E70 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia E70
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia E70. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia E70 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM/UMTS-smart telefona Nokia E70

Prodajno pakovanje:

Smart telefon
1150 mAh Li-Ion-ska baterija (BL-6C)
Punjač
USB-kabl
MiniSD memorijska kartica (64 Mb)
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom
Mono-slušalice

Nokia E70 zauzima dvostruko mestu u Nokia-inom opsegu – sa jedne strane to je prosečni S60 bazirani smart telefon, ali sve se svodi na njegovu formu budući da E70 prihvata oblike i linije svojih S40 prethodnika, kao što su Nokia 6800, Nokia 6810 i Nokia 6820/6822.

Dobre strane telefona sa QWERTY tastaturom su različite. Sa tehnološke strane ovakvo rešenje obuhvata funkcionalnost i pomodni izgled a povrh sveta, omogućava korisnicima da njihov E70 koriste na uobičajen način. Pogledajmo ko vlada tržištem kada su u pitanju telefoni koji poseduju QWERTY tastaturu. Prva stvar koja je očigledna jeste RIM-ov BlackBerry, koji predstavlja neku vrstu pionira, kada se govori o ovom polju. U modernom svetu Windows Mobile i HTC su na samom vrhu. Pojavljivanje QWERTY rešenja osnaženih Symbian-om bio je logičan odgovor na brzi razvoj ponuda korišćenjem WM kao i njihovog operativnog sistema i korisničke potrebe. Tada je veliki broj proizvođača zaboravio da su smart telefoni koji su zasnovani na Windows Mobile ili BlackBerry rešenjima telefoni prilagođeni za pristup jednom ili drugom servisu (jednostavno rešeno, za mail ili nešto drugo). Ponuđeno rešenje kod modela E70 je veoma dobrodošlo – tu nema nikakve greške, ali bi trebalo uzeti u obzir i ostale mogućnosti koje ovaj uređaj nudi. Sam BlackBerry koncept predstavlja lak i jednostavan pristup mail-u sa bilo kog mesta kao i mogućnost odgovaranja na poruke. Dok krajnji cilj Windows Mobile nije tako očigledan usled toga što komunikator mora mnogo više da ponudi te imajući to u vidu thumbboard predstavlja novu dimenziju – pruža mogućnost pisanja mail-ova, ali pored njih mogu se izrađivati i druge vrste dokumenata. To je ono što se većini korisnika dopada, mogućnost da se tastatura izvuče povremeno i vrati nazad. Ali dok je thumbboard bukvalno imperativ za BlackBerry, zbog toga što nedostaje, korisnici će jednostavno odbaciti ovaj uređaj sa svoje liste telefona. Symbian smart telefoni koriste kompletnu tastaturu na sličan način kao i Windows Mobile rešenja, drugim rečima, više predstavlja neku vrstu dodatka; Sony Ericsson P990i je možda najbolji primer koji se može pronaći na tržištu, budući da ovaj uređaj ima podršku za sve moguće popularne sisteme za unos teksta – od touch ekrana do QWERTY tastature, a svaki od njih je jednako vredan, što znači da korisnici mogu biti na gubitku: šta odabrati? Ali u većini slučajeva odlučuju se za on-screen tastaturu.

Svi gore pomenuti uređaji su manje-više usmereni na tržište poslovnih i korporativnih korniska – u osnovi – teško možemo reći da to isto važi i za BlackBerry ili nešto slično. Kada je predstavljena Nokia 6800, bilo je nekih nesuglasica u vezi sa ciljnom grupom, budući da i korisnici koji često koriste SMS poruke takođe mogu koristiti 6800 ali isto tako to i ne bi bila dobra opcija. Šta je onda razlog odbijanja ovakve funkcionalnosti? Odgovor se može pronaći u maloj zainteresovanosti korisnika da se prilagođavaju teškoj upotrebi SMS-a. Čak i među ciljnom grupom, koja piše bezbroj SMS poruka dnevno, naročito mladi, ovakvi uređaji nikada nisu postizali veliki uspeh. Da razjasnimo stvar, podsetićemo vas na Motorola-in opseg, koji po pristupačnoj ceni nudi osrednji kvalitet. Ali na kraju se sve završilo neuspehom budući da mladi nisu bili zadovoljni time da imaju telefon koji ispunjava njihove potrebe već su radije želeli igračke kao što ih imaju odrasli, čime bi naglasili njihov status u toj socijalnoj grupi.

Po mom mišljenju, ovaj uređaj je od samog početka bio usmeren ka maloj ciljnoj grupi. Međutim, bilo bi najbolje da zaključke potkrepimo nekim stvarnim činjenicama. Nokia 6800 i svi njeni naslednici nikada nisu imali značajan uspeh; uvek su imali status „poslovnih rešenja“. Ipak, thumbboard nikada nije predstavljao problem – bio je odlična stvar za većinu korisnika. Funkcionalnost je bila ono što je uređaju nedostajalo.

Predstavljanjem modela Nokia E70 tržište nije osetilo nikakav nedostatak smart telefona od strane kompanije Nokia ili ostalih proizvođača koji podržavaju velike mail klijente i uvećanu poslovnu funkcionalnost. U tom slučaju, kome će se dopasti ovaj proizvod? Ukoliko bismo razmatrali poslovno tržište, naročito top menadžment, sigurno bismo se odlučili za Nokia-in opseg uređaja, naročito za model 9300i. Čak iako ovo rešenje nije široko rasprostranjeno, još uvek ima korisnika među gore pomenutim grupama ljudi. Prema tome, model E70 bi trebalo drugačije pozicionirati što je u suštini i urađeno. Poslovni korisnici su veoma zadovoljni sa svim prednostima koje E serija pruža svojim korisnicima, kompletna tastatura sa thumbboard-om, vrhunski ekran kao i pristojna (za ovu klasu) kamera. I to sve po pristupačnoj ceni. U poređenju sa prvim S60-baziranim smart telefonima koji su posedovali ovakvu fomru, E70 je odličan za ljubitelje tog dizajna. Međutim, u isto vreme, čini se da šira publika (na poslovnom tržištu) nije sigurna koje je najbolje rešenje. Onda, koji je problem u pozicioniranju uređaja?

Ne uzimajući u obzir kupovinu koju vrše poslovna lica za njihovo osoblje, dolazimo do profila tipičnog korisnika E70: čovek sa prihodima većim od prosečnih, odan određenom brendu bez prethodnog iskustva (što je daleko od ljubitelja tehnike). U isto vreme, unatrašnji sastav uređaja specijalno je osmišljen tako da odgovara zaljubljenicima u tehniku – pomislite samo da ekran i Wi-Fi i dobićete jasnu sliku o tome. Tu dolazi do očiglednog nesklada, između ostalih stvari, nedostaje ono što veliki deo ciljne grupe zahteva (naravno, ti korisnici kao po pravilu, nemaju vremena da se bave podešavanjima), lakoća upotrebe. Drugi ozbiljni nedostatak je nešto što bi po izgledu izdvojilo E70, budući da njegov izgled i oblik nisu svima poznati. U poređenju sa tipičnim smart telefonima, kao što je N serija (tu je povezivanje Bluetooth tastature veoma jednostavno), E70 uveliko zaostaje. U suštini, podrazumevane aplikacije nisu dovoljno dobre tako da ćete verovatno instalirati neki drugi softver.

Druga važna stvar, govoreći sa tačke gledišta prodaje, Nokia E70 nikada nije imala brilijantnu prodaju, dok je Nokia N80, čija je cena viša, imala solidnu prodaju. Kada je u pitanju hardver, ova dva telefona su veoma slična (ekran, Wi-Fi) tako da bi upoređivanje ova dva telefona bila pogrešna stvar. Postoji još jedan razlog zašto Nokia N70 nije dosegla masovno tržište u punom smislu te reći, a to je da ove ponude nema u katalozima maloprodaje, a prisutan je na policama – razlog „zašto“ je veoma jednostavan – prostor u katalozima je veoma ograničen, pa zašto bi se značajan prostor davao tako nepopularnom modelu?

Ali dovoljno smo govorili o poziciji uređaja, vreme je da pređemo na njegove specifikacije, pošto je Nokia E70 opremljena nekim veoma interesantnim. Dimenzijama 117x53x22mm ona je bliže liniji svog prvog izdanka – modela Nokia 6800 (119x55x23mm). Model E70 teži 127 grama. Sve u svemu Nokia E70 niti je veoma portabl niti nezgrapna za svoju klasu, a povrh svega QWERTZ tastatura je veliki plus za ovaj model. Najbolje bi bilo da telefon ipak nosite u futroli, a model je prvenstveno namenjen muškarcima. Teško mi je da pomislim da bi se i jedna žena složila da ima ovakav telefon.

Video klip, poređenje dimenzija (wmv, 2.4 Mb)

Kada je telefon zatvoren videćete uobičajenu tastaturu, dva programabilna tastera i džojstik, kojim se veoma lako rukuje i sa kojim vam se neće lako dogoditi da bude slučajno pritisnut. Numerički pad karakterišu samo funkcionalni tasteri u gornjem redu (posvećeni meni, tasteri edit i C), što nije baš pogodno u svakoj situaciji, ali možete ga koristiti i ne obraćati mnogo pažnje na njega. Svi tasteri su osvetljeni belom svetlošću, natpisi na njima su dobro vidljivi u različitim uslovima, a povrh svega E70 poseduje senzor osvetljenosti okoline koji pozadinsko osvetljenje telefona uključuje samo u mraku ili u sumrak. Kada se uporedi ergonomija koju ćete pronaći kod modela E70 i ona koju isporučuju obični telefoni, rekao bih ništa specijalno – „prosečno“ je prava reč ovde.

Korišćenje thumbboard-a jednom rukom nije moguće iz razloga što je opruga šarke dovoljno jaka, tako da je potrebno da koristite obe ruke za ovu operaciju. Sve u svemu, to nije problem iako je potrebno da držite thumbboard korišćenjem obe ruke. Kada orvorite telefon, orjentacija ekrana se automatski menja u landscape. Tastatura ima dva reda simbola i isto belo pozadinsko osvetljenje koje se može uključiti/isključiti upotrebom posvećenih tastera. Kvalitet i ergonomija obezbeđena QWERTY tastaturom, zahvaljujući njenoj veličini i dual dizajnu je veoma dobra. Na tržištu postoji samo nekoliko modela koji poseduju ovako dobro dizajniran thumbboard, pošto Symbian tržište nema nijednog rivala modelu Nokia E70 izuzev Nokia-inih sopstvenih komunikatora. Telefon poseduje standardnu kombinaciju tastera, omogućavajući korisnicima da kopiraju i paste-iraju odlomke teksta slično kao kod računara (jedina opcija koja nedostaje je „Select all“). U režimu mirovanja kucanje nekoliko slova automatski kreira novu zabelešku.

Ekran koji postoji kod modela E70 je dimenzija 2.1’’ i u suštini u pitanju je isti ekran koji postoji kod modela E80, sa rezolucijom 352x416 piksela (34x41mm). Boje su zasićene i svetle a proizvođač tvrdi da ekran može da prikaže 16 miliona boja, kao i 6 tekstualnih i 3 servisne linije (režim telefona). Pri direktnoj izloženosti sunčevim zracima ekran modela Nokia E70 ne bledi – i dalje se slika vidi jako dobro. U pitanju je jedinstveni smart telefon sa odličnim ekranom koji je po ovom pitanju daleko ispred konkurencije.

Model Nokia E70 se isporučuje u dva kolor rešenja – srebrnom i crnom koji izgleda pomodniji. Iako je činjenica da se ukusi kada je u pitanju diazjn razlikuju, E70 u sebi nema gotovo ni malo estetike – proizvođač je očigledno kada je dizajnirao ovaj telefon imao na umu da će on za vlasnike biti „alat za rad“ a ne telefon za pokazivanje. Ovo je u osnovi razlog zašto telefon nema razne ukrase koji se mogu naći kod drugih modela, već samo osnovne stvari na kućištu. Ali isto tako ne mogu da shvatim zašto je proizvođač izbacio taster za regulaciju jačine zvuka sa bočne strane. Na delu koji se podiže postoji posvećeni voice taster kojim se pokreće snimač glasa ili glasovno pozivanje. Infra red prozor nalazi se sa desne strane.

Video klip, izgled telefona, rukovanje (wmv, 9.2 Mb)

Donja strana uređaja sadrži standardnu utičnicu interfejsa – Pop port, kao i staromodni slot punjača (koji nije tanak). Po pitanju utičnice punjača E70 nije sličan drugim rešenjima koja su se pojavila približno u isto vreme.

Šarka u sebi sadrži metalni okvir koji čini da kućište izgleda čvršće, mada kvalitet izrade kod modela E70 nikada nije bio problem, iako se posle nekog vremena korišćenja na poklopcu sa zadnje strane pojavljuje zazor. Govoreći o bojama koje su upotrebljene za kućište, ipak bih pre upotrebio termin „prosečne“, a ova ocena se naročito odnosi na okvir kamere. Ukoliko ste aktivan korisnik, onda očekujte da srebrna površina izgubi svoju atraktivnost nakon godinu dana.

Zadnja strana telefona bi bila potpuno prazna da se na njoj ne nalazi sočivo 2 megapikselne kamere, što je neuobičejeno za E seriju. Po pitanju rezolucije, kamera modela E70 je vrhunski proizvod među kompanijinim rešenjima namenjenim za poslovnu svrhu.

Sa bočne leve strane telefona nalazi se slot miniSD kartice koji omogućava zamenu kartice bez isključivanja telefona. Telefon koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 1150mAh (BL-6C). Prema tvrdnji kompanije ona će vam omogućiti do 7 sati razgovora i do 230 časova rada telefona u režimu mirovanja. Pri prosečnom korišćenju (oko 30 minuta razgovora dnevno, nekoliko minuta korišćenja ostalih funkcija), baterija modela E70 traje 3 dana. Ukoliko aktivno koristite WiFi budite spremni na to da ćete bateriju potpuno isprazniti za 3.5 sata. Uzimajući u obzir činjenicu da primanje elektrondske pošte troši dosta bateriju, treba računati da ćete sa modelom E70 jednim punjenjem baterije biti mirni 2 dana, što duplo bolje nego što može da omogući Nokia N80. Za potpuno punjenje baterije telefona potrebno je oko 2 časa i 15 minuta. Proizvođač nije obezbedio baterije većeg kapaciteta za ovaj model.

Izdvajamo

Nokia E70 je tipičan smart telefon baziran na trećem izdanju S60 platforme, tako da bi navođenje standardnih karakteristika bilo gubljenje vremena. Osnovne karakteristike E serije smo obradili ranije tako da ih nećemo ponavljati.

E70 poseduje 75Mb ugrađene memorije, što je dovoljno za većinu aplikacija.

Ukoliko telefon nosite u džepu ili torbi za funkcija zaključavanja tastera vam nije aktivirana, moguće je da će vam se kamera aktivirati – susreo sam se sa slučajem kada je na takav način nastao klip veličine 40Mb, a pored toga on je (doduše slučajno, da budem iskren) sadržao moj razgovor sa kolegama i prijateljima, tako da ne moram da vam kažem koliko sam bio iznenađen što se on onalazi u memoriji telefona. Kompletno crni snimci veličine 142Kb svaki, nastali su na sličan način. Da bi stvari bile lakše i manje „opasne“ po vas savetujem vam da uklonite prečicu kamere koja se aktivira levim programabilnim tasterom.

Ono što se izdvaja kod modela E70 a što ga izdvaja od ostalih uređaja E serije je nepostojanje karakterstike da stavka menija preokreće ekran u režim landscape i vraća u početno stanje, ali zato postoji nešto drugo što treba izdvojiti. Kada je telefon otvoren, ekran se automatski zarotira.

Dodatne aplikacije uključuju Adobe PDF, MailLauncher (mail baziran na Exchange-u), ZIP (upravlja arhivama), WorldMate (omogućava praćenje vremenskih prilika, odnose valuta, svetsko vreme. Poslednja generacija Vertu telefona ima ovu karakteristiku).

VoiceAid – sistem očitava imena stavki koje postoje i meniju i omogućava korisnicima da brojeve pozivaju korišćenjem glasa. Sve u svemu, ništa specijalno, a u poređenju sa modelom Nokia 5500 ovo je prosečno rešenje.

Govoreći o slabim tačkama u ugrađenom mail klijentu treba da pomenemo neke sutuacije ako što je nemogućnost viđenja naslova pisma i drugih polja na ekranu koji su jednostavno uklonjeni sa ekrana. Ova slaba tačka može da bude veoma nezgodna naročito za korisnike u kompanijama koji primaju mnogo mailova svakog dana.

Kamera. Kvalitet 2 Megapikselne kamere se ne razlikuje mnogo od kamera koje su ugrađene u druge Nokia brendirane smart telefone, ali činjenica je da zahvaljujući ekranu koji postoji kod modela E70 slike i klipovi izgledaju jasni, ali gledanjem na ekranu računara ustanovićete da nisu toliko dobri.

Snimci se mogu napraviti u dve rezolucije – 1600 x 1200 ili 640 x 480 pisekala, kao i tri stepena kompresije. Tajmer za slikanje samog sebe (10, 20 ili 30 sekundi) takođe postoji kao i noćni režim fotografisanja, mogućnost snimanja više fotografija i tri filtera – crno belo, negativ i crveno smeđa.

  (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

 

  (+) Uvećaj, 1600x1200, JPEG

 

Što se tiče mogućnosti video snimanja modelom E70, postoje tri opcije – 352x288, 176x144 i 128x96 piksela. Zvuk se može isključiti. Po pitanju kvaliteta telefon pravi snimke umerenog kvaliteta.

Video primer (mp4, 847 Kb)

Utisci

Telefon nema nikavih problema sa kvalitetom prijema, zvuk koji dolazi iz zvučnika je dobrog kvaliteta, osoba sa kojom razgovarate će vas čuti dobro. Snaga vibracije je prosečna, telefon pri uključenoj vibraciji se trese u malim drhtajima. Zvučnik isporučuje dovoljnu jačinu zvuka, ali ne mogu reći da se razlikuje od modela sa jednim zvučnikom.

Kao i svi smart telefoni prve generacije koji rade na trećem izdanju S60 platforme i imaju WiFi mogućnosti ni E70 nije mogao da izbegne bujicu softverskih bug-ova koji vode nepravilnom radu fajl cache-a, krahu aplikacija i drugim nedostacima. Većina od njih je zakrpljena u prva četiri meseca prodaje pa je sada rad telefona mnogo stabilniji ali i dalje postoje neki nedostaci. Ipak, nema potrebe da se nervirate zbog njih.

Iako je telefon opremljen dobrim thumbboard-om njegov dizajn će biti odbijan za mnoge, što je već potvrđeno prodajom – masovnom tržištu nije potreban model sa tako mnogo karakteristika, dok tržište poslovnih korisnika ne voli telefone koji su baš toliko sparatanski dizajnirani. Korisnici kojima su važna tehnička rešenja, pak nisu zadovoljni karakterisitkama ovog modela kada se uporedi sa Nokia-om N80, iako ovaj drugi model košta čak i više. Kada je u pitanju konkurentnost u okviru same E serije, ona uopšte ne postoji, jer su modeli namenjeni različitim ciljnim grupama koje se gotovo uopšte ne preklapaju. Zbog svoje relativno visoke cene E70 tera mlade da ponovo razmotre svoje želje i odaberu jeftinije rešenje, ali zaista bih pomenuo da za klasu iz koje ovaj model potiče on ima opravdanu cenu. Sve ovo zajedno može da dovede dotle da potencijalni korisnici previde osnovnu ideju ovog telefona i pređu na neki drugi model. Broj onih koji kojima će izgled modela E70 biti dopadljiv, uz to im treba proizvod bogat karaktersitkama i koje neće iznervirati brojne dečije bolesti koje prate jednu od prvih ponuda E serije nije velik – za čvršći dokaz ove tvrdnje pogledajte prodaju modela E70.

Zaista se divim istrajnosti kompanije Nokia da izdaje ovakva rešenja iako prodaja baš nije zadovoljavajuća. Pored toga negativna prodajna iskustva kakva su doživeli pređašnji modeli koji su koristili ovaj faktor forme nisu naterala kompaniju da promeni svoj stav – pa ne očekujte da takvo stanovište bude napušteno ni u budućnosti, nego čak možemo očekivati više modela na preklop koje karakteriše thumboard.

P.S. Nakon što sam koristio model E70 oko tri meseca kao glavni telefon, shvatio sam da je jedina stvar koju bih želeo da ovaj telefon poseduje karizma. On jednostavno ne poseduje atraktivnost, ma koliko to čudno zvučalo. Na primer, Nokia N91 poseduje privlačnost koja čini da previdimo sve nedostatke ovog modela ali kada je u pitanju Nokia E70 to nije slučaj.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024