
Kompletan test Samsung SGH-E770
Pošto su napravili veliki broj modela Samsung ne može da posveti dovoljno pažnje u promociji pravih unapređenja pri predstavljanju novih uređaja. Tako izgleda da se većina telefona razlikuje samo po izgledu ili manjoj izmeni nekog parametra. Pošto površno pogledate telefon u radnji samo ćete potvrditi mišljenje da ne treba da menjate svoj telefon. Mnogi modeli koji su predstavljeni u kratkom vremenskom periodu se ne razlikuju međusobno u velikoj meri. Ipak, neki od njih imaju noviji softver što ponekad može da olakša korišćenje telefona. Samsung E770 je jedan od takvih modela koji sa sobom donosi ne revolucionarne ali su svakako evolutivne.

Inženjeri su pokupili najbolja rešenja iz prethodnih modela i dodali nove funkcije. Tradicionalno ovaj telefon koristi dizajn na preklop, dimenzije su 90 x 46 x 20 mm. Ovo nije tanak telefon, niti je namenjeno da bude predstavljen kao takav. Po izgledu liči na model E610 ali je dizajn svakako preuzet od modela E720/E730. Telefon možete nositi kako želite - bilo u džepu pantalona ili košulje pošto masa od 85 grama teško da Vam može zasmetati.

Dizajn je strog, bez nekih specifičnosti. Čak i to što telefon nema srebrne umetke poboljšava utisak o dizajnu. Tamno plava boja stvara utisak da je telefon lagan pa je samim tim interesantan. Taster za uključivanje reprodukcije se nalazi sa prednje strane (kada je telefon zatvoren) što je prednost pošto tako možete kontrolisati reprodukciju bez otvaranja telefona. Program za reprodukciju je u potpunosti funkcionalan i može raditi u pozadini čak i kada je telefon zatvoren, a podržava i liste pesama.
Spoljašnji ekran je OLED tipa, može prikazati dve linije teksta i ima plavo pozadinsko osvetljenje koje je uvek uključeno. U ove dve linije će biti prikazano trenutno vreme, jačina signala i status baterije. Ostatak ekrana je rezolucije 96 x 96 piksela i može da prikaže do 65.536 boja. Prednost ovog ekrana je što slika na njemu ne bledi u tolikoj meri kao što je to slučaj sa STN i TFT ekranima kada se telefon nađe na suncu.

Objektiv 1.3 Megapikselne kamere se nalazi iznad ekrana. Lampa za osvetljenje (blic) se nalazi sa leve strane kamere. Spojeni testeri za kontrolu jačine zvuka se nalaze na levom boku, iznad njih se nalazi utičnica za slušalice koja je pokrivena plastičnim poklopcem (vezan je za telefon). Taster za uključivanje kamere i prorez za microSD (TransFlash) memorijske kartice se nalazi na desnom boku. Omogućena je izmena kartica "na živo".


Telefon lako možete otvoriti jednom šakom. Unutrašnja strana telefona je napravljena od crne plastike pa stvara sasvim drugi utisak u odnosu na spoljašnji deo telefona. Telefon izgleda stilizovano kao i svi noviji Samsung modeli. Navigacioni taster je okrugao sa hromiranim ivicama. Glavni ekran može da prikaže sliku rezolucije 176 x 220 piksela (30 x 38 mm) i do 262.144 boja. Kada se telefon nalazi na suncu slika na ekranu će i dalje biti vidljiva pošto je u pitanju TFT ekran. Tradicionalno, ekran prikazuje sliku visokog kvaliteta i spada u jedne od najboljih ekrana koji se ugrađuju u telefone.



Tasteri su prosečnih dimenzija, napravljeni su od plastike i dobro su pozicionirani. Tastatura je ugodna za korišćenje, sa navigacionim tasterom nije bilo nikakvih problema. Belo pozadinsko osvetljenje tastature je ravnomerno raspoređeno i oznake na tasterima se mogu videti bez problema u različitim uslovima osvetljenja.


Kapacitet integrisane Li-Ion baterije je 800 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 180 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore sa ovom baterijom. U našem testu telefon je radio oko 3 dana bez punjenja u toku kojih smo ga za razgovore koristili 45 minuta i do 30 minuta za ostale funkcije. Kada je Bluetooth bio uključen autonomija telefona je bila oko 2 dana. Da bi se baterija napunila potrebno je puniti telefon oko 1.5 sat.
Meni
Na raspolaganju su Vam dva načina za prikazivanje menija - blok (tradicionalna matrica ikona) i fleš (na ekranu će biti prikazana samo jedna velika ikona). Omogućena je brza navigacija pomoću tastera sa brojevima. Svi podmeniji su organizovani kao liste stavki. Navigacionom tasteru možete dodeliti funkcije koje pokrećete tako što pomerite navigacioni taster u određenu stranu kada je telefon u mirovanju. Organizacija menija je sasvim logična i nije bilo problema u navigaciji.

Imenik. Pritiskom na desni programabilni taster prikazaće Vam se lista kontakata u kojoj će biti prikazani brojevi sa SIM kartice i iz memorije telefona. Podrazumevano stanje je da je izabrano prvo ime u listi i broj koji je asociran sa tim imenom je prikazan u statusnoj liniji (brojevi sa SIM kartice su označeni posebnom ikonom). Omogućena je brza pretraga imena po prvom slovu. Pritiskom na OK taster kada je izabran neki kontakt prikazaće Vam se svi detalji tog kontakta. Ako ste kontaktu dodelili sliku, biće i ona prikazana. Jednom kontaktu možete dodeliti do pet različitih brojeva telefona (mobilni, posao, kućni, fax, itd.), pošto softver telefona neće dopustiti da unesete dva puta isti broj pod različitim imenom. SMS/MMS poruke možete poslati na bilo koji broj iz imenika.






Kada je prikazan naziv kontakta, prvo se prikazuje ime, a potom prezime u nastavku. Dužina svakog od ovih polja je 20 simbola za bilo koji ponuđeni jezik. Kada unosite naziv kontakta, možete menjati i jezik na kojem ćete to raditi.
Kontakti koji čija ste imena kucali na ostalim jezicima, a ne na Engleskom, se sortiraju po pravilu da prvo idu imena koja su na lokalnom jeziku (to možete podesiti) pa potom su prikazana imena na Engleskom jeziku. Ovo je veoma zgodno i slično programima sa PC računara. Pošto i kada brzo preatražujete kontakte možete unositi slova na nekom drugom jeziku, sem na Engleskom, rad sa telefonom se neće usporiti.
Pored brojeva telefona kao detalje možete uneti e-mail adrese i malu belešku. Bilo koji muzički standardan ili MP3 fajl možete izabrati kao melodiju za kontakta. Grupe za kontakte možete napraviti bez problema, svakoj od grupa možete lako dodeliti slike i melodije.
U imeniku možete sačuvati 1000 imena sa svim podacima koji se čuvaju u memoriji telefona. Čak i kad nisu sva polja popunjena, ukupan broj kontakata je isti. U okviru podešavanja možete namestiti gde želite da se novi brojevi čuvaju. Možete premeštati kontakte sa SIM kartice ali ne i obrnutom smeru. Prema podacima proizvođača PC računar je najbolje sredstvo za sinhronizaciju, pogotovo MS Outlook. Bilo koji fajl u obliku SMS/MMS i e-mail poruke možete poslati na drugi uređaj. Nije bilo problema sa isporukom i fajl je bez problema prikazan.
Nove kontakte možete unositi samo koristeći glavni meni pošto će pritiskom na desni programabilni taster biti prikazana samo lista kontakata. Možete kreirati svoju vizit-karticu, ona će biti u regularnom formatu za imenik.
U listi za brzo pozivanje može se naći do 8 brojeva telefona. Specifično je da se u toj listi mogu naći i dva broja jednog kontakta. Na ekranu će biti prikazano ime kontakta koje ste dodelili određenom tasteru ali ne i tip broja telefona.
U toku dolaznog poziva na ekranu će biti prikazana slika ali ne preko celog već će zauzimati veći deo ekrana.
Liste poziva. Do 20 brojeva telefona se mogu naći u svakoj od listi. Postoji lista svih poziva gde su razni pozivi označeni različitim ikonama, po tipu. Pritiskom na navigacioni taster horizontalno možete se lako prebacivati između listi. Za svaki unos možete pogledati datum i vreme, ali ne i trajanje. Kao i uvek, u ovom meniju možete videti ukupno vreme provedeno u razgovorima kao i koliko su koštali.

Poruke. Omogućen je rad sa raznim tipovima poruka. Počećemo sa opisom kratkih poruka. Do 200 poruka možete sačuvati u memoriji telefona. Telefon podržava i EMS standard koji je kompatibilan sa Nokia Smart Messaging standardom. Podrška za T9 funkcioniše korektno.








MMS. Interfejs za multimedijalne poruke je veoma lep. Poruke možete sačuvati u nekoliko foldera odjednom. Ne možete primiti poruke koje su veće od 295 KB. Što se dodatnih servisa tiče, podržano je odbijanje reklamnih poruka, opcija za primanje poruka dok ste u roaming-u. Poruke se snimaju u glavnoj memoriji telefona.




E-mail program. Podržani su POP3 i SMTP protokoli. Kao i kod MMS poruka i ovde postoji ograničenje u veličini.


Organajzer. Do 400 unosa različitog tipa možete sačuvati u memoriji telefona (sastanak, godišnjica, itd.). Možete podesiti i datum i vreme za svaki unos. Takođe, možete podesiti i interval u toku kojeg će Vas telefon obavestiti o događaju. Podržani su i događaji koji se ponavljaju. Kalendar možete pregledati po nedeljama i po mesecima; svaki tip unosa ima svoju boju.




WAP. U telefonu se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0, koji je sličan kao kod Nokia i SonyEricsson telefona. WAP pretraživač koristi i HTTP protokol.

Aplikacije. MP3 reprodukcija. Program za reprodukciju MP3 fajlova podržava ponavljanje pesama, reprodukciju po listi i po slučajnom redosledu. MP3 fajlove možete prebaciti na telefon putem Bluetooth-a ili preko programa za sinhronizaciju. Fajlovi mogu imati razna imena. Program može da reprodukuje fajlove bilo kog bit rate-a, odnosno kvaliteta.





Prenos zvuka do stereo slušalica preko Bluetooth veze je veoma interesantna opcija i odgovarajući profil se nalazi u novijim Samsung telefonima.
Na ekranu će biti prikazano ime pesme koja se trenutno reprodukuje kao i ukupan broj pesama. Ekvilajzer je tu samo zbog zabave, pošto ne postoje detaljna podešavanja (možete samo birati klasiku, rok, džez i normalna podešavanja). Muziku možete slušati preko slušalica ili preko zvučnika. Što se tiče listi, možete ih praviti i uređivati kako Vam je volja. Ukupna količna memorije koja Vam je na raspolaganju za MP3 fajlove je 82 MB. Program za reprodukciju može raditi u pozadini, dovoljno je samo da pritisnete taster C i pojaviće se odgovarajuća ikona u statusnoj liniji.
Diktafon. Možete snimiti i nekoliko sati glasovnih beleški, dok je broj beleški neograničen. Vremenska ograničenja za beleške sami podešavati i mogu trajati do sat vremena. Svi fajlove se čuvaju u posebnom folderu u memoriji telefona. Diktafon možete koristiti tokom predavanja, konferencija i prezentacija, tada telefon može delimično da zameni digitalni rekorder.

Java World je prva stavka. Za razne programe Vam stoji na raspolaganju 4 MB memorije telefona. To je odvojeni prostor i služi samo za Java aplikacije. Telefon podržava MIDP 2.0 verziju pa možete pokretati igre koje obiluju grafikom, kao i igrati trodimenzinalne igre. U telefonu se nalaze čak četiri igre: Bobby Carrot, Arch Angel, Freekick i Airship Racing.





Svetsko vreme je prikazano za dva izabrana grada. Sve je veoma jednostavno.

Alarm. Telefon ima tri alarma. Jedan je namenjen za buđenje i možete ga podesiti da se ponavlja u toku sedmice. Za svaki alarm možete izabrati jednu od 5 melodija, MP3 fajlove ne možete iskoristiti za alarm. Možete podesiti i da li će se telefon automatski uključivati u određeno vreme.


Kalkulator je veoma efikasan i jednostavan.

Sa konverterom jedinica možete prebacivati razne merne jedinice kao i valute.


Tajmer. Vreme može biti prikazani u satima i minutima, sat možete postaviti u pozadini.

Sa štopericom možete zabeležiti međurezultate.

Editor slika. Ovo je jednostavan program koji omogućava transformacije slika i primenjivanje raznovrsnih efekata.

Glasovne komande. Telefon koristi sistem za prepoznavanje glasa koji je nezavistan od načina izgovora. Pomoću njega možete pozivati brojeve iz imenika i kretati se kroz menije. Prvi telefon sa ovakvim sistemom je Samsung E620. Prepoznavanje glasa funkcioniše bez problema, nije bilo ni problema kada smo taj sistem koristili dok smo se nalazili na bučnoj ulici.

Zabava. Svi "zabavni" fajlovi, poput muzike, slika, video materijala i zvučnih fajlova se nalaze ovde. Jedina mana je da se neki fajl ponekad ne prikazuje u listi, pa morate da izađete iz menija i da ponovo otvorite listu.
Bluetooth (verzija 1.2). Podržani su profili Slušalice, Handsfree, Serijski port, Dial Up Networking, Fajl transfer, Object push, A/V slušalice, Osnovna štampa. Realizacija nije idealna, može doći do problema sa određenim slušalicama a ni rad sa spikerfonom nije korektan uvek. Bluetooth je osrednje realizovan i može se porediti sa Nokia telefonima ali je svakako lošije realizovan nego kod Sony Ericsson aparata. Do problema sigurno neće doći ako Bluetooth samo povremeno koristite ili povezujete samo određene uređaje.


Podešavanja. Možete menjati boju slova koja će biti prikazana kada je telefon u mirovanju, možete zaštiti bilo koji deo telefona sa lozinkom (poruke, kratke poruke, organajzer, itd.). Na raspolaganju Vam je i promena boje menija. Za pozive možete podesiti da se aktivira vibracija zajedno sa melodijom (tako što ćete postaviti posebne melodije kojie se zovu VibeTonz).








Kamera. Kamerom možete napraviti fotografije rezolucije 1.3 Megapiksela i isti je kao kod ostalih novijih Samsung telefona. Kamera je tipično realizovana i sa njom možete napraviti kvalitetne fotografije koje potom možete prikazati na ekranu. Sa druge strane, te fotografije ne izgledaju kvalitetno kada se posmatraju na ekranu PC računara.
Na raspolaganju Vam je šest različitih rezolucija:SXGA (1280 x 1024)
Mega (1152 x 864)
VGA (640 x 480)
QVGA (320 x 240)
QCIF (176 x 144)
Sub-QCIF (128 x 96)
Kvalitet kompesije za JPEG slike se podešava posebno, na raspolaganju Vam je nekoliko tipova:
Super fini
Fini
Normal
Na raspolaganju Vam je 5 različitih zvukova za okidač; zvuk možete i isključiti pa tako nećete privlačiti pažnju kada budete fotografisali. Možete podesiti kako će se fajlovi sa slikama imenovati, osetljivost matrice (Auto, ISO 100, ISO 200, ISO 400). Preporučujem da ostavite na Auto zato što će u većini slučajeva funkcionisati korektno. Razlika između osetljivosti neće biti primetna osim u posebnim uslovima.
Možete izabrati tajmer za slikanje koji će biti 3, 5 ili 10 sekundi.
Kamerom možete napraviti i matricu fotografija (kranja slika će biti u rezoluciji 640 x 480 piksela) a sama slika će se sastojati od 4 ili 9 manjih (2 x 2 ili 3 x 3 slike).
Multishooting režim rada omogućava da veoma brzo fotografišete 6, 9 ili 15 slika (u zavisnosti od izabrane brzine). Ovo je interesantno za primenu kod foto-finiša trka, inače će slike biti mutne ako budete pomerali kameru. Rezolucija slika u ovom režimu je 320 x 240 piksela. Prebacivanje na režim za snimanje video snimaka se obavlja pritiskom na taster sa strane ili kroz opciju u meniju. Ekran služi kao optičko tražilo, navigacionim tasterom možete menjati nivo kontrasta i koristiti zoom. Kada je izabrana maksimalna rezolucija zum funkcija će se automatski isključiti. Sliku možete okrenuti na ekranu kao u ogledalu koristeći tastere sa strane.
Samsung E770
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
Brojne efekte možete primeniti na slike ili u toku fotografisanja ili posle. Meni se više dopala druga varijanta. Efekte ćemo samo nabrojati mada se i iz imena može naslutiti koji čemu služi: Crno Bela, Negativ, Sepia, Embos, Crtež, Oranž, Akva, Fokus crvene, Fokus žute, Fokus plave. Poslednja tri efekta služe da bi se izdvojile određene boje ali u većini slučajeva se ne postiže odgovarajući rezultat.
Fotografije se čuvaju na albumu i tu možete pogledati podatke o određenim fotografijama (podaci neće biti prikazani iznad fotografija kao kod prethodnih modela). Lista se brzo formira i u njoj će biti prikazano ime telefona i mala ikona. Bilo koju fotografiju možete dodeliti kontaktima u imeniku ili postaviti kao pozadinu na ekranu iz menija albuma. Možete uključiti slajd šou, pokrenuti jednostavni program za obradu fotografija koji omogućava dodavanja smajlija, postavljanje okvira i efekata.
Telefonom možete snimati video materijal u 3GP formatu i možete birati da li ćete snimati sa zvukom ili bez. Sva podešavanja su slična kao kod fotografisanja, na raspolaganju su Vam 3 nivoa kvaliteta ali su rezolucije različite. Maksimalna rezolucija je 355 x 288 piksela, video snimak je po kvalitetu jedan od najboljih koje kamera telefona može da napravi.
Nema ograničenja po pitanju trajanja snimanja i sve zavisi od količine slobodne memorije. Ako snimate video materijal za MMS poruke postoji ograničenje od 100 KB.
Sinhronizacija sa PC računarom. Sinhronizaciju možete vršiti koristeći Bluetooth i kabl. Za sinhronizaciju je potreban Easy Studio 2.0 koji možete skinutu sa Samsung sajta.
Memorijska kartica. Bilo koji fajl možete snimiti na TransFlash memorijsku karticu i raditi sa njim preko fajl menadžera. U svakom meniju se nalazi stavka Memorijska kartica koja je aktivna samo kada se u telefonu nalazi memorijska kartica. Mana podrške za memorijsku karticu je u tome što je to ipak novi teren za Samsung, pa interfejs nije dobro osmišljen. Tako, ne možete kombinovati pesme sa kartice i iz memorije telefona u jednoj listi. Čim ubacite karticu na njoj će biti kreirana struktura foldera slična strukturi foldera na samom telefonu. To znači da softver telefona neće videti fajlove koje budete snimali u drugim folderima i ignorisaće ih. Podržani su podfolderi u standardnim folderima i tada ih možete koristiti za razmenu fajlova. Mana je što ne možete izabrati sve fajlove odjednom (svaki fajl morate posebno izabrati) što je zamarajuće kada imate mnogo fajlova. Memorijska kartica je zamišljena za čuvanje muzike i slika i dobro služi ako se za to koristi.
Picsel Viewer. Ova aplikacija je jedna od prednosti telefona, slično kao kod Samsung D600 modela. Picsel Viewer je aplikacija pomoću koje možete na telefonu pogledati MS Office fajlove (na primer MS Word, Excel, Powerpoint fajlove), Adobe Acrobat (PDF) i određene grafičke i video formate. Aplikacija je veoma brza, pa je tako za učitavanje PDF fajla veličine 20 MB potrebno samo nekoliko sekundi i tada se možete brzo prebacivati na potrebnu stranicu, skalirati prikaz, rotirati stranice. Nemate mogućnosti da menjate fajlove, samo da ih pregledate ali je i to dovoljno, pogotovo pošto nije potrebno konvertovati fajlove da bi mogli da ih pregledate na telefonu.
Pored mogućnosti da pregledate podatke na ekranu sliku možete poslati i na TV prijemnik ili projektor. U standardnom paketu se nalazi TV Out kabl. Na jednom kraju kabla je miniUSB priključak dok se na drugom kraju nalaze tri standardna "činča" za povezivanje sa eksternim uređajima. Radi provere povezali smo TV prijemnik sa telefonom i sve je funkcionisalo bez problema. Na ekranu TV prijemnika je bio prikazan meni, pa tako možete pratiti kretanju po meniju na oba ekrana. Sem Picsel Viewer dokumenata možete pokrenuti i standardne aplikacije, prikazati video snimke preko celog ekrana (nažalost, rezolucija 3GP fajlova je mala pa se na ekranu TV prijemnika vide pikseli), fotografije, igrati igrice. TV prijemnik neće samo prikazivati sliku već će reprodukovati i zvuk sa telefona.
Produktivnost. Rezultati sva tri Jbenchmark testa su sasvim očekivani. Produktivnost telefona je na višem nivou nego kod Samsung D800 modela (koji je hardverski isti kao ovaj telefon) zbog niže rezolucije. Možemo reći da je po brzini izvršavanja Java aplikacija ovo osrednji model. Nije bilo nikakvih problema ali aplikacije nisu ni brzo izvršavane.
D600 |
D800 |
E770 | |
JBenchmark 1 | 1389 |
1040 |
1728 |
Detalji |
|||
Tekst | 350 |
315 |
518 |
2D Oblici | 353 |
263 |
425 |
3D Oblici | 230 |
169 |
253 |
Brzina popunjavanja | 179 |
95 |
172 |
Animacije | 277 |
198 |
360 |
1.1.1 |
D600 |
D800 |
E770 | |
Jbenchmark 2 | 132 |
87 |
132 |
Detalji |
|||
Manipulacija slikama | 76 |
69 |
112 |
Tekst | 167 |
109 |
202 |
Sprajtovi | 124 |
86 |
115 |
3d Transformacije | 133 |
86 |
128 |
UKorisnički Interfejs | 188 |
86 |
117 |
2.1.1 |
D800 |
E770 | ||
Jbenchmark 3D | |||
Detalji |
|||
Jbenchmark3D HQ: | 59 |
74 | |
Jbenchmark3D LQ: | 84 |
109 | |
Trouglova/sec: | 7181 |
11500 | |
kTeksela/sec: | 320 |
566 | |
3.1.0 |
Utisci
Telefon ima dobar prijem signala i po tom pitanju nije bilo nikakvih problema, što je i tipično za moderne telefone. Zvučnik za zvono je prosečne jačine i melodije koje se čuju preko njega su veoma jasne. Podržane su 64-glasovne polifone melodije. MP3 melodije se čuju dovoljno glasno da čujete telefon kad zvoni i kada se nalazite na bučnoj ulici. Vibracije je prosečne jačine.


Nisu podržani SWF fajlovi. Kada je EDGE aktivan to će biti signalizirano tako što će signal za GPRS pocrveneti; nije bilo nikakvih problema kada smo to koristili. Možemo slobodno reći da je ovo D600 na preklop. Jedina razlika je u rezoluciji kamere (kod ovog modela je 1.3 Megapiksela nasuprot 2 Megapiksela kod modela D600). Po ostalim karakteristikama Samsung E770 je isti ili čak i bolji od modela D600 (hardverski tasteri za kontrolu reprodukcije, mogućnost da se minimizuje aplikacija, dodatna podešavanja). Dakle, Samsung E770 je model kod koga su otklonjene uočene greške i dodate korisne stvari. Prijatno nas je iznenadilo što Picsel Viewer postaje aplikacija koja se sve više primenjuje. Samsung je odlučio da ovaj program instalira u sve svoje vrhunske proizvode i proizvode namenjene prosečnim kupcima.
Samsung E770 se može bez problema porediti sa skoro svakim modelom bilo kog proizvođača pošto ne postoji još nijedan drugi model na preklop sa ovakvim karakteristikama. Nokia planira tek krajem leta da predstavi sličan model koji će koristiti softver zasnovan na plaftormi 40, verzija 3. Opet možemo da ponovimo da je model koji smo Vam sada opisali veoma dobar i interesantan i po funkcijama i po dizajnu.
P.S. U drugoj polovini 2006. godine će model biti obnovljen tako što će biti ugrađen ekran QVGA rezolucije, radio, poboljšaće mu interfejs i verovatno ugraditi potpuno funkcionalan program za rad sa email porukama. Čak i sada Samsung E770 predstavlja interesantnu zamenu za Samsung E720/E700/E710 modele. Napomenuću da ovaj model trenutno nema rivala.