
Kompletan test GSM telefona LG B2100
Pakovanje:
Pakovanje
Telefon
Uputstvo
Disk sa LG PC sinhronizacijom (beskoristan u odsustvu cabla ili IrDA)
Ručni kaiš
Punjač
LG teži menjanju svoje linije modela što je više moguće. Iz ovog razloga mnogi uređaji su proizvedeni na bazi stare platforme, što je slučaj i sa modelom LG B2100. U odnosu na svog prethodnika LG B2000 noviji model ima integrisanu kameru ali je zato FM radio izbačen. Ovo je tipičan model tankog dizajna koji je postao vrlo popularan. Važan detalj u pogledu B serije je to što je LG zamenio modele koje su proizvodile kompanije trećih lica sopstvenim. Na ovaj način se može kontrolisati kvalitet telefona.

Ovaj model je interesantan zbog svojih dimenzija koje iznose 105.5x44x15.9mm, dok je težina modela 73 grama. Uređaj lepo staje u šaku i vrlo je tanak. Postoji nekoliko kolor rešenja koja se razlikuju samo u boji prednjeg panela. Zadnja strana uređaja je napravljena od tamne plastike.

STN ekran može da prikaže 65536 boja i ima rezoluciju od 128x128 piksela, što omogućava prikazivanje do 5 linija teksta i jedne servisne linije. Kvalitet boja i svetlosti je prosečan. Ovaj model se može porediti sa telefonima iz LG-ja, ali je lošiji od nekih Siemens modela (na primer CF62, C65). Kvalitet boja je bolji nego kod modela Motorola C380 i C650. Razlika nije toliko značajna i tako da su svi ovi modeli uporedivi prema ovom parametru. Ekran veoma bledi pri jakoj sunčevoj svetlosti, ali ukoliko pronađete odgovarajuću tačku gledanja ekran je vidljiv.

Tastatura je veoma pristupačna sa tasterima prosečne veličine. Uprkos njihovom bliskom raspredu, tasteri su komforni za rad. Pozadinsko osvetljenje tastature je plavo i veoma dobro se vide slova na svim tasterima. Navigacijski taster je četvorosmerni sa OK tasterom u sredini.

Sa donje strane telefona nalazi se konektor interfejsa, dok se sa gornje nalazi otvor za traku za nošenje oko vrata. Konektor za slušalice koji pokriva gumeni zatvarač se nalazi sa leve strane uređaja. Zatvarač je debeo, ljušti se i, što je veliki minus, deformiše tokom vremena. Konektor je smešten na veoma nepristupačno mesto, a na futroli ne postoji otvor na tom mestu. Odvojeni taster kamere se nalazi sa desne strane, razlikuje se po boji i napravljen je od gume različite od ostalih tastera.
Zadnji panel krije Li-Ion bateriju kapaciteta 780mAh. Prema podacima proizvođača telefon može da radi 250 časova u režimu mirovanja i do 3.5 časa u režimu razgovora. Pri testiranju telefon je radio oko 4 dana pri upotrebi od 45 minuta razgovora i 25 minuta korišćenja drugih funkcija kao i 2 sata slušanja radija. Za potpuno punjenje baterije bilo je potrebno nešto više od 1.5 časa.


Meni
Možete menjati profile ili pozivati najčešće korišćene stavke menija uz pomoć navigacionog tastera (pritiskom na levo ili na desno). Glavni meni je prisutan kao broj stavki menija, a svi podmeniji su u obliku liste. Levo strana je dodeljena radiju, uobičajeno, a tu je i stavka Favorites pomoću koje možete podesiti najčešće korišćene funkcije. Postoji i prečica u vidu navigacije brojevima.









Telefonski imenik. Postoji mogućnost čuvanja do 200 imena u internoj memoriji, sa do 5 polja po imenu (4 broja, jedna e-mail adresa). Takođe možete odabrati korisničku grupu i ikonu. Ikone su prethodno unete slike lica ljudi ili životinja. Tokom poziva odabrana sličica će biti prikazana iza imena na ekranu.










Pri unosu podataka potrebno je da odaberete glavni broj i tek onda unosite ostale brojeve jedan po jedan, mada ne morate sva polja popuniti. Objedinjena lista može sadržati i brojeve sa SIM kartice i brojeve iz interne memorije telefona.
Postoji sedam korisničkih grupa i moguće je podesiti personalnu melodiju i sličicu za svaku grupu (to je drugi grupa sličica).
Poruke. Telefon podržava EMS koje omogućavaju „kačenje“ sličica i melodija za poruke, format teksta i slanje povezanih poruka. Telefon podržava unos teksta sa kompletiranjem reči. Postoji 11 šablonskih poruka koje se mogu menjati, 6 od njih su već podešene.






Uređaj podržava MMS i postoji mogućnost formiranja nekoliko strana i ubacivanje nekoliko slika umesto jedne.

Sve poruke se skladište u internoj memoriji, a na SIM kartici se skladište tek kada je interna memorija telefona puna.
Liste poziva. Ovde se mogu videti standardne liste odlaznih, dolaznih i propuštenih poziva. Svaka sadrži 15 brojeva, za neke unose prikazuju se datum i vreme poziva. Isti brojevi se sumiraju, ali se ne prikazuju po redu.

Postoji i objedinjena lista poziva, u koju se sumira 20 poslednjih unosa sa sve tri liste. Ova lista se prikazuje kada pritisnete Call taster u režimu mirovanja.
Profili. Odavde se mogu podešavati svi zvuci, od signala poziva do zvuka koji se čuje pri pritiskanju tastera i tipa alarma. Sve je uobičajeno.


Podešavanja. Ovde se nalaze podešavanja uređaja, na primer ekrana i poziva. Ovde se takođe nalazi i podešavanje automatskog zaključavanja tastature.











Planer. Moguće je sačuvati do 20 događaja u planeru, gde se podešavaju i datum i vreme. Možete ih podesiti da se ponavljaju (svakog dana, nedelje, meseca, godišnje). Kalendar prikazuje ceo mesec, datumi kod kojih su označeni događaji su prikazani drugom bojom, a simbol koji ukazuje na tip događaja (susret, podsetnik) se pojavljuje na kraju. Glavni nedostatak planera je ograničen broj unosa.




Ovde se nalazi alarm – časovnik. U telefonu postoji 5 alarm časovnika, svaki može alarmirati jedanput, dnevno ili nedeljno. Svaki korisnik će biti zadovoljan ovim alarm časovnikom.

Kamera. U ovaj telefon je integrisana VGA kamera tipična za LG telefone. Slike ne izgledaju naročito dobro, ali svo ushićenje njima nestaje kada shvatite da nije moguće da ih dodelite korisnicima. Slike jedino možete postaviti kao pozadinsku sliku. Po kvalitetu slika, uređaj se može porediti sa ostalim predstavnicima ove klase.




Pomoću integrsane kamere možete fotografisati u nekoliko rezolucija, a to su 160x120, 320x240 i 640x480 piksela. Format fajlova je JPEG, a moguće je odabrati nivo kompresije i kvaliteta (visok, srednji, nizak) za sve rezolucije sem maksimalne. Za rezoluciju 640x480 jedini kvalitet je nizak.
U režimu fotografisanja ekran služi kao vizir. Sa leve strane postoji panel sa alatima na kojem možete odabrati glavne paramtere za fotografisanje, a ovo je najkomfornije raditi korišćenjem bočnih tastera za podešavanje nivoa jačine zvuka. Sva odabrana podešavanja neće biti sačuvana za sledeće fotografisanje, već ćete neka morati podešavati ponovo, što je veliki minus.
Fotografije mogu biti crno-bele, u koloru a može se primeniti i efekat crveno-smeđe boje. Postoji 5 nivoa osvetljenja i x4 zum.







Jedno od već unešenih podešavanja se može koristiti prilikom fotografisanja.
Primeri fotografija:
Rezolucija
640x480
Rezolucija
640x480, efekat crveno smeđe boje
Rezolucija
320x240, nizak kvalitet
Rezolucija
320x240, visok kvalitet
Rezolucija
160x120, srednji kvalitet, efekat crveno smeđe
Zabava&Alati. Počećemo sa igricama. Na uređaju se nalaze dve i obe su napisane u Java-i. Halloween Fever logička igra, dok je Action in Life zanimljiva igra u kojoj treba da bacate monitore u daljinu, koristite mini skuter itd.





U My Folder možete uskladištiti svoje sopstvene melodije i sličice. Jednu od njih možete postaviti kao pozadinsku sliku ili ton zvona. Svi preuzeti fajlovi, osim aplikacija se čuvaju ovde. Korisnicima je na raspolaganju 1336Kb memorije.

Konverter jedinica je prilično zgodan, a isto se odnosi i na kalkulator.


Pored toga možete videti satnicu u odabranim gradovima sveta.

Sva snimanja glasa se takođe skladište ovde; možete im menjati ime, slušati, uklanjati. Diktafon ne radi tokom razgovora. Dužina snimanja može biti oko 19 sekundi.

Internet. Telefon podržava GPRS (klasa 10) tako da preporučujemo da podesite Wap preko GPRS-a. Telefon podržava wap-browser, verziju1.2.1 (AU Browser 4.1). Uređaj ne prepoznaje strane sa Java programima, na primer sa automatskim upload-om teksta, što je nepogodnost.

Java. Na telefonu je ukupno dostupno 1.3 Mb dinamičke memorije. Možete preuzimati nove aplikacije ukoliko koristite wap, ali su vam potrebni specijalni programi napisani za LG telefone. Model podržava MIDP 1.0. te možemo reći da brzina performansi nije visoka (JBenchmark 1.0). Ovom karakteristikom model gubi od svih konkurenata.
Utisci
Kvalitet konekcije je najspornija tačka ovog modela. Uzimajući u obzir činjenicu da je telefon baziran na dokazanoj platformi, očekivali smo pouzdanu konekciju bez problema. Čak i kod modela B2000, sve je u granicama prihvatljivosti. Ali model B2100 pokazuje neka pogoršanja u prenosu glasa, pojavljuju se čudni šumovi, šištanje u zvučniku. Ovi parametri bi mogli da budu unapređeni u budućnosti, ali trenutno zaslužuju kritike i izgledaju negativno u odnosu na rešenja rivala.
Signal poziva je 40-tonski i ne zvuči loše, zvuk je zasićeniji u odnosu na model B2000. Čini se da je zvučnik promenjen, tako da model zvuči drugačije. Signal se lošije čuje ukoliko je buka u prostoriji ili se nalazite na ulici. Snaga vibracije je prosečna.
Telefon spada u jedan od najjeftinijih modela sa kamerom. Sa obzirom na činjenicu da je telefon kopija modela Motorola C650 ili Siemens C65, nema nekih evidentnih prednosti u odnosu na rivale koje bi se mogle naglasiti. Tanak dizajn je atraktivan, ali nedostatak mp3 podrške čini da ovaj telefon ne bude aktuelan, a tu je i mala količina memorije. Ovakav model bi odgovarao onim korisnicima koji preferiraju LG telefone i kojima odgovara optimalan odnos cena/performansi. Sa druge strane, LG B2100 nije takav model pa kompanija pokušava da ga pozicionira kao moderno rešenje i dodatno zaradi.