Spark 20 Pro+ 8GB, 256GB, 2x SIM2024
2024. godina
6.78" OLED 120Hz, 89% body
27% G99 Ultimate, Android 14
RAM 8 GB, INT 256GB, EXT SDXC
33W, 5000 mAh Neizmenjiva
2 kamere, max 108MP
Test mobilni telefon Tecno Spark 20 Pro+ 8GB, 256GB, 2x SIM
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Tecno Spark 20 Pro+ 8GB, 256GB, 2x SIM. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Tecno Spark 20 Pro+ 8GB, 256GB, 2x SIM vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Do nedavno, Spark linija je bila jedna od najpristupačnijih u Tecno portfoliju. Samo je Pop serija bila jeftinija od Sparka, a Pova, Camon i vodeći Phantom linije su bile skuplje.

Spark serija je najavila promene još u proleće prošle godine, kada je predstavljen model Tecno Spark 10 5G koji je dobio Dimensity 6020 i neobičan dizajn, novitet u odnosu na Helio G37 (Spark 10) ili Helio G88 (Spark 10 Pro).

Ove godine Spark linija je narasla na 5 modela, gde je na jednom kraju budžetski Spark Go 2024, a na drugom Spark 20 Pro+ koji ima izgled vodećeg modela.

U međuvremenu, pogledajmo prednosti i mane telefona.

Zašto bi trebalo da kupite Tecno Spark 20 Pro+

  • Vizuelno, ovo je vodeći model. Ekran bez okvira sa blagom zakrivljenošću, mat zadnja ploča. Tecno Spark 20 Pro+ se lako može pomešati sa OnePlus 12. Iako je OnePlus 12 skuplji skoro 5 puta. Želimo da istaknemo kvalitetan rad Tecno dizajnera, koji su uspeli da naprave telefon tako da izgleda skupo.
  • 6,78-inčni AMOLED ekran od 120Hz sa Always-On ekranom i vršnom osvetljenošću od 1000 nita
  • Minimalni PVM (treperi kada se osvetljenost smanji za AMOLED ekrane). Brzina osvežavanja pozadinskog osvetljenja - 2160 Hz
  • Gorilla Glass 5 za zaštitu ekrana
  • Glavna kamera 108 MP, prednja kamera 32 MP
  • MediaTek Helio G99 Ultimate čipset (običan G99 je 370-410 hiljada poena u AnTuTu, G99 Ultimate je 428,6 hiljada)
  • 8 + 256 GB memorije i postoji slot za MicroSD memorijske kartice
  • Baterija 5000 mAh, adapter 33 W
  • Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2
  • NFC
  • Skener otiska prsta ispod ekrana

Nedostaci Tecno Spark 20 Pro+

  • Telefon ima FM radio ali nema 3.5 konektor a za puštanje radija potrebno je da koristite slušalice kao antenu. Moraćete sami da kupite slušalice sa konektorom tipa C. U stvari, bilo je potrebno napraviti ugrađenu antenu.
  • Video snimanje je 1440p 30 frejmova u sekundi ali ovo je ograničenje čipseta.
  • Telefon ima Android 14. Nova verzija OS je dobra, ali je nestala funkcija puštanja Youtube-a i drugih video zapisa sa isključenim ekranom. Poređenja radi, funkcija radi na Tecno Spark 20 Pro koji je objavljen na Android 13. Oni ukazuju na to da bi pitanja trebalo postaviti Google-u jer je Google blokirao ovu funkciju.
  • Nejasna politika ažuriranja.

Gledajući izgled telefona, pomislili smo da verovatno ima čipset koji postiže 800-900 hiljada poena u AnTuTu-u, ali onda smo se setili cene.

Telefon bi bio još više cool da je instalirana glavna kamera iz modela Tecno Camon 19 Pro. Da nije 108 već 64 MP, ali da ima prilagođeni RGBV senzor sa optičkom stabilizacijom i laserskim autofokusom. Verovatno se takva kombinacija nije uklapala u cenu.

Pored kućišta, komplet uključuje i zaštitno staklo (ne film, već staklo).

Specifikacije

  • Procesor: MediaTek Helio G99 Ultimate (6 nm), Mali-G57 MC2 grafika
  • Operativni sistem: Android 14
  • Memorija: 8 GB / 256 GB, bez slota za memorijsku karticu
  • Ekran: 6,8 inča, AMOLED, 2436 x 1080 piksela, brzina osvežavanja 120 Hz, gustina piksela 393 ppi, maksimalna osvetljenost 1000 nita, Gorilla Glass 5 zaštitno staklo
  • Baterija: 5000 mAh, adapter od 33 V
  • Glavna kamera: 108 MP, f/1.7, (širokougaona), PDAF + AI kamera, 2 MP i 0.08 MP makro kamera, 1440p video snimanje
  • Prednja kamera: 32 MP (širokougao 88,9 stepeni)
  • SIM kartice: 2 Nano-SIM
  • Mreža i prenos podataka: 2G, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, NFC, USB Tip-C 2.0
  • Navigacija: GPS, GLONASS
  • Senzori: Skener otiska prsta (ispod ekrana), akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas
  • Ostalo: Nema 3,5 mm priključak, DTS stereo zvučnici, Dinamički port interfejs, IP53 zaštita
  • Materijali: Staklo i plastika
  • Dimenzije: 164,7 x 75 x 7,6 mm, težina 179 g

Izgled

Primetno je da se dizajnu Tecno Spark 20 Pro+ pristupilo promišljeno, pokušavajući da se telefonu da vrhunski izgled. Zadovoljni smo što u ovom slučaju Tecno nije pratio trend i napravio ravne ivice već zaobljene. Inače, za zaštitu ekrana se koristi Gorilla Glass 5. Retkost u ovom cenovnom segmentu.

Zadnji panel je napravljen od mat plastike sa sjajnim umetkom u oblasti kamere.

Na levoj strani nema ništa. Zadnji panel i ekran su blago zakrivljeni. Telefon je mnogo udobniji za držanje u ruci od svih modela sa ravnim ivicama.

Ekran ima minimalne okvire i male krivine sa strane. Ovo nije efekat vodopada, već blago zaokruživanje. Ovo rešenje izgleda lepo i ne utiče na ergonomiju.

Sa desne strane nalazi se dugme za napajanje i taster za kontrolu jačine zvuka.

Na gornjem kraju se nalaze zvučnik i mikrofon. Telefon ima stereo zvučnike iz DTS-a.

Skener otiska prsta ispod ekrana. Radi dobro.

Na dnu se nalazi slot za 2 Nano-SIM kartice. Tu su i Tip-C port, zvučnik i drugi mikrofon.

Vizuelno, zbog bloka kamere u obliku pakovanja pomerenog ulevo, kao i krivina tela i ekrana, telefon malo podseća na OnePlus 12. Spark 20 Pro+ savršeno leži u ruci. Uređaj je dobro izbalansiran i sastavljen, napravljen od materijala prijatnih na dodir.

Činjenica da je ovo model srednjeg segmenta, a ne vodeći, može se pretpostaviti samo uzimanjem u ruke telefona i pažljivog ispitivanja. Priznanje Tecno dizajnerima.

Ekran i dinamički port

Tecno Spark 20 Pro+ ima izuzetno kvalitetan i napredan ekran za svoj cenovni segment.

Hajde da prođemo kroz glavne karakteristike. Već smo govorili o blago zakrivljenim ivicama, ovo je odlično rešenje koje pruža kompromis između lepote i udobnosti. Plus, za svaki slučaj, još uvek postoji opcija u podešavanjima za sprečavanje nenamernih dodira na ivice ekrana.

Pomenuli smo i prisustvo Corning Gorilla Glass 5. Ovo nismo videli dugo vremena.

Telefon koristi AMOLED panel nove generacije, čija je jedna od karakteristika, prema Tecno-u, frekvencija pozadinskog osvetljenja od 2160 Hz. Ova frekvencija ne bi trebalo da iritira oko. Nažalost, nemamo merni uređaj za procenu nivoa PVM.

Telefon podržava brzinu osvežavanja ekrana od 120 Hz. U podešavanjima možete izabrati automatski režim, kada će telefon sam menjati frekvenciju u zavisnosti od zadataka (kome treba 120 Hz kada pušta video?) ili ga sami podesiti na 120 ili 60 Hz.

Ekran ima DCI-P3 opseg boja (10-bitna boja). Ne postoji podrška za HDR10.

Telefon ima funkciju Always-On display. Njegova podešavanja se nalaze u meniju „Personalizacija“. Always-On radi 10 sekundi a zatim se ekran gasi. Probudi se na dodir. Ova vrsta Always-On se zove lažna ali je najrazumnija opcija za uštedu baterije.

Telefon zahteva maksimalnu osvetljenost od 1000 nita. Podsetimo se da se maksimalna osvetljenost obično postiže samo na maloj površini ekrana. U automatskom režimu, osvetljenost će biti niža.

U merenjima nismo uspeli da postignemo osvetljenost veću od 560 nita. Savremeni algoritmi su postali previše lukavi. Ranije smo ih lako mogli prevariti usmeravajući baterijsku lampu u senzor. Sada nam je potrebna cela laboratorija da to izmerimo (ili leti da sprovedemo testove napolju bez oblaka). Na oko, kada smo koristili telefon na ulici, deluje da ima 800 nita, čak i više. Fotografija ispod je vedar sunčan zimski dan. Sunce direktno pada na ekran ali ostaje čitljivo.

Glavna prednost visoke osvetljenosti je što je zgodno fotografisati telefonom. Odmah možete videti kako će fotografija ispasti.

Postoji oblast oko prednje kamere koja se, slično Dinamičkom ostrvu na iPhone-u, zove Dinamički port. Do sada je funkcionalnost osnovna i nije naročito korisna. Oni će se vremenom poboljšati. Realme je svom novom telefonu dodao funkciju kontrole muzike (možete pogledati naziv pesme, premotavati unazad i unazad).

I na iPhone-u i na Android-u funkcija je u velikoj meri nategnuta.

Kamera

I pored višestrukih sočiva, Tecno Spark 20 Pro+ ima samo jednu glavnu kameru - senzor od 108 MP. Prednja kamera - 32 MP.

Ispod su primeri slika, ali odmah dajemo zaključak. Tecno Spark 20 Pro+ snima slike veoma, veoma dobro za svoju cenu.

Imali smo Realme C67, Honor x8b i Tecno Spark 20 Pro+ na testu u isto vreme. Sva tri su uređaji nove generacije koji su prešli na kamere od 108 MP. Tecno je definitivno nadigrao konkurente.

Performanse

Performanse su obezbeđene čipsetom MediaTek Helio G99 Ultimate + 8 GB RAM-a + 256 GB skladišnog prostora + Wi-Fi 5 + Bluetooth 5.2 + Android 14 sa HiOS 13.6 školjkom.

U podešavanjima sa diska možete dodeliti do 8 GB dodatne RAM memorije.

Helio G99 Ultimate – ovo je poboljšana verzija Helio G99 čipseta. Inženjeri su uspeli da istisnu još 10-20% produktivnosti. Osnovni Helio G99 pokazuje u proseku 390 hiljada poena (opseg 360 – 410 hiljada poena) na AnTuTu testu.

Helio G99 Ultimate je lako postigao 428.533 poena. Istovremeno, telefon se zagrejao za samo 3 stepena.

Telefon je uradio odličan posao u testu prigušenja (smanjenje performansi pri maksimalnom opterećenju). Zanimljivo je da se čak ni kućište telefona u oblasti čipseta nije zagrejalo. U teoriji, čipset se nalazi odmah ispod poklopca 4. sočiva tako da je verovatno dodatni slobodni prostor bloka kamere korišćen za hlađenje. Međutim, sam Helio G99 nikada nije bio vruć čipset.

Telefon se dobro nosi sa svim igrama. Plus, igrači će ceniti što telefon ima povećanu frekvenciju obrade dodirom (ovo je sporedni efekat činjenice da ima AMOLED panel nove generacije).

Na primer, PUBG je veoma prijatan za igranje na srednjim podešavanjima.

Za razliku od modela Spark 20 Pro, verzija Pro+, iako na gotovo identičnom hardveru, već radi na Android 14. U svakodnevnim zadacima uređaj je brz i prijatan.

Trajanje baterije

Telefon ima bateriju od 5000 mAh i adapter od 33 W. Trajanje rada u velikoj meri zavisi od osvetljenosti ekrana. Pri visokoj osvetljenosti sa uključenim mobilnim internetom, možete računati na 7 sati rada ekrana. U igrama preko Wi-Fi sa velikom osvetljenošću ekrana (merio sam na PUBG-u na srednjim grafičkim podešavanjima), telefon radi 5 sati.

Ako govorimo o svakodnevnoj upotrebi - pozivi 20 minuta, instant messengeri, internet, pošta, onda je ovo 1,5 dana sa 6 sati rada ekrana.

Kao zaključak po ovom pitanju, možemo reći da je trajanje baterije upravo ono što biste očekivali od telefona sa AMOLED ekranom, baterijom od 5000 mAh i Helio G99 čipsetom.

Telefon ima dosta podešavanja koja mogu povećati trajanje baterije. Dakle, možete da omogućite pametni režim, kada telefon nauči šta koristite i na osnovu ovog znanja brže je slanje određenih aplikacija u režim spavanja.

Postoji i ultra-ekonomičan režim u kome će vam telefon omogućiti da izaberete 6 aplikacija, a ostale pošaljete na spavanje.

Adapter od 33 W puni telefon za oko sat vremena.

Veza

Ranije Tecno nije imao agregacije frekvencija. Sada ima 4G CA 2.0. Dakle, na mobilnoj mreži telefon pokazuje pristojnu brzinu (ne rekordnu, ali ono što bi trebalo da bude).

Nema problema u vezi sa narednim stavkama:

  • Postoji snimanje poziva
  • Dostupni su VoLTE i VoWiFi
  • NFC radi
  • U zvaničnoj listi karakteristika, Tecno iz nekog razloga ukazuje da podržava samo GLONASS, ali u stvari telefon vidi satelite svih sistema.

To se baš i ne odnosi na odeljak „Komunikacija“, ali sam nekako pisao o ovoj funkciji ovde u drugim recenzijama. Većina telefona (Ksiaomi, Tecno, realme) ima mogućnost reprodukcije IouTube-a (i drugih video zapisa) sa isključenim ekranom. Obično se to radi pomoću panela koji ima ikonu „uho“. I Tecno Spark 20 Pro, koji radi na Android-u 13, ima ovu funkciju, ali Tecno Spark 20 Pro+ na Android-u 14 više nema ovu funkciju. I čini se da ova funkcija neće biti dostupna na svim telefonima Android 14. Tako se Gugl bori protiv onih koji ne žele da kupe Jutjub premijum nalog.

Međutim, Tecno politika ažuriranja je nejasna. Predstavnici kompanije kažu da ažuriranja i bezbednosne zakrpe stižu na telefon.

Zaključak

Premijumizacija Tecno Spark 20 Pro+ je bila uspešna. Glavni konkurenti su Realme C67 i Honor X8b. Kao konkurent može se posmatrati i “junior“ model Tecno Spark 20 Pro, čiji su glavni nedostaci IPS ekran i manje moderan dizajn. Ali kamera i druge karakteristike su skoro iste.

Ako birate između Pro i Pro+ verzije, preporučujemo da platite više i da se počastite. Idite u prodavnicu i držite oba telefona u rukama. Kladimo se da ćete se više zabaviti uz Pro+. Honor X8b takođe dobro izgleda uživo. Ali ovo je uređaj za one koji ne igraju igrice. Postoji prilično osnovni Snapdragon 680, koji je skoro 2 puta slabiji ako se meri u AnTuTu test rezultatima.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024