

Sadržaj pakovanja:
- Telefon
- Brzi punjač 100W sa USB-C kablom
- Alat za izvlačenje SIM ležišta
- Silikonska futrola
- Uputstvo
- Garantni list



Specifikacija
Dimenzije i težina | 161.3x74.3x8.2mm, 195gr. |
Materijal | Zaštitno staklo napred, aluminijumski ram, zadnja strana od plastike (ili stakla) |
Ekran | 6.7 inča, 1080x2400 piksela, AMOLED, brzina osvežavanja 120Hz, brzina uzorkovanja sloja dodira do 1000 Hz, odnos širine i visine 20:9, gustina piksela 393 ppi, raspon boja 100% DCI-P3, vršna osvetljenost ekrana, Al800 RGB- senzor i senzor svetlosti |
Operativni sistem | Google Android 12, realme UI 3.0 |
Platforma | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen. 1 Plus (4 nm), Adreno 730 grafika |
Memorija | 8/256 GB ili 12/256 GB, LPDDR5, UFS 3.1, bez memorijskih kartica |
Bežični interfejsi | WiFi a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz, WiFi-6, Bluetooth 5.2 (aptx HD), NFC |
Audio | Stereo zvučnici Hi-Res Audio sertifikat |
Net | 2G: 850, 900, 1800, 1900MHz 3G: B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 4G: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 5G: 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA Dual Nano SIM kartice |
Navigacija | GPS, AGPS, GLONASS, GALILEO, Beidou |
Senzori i konektori | Optički skener otiska prsta (na ekranu), akcelerometar, senzor svetlosti, senzor blizine, kompas, USB-C |
Glavna kamera | 50 MP, širokougaona (SONY IMX766), Quad Bayer, otvor blende f/1.8, veličina piksela 1 µm, PDAF (autofokus za detekciju faze), OIS 50MP, širokougaona, f/2.2, 150˚ 3 MP, mikroskop kamera, f/3.3, zoom x20 ili x40 |
Prednja kamera | 16 MP, široki ugao, otvor blende f/2,5, HDR video snimanje 720P @ 30 fps, 1080P @ 30 fps, beauty režim |
Baterija | Li-ion 5000 mAh, SuperDart 100W brzo punjenje, do 100% za 33 minuta |
Boja | Siva, bela, zlatna |
Cena | 450-500 dolara u Kini |


Pozicioniranje
Realme voli da eksperimentiše sa dizajnom svojih uređaja birajući različite materijale kućišta sa ciljem da stvore neobična rešenja. Istovremeno, platforma nije značajno izmenjena, sve je već viđeno. Npr. GT2 Pro Master Edition, prototip ovog modela, zapravo je GT2 Pro, samo kompleksniji. Dizajn je „skuplji” ali su performanse i rezolucija ekrana lošiji.
Realme GT2 Explorer Master pojavio se prošlog leta na kineskom tržištu.
Dizajn, dimenzije, funkcije
Izgled GT2 Pro Master Edition razlikuje uređaj od mnoštva drugih modela. Generalno, Realme voli takve eksperimente. Zadnja strana je napravljena od eko kože (veganska koža), po izgledu malo podseća na iPhone.




Ali ako telefon sakrijete u futrolu (što svakako ne bi trebalo da radite, iako je uključena u komplet), dobićete još jedan neimpresivan uređaj.

Uređaj se može koristiti bez futrole, pogotovo što je dovoljno otporan na spoljašnje uticaje, habanje i sl. Besmisleno je sakrivati ovakav telefon.

Dimenzije telefona su 161.3 x 74.3 x 8.2 mm, a težina 195 grama.

Tipičan predstavnik vodećih modela, dimenzije i težina su očekivane, a tu je i aluminijumski okvir. Uređaj podseća na prtljag iz LV - možda zbog boje i plastičnih delova na uglovima, sa šrafovima.

Komplet kamera je potpuno isti kao kod GT2 Pro, ali su kombinovane u blok na malo drugačiji način da bi se stvorio vizuelno drugačiji utisak.

Na aluminijumskom ramu se vide antenski umeci, ima ih više desetina, a koriste se za različite tehnologije, u zavisnosti od konkretnog zadatka. Programabilne antene su dobre jer kako god da podignete uređaj, on će i dalje raditi, kvalitet komunikacije ne bi trebalo da se pogorša. U praksi postoji problem sa WiFi (5GHz), prijem nije najstabilniji. Razlika je vidljiva u odnosu na običan GT, kao i modele drugih proizvođača. Kalibracija je je problematična, čak i kada je telefon na nekoj površini a ne u ruci. Problem ne postoji na 2.4GHz.
Još jedna karakteristika je prisustvo NFC-a, teoretski 360 stepeni, odnosno možete dodirnuti uređaj bilo kojom stranom. U praksi, ovo funkcioniše samo za gornju polovinu telefona.
Kontrolni tasteri su raspoređeni na sledeći način: sa leve strane je taster za kontrolu jačine zvuka, sa desne strane je taster za uključivanje/isključivanje.


Ležište za dve nanoSIM kartice (uređaj ne podržava eSIM) je na donjem kraju, odmah se vidi USB Tipe C konektor, mikrofon i zvučnik, drugi mikrofon je postavljen na gornjem kraju. Stereo zvučnici rade dobro, kada gledate filmove ne osećate nedostatke.

Nažalost, najnovije generacije Snapdragona se zagrevaju pa ni ovaj uređaj nije izuzetak. Zagrevanje se oseća i u običnom radu. Ako ste navikli da igrate zahtevne igre, onda se pripremite za činjenicu da će se uređaj zagrejati i takođe brzo isprazniti.
Problem je delimično rešen softverski, GT režim.




Senzor otiska prsta je ugrađen u ekran, radi brzo i besprekorno.

Nema zamerki na kvalitet izrade uređaja, sve je na nivou.
Ekran
Ukratko tehničke specifikacije: 6.7 inča, 1080x2400 piksela, AMOLED, brzina osvežavanja 120 Hz, brzina uzorkovanja sloja dodira do 1000 Hz, odnos širine i visine 20:9, gustina piksela 393 ppi, osvetljenje 100% DCI-08, AlwaysOn Display, dva RGB senzora i senzor svetlosti.

U podešavanjima uvek možete odabrati 120 Hz frekvenciju osvežavanja ili je možete podesiti da se uključuje automatski, u tom slučaju će potrošnja baterije biti znatno manja.

Uređaj je odličan u pogledu mogućnosti ekrana, pomalo podseća na Samsungove vodeće modele – postoje dva RGB senzora (prednji i zadnji), osvetljenost se bira u zavisnosti od spoljašnjih uslova. Kvalitet boje je dobar, sa maksimalnom osvetljenošću do 800 nita, što je dovoljno za većinu situacija.

Početni ekran i opcije sata su dobri za AlwaysOnDisplay ali ako uređaj neko vreme leži nepomičan, ekran postaje prazan. Primećuje se i slabija osvetljenost u ovom režimu.


Uređaj koristi poseban motor kako bi fotografije i video snimci na ekranu izgledali svetlije, njegov rad je primetan na video snimku.






Ekran na ovom modelu je odličan po svojim karakteristikama ali softver kvari utisak, prečesto nestaje osvežavanje 120 Hz i pojavljuje se 60 Hz. Problem koji je generalno tipičan za kineske proizvođače.
Baterija
Ugrađena baterija se sastoji od dve fizičke baterije, njen kapacitet je 5000 mAh. Dolazi sa Dart punjačem od 100W koji puni telefon do 100% za 25 minuta.
Što se tiče autonomije telefona, ako uzmemo prosečnog korisnika, bez igrica i zahtevnog softvera, baterija će izvući dan i po uz 6-7 sati rada ekrana. Ako malo smanjite osvetljenost i ne koristite bežične protokole, možda može da potraje i dva dana.
Memorija, čipset, performanse
Uređaj je dostupan u nekoliko verzija, osnovna je 8/256 GB (UFS 3.1). Memorija je brza, RAM i SSD, što veoma dobro utiče na performanse sistema. Nažalost, memorijske kartice uopšte ne postoje.

Činjenica da Qualcomm Snapdragon 8+ Gen.1 Plus čipset na ploči daje maksimalne performanse, ali uređaj može da se zagreje i ne hladi se brzo. To dovodi do povećane potrošnje baterije.
U sintetičkim testovima, uređaj se ponaša ovako:




Ako ne igrate zahtevne igre na maksimalnim podešavanjima, uređaj se uopšte neće zagrejati.


Komunikacija
Podrška za 5G znači da uređaj u odgovarajućim mrežama može proizvesti maksimalne brzine.
Telefon ima WiFi-6, Bluetooth 5.2, podržan je NFC. Navigacija je dobra, uređaj određuje lokaciju bez greške. Rad WiFi na 5 GHz ima ranije pomenute nedostatke, osim toga sve je u redu.
Kamere


Moduli od 50 megapiksela danas su široko rasprostranjeni na tržištu, postali su neka vrsta standarda za vodeće brendove. Ovde se koristi takav modul kompanije Sony koji daje veoma dobre rezultate. Interfejs kamere je poznat, ali postoji mnogo dodatnih režima.







Glavni modul kamere dobro snima u većini situacija.
Nedostatak optičkog zuma je propust koji se ne čekuje od vodećeg modela. Širokougaona kamera je prilično dobra. Postoji i dodatni režim mikroskopa, on uvećava sliku 20 ili 40 puta, ali morate fotografisati izbliza.
Režim AI portret u boji izgleda spektakularno, što vam omogućava da istaknete nijanse crvene, plave ili zelene kada snimate video, takođe možete da pravite i fotografije. Uopšteno govoreći, postoji mnogo režima za foto i video snimanje, bilo da se snima na dve kamere istovremeno, režim „Film” sa profesionalnim podešavanjima ili snimanje zvezdanog neba sa dugom ekspozicijom.
Režim uličnog snimanja ima niz efekata, neki izgledaju dobro, ali nemaju neku posebnu svrhu. Kvalitet slike sa prednje kamere je prosečan.
Moguće je napraviti video snimak u 8K (24 kadra), ali uređaju očigledno nedostaje procesorska snaga ili optimizacija procesora za modul kamere. Savet, bolje je snimati maksimalno 4K, poželjno postaviti 30 kadrova.
Softver
Unutar Androida 12, realme UI 3.0. Sam interfejs nema neke specijalne ukrase ali je prijatan za korišćenje.






Utisak
Neobičan dizajn je ono što pleni kod ovog modela, a inače je to GT2 Pro varijanta koja je malo bolja u pogledu specifikacija. To je sve.

Brz, ali se zagreva pri zahtevnom radu. Proizvođač tvrdi da baterija gubi samo 20% kapaciteta nakon 1200 ciklusa punjenja.
Model jeste skup dobrih karakteristika ali i pokušaj da se nekompatibilne stvari uguraju u jedan uređaj, pa mora da postoji kompromis.
Maksimalne performanse u igricama, ali smanjenje frekvencije procesora da se smanji zagrevanje.
U narednim modelima, Realme će definitivno koristiti mnogo toga što vidimo na ovom modelu.