

Pozicioniranje
Infinix Smart 8 je u kategoriji jeftinijih telefona. Slogan: vaš pouzdan pomoćnik. Ideja telefona je, sudeći po zvaničnom sajtu, da napravi jeftin, ali pouzdan telefon koji bi bio udoban za korišćenje.

Tokom kreiranja telefona, Infinix se fokusirao na pet ključnih aspekata:
- Ekran. Ovo je IPS LCD panel sa dijagonalom od 6,6 inča, osvetljenošću od 500 nita i brzinom osvežavanja od 90 Hz.
- Glasan zvuk sa DTS podešavanjem.
- Pouzdanost. Ova tačka znači i direktnu pouzdanost (Infinix kaže da je telefon testiran na izdržljivost u laboratoriji – ispušten, stavljen na toplotu i hladnoću, itd.), i pouzdanost u smislu bezbednosti. Ovde već govorimo o prisustvu skenera otiska prsta.
- Glavna kamera od 13 MP i prednja od 8 MP.
- Dobre performanse. UNISOC T606 čipset postiže skoro 250 hiljada poena u AnTuTu.

Ostale pozitivne karakteristike uključuju:
- Čista školjka sa minimumom unapred instaliranih aplikacija i bez reklama.
- Skener otiska prsta.
- Memorijski set 4 + 128 GB + odvojeni slot za MicroSD.
- Baterija 5000 mAh, mogućnost korišćenja telefona kao power bank.
- Postoji prednji LED blic koji se takođe može koristiti kao indikator obaveštenja.
- Postoji 3,5 mm priključak za slušalice.
- Na ekranu se nalazi zaštitni film.
Osim toga, možda je vredno napomenuti da je Infinix pokušao da modernizuje telefon dodajući mu delimično eksperimentalnu funkciju Magic Ring. Ovo je neka vrsta kopije Dinamic Islanda na iPhone-u. Pilula za obaveštenja je nacrtana oko kamere.

Na kraju, hajde da pričamo o glavnim nedostacima Infinix Smart 8. S obzirom na cenu uređaja, ovde je teško naći grešku. Ali možda je očigledan nedostatak nedostatak NFC-a.
Specifikacije
- Procesor: Unisoc T606 (12 nm), Mali-G57 MP1 grafika
- Operativni sistem: Android 13
- Memorija: 4 GB + 128 GB, poseban slot za MicroSD karticu
- Ekran: 6,6 inča, IPS LCD, rezolucija 1612 x 720 piksela, brzina osvežavanja 90 Hz, osvetljenost 500 nita
- Baterija: 5000 mAh, adapter od 10 W, tehnologija obrnutog punjenja (telefon se može koristiti kao napajanje)
- Glavna kamera: 13 MP + 0,08 MP, Full HD video snimanje
- Prednja kamera: 8 MP
- SIM kartica: 2 Nano-SIM
- Mreža i prenos podataka: 2G, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, USB Tip-C 2.0
- Navigacija: GPS
- Senzori: Skener otiska prsta, akcelerometar, blizina, kompas, žiroskop
- Ostalo: Postoji 3,5 mm priključak, poseban slot za MicroSD, postoji zaštitni film na ekranu van kutije, nema NFC
- Materijal: staklena prednja strana, plastični okvir i zadnja ploča
- Dimenzije: 163,6 x 75,6 x 8,5 mm, težina 184 g

Komplet uključuje samo telefon, kabl i adapter. Nema maske. Ali zaštitni film je odmah zalepljen na ekran.
Izgled
Smart 8 ima veoma lep, lakonski dizajn. Zadnja ploča je izrađena od teksturirane plastike u pastelnoj nijansi. Na testu je uređaj žute boje. Ili je zlatan? Ali, možda je ovde važnije da otisci prstiju ne ostaju na plastici.

Suptilne boje. Uredna, skoro ravna sočiva kamere. U stvari, postoji samo jedna glavna kamera. Druga dva sočiva su više dekorativna. Njihov zadatak je da telefon izdaleka liči na iPhone.
Okvir je ravan. Obično zbog toga trpi ergonomija, ali u ovom slučaju telefon je tanak. Svakako preporučujemo da držite Smart 8 u rukama pre kupovine.

Na ekranu se nalazi zaštitni film. Na vrhu, kao što vidite, nema ništa, jer je ovo ipak ekonomski segment. Ako se pitate šta bi trebalo da bude tu, preporučljivo je da postoji dodatni mikrofon koji će raditi za smanjenje šuma.

Telefon dobro leži u ruci. Zahvaljujući relativno tankim okvirima, izgleda kompaktno.

Sa desne strane se nalazi kontrola jačine zvuka i skener otiska prsta. Radi dobro. Međutim (sa izuzetkom Samsungovih senzora ispod ekrana), skoro da i ne postoje loši skeneri otiska prsta.

Sa leve strane nalazi se slot za 2 SIM kartice i poseban slot za MicroSD.

Na donjem kraju se nalazi priključak za slušalice, Tip-C 2.0, koji podržava OTG funkciju (možete priključiti fleš disk) i zvučnik.
Na promotivnom sajtu, Infinix je ponosan što je telefon prošao dodatne testove pouzdanosti, uključujući testove toplote i hladnoće. A takođe, kažu, telefon je preživeo 10.000 padova. Nažalost, nismo našli metodu testiranja, ali pretpostavljamo da je reč o padu sa visine od 10-15 cm na drvenu površinu (ostaje pitanje kakav je pad - samo ravno ili na različite uglove?).
U principu, čak i takav test je dobar. Mada bi bilo još bolje kada bi postavili fotografiju kako izgleda telefon nakon 10.000 padova. Bilo bi interesantno videti kakvi su tragovi na futroli (futrola nije uključena u pakovanje).
Ekran
Telefon ima IPS LCD panel dijagonale 6,6 inča i rezolucije 1612x720 piksela.

Ekran ima dve ključne karakteristike.
Prvo, osvetljenost je 500 nita. Po standardima modernih vodećih modela, čija je osvetljenost ekrana 2-3 puta veća, čini se malo. Ali 500 nita je značajna prekretnica. Sa takvom osvetljenošću postaje sasvim normalno raditi sa ekranom telefona u lepom danu. Iako, naravno, na direktnoj sunčevoj svetlosti moraćete da pokrijete ekran rukom.

Drugo, ekran ima brzinu osvežavanja od 90 Hz. Režim od 90Hz opisan u podešavanjima telefona kao „prijatno vizuelno iskustvo.“ I ovo je tačno - malo više fluidnosti kada radite sa interfejsom i skrolujete kroz web stranice.



Inače, u odeljku podešavanja ekrana nema ništa zanimljivo. Dostupna podešavanja su minimalna - prilagodljiva osvetljenost, filtriranje plave svetlosti. Nema podešavanja boja.

Inspirisan dinamičkim ostrvom iPhone-a, Infinix je, prateći Realme, takođe odlučio da kreira softversku pilulu sa dodatnom funkcionalnošću oko prednje kamere. Ako je Realme tehnologiju nazvao kapsulom, onda je Infinix smislio Magični prsten. Međutim, u oba slučaja, tehnologija i dalje više liči na marketing jer od nje nema mnogo koristi.



Magični prsten u akciji. Telefon prepoznaje i sprema se za otključavanje.
Dakle, „magični prsten“ u Infinix Smart 8 prikazuje animaciju punjenja, nizak procenat punjenja i poziv u pozadini. Ali najčešće ćete naići na funkciju kao animaciju prilikom otključavanja licem. U principu, na iPhone uređajima „dinamičko ostrvo“ takođe nije posebno korisno.
Performanse
Ako je telefon jeftin, u smislu performansi dovoljno je da ne iritira vlasnika. Infinix je otišao dalje, instalirajući prilično moćan Unisoc T606 čipset, kao i 4 GB RAM-a i disk od 128 GB. Takođe možete da dodelite do 4 GB virtuelne RAM memorije sa diska.

Pogon na testu daje pristojne brzine.

Kao rezultat toga, osvojio je skoro 250 hiljada poena na testu AnTuTu v10.

250 hiljada poena je pravi rezultat kada možete da postignete u Call of Duty Mobile i PUBG. Iako Infinix Smart 8 nije predviđen za igre, ovaj nivo performansi je veoma važan. To znači da će telefon raditi brzo i udobno.

U pogledu performansi, Infinix Smart 8 veoma podseća na Realme C30 iz juna prošle godine. Formalno, ovi telefoni bi trebalo da se prodaju po istoj ceni, a možete pogledati napredak tehnologije tokom godine. Ekran je postao svetliji za 100 nita, plus umesto zastarelog ureza, pojavio se moderniji dizajn sa izrezom za kameru, pa čak i sa magičnim prstenom za obaveštenja. Međutim, ekonomski segment još nije spreman za prelazak na Full HD ekrane, zadržavajući se na 720p.
Plus, kvalitet kamera je porastao. Pre godinu dana je bio 8 MP pozadi i 5 MP napred, a sada je 13 MP i 8 MP. Prednja kamera je još važnija, jer je prilično teško snimiti bilo šta sa 5 MP. Ali problem sa prisustvom NFC-a još nije rešen.
Trajanje baterije
Po ovom pitanju postoje i prednosti i nedostaci. Počnimo sa dobrim. U PCMARK testu trajanja baterije pri maksimalnoj osvetljenosti uz uključen Wi-Fi, telefon je izdržao 9 sati. Ovo je rezultat na koji korisnik može da računa u svakodnevnim zadacima. I formalno, jedno punjenje bi trebalo da bude dovoljno za par dana rada uz prosečno 3-4 sata vremena za ekran dnevno.

Drugi plus je mogućnost korišćenja telefona kao power banke. To jest, biće moguće napuniti slušalice.
Loša strana je punjenje od 10 W, odnosno od 0 do 100% to je oko 2 sata. U ovom slučaju, nedostatak je što uvek morate da pratite napunjenost baterije i razmišljate unapred. U suprotnom će doći do situacije da morate napustiti kuću, a baterija je samo 15%.
Kamera
Prednja kamera telefona je 8 MP. A glavni je senzor od 13 MP, kojem pomaže određeni modul veštačke inteligencije od 0,08 MP. Dodatni senzor nije prošao jednostavan test pritiskanjem prsta, što znači da se modul može zatvoriti, ali se kvalitet fotografija neće promeniti.

Aplikacija Kamera je tipična, ali prilično napredna. Zahvaljujući prisustvu senzora od 13 MP, kamera je dobila dodatne funkcije koje se obično ne nalaze u jeftinim telefonima. Na primer, postoji režim „Dokumenti“ koji automatski izrezuje fotografisani tekst i poboljšava kvalitet (ispod, na primer, nalazi se fotografija snimljenog ekrana laptopa). U podešavanjima možete isključiti zvuk zatvarača i uključiti nivo horizonta.
Ukratko, Infinix Smart 8 ima dobar kvalitet i funkcionalnost aplikacije Camera. Obično u budžetskom segmentu postoje potpuno redukovane verzije.



Nekoliko primera fotografije. Telefon ima režim za noćno fotografisanje, ali rezultati su slabi: telefon je veoma zahtevan u pogledu količine i kvaliteta svetlosti.
Evo primera noćne fotografije.
A evo primera režima „Dokumenti“.


Telefon ima dva režima snimanja - 1k i 2k.
Veza
Po ovom pitanju, generalno, nije sve loše. Da, nema NFC, ali postoji Wi-Fi 5, a takođe i kompas, pa telefon na mapi pokazuje u kom pravcu je okrenut. Shodno tome, uređaj je idealan za one kojima je potrebna jeftina opcija za GPS navigator (kuriri, taksiji).

Zaključak
Počnimo sa pozitivnim. Tehnologije se razvijaju, jeftini telefoni postaju sve bolji i kvalitetniji. Pre godinu dana niko nije očekivao da će se u budžetskom segmentu pojaviti model sa performansama od 250 hiljada tačaka u AnTuTu, Wi-Fi 5, ekranom sa osvetljenošću od 500 nita i brzinom osvežavanja od 90 Hz.
U svakom slučaju, kupac dobija jeftin, prijatan telefon koji je udoban za korišćenje i nema gomilu unapred instaliranih aplikacija za oglašavanje.