





Sadržaj isporuke
- Telefon
- Punjač 45W
- USB-C kabl
- Klip za SIM ležište
- Uputstva
Specifikacije
Dimenzije i težina | 164,61 x 72,65 x 8,95 mm, 220 grama |
Materijal | Zaštitno staklo Corning Gorilla Victus, aluminijumski ram, plastična pozadina |
Ekran | 6,8 inča, 2400x1080 piksela (Full HD+), brzina osvežavanja 120 Hz, odnos 20:9, gustina piksela 387 ppi, maksimalna osvetljenost 800 nita, AlwaysOnDisplay |
Operativni sistem | Google Android 12, HiOS12 |
Platforma | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm), osam jezgara (Cortex X2 3,05 GHz, 3x Cortek A710 2,85 GHz, 4x Cortex A510), Mali-G710 MC10 grafika |
Memorija | 12/256 GB, bez memorijskih kartica UFS 3.1 |
Bežični interfejs | Wi-Fi a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz, Bluetooth 5.3, NFC |
Audio | Nema priključak 3,5 mm Jedan zvučnik |
Net | 5G: 1, 3, 8, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 Dual Nano-SIM kartice |
Navigacija | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
Senzori i konektori | Optički skener otiska prsta (u ekranu), akcelerometar, senzor svetla, senzor blizine, kompas, USB OTG |
Glavna kamera | 50 MP, širokougaoni (ISOCELL 3.0), Quad Bayer, otvor blende f/1.9, veličina piksela 1.2 mikrona, PDAF (fazni autofokus) 50 MP, telefoto (x2.5 optički zum - portretni režim), Quad Bayer, f/1.5 otvor blende, veličina piksela 0,64 µm, PDAF (fazni autofokus) 13 MP, ultra-širok ugao, f/2,2, 1,12 µm Snimanje videa: –4K30, 4K60 fps |
Prednja kamera | 32 MP, širokougaoni, f/2,5 otvor blende, 0,8 µm Video snimanje 1080P @ 30 fps, režim lepote |
Baterija | Li-Po 5160 mAh, brzo punjenje 45 W, vreme punjenja do 100% - 100 minuta, 54% - 20 minuta |
Boja | Zvezdana prašina (crna), marsovska narandžasta |
Pozicioniranje
Tecno je poznat po svojim telefonima srednjeg ranga, koji čine najveći udeo u prodaji i određuju njegov uspeh na tržištu. Fokusirajući se na odnos cena/kvalitet u svojim proizvodima, kompanija izbegava da ponudi proizvode visoke cene, iako strategija direktno ponavlja onu koju je Xiaomi izgradio na početku svog puta.
Tehnički, stvaranje vodećeg modela zahteva ne samo iskustvo, već i pristup određenim komponentama. U situaciji kada ne planirate da proizvodite model u količini od milion komada, možete kreirati takav uređaj. Pronađite nešto što druge kompanije nisu uradile.
Linija se zove Phantom i trenutno se u njoj nalaze dva telefona; razmatramo stariji model X2 Pro 5G.
Mlađi uređaj se zove Phantom X2, ima jednostavnije karakteristike i kao rezultat pristupačniji je.
Tecno linija Phantom je demonstracija inovacije, sposobnosti inženjera kompanije i tehnološkog istraživanja.
Dakle, za koga je Phantom X2 Pro 5G? Verovatno za one koji nisu mnogo osetljivi na brend, ali žele da probaju nešto novo, neobično i da pritom imaju novca za to. Entuzijasti.
Dizajn, dimenzije, elementi upravljanja
Tecno je odlučio da koristi ekološku agendu; telo telefona je napravljeno od delimično recikliranih materijala, a zadnja strana je napravljena od plastike. Prilično je zanimljiv, mat i prijatan na dodir. Uređaj je dostupan u dve boje - crnoj i narandžastoj („stardust“, „marsovska narandžasta“).

Uprkos činjenici da uređaj ima veliki ekran od 6,8 inča, on je prilično kompaktan - 164,61 x 72,65 x 8,95 mm, težina - 220 grama. Materijali kućišta su tipični: aluminijumski okvir, staklo koje pokriva ekran, Corning Gorilla Glass Victus, postoji fabrički zaštitni film. Osim toga, morate imati na umu da je ekran zakrivljen, tako da ćete biti ograničeni u izboru zaštitnog stakla (ovde je pogodno 3D staklo).

Ergonomija je odlična, uređaj dobro leži u ruci – podseća na Samsungove vodeće modele koji imaju zakrivljeno telo i ekran. Ova tačka u velikoj meri razlikuje Phantom od iPhone modela najnovijih generacija; ergonomija je radikalno drugačija.

Model ima aluminijumski okvir ali zadnja površina je napravljena od mat plastike. Prijatan je na dodir. Ogrebotine su praktično nevidljive, samo iz određenog ugla, tako da vas habanje kućišta neće brinuti.

Obratite pažnju na blok kamere - viri iz tela i napravljen je što je moguće simetričnije. Ljudi ne vole ovakav dizajn, iako je u stilu najnovijih iPhone modela: ogroman blok i istaknuti okviri kamere.

Staklena podloga se lako prlja. Nakon mesec dana korišćenja, ivice kamera su se pohabale, zacrnjenje brzo nastaje kada dođe u kontakt sa drugim predmetima.

Na dnu se nalazi slot za dve Nano-SIM kartice (model ne podržava eSIM). Tu je i USB konektor tip C, kao i zvučnik. Uređaj nema stereo zvučnike, a ovo je ozbiljan nedostatak koji mnoge može odbiti korisnike. Nema problema sa jačinom poziva, ali kada gledate filmove ili igrate igrice, bilo bi dobro da postoji drugi zvučnik.

Uređaj ima dva mikrofona, oni su na krajevima, dobro raspoređeni. Na desnoj strani nalazi se upareni taster za jačinu zvuka, kao i dugme za uključivanje/isključivanje.


Senzor otiska prsta je ugrađen u ekran, reaguje na dodir brzo i jasno, bez problema.


Nema pritužbi na montažu. Ergonomija je odlična, samo je dizajn kamera malo upitan.
Ekran
Na papiru karakteristike ekrana izgledaju dobro: 6,8 inča, 2400x1080 piksela (Full HD+), brzina osvežavanja 120 Hz, odnos 20:9, gustina piksela 387 ppi, AlwaysOnDisplay.

Prvi problem je osvetljenost; u ručnom režimu ne prelazi 600 nita, iako sam ekran omogućava rad sa osvetljenošću do 850-900 nita. Možda sve zavisi od softvera i kasnije se može promeniti osvetljenost ekrana. Režim visoke osvetljenosti menja osvetljenost na suncu, ekran ostaje čitljiv (700-800 nita).

Ekran podržava 120 Hz, manuelno ili automatsko uključivanje, drugo je poželjniji.

Podešavanja temperature boje nisu detaljna ali možete promeniti način na koji ekran prikazuje boje. Raspon boja nije idealan, za razliku od drugih proizvođača, ali to neće izazvati velike probleme.

U odeljku Personalizacija možete pronaći podešavanja ekrana za AoD. Ovde nema mnogo slika, ali su lepe, neka vrsta apstrakcije.


Ekran je u suštini dobar, ali ima nekoliko negativnih aspekata - nema dovoljno osvetljenja u nekim zadacima. Donekle podseća na podešavanje Huawei/Honor telefone sa niskom osvetljenošću ali tamo se može ručno povećati. Preporučujemo da potražite zaštitno staklo za ekran.
Baterija
Ugrađena baterija ima kapacitet od 5160 mAh. Uključen je punjač od 45 W, za dvadeset minuta ćete dobiti 54% napunjenosti, a za 60 minuta - 100%. Testirano je i radi u praksi. Uz brzo punjenje od 25 W (Samsung, PD 3.0), možete napuniti svoj telefon do 100% za 85 minuta, ili 41% za 30 minuta. Uređaj nema bežično punjenj.
Ako govorimo o autonomiji telefona i ako uzmemo prosečne pokazatelje mešovite upotrebe bez igara i „teškog“ softvera, onda je sasvim moguće dobiti dva dana rada sa 5-7 sati rada ekrana. Uz zahtevnije igre, vreme će se smanjiti na 4-5 sati.
Memorija, čipset, performanse
Uređaj je dostupan u verziji od 12/256 GB (UFS 3.1). Memorija je brza, i RAM i SSD, što veoma dobro utiče na performanse sistema. Nažalost, memorijska kartica ne postoji.

Mediatek Dimensity 9000 čipset (4 nm), osam jezgara (Cortex X2 3,05 GHz, 3x Cortex A710 2,85 GHz, 4x Cortex A510), Mali-G710 MC10 grafika. Odlične performanse, uređaj se ne zagreva mnogo u većini zadataka, tako da je ovde sve u redu. Pogledajte sintetičke testove.




A ovako uređaj radi pod opterećenjem.


Performanse su dobre, uređaj će trajati godinama, čak i ako igrate zahtevnije igre.


Komunikacione mogućnosti
Ovde je sve poznato, dostupni su Wi-Fi a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz, Bluetooth 5.3, NFC. Nije bilo problema sa radom Wi-Fi, navigaciju su obezbeđivali GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo. Brzina navigacije i traženje satelita su u redu.
Kamere
Prednja kamera visoke rezolucije, slike su prilično dobre, pogledajte.
Glavna karakteristika uređaja je da je jedan od modula od 50 megapiksela dizajniran za fotografisanje, a takođe deluje i kao telefoto sočivo, izlazi van tela i može povećati sliku za 2,5 puta. Objektiv se fizički izvlači i može se ugurati nazad prstom.
Objektiv za portretnu fotografiju je istaknut obojenim krugom na telu.


Interfejs kamere je poznat većini uređaja, postoje unapred podešene postavke.


Dok ne uporedimo kvalitet slika sa drugim vodećim modelima, izgledaju dobro. Ali čim počnemo pažljivo da ih ispitujemo, vidimo da Samsungov modul koji je Tecno koristi pripada drugom segmentu, nije vodeći već model srednjeg segmenta po ovom parametru.
Hajde da pogledamo fotografije sa ovog uređaja.
Hajde da pogledamo kako kamera snima u portretnom režimu.
Optička stabilizacija u kameri, iz nekog razloga nedostaje svim modulima. I zvuk bi mogao biti bolji.
Jednom rečju, imamo zanimljiv uređaj zbog „Portrait“ režima, ali testovi na slepo dokazuju da je Tecno i dalje inferioran u odnosu na A-brendove koji optimizuju softver i hardver za snimanje fotografija i video snimaka.
Softver
Unutra je Android 12, školjka HiOS 12. Postoje dodatne funkcije koje će se mnogima dopasti, na primer, „Tete-a-tete prevod“. U telefonu, generalno, dosta pažnje je posvećeno stranim jezicima: postoji prepoznavanje sa fotografija, selektivno prevođenje pojedinačnih aplikacija, prepoznavanje i prevođenje pomoću diktafona.

Još jedna dobra stvar je prepoznavanje dokumenata. Možete snimiti fotografiju stranice i odmah je pretvoriti u tekst.


Postoji ugrađeni radio, radi samo sa slušalicama (konektor tip C).

Generalno, interfejs je poznat, pogledajte neka podešavanja i funkcije.




Utisak
Nema pritužbi na kvalitet komunikacije, sve je u redu. Nedostaci uređaja su očigledni - jedan zvučnik, nema zaštite od vode (kao iPhone ili Samsung, ali ovo je norma za kineske kompanije), set sočiva u kameri je tipičan za srednji segment, ali ne i za vodeće A-brendove. Nedostatak bežičnog punjenja nije kritičan, redovno punjenje od 45 W je prilično dobro, iako ne postavlja rekorde kao drugi kineski proizvođači, gde se baterija može napuniti do 100% za 30 minuta.
Takođe ima dosta prednosti – brz čipset sa dobrim termičkim paketom, uređaj se ne zagreva i istovremeno radi dugo na jednom punjenju. Ekran je lep, a kvalitet kamera, uprkos gore navedenom, zadovoljiće mnoge. Uređaj izgleda neobično, zaslužuje pažnju. Android će biti ažuriran na verziju Android 13 i 14.
Definitivno ne treba očekivati ogromnu prodaju od Phantoma, model nije stvoren za to - ovo je prvi korak Tecna u svet vodećih modela. Neke stvari su uspele, neke nisu - ali biće još mnogo takvih koraka i postepeno će kompanija postati ozbiljan igrač u ovom segmentu, zašto ne? Gledajući konkurente koji su uspeli da se učvrste u segmentu visokih cena, ne vidimo prepreku da i Tecno pronađe svoj put.