12 Pro+ 8GB, 128GB, 2x SIM2024
2024. godina
6.7" OLED 120Hz, 90.4% body
40% Snapdragon 7s Gen 2, Android 14
RAM 8 GB, INT 128GB, EXT nema
67W, 5000 mAh Neizmenjiva
3 kamere, max 64MP
Test mobilni telefon Realme 12 Pro+ 8GB, 128GB, 2x SIM
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Realme 12 Pro+ 8GB, 128GB, 2x SIM. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Realme 12 Pro+ 8GB, 128GB, 2x SIM vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Nedavno je održana globalna prezentacija telefona Realme 12 Pro+. Vredi napomenuti da su informacije o ovom uređaju otkrivene prošle godine: Realme je podelio sve detalje u vezi sa kamerama ovog gadžeta. Čak smo pripremili dve opsežne recenzije: jedna od njih je detaljno opisala kamere, a druga je upoređivala fotografije i video zapise snimljene na Realme 12 Pro+ i Redmi Note 13 Pro+.

Danas ćemo pogledati Realme 12 Pro+ telefon sa stanovišta opštih informacija o uređaju: dizajna, testova performansi i drugih aspekata koje obično dotaknemo u recenzijama.

Glavna karakteristika 12 Pro+ su njegove kamere, tačnije, sistem zumiranja periskopa koji se obično nalazi na skupim vodećim telefonima.

Model 12 Pro+ cilja srednju cenovnu kategoriju.

Još jedna važna tačka je dizajn uređaja. Nije jedinstven ili izvanredan ali na njemu je radio čuveni švajcarski časovničar Olivije Saveo.

Pre svega, vredi naglasiti da Realme nije sarađivao sa brendom luksuznih satova Rolex. Međutim, sam Olivije Saveau je radio sa Rolexom, kao i Roger Dubuis, Piaget, Breitling i Kuinting.

Saveo je 2000. godine dobio titulu „Najbolji majstor Francuske“ u kategoriji „Nakit – plemeniti metali“. 2014. godine stvorio je sopstveni brend. Koristio je tehnike i materijale iz različitih oblasti: tradicionalnog nakita, časovničarstva, vazduhoplovstva, automobilizma, arhitekture, primenjene umetnosti, savremene umetnosti, ulične umetnosti pa čak i stripa. Sve ovo je dovelo do veoma ličnog pogleda na umetničko časovničarstvo: „To je filozofija, stvar emocija. Naravno, važna je i tehnika, ali ona pre svega mora da služi lepoti.”

Vraćamo se na Realme 12 Pro+. Olivije Saveo je učestvovao u dizajnu uređaja. Nije ni čudo što je proveo sate inspirišući se:

  • Bezel sa zlatnim žljebovima. Na svetlosti, 300 trouglastih žlebova stvara atraktivan efekat;
  • Uglačan brojčanik. 500 gradijentnih uzoraka stvaraju klasični efekat sunčevog blještavila na "brojčaniku" luksuznih "satova";
  • Jubilarna narukvica. Ovo je vertikalna traka (šare u obliku dijamanta) od bloka kamere do donje ivice uređaja. Jubilarna narukvica je narukvica koju je Rolex prvi put predstavio 1945. godine kako bi proslavio 40. godišnjicu kompanije.

Konačna tačka u dizajnu Realme 12 Pro+ je prisustvo eko kože na zadnjoj strani uređaja.

Sa tehničke tačke gledišta, ovaj telefon se može klasifikovati kao pouzdan uređaj srednje klase. Poseduje Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 procesor, 8 GB RAM-a, do 256 GB interne memorije, AMOLED ekran sa brzinom osvežavanja do 120 Hz, bateriju od 5.000 mAh sa brzim punjenjem od 67 W i dvostruke stereo zvučnike.

Specifikacije

Ekran:6,7 inča, AMOLED, 120 Hz, HDR10+, 2414 x 1080 piksela, vršna osvetljenost od 930 nita
Čipset:Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2
Memorija:8 - 12 GB / 256 - 512 GB, bez utora za memorijsku karticu
Baterija:Li-Po 5000 mAh
Adapter:67 W adapter
Kamere:50 MP, f/1.8, 24 mm, 1/1.56″, 1.0 µm, PDAF, OIS (širokougaoni)
8 MP, f/2.2, 16 mm, 112˚ (ultra-širokougaoni)
64 MP, f/2.6 , 71 mm, 1/ 2.0″, 0.7 µm, PDAF, OIS (telefoto kamera)
Video snimanje 1080p 60 fps - 4K 30 fps
Prednja kamera:32 MP, f/2.4, 21 mm
Veza:5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC, USB Tip-C
Navigacija:GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo i QZSS
Ostalo:Nema priključka od 3,5 mm
Stereo zvučnik
IP65
NFC
Materijal:Staklo, plastika, eko koža
Dimenzije:161x74x8,7 mm, težina 197 grama
BojeCrvena, bež i plava

Komplet

  • Realme 12 Pro+ 5G
  • USB Tip-C kabl
  • 67 W adapter
  • Zaštitna maska
  • Igla za SIM karticu
  • Zaštitnik ekrana
  • Brzi vodič
  • Važne informacije o proizvodu (uključujući garantni list)

Dizajn

Uopšteno govoreći, dizajn telefona je već opisan u uvodu. Na testu je uređaj u Navigator Beige boji. Ovo je bež verzija: svetlo bež „kožna“ zadnja ploča, zlatne ivice i preliv od crne do svetlo bež na centralnom delu bloka kamere.

Telefon zaista izgleda atraktivno. Čini se mnogo skupljim nego što zapravo košta i podseća na uređaje iz serije Realme 11 Pro.

Inače, Matteo Menotto, poznati dizajner i osnivač kreativne konsultantske firme Immago Studio, sa sedištem u Milanu, radio je na dizajnu 11 Pro. Od 2015. do 2021. godine, Menoto je bio ekskluzivni dizajner u Gučiju, gde je koordinirao printove za mušku konfekciju i modne dodatke. A od 2021. godine je glavni konsultant za dizajn za kolekciju mekih dodataka Bulgari.

Generalno, Realme je mislio na sve: angažovao je izvanrednog dizajnera i poznatog časovničara. Odličan posao! I još nisam ulazio u druge linije proizvoda kompanije.

Dimenzije Realme 12 Pro+ su 161x74x8,7 mm, a težina 197 grama. Imajte na umu da je širina 74 mm. Ove dimenzije su veoma dobar pokazatelj za gadžet sa ekranom od 6,7 inča. Ovaj telefon je udoban za držanje i korišćenje jednom rukom; bolje leži u ruci i pouzdaniji je. Pored toga, ne zaboravite da je zadnja maska presvučena eko kožom, koja sprečava da vam telefon isklizne iz ruku.

Nema otisaka prstiju na zadnjoj ploči i nema masnih tragova. Posle skoro mesec dana korišćenja, zadnja ploča izgleda kao nova. Materijal je izdržljiv i praktičan.

Iako Realme 12 Pro+ teži oko 200 grama, u stvari se čini mnogo lakšim. Ovo je nesumnjiva prednost ovog uređaja.

Telefon će biti dostupan u plavoj i crvenoj boji, pod nazivom Submarine Blue i Ekplorer Red, respektivno.

Verovatno bi zaštita od prašine i vlage bila šlag na torti. Ovaj model ima stepen zaštite IP65. To znači da je telefon otporan na prašinu, kišu i da može da izdrži lagani tuš. Međutim, svakako bi trebalo da izbegavate uranjanje Realme 12 Pro+ u vodu.

Elementi

Prednja ploča: kamera, senzori, zvučnik (veoma glasan, zvuk razumljiv, jasan). Skener otiska prsta skriven ispod ekrana je veoma brz i precizan.

Donja ivica: slot za dve Nano-SIM kartice bez mogućnosti instaliranja MicroSD kartice, mikrofon, USB Tip-C i zvučnik.

Desna strana: dugme za napajanje i kontrola jačine zvuka. Tanko i ne baš dugo. Postoji mala reakcija.

Gornja ivica: još jedan zvučnik koji formira stereo zvuk sa glavnim zvučnikom, drugi mikrofon za smanjenje šuma tokom razgovora i snimanje zvuka u stereo formatu.

Zadnji panel: tri sočiva, blic sa dva dela.

Generalno, ovom odeljku nisu potrebni nikakvi komentari, sve je klasika, nema inovacija.

Vibracije

Uvek je važno da li uređaj ima kvalitetne taktilne vibracije. U Realme uređajima to se zove O-Haptics i ima svoj odeljak u podešavanjima telefona pod nazivom „odziv na dodir“. Ovde možete da aktivirate ili deaktivirate O-Haptics, kao i da podesite jačinu vibracije.

Treba napomenuti da O-Haptics funkcioniše u celom interfejsu sistema RealmeUI. Na primer, kada podešavate osvetljenost ekrana, jačinu zvuka, dolazite do kraja liste menija, kucate na tastaturi, pregledate prethodno pokrenute aplikacije i tako dalje. Zahvaljujući haptičkim povratnim informacijama, dobijate pozitivno iskustvo u interakciji sa telefonom.

Ekran

Dijagonala, inči6.7
MatricaAMOLED
Odnos ekrana i tela93%
Rezolucija, pikseli2412×1080
Gustina, PPI394
MaterijalZakrivljeno staklo sa oleofobnim premazom
Učestalost ažuriranja60 - 120 Hz
Stopa uzorkovanja dodiromDo 240 Hz
Faktor talasanja (PVM)Minimalna vrednost – 4,5%
Maksimalna vrednost – 16%
Ručna osvetljenostDo 680 nita
Osvetljenost u automatskom režimuDo 920 nita
PVM Dimming2160 Hz
Paleta boja100% DCI-P3
AOD režimDa, puna

Evo jedne izuzetno dobre matrice koja ima sve moguće moderne korisne tehnologije: PVM zatamnjenje, 120 Hz, veliki raspon boja, visoka stopa odziva na dodir, pun AOD režim na zaključanom ekranu.

Korisnike mogu zbuniti nagnute ivice ekrana ako više vole ravne matrice. Ali to je stvar ukusa.

U podešavanju AOD funkcije, možete da kreirate sliku koristeći svoju fotografiju, Bitmoji ili Omoji (Realme karakteristika), napišete tekst, dodate apstraktnu animiranu figuru sa sopstvenim oblikom, bojom ili tipom stila. Cool!

Naravno, AOD prikazuje sve elemente: pozive, SMS, društvene mreže pa čak i muzički plejer. To jest, RealmeUI 5.0 se pokazao najnaprednijim u tom pogledu.

Vreme rada

Realme 12 Pro+ telefon je opremljen baterijom od 5000 mAh. Klasična jačina zvuka za većinu modernih telefona. Definitivni plus je prisustvo snažnog adaptera za napajanje SUPERVOOC Charge od 67 W.

U testu trajanja baterije PC Mark, Realme 12 Pro+ pokazuje skoro 11 sati! Ovo je mnogo za takav uređaj. U proseku, ova cifra za slične gadžete se kreće od 7 do 9 sati.

Igračke troše Realme bateriju za oko 7 sati. Generalno, model 12 Pro+ radi 24 sata i pokazuje 8 – 9 sati sjaja ekrana pri automatskom osvetljenju. Prijatno iznenađenje autonomijom uređaja.

Mreža

2G850/900/1800 MHz
3GB1/5/8
4GB1/3/5/8/28B
5G NRn1/3/5/8/28B /40/41/77/78
Wi-fi802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6)
Wi-Fi 2,4 GHz / Wi-Fi 5 GHz
Bluetooth5.2
NavigacijaGPS, GLONASS, BeiDou, Galileo i QZSS
BarometarNe
SenzoriAkcelerometar, magnetometar, žiroskop
VoLTE i VoWi-FiDa
Snimanje razgovoraDa

Proizvođač tvrdi da Realme 12 Pro+ koristi matričnu tehnologiju antenskog niza ili matricu antenskih nizova kao i tehnologiju za poboljšanje kvaliteta komunikacije i brzine prenosa podataka. Ovo posebno važi za 5G mreže koje koriste MIMO antene sa više opsega.

Po mom mišljenju, 12 Pro+ radi uporedivo sa drugim uređajima koje trenutno razmatram. Verovatno je da AAM ima veću korisnost u 5G mrežama.

Wi-Fi brzina (kada je povezan na kanal od 5 GHz) u ovom uređaju je ispod proseka, iznosi 120/110 Mbit/s. Tipično, takvi uređaji obezbeđuju brzinu od 300 Mbps u oba smera. Kada pređete na 2,5 GHz, Realme pokazuje 180/200 MB/s. Međutim, ping je 12.

Preciznost pozicioniranja je od 4 metra. Ovo je prilično čudno s obzirom da je na vidiku do 75 satelita od kojih je otprilike 30–35 u upotrebi.

Generalno, programeri Realme tima ovde imaju šta da dorade.

Postoji NFC čip. Radi bez problema sa plaćanjem kupovine na kasama u prodavnicama.

Memorija, CPU i performanse

Uređaj se prodaje u tri verzije: 8 GB RAM + 128 GB memorije, 8 GB + 256 GB i 12 GB + 256 GB.

Proizvođač ne navodi tip memorije ni za RAM ni za internu memoriju.

Na testu je uređaj sa 12 GB RAM i 512 GB „diska“. Brzina drajva je 1000/650 MB/s. Ovo je veoma brza memorija za telefon.

Procesor je Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2.

Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 procesor (SM7435-AB) je osmojezgarni čipset koji je najavljen 15. septembra 2023. Proizveden je 4-nanometarskom procesnom tehnologijom. Ima 4 Cortex-A78 jezgra na 2400 MHz i 4 Cortex-A55 jezgra na 1950 MHz.

Ovaj čipset je sličan Snapdragonu 7 Gen 1, koji nudi nešto nižu energetsku jedinicu sa nižim taktom i GPU drugačijeg naziva.

Grafički podsistem 7s Gen 2 predstavlja Adreno 710.

Do danas samo tri uređaja imaju takav čipset: Redmi Note 13 Pro 5G, POCO X6 5G i testni Realme 12 Pro+.

U podešavanjima baterije su izabrana tri režima performansi. Nažalost, oni nemaju nikakvog uticaja na ono za šta su stvoreni.

U Antutu testu, Realme 12 Pro+ postiže više od 670.000 poena. Ovo je prosečan rezultat s obzirom na to da savremeni budžetski gedžeti postižu 150.000 – 200.000 poena, a vodeći oko 2.000.000 poena.

Međutim, ovaj procesor je dovoljan za sve: igre, brz odziv sistema, veliku brzinu animacije, bez kašnjenja.

Test prigušenja 12 Pro+ je sasvim normalan: pad performansi je samo 10% - 15%, sudeći po aplikaciji CPU Throttling Test.

Postoji zagrevanje kućišta, ali se oseća beznačajno. Verovatno zato što ne koristi staklo ili plastiku, već eko-kožu.

Sistem

Realme 12 Pro+ telefon radi na Google Android operativnom sistemu verzije 14. Vlasnička školjka se zove Realme UI i ima verziju 5.0.

Vredi istaći sledeće: uređaj ne pokazuje 120 fps u svim aplikacijama. Napominjemo da ovo nije bila frekvencija „automatskog izbora“. Na primer, na YouTube-u, telefon radi na frekvenciji od 60 fps; a na Google Play-u, Google kalendaru – 90 fps.

Zvuk

Realme 12 Pro+ koristi dvostruke zvučnike za kreiranje stereo zvuka. Zvučnici su umereno glasni, zvuk moćan, asertivan, bez izobličenja na maksimalnoj jačini. Podešavanje frekvencije je izuzetno prijatno: i visoke i srednje frekvencije su savršene. Niske frekvencije malo nedostaju.

U uređaju nema priključka od 3,5 mm. Ali postoji veliki broj Bluetooth audio kodeka: AAC, SBC, aptX, aptXHD, aptX Adaptive audio, aptX TVS+ audio, LDAC i LHDC. Sve što treba da uradite je da odaberete cool slušalice i vaš telefon će sustići zaostatak.

Zaključak

Dugo vremena nismo videli ovako kvalitetan telefon u svom rangu cene. Stiče se utisak da je Realme implementirao sve što je bilo moguće u modelu 12 Pro+:

  • AMOLED ekran 120 Hz skoro bez PVM i AOD prilagođavanja;
  • Dugo vreme rada a uz to su dali i adapter od 67 W;
  • Gotovo najbolje kamere, jedna od njih sa periskopskim sistemom;
  • Prilično brz procesor bez prigušenja;
  • Brza memorija;
  • Svi popularni Bluetooth audio kodeci;
  • Povratna informacija o taktilnim vibracijama po celoj školjki;
  • Dva stereo zvučnika;
  • IP65 zaštita od prašine, kiše i slabih pljuskova;
  • Cool i praktični materijali sa zanimljivom istorijom.

Zamerka je samo brzina prenosa podataka preko Wi-Fi kao i ne baš tačno određivanje koordinata. I to što ne mogu sve aplikacije da vide 120 fps.

Konkurenti

  • Xiaomi 13T Xiaomi uređaj je opremljen MediaTek Dimensity 8200-Ultra procesorom, ekran ima rezoluciju 2712x1220 piksela. Najinteresantnije je da postoji kamera sa 2X zumom. I zaštićen je po standardu IP68.
  • Tecno PHANTOM X2 Pro Glavna karakteristika je zum od 2,5x sa iskačućim sočivom. Ekran od 6,8 inča od 120 Hz, procesor MediaTek Dimensity 9000, memorija 12/256 GB, kamere od 50+50+13 MP, baterija od 5160 mAh plus adapter od 45 W;
  • POCO X6 Pro Ova verzija je 512 GB. Displej 6,67 inča 120 Hz, MediaTek Dimensity 8300 Ultra procesor, 12 GB RAM-a, 64 + 8 + 2 MP kamere, 5000 mAh baterija + 67 W adapter;
  • Realme 11 Pro+ Koristi MediaTek Dimensity 7050, nema zum objektiva, ali je glavni modul od 200 MP. 100 W adapter za napajanje. Ostalo je otprilike isto kao i 12 Pro+.
  • Xiaomi 13 Lite Ekran od 6,55 inča od 120 Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1, memorija od 8/256 GB, kamere od 50+8+2 MP, baterija od 4500 mAh plus adapter od 67 W;
  • Tecno CAMON 20 Premier 5G Ekran od 6,7 inča od 120 Hz, procesor MediaTek Dimensity 8050, memorija od 8/512 GB, kamere od 108+50+2 MP, baterija od 5000 mAh plus adapter od 45 W.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025