
Kompletan test Samsung C230
Standardni paket:
Telefon
Uputstvo
Slušalica
Punjač

U ponudi već postoji model sa FM radiom (Samsung X140) ali je Samsung ipak predstavio njegovu kopiju, model C230. Razlog za to je što model X140 nije imao podršku za stereo zvuk pa je kod modela C230 to ispravljeno. Samsung C230 je kopija modela C210 po dizajnu samog telefona. Za razliku od modela C210 koji ima grubu plastiku maska modela C230 je napravljena od sjajne plastike i liči na maske starijih modela. Telefon sada podseća na skupe stilizovane modele, po čemu se može razlikovati od ostalih sličnih modela. Ne postoje veće razlike u odnosu na modele C210/X140, modeli su u potpunosti slični.

Najinteresantniji deo ovog telefona je njegov ekran. On je UFB tipa i može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji od 180 x 180 piksela (28 x 28mm). Na ekranu može biti prikazano do 4 linije teksta i jedna statusna linija. Kvalitet prikaza slike nije loš za telefon niske klase, mada boje nisu toliko svetle kao na ekranima napravljenim u TFT tehnologiji. Radi poređenja, ekran je bolji nego kod Motorola C380 modela ali je lošiji od ekrana modela Siemens C65. Kada se telefon nađe na suncu slika na ekranu će izbledeti, ali će ostati oštra.

Navigacioni taster je ugodan za korišćenje, isto se može reći i za ostale funkcijske tastere. Tasteri sa brojevima su prosečnih dimenzija i dobro su postavljeni. Pozadinsko osvetljenje tastature je zelene boje ali ono ne osvetljava tastaturu u dovoljnoj meri.

U okviru navigacionog tastera nalazi se taster Ok, tasteri sa brojevima su prosečnih dimenzija i terasasto su postavljeni. Tastatura je laka za upotrebu.

Baterija kapaciteta 800 mAh služi i kao poklopac sa zadnje strane telefona i nema nikakvih pomeranja kada se postavi. Prema podacima proizvođača telefon može raditi oko 150 sati kada je u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio bez punjenja oko 4 dana u toku koji je za razgovore korišćen 40 minuta, dok je 15 minuta potrošeno na ostale funkcije. Da bi se baterija telefona u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon 1.5 sat.
Meni
Možete izabrati jedan od dva načina predstavljanja glavnog menija, u pitanju su tradicionalni vertikalni sa listom funkcija ili kada je prikazana izabrana funkcija sa odgovarajućom animacijom. Generalno, meni je pun boja i veoma je interesantan. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. U meni možete ući pritiskom na programabilni tasteri ili pomeranjem navigacionog tastera u desno kada je telefon u mirovanju.










Imenik. U memoriji telefona ima mesta za podatke o 1000 kontakata sa po 3 polja za broj telefona (kućni, posao i mobilni) i e-mail adresu. Dok unosite broj telefona ponuđeno Vam je da izaberete tip telefona. Tek pošto izaberete tip broja telefona možete unositi druge brojeve telefona u imenik. Ovakva organizacija ima svojih prednosti i mana, koje će se iskazati u zavisnosti od toga koliko često unosite nove podatke sa jednim brojem telefona u imenik.






Kontakte možete rasporediti po grupama koje imaju svoje ikone i signale.








U jednoj listi su prikazani brojevi sa SIM kartice i brojevi iz memorije telefona pa možete iskoristiti prednost brzog pretraživanje po imenu. Dovoljno je da pritisnete prvo slovo imena i biće prikazan prvi unos koji počinje sa tim slovom. Zatim možete uneti drugo slovo po redu, itd. Ista pretraga je moguća u svakoj grupi. Tasterima za brzi pristup možete dodeliti osam brojeva telefona.
Poruke. Do 200 poruka možete sačuvati u memoriji telefona; aparat podržava i EMS standard. U telefonu se nalazi komplet zanimljivih ikona, melodija, zvukova i animacija koje služe za EMS poruke. Ikonice za smajlije su neobične, pošto likovi prikazani na slikama imaju i telo a ne samo izraz lica.











Sve ostale mogućnosti telefona su standardne. Telefon podržava predviđanje unetog teksta, odnosno T9 i možete napraviti do 5 šablona za poruke.
MMS. Oko 700 KB je rezervisano za multimedijalne poruke, interfejs za kreiranje tih poruka je jednostavan.



Liste poziva. U ovim listama može biti prikazano do 20 dolaznih poziva, 20 odlaznih i isto toliko propuštenih poziva. Za svaki poziv navedeni su vreme i datum. Interesantno je da brojevi u listi nisu duplirani, već se broj samo pomera u listi i dodeljuje mu se novo vreme i datum. Ovakva organizacija je prihvatljiva za većinu korisnika.

Podešavanja zvuka. U ovom meniju možete birati melodije za pozive, ponuđeni izbor nije prevelik i veoma je standardan. Telefon nema profila ali možete podesiti kako će se telefon oglasiti kod dolaznih poziva (samo svetlom, melodijom, vibracijom, vibracijom i melodijom). U ovom meniju možete uključiti i podsetnik o proteklom vremenu u razgovorima.

Podešavanja telefona. U ovom meniju možete podesiti telefon kako Vama najviše odgovara. Možete promeniti jezik menija, sliku koja je izabrana za pozadinu ekrana (ponuđeno je 11 i sve su animirane) dok je telefon u mirovanju. U ovom meniju možete podešavati i nivo kontrasta kao i sigurnosna podešavanja.












Organajzer. Nekoliko aplikacija je skriveno u ovom meniju.

Prva stavka je kalendar u kojem možete uneti jedan unos po danu. Više unosa za jedan dan možete uneti tako što ćete kopirati ostale unose na onaj datum na kojem želite više događaja. Podešen je prikaz po mesecima. Dani sa unosima su obeleženi drugom bojom i možete se brzo prebacivati na određeni datum.



To-do lista se može dodati mogućnostima kalendara. Možete uneti podatke o zadatku, podesiti nivo prioriteta (visoki, niski, normalni). Zadatke možete kopirati u kalendar.


Alarm. Možete ga podesiti da se oglasi jednom, svakodnevno ili po sedmicama (birate dane kojima će se telefon oglasiti).


Telefon ima i kalkulator i konverter valuta, sve je veoma tradicionalno kod ove dve aplikacije.


Datum i vreme. U ovom meniju se nalaze trenutno vreme i datum, na raspolaganju Vam je i funkcija Svetsko vreme.
Diktafon. Možete sačuvati do 5 unosa trajanja po 30 sekundi, beleške veličine do 100 KB. Diktafon ne možete koristiti u toku razgovora.


Mrežni servisi. Ovde se nalaze sva podešavanja koja se tiču provajdera.
Zabava. U ovom meniju se nalazi jednostavan WAP pretraživač verzije 1.2.1.


U tom meniju se nalaze i igre. U pitanju je 4 igara - BubbleSmile, Fun 2 Link, Ultimate Golf i Mobile Chess. Za igre je rezervisano 512 KB memorije. Za slike i melodije 600 KB. Melodije koje ste primili i skinuli na telefon ne možete iskoristiti kao melodije za grupe.





Radio. U internoj memoriji telefona možete sačuvati frekvencije za najviše 20 FM radio stanica. Pretraživanje se vrši automatski ili ručno. Svakoj stanici možete dodeliti ime. Radio funkcioniše samo kada su na telefon priključene slušalice koje služe kao antena. Slušalice su standardne i na kablu koji ih povezuje sa telefonom nalazi se taster pomoću koga menjate stanice koje trenutno slušate.



Radio možete slušati i u pozadini dok radite nešto drugo sa telefonom. Ako želite da isključite radio morate ponovo ući u meni iz koga ste ga pokrenuli, pa je zbog toga jednostavnije da ga isključite pritiskom na taster pomoću koga ga i pokrećete ili da jednostavno isključite slušalice iz telefona.


Radio je realizovan slično kao kod Nokia 8310 telefona. Zvuči veoma dobro za ovu klasu telefona i jačina zvuka je skoro uvek odgovarajuća.
Utisci
Ovaj telefon je lošiji po odnosu kvalitet/cena od modela LG b2000 mada ima masku napravljenu od kvalitetnije plastike. Samsung C230 je interesantan kao jeftin telefon sa integrisanim FM stereo radiom i standardnim funkcijama.




Ova klasa telefona ima malo konkurencije, čak su i stariji modeli veoma interesantni pošto nude visok stepen funkcionalnosti uz komparativnu cenu. S obzirom da Sasmung ima velike mogućnosti za reklamiranje proizvoda možemo očekivati velike količine prodatih primeraka ovog modela. Samsung C230 je prihvatljivo rešenje za učenike, studente i one ljude koji provode dosta vremena van kuće i žele da slušaju radio programe.