
Kompletan test Sagem myX6-2
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Uputstvo
Punjač
CD sa programima
Stereo slušalice
Tehnološki modeli MyX6-2 i MyX-8 se ne razlikuju, ispod maske aparata sve je isto. Da bi se u nekoj meri napravila razlika između ova dva modela marketinški stručnjaci su primenili staro rešenje - promenili su dizajn novog modela tako da sada više liči na ostale Sagem modele. Da podsetimo, model MyX-8 je dizajniran u studiu Ora-Ito i u velikoj meri se razlikuje od ostalih Sagem modela. Model MyX6-2 ima dimenzije 110 x 47 x 19 mm i masu od 104 grama i po tome je sličan modelu MyX8.

Sagem MyX6-2 je veoma dobro sastavljen, maska neće krckati kada telefon budete stisnuli u šaci. Oba dela maske (i prednji i zadnji) su izmenjivi pa tako možete birati onu masku koja se Vama najviše dopada. Ipak, teško da ćete naći dodatne maske van teritorije Francuske.

Standardna maska je monohromatska i boja je veoma svetla. Na lakiranoj površini veoma lako ostaju otisci prstiju ali nećete ih lako primetiti. Dekorativni elementi poput navigacionog tastera, sočiva kamere sa zadnje strane i mreže zvučnika su dobro dizajnirani i privlače pažnju.

Ekran je najvažniji deo ovog telefona, može da prikaže sliku rezolucije do 176 x 220 piksela. Do 9 linija teksta može biti prikazano na ekranu, možete menjati veličinu slova (kada unosite tekst to možete raditi pritiskom na samo jedan taster). Ekran je veoma ugodan za posmatranje zbog jake osvetljenosti i oštrine same slike. Za razliku od modela MyX8, koji ima isti ekran, ovde se ekran lošije ponaša na suncu zbog veće osvetljenosti. Ipak, ova mana nije toliko očigledna.

Što se kvaliteta prikaza slike tiče ovo nije najbolji model na tržištu. Motorola (sa Sharp ekranima), Sharp i Panasonic (najnoviji na preklop) modeli imaju bolje ekrane. Iako imaju lošije osvetljenje slike bolji su što se tiče prikaza boja pošto slika na njima deluje prirodnije. Isti je slučaj kao i sa Azijskim i Evropskim TV aparatima. Dok je na prvima boja maksimalno naglašena na drugima je slika skoro bleda ali je najbliža realnosti. Obe vrste TV aparata imaju iste ekrane istih mogućnosti, jedino se razlikuju po načinu prikaza boja. Isto važi i za Samsung MyX6-2 koji pokušava da šokira korisnika jakim bojama, što u nekim slučajevima može biti prednost.
Tasteri su terasasto raspoređeni, velikih su dimenzija i ugodni su za korišćenje. Uprkos dimenzijama i masi telefona koji nisu optimalni za duži unos teksta jednom šakom, sa telefonom ćete lako raditi. Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje, najjače su osvetljeni tasteri u prvom i trećem horizontalnom redu. Oznake na tasterima su dobro vidljive u različitim uslovima osvetljenosti. Navigacioni taster zaslužuje da ga posebno pomenemo, on je četvorosmerni, u okviru njega se nalazi taster OK. Taster je dobro stilizovan, aparat ima i opciju automatskog zaključavanja tastature.



Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka se nalaze na levom boku. Ispod njih se nalazi taster za uključivanje kamere. Infracrveni port se nalazi na desnom boku. Interfejs koji je isti kao kod modela MyX8 se nalazi sa donje strane telefona.



Objektiv 1.3 Megapikselne kamere se nalazi sa zadnje strane, kao i ogledalo. Ovaj model ne podržava blic.

Poklopac je povezan preko jedne reze, što je poznata konstrukcija koju smo viđali i kod starijih modela. Da bi pristupili ležištu za microSD kartice moraćete da u potpunosti sklonite zadnji deo ili celu masku. Telefon podržava izmenu kartica "na živo", ali zbog velikog broja poteza koje morate izvesti pitanje koliko ovaj način zaslužuje takav naziv. microSD (tj. TransFlash) format kartica postaje standard za mobilne telefone, pa je to još jedna razlika u odnosu na model MyX-8.


Telefon koristi bateriju kapaciteta 760 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi oko 200 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 4 dana bez punjenja u toku kojih smo ga koristili 60 minuta za razgovore i 20 minuta za ostale funkcije. Kada je Bluetooth bio konstantno uključen autonomija je iznosila 2 dana, telefon smo za razgovore koristili takođe 60 minuta. Ako uključite i reprodukciju MP3 fajlova autonomija će se dramatično smanjiti (ako je uključeno pozadinsko osvetljenje) i baterija će izdržati samo jedan dan (sa 3 sata slušanja muzike, 30 minuta utrošenih na razgovore, Bluetooth je uključen). Da bi se telefon u potpunosti napunio potrebno je malo manje od 2 sata punjenja.

Meni
Glavni meni je predstavljen na samo jedan način, putem 4 reda ikona sa po 3 ikone u redu između kojih se prebacujete pomoću navigacionog tastera. Podmeniji su predstavljeni u obliku listi, za razliku od ostalih modela gde su prikazani naziv stavke i velika ikona. Novi način prikazivanja podmenija je vertikalna lista sa malom ikonom pored svake stavke. Na ovaj način je ubrzana navigacija u odnosu na starije modele pošto sada ne morate da tražite određenu stavku po celom meniju već možete da je prepoznate i po natpisu i po ikoni.



Za oba programabilna tastera možete podesiti da pozivate određene stavke iz menija ili brojeve telefona iz imenika što možete sami podesiti.


Telefon ima 10 MB memorije slobodne za korišćenje.
Imenik. U glavnoj listi mogu prikazana imena ili iz interne memorije telefona ili sa SIM kartice. Kopiranje kontakata sa kartice na telefon i obrnuto je podržano. Ovaj deo menija je takođe napravljen tipično za Sagem telefone.






Sve akcije koje se tiču unosa u imenik možete izvršiti biranjem određenih ikona ili iz menija imenika - ovo je prva stavka i postavljena je iznad prvo osvetljenog unosa. Svaki unos sadrži veliki broj informacija: ime, prezime i beleške (ovo nije standardno u ostalim telefonima). Možete dodati do tri broja telefona svakom imenu, ime kompanije u kojoj kontakt radi, e-mail adresu, fotografiju i melodiju.
Morate paziti na redosled unošenja brojeva telefona, pošto ako u polje za mobilni telefon unesete kućni broj nećete moći da pošaljete SMS. Kada pregledate kontakt, biće prikazan prvi broj koji ste uneli i on će postati podrazumevani. Ostatak informacija možete videti pritiskom na taster za pozivanje. Imenik je neuobičajen ali se lako možete navići na njega.
U imeniku ne postoje grupe za kontakte, ali možete praviti liste za slanje grupnih SMS i MMS poruka.
Poruke. U memoriji telefona možete kreirati šablone. Pored SMS poruka, telefon podržava EMS i MMS poruke. Možete kreirati MMS poruke od nekoliko stranica (slajdova), što svakako spada u prednosti telefona. Za brz unos teksta možete koristiti T9 rečnike.











Organajzer. Možete uneti razne događaje u organajzer, podesiti alarm za njih kao i datum i vreme kada će se aktivirati. Kalendar možete preglati po mesecima i nedeljama, kada će biti prikazana vremenska skala za svaki dan.







Podešavanja. Zvuk. U ovom meniju se nalaze melodije za pozive, dolazeće SMS poruke, MMS, fax i alarm. Možete izabrati te stavke iz glavne liste, jedna od stavki je i prebacivanje MP3 fajlova na telefon. Možete podesiti da Vas telefon obavesti na razne načine, pa tako možete iskombinovati melodiju i vibraciju ili odrediti da se prvo aktivira vibracija, pa potom melodija i onda opet vibracija. Diktafonom možete snimiti zvuk (može trajati do 30 sekundi) i iskoristiti ga za melodiju. Treba napomenuti da dnimanje melodije obavljate iz menija za podešavanje a ne iz menija za diktafon.


Ekran. Izbor boja je ograničen na sivu i plavu. Na prvi pogled nema razlike između Plave i Akva - boje su veoma slične. Bilo koji grafički fajl možete upotrebiti kao pozadinu za ekran i skrinsejver. Možete podesiti da li će biti aktivirana pozadinska osvetljenja za ekran i za tastaturu istovremeno u okviru podešavanja za čuvanje energije.





Pozivi. Ovde se nalaze podešavanja za preusmeravanja, "crna lista" brojeva, brojači poziva.
Sigurnosna podešavanja. Možete podesiti da se tastatura automatski zaključava; možete obezbediti funkcije kao što su lista poziva, poruke, organajzer sa porukama. Sigurnosna podešavanja se odvojeno podešavaju za svaku stavku.
Oznake za brzo pozivanje. Ovim podešavate brzo pozivanje telefonskih brojeva za levi i desni programabilni taster.
Načini predstavljanja fajlova. Spisak fajlova možete prikazati kao matricu ili kao listu. U prvom slučaju će biti prikazane male ikone ako pregledate slike i video snimke, dok ćete u drugom slučaju videti samo spisak fajlova u vertikalnoj listi.
WAP podešavanja. Sve je tradicionalno, imate mogućnost da koristite GPRS. Ako ne planirate da koristite WAP uopšte predlažem da ovu opciju izbacite iz menija.
Podešavanja kamere su nalaze ovde ali su veoma siromašna. Po prvi put se podešavanja nalaze u meniju za slikanje dok je uključena kamera, što je u većoj meri zgodnije kada morate da menjate podešavanja u toku slikanja.
Povezivanje. Telefon podržava razmenjivanje podataka preko infracrvenog porta i Bluetooth-a. Postoji posebno podešavanje za dodatak za kola (kontrola jačine zvuka, način odgovaranja na poziv). Podržan je i standardni SyncML.


Telefon u potpunosti podržava infracrveni port i Bluetooth pa tako možete prenositi fotografije, slike i muziku na telefon. Nove Java aplikacije možete prebacivati samo korišćenjem WAP servisa, ne možete ih prebaciti direktno sa PC računara.
Telefon podržava sledeće Bluetooth profile:
DUN-GW
Fax-GW
GAP
Generic Object Exchange
HandsFree-AG
Headset-AG
OBEX
OPP-Client
OPP-Server
Serial-DevA
Serial-DevB
Nedostatak mogućnosti direktnog rada sa memorijom telefona koristeći drugi aparat ili PC računar, kao što to možete raditi sa Sony Ericsson aparatima, nije pohvalno. Još jedan nedostatak ovog uređaja koji nema specijalizovan softver je nemogućnost slanja više fajlova odjednom.
U toku korišćenja slušalica nije bilo problema i komunikacija je bila pouzdana. Telefon smo testirali sa Sony Ericsson i Jabra slušalicama. Treba pomenuti par nedostataka koje smo uočili: dok smo slali fajlove na PC računar komunikacija između slušalice i aparata nije uvek radila stabilno. Kada smo koristili Bluetooth autonomija je smanjena za 35-50 procenata.
Bluetooth je čudno podešen pošto će aparat biti "vidljiv" samo u toku perioda od 3 minuta, posle toga ćete morati da potvrdite ako želite da aparat ostane "vidljiv". Ovo je jedna od mera predostrožnosti, za koju postoje opravdani razlozi.
Multimedia. Ovde možete pogledati koliko je memorije slobodno i raspodelu iskorišćenog prostora. Preko ovog menija možete pregledati video snimke, slike i preslušati zvuke. Izabrana stavka će automatski biti prikazana u malom prozoru kada pregledate video snimke što je za pohvalu. Kada video snimak pregledate preko celog ekrana neke kontrolne će ipak biti vidljive.


Posebna stavka služi za pristup sadržaju miniSD memorijske kartice, pa tako možete kreirati i sopstvene foldere na njoj. Možete kopirati svoje fajlove bilo kog tipa na karticu. Nije podržano kopiranje imenika na memorijsku karticu. Zbog toga ostaje utisak da je podrška za memorijske kartice dodata u poslednjem trenutku i da nisu pripremljene aplikacije. Kartici koja je u telefonu ne možete pristupiti sa PC računara, već karticu morate izvaditi iz telefona i ubaciti u čitač kartica.
Aplikacije. Alarm je jednokratan, postoji opcija za utišavanje.
Tajmer možete podesiti na vreme koje Vam odgovara.

To-do lista omogućava da unesete beleške u nekoliko kategorija i da ih pregledate u listi. Osim liste zadataka možete uneti i glasovne beleške.
Kalkulator i konverter valuta su veoma jednostavni.

U meniju Apleti se nalaze aplikacije koje ste preuzeli sa Interneta.
WAP. Telefon ima instaliran WAP pretraživač kompanije OpenWave čija su podešavanja veoma fleksibilna. U radu sa pretraživačem nije bilo nikakvih problema.


Kamera. Ekran služi kao optičko tražilo. Kada slikate džojstikom kontrolišete digitalni zum kojim možete uvećati sliku i do 8 puta. Zumiranje se glatko menja kada ga povećavate/smanjujete. Pomeranjem džojstika na levo podešavate osvetljenje, uključujući i aktiviranje blica. Poslednja podešavanja će biti sačuvana. Postoji više od deset podešavanja tako da prebacivanje između njih ne ide brzo. Pomeranjem džojstika na desno uključujete jedan od tri efekta - negativ, sepia ili crno-bela fotografija. Na raspolaganju su Vam sledeće rezolucije - 1280 x 1024, 1280 x 960, 800 x 600, 640 x 480, 320 x 240.


Sagem myX6-2
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Kamera je osrednjeg kvaliteta, lošija je nego kamera modela MyX8, što je verovatno posledica drugačijeg softvera pošto su moduli isti. Za snimanje fotografije maksimalne rezolucije i najvećeg kvaliteta potrebno je 5-6 sekundi.
Video. Za razliku od fotografisanja, kada snimate video snimke ne možete menjati parametre (možete samo isključiti zvuk u toku snimanja), zoom Vam nije na raspolaganju. Kvalitet video snimaka je takođe osrednji.
Produktivnost. JBenchmark. Za razliku od modela MyX8 ovde je druga verzija test paketa radila, ali je 3D paket odbijao saradnju. Što se Java aplikacija tiče, WAP konekcija sa slanjem rezultata nije funkcionisala (telefon ispiše poruku da profil nije instaliran, iako jeste, i započne konekciju pa u tom stanju ostane dok ga ne isključimo vađenjem baterije). Rezultati prvi verzije paketa za test su sledeći:
myX6-2 |
myX8 |
|
JBenchmark 1 | 1576 |
1182 |
Detalji |
||
Tekst | 503 |
437 |
2D Oblici | 374 |
128 |
3D Oblici | 163 |
32 |
Brzina popunjavanja | 48 |
10 |
Animacije | 488 |
575 |
Druga verzija paketa je dala sledeće rezultate:
myX6-2 |
|
Jbenchmark 2 | 41 |
Detalji |
|
Manipulacija slikama | 28 |
Tekst | 83 |
Sprajtovi | 60 |
3d transformacije | 7 |
Korisnički interfejs | 110 |
Produktivnost Java mašine je standardna za ovu klasu. Nažalost problem sa kompatibilnošću je i dalje prisutan, nisu sve aplikacije nezavisnih proizvođača mogle da budu pokrenute (to se najviše tiče aplikacija baziranih na MIDP 2.0).
Igre. Telefon ima samo jednu preinstaliranu igru - Bubble Trouble.


Reprodukcija audio materijala. Ova aplikacija ima malo mogućnosti. Možete kreirati liste pesama i prebacivati se između pesama. Ne podržava ekvilajzer i ponavljanje pesama. Pesme možete čuvati u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici. Podržani su MP3 i AAC formati fajlova.




Možete podesiti da se pesmu reprodukuju kontinualno ili samo jedna pesma. U prvom slučaju će biti reprodukovane sve pesme iz liste ili određenog foldera. U drugom slučaju pesma će biti reprodukovana ali ćete sami morati da pokrenete reprodukciji sledeće pesme.
U toku dolazećeg poziva pesma koja se reprodukuju biće prekinuta a kada završite razgovor možete nastaviti reprodukciju od mesta gde je stala (reprodukcija se neće automatski nastaviti). Postoji i podešavanje gde možete izabrati šta je prioritet - telefonski režim rada ili program za reprodukciju. Teoretski, ako je podešen prioritet za program za reprodukciju, to znači da će on nastaviti reprodukciju čak i dok obavljate razgovor. U praksi, nije bilo nikakvih izmena kada smo izabrali tu opciju.
Nedostaci ovog programa su činjenica da ne može raditi u pozadini, čak nije na raspolaganju ni zaključavanje tastature. Štaviše, osvetljenje ekrana će ostati na najnižem nivou (neće se isključiti) što negativno utiče na autonomiju.
Kvalitet zvuka preko standardnih slušalica je zadovoljavajući, mada se pri nižem kvalitetu kvalitetu audio zapisa nisu čuli niski tonovi (ali to je više problem do slušalica). Ako slušate pop muziku ove slušalice će Vam odgovarati. Usled toga što koriste nestandardnu utičnicu ne možete koristiti svoje slušalice, što je još jedna mana. Nismo uspeli da pronađemo rezervne slušalice u bilo kojoj prodavnici.
Sinhronizacija sa PC računarom. Program za sinhronizaciju nije brz, ponekad se može desiti da se blokira na par minuta. Među prednostima ove aplikacije je mogućnost unošenja izmena u imenik na samom PC računaru, kucanje SMS poruka, obrada fotografija, rad sa video materijalima (samo korišćenjem ovog softvera možete prebaciti sve fotografije na PC računar u jednom potezu, ako šaljete sa telefona moći ćete da šaljete samo fotografiju po fotografiju). Direktna sinhronizacija sa MS Outlook-om obuhvata kalendar, kontakte i to-do listu. SyncML se koristi za sinhronizaciju.






Utisci
Po pitanju kvaliteta prijema signala ovaj telefon se može bez problema porediti sa modernim aparatima ostalih proizvođača, prednost Sagem MyX6-2 je glasan zvučnik za melodije, zvuk je čist jasan kada se reprodukuje preko njega. Podržane su 64-glasovne polifone melodije, na raspolaganju su Vam i moderne muzičke numere. Kao melodiju možete koristiti MP3 i AAC muzičke fajlove i tako možete podesiti telefon po svom nahođenju. Vibracija je prosečne jačine pa se može desiti i da propustite određeni poziv ako ste ostavili samo vibraciju.




Listu poziva možete prikazati pritiskom na taster za pozivanje i u njoj može biti do 20 unosa. Biće prikazan tip poziva, vreme; ikona koja označava tip poziva nije jasno nacrtana pošto će strelica pokazivati ili u levu stranu ili u desnu, što u je u velikoj meri zbunjujuće. Ako ste imali više propuštenih poziva sa jednog broja, svi pozivi će biti prikazani odvojeno.
Izmene u odnosu na MyX8 nisu značajne ali ih treba napomenuti:
Manja rezolucija ekrana, osvetljenje, poboljšana vidljivost ekrana kada je telefon na suncu
CMOS kamera umesto CCD, lošiji kvalitet fotografija
Podržane su microSD memorijske kartice umesto SD
Softver je dorađen i program za reprodukciju ima nove funkcije
Nažalost ni kod ovog modela nisu popravljene sve greške u softveru koje smo primetili kod modela MyX8. Neke od tih grešaka su nestabilnost WAP pretraživača čija je posledica restartovanje samog aparata, pa zatim greške koje aparat prijavljuje pri učitavanju JAD fajla. Učitavanje JAR fajla nije pravilo problema (ali ako izaberete Game ili Applications folder aplikacija će ipak biti sačuvana tamo gde ste je prvi put snimili).
Po ceni po kojoj se prodaje ovaj model će odgovarati korisnicima koji mogu da istrpe njegove nestabilnosti. Aparat je idealan za mlade ljude koji imaju ograničen fond za kupovinu telefona ali žele da imaju moderni telefon. Po specifikacijama "na papiru" ovo je veoma interesantan model ali sve funkcije koje su nabrojane nisu idealno realizovane.
Rivali ovom modelu su Siemens CX75, Alcatel S853 (mada ovaj telefon još uvek nije predstavljen, čak je i sam model pod velikim znakom pitanja), Motorola E398. Siemens telefon ima loše rešenu reprodukciju MP3 fajlova, ali su poslovne funkcije na najvišem nivout, dok je kamera osrednjeg kvaliteta. Motorola model je veoma atraktivan sa svojim osnovnim funkcijama, normalnom reprodukcijom MP3 fajlova u pozadini i prihvatljivom cenom.
P.S. Potrudili smo se da pronađemo sve prednosti koje bi ovaj model imao nad telefonima ostalih proizvođača ali u tome nismo uspeli. Sagem nije trebalo da pušta u prodaju nedorađen model, jedino bi od kompanije Siemens to mogli da očekujemo. Ovako, potencijalno interesantan model sa "dečjim bolestima" je neprihvatljiv za Sagem, pošto nije toliko poznat među kupcima i ovakvi proizvodi će samo pogoršati stav o modelima ove kompanije.