C168 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
 
 
Test mobilni telefon Motorola C168
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola C168. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola C168 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM telefona Motorola C168

Pakovanje:
Telefon
Baterija
Punjač
Stereo slušalice
Uputstvo za upotrebu

Motorola veruje da je ključ uspeha na tržištu u širokom dijapazonu jeftinijih proizvoda, od kojih deo proizvode proizvođači trećih lica. Jedan od ovih proizvoda je i Motorola C168 koje treba da postane najjeftiniji Motorola-in telefon koji poseduje FM radio i kompaktan izgled. Po nekim aspektima, za razliku od C113 i ostalih modela, ovaj model je jedan od prvih "slim" telefona u ovom segmentu. Telefon izgleda mali, dimenzije su mu 104.4x46x14 mm, dok je težina 78 grama, što je veoma dobar rezultat.

Video klip – izgled i dimenzije, rad sa tastaturom (4.87Mb)

Dizajn telefona je veoma strog, nema slobodnog stila u izboru boja, dizajnu tastature ili bilo koji drugim navigacionim elementima. Bočni tasteri ne postoje, samo je prisutna utičnica za punjač. Sa leve strane nalazi se mini utičnica za slušalice i otvor za provlačenje trake za nošenje oko vrata. Ivice na prednjoj strani su izrađene od srebrne plastike koja pruža dodatnu svetlinu telefonu. Prostor oko ekrana načinjen je od lakovane plastike što veoma dobro izgleda u kombinaciji sa hromiranim navigacionim tasterom. Ostali deo kućišta je crne boje, dok strane imaju reljefnu površinu kao da su od metala.

Pristustvo otvora za zvučnike nije primetno samo sa prednje strane već i na gornjim uglovima. Uzimajući u obzir činjenicu da je zvučnik za polifone melodije lociran sa zadnje strane, veoma je čudan toliki broj otvora. Međutim, dok razgovarate sa nekim, bez obzira koliko telefon pritiskate bradom ili ga vrtite zvuk ćete odlično čuti.

Ovaj uređaj poseduje TFT ekran. Njegova rezolucija je samo 128x128 piksela (29x29 mm), što korisniku onemogućava uživanje u pravom zasićenju boja i jasnoći. Ekran izgleda kao STN, bledi kada dođe u direktan kontakt sa sunčevim zracima ali informacije na njemu su u dalje čitljive. Dostupne su četiri tekstualne i tri servisne linije (jedna za ikone i dve za tekst). Ovakav ekran je prihvatljiv za današnje tržište budući da veći broj proizvođača ima zastarele matrice.

Tastatura je monolitna, tasteri se odvojeni. Lagodnost pri radu je osrednja, ne postoje niti problemi niti prednosti. Ulegnutost tastera je prosečna i veoma su čvrsti. Navigacioni taster ima ubačen taster za meni, međutim, pri radu sa telefonom moraće te pomerate prst ka levom programabilnom tasteru sve vreme, budući da se taj taster koristi za potvrdu. Pozadinsko svetlo tastature je plave boje i jasno je vidljivo u svim uslovima. Zaključavanje tastature može biti automatsko ili manuelno.

Zadnji poklopac ima samo jednu tačku za pričvršćivanje, zazora nema a ne postoje ni naznake da bi se mogao pojaviti. Baterija je Li-Ion, BT60 kapaciteta 1000mAh. Prema rečima proizvođača ovaj uređaj može raditi do 380 časova u režimu mirovanja i do 8 časova u režimu razgovora. Pri testiranju ovog mobilnog telefona on je izdržao oko 4-5 dana sa 45 minuta provedenih na telefonske pozive i minimalnu upotrebu ostalih funkcija. Pri svakodnevnom slušanju radija u trajanju od po sat vremena, telefon je radio jedan dan kraće. Potrebno je nešto više od 2 časa da se baterija potpuno napuni.

Meni

Meni je predstavljen delom kao kod prethodnim modela a delom kao kod trenutno aktuelnih. Ikone i njihova lokacija su identične. Nema brze navigacije brojevima. Uzimajući u obzir malu količinu funkcija i mogućnost dodeljivanja nekih navigacionom tasteru, ne može se reći da je ovo nedostatak zato što uređaj poseduje prečice za brzo određivanje u posebnom meniju, korisnik sam kreira izgled. Pomoću tastature možete odrediti brojeve za brzo pozivanje, ali je i nemoguće dodeliti neku funkciju. Ostalo je sve uobičajeno.

Video klip koji prikazuje rad telefona (2.11Mb)

Telefonski imenik. Kapacitet imenika je 600 telefonskih brojeva i do 100 polja sa dodatnim informacijama (beleške, e-mail adrese, poštanske adrese, web-strane). Svako od pomenutih polja se koristi nezavisno od 100 dostupnih polja. Svaki unos može imati do 5 brojeva telefona, a možete odrediti i tip. Prvi unešeni broj se smatra osnovnim podešenim, i biće prikazan na listi. Postoji 15 grupa za kontakte, za neke od njih možete odabrati melodiju koju želite, dok to ne možete uraditi i za same unose. Sadržaj imenika može se poslati na drugi telefon preko SMS-a, ne postoji drugi način. Podaci sa SIM-kartice mogu se kopirati na telefon i obrnuto. Unosi sa memorije SIM-kartice i telefona se prikazuju na listi. Možete koristiti funkciju pretrage sa prvih šest slova.

Poruke. Možete uskladištiti do 250 SMS poruka koliko je dostupno na telefonu kao i određeni broj koji se može uskladištiti u memoriji SIM kartice. Ovo je veoma neobično za ovakvu vrstu proizvoda ili ovog proizvođača. U podešavanju poruka možete odrediti način na koji će se memorija puniti, da li će se prvo puniti memorija SIM-kartice pa telefona ili obrnuto. Podržan je iTAP, moguće je ubacivanje emoticon-a, jednostavnijih slika za poruke (EMS standard). Jedna od neuobičajenih stvari je to da možete ubaciti tekstualni šablon kao i unose iz imenika. Automatsko ubacivanje svih izveštaja o prispeću u poseban folder je veoma dobra stvar, takođe postoji podela po tipu (SMS/MMS).

Telefon podržava MMS standard, postoje šabloni. Ukupno možete potrošiti do 634Kb memorije, što nije uobičajeno za novije modele. Sa druge strane, sumnjam da vlasnici ovog modela telefona i koriste ovu funkciju.

Dostupno je pet tonova za zvuk poruke, a sopstveni zvuk ne možete dodati.

Liste poziva su organizovane na uobičajeni način; možete videti broj telefona, datum i vreme za svaku. Birani brojevi su obeleženi specijalnim ikonama. Pored toga, možete videti informacije vezane za vreme trajanja poziva, troškove (ukoliko je ova funkcija omogućena), kao i informacije o GPRS sesijama.

WAP-pretraživač je verzije 2.0 što je neobično za ovaj segment, takođe postoji podrška za internet APN. Ova karakteristika može postati velika prednost u slučaju da telefon ima samo jedan način povezivanja sa računarom. Budući da nema, ova karakteristika tada pruža mogućnost korišćenja jeftinijeg pristupa internetu i to je sve. U svim drugim situacijama pretraživač je dobar. Možete omogućiti ili onemogućiti slike, omogućiti cookies a postoji i beleženje posećenih WEB strana. Može se podesiti do 10 profila za internet podešavanja.

Alati. IU ovom meniju ćete videti sve uobičajene funkcije kao što su kalkulator, podešavanje prečica, SIM-meni, chat funkcija kao i korišćenje lampice. Ukoliko aktivirate funkciju LED nemojte se mučiti i tražiti ga na kućištu telefona već pogledajte na ekran koji pobeli i to vam je lampica. Ova funkcija je veoma čudna i nelogična.

Kalendar ili planer – još jedna stavka ovoga menija. Kalendar možete pregledati po mesecima, brzo se prebacivati na željeni datum i proveriti da li postoje neki unosi. Sve je veoma jednostavno, nema nikakvih osobenosti.

Igre. Ovaj telefon ima tri postavljene igre – Five Ball (verzija igre Lines), Flying (arkada) i Popo Car (kružne trke). Igre nisu za svačiji ukus ali većina korisnika će se zabaviti igrajući ih. U slučaju dolaznog poziva, aplikacija će se minimizovati i nakon završenog razgovora bićete u mogućnosti da nastavite igru tamo gde ste stali. Ne možete ubacivati nove igre.

Alarm časovnik. Možete kreirati nekoliko alarm časovnika i svakom se može dodeliti posebna melodija. Takođe možete podesiti ponavljanje (jedanput, dnevno, samo radnim danima), vibracija se može isključti. Svaki alarm časovnik može imati svoje ime, aktivni su i ako je telefon isključen.

Multimedija. Ova sekcija sadrži sve slike, melodije i radio. Prve dve stavke menija su standardne i o tome nećemo dalje diskutovati. Samo bih napomenuo da koriste dinamičku memoriju (634Kb).

Radio je izveden na veoma zanimljiv način: na primer, možete uneti željenu frekvenciju preko tastature ili skrolovati do nje preko navigacionog tastera. Prijem signala je dobar. Do 9 stanica se može uskladištiti u memoriji, što ne predstavlja prednost u poređenju sa konkurentskim modelima. Ali ono što je velika prednost je mogućnost da radio radi i kada je minimizovan, a to se postiže pritiskom na taster za prekid veze. Tada ćete videti tekstualnu liniju na glavnom ekranu sa nazivom stanice ili njenom frekvencijom. I to nije sve, levim programabilnim tasterom pozivate Radio meni tako da na veoma lak i brz način možete pokrenutu aplikaciju i promeniti frekvenciju ukoliko je potrebno. Pritiskom na jedan od 9 numeričkih tastera pristupate jednoj od 9 uskladištenih stanica. Jačina tona se može podesiti na 7 nivoa dok je maksimalna jačina zvuka slična nivou kod Sony Ericsson K750i modela i veoma je dobra. Slušalice koje se isporučuju sa telefonom ne deluju skupo niti su aktuelne. Zvuk se reprodukuje na veoma dobrom nivou, ali ponekad nedostaje dubina. Ukoliko prikačite slušalice modela Motorola ROKR E1 ili E398 primetićete razliku u zvuku. Možete isključiti sve zvuke samo jednim pritiskom i kasnije ih ponovo uključiti na istu jačinu. Kada isključite slušalice radio se automatski isključuje.

Podešavanja. Ovaj uređaj se ne može pohvaliti velikim brojem podešavanja ali vredno je pomenuti nekoliko stvari. Tipične mogućnosti odabira pozadinske slike, boje menija i zaštitnika ekrana se nalaze ovde. Umesto profila morate koristiti stilove zvona koji su karakteristični za Motorola telefone. Postoji funkcija automatskog isključivanja što je veoma interesantno.

Zaključak

Ovaj uređaj nema nikakvih problema sa prijemom, jačina zvučnika je dovoljna za razgovore na otvorenom. C168 ima polifone melodije koje su 32-tonske i dovoljno su glasne u najvećem broju situacija. Nema podrške za MP3. Morate koristiti midi melodije koje se veoma lako mogu pronaći na internetu. Jačina vibracije je prosečna.

Jedan od nedostataka je resetovanje datuma i vremena nakon promene SIM-kartice, telefon nema rezervnu bateriju. Tastatura nije najpogodnija za upotrebu, što može biti problem onim korisnicima koji vole da kucaju SMS poruke.

Motorola je poslednja kompanija koja je predstavila telefone sa ugrađenim FM radiom. Prva je bila Nokia sa svojim modelom 2300 koji je namenjen mlađoj populaciji. Ovaj model ima monohromatski ekran i veoma dobar dizajn. Međutim, visoka cena u vreme pojavljivanja oterala je ciljnu grupu pa je tek nakon dugog vremena i sniženja cena ovaj uređaj postao popularan. Samsung proizvodi su dizajnirani kao odgovor na Nokia proizvode. Budući da se kasnije proizvode to proizvođaču omogućava da obezbedi kolor ekrane (u to vreme bilo je samo nekoliko telefona ali merilo je bio X140). Nije tajna da koreanski proizvođači pokušavaju da prate modne trendove i koriste Samsung proizvode kao orijentir. Na primer, LG je uspeo da predstavi B2000 pre Samsung-a i imao veoma dobru zaradu. Vremenski razmak je bio približno dva meseca ali i to je bilo dovoljno. Oba proizvođača se veliki igrači u ovoj industriji i imaju određeni autoritet. PItanje je koliko je potencijala već sakupljeno? Da li će biti dovoljno mesta i za Motorola-u C168? Uzimajući u obzir funkcionalnost ovog uređaja, možemo slobodno reći da definitivno ima potencijala. Mogućnost slušanja radija kada je minimizovan, veliki telefonski imenik kao i veliki prostor za skladištenje SMS poruka, tanani dizaj i maksimalno vreme rada u ovoj klasi kao i niska cena su samo neka od kompetitivnih rešenja. Ne možemo reći da će ovaj model postati najprodavaniji, budući da takav potencijal nema a tu je i velika konkurencija. Još jedna stvar koja to onemogućava je neka vrsta „šestog čula“ koje korisnici imaju pa nekako osećaju da će ODM-modelima nakon 3-4 meseca, kada prodaja opadne, cena opasti. To znači da će u toku prva četiri meseca proizvodnje zahtev za C168 biti visok a kasnije će interesovanje polako početi da opada. Ali to ne znači da ovaj telefon nije vredan pažnje, naprotiv, ovaj model je odlično rešenje za sve one koji žele radio po pristupačnoj ceni. Ono što ne bi trebalo da zaboravite jeste da zamenite dobijene slušalice i da počnete da uživate u muzici.

Naslednik ovog modela će takođe biti proizveden od strane istog ODM proizvođača ali ovaj put će imati MP3 plejer i microSD slot za memorijsku karticu a na tržištu će se pojaviti u četrvtom kvartalu 2006-e godine. Zanimljiva stvar da je „borba za muzička rešenja“ na svom vrhuncu a to je: ko će biti prvi koji će predstaviti pristupačno rešenje uz maksimalnu funkcionalnost.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025