršćena samo jednom zakačaljkom. U pitanju je Li-Ion baterija sa kojom će telefon raditi do 310 sati u mirovanju i do 3.5 sata ako ga koristite za razgovore, po podacima dobijenim od proizvođača. U našem testu telefona je radio u proseku 3 dana bez punjenja u toku kojih smo ga za razgovore koristili 30 minuta i još 20 minuta za ostale funkcije. Ako budete koristili i Bluetooth autonomija će spasti na 2 dana. Uključivanjem SCREEN3 funkcije ćete takođe značajno smanjiti trajanje baterije. Možete očekivati da će telefon u proseku raditi 2-3 dana bez punjenja. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon 2 sata (iako će indikator pokazivati da je baterija puna tek posle 4 sata u praksi se pokazalo da se u prva dva sata baterija napuni do 95 procenata).

Meni

Memorija je dinamički deljena između aplikacija. Ukupan kapacitet je 11.5 MB što je dovoljno za skladištenje kratkih MP3 pesama koje možete koristiti kao melodije za zvono ali bi utisak svakako bio bolji da telefon ima veći kapacitet memorije. Sa druge strane, pošto telefon nema megapikselnu kameru može se reći da je ova količina memorije sasvim dovoljna.

Ovaj telefon je jedan od prvih koji koristi SCREEN3 tehnologiju - u pitanju je tekst koji će biti prikazan na ekranu dok je telefon u mirovanju. Možete birati da li će biti prikazane informacije o vremenskoj prognozi, odnosima valuta ili neke druge informacije kojima možete pristupiti preko GPRS-a. Prikazane stranice možete pomerati horizontalno i otvarati omiljene stranice. Nije u pitanju ništa revolucionarno, ovo je samo isprobavanje novih tehnologija. Nekome će se dopasti SCREEN3 ali će se većina aplikacija pojaviti kasnije.

Glavnom meniju možete pristupiti pritiskom na taster Meni (ili na taster OK) koji se nalazi ispod ekrana tačno u sredini. Glavni meni je tradicionalno predstavljen sa 9 ikona čije će oznake biti prikazane na vrhu ekrana. Možete promeniti da prikaz ekrana bude u obliku liste i od tada će sve biti predstavljeno na taj način. U standardnom načinu prikaza pola menija će biti prikazano kao liste dok će druga polovina biti prikazana preko ikona. Sami možete rasporediti ikone u glavnom meniju po svom nahođenju. Meni ne podržava brzu navigaciju pomoću brojeva ali možete podesiti skraćenice za skoro svaku funkciju iz menija. Takođe, možete podesiti da pomeranjem navigacionog tastera dok je telefon u mirovanju pokrećete razne funkcije. Programabilnim tasterima takođe možete dodeliti bilo koju funkciju. Sa ovakvom fleksibilnošću u organizaciji menija skoro da nećete primetiti da telefon ne podržava brzu navigaciju pomoću brojeva.

Telefon podržava iTap, sistem za predviđanje unosa teksta. U toku unosa biće prikazana reč koju Vam softver telefona sugeriše (u donjoj statusnoj liniji) i ostale varijante te reči koje možete izabrati. Kada je rečnik isključen u toj liniji će biti prikazani svi karakteri kojima možete pristupiti pritiskom na taj taster koji ste pritisnuli. Softver će zapamtiti koje ste varijante reči birali ranije i kasnije će Vam prvo te varijante nuditi, što će pomoći da izbegnete unošenje reči kao što je to slučaj sa T9 sistemom.

U meniju možete birati dva jezika za pisanje tekstualnih poruka ili beležaka. Opet na samom početku podešavate način unosa teksta - slovo po slovo ili predviđanje. Po broju jezika koje možete birati možemo reći da je telefon namenjen velikom broju korisnika, pošto nema puno ljudi koji koriste više od dva jezika pri unosu teksta.

Imenik. Kada pritisnete neki taster dok je prikazana lista kontakata pokrenućete pretragu po imenu; možete otkucati neograničen broj karaktera.

U memoriji telefona možete sačuvati do 1000 unosa, mada samo jedan broj možete dodeliti jednom kontaktu. Pored broja telefona kontaktu možete dodeliti e-mail adresu, fotografiju i melodiju. Nova polja su Nadimak (koristi se za ICQ i slične programe), polja za unos poštanske adrese (dva polja za naziv ulice, po jedno polje za naziv grada, države, poštanski broj i državu), rođendan.

Samo jedan broj možete dodeliti jednom kontaktu. Možete izabrati drugi način prikazivanja imenika, pa će tada svi isti unosi biti prikazani kao jedan, što znači da najzad jedan kontakt može imati više brojeva, e-mail adresa, itd. Prednost ovakvog načina organizovanja je što za svaki broj telefona možete definisati posebnu fotografiju. Kod svakog kontakta koji ima više brojeva telefona moći ćete da pritisnete navigacioni taster na stranu i time ćete videti ostale brojeve telefona, za svaki tip telefona postoji drugačija ikona. Podržane su i grupe u koje možete razvrstati kontakte.

Primetio sam male nedostatke: na primer, kada obrišete unos iz imenika, moraćete ručno da obrišete svaki broj telefona. Nemoguće ih je sve obrisati odjednom.

Možete birati kako će biti prikazani unosi u imeniku: imena sa slikama ili samo imena; možete promeniti i po kom kriterujumu će biti sortirani unosi (po broju telefona, imenu, e-mail adresi). Takođe, možete podesiti i pozivanje glasom, koje dobro funkcioniše.

Imenik je interesantan po svojim karakteristikama; kod ostalih proizvođača ne postoji sličan imenik, svi imaju po neko ograničenje (jedna slika po kontaktu, jedna melodija). Sa druge strane za imenik ne možemo reći da je idealan pošto ne postoje neka polja ali će to svakako biti ispravljeno.

Poruke. Telefon ima kapacitet za 100 SMS poruka, ali to može zavisiti i od verzije softvera. Verzije telefona koje prodaju operateri imaju ograničenje na 40 poruka. Telefon podržava EMS poruke. Softver telefona će automatski brisati starije poruke. Možete uključiti ili isključiti izveštaj o prispeću poruke.

Rad sa MMS porukama je jednostavan i sve je lako razumljivo. Porukama možete dodati fotografije koji ste slikali ugrađenom kamerom i zvučne fajlove. Deset predefinisanih šablona su sjajni, obavezno ih proverite.

Telefon ima ugrađen program koji podržava POP3/IMAP4 protokole za elektronsku poštu, pregled zaglavlja poruka i skidanje celih poruka. Što se slanja tiče, podržani su samo grafički formati fajlova koji ne prelaze određeni limit. Ako želite da sačuvate neku od poruka moraćete da za to koristite dinamičku memoriju, kao što je to slučaj sa MMS porukama.

WAP. WAP pretraživač telefona je verzije 2.0, njegove mogućnosti su standardne i ništa posebno se ne može reći. Podržan je GRPS (klase 10), podešavanja su veoma jednostavna i potrebno je samo da pratite uputstva od operatera pa ćete sve podesiti za par minuta.

Lista poziva. Telefon ima listu primljenih poziva u kojoj će se nalaziti i propušteni. U ovom meniju možete videti listu pozvanih brojeva, kojoj možete pristupiti pritiskom na taster za pozivanje kada je telefon u mirovanju. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Svaka stavka u listi će imati podatke o datumu i vremenu kao i trajanju razgovora.

U ovom meniju možete saznati i koliko je telefon upotrebljavan, koliko je vremena potrošeno na razgovore i koliko je podataka razmenjeno.

Kancelarijske aplikacije. U ovom meniju se nalaze aplikacije poput Kalkulatora. Ugodan je za rad, na ekranu je prikazana cela tastatura i perfektno oponaša pravu tastaturu telefona. U ovom meniju nalaze se konverter jedinica i mogućnost memorisanja rezultata kalkulatora.

Skraćenice se nalaze u istom meniju. Možete kreirati skraćenice ne samo za određene funkcije već i za WAP sajtove.

Alarm. Možete kreirati nekoliko alarma i za svaki odabrati melodiju, dati mu ime i odrediti jačinu zvuka, tip ponavljanja (dnevno ili jednokratno). Telefon je dizajniran za korisnike koji će ga koristiti bez prestanka pa je zato potrebno davati imena alarmima. Alarme možete aktirivati pritiskom na jedan taster.

Diktafon. Možete snimati zvuk i kada je telefon u mirovanju i u toku razgovora, diktafon će snimati sve što se čuje. Možete snimiti do 60 sekundi zvuka; ako budete snimali u toku razgovora Vaš sagovornik će čuti da ste započeli snimanje (prvo će se čuti zvuk nalik zvuku pri zumiranju, pa će se čuti krakti zvučni signali u određenim periodima vremena u toku snimanja). Iako telefon ima dinamički raspodeljenu memoriju možete sačuvati samo određeni broj snimaka u maksimalnom trajajnu od 60 sekundi (ranije je taj limit iznosio 120 sekundi). Po ovim karakteristikama diktafon je lošije rešen nego kod konkurentskih telefona, gde možete snimati i do sat vremena audio materijala. Dok preslušavate ono što ste snimili neće biti prikazano koliko vremena slušate snimak već će skala biti u procentima. Ovo je veoma neugodno pošto smo svi navikli da kada je reč o audio snimcima da je prikazano vreme proteklo u slušanju.

Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima ili po sedmicama kada će biti prikazani sati za dane. Dok pregledate kalendar po sedmicama, videćete sastanke koji su povezani za određena vremena u toku dana, što je zgodno. Svakom unosu možete dodeliti naziv, vreme početka, trajanje (u satima, minimalno vreme trajanja je 30 minuta). Možete podesiti da Vas telefon unapred obavesti. Za svaki unos možete podesiti ponavljanje.

Podržan je SyncML, koji je napravljen za poslovne korisnike kojima je potrebno da imaju sinhronizovane podatke sa serverom (nešto slično sinhronizaciji sa PC računarom, samo što se sada koristi server koji je u mreži).

Igre i aplikacije. Telefon podržava Java MIDP 2.0 tehnologiju, pa su sve aplikacije koje se nalaze u ovom meniju napravljene u toj tehnologiji. U zavisnosti od toga na kom tržištu je telefon kupljen, biće Vam na raspolaganju različit broj igara i njihovi naslovi će se razlikovati. U većini slučajeva u telefonima će se nalaziti igre Rebels (svemirska pucačka igra).

Možete koristiti program Safe - postavite lozinku i okviru toga možete sačuvati poverljive podatke kao što su broj računa u banci, lozinke, adrese, itd. Ova funkcija je slična kao kod Sony Ericsson, Nokia i Siemens telefona.

Multimedia Album je nova aplikacija za kombinovanje različitih fajlova gde možete spajati zvuk, video snimke i slike. Ovo je slično kao aplikacija VideoDJ kod Sony Ericsson telefona.

Multimedia. Telefon podržava teme. U pitanju je kombinacija pozadina za ekran, boja za menije i melodija. Možete gotovo trenutno promeniti izgled telefon i to je veoma zabavno. Nove teme možete skinuto sa sajta kompanije Motorola.

Teme, takozvani "skinovi", se nisu menjali, i dalje su vam 3 "skina" na raspolaganju - standardni, Tehno i Neon. "Skinovi" ne menjaju samo boju menija već i sam interfejs telefona.

MotoMixer – originalna aplikacija za manipulaciju zvučnih fajlova. Možete sa njom igrati s vremena na vreme, rezultati mogu biti veoma dobri i neočekivani. Ipak, praksa je pokazala da ovo nije ništa više nego igračka za većinu korisnika, samo mali broj ljudi će ovu alatki shvatiti ozbiljno.

Zvuk – ovde se nalaze svi zvučni fajlovi u telefonu. Možete proveriti njihove veličine, informacije o njima i preslušati ih. Program za reprodukciju je sličan kao kod ostalih Motorola telefona, sve je jasno i lako za razumevanje.

Slike – u pitanju je lista svih slika koje se nalaze u telefonu. Pored svakog imena fajla nalazi se posebna ikona. Svaku sliku možete postaviti kao pozadinu za ekran ili kao skrinsejver. Slike možete sortirati po kategorijama, što će olakšati njihovo pretraživanje. Svakoj slici možete dodati okvire, promeniti boje i iskoristiti specijalne efekte uz pomoć posebne aplikacije. Posle igranja sa slikom možete je snimiti pod novim imenom, pa tako možete sačuvati original.

Podešavanja. U ovom meniju se nalaze sva podešavanja ekrana uključujući i biranje kolor šema.

U ovom meniju možete podešavati kako će Vas telefon obavestiti (pomešano, kada se vibracija uključi u toku reprodukcije melodije).

Nema potrebe za opisivanjem podešavanja vezanih za mrežu i sigurnost pošto su ista kao kod bilo kog drugog telefona.

Podešavanja za Bluetooth su ostala ista; Bluetooth će i dalje ostati aktiviran na samo 60 sekundi, što ponekad nije dovoljno

Kamera (samo model L6). Telefon ima integrisanu VGA kameru rezolucije koja je tipično rešenje već primenjeno u čuvenoj trojci modela, bez blica ili nekih specifičnosti. Kamera je dovoljno kvalitetna da bi mogli da slikate fotografije ljudi i da ih iskoristite za imenik.

Kamera omogućava pored standardnog slikanja fotografija i snimanje video materijala (u 3GP formatu). Snimanje možete pokrenuti iz menija Multimedia i zatim biranjem opcije Video. Trajanje snimanja možete ograničiti kao za MMS poruku ili postaviti na maksimum (oko 30 sekundi). Podržane su dve rezolucije, 128 x 96 piksela i 176 x 144 piksela. Možete isključiti snimanje glasa. Kvalitet video snimaka je prosečan i mogu se videti greške. Bilo je teško očekivati da će telefon imati neke jedinstvene mogućnosti što se tiče snimanja video materijala. Za snimanje fajla je potrebno skoro isto vremena koliko je potrebno za pravljenje snimka, što je mana.

Primer video snimka, 92 KB
Primer video snimka, 92 KB
Primer video snimka, 478 KB
Primer video snimka, 331 KB

Sinhronizacija sa PC računarom. U standardnom paketu se nalazi puna verzija Mobile Phone Tools u verziji 3. Mogućnosti ovog programa pokrivaju većinu potreba korisnika: možete sinhronizovati podatke sa MS Outlook-om, napraviti rezervne kopije podataka na PC računaru, kopirati fotografije, melodije, kucati SMS poruke na PC računaru.

Utisci

Što se kvaliteta prijema signala tiče ovaj model se ne razlikuje od tipičnih modernih uređaja. Kvalitet reprodukovanih melodija je na nivou čuvene trojke Motorola modela, podržana je reprodukcija MP3 fajlova, ni ograničenja nisu opterećujuća. Jačina melodije zvona je iznad proseka, podržane su 24-glasovne polifone melodije. Vibracija je prosečne jačine, čak se može reći da je jača nego kod ostalih telefona. Zvuk koji se čuje preko zvučnika u toku razgovora je dovoljne jačine da ga može čuti više ljudi u većini situacija.

Oba modela iz naslova su okarakterisani kao osnovni modeli neobičnog dizajna tako da je akcenat kod ovih telefona bačen na samu pojavu dok je funkcionalnost ovog telefona u rangu sa ostalim prosečnim aparatima. Ove telefone Vam možemo preporučiti ukoliko Vam se dopada stil telefona i ne tražite da ima pregršt funkcija.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025