M6100 2006
2006. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon LG M6100
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona LG M6100. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona LG M6100 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM telefona LG M6100

Pakovanje:
Telefon
Baterija 800 mAh
Punjač
Stereo slušalice, druge slušalice koje mogu da budu povezane
CD sa softverom
Uputstvo

Kompanija LG je dobro poznata po proizvodnji telefona prosečne funkcionalnosti za istočno evropsko tržište. Oni su prihvatljivi za nezahtevne kupce budući da za prihvatljivu cenu korisnik može dobiti atraktivan telefon. Naravno, kao i veliki broj drugih proizvođača, LG Electronics može imati manjih problema sa softverom, koji se mogu rešiti, ali najveći problemi su: slab planer, mali imenik (iako ima mogućnost da uskladišti 1000 imena, ali količina polja je ista), nesvodljiva personalizacija interfejsa i funkcija, itd. – sve one karakteristike koje ne omogućavaju telefonu da zauzme mesto u poslovnom segmentu, gde je Samsung počeo da preuzima ulogu ne tako davno i gde se mnogo promena dešava. Da bi se situacija promenila na bolje i da bi se izvukla iz gomile, kompanija je odlučila da se koncentriše na prvobitan izgled telefona. To nije bio glavni odlučujući faktor za donošenje odluke o poslovnom telefonu, ali LG se odlučio na ovakav potez. Prvi korak je bio LG M4410. Pridobili su mnogo ljubitelja i imali su sjajan početak pa je na osnovu toga otvorena nova linija u katalogu LG modela. Kasnije je proizvođač predstavio prvi slim telefon – LG P7200. Ovakvi eksperimenti sa pojavljivanjem telefona doveli je dizajnere do ideje da osmisle telefon koji će ličiti na MP3 plejer.

Veličina telefona, 90x40x19mm pruža mogućnost da uređaj nosite oko vrata bilo da ste muško ili žensko. Težina telefona je samo 85 grama. Prva stvar koju će neko primetiti jeste sam izgled uređaja. Ukoliko se LG M65100 postavi blizu mp3 plejera, korisnik nikada neće pogoditi da to nije mobilni telefon. Jedina stvar koja ga može odati jesu tasteri za uključenje/isključenje. Pored dizajna, tu je i druga osobenost kojom podseća na mp3 plejere, a to je veličina memorije od 128Mb za multimedijalni sadržaj i 3.5Mb za poruke, java aplikacije i zvukove. Samo jedan model ima veću memoriju – SonyEricsson W550i. Kao i SonyEricsson proizvod, ovaj model nema mogućnost proširenja memorije. Očigledno je da ova veličina nije dovoljna za veliki broj numera, jer MP3 plejeri uglavnom imaju 512Mb ili 1Gb memorije.

Prednji panel je načinjen u dve boje. Siv je duž ivica a ostalo je crna plastika sa lakiranim centralnim delom. Na gornjem delu se nalazi zvučnik za glas i reprodukciju melodije. Ispod zvučnika nalazi se TFT kolor ekran rezolucije 128x160 piksela koji ima mogućnost prikazivanja 262.144 boja. Veličina ekrana je 1.4’’ ili 3.5 cm (21x26mm) i može prikazati 7 tekstualnih i jednu servisnu liniju. Slike na njemu izgledaju savršeno. Ekran bledi pri direktnoj sunčevoj svetlosti ali informacije i dalje ostaju čitljive. U centralnom delu prednje strane nalazi se elastični umetak koji je osmišljen kao podrška za palac dok otvarate telefon. Programabilni i navigacioni tasteri su okruženi sivim plastičnim okvirom. Mala veličina tastera čini ih prigodnim za one koji imaju tanke prste. Navigacioni taster je načinjen od metala a tu se nalazi i OK taster. Zbog istaknute ivice veoma je komforno koristiti navigacioni taster uprkos njegovoj maloj veličini. Taster za poništenje/brisanje nalazi se ispod programabilnih tastera a zahvaljujući činjenici da se nalazi iznad nivoa telefona tela, moguće ga je pronaći i samo dodirom.

Tu je i interfejs konektor za punjač i USB kabl sa donje strane uređaja. Ovaj konektor je zatvoren zatvaračem od čvrste plastike koji je iste boje kao i telefon.

Taster za kontrolu jačine zvuka (na levoj strani) sastoji se od dva različita tastera. Njegovi pokreti su kratki i precizni i rad sa njima je veoma ugodan.

Sa druge strane nalazi se taster za multimedijalni meni koji može pokrenuti kameru i MP3 plejer. Malo iznad nalazi se priključnica za slušalice a slična je miniUSB portu, iako nije moguće povezati regularni kabl, već samo standardne slušalice. One se sastoje od dva dela. Prvi je kabl sa miniUSB priključak sa jedne strane, daljinski upravljač za MP3 plejer, taster za odgovaranje/ponovno pozivanje, taster za zaključavanje kao i roler za kontrolisanje jačine zvuka. Drugi deo su same slušalice. Kvalitet zvuka reprodukcije je osrednji. Na primer, reprodukcija niske frekvencije je veoma dobra dok reprodukcija visokih tonova nije uvek najbolja. U svakom sluačju, standardne slušalice mogu se zameniti onima sa 3.5mm priključkom ali zbog oblika slota na daljinskom upravljaču, neophodno je odseći gumeno parče na priključku sa leve strane da bi u potpunosti odgovarao. To je veliki nedostatak telefona ukoliko je izrađen sa namerom da bude jednak MP3 plejeru. Postoji mogućnost povezivanja drugih slušalica ali dizajn daljinskog upravljača čini teškim prelazak na neke boljeg kvaliteta.

Zadnja strana i baterija su kombinovani. Telefon poseduje bateriju kapaciteta 800mAh. Moguće je otvoriti poklopac sa zadnje strane pomoću jezička, a da bi to uradili potrebno je da ga povučete. Ispod baterije nalazi se konektor za eksternu antenu. Držač SIM-kartice je standardan, a SIM-kartica se jednostavno ubacuje u slot.

Digitalna jedinica tastature sastoji se iz dva dela. Tasteri su crni a pozadinsko osvetljenje je belo. Prisutno je takođe i drugo osvetljenje koje ih odvaja po horizontalnoj liniji koja razdvaja gornji i donji red tastera. Veličina tastera je mala ali ne postoje nikakvi problemi pri kucanju ili pozivanju.

Meni

Telefon je baziran na istoj platformi kao i S5200. Glavne razlike su količina memorije i elementi dizajna menija. Glavni meni je predstavljen u vidu devet dvodimenzionalni ikona na sivoj pozadini. Gornje i donje servisne linije su označene belim horizontalnim prugama kao i kod LG S5200. Može im se pristupiti korišćenjem navigacije brojevima. Kretanje kroz stavke menija može se vršiti horizontalnim pomeranjem navigacionog tastera.

Profili

Profili se sastoji od pet glavnih podešavanja: vibracija, nečujno, opšte, glasno i slušalice. Vibracija i nečujni režim se nezavisno uključuju. Nije moguće podesiti ih već samo aktivirati. Profil Slušalice se automatski aktivira kada se slušalice povežu. Profili Opšte, Glasno i Slušalice se mogu menjati i mogu se preimenovati. Sledeća podešavanja su dostupna: upozorenje na poziv (melodija, vibracija, melodija i vibracija, melodija nakon vibracije, nečujno), tip zvona, jačina (5 nivoa), upozorenje za poruku (jedanput, periodično, ton i vibracija, vibracija, nečujno), ton poruke (4 melodije), ton tastature (4 melodije), jačina zvuka tastature (5 nivoa), pozdravna poruka (4 melodije i nečujno), jačina zvuka efekata (5 nivoa), jačina zvuka uključenja/isključenja (5 nivoa). Moguće je odabrati profil iz glavnog menija ili korišćenjem navigacionog tastera u režimu mirovanja.

Registar poziva

Ovde se nalaze sve informacije o propuštenim i primljenim pozivima kao i biranim brojevima. Svaka lista može sadržati 10 stavki. Svi pozivi se mogu pregledati odvojeno korišćenjem tastera za pozivanje u režimu mirovanja. Pored toga, moguće je obrisati poslednje pozive (propuštene, primljene, pozvane i slično) i pregledati troškove poziva, GPRS podatke (trajanje, jačinu zvuka) u registru poziva.

Dodatni pribor

Ovaj meni podrazumeva sve što može biti od pomoći kod korišćenja ovog telefona ali nije neophodno. Postoji pet različitih grupa alarma koji se mogu programirati za određeni dan, radne dane (pon-pet, pon-sub) ili dnevno. Moguće je odabrati bilo koju melodiju za alarm sa opšte liste osim MP3. Tu je i običan kalkulator, a tu se nalazi i konvertor jedinica (valuta, površina, dužina, težina, temperatura, jačina i brzina). Pored toga, ovde možemo videti i svetsko vreme – standardna funkcija za većinu telefona. Tu je i meni „Odgovanje na poziv“ sa tri varijante odgovaranja (uopšteno, sastanak, vožnja) i dve varijante koje korisnik određuje. Moguće je aktivirati funkciju automatskog odgovaranja korišćenjem menija ili u režimu mirovanja. Takođe se može programirati vreme uključivanja automatskog odgovaranja (na 3, 5 ili 10 sekundi). Tu je takođe i modem za PC konekciju preko USB kabla za pristup internetu. I poslednja stavka je Bluetooth, za interakciju sa slušalicama, računarom i drugim telefonima.

Planer

Kontakti

Imenik telefona ima mogućnost skladištenja do 1000 imena. Kontakti sa SIM kartice i memorije telefona se prikazuju na objedinjenoj listi. Beleške na SIM-kartici i telefonu se razlikuju po ikonama i količini informacija. Beleška za jedno ime može sadržati do 4 telefonska broja (mobilni, kućni, kancelarija i faks), e-mail adresu. Može se staviti u jednu grupu od sedam mogućih (postoji mogućnost promene naziva grupe, ikone, odabir određene midi, mmf, mp3, aac, wma melodije). Takođe je moguće dodeliti sliku ili fotografiju za svaki unos. Maksimalni broj simbola za jedno ime je 11 ćiriličnih i 14 latiničnih. Brzo pozivanje se može dodeliti na 8 brojeva dok prvi taster služi za govornu poštu. Kontakt lista može biti prikazana na tri načina: samo imena, pri pregledu imenika mogu se videti samo imena; slikom, u ovom slučaju vidi se lista imena, telefonski broj i dodeljena fotografija; ime i broj, kao i kod prethodne varijante, samo bez fotografija. Pri odabiru nekog kontakta možete pisati poruku, poslati poruku (SMS, MMS), poslati je preko Bluetooth-a, kopirati (sa SIM kartice na telefon i obrnuto), podesiti broj. Moguće je uneti imenik iz glavnog menija; u režimu mirovanja može se koristiti desni programabilni taster i uobičajeno skrolovanje na dole (ukoliko se ovako radi mogu se videti samo imena bez detalja). Kada se kursor stavi na ime može se videti broj, obično onaj koji je prvi ali se ovo može promeniti na bilo koji unešeni broj. Drugi brojevi i e-mail adrese mogu se pregledati horizontalnim skrolovanjem preko navigacionog tastera.

Kalendar

Mogućnosti kalendara i beleški su iste kao i kod S5200. Ukupan broj beleški je 40, dinamički su raspoređene između dve aplikacije. Danas LG M6100 ima najniži deo memorije za planer i oni koji su navikli da koriste ovu aplikaciju biće veoma razočarani. Obično kalendar pokazuje trenutni mesec, ali postoji mogućnost prikazivanja određenog datuma. Kod dodavanja beleške moguće je podesiti datum, vreme kada je beleška aktivna, vreme upozorenja; belešku do 20 simbola; vreme koje obaveštava o podešenom datumu – u to vreme, 15/30/60 minuta ranije, 1/3/7 dana ranije i bez upozorenja; vreme završetka – vreme kada se beleška briše sa opšte liste.

Beleške

Mogućnosti beleški su minimalne. Jedina stvar koju mogu jeste izrada beleške od 50 simbola.

Poruke

Telefon podržava standardne tipove poruka – SMS, EMS, MMS. Maksimalna veličina MMS-a je 100Kb. Kod pisanja SMS mogu se menjati boje, veličina slova i pozadina poruke. Ova funkcija zvuči čudno u SMS poruci budući da će korisnik koji je primi moći da je vidi kao standardnu. Pored izmene velične slova, SMS pruža mogućnost dodavanja slike, zvuka, šablona, kontakata i poslovne kartice. Pored liste navedenih mogućnosti SMS-a, pri kreiranju MMS-a takođe se može dodati fotografija, načiniti nova fotografija ili snimiti zvuk.

Multimedija

Sav sadržaj koji je instaliran od strane proizvođača, podešavanja za kameru i video se nalaze u ovom meniju. Odavde možete aktivirati video snimanje i kameru, kao i korišćenjem bočnog tastera u režimu mirovanja. U ovom meniju se takođe nalazi i MP3 plejer. Njegove funkcije su standarnde za najnovije LG modele. U meniju podešavanja plejera videćete listu numera (svi muzički fajlovi – mp3, aac, aac+, wma; ali ne postoji mogućnost kreiranja sopstvene liste), mogućnost promene izgleda, odabir tipa reprodukcije – Reprodukcija svega (nemoguće je promeniti numeru dok se druga reprodukuje), Ponavljanje svega ili Nasumično. Jačina zvuka ugrađenog zvučnika je prosečna, ali sa hands-free jačina zvuka je toliko visoka da je ponekad potrebno i stišavanje. Kvalitet zvuka je veoma dobar. Ukoliko neko nije zadovoljan kvalitetom zvuka standardnih slušalica, može da ih zameni. Na žalost, nije moguće koristiti MP3 plejer u pozadinskom režimu.

Kamera

Modul ugrađene kamer je sličan onom kod S5200 a nalazi se na kliznom delu, zbog čega se kamera može koristiti samo kada je telefon otvoren. Pri njenom korišćenju došao sam do zaključka da je za slikanje najpogodnija horizontalna pozicija. Prvo, telefon ne podrhtava u ruci a drugo taster za aktiviranje kamere takođe se koristi za snimanje fotografija a u vertikalnoj poziciji je lakše pritisnuti OK taster. Vizir zauzima skoro čitav ekran. Za ulaz u podešavanja kamere potrebno je pritisnuti levi programabilni taster, nakon čega se horizontalna transparentna linija pojavljuje. Za odabir bilo koje funkcije iz transparentnog menija, potrebno je pritisnuti OK taster ili na gore. Sličan meni postoji za Video, ali je menjanje podešavanja moguće samo pre početka snimanja.

Kvalitet fotografija je prosečan. Slike sa suviše detalja su često mutne. Kvalitet zavisi od osvetljenja kao i kod većine CMOS modula. U odnosu na S5200, koji ne može snimati slike visokog kvaliteta noću ili uz svetlost sveće, M6100 je superioran. Nakon jedne sekunde od pritiska na Start taster slika se pojavljuje na ekranu i svetlija je nego u samom momentu slikanja. Sve u svemu, boje su bogate, nisu jednolične, a moglo bi se reći i da je to jedna od najboljih 1.3Mpix kamera u LG telefonima.

Dostupni parametri pri korišćenju kamere:

Osvetljenje: - od -2 do +2 (pet nivoa)
Veličina: - 48x48, 128x160, 320x240, 640x480, 1280x960
Tajmer: - 3/5/10 sekundi
Kvalitet: - Normal, Fine, S-Fine
Uravnoteženje belog: - Auto, Cloudy, Incandescent, Fluorescent, Daylight
Režim: - Still shot, Multi shot, Portrait
Efekti: - Kolor, Noć, Crveno-smeđe, crno-belo, negativ
Blic: - Off, On
Zum: - Max 4x

  (+) Uvećaj, 960x1280, JPEG

  (+) Uvećaj, 1280x960, JPEG

  (+) Uvećaj, 640x480, JPEG

  (+) Uvećaj, 640x480, JPEG

Video

Telefon podržava snimanje video klipova koji se mogu gledati na telefonu ili preko računara. Kvalitet video klipova je veoma dobar. Jedina stvar koja nedostaje jeste veća rezolucija, barem ona koja postoji kod P7200.

Podešavanja:

Osvetljenje: - od -2 do +2 (pet nivoa)
Veličina: - 128x96, 176x144
Tajmer: - 3/5/10 sekundi
Kvalitet: - Normal, Fine, S-Fine
Vreme snimanja: -1/5/30/90 minuta i Neograničeno vreme
Efekti: - Kolor, Crveno-smeđe, crno-belo, negativ
Zum: - Max 4x

Video primer 1, 3GP, 700 KB

Video primer 2, 3GP, 609 KB

Video primer 3, 3GP, 629 KB

Diktafon

Malo bolji od onoga koji se nalazi kod S5200, ali i dalje bez mogućnosti snimanja u toku korišćenja telefona. Vreme snimanja je 20 sekundi.

Karaoke

Ovo ja aplikacija koju skoro svi LG telefoni od 2005-e godine poseduju. Pored ubačeni pesama moguće je preuzeti oko 100 numera sa www.lg.com

Podešavanja

U ovom meniju moguće je podesiti vreme i datum, ekran, tema, jezik, pozivi, sigurnost, mrežna podešavanja, GPRS, obrisati sva podešavanja i pogledati status memorije. Sve je standardno izuzev novih tema za dizajn menija.

Servisi

Ovde se nalazi meni za podešavanje WAP GPRS, INET GPRS pristup i aktivni meni operatera.

Preuzimanja

Svi fajlovi preuzeti preko interneta, MMS ili PC (korišćenjem USB Mass Storage) kao i Igre i Aplikacije obuhvaćene su u Downloads. Moguće je slanje ovih fajlova preko Bluetooth-a, Preimenovanje, Brisanje/Brisanje svega i pregled podataka.

PC sinhronizacija i menjanje podataka

Pored osnovnih funkcija, M6100 podržava Bluetooth i USB Mass Storage. Oba načina komunikacie dozvoljavaju korišćenje telefona kao Flash drive kapaciteta 128Mb bez instalacije driver-a. Za sinhronizaciju sa računarom može se koristiti LG Mobile Agent. Ovaj program omogućava editovanje imenika, planera kao i slanje poruka. Za internet pristup preko mobilnog telefona može se koristiti LG Internet Kit. Dodatna karakteristika je program za editovanje slika – LG Image Cube. Tokom sinhronizacije ili samo kada je povezan sa računarom preko USB kabla, baterija se intenzivno troši.

Utisci

Kvalitet komunikacije je na istom nivou kao i kod drugih LG telefona te razgovor možete voditi i na veoma bučnoj ulici.

LG M6100 poseduje sve najboje od prethodnih modela: Automatsko odgovaranje, USB Mass Storage, mogućnost skladištenja fajlova bilo koje ekstenzije, savršen ekran, reprodukciju zvuka visokog kvaliteta, odličnu kameru. Jačina zvuka polifonih 64-tonskih melodija je jača od prosečnog ali je melodiju teško čuti kada se telefon nalazi u džepu ali u tom slučaju mogu pomoći vibracija ili MP3. Ekran je jedistvene veličine. Ovaj model telefona obezbeđuje komunikaciju visokog kvaliteta. Glas sagovornika se čuje jasno i glasno, bez ikakvih smetnji a nivo jačine zvuka je odličan i savršen za bučne ulice. Kvalitet izrade je uobičajeno dobar. Pri testiranju primećeno je blago pomeranje klizujućeg dela napred i nazad. To je verovatno rezultat nezavršenog klizajućeg sistema, gde su po prvi put metalni spojevi korišćeni za telefone ove marke, a ovaj problem će biti uzet u obzir kada su u pitanju komercijalne verzije. Baterija traje tri dana (bez slušanja muzika). Pri preslušavanju muzike (oko četiri sata) baterija se prazni duplo brže.

Po mom mišljenju ovo je veoma dobar telefon koji kombinuje nekoliko portabl uređaja koji se međusobno dopunjuju.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025