5 2018
2018. godina
5.7" LCD, 77.4% body
9% MT6750, Android 7.1 Nougat
RAM 2 GB, INT 16GB, EXT SDXC
3000 mAh Neizmenjiva
1 kamera, max 13MP
Test mobilni telefon Alcatel 5
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Alcatel 5. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Alcatel 5 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
Original review / Originalni tekst:


Pregled smart telefona Alcatel 5 (5086D)

Fotografije uživo

Specifikacije

  • Android 7.0
  • Ekran 5.7 inča, 18: 9, 1440x720 piksela, IPS, 2.5D, Dragontrail, do pet klikova, automatska kontrola osvetljenja
  • Čipset MediaTek MT6750 (4 jezgra Cortex A53 do 1.5 GHz, 4 jezgra Cortex A53 do 1 GHz), grafički procesor MALI-T860M2
  • 3 GB RAM-a, 32 GB interne memorije (23 GB dostupno), memorijske kartice kapaciteta do 32 GB
  • Baterija Li-Ion 3000 mAh, vreme razgovora do 12 sati (4G), režim mirovanja do 420 sati (4G), 5V / 2A punjač, puno vreme punjenja - 2.5 sata
  • Prednja kamera 13 i 5 MP (senzor - 1 / 3.06; 1/4; veličina piksela: 1.12 mikrona; 1.4 mikrona; f / 2.0 f / 2.4 žižna daljina; fiksni fokus); efekti; zamućenje pozadine; selfi kammera širokog ugla, blic
  • Glavna kamera 12MP, blic u dve boje, senzor 1 / 2.8, veličina miksela 1.25 mikrona, PDAF, video snimanje 1080p (30 kadrova po sekundi)
  • Dve nanoSIM kartice, jedan radio modul
  • GPS / A-GPS / GLONASS
  • Wi-Fi 802.11 b / g / n, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.2, USB Type C (USB 2.0), USB OTG
  • LTE cat.4, band 3/7/8/20/28A
  • FM radio
  • Led indikator
  • Dva mikrofona, sistem za redukciju šuma
  • Senzor otisaka prstiju sa zadnje strane
  • Otključavanje detektovanjem lica
  • Senzor pozicije u prostoru (G senzor), senzor blizine, elektronski kompas, žiroskop
  • Kućište izrađeno od plastike (metalna boja)
  • Boje kućišta - zlatna ili crna metalik
  • Dimenzije - 152.3 x 71.1 x 8.45 mm, masa - 144 grama

Prodajno pakovanje

  • Pametni telefon
  • Punjač sa USB kablom
  • Uputstvo za upotrebu
  • Alat za izvlačenje fioke SIM kartice

Pozicioniranje

TCL Mobile je doneo odluku da drugačije pozicionira svoje brendove kao što su Alcatel i Blackberry. Sa stanovišta proizvođača ovo je pravo rešenje, ali na tržištu nije poznato da Alcatel i Blackberry pripadaju istoj kompaniji, što stvara osećaj da prvi nemaju skupe pametne telefone, dok drugi imaju budžetske modele. I ovo nije dobro jer se u prošlosti Alcatel pokazao kao proizvođač zanimljivih rešenja u pogledu odnosa cena i kvaliteta, uključujući i kategoriju modela srednje cene.

U okviru linije za 2018. godinu, Alcatel 5 igra ulogu vodećeg proizvođača, iako po tržišnim standardima ovaj model neće nositi titulu vodećeg modela, već je reč o prosečnom modelu sa velikim brojem modernih opcija među kojim su otključavanje skeniranjem lica i unapređena prednja kamera. Pred nama je tipičan model B kategorije koji nudi veliki broj unapređenih karakteristika kako bi se uređaj razlikovao od velikog broja sličnih modela koji su već prisutni na tržištu.

Ovaj model će biti zanimljiv onima koji traže uniformisani dizajn, veliki ekran i koji u isto vreme ne zahtevaju mnogo od uređaja. Za one koji pažljivo proučavaju karakteristike, model se ne uklapa u sve to, jer u ovom segmentu cena postoji preveliki broj modela dostupnih na tržištu, a većina njih je u istom cenovnom opsegu. Za kupce uređaja u okviru B kategorije, 18: 9 odnos ekrana nije odlučujući faktor, oni nisu spremni da plate za takav ekran. Kao rezultat toga, pretpostavka je da će se za ovaj uređaj interesovati manji broj kupaca a njegova prodaja prvenstveno zavisi od dostupnosti u prodavnicama i reklamnih kampanja.

Dizajn, dimenzije, kontrole

Za početak, uređaj je u potpunosti izrađen od plastike, iako se može steći utisak da je bočni okvir izrađen od metala i to zbog toga što je korišćen specijalni metalizirani premaz da bi se stekao takav utisak. Uređaj je dostupan u dve boje, boji srebra i boji zlata.

Obe varijante izgledaju atraktivno a ovde je potrebno pohvaliti Alcatel jer ovaj dizajn izgleda mnogo skuplje nego što se to očekuje od aparata ove klase. Model donekle podseća na najnovije uređaje kompanije Sony, na primer, XA2 Ultra, koji pripada drugačijem cenovnom opsegu.

I činjenica da Alcatel 5 izgleda ovako, nekome će to biti plus, ali samo ako se o tome dobro razmisli. U suprotnom, dizajn se neće uzeti u obzir, to su dva različita pristupa proizvodima, u nekom slučaju, u obzir uzima vrednost eksterijera a u drugom jednom se jednostavno zanemaruje.

Dimenzije pametnog telefona su 152.3 x 71.1 x 8.45 mm, a ukupna masa iznosi- 144 grama. Zbog zaobljenosti zadnje ploče, aparat savršeno pristaje u šaku. U džepu uređaj ne izgleda glomazno. Sa leve strane nalazi se kombinovani slot za dve nanoSIM kartice, kao i memorijske kartice.

Sa desne strane primetan je rebrasti taster za uključivanje, a iznad njega nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka. Tu je i 3.5 mm konektor - na gornjem kraju nalazi se i sekundarni mikrofon. Sa donje strani nalazi se glavni mikrofon i USB tip C konektor.

Sistem za poništavanje buke u uređajima ovog nivoa je retkost, obično kineske modele odlikuje jedan mikrofon. Činjenica da postoji takav sistem ovde omogućava vam da uređaj koristite u bučnom okruženju, poboljšava kvalitet govora pa vas sagovornik bolje čuje.

Senzor otisaka prstiju se nalazi na zadnjem poklopcu, lako ga je pronaći dodirom. Obzirom da možete koristiti lice za otključavanje, senzor otisaka prstiju potreban je samo onima koji to čine na staromodan način. Ali mora se priznati da radi brzo (oko 0.3 sekunde), nema nikakvih problema po tom pitanju.

Iznad ekrana vidljive su dve kamere, a ono što je najvažnije jeste da je uređaj zadržao LED indikator (treperi belo, odlične jačine). Za savremene uređaje je retkost, tako da ova opcija zaslužuje pohvalu.

Dizajn se u velikoj meri razlikuje od konkurentskih modela, što je i vidljivo. Sasvim nešto drugo je činjenica da mnogi na to neće obratiti pažnju.

Ekran

Model karakteriše 5.7-inčni ekran, 18: 9, 1440 x 720 piksela, IPS, 2.5D, Dragontrail, podrška za do 5 klikova, a tu je i automatska kontrola osvetljenja. Ako odbacimo zvanične karakteristike, onda je potrebno reći da automatska kontrola osvetljenja neobično funkcioniše, kasni na otvorenom pa su podaci na ekranu često nečitljivi. Maksimalna osvetljenost pozadinskog osvetljenja je niža nego na mnogim uređajima, što u zatvorenom ne uzrokuje probleme, ali pri direktnim sunčevim zracima dolazi do neprijatnosti sa automatskim podešavanjem. Ako uključite pozadinsko osvetljenje na maksimum, dobićete razgovetnu sliku.

Ovako izgleda slika kada se manuelnim putem odaberu maksimalna podešavanja.

U zatvorenom ekran je zaista poseban, ali se ne može nazvati najboljim. Dobar je, ali se podešavanja profila boja razlikuju od većine modela na tržištu. Ova neobičnost je primetna pa je potrebno navići se na aparat. Nakon nekog vremena korišćenja, nećete obratiti pažnju na to, ali prvi put boje na ekranu će vam privući pažnju. Isprobajte uređaj u prodavnici da biste videli kako vam to odgovara. Sve je individualno. Dakle, postoje korisnici kojima će se slika na ekranu modela Alcatel 5 dopasti ali ima i onih koji misle suprotno.

Ekran odlikuje velika brzina odziva i pravo je zadovoljstvo koristiti ga. Gledanje video zapisa na uređaju je takođe dobro, geometrija ekrana ne uzrokuje neugodnosti i to je nešto što će u budućnosti biti standard. Veća rezolucija ekrana je poželjna ali u svakodnevnoj upotrebi od toga nema nikakve koristi pa je ova rezolucija sasvim dovoljna.

Baterije

Aparat karakteriše ugrađena Li-Ion baterija kapaciteta 3000 mAh koja može obezbediti do 12 sati razgovora (4G), u režimu mirovanja - do 420 sati (4G), punjač 5V/2A, dok je za potpuno napajanje potrebno 2.5 sata.

Nažalost, MediaTek čipset je veoma neuobičajen, na primer, vreme reprodukcije nekonvertovanog video zapisa u HD rezoluciji pri maksimalnoj osvetljenosti je nešto manje od 5 sati.

Iznenađujuće niska cifra, koja je postala neka vrsta odlike MediaTek čipsetova ali u drugim načinima korišćenja nije tako loša. Na primer, ova jedinica je prilično sposobna da obezbedi 4 sata rada ekrana u toku jednog dana (automatsko podešavanje, prosečni nivo osvetljenosti pozadinskog osvetljenja) i do trideset minuta razgovora. To znači da Alcatel 5 može da obezbedi puno radno vreme. Uređaj nikako nije rekorder kada je u pitanju vreme rada, a mnogi proizvođači koji koriste slične čipsetove instaliraju baterije kapaciteta 4000 mAh ili čak više da bi kompenzovale nedostatak procesora. Ali to ovde nije slučaj jer bi to dovelo do promene veličine uređaja i njegove ukupne mase.

Memorija, čipset, performanse

Model odlikuje 3 GB RAM-a, ugrađeno je 32 GB (dostupno je 23 GB), podržane su memorijske kartice do 32 GB. Sa stanovišta memorije na uređaju sve je u redu, nema nikakvih ograničenja koja su prisutna u mnogim modelima u okviru nižih cenovnih kategorija. Činjenica da su podržane samo memorijske kartice do 32 GB može se smatrati ozbiljnim minusom, ali samo za napredne korisnike koji neće obratiti pažnju na ovaj model.

Uređaj odlikuje MediaTek MT6750 (4-jezgarni Cortex A53 do 1.5 GHz, 4-jezgarni Cortex A53 do 1 GHz) i MALI-T860M2 grafički procesor. Ovo rešenje je za srednje performanse, nema očiglednih grešaka niti dostignuća, dovoljno je za interfejs i rad većine aplikacija. Možete pogledati rezultate sintetičkih testova.

Opcije povezivanja

Nema nikakvih problema sa GPS-om, sve funkcioniše dobro, start je skoro trenutan, a mape pravilno prikazuju poziciju u svim situacijama. Tu su i Bluetooth 4.2, USB 2.0 (USB tip C konektor), Wi-Fi 802.11 b/g/n. Sledeće frekvencije podržane su u LTE standardu: 1/3/7/8/20/28A opsezi, bez agregacije frekvencija, LTE cat.4.

Odsustvo NFC-a može i treba se smatrati ozbiljnim nedostatkom uređaja ove klase.

Kamere

Interfejs fotoaparata je redizajniran, postao je lakši i intuitivniji. Nekome će se dopasti, a nekome će nedostajati stari interfejs.

Prednja kamera je dvostruka sa blicem i sledećim karakteristikama: 13 i 5 megapiksela (senzor - 1/3.06; 1/4; veličina piksela: 1.12 mikrona; 1.4 mikrona; blenda f/2.0, f/2.4; fiksni fokus). Mana je očigledna i ogleda se u odsustvu automatskog fokusa, ali su fotografije ipak dobre.

Glavna kamera nudi 12 megapiksela, dvostruki blic, 1/2.8 senzor, veličina piksela je 1.25 µm, PDAF, video zapis je 1080p (30 kadrova u sekundi). Kvalitet slike vas neće oduševiti, osrednji je. Vrlo često se scena tretira nepravilno, nema kompenzacije pozadinskog osvetljenja, balans uravnoteženja belog nije ujednačen. Jednom rečju, ova kamera nije za one koji žele da kvalitetno fotografišu. U principu, ovo je problem za mnoge proizvođače ovog nivoa. U okviruvideo sadržaja primetno je izduženje automatskog fokusa kao i nepravilna korekcija svetlosti. Možete pogledati primere fotografija i video snimaka.

Softver

Zapanjujuće je da glavni model Alcatela izlazi na tržište sa Android 7 verzijom te da nema nikakvih informacija o dostupnosti „osmice“ za ovaj uređaj. Tokom testiranja, objavljeno je unapređenje koje je donelo rešenje za mali broj grešaka, ali se ništa drugo nije dogodilo. Sledi pregled funkcija uređaja.

Meni ima pojednostavljen režim kada uređaj prikazuje velike ikone.

Sistem iz 2018, koji svi proizvođači pokušavaju da implementiraju, otključava lice. Podešavanje nije problem a proizvođač tvrdi da takvo otključavanje nije toliko pouzdano kao otisak prsta, ali u praksi je teško hakovati vaš uređaj, tako da ne treba brinuti o tome. Otključavanje lica traje oko jedne sekunde, nije previše brzo (senzor otiska prsta radi brže). U mraku ovakvo otključavanje ne funkcioniše.

IU okviru podešavanja postoji prozirni Joy ključ pomoću kojeg možete pozvati meni i obezbediti brzi pristup funkcijama i aplikacijama. Jedina loša strana jeste to da je ključ uvek vidljiv na ekranu i da nekome može biti dosadan. Ključu možete dodeliti imitaciju tastera osetljivih na dodir (Home, Back, Open Applications).

Uređaj podržava kreiranje duplih aplikacija za komunikaciju, možete imati dva para bilo kojih messenger-a.

Aplikacija „Upravljanje resursima“ je jednostavan način da vidite količinu iskorišćene memorije, način rada baterije i aplikacije koje je troše. Ovde možete odrediti one kojima će biti dozvoljeno automatsko pokretanje i one koje će biti u stanju mirovanja i neće trošiti resurse. Sve je vrlo dobro.

U dodatnim podešavanjima postoji opcija Super Cleaner, čišćenje keš memorije na telefonu, a ako niste sigurni, bolje da ovo zaobiđete.

Od dodatnih aplikacija, tu su diktafon, kompas, upravljač datoteka i mogućnost kreiranja video zapisa sa sadržajem koji se prikazuje na ekranu.

Ugrađeni FM radio radi samo sa slušalicama (u toku predstavljanja uređaja je rečeno da može raditi i bez slušalica, ali to nije tačno). Sva podešavanja su tipična.

Sa muzičkog aspekta, uređaj je zanimljiv po tome što ima AV8737 pojačalo koje zvuk u slušalicama čini moćnijim nego na mnogim uređajima ovog nivoa ali se ne može reći da je to nešto posebno drugačije. Gotovo je isto.

Enjoy Now aplikacija nudi opis kako koristiti uređaj uz mnogo toga još.

Utisci

Što se tiče kvaliteta prijema, ovaj uređaj dobro funkcioniše. Komunikacija je odlična, prenos podataka nije najbrži ali radi bez problema. GPS dobro funkcioniše, uređaj brzo pronalazi signal i pravilno pokazuje vašu poziciju na mapi (ugrađeni elektronski kompas pruža dodatne prednosti).

Uređaj ima svojstveni dizajn koji podrazumeva korišćenje jednostavnih materijala uz atraktivan izgled. Ekran je veliki, ali prilagođen nezahtevnim korisnicima pa se na to morate naviknuti. Nažalost, kvalitet glavne kamere je prosečan, što je tipično za ovaj cenovni opseg. Vreme rada nije najjača strana ovog Alcatel-ovog modela, budući da aparat ne radi dugo, do jednog dana.

Bilo bi dobro da je prisutan i NFC ali nije a bilo bi dobro da je tu i Android 8, ali nije ni on. U pitanju je aparat koji nudi zanimljivu geometriju ekrana, 18:9, ali za veliki broj korisnika to nije toliko važno, bitniji su drugi parametri.

U ovom cenovnom segmentu ponuda je ogromna, možete odabrati između nekoliko desetina modela, a neki od njih su veoma popularni. Na primer, stari Xiaomi Redmi Note 5A Prime koji odlikuje Snapdragon 435 čipset, 3 GB RAM-a i nešto bolja primarna kamera. Dostupan je 5.5-inčni ekran ali nije izdužen po visini, što se verovatno neće smatrati nedostatkom.

Treba pomenuti i Honor 9 koji nudi 18:9 ekran, veću energetsku efikasno i moćni procesor a ima i dvostruku kameru. Karakteriše ga i FullHD+ rezolucija ekrana i jednom rečju, ovaj uređaj je u istom cenovnom opsegu ali je daleko bolji. Stakleno kućište, kao i kod vodećih modela, predstavlja još jedan plus.

Ne treba otpisati i Meizu M5 Note koji je u potpunosti sposoban da se takmiči sa ovim modelom. Jednaka količina memorije, ali MT6755 procesor, više vremena rada jednim punjenjem, 4000 mAh baterija i senzor otiska prsta na prednjem poklopcu. Možete i njega uzeti u obzir ali je ipak bolje odabrati nešto novo. Sa druge strane, ovo je dokazan aparat.

Kao što vidite, glavni model kompanije Alcatel pada u segment u kojem su aktivni svi proizvođači pa je i broj dostupnih pametnih telefona odličan. Svako može da izabere nešto po svom ukusu i vrlo je teško zaustaviti se na jednoj stvari. Prednost Alcatel 5 modela može biti samo dizajn, sve ostale karakteristike za masovne potrošače su sekundarne.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
Original review / Originalni tekst:
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024