
Kompletan test Motorola C261
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Uputstvo
Punjač
Da bi ovaj model bio uspešan na tržištu iskorištena je platforma na kojoj je zasnovana i čuvena trojka Motorola modela (v300, v500 i v600). Pošto je bilo potrebno i da cena bude niska posao proizvodnje ovog modela dodeljen je kompaniji Compal koja je dugo vremena partner kompaniji Motorola u proizvodnji ODM modela. Po kvalitetu sastavljanja ovaj telefon je u rangu sa ostalim Motorola modelima. U slučaju modela C261 Compal nije uradio samo hardverski deo već je dizajnirao i softver. Kako je ovo jeftin telefon ne očekujemo neka veća iznenađenja u softveru. Očigledna izmena u odnosu na starije modele su veća slova, pa samim tim ako je tekst veći neće ceo biti prikazan na ekranu već ćete morati da skrolujete ekran na dole. Neke ikone su izmenjene ali po svemu ostalom ovaj telefon izgleda kao da ga je sama Motorola dizajnirala.

Dimenzije telefona su 89 x 49 x 15.5 mm pa možemo slobodno reći da je on "tanak", u skladu sa trendom koji promoviše Motorola. Masa od 112 grama je postignuta tako što je za izradu maske korištena Softtouch plastika i metalni elementi (okvir na sredini telefona je metalni). U početku prodaje modela na tržištu će se naći samo modeli u jednoj varijanti boje. Pojaviće se takođe i verzije namenjene različitim operaterima (nosiće oznake C26x).



Tasteri su napravljeni od plastike koja je prijatna na dodir. Korišćenje tastature je prijatno, pozadinsko osvetljenje je crvene boje i oznake na tasterima se dobro vide u različitim uslovima osvetljenja, neće Vam iritirati oči, čak će dodati i određenu dozu šarma telefonu. Za razliku od v300, v500 i v600 modela ovaj telefon nema standardnu miniUSB utičnicu, na boku se nalazi samo standardne utičnice za slušalice i punjač. Standardna miniUSB utičinica ne postoji kod ovog telefona pošto je u pitanju jeftin telefon namenjen isključivo za razgovore. Iz istog razloga u telefon nije aktiviran ni Bluetooth modul iako se hardverski nalazi u samom telefonu ali je softverski deaktiviran. Možda će se u budućnosti pojaviti zvanični softver koji će aktivirati Bluetooth ili će neki snalažljiviji korisnici to uspeti sami da urade.



Na vrhu telefona se nalazi rupa za traku. Telefon nema tastera sa starne, kameru kontrolišete standardnim tasterima. Samo sočivo VGA kamere se nalazi sa zadnje strane, koje nam je dobro poznato od ranije. Zbog neimanja drugih načina komunikacije prenos podataka je moguć samo preko MMS poruka. Nije podržano snimanje video materijala zbog male količine memorije.

Ekran ovog modela je isti kao kod čuvene trojke - u pitanju je TFT ekran rezolucije 176 x 220 piksela (Sharp ga je proizveo). Što se kvaliteta prikaza slike tiče ovo je jedan od najboljih ekrana na tržištu, a ako se telefon nađe na suncu tekst na ovom ekranu će i tada biti čitljiv.

Baterija se nalazi sa zadnje strane, ispod poklopca. U pitanju je Li-Ion baterija kapaciteta 820 mAh. Po podacima proizvođača telefon može raditi sa tom baterijom u stanju mirovanja do 80 sati i do 3 sata ako se koristi za razgovore. U proseku smo uspeli da postignemo autonomiju od dana u toku kojih smo telefon koristili 45 minuta za razgovore. Da bi se telefon u potpunosti napunio potrebno je puniti ga 1.5 sat.

Meni
Korisniku je na raspaloganju samo oko 1.2 MB memorije (oko 2 MB je odmah rezervisano za početni sadržaj telefona). Meni je organizovan tipično za Motorola telefone, bez ikakvih izmena. Glavnom meniju možete pristupiti pritiskom na taster Meni koji se nalazi u okviru navigacionog tastera. Glavni meni je tradicionalno predstavljen sa 9 ikona čije će oznake biti prikazane na vrhu ekrana. Možete promeniti da prikaz ekrana bude u obliku liste i od tada će sve biti predstavljeno na taj način. U standardnom načinu prikaza pola menija će biti prikazano kao liste dok će druga polovina biti prikazana preko ikona. Sami možete rasporediti ikone u glavnom meniju po svom nahođenju. Meni ne podržava brzu navigaciju pomoću brojeva ali možete podesiti skraćenice za skoro svaku funkciju iz menija. Takođe, možete podesiti da pomeranjem navigacionog tastera dok je telefon u mirovanju pokrećete razne funkcije. Programabilnim tasterima takođe možete dodeliti bilo koju funkciju. Sa ovakvom fleksibilnošću u organizaciji menija skoro da nećete primetiti da telefon ne podržava brzu navigaciju pomoću brojeva.


Imenik. Za razliku od ostalih novijih Motorola modela C261 koristi stari imenik. U imeniku možete sačuvati do 500 kontakata sa po jednim brojem telefona i jednom email adresom. Imate mogućnost i da uključite grupisanje pa će se tada više brojeva telefona prikazivati pod istim imenom kontakta. Bilo koji grafički fajl, melodiju i glasovnu oznaku možete dodeliti bilo kom kontaktu. Ovakav imenik se nalazi u telefonu zato što je on namenjen jeftinom segmentu tržišta.




Poruke. Telefon ima kapacitet za 100 SMS poruka, ali to može zavisiti i od verzije softvera. Verzije telefona koje prodaju operateri imaju ograničenje na 40 poruka. Telefon podržava EMS poruke. Softver telefona će automatski brisati starije poruke. Možete uključiti ili isključiti izveštaj o prispeću poruke.






Rad sa MMS porukama je jednostavan i sve je lako razumljivo. Porukama možete dodati fotografije koji ste slikali ugrađenom kamerom i zvučne fajlove. Deset predefinisanih šablona su sjajni, obavezno ih proverite, mada su u potpunosti iskopirani sa starijih modela.


WAP. WAP pretraživač telefona je verzije 2.0, njegove mogućnosti su standardne i ništa posebno se ne može reći. Podržan je GRPS (klase 10), podešavanja su veoma jednostavna i potrebno je samo da pratite uputstva od operatera pa ćete sve podesiti za par minuta.

Lista poziva. Telefon ima listu primljenih poziva u kojoj će se nalaziti i propušteni. U ovom meniju možete videti listu pozvanih brojeva, kojoj možete pristupiti pritiskom na taster za pozivanje kada je telefon u mirovanju. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Svaka stavka u listi će imati podatke o datumu i vremenu kao i trajanju razgovora.
Lista poziva.

U ovom meniju možete saznati i koliko je telefon upotrebljavan, koliko je vremena potrošeno na razgovore i koliko je podataka razmenjeno.
Office aplikacije. U ovom meniju se nalaze aplikacije poput Kalkulatora. Ugodan je za rad, na ekranu je prikazana cela tastatura i perfektno oponaša pravu tastaturu telefona. U ovom meniju nalaze se konverter jedinica i mogućnost memorisanja rezultata kalkulatora.



Skraćenice se nalaze u istom meniju. Možete kreirati skraćenice ne samo za određene funkcije već i za WAP sajtove.

Alarm. Možete kreirati nekoliko alarma i za svaki odabrati melodiju, dati mu ime i odrediti jačinu zvuka, tip ponavljanja (dnevno ili jednokratno). Telefon je dizajniran za korisnike koji će ga koristiti bez prestanka pa je zato potrebno davati imena alarmima. Alarme možete aktirivati pritiskom na jedan taster.

Igre i aplikacije. Telefon podržava Java MIDP 2.0 tehnologiju, pa su sve aplikacije koje se nalaze u ovom meniju napravljene u toj tehnologiji. U zavisnosti od toga na kom tržištu je telefon kupljen, biće Vam na raspolaganju različit broj igara i njihovi naslovi će se razlikovati. U većini slučajeva u telefonima će se nalaziti igre Rebels (svemirska pucačka igra), Soccer, Crazy. Nove igre možete skidati samo preko interneta.






Multimedia. Telefon ne podržava teme. Korisniku je na raspolaganju samo menjanje boja menija.






MotoMixer – originalna aplikacija za manipulaciju zvučnih fajlova. Možete sa njom igrati s vremena na vreme, rezultati mogu biti veoma dobri i neočekivani. Ipak, praksa je pokazala da ovo nije ništa više nego igračka za većinu korisnika, samo mali broj ljudi će ovu alatki shvatiti ozbiljno.
Zvuk – ovde se nalaze svi zvučni fajlovi u telefonu. Možete proveriti njihove veličine, informacije o njima i preslušati ih. Program za reprodukciju je sličan kao kod ostalih Motorola telefona, sve je jasno i lako za razumevanje.

Podešavanja. U ovom meniju se nalaze sva podešavanja ekrana uključujući i biranje kolor šema.




U ovom meniju možete podešavati kako će Vas telefon obavestiti (melodija i vibracija, kada se vibracija uključi u toku reprodukcije melodije).

Nema potrebe za opisivanjem podešavanja vezanih za mrežu i sigurnost pošto su ista kao kod bilo kog drugog telefona.
Utisci
Podržana je 32-glasovna polifonija, melodije dobro zvuče i možete ih čuti bez problema u različitim okruženjima. Kao melodije možete postaviti MP3 fajlove ali s obzirom na kapacitet memorije moći ćete da imate samo 2-4 takve melodije. Vibracija je prosečna po jačini, ali ćete je osetiti zbog materijala od koga je napravljena maska telefona. Spikerfon je dobro realizovan, kvalitet prenosa zvuka je prihvatljiv.

Motorola C261 ima prijatan dizajn i perfektan ekran ali nema nikakve mogućnosti za sinhronizaciju. Usled male količine memorije zabavne mogućnosti ovog telefona su svedene gotovo na nulu.
Ako bismo posmatrali kvalitet materijala i neobičan dizajn možemo pretpostaviti da će model biti veoma tražen kada se nađe u prodaji. Sa ovim modelom se postavljaju novi standardi koje moraju da ispunjavaju jeftini modeli, pre svega mislimo na dizajn i kvalitet ekrana. Podrška za Bluetooth će se verovatno pojaviti kasnije pa će telefon biti još prijemčiviji. Za sada je ovaj telefon namenjen onima koji traže stilizovan jeftin telefon sa minimalnim brojem podržanih funkcija koji će koristiti isključivo za razgovore.