X8b 2023
2023. godina
6.7" OLED 90Hz, 89.9% body
24% 680 4G, Android 13
RAM 8 GB, INT 128GB, EXT nema
35W, 4500 mAh Neizmenjiva
3 kamere, max 108MP
Test mobilni telefon Honor X8b
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Honor X8b. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Honor X8b vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Za Honor X8b mnogi kažu da je najlepši telefon prvih meseci 2024. godine. Zato smo odlučili da ga testiramo.

Honor X8b privlači neobičnom teksturom zadnje ploče u prijatnoj smaragdnoj boji od eko kože. A na prednjoj strani, Honor X8b se može pohvaliti simetričnim uskim okvirima oko ekrana. Odluku o kupovini telefona ostavljamo po vama ali svakako preporučujemo da prošetate do prodavnice i pogledate telefon lično. Zahvaljujući simetriji u dizajnu, uređaj izaziva prijatan osećaj, koji se na društvenim mrežama naziva mem izrazom „Radost perfekcioniste“.

Glavne karakteristike Honor X8b

  • Trostruka glavna kamera: 108 MP + 5 MP ultra širokougaoni senzor + 2 MP makro kamera/senzor dubine.
  • Prednja kamera 50 MP sa blicem.
  • Osvetljenost ekrana 1200 nita!
  • 6,7-inčni AMOLED ekran sa funkcijom Always-On. Ovo je nova generacija panela bez treperenja sa nevidljivom PVM frekvencijom od 3240 Hz.
  • Ekran podržava cirkadijalni obrazac, koji smanjuje količinu plave svetlosti kako se veče približava.
  • Simetričan dizajn sa neobičnim zadnjim panelom.
  • 35 W Honor SuperCharge adapter i baterija od 4500 mAh.
  • Funkcija Magic Capsule sa dinamičkim prostorom oko prednje kamere.
  • Staklo ekrana je prošlo testove pada i dobilo sertifikat o pouzdanosti.

Šta nam se nije dopalo kod Honor X8b?

  • Telefon i dalje koristi Android 13, iako su neki proizvođači već prešli na Android 14.
  • Čipset Snapdragon 680 pokazuje 270 hiljada poena na AnTuTu testu. Telefon nije za igre.
  • Full HD video snimanje pri 30 sličica u sekundi. Slična situacija je i sa svim glavnim konkurentima.

Pored adaptera, u kompletu je i providno kućište. Na ekran je fabrički pričvršćen zaštitni film.

Brzina osvežavanja ekrana je 90 Hz.

Specifikacije

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm), Adreno 610 grafika
  • Operativni sistem: Android 13, školjka MagicOS 7.2
  • Memorija: 8 GB / 256 GB, bez utora za memorijsku karticu
  • Ekran: 6,7 inča, AMOLED, 90 Hz, rezolucija 2412 x 1080 piksela, osvetljenost 1200 nita
  • Baterija: Li-Po 4500 mAh, adapter 35 W
  • Glavna kamera:
    • 108 MP, f/1.8, 24 mm (širokougaoni), 1/1.67″, PDAF
    • 5 MP, f/2.2, (ultra-široki ugao)
    • 2 MP, f/2.4, (makro)
    • Video snimanje 1080p 30fps
  • Prednja kamera: 50 MP, f/2.1, (širokougaona)
  • SIM kartica: 2 Nano-SIM
  • Mreža i prenos podataka: 2G, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB Tip-C 2.0
  • Navigacija: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
  • Senzori: Skener otiska prsta (bočno postavljen), akcelerometar, kompas
  • Ostalo: Nema 3,5 mm priključak, nema slot za memorijsku karticu
  • Dimenzije: 161,1 x 74,6 x 6,8 mm, težina 166 g

Izgled

Honor X8b je veoma lep telefon sa uskim simetričnim okvirima i zadnjom pločom od teksturirane eko kože. Za naš ukus, ovo je najinteresantnija verzija boje. Zelena boja je dovoljno duboka i bogata da telefon izgleda solidno. Postoje i srebrna i crna verzija.

Telefon ima ravne ivice, tako da će uređaj stajati na bilo kojoj ravnoj površini. Nedavno smo pregledali Realme C67, koji se može pohvaliti debljinom od 7,59 mm. Honor X8b ima debljinu od samo 6,8 mm. Zahvaljujući minimalnoj debljini i skoro potpunom odsustvu okvira na ekranu, telefon se doživljava kao kompaktan. A ovo je sa dijagonalom ekrana od 6,7 inča. Po pitanju ergonomije mišljenja su podeljena. Za one sa manjim rukama sve je udobno, ali za one sa većim šakama delovalo je da su ravne ivice neprijatno zarile u dlan. Poklopac rešava ovaj problem. Ali ne želite da stavljate futrolu na takav telefon jer će sa futrolom Honor X8b postati deblji i malo izgubiti svoju eleganciju.

Kako god bilo, naša preporuka je da pre kupovine držite telefon u rukama!

Ekran ima minimalne simetrične okvire.

Zaštitni film je u startu zalepljen na ekran. Veliki razmak između zvučnika. Pogodno je postaviti telefon na uho (nema potrebe da tražite tačan položaj, kao kod nekih uređaja). Jačina zvuka zvučnika je visoka. Bilo je ugodno razgovarati čak i u metrou.

Na desnoj strani nalazi se dugme za napajanje u kombinaciji sa skenerom otiska prsta i dugmetom za jačinu zvuka.

Na dnu se nalazi zvučnik, mikrofon, Tip-C.

Na gornjem kraju nalazi se još jedan mikrofon.

Sa leve strane nalazi se slot za SIM kartice, ali memorijske kartice nisu obezbeđene.

Zadnji panel od eko kože je prelep: ne hvata otiske prstiju, ne klizi i vizuelno izgleda prelepo.

Pohvalimo još jednom dizajn telefona. Posebno mi je drago što je čak i okvir ofarban u zeleno. Najverovatnije, po dobroj tradiciji, crna boja će imati najveću prodaju. Ovo je odlična opcija za one koji ne žele da se ističu: crni, lakonski dizajn sa minimalnim brendiranjem - sve u svemu, ima nešto u tome!

Zahvaljujući ravnom ekranu kao i ojačanim uglovima, Honor X8b bolje preživljava padove. Uređaj je dobio 5 zvezdica na testu nezavisne švajcarske laboratorije SGS. Usput, telefon je prošao i druge testove pouzdanosti: izdržao je opterećenje od 70 kg, dugme za napajanje je pritisnuto 200 hiljada puta, a telefon je postavljen u temperaturnu komoru (od -20 do + 55 stepeni Celzijusa).

Ekran

Ekran i dizajn su one karakteristike zbog kojih se telefonu mogu oprostiti drugi nedostaci.

Ekran ima nekoliko cool trenutaka:

  • Maksimalna osvetljenost ekrana je 2000 nita a osvetljenost u automatskom režimu je 1200 nita. Realme C67 ima osvetljenost od 800 nita, Infinix ima 600 nita, a Samsung Galaxy A54 ima 980 nita. 1200 nita je osvetljenost vodećeg modela kao što je Galaxy S23 Ultra. Sa ovim nivoom osvetljenosti, ekran će biti udoban za rad čak i na najjačem suncu.
  • Osvetljenost ekrana je posebno važna pri snimanju fotografija jer je na svetlom ekranu odmah jasno kako će fotografija ispasti.
    Da budemo iskreni, napominjemo da ove godine očigledno svi proizvođači prelaze na novu generaciju ekrana. Osvetljenost je povećana za sve, ali ne tako radikalno kao za Honor X8b. Ipak, tek je početak godine ali malo je verovatno da će se 2024. godine pojaviti svetliji od Honor X8b u ovom cenovnom rangu.

Odlična čitljivost sa ekrana na direktnoj sunčevoj svetlosti. Ranije su se ovim mogli pohvaliti samo vodeći modeli.

  • Ekran ima Full HD+ rezoluciju i zauzima 93,7% površine prednjeg panela. Dodajte ovde vlasničku „Honor“ reprodukciju boja (sa povećanom zasićenošću radi zabave) i dobićete ekran koji privlači pažnju. Pozadina na skrinsejveru se menja i jednostavno je lepo uključiti i isključiti ekran da biste se divili slikama.
  • Brzina osvežavanja ekrana je 90 Hz. Ovde treba da naglasimo da Honor aktivno radi na fluidnim interfejsima. Može se napraviti poređenje sa iPhone-om koji i dalje ima ekran od 60 Hz ali to je nadoknađeno povećanom fluidnošću interfejsa. Honor je bolji u ovom pogledu, pošto je sama školjka MagicOS-a fluidna plus brzina osvežavanja je 90 Hz.
  • Telefon koristi AMOLED panel nove generacije sa PVM frekvencijom od 3240 Hz. Ovako visoka vrednost nije vidljiva ljudskom oku (granična perceptivna granica ljudskog oka je 3120 Hz). Još jedna pozitivna karakteristika Honor X8b su njegovi cirkadijalni ritmovi. Prikaz boja na ekranu se menja tokom dana. I kako veče odmiče, ekran postaje topliji, filtrirajući sve više i više plave svetlosti.

Pri minimalnoj osvetljenosti zgodno je koristiti režim e-knjige, koji dodaje prijatnu teksturu slici.

  • Pošto je ovo AMOLED ekran, postoji uvek uključen ekran. Za naš ukus, Honor ima najlepši Always-On displej (naš poredak izgleda ovako: Honor, Xiaomi, Realme (zbog vidžeta i screensaver-a sa polarnim medvedima), Tecno/Infinix sa Samsung-om zaostaje na kraju. Apple je u posebnoj kategoriji, pošto ne razumemo AoD na iPhone-u)

Napomena: Nismo mogli da pronađemo deklarisanu Magic Capsule u podešavanjima telefona. Opcija će se verovatno pojaviti nakon ažuriranja. Na primer, na Realme C67 u početku kapsula takođe nije radila, a zatim je stiglo ažuriranje i pojavila su se podešavanja.

Kamera

Kamere su glavna inovacija Honor X8b. Rezolucija glavne kamere je povećana na 108 MP, a selfi kamera je sada 50 MP umesto 16 MP. Glavnoj kameri pomaže ultraširokougaoni modul od 5 MP, kao i senzor od 2 MP koji radi kao makro kamera i senzor dubine.

Jedan od vrhunaca Honor telefona je funkcija istovremenog snimanja glavnom i prednjom kamerom. Jedini nedostatak je što je iz nekog razloga ova opcija dostupna samo za snimanje video zapisa. U svakom slučaju, najbliži konkurenti ovo nemaju. Ipak, cool opcija.

Inače, aplikacija za kameru je tipična. Sva podešavanja su pri ruci, interfejs je koncizan i intuitivan.

Na glavnom ekranu telefon nudi snimanje 1k – 2k – 0,5k. Evo nekoliko primera slika. 2x je digitalni zum.

Fotografije snimljene glavnom kamerom su oštre, sa dobrim detaljima; obratite pažnju na odličan balans belog. Možda bi se moglo požaliti da algoritmi za obradu sa omogućenom AI čine boje previše zasićenim.

Ali rad algoritama za implementaciju 2x digitalnog zuma može se pohvaliti. Pri dobrom osvetljenju, gubitak kvaliteta je skoro nevidljiv. Ne bi trebalo da koristite ovaj režim noću.

Ali 5 MP i dalje nije dovoljno za ultraširokougaonu kameru. Ovaj fotoaparat treba koristiti samo za snimanje u uslovima dobrog osvetljenja. U zatvorenom prostoru, detalji se smanjuju, a ukupna boja slike izgleda nevažna.

Noćni režim je ležeran: telefon snima nekoliko kadrova sa različitim parametrima, nakon čega ih obrađuje i spaja pomoću veštačke inteligencije. Snimanje traje 3 sekunde, a telefon troši isto toliko vremena na obradu. Shodno tome, u noćnom režimu možete fotografisati samo nepokretne objekte. Na primer, kuća.

Prednja kamera od 50 MP je dizajnirana za portrete. Telefon podržava automatsko snimanje: samo pokažite dlan ili se osmehnite. Iz nekog razloga, snimanje dlanom radi samo sa prednjom kamerom.

Možda je jedina zamerka na kameru ograničenje snimanja video zapisa na 30 kadrova u sekundi u Full HD režimu (4K snimanje ovde nije dostupno). Međutim, telefon vam omogućava da snimate video direktno na glavnoj i prednjoj kameri.

Performanse

Performanse telefona su obezbeđene skupom Snapdragon 680 4G čipseta zasnovanog na 6 nm procesnoj tehnologiji + 8 GB RAM-a + 128 GB skladišta + Wi-Fi 5 + Bluetooth 5.0. Možete dodeliti dodatnih 8 GB RAM-a sa diska.

Honor pokušava da bude vrhunski brend. Ovo je verovatno ono što je podstaklo kompaniju da koristi čipset kompanije Qualcomm. U očima prosečnog potrošača, Qualcomm je nešto vrhunsko, a imidž MediaTek-a je pokvaren jeftinim čipsetima. Razumemo aspiracije kompanije. I koliko smo umorni od Helio G99, ali u ovom slučaju bismo želeli da vidimo ovaj čipset, koji pokazuje rezultat od 410 hiljada poena na AnTuTu testu. Sa ovom vrednošću, čipset je deklarisan kao „igre na početnom nivou“. Zauzvrat, Snapdragon 680 je 270 hiljada poena. U pogledu performansi, Snapdragon 680 je približno jednak Helio G88, koji je korišćen u prošlogodišnjem Honor X8a.

U svakodnevnim zadacima nećete videti nikakvu razliku u performansama sa Helio G99 (zahvaljujući brzoj memoriji i mnogo RAM-a, telefon radi brzo), ali u igrama ćete morati da se zadovoljite niskim podešavanjima i osnovnim teksturama. Dakle, Honor X8b je telefon za ležerne igre poput.

Lepa stvar je što se čipset, kao i sam telefon, ne zagreva.

Trajanje baterije

Iako ne možemo pohvaliti Snapdragon 680 za njegove performanse, u smislu energetske efikasnosti to je odličan telefon. Uz aktivno korišćenje baterija traje jedan dan.

Adapter od 35 W je uključen. Potpuno punjenje traje oko sat vremena. Za oko 40 minuta telefon dostiže 90%, nakon čega mikroskopskim koracima puzi ka 100%.

Zaključak i konkurenti

Honor X8b se pokazao kao odličan telefon. Svetao i kvalitetan AMOLED ekran, odličan set kamera, dobro trajanje baterije. Telefon radi brzo.

Za Honor X8b je teško pronaći konkurente jer zahvaljujući ekranu i dizajnu telefon je svakako u prednosti.

Ako bismo morali ponuditi nešto, neka bude Realme C67, koji ima jednostavniji dizajn i IPS ekran sa osvetljenošću od 800 nita. Ostale karakteristike su manje više iste.

Druga opcija je Infinix Note 30 Pro. Tu je i AMOLED ekran, ali ne tako cool (120 Hz ali postoji PVM) i svetao kao Honor. I prednja kamera je lošija. Čipset je produktivniji, postoje i stereo zvučnici, a punjenje je snažnije.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.