P990i 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson P990i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson P990i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson P990i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sony Ericsson P990

Kod Sony Ericsson P990 modela dizajneri su pokušali da zadrže izgled P900/P910 modela ali i da ga istovremeno naprave prepoznatiljivim. Razlike u dimenzijama nisu velike - kod P990 dimenzije su 114 x 57 x 25 mm dok su kod P900 117 x 57 x 27 mm. Nisu upotrebljene šarene boje pa novi model izgleda deblji pošto je sav u srebrnoj boji. Kada aparat držite u šaci utisak je isti kao i kod starijih modela, tu nije bilo promena. Najbolje bi bilo da smartphone nosite u njegovoj futroli okačenoj o kaiš pošto će izgledati veoma neobično ako ga budete nosili u džepu pantalona ili košulje.

Po masi aparat podseća na model P800 pošto ona iznosi 155 grama (sa preklopnikom). Masa je povećana ne samo zbog dodatnih funkcija (na primer, Wi-Fi) već i zbog metalnog okvira oko ekrana. Korisnicima P900/P910 modela se dešavalo da posle određenog vremena plastika oko ekrana pukne zbog gumenih umetaka na poklopcu. Ovo nije pravilo velike probleme ali je u velikoj meri kvarilo utisak koji aparat ostavlja kao i utisak o izdržljivosti.

Sony Ericsson P990 ima metalni okvir oko ekrana tako da se takvi problemi verovatno neće pojavljivati. Čak i samu boju aparata je diktirala namera da se napravi što izdržljiviji uređaj - jednobojna plastika je manje podložna grebanju.

Sam izgled aparata je podređen raznim funkcijama koje podržava pa zbog toga ne možemo da kažemo da je ovo stilizovan uređaj. Kada pogledate aparat sa zadnje strane videćete da je tu primenjen dizajn koji se koristi kod kamera-telefona pa tako on podseća na digitalnu kameru. Dizajneri se nisu mnogo mučili već su pozajmili ideju od Sony Ericsson K600i modela pa se tako kod Sony Ericsson P990 modela objektiv kamere zaklapa sličnim poklopcem a i raspored ostalih elemenata je sličan kao kod modela K600i.

Prednji deo aparata izgleda apsurdno zbog kamere na vrhu i male udaljenosti ekrana od ivice uređaja. Kada smo aparat stavili na ravnu površinu sa ekranom na dole primetili smo da nije izbalansiran zbog preklopa.

Ipak, ukusi su različiti pa će se nekome verovatno dopasti ovakav dizajn. Što se mene tiče utisak je pomešan - očigledno se može videti pokušaj da se napravi uređaj za poslovne ljude, naglasi prisustvo kamere i ubace dodatne funkcije a sve to u jedno malo kućište. Moj utisak je da su dizajneri omanuli u pokušaju da uspešno nastave liniju započetu sa Sony Ericsson P900/P190 modelima. Dizajn Sony Ericsson P990 je podnošljiv, ništa više od toga. Odvojeno, elementi izgledaju perfektno ali spojeni ne izgledaju atraktivno. Ipak, aparat treba pogledati uživo da bi ste stekli potpun utisak o njemu.

Sem dizajna, razočaralo me je što se odustalo od koncepta JogDial točkića, pošto je on postao sinomim za Sony Ericsson smartphone aparate. Da bi razjasnili situaciju - JogDial točkić se nalazi i kod ovog telefona ali je sada trosmerni a ne petosmerni kao ranije. Razliku ćete osetiti u prvih par minuta korišćenja novog modela ako ste raniji koristili neki od Sony Ericsson smartphone aparata. Odmah zatim će iritacija porasti dok ne poželite da sami ubacite stari točkić. Kako su u kompaniji Sony Ericsson razmatrali JogDial služi za skrolovanje kroz liste i biranje stavki iz menija. Po njima je kontekstni meni luksuz bez koga se može i ako želite to da koristite onda ćete morati da otvorite poklopac i da koristite olovku. Pošto ćete se češto i vraćati u prethodni meni ispod točkića se nalazi taster Back. Tako smo umesto petosmernog točkića dobili trosmerni točkić i odvojen taster. Razočaralo nas je i to što je taster postavljen plitko pa je teško pritisnuti ga. Kod ovog modela je rad sa jednom rukom pogoršan i napredniji korisnici su uskraćeni za mogućnosti.

Taster Music Button je odgovoran za pokretanje radia ili programa za reprodukciju MP3 fajlova i on se nalazi na istoj strani kao i JogDial. Ispod toga se nalazi slajder za zaključavanje tastature odnosno za uključivanje blica dok koristite kameru. Ovaj slajder se prvi put pojavio kod Sony Ericsson S700 modela i pokazao se kao veoma dobar.

Na desnom boku se nalazi prorez za Memory Stick memorijske kartice. Kada je najavljen model P990 bilo je reči o tome da će on podržavati kartice kapaciteta do 4 GB, koje će se pojaviti na tržištu pola godine kasnije.

Na ovom boku se nalazi taster za uključivanje kamere koji je pomeren ka dnu aparata da bi kameru koristili dok je telefon okrenut horizontalno. Na vrhu se nalazi taster za pokretanje pretraživača za Internet, ali možete promeniti funkciju tog tastera.

Još jedna neprijatnost kod modela P990 je to što ne postoji standardna utičica za slušalice. Slušalice možete povezati samo preko sistemskog Fast Port konektora pa će tako ukupna visina aparata biti uvećana za skoro 1 cm. Može se desiti da futrola nema dodatnu rupu za slušalice pa tako možete imati još jednu nelagodnost. Objašnjenje je u tome što proizvođač želi da promoviše Bluetooth stereo slušalice zajedno sa Sony Ericsson P990 i Sony Ericsson W900i modelima. Nijedan od ova dva uređaja nije još uvek dobio Bluetooth sertifikat ali su kompatibilni sa protokolom verzija 2 i podržavaju prenos zvuka na spoljašnje uređaje.

Na prednjem delu možete primetiti kameru za video razgovore u gornjem levom uglu, dok se indikator nalazi u desnom uglu. Poklopac liči na onaj koji se mogao videti kod Sony Ericsson P900 modela ali nije tako ugodan za korišćenje kao poklopac modela P910. Desna kolona tastera je više osvetljena od ostalih ali se oznake na tasterima ipak vide bez problema. Zbog navigacionog tastera u sredini korisnici sa velikim šakama ne mogu ugodno koristiti tastaturu a i OK taster koji se nalazi u okviru navigacionog je veoma mali. Ipak, u većini slučajeva umesto tog tastera može se koristiti levi programabilni taster pa je rad sa ovim uređajem malo komforniji.

Ovo je prvi put da Sony Ericsson koristi QVGA ekran za smartphone uređaj, rezolucije 240 x 320 piksela. Vidljivi deo ekrana je 240 x 256 piksela - radi poređenja većina smartphone aparata ima ekrane rezolucije 176 x 220 piksela, mali deo koristi QVGA ekrane, samo neki Nokia smartphone aparati imaju ekrane većih rezolucija (na primer, N90).

U poređenju sa ekranom modela P910 dijagonala je smanjena i sada iznosi 2.76 inča (dok je kod modela P910 bila 2.8"). Smanjena je i veličina takče pa je sada prikazana slika svetlija i čitljivija. Broj boja koje ekran može da prikaže je 262.144 i to nije samo "na papiru". Kvalitet prikaza slike i interfejsa izdižu telefon iznad većine smartphone uređaja i stavlja ga u nivo sa Nokia N90 modelom, koji je ipak bolji (zbog rezolucije ekrana).

Kada se telefon nađe na suncu ekran će se perfektno ponašati, slika će i dalje ostati vidljiva i po ovom parametru može se porediti sa Siemens telefonima. Neprijatno je to što je ekran postavljen dublje nego kod starijih modela pa ćete morati da tražite ugao pod kojim ćete ga gledati bez problema. Ovaj ekran će odgovarati većini korisnika. Da ne zaboravim da napomenem - ekran Sony Ericsson P990 modela je osetljiv na dodir, po čemu se razlikuje od ostalih Symbian smartphone aparata.

U levom gornjem uglu se nalazi olovka. Otvor za olovku je slično pozicioniran kao kod modela P900, samo je postavljen malo višlje. Nemam nikakvih primedbi u vezi pozicije olovke, posle nekoliko dana korišćenja lako ćete se navići.

Kada otvorite poklopac ispod ekrana će biti QWERTY tastatura (poklopac možete i odvojiti od aparata). Tasteri su malih dimenzija ali su opet veći nego kod modela P910. Tastaturu možete bez problema koristiti sa obe ruke, štaviše ako koristite jednu ruku rad će Vam biti otežan. Pozadinsko osvetljenje tastature je plave boje i dobro se vidi u različitim uslovima osvetljenja. Tastatura je prosečna po ugodnosti - bolja je nego kod modela P910 ali opet lošija nego kod širih uređaja.

QWERTY tastatura je izazvala veliki broj diskusija, nekima se dopalo to rešenje dok su drugi bili protiv toga, s obzirom da je ni ne koriste. Po mom mišljenju ova tastatura se veoma retko koristi i veoma uspešno je može zameniti virtuelna tastatura. Još jedan razlog protiv ove tastature je što se sa P990 modelom mogu povezati Bluetooth slušalice. Možemo reći da je tastatura prisutna više zbog trenda nego zbog potrebe i proizvođač je želeo da integriše što više funkcija u ovaj aparat. Verovatno će posle određenog perioda biti predstavljen i model P990 bez tastature.

Poklopac sa zadnje strane se neće pomerati kada se postavi na svoje mesto ali ćete ga veoma lako skinuti, potrebno je samo da ga pomerite. Komercijalna verzija će najverovatnije imati poklopac kao model K750i za koji je potrebno uložiti malo više napora da bi ste ga pomerili. Ovaj aparat koristi novi tip baterije, BST-34. U pitanju je Li-Pol baterija kapaciteta 1120 mAh. Proizvođač tvrdi da aparat sa tom baterijom može raditi do 400 sati u mirovanju i oko 9 sati kada se koristi za razgovore. Autonomija aparata je ovolika ne toliko zbog povećanog kapaciteta baterije vezć zbog povećane pokrivenosti teritorije GSM signalom, pa se samim tim i manje energije troši na uspostavljanje veze. U našem testu Sony Ericsson P990 nije pokazao loše rezultate i kada smo ga sat vremena koristili za razgovore autonomija je iznosila dva dana. Kada aparat budete u potpunosti koristili (30 minuta za razgovore, uključen Bluetooth, 20 minuta korišćenja Wi-Fi, 10 fotografija, oko 12 poslatih poruka) baterija će izdržati oko jedan dan rada. Dakle, u proseku možete računati na dan-dva autonomije. Ako budete povezivali P990 sa PC računarom preko USB kabla autonomija će se povećati pošto će se baterija tada puniti. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti uređaj oko 2 sata.

Ležište za SIM karticu je standardno.

Sony Ericsson P990 je prvi telefon koji koristi Symbian 9.1 UIQ 3.0, pa ćemo iskoristiti priliku da opišemo mogućnosti koje donosi UIQ 3.0. On donosi novo grafičko okruženje i nova podešavanja za standardne aplikacije. Sve što sledi će se odnositi na buduće smartphone aparate koji koriste UIQ 3.0 i imaju ekrane osetljive na dodir. Napomenuću ako je nešto specifično za P990.

UIQ 3.0 ukratko. Razlog za novu verziju UIQ je potreba da se naprave različiti uređaji zasnovani na istoj platformi. Takvi uređaji će moći da se kontrolišu pomoću tastera, samo preko ekrana osetljivog na dodir ili preko oba ova načina. Ovakvi uređaji će se razlikovati po karakteristikama i funkcijama koje podržavaju. Cilj UIQ 3 je da omogući proizvođačima aparata da uz minimalan napor i vreme naprave raznovrsne uređaje. UIQ je skup standrda koji opisuju kako uređaj komunicira sa korisnikom, odnosno opisuje neku vrstu interfejsa. Bilo koji proizvođač može napraviti uređaj sa svojim dodacima ako prati taj standard (i hardverskim, kao što je kamera, i softverskim, kao što su dodatne aplikacije).

Sem interfejsa UIQ postavlja minimalne hardverske zahteve koje smartphone mora da zadovoljava a tiču se najpre rezolucije ekrana, količine RAM-a, brzine procesora. Veliki broj interfejsa (nemojte ovo pomešati sa korisničkim interfejsom), na primer za memorijske kartice, omogućava integraciju raznih tipova memorijskih kartica.

Što se korisnika tiče, UIQ predstavlja novo grafičko okruženje koje bolje prikazuje mogućnosti uređaja, ima principejlne razlike u odnosu na starije verzije i u potpunosti je drugačije od Series 60 platforme. Bilo bi zanimljivo porediti mogućnosti Series 60 platforme sa UIQ 3.0 platformom ali je nemoguće to uraditi u okviru ovog testa. Sem samo izgleda UIQ opisuje glavne aplikacije i njihovo funkcionisanje na samom aparatu. UIQ formira skoro 90 procenata kranjeg proizvoda dok ostalih 10 procenata određuje sam proizvođač (po pravilu to su manja unapređenja standardnog interfejsa, teme, dodaci uz telefon).

Prelaz sa UIQ 2.1 na verziju 3 se može porediti kao prelaz sa Windows 3.11 na Windows 95. Interfejs koji je doneo Windows 95 se čak i danas upotrebljava (mislim na ergonomiju, izgled i dizajn, a ne na programski kôd).

Operator Configuration Package (OCP) je najveća novina UIQ 3.0 platforme. Pomoću toga interfejs se može promeniti do neprepoznavanja i time ga operater može prilagoditi svojim potrebama. Nijedan od starijih i sadašnjih smartphone aparata ne poseduje mogućnosti za takva "fina" podešavanja. Maksimalne mogućnosti su se sastojale od toga da je bilo moguće promeniti logo operatera, promeniti boju menija, dizajn, ali je ostao isti interfejs i softver. Sa druge strane, čak i kratka lista izmena koje UIQ 3.0 omogućava može ispuniti celu stranicu A4 lista.

UIQ 3.0 je optimizovan za rad sa 16-bitnu paletu (65.536 boja, High Color). Proizvođač može izabrati drugu paletu boja, na primer, 18-bitnu, 24 ili čak 32-bitnu (koja omogućava čak 16 miliona boja, 24 bita služe za boje, dok je 8 bita zaslužno za transparentnost). Sve zavisi od toga i kakav je ekran izabran.

Najavljenih 262.144 boje kod P990 modela će biti prikazano samo u određenim aplikacijama, dok ceo interfejs koristi 65.536 boja. Povećan broj boja sa sobom donosi pad u produktivnosti (koji se može primetiti golim okom, ali će to sigurno biti optimizovano do trenutka kada bude bila predstavljena komercijalna verzija).

Rad sa aparatom sa i bez poklopca

Za razliku od starijih modela P serija vidljivi deo ekrana je skoro 90 procenata visine samog uređaja. To je omogućilo da sve aplikacije budu realizovane na taj način da iskoriste punu veličinu ekrana. Kada je aparat preklopljen sa poklopcem nećete moći da pregledate sve informacije (primer za to je organajzer - moći ćete da vidite samo kalendar, bez liste unosa). Sve preinstalirane aplikacije i funkcije se bez problema prikazuju na ekranu modela P990. Ogromno unapređenje interfejsa je mogućnost brzom pristupu aplikacijama bez otvaranja poklopca. Ikona za "brze pozive" služi za to ali isto možete postići i horizontalnim pokretima navigacionog tastera mada ne možete promeniti predefinisane aplikacije. Za razliku od P910 i sličnih modela, JogDial točkić se koristi samo za kontrolu jačine zvuka dok je aparat u mirovanju. Zbog novog načina realizacije kontrola više ćete koristiti tastaturu, prevashodno navigacioni taster. Što se mene tiče, zbog toga je smanjena funkcionalnost i više bi mi odgovaralo da je ostao stari JogDial točkić kao kod P900/P910 modela. Ipak, ovo je značajno za korisnike koji su ranije imali smartphone aparate iz P-serije. Nova organizacija kontrola ne bi trebalo da negativno utiče na nove korisnike koji su cilj kompanije Sony Ericsson.

Meni možete prikazati kao listu ili kao ikone. Ikone su dobro nacrtane i ostavljaju dobar utisak.

Kada je poklopac otvoren ili kada ga u potpunosti skinete interfejs će se prikazati u svom punom sjaju.

Activity Meni se nalazi u glavnom meniju; ovo je tipično samo za P990 i koristi istu ideju kao ekran Today kod Windows smartphone aparata. Slična aplikacija se za Symbian uređaje je prvi put viđena kod Nokia 6680 modela.

Kada je poklopac otvoren, na ekranu će biti prikazan Activity Meni, prva oznaka će prikazati datum i vreme, lista propuštenih poziva će biti u prozoru na vrhu (ako ne postoje takvi pozivi prozor će biti prazan), ispod toga se nalazi broj nepročitanih poruka, unosi iz organajzera i to-do lista. U meniju možete naći pomoć u vezi ovakvog načina rada i ikonu za podešavanja ovog načina rada. Ikone koje služa za brzo pokretanje aplikacija se nalaze na desnoj strani i služe za brzo kreiranje poruka, novih unosa u organajzer i to-do listu. Zanimljivo je da se prva oznaka zove Today, što je očigledno analogija sa Windows smartphone uređajima.

Druga oznaka se može dodeliti bilo kojoj standardnoj funkciji. Slično kao kod K750i modela ne možete ovo povezati sa fajlom ili aplikacijom pošto ćete tako prouzrokovati probleme. Na primer, ako izvadite memorijsku karticu sa fajlom na koji bi oznaka ukazivala i tada bi Vas smartphone upozorio o grešci. Ovako su takve greške predupređene.

U podešavanjima možete odrediti koji će panel biti podrazumevano prikazan i to može biti ekran Today ili oznake.

Statusna linija. Specifičnost UIQ 3.0 je da je statusna linija prikazana u svim standardnim aplikacijama i menijima. U njoj će biti prikazane odgovarajuće ikone u zavisnosti od toga šta je prikazano na ekranu. Tu će biti prikazana koverta koja simbolizuje novu poruku (novu poruku je moguće signalizirati i prozorom koji će se prikazati na ekranu ako trenutno aktivna aplikacija to podržava) i aktivnost Bluetooth konekcije (zbog toga što je ovo stalno prisutno u statusnoj linij na aparatu ne postoji nikakva druga signalizacija da je Bluetooth uključen ili isključen). Ovo je lista ikona koje su prikazane kroz UIQ:
Status poziva i internet konekcije
Jačina signala, GRPS konekcija
Status baterije
Status Bluetooth konekcije
Status infracrvenog porta
Propušteni pozivi (samo odgovarajuća ikona, ne i broj poziva)
Ikona koja prikazuje da li su dozvoljeni dolazni pozivi
Podsetnik za prepunjenost memorije za SMS poruke
Nova poruka
Indikator da li je mikrofon isključen
Infikator za Virtuelnu tastaturu (kada je moguć unos teksta)

U levom uglu statusne linije prikazana je strelica koja omogućava pristup pop-up meniju u kome će biti prikazane standardne aplikacije. To se nalazi pod stavkom New; kada nju izaberete možete birati poziv, poruku, kontakt, sastanak, zadatak, belešku, zvučnu belešku. Ovo je ugodan način za pokretanje neophodne aplikacije preko samo dva pritiska olovke. Preko ovog menija možete videti vreme, podesiti zvuk za sve vrste događaja (i jačinu zvuka i melodiju). Najzad, u ovom meniju se nalaze sve konekcije koje možete pokrenuti jednim dodirom što je nesumnjivo veliko poboljšanje (nema potrebe da prvo otvarate Control Panel, pa onda da odatle uključujete Bluetooth i infracrveni port).

Task manager. Dve strelice koje su okrenute jedna ka drugoj i koje su prikazane u statusnoj liniji predstavljaju ikonu pomoću koje pokrećete Task Manager, koji će prikazivati listu aktivnih aplikacija. Starijim UIQ verzijama ovo je veoma nedostajalo a sada ih Task Manager-a možete i pokretati same aplikacije. Sam uređaj koristi tzv. preemptive multitasking, odnosno aplikacije koje ste prve pokrenuli će biti prve oslobođene iz memorije ako se desi da nedostaje memorije.

Meni trenutne aplikacije. Svaka aplikacija ima svoj kontekstni meni kome možete pristupiti kada olovkom pritisnete gornji deo ekrana ili ako pritisnete odgovarajući taster na QWERTY tastaturi. Ovde je sve standardno.

Unos i reprezantacija teksta. Kod Sony Ericsson P990 imate razne mogućnosti za unos teksta, odnosno skoro sve koje se koriste kod ostalih telefona. Među njima su i prepoznavanje rukopisa, unos preko standardne telefonske tastature kada je poklopac zatvoren, unos preko standardne QWERTY tastature i, najzad, preko virtuelne tastature koja je prikazana na ekranu. Svi ovi načini su više puta opisivani tako da možete pročitati test Sony Ericsson P900 modela ako Vas interesuje kako oni funkcionišu.

Važna infoacija kod modela P990 je unos pomoću T9 sistema; u ovoj osveženoj verziji sistema za unos možete birati reči ne samo pošto otkucate cele reči već i posle prvog otkucanog slova. Motorola telefoni koriste sličan sistem već nekoliko godina i on se pokazao kao najbolji za unos teksta preko tastature. Očigledno, Sony Ericsson P990 će biti prvi aparat koji će imati novu verziju ovog sistema.

Prijatno su me iznenadila manji dodaci, kao što je automatsko prebacivanje na veliko slovo ako je u pitanju početak rečenice. Ovo možete isključiti ako tako želite. Slična funkcija postoji i kod Nokia telefona ali se ona ne može isključiti.

U svakoj standardnoj aplikaciji u kojoj možete raditi sa tekstom možete menjati i veličinu slova, podrazumevana je srednja veličina. Ako smanjite veličinu slova i dalje će biti čitljiva ali ćete na ekranu moći da vidite dva reda teksta više. Isto važi i za veća slova. Izaberete li veću veličinu slova će biti čitljivija ali nije bilo nikakvih značajnijih izmena u odnosu na standardnu veličinu slova.

Kontakti. U listi kontakata će biti prikazana imena i ispod svakog imena podrazumevani broj, koji se može promeniti, za taj kontakt. U listi neće biti prikazani kontakti sa SIM/USIM kartica već njima možete pristupiti kroz meni imenika i kopirati ih sa/na SIM karticu. Mala je verovatnoća da ćete kontakte držati na SIM/USIM kartici pogotovo zato što možete napraviti arhivu sa kontaktima na memorijskoj kartici. Takođe, treba imati na umu da ako snimate kontakte na SIM/USIM karticu struktura neće biti očuvana.

Pretraživanje imenika se vrši po prvim slovima kontakata (na vrhu ekrana će se pojaviti prozor u kojem kucate tekst koji tražite). Unosi koji ne koriste standardnu latinicu će se naći na dnu liste kontakata. Bilo bi najbolje da sve kontakte unosite na istom jeziku da ne bi bilo problema pri pretraživanju.

Jednom kontaktu možete dodeliti neograničeno mnogo brojeva telefona, prvi broj telefona koji unesete će postati podrazumevani. Dodatne brojeve telefona možete uneti putem menija. Putem horizontalnog pomeranja možete pregledate dodatne brojeve telefona i dodatna informacije o kontaktu (email adresu, itd.).

Za razliku od standardne UIQ 3.0 realizacije u kompaniji Sony Ericsson su odlučili da postave četiri oznake (tzv. bookmarks) umesto tri za dodatne informacije o kontaktu. Preko prve oznake možete uneti brojeve telefona, izabrati kategoriju i grupu. Jedan kontakt može istovremeno biti u više grupa (što je korisno za slanje grupnih poruka). Preko druge oznake možete uneti podatke o datumu rođenja, zvanju u kompaniji, kućnoj adresi i adresi firme. Treća oznaka služi za unos obične tekstulne beleške. Koristeći četvrtu oznaku možete podesiti pozivanje glasom kao i melodije za određene brojeve telefona (ako je neki broj telefona već u nekoj grupi za koju postoji melodija, čuće se melodija koju ste dodelili tom broju telefona, pošto ona ima viši prioritet).

Dok pregledate brojeve telefona možete izabrati određeni broj na koji želite da pošaljete poruku (u meniju ćete moći da birate da li ćete slati SMS ili MMS), a ako izaberete email adresu automatski će se pokrenuti pisanje email poruke.

Program za Instant poruke (Instant Messaging) je integrisan u okviru Kontakata i tu možete saznati status kontakta i prebaciti se na potrebnu aplikaciju (ovo nije standard za UIQ). Interfejs je veoma fleksibilan i pun pristup Kontaktima je organizovan preko odgovarajućih API-ja. U poređenju sa UIQ 2.1 nova verzija pruža velike mogućnosti proizvođačima pa zbog toga mislim da će se pojaviti mnogi dodaci za standardni imenik.

Korišćenjem integrisanog menadžera kontakata možete poslati određene unose na ostale uređaje preko infracrvenog porta ili Bluetooth-a. Smartphone podržava vCard 2.1 standard i omogućava razmenu i sa ostalim telefonima. Nažalost, kada smo isprobali ovo imali smo određenih problema, naročito u komunikaciji sa Sony Ericsson K750i modelom. Ako budete slali sve kontakte odjednom može se desiti da se brojevi telefona pomešaju i dodele drugim kontaktima. Tih problema nismo imali pri sinhronizaciji sa PC računarom ili sa PDA uređajem. Ako šaljete podatke o samo jednom kontaktu polja se neće izmešati. Ako bi ste hteli da prebacite podatke na običan mobilni telefon moraćete da koristite i MS Outlook.

Korišćenjem SyncML-a (novi naziv je OMA DataSync) moći ćete da sinhronizujete podatke sa bilo kojim uređajem koji podržava taj standard (PC računar, PDA ili telefon).

Na fotografije koje dodelite kontaktima možete primeniti razne transformacije - na primer, izduživanje. Ovo Vam omogućava da slike prikazujete na različite načine. Takođe, putem integrisane kamere možete fotografisati kontakte dok unosite podatke o kontaktu.

Imenik je veoma kvalitetno realizovan i zadovoljiće čak i najzahtevnije korisnike. Zbog maksimalne integracije sa instaliranim aplikacijama smartphone je veoma ugodan za korišćenje. Skrolovanje kroz listu i biranje kontakta je veoma lako čak i ako koristite jednu ruku. U odnosu na starije modele ovde nema nikakvih izmena, jedino bi JogDial točkić trebalo da bude malo više izdignut u odnosu na telo aparata.

Kada je poklopac zatvoren pretraživanje imenika možete pokrenuti tako što ćete držati pritisnut određeni taster sa brojem. Možete podesiti i brzo pozivanje za 9 brojeva telefona, za svaki od brojeva će biti prikazano ime i fotografija (ako je dodeljena). Da bi ste pozvali nekog možete pritisnuti taster sa brojem i tada će se pojaviti ime kontakta koje čiju ste broj dodelili tom tasteru i tada pritisnite taster za pozivanje. Prebacivanje između ova dva načina rada se postiže preko odgovarajuće ikone dok je uređaj u mirovanju.

Poruke. Zbog nove verzije UIG deo za Poruke je reorganizovan. Sada se koristi folder Incoming za sve poruke sem email poruka. Ovo isto važi i za sve fajlove primljene preko infracrvenog porta i Bluetooth-a (svi formati fajlova su podržani čak i oni koje softver na aparatu ne može da prepozna). Tada je potrebno da primljeni fajl sačuvate u bilo kom drugom folderu pošto imate pun pristup fajl sistemu (sem sistemskom folderu, naravno). Da bi udovoljili korisnicima programeri kompanije Sony Ericsson su dodali mogućnost kreiranja novih foldera i sortiranja poruka u njima. Kada uđete u meni za poruke biće Vam prikazan samo glavni folder a korišćenjem horizontalnoh skrolovanja možete se prebaciti na ostale foldere i pregledati poruke u njoma.

Svi nalozi za email su prikazani u korenom folderu kod poruka, ispod foldera Incoming. Biće uređeni po redosledu po kojem ste ih dodavali.

Tip svake poruke je posebno označen odgovarajućom ikonom u folderu Incoming (SMS, MMS, Beam).

Poruke možete kreirati praktično iz bilo kog menija telefona gde možete pristupiti brojevima telefona kontakata. Možete izabrati tip poruke (SMS/MMS) i početi da pišete poruku. Kod ovog aparat se iza imena SMS krije u stvari EMS. Ne morate da birate koji tip poruke od ova dva ćete slati potrebno je samo da unesete tekst i sam sistem će odlučiti da li je u pitanju SMS (ako ste uneli samo tekst) ili EMS. Ako budete pored smajlija ubacivali i melodije, slike i formatirali tekst (ne mislim pri tome na Zoom) tada će poruka automatski postati EMS i standard je u potpunosti ispoštovan.

Produžene poruke će biti prikazane kao jedan u listi poruka, dok unosite samu poruku biće prikazano koliko standardnih poruka ona zauzima (na primer, 1/2). Nova verzija T9 sistema prepoznaje reči po prvim slovima pa to u velikoj meri olakšava unos teksta. Još jedna prednost je što se pamte cele poruke (one se čuvaju u dinamičkoj memoriji a ne u Drafts folderu). Kada budete u novoj poruci uneli reč koja se nalazi u nekoj od prethodno otkucanih poruka pojaviće se cela prethodna poruka i moći ćete da izaberete da li ćete prihvatiti ili kucati novi tekst (čim unesete drugačije slovo ceo tekst prethodne poruke će nestati). Ovo je idealno za privremeno čuvanje poruka. Automatska promena veličine slova je veoma značajna. Prvo slovo u rečenici će uvek biti veliko a ovu funkciju možete isključiti. Možete isključiti automatsko prebacivanje tekstualnih smajlija u sličice ako želite da pišete standardne poruke.

Poruku možete poslati na više brojeva telefona, potrebno je samo da izaberete one na koje želite da ih pošaljete iz liste kontakata. Imate na raspolaganju i masovno slanje poruka grupama kontakata. Kada odgovarate na poruku takođe birate da li ćete slati SMS ili MMS (ne možete odgovarati email porukom).

Kreiranje MMS poruka. Postoji nekoliko oznaka, možete izabrati koliko će trajati prelaz između stranica i možete kreirati Vaše šablone. Poruci možete dodati crtež koji ste nacrtali putem ekrana osetljivog na dodir (Scribble) ili neki standardni fajl (sliku, video snimak, fotografiju, audio fajl, itd.). Sve je standardno, izbor broja kontakta na koji ćete poslati poruku je isti kao pri slanju SMS poruke. Ne možete uključiti standardni izveštaj o isporučenju poruke već možete dobiti konfirmaciju da je MMS poruka pročitana.

Sve tipove poruka (uključujući i email poruke) možete pretraživati po delovima teksta, u prozoru sa rezultatima ćete moći da se prebacite na traženu poruku. Nismo uspeli da saznamo koliko je ograničenje u veličini poruke, to će verovatno određivati operater ili će to biti u zavisnosto od države u kojoj se prodaje aparat (ali će i tada biti moguće izmeniti maksimalnu veličinu poruke).

Smartphone prepoznaje podešavanja za MMS, email klijenta, GPRS i Internet konekciju i može ih primiti "vazdušnim putem" (Over The Air, OTA). Ova podešavanja će biti sačuvana u za to predviđene sekcije.

E-mail program. Podražno je nekoliko programa za rad sa email porukama a sam UIQ podržava nekoliko aktuelnih standarda:
POP3
IMAP (IMAP Idle, IMAP Udaljeni folderi)
SMTP
MIME
MHTML

Podešavanja za ovaj program su veoma jednostavna i sastoje se u tome da birate da li će se učitavati cela poruka ili samo zaglavlje (ili deo poruke do određene veličine). Možete podesiti maksimalan broj poruka u folderu Incoming pa se poruke više neće skidati kada taj broj bude dostignut.

Podrazumevani karakter set kod UIQ za poruke je Latin 1. Kod P990 modela koristi se Unicode karakter set pa tako on postaje uređaj koji se može koristiti bez problema širom sveta. Proizvođači mogu dodati i svoje karakter setove dok je Sony Ericsson uključio lokalne za razna tržišta (na primer, kodna stranica 1251 se nalazi u softveru).

Dodatke uz poruke možete skinuti i sačuvati ih u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici a potom ih otvoriti odatle (svakom posebnom tipu će biti dodeljena posebna ikonica). Nema ograničenja što se tiče veličine dodataka ali smo primetili da je učivatavanje bilo prekinuto posle 2 MB prenesenih podataka (mada je moguće da je to problem i sa lokalnim provajderom).

Ugrađena je i podrška za VPN pomoću koje možete koristiti Sony Ericsson P990 za pristup podacima na serveru svoje firme preko sigurnosnih protokola.

Najveća novina koja je implementirana kod ovog aparata je što poruke možete skidati koristeći bilo koju konekciju (čak i WLAN).

Organajzer. Sem tipičnog mesečnog pregleda i liste unosa po danima kalendar možete pregledati i po sedmicama. Sedmica je predstavljena sa dve kolone u kojima su prikazani dani, a u svakoj ćeliji tabele može se naći neki unos iz kalendara. Ovo je veoma ugodno za pregled i možete proceniti koliko će Vam sedmica biti naporna. Neće biti prikazano više od 5 unosa za određeni dan.

Kada je poklopac zatvoren biće prikazan samo kalendar bez liste unosa. Po otvaranju poklopca videćete prva tri unosa za izabrani dan (podrazumevano stanje je da je izabran trenutni dan) pa se možete veoma brzo prebaciti na neki od tih unosa. Ako je poklopac zatvoren moraćete da pritisnete taster OK da bi pregledali unose za taj dan. Ovo je veoma logično rešenje.

U mesečnom kalenderu dani za koje postoje unosi će biti istaknuti odgovarajućim oznakama koje će se nalaziti desno od broja. Podržana su četiri tipa unosa - sastanak, podsetnik, godišnjica i celodnevni događaj. Možete podesiti da se ponavljaju i za svaki od njih možete izabrati poseban tip obaveštenja.

Organajzer podražava vCalendar verziju 1.0 standard pa tako možete sa kolegama razmenjivati unose iz kalendara. U praksi ovo se svodi na to da zakazujete sastanke putem email poruka. Druga strana može odbiti ili prihvatiti Vaš poziv za sastanak. Ako je odgovor pozitivan primljena poruka će automatski biti procesirana i pojaviće se odgovarajući unos u kalendaru. Pre nego što Vam stigne odgovor možete pogledati status Vašeg upita.

Iako za sada ova funkcija deluje egzotično, za oko pola godine će biti veoma popularna među poslovnim ljudima gde će P990 biti standard ili će postati kompatibilan sa iCalendar funkcijom na ostalim uređajima. Ovakva realizacija je veoma dobra i proširuje mogućnosti organajzera.

Svidela mi se i posebna funkcija pomoću koje možete napraviti rezervne kopije unosa iz organajzera na memorijske kartice a zatim ih i vratiti u memoriju telefona. Prethodna verzija UIQ nije imala ovu mogućnost pa su zbog toga bili veoma traženi programi nezavisnih proizvođača.

Unose iz kalendara možete poslati na ostale uređaje preko infracrvenog porta ili koristeći Bluetooth. Podražan je svakako i prijem podataka i čim pošto pregledate takve poruke one će se odmah naći u kalendaru. SyncML (sada se to naziva OMA DataSync) koji je u potpunosti realizovan omogućava sinhronizaciju podataka sa bilo kojim uređajem koji podržava takav vid sinhronizacije (PC računar, PDA ili telefon).

To-do lista. Unose iz organajzera možete razmenjivati sa to-do listom. Slično kao i kod organajzera i unose iz to-do liste možete napraviti rezervne kopije na memorijskoj kartici. Možete napraviti neograničen broj kategorina po kojina ćete sortirati unose. Prioritet možete birati između 1 i 3 (niski, normalni, visoki) i ograničiti vreme za zadatak. Takođe možete izabrati i bilo koji zvučni signal za svaki od zadataka.

Unose možete sortirati po kategorijama, završenim zadacima (možete izabrati da budu sakriveni), datumu isteka i prioritetu. Podržan je SyncML pa se sinhronizacija sa MS Outlook-om vrši bez problema. Korišćenjem infracrvenog porta ili Bluetooth konekcije unose možete razmenjivati sa bilo kojim uređajem. Ove unose možete slati i kao poruke.

Alarm. Ovo funkcioniše na isti način kao i kod starijih modela. Imate na raspolaganju nekoliko alarma i za svaki od njih možete podesiti posebno vreme aktiviranja kao i da li će se i kada ponavljati. Za zvuk alarma možete izabrati melodiju koju želite. Možete iskoristiti radio umesto melodije ali tada ćete morati da ostavite slušalice priključene pošto one služe kao antena.

FM-radio funkcioniše samo kada je na aparat prikačen kabl na kome su slušalice (slušalice dolaze u standardnom paketu). Radio podržava stereo signal. Po kvalitetu se može porediti sa radiom na Sony Ericsson K750/W800 aparatima, nema posebnih stavki po kojima se ističe. Možete sačuvati frekvencije do 20 stanica u memoriji telefona i uključiti automatsko traženje stanica. Takođe možete pratiti informacije preko RDS sistema.

Avionski režim rada. U ovom režimu rada trebalo je da dođe do izvesnih promena u odnosu na podešavanja kod starijih modela zato što aparat podržava WiFi. Logično bi bilo da su u ovom režimu rada svi radio interfejsi isključeni pošto oni stvaraju šum koji smeta navigacionim instrumentima u avionu. Kod Sony Ericsson P990 Bluetooth je u ovom režimu isključen ali je WiFi i dalje moguće koristiti. Ovo je verovatno previd koji će biti ispravljen u komercijalnoj verziji uređaja.

Ovo se može objasniti i činjenicom da mnogo ljudi koristi smartphone kao izvor informacija bez aktiviranja GSM/UMTS modula za pristup tim mrežama. Ako je proizvođač našao načina kako da se podaci na aparatu iskoriste bez prisustva SIM kartice to je mogao da uradio na drugi način a ne kroz Avionski režim rada, što je veoma nelogično.

Povezivanje. U ovom trenutku Sony Ericsson P990 ima najviše mogućnosti za povezivanje od svih UIQ uređaja. Podržane su sledeće opcije:

    Povezivanje kablom. U aparat je ugrađen Fast Port kao i kod najnovijih modela ovog proizvođača. Podržana je emulacija RS232 (serijskog porta). Zbog promene interfejsa podržana je puna brzina USB 1.0 standarda (teoretski i do 12 Mb/s). Brzine koje smo postigli u praksi ipak nisu tolike ali u poređenju sa starijim modelima brzine su impresivne. Ako kopirate više od 512 MB memorije najbolje je kopirati podatke direktno na memorijsku karticu. Sa druge strane vreme kopiranja nije toliko bitno kada se aparat nalazi u kolevci. Ako je potrebno da odgovarate na pozive dok prebacujete podatke najbolje je u tom slučaju koristiti standardni kabl.
    Infracrveni port. Preko ove vrste komunikacije možete aparat povezivati sa ostalim uređajima koji podržavaju taj standard. Infracrveni port omogućava da aparat koristite i kao GPRS modem. Brzine prenosa podataka se kreću od 9.6 Kbps do 115.2 Kbps. Podržani su sledeći protokoli: IrOBEX 1.2, IRCOMM 1.0, IrTRANP 1.0.

    Bluetooth. Instalirani modul podržava protokol verzije 1.2 i pored standardnih profila (Prenos fajlova, Object Push, Slušalica, Handsfree, Dial Up) podržani su i sledeći profili: PC Sync preko serijskog porta (emulacija sporog interfejsa radi sinhronizacije podataka), A2DP (prenos stereo zvuka na ostale uređaje, kao što su Bluetooth stereo slušalice), profil za otkrivanje servisa (služi za otkrivanje aktivnih Bluetooth servisa na ostalim uređajima i proveru kompatibilnosti), Personal Network Area Profil (PNA, omogućava kreiranje mreže sa nekoliko povezanih uređaja i preko svakog možete koristiti resurse access point uređaja koje on ima na svojoj mreži. Ovo možete koristiti kada se preko WiFi mreže povežete sa access point-om a drugi uređaj je povezan preko Bluetooth veze na Vaš aparat). Ukupno je podržano više od 10 profila i nema potrebe opisivati svaki od njih posebno. Svi su potekli od tri osnovna profila - Serial Port Profil, General Object Exchange Profil i Generic Access Profil.
    WiFi. Telefon ima ugrađen modul za komunikaciju preko 802.11b (11 mbps) standarda pa aparat možete povezivati sa access point uređajima. Sve aplikacije koje se nalaze u aparatu mogu raditi i preko WiFi konekcije (ako podržavaju rad sa mrežom). Pomoću WiFi korišćenje Internet konekcije i provera email-a je veoma laka i ugodna. Učitavanje većih fajlova je prošlo bez problema (UMTS uopšte nije potreban). Sve je veoma ugodno i ne postoje nikakve zabrane na samom telefonu što se tiče WiFi mreža. Imate mogućnosti i da snimite podešavanja za više različitih mreža.

    Pomoću ovog uređaja možete se povezati u VPN mreže, odgovarajući program je instaliran.

    Menadžer konekcija. Jedna od novina UIQ 3.0 platforme je da možete uspostaviti više konekcija ka različitim mrežama istovremeno (na primer, jedna konekcija će služiti za proveru email poruka putem Internet naloga dok ćete drugu koristiti za razmenu MMS poruka). Ovo se zove multi-homing. GSM data pozivi (CSD), GSM High Speed data pozivi (HSCSD), Packet data (GPRS), Bluetooth ili WLAN (specifično kod P990) mogu služiti kao transport za konekcije.

    O svakoj konekciji možete dobiti podatke o vremenu trajanja, količini prenetih podataka, trenutnom statusu i broju aplikacija koje koriste tu konekciju (linija sa strelicom u statusnoj liniji). Iz istog menija možete i uključivati/isključivati konekcije.

    Zahvaljujući mogućnosti da nekoliko aplikacija istovremeno koristi jednu konekciju stvoreno je pravo multitasking okruženje pa tako možete pregledati streaming video snimke, proveravati email poruke i slati ih istovremeno. Ipak, treba imati na umu i da je brzina prenosa podataka veoma ograničena. Ako pokrenete aplikacije koje će zagušiti konekciju može se desiti da uređaj sporije radi. Najverovatnije postoji različiti prioriteti za aplikacije ali nismo uspeli da shvatimo kako su dodeljivani.

    Office aplikacije. Ove aplikacije se nalaze u posebnom delu. Standardno uz telefon dolaze 4 (sem organajzera koji je sam po sebi standardna aplikacija). U ovom delu možete pronaći program za beleške koje možete kucati ili koristiti modul za prepoznavanje rukopisa (Scribble).

    Aplikacija pod imenom PDF + služi, kao što joj ime govori, za pregled PDF fajlova, koje možete pregledati i u horizontalnom i u vertikalnom režimu. Ovu aplikaciju možete naći u verzijama za razne operativne sisteme, uključujući i Series 60. Nokia instalira ovu aplikaciju na veliki broj svojih modela (samo probnu verziju). Kod Sony Ericsson P990 instalirana je potpuno funkcionalna verzija aplikacije PDF +. Aplikacija je veoma brza, lepo prepoznaje tekst na Engleskom ali i na ostalim jezicima.

    QuickOffice je još jedna aplikacija nezavisnog proizvođača koja se nalazi u standardnom paketu za UIQ 3.0. Pomoću ove aplikacije možete otvarati i menjati MS Word, Excel, Powerpoint fajlove. Ovo je trenutno najbolji program te vrste, što dokazuje i činjenica da se nalazi u UIQ i Nokia smartphone aparatima (opet, kod Sony Ericsson P990 se nalazi poptuno funkcionalna verzija dok se kod Nokia aparata nalazi samo probna).

    Nećemo opisivati QuickOffice detaljno. Napomenućemo samo da ipak treba zapamtiti ograničenja resursa ovog uređaja. Kompleksne varijante formatiranja teksta koje se mogu koristiti na PC računaru se obično neće videti kada budete menjali taj dokument na ovom aparatu (ovo nije problem samo kod QuickOffice aplikacije već i kod aplikacija koje se pokreću na Windows Mobile operativnom sistemu).

    Zadaci. Za svaki zadatak možete podesiti prioritet i postaviti vremenski limit za izvršenje. Sve je standardno i nema nekih posebnih mogućnosti.

    Ostale funkcije, programi za reprodukciju, teme, web pretraživači

    Kalkulator je običan i više puta viđen, ali se ipak malo razlikuje od standardnog koji se nalazi u UIQ 3.0.

    Glasovne funkcije - Diktafon omogućava pravljenje audio snimaka (samo dok je telefon u mirovanju). Možete izabrati u kom će formatu biti sačuvani snimci. Interfejs je veoma ugodan i prijatan.

    Program za pregled slika (Graphics viewer) - prikazane su male slike kada pokrenete aplikaciju. Kada izaberete sliku koju ćete pregledati preko celog ekrana videćete efekat tranzicije. Program ne donosi vidljive izmene sem novog tastera pomoći koga možete poslati sliku koju pregledate nekome kao MMS poruku.

    Program za manipulaciju slikama (Image editor) - U pitanju je jednostavan program pomoću koga možete izvršiti najosnovnije izmene slika.

    MusicDJ - standardna aplikacija kod Sony Ericsson aparata koja se sada nalazi u smartphone uređajima. Pomoću nje možete miksovati nekoliko pesama.

    Konverter - omogućava konverziju različitih mernih jedinica.

    Štoperica - imate mogućnost korišćenja međurezultata i čuvanja liste istih.

    Tajmer - podesite vreme i posle isteka tog vremena aparat će zazvoniti.

    Program za reprodukciju (Multimedia player) - aparat podržava Real Audio Video, MPEG4, 3GP formate. Od audio formata podržani su AAC, mp3, AMR, RMF, DLS, Real Audio, G-MIDI level 1 sa 40-glasovnim polifonim MIDI tonovima, WAV (sample-rate do 16 KHz), XMF. Možete praviti liste pesama a podržan je i rad u pozadini.

    Teme su centralni deo novog UIQ i služe ne samo da vizuelno izmene prozore i boje već pomoću njih možete praviti dodatne menije i tako bukvalno napraviti nov interfejs. Pomoću tema možete promeniti i zvučne signale koji se čuju kada pritisnete ekran i razne druge stvari. Na sledećim slikama možete videti interfejse tri različite teme.

    Standardni web pretraživač je Opera 8. Ovo je najbolji pretraživač za ovakve uređaje i jednostavno nema alternativu. Možete ga koristiti i vertikalno i horizontalno, podržava cookie-je, stranicu možete skalirati tako da odgovara veličini ekrana. Ovde nećemo opisivati sve mogućnosti pretraživača pošto to izlazi iz granica ovog testa.

    Programi, limiti i ostale mogućnosti

    UIQ 3.0 ima mogućnost koju su mnogi očekivali a to je horizontalni način rada. Za sada na ovaj način možete koristiti samo Operu 8.0 i kameru. U budućnosti možemo očekivati veći broj programa nezavisnih proizvođača koji će podržavati ovaj režim rada.

    U toku pisanja ovog teksta nije postojao nijedan program nezavisnog proizvođača za ovu platformu. Aparat je najavljen nekih 6-7 meseci pre nego što će se naći na tržištu pa je samim pružena prilika nezavisnim proizvođačima da naprave aplikacije koje će se moći koristiti na ovoj platformi. Aplikacije pisane za prethodnu verziju platforme nisu kompatibilne pošto UIQ 3.0 ima novi koncept sigurnosti pa se programi pisani za UIq 2.1 moraju ponovo kompajlirati sa manjim izmenama programskog koda. Kod modela P800 većina aplikacija se pojavila tek godinu dana posle početka prodaje i mislim da će se slično desiti i ovde. Najveća mana ovakve situacije nije nedostatak office aplikacija (standardne su sasvim dovoljne) već nedostatak igara (iako se proizvođači igara trude da predstave svoje igre za sve moguće platforme). Nedostatak igara će se odraziti tako što će prve igre za P990 biti skupe ali će vremenom pojeftiniti.

    Digital Right management (DRM) - u UIQ 3.0 je ugrađena potpuna podrška za DRM. To znači da video materijal, slike i melodije koje imaju ove sertifikate ne možete prebacivati na druge uređaje.

    Nema ograničenja u veličini SIS/JAR fajlova, jedini limit je količina slobodne memorije aparata ili slobodne količine memorije na memorijskoj kartici.

    Memorija, raspolaganje memorijom, upravljanje fajlovima

    MS Duo Pro slot podržava izmenu kartica bez isključivanja uređaja, maksimalna podržana veličina kartice je 4 GB. Količina RAM memorije je 64 MB dok je količina Flash memorije 128 MB (korisniku je na raspolaganju 80 MB dok ostalo zauzimaju preinstalirane aplikacije).

    Storage Wizard - ovo je standardna aplikacija UIQ 3.0 platforme koja prikazuje distribuciju memorije. Preko prve oznake možete videti raspodelu memorije po tipu (sam uređaj, memorijska kartica). U našem slučaju memorijska kartica broj jedan je u stvari memorija aparata (iz nekog razloga tako se prikazuje). Pomoću druge oznake možete videti distribuciju memorije po različitim aplikacijama.

    Fajl menadžer omogućava pregledanje foldera i u memoriji aparata i na flash memorijskoj kartici. Možete izabrati nekoliko fajlova i foldera, brisati ih, kopirati i pomerati. Opcije koje podržava ova aplikacija su standardne. Preko nje možete poslati fajlove na ostale uređaje koristeći Bluetooth ili infracrveni port.

    Utisci

    Sa kvalitetom prijema signala kod Sony Ericsson P990i nije bilo nikakvih problema, uređaj je radio bez problema u različitim uslovima. Zvuk melodija je glasan pa će te teško propustiti pozive. Kako za melodije možete postaviti i MP3 fajlove, nema mnogo smisla koristiti i 40-glasovne polifone melodije. Vibracija je prosečne jačine, možda malo jača. Ni po ovome se aparat ne razlikuje od starijeg modela.

    Novi proizvod može će verovatno izgledati neobično korisnicima koji su već koristili neki model iz P-serije. JogDial točkiću je smanjena funkcionalnost, sada je tu QWERTY tastatura koju nećete uvek koristiti, ali su tu zato i veća unapređenja:

    Podrška za WiFi;
    Kamera rezolucije 2 Megapiksela sa maksimalnim kvalitetom fotografija i video snimaka;
    UIQ 3.0 sa povećanim opcijama;
    Mogućnost unosa teksta na sve trenutno poznate načine;
    Podrška za UMTS, video razgovore.

    U trenutku kada se Sony Ericsson P990i bude pojavio na tržištu neće biti nijednog sličnog uređaja nekog od ostalih proizvođača (biće uređaja koji podsećaju na model P990i ali bez ekrana osetljivog na dodir). Sony Ericsson smatra da su ciljna grupa za ovaj aparat poslovni korisnici a ne samo ljudi zaluđeni za tehnologiju. Želja da se u jednom uređaju spoji maksimalni broj funkcija i da se održi cena na nivou dovela je do zanimljivog uređaja. Nedostatak bi možda bio to što aparat ne podržava Voice over IP, što podržavaju odreženi Nokia modeli iz E-serije.

    Sony Ericsson P990 će se najverovatnije naći na tržištu u aprilu ili maju 2006. godine, da bi se što bolje rešila trenutna nestabilnost UIQ 3.0 platforme. Trenutno je smartphone u velikoj meri neupotrebljiv (javljaju se greške u UIQ 3.0, kao i pri korišćenju kamere i ostalih funkcija).

    Što se mene lično tiče, ja sam "propustio" model P910 s obzirom da je Sony Ericsson P900 ispunio većinu mojih zahteva. Pojava K750 modela me je naterala da pređem na taj model pošto je najzad bilo moguće pregledati sajtove sa Opera Mini pretraživačem. Rad sa email porukama je isto organizovan na oba aparata. Ostale funkcije nisu toliko bitne ako se nalazite u pokretu (koliko često pregledati PDF fajlove ili nešto slično dok se krećete ili vozite kola?), tako da smatram da su dodatne aplikacije za model P900 skoro neupotrebljive. Ipak, Sony Ericsson P990i ima velike šanse da postane moj glavni aparat za komunikaciju iz sledećih razloga:
    Skoro sasvim normalan program za rad sa email porukama, podrška za MS Office dokumente
    Podrška za WiFi - za mene to znači da mogu pregledam sve email poruke (30-40 MB), pregledam validne i obrišem nepotrebne u toku ručka
    VPN - neophodna funkcija za poslovne mreže;
    normalna kamera koja se može porediti sa kamerama modela K750i/W800i
    pregled slika na velikom ekranu (K750 ima mali ekran, kao i P900 u poređenju sa ekranom modela P990)
    Prenos zvuka putem Bluetooth signala (smartphone mogu ostaviti u torbi, nije potrebno da ga nosim u rukama).

    Ovo je moja kratka lista prednosti koje donosi ovaj model. Mana bi bile pogoršana ergonomija na koju ćete morati da se naviknete.

    Najbolji Nokia modeli polako teže ka tome da imaju sve funkcije koje donosi UIQ 3.0, posebno Sony Ericsson P990i model. Ovo se odnosi na isti izbor aplikacija i izbor smera u kojem će se razvijati Series 60 platforma (ova dve platforme postaje sve sličnije sa svakim novim Feature Pack-om). Kao rezultat ćemo najverovatnije videti interesantnu borbu dva uređaja sledeće generacije. Sony Ericsson P990i biće sigurno lider na tržištu mobilnih telefona u toku 2006. godine ali će postati zanimljivo kada Nokia predstavi sličan model. U toku 2006. godine Sony Ericsson će predstaviti još dva smartphone aparata ali oni neće biti u rangu Sony Ericsson P990i modela.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024