Mate X3 2023
2023. godina
7.85" OLED 120Hz, 88.9% body
63% Gen 1 4G, HarmonyOS 3.1
RAM 12 GB, INT 256GB, EXT NM
66W, 4800 mAh Neizmenjiva
3 kamere, max 50MP
Test mobilni telefon Huawei Mate X3
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Huawei Mate X3. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Huawei Mate X3 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Sadržaj isporuke

  • Telefon
  • USB-C kabl
  • Punjač
  • Maska za zadnji panel
  • Spojnica za SIM ležište
  • Uputstvo

Specifikacije

Dimenzije i težina156,9 x 141,5 x 5,3 mm - otvoreno
156,9 x 72,4 x 11,8 mm - zatvoreno
241 gram (239 grama sa kožnom poleđinom)
MaterijalAluminijumski okvir, staklena prednja i zadnja strana (Kunlun) ili zadnja strana od eko kože
EkranSpoljni ekran 6,4 inča, FHD+ 2504x1080 piksela, 426 ppi, LTPO OLED, 1-120 Hz, automatska kontrola osvetljenja, zaštitno staklo Kunlun, 2.5D staklo, AlwaysOnDisplay, osvetljenost do 1000 nita (650 nita u ručnom režimu), 1440Hz

7,85" PVM, 2496x2224 piksela (8:7.1), 426ppi, LTPO OLED, automatska kontrola osvetljenosti, AlwaysOnDisplay, HDR10+, 120Hz brzina osvežavanja (1-120Hz), adaptivni režim, staklo, do 1000 Hz, HDR 140+
Operativni sistemGoogle Android 12, EMUI 13.1.0
PlatformaSnapdragon 8+ Gen.1 (4G verzija), 4nm, Adreno 730
Memorija12/256, 12/512 GB, 12/1 TB, UFS 3.1
NM memorijska kartica do 256 GB
LPDDR5 RAM
Bežični interfejsiWi-Fi a/b/g/n/ac, Wi-Fi 6, dvopojasni, Bluetooth 5.2, NFC
4G: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41
SIMNanoSIM (dve fizičke kartice)
NavigacijaGPS/Beidou/Galileo - GPS sa dva opsega
Senzori i konektoriUSB-C (USB 3.1), USB OTG, DisplayPort 1.2
Akcelerometar, senzor blizine, senzor svetlosti (RGB), žiroskop, geomagnetni senzor, visinomer, barometar, kompas
Senzor otiska prsta ugrađen bočno
Otključavanje licem
Glavna kamera3 kamere
Glavna: 50 MP, F1.8, PDAF, OIS, laserski autofokus
Ultra široka: 13 MP, F2.2
Telefoto: 12 MP, F3.4, OIS, PDAF, x5 optički zum
Prednja kamera8 MP (f / 2.4), bokeh efekat, razni dodatni efekti

Ista kamera na unutrašnjem ekranu
BaterijaLi-Ion 4800 mAh
Brzo punjenje 66 W, 100% za 40 minuta
Bežično punjenje do 50 W (samo sa sopstvenim punjačem)
Reverzno bežično punjenje
Reverzno žičano punjenje (do 7,5 W)
PD 3.0
Stepen zaštiteIPX8
BojeCrna, ljubičasta, bela (staklena poleđina)
Zelena i zlatna (eko koža)
ZvukDolby Atmos, dva zvučnika
Sistem plaćanjaHuawei Pay
Flex modeDa
DeX režimNe

Pozicioniranje

Huawei je bio jedan od prvih proizvođača koji je krenuo da pravi telefon sa fleksibilnim ekranom. Na početku su imali ekran okrenut ka spolja i uvek dostupan. Sa praktične tačke gledišta, ovo nije najbolje rešenje i postepeno je kompanija počela da se udaljava od te ideje. Samo ove godine na tržištu se pojavilo desetak modela različitih kompanija sa Fold oblikom telefona. Neki su superiorniji, neki manje superiorni ali svi se upoređuju sa Samsung Fold modelom, koji dominira prodajom, zauzimajući lavovski udeo na tržištu. To je slučaj i sa Huawei Mate X3 modelom.

Kao i na Samsung Fold modelu, postoji zaštita od vode, ali je debljina kućišta mala, uređaj je tanak. Udaljenost između polovina je minimalna, ali za razliku od Honora ili Tecno-a, nema problema sa otvaranjem.

Huawei telefoni sa fleksibilnim ekranima su zanimljivi iz više razloga ali definitivno su predviđeni za ljude koji imaju novca i spremni su da ga potroše na telefon. Fold telefoni su najskuplji telefoni na tržištu.

Dizajn, dimenzije, kontrole

Suptilnost uređaja je ono što očarava kod ovog modela, prilično je kompaktan i prijatan u svakom pogledu, dobro leži u ruci. Debljina kućišta u sklopljenom stanju je 11,8 mm što je odlično za takve uređaje.

Aluminijumski okvir prijatno hladi ruku. Težina od oko 240 grama ne deluje preterano, oseća se ali model je dobro izbalansiran.

Prvo na šta treba obratiti pažnju: uređaj je dostupan u dve verzije – sa staklenom poleđinom i sa kožom (eko koža, prilično gusta i gruba, ali je odlična za uređaj).

Na korporativnoj slici boje izgledaju slično, tekstura kože nije vidljiva, ali u životu je u potpunosti prisutna.

Preporučujemo da izaberete uređaj sa kožnom poleđinom, deluje mnogo bogatije, izbor boje je na vama. Pogledajte fotografije različitih boja.

Dimenzije telefona u sklopljenom stanju su odlične (156,9 x 72,4 x 11,8 mm), uporediv je sa istim Galaxy S23 Ultra, nešto debljim.

Ako uzmete Galaxy Fold4 kao poređenje, onda će se ispostaviti da je mnogo deblji, verovatno vam se neće dopasti.

Komplet uključuje poklopac za zadnji panel, napravljen je od plastike i izgleda veoma jeftino.

Spoljni ekran ima 2.5D staklo, zakrivljeno je na ivicama. Vremenom će se ovde pojaviti ogrebotine. Huawei koristi Kunlun staklo za koje postoje samo marketinške tvrdnje da je najizdržljivije, najbolje i tako dalje. Ali ne postoje konkretne brojke ili laboratorijske studije. Tokom testiranja od nekoliko nedelja, nisu se pojavile ogrebotine. Uređaj nije pao tako da nemamo informaciju ali želimo da verujemo i nadamo se da je zaštita na nivou drugih modela ili još bolja.

Kao i kod Fold4, postoji zaštita od vode, IPX8 standard. Za ovakve modele ovo je jedinstvena karakteristika koja pleni.

Zvučnici se nalaze na krajevima, stereo radi dobro (postoji podrška za Dolby Atmos). Uređaj je glasan, nema nedostataka. Na gornjem kraju se nalazi infracrveni port za kontrolu kućnih aparata, tu je i treći mikrofon, druga dva su na donjem kraju. Tu je i USB-C konektor (podržan je Display Port 1.2).

Sa desne strane je upareni taster za jačinu zvuka, odmah ispod dugmeta za uključivanje/isključivanje, takođe je i senzor otiska prsta. Nema zamerki na kvalitet njegovog rada, brzo i bez grešaka.

Malo niže je slot za SIM karticu (nema podrške za eSIM), format nanoSIM kartice. Možete staviti NM memorijsku karticu u isti slot. Kapacitet memorijske kartice je do 256 GB.

Hajde da otvorimo uređaj, dizajniran je za rad sa dve ruke, što je normalno. Otvara se lako, bez mnogo napora.

Šarka vam omogućava da otvorite pametni telefon delimično. Srednji položaji nisu tako dobri kao u Fold-u, ali su prilično uspešni. Ako ga otvorite za više od 90 stepeni, jedinica kamere će pretegnuti i telefon će pasti na poleđinu.

Dakle, otvorili smo uređaj, hajde da pogledamo unutrašnji ekran sa filmom na njemu (što je postala dobra tradicija za sve kompanije). Po pravilu, takav film je dovoljan oko godinu dana, zatim ga treba zameniti u servisu. Imajte na umu da ovo ne možete izvesti kod kuće. Postoje praznine između filma i kućišta, što je normalno.

Plastične ivice oko ekrana su veoma dobre, za nekoliko nedelja nije bilo ogrebotina, ostao je mat (nema gumenih graničnika, što je takođe dobro).

Dizajn šarke je takav da pokriva unutrašnjost uređaja, ni prašina ni voda neće ući unutra. I, naravno, „najvažnija“ stvar za mnoge korisnike je da li postoji nabor između polovina ekrana ili ne. Da vas podsetim da je takav preklop važan za izdržljivost ekrana. Što je manja bora, to je veće mehaničko opterećenje, vreme tokom kojeg ekran neće dobiti mehanička oštećenja se smanjuje (ništa ne traje večno). Ovde sU otišli ​​​​Lenovo stazom i skoro potpuno sakrili preklop, potpuno je nevidljiv. Koliko će takav dizajn biti izdržljiv, možemo samo proveriti u praksi.

Blok kamere na zadnjoj strani uređaja uživo izgleda mnogo zanimljivije nego na slikama, zbog sjaja metala. Na staklu oko kamere ostaju otisci prstiju.

U krajnjoj liniji, imamo dobro izgrađen i elegantan telefon, odlične materijale i kompaktnu veličinu za ovu klasu uređaja. Neko se možda neće zaljubiti u njega, ali on je definitivno dobar u odnosu na konkurenciju - debljina uređaja je na njegovoj strani.

Ekran

Specifikacija spoljnog ekrana: 6,4 inča, FHD + 2504 × 1080 piksela, 426 ppi, LTPO OLED, 1-120 Hz, automatska kontrola osvetljenja, zaštitno staklo Kunlun, 2,5D staklo, AlwaysOnDisplay, osvetljenost do 650 nita u ručnom režimu, 1440 Hz za PVM.

Nije bilo moguće pronaći zvanične podatke o osvetljenosti ekrana, u automatskom režimu daje do 800 nita, u ručnom – do 600 nita (merenja pokazuju takve podatke). Unutrašnji ekran u automatskom režimu može dati do 1000 nita. Nisu najsjajniji ekrani, ali ovo je sasvim dovoljno.

Spoljni ekran podseća na konvencionalne uređaje, liči na S23 Ultra. Ali ipak, debljina kućišta se oseća, nije baš udobno raditi jednom rukom, previše je široka za to.

Kvalitet slike na ekranu je odličan, ostaje čitljiv na suncu.

Otvaramo uređaj, podešavanja osvetljenja su ista i za spoljašnji i za unutrašnji ekran, mada se ponekad čini da RGB senzor automatski čini unutrašnji ekran malo svetlijim. Moguće je da je ovo subjektivni faktor percepcije zbog veličine ekrana.

Nemoguće je žaliti se na ekran, veoma je udoban, ikone su otvorene, tekstovi su dobri (ovde je referenca Honor Magic Vs, gde unutrašnji ekran ima čudan prikaz mnogih aplikacija, skalirane su).

Sve u svemu, ekrani su dopadljivi, slika je jasna. Nema zamerki, sve je na visokom nivou.

Od neshvatljivog - rad AoD-a na spoljnom ekranu (na unutrašnjem nije potreban). U meniju postoji samo jedno podešavanje, ne možete uključiti stalni prikaz. I to je baš nezgodno.

Kvalitet od 120 Hz za skrolovanje kroz liste je prilično dobar u sistemskom meniju, u standardnim aplikacijama. Ali čim pređemo na druge aplikacije, jasno je da 120 Hz ne radi uvek (subjektivno je tako, liste se ponekad usporavaju – dok je 120 Hz manuelno uključeno).

Podešavanja ekrana su standardna, pogledajte meni.

Baterija

Baterija je podeljena na dve polovine uređaja, ukupan kapacitet je 4800 mAh (nominalna vrednost je 4700 mAh). Komplet uključuje punjač od 66 W, možete napuniti uređaj do 100% za 40 minuta.

Ako koristite punjenje treće strane na 25 W, onda će potpuno punjenje trajati 78 minuta.

Iznenađuje poruka na ekranu da je bolje otvoriti uređaj prilikom punjenja. Ovo je verovatno zbog potrebe da se kućište ohladi, da se spreči pregrevanje iako se ne primećuje jako zagrevanje. Na stranici proizvoda se navodi da je sistem hlađenja posebno dizajniran za efikasno odvođenje toplote.

Hajde sada da pričamo o vremenu rada uređaja. Podsećamo da Huawei tradicionalno koristi agresivnu šemu napajanja.

U proseku, testirani uređaj je radio tokom dana, uz 4-4,5 sata rada ekrana. Nažalost, nemoguće je videti normalnu statistiku u sistemu, ona se čuva samo jedan dan. Ali ako skoro da ne koristite uređaj, onda će se za jedan dan isprazniti za dve trećine baterije (25 minuta rada ekrana).

Možete da prilagodite profil korišćenja aplikacija i drugih funkcija telefona tako da izvučete maksimum. Činjenica da uređaj pruža ceo dan rada je dobra.

Ima ugrađeno bežično punjenje, obrnuto punjenje.

Opcije komunikacije

Uređaj ima dvopojasni Wi-Fi (Wi-Fi 6), Bluetooth verzija 5.2, NFC, sve radi dobro.

Što se tiče navigacije, sve je takođe veoma dobro (GPS / A-GPS / GLONASS / Beidou), hladan start na gradskim ulicama traje 2-3 sekunde, tačnost navigacije je odlična, nema pritužbi.

Ne postoji podrška za 5G, što treba imati na umu ako planirate da putujete sa ovim uređajem.

Memorija, čipset, performanse

Izvesno razočarenje je to što model izlazi na prethodnoj verziji čipseta – Snapdragon 8+ Gen.1 (4G i samo), poklapa se sa modelom Fold4. Dobro poznati čipset, važno je da se procesor ohladi, sa ovim nema problema (u odnosu na Honor Magic Vs, ovaj uređaj se ne zagreva mnogo). Pogledajte sintetičke testove.

A ovako izgleda memorija.

Postoje opcije modela za 12/256, 12/512 GB i 12/1 TB, NM memorijske kartice do 256 GB.

Kamera

Interfejs i podešavanja kamere su dobro poznati sa drugih uređaja kompanije, ovde nema značajnih promena.

Prednja kamera od 8 megapiksela (isto je u zatvorenom i otvorenom obliku) je osrednjeg kvaliteta.

Modul glavne kamere je zanimljiviji, ima rezoluciju od 50 megapiksela, laserski autofokus, PDAF i OIS. Formalno, rezolucija ovog modula je ista kao i Fold4, tako da ima smisla uporediti ove uređaje, dodajući Xiaomi Mi Mix Fold2 u poređenje.

Mate X3 nadmašuje Fold4 zbog većeg broja detalja, njihove bolje razrade. Imaju hladniji ton ali oštriji.

Uporedili smo Mate X3, Fold4, Honor Magic Vs, Xiaomi Mi MIKS Fold2 i za sada možemo reći da se Mate X3 pokazao veoma dobro u poređenju i nadmašio konkurente, najbliži mu je Fold4.

Pogledajte slike sa ovog uređaja. U različitim režimima, iz različitih modula. Mogućnosti fotografisanja nisu loše, ali su inferiorne u odnosu na isti S23 Ultra.

Snimanje videa funkcioniše dobro, ali kada pomerite tražilo, možete videti da se slika trza na njemu, isti problem sa P60 Pro. Ovo je pitanje prikazivanja slike na ekranu, a ne u samom videu.

Od dodatnih režima, tu je multikamera koja se može povezati sa drugim Huawei pametnim telefonom sa svojim nalogom i kontrolisati kameru (izaberite željenu kameru). Ovde nema dodatnih podešavanja, snimate slike i video zapise sa podešavanjima koja daje ovaj režim. Ali na ovaj način možete koristiti drugi uređaj u režimu udaljenog tražila.

U suštini, kamere nisu loše, posebno u segmentu pametnih telefona sa fleksibilnim ekranima. Ali oni nisu namenjeni za snimanje video zapisa visokog kvaliteta, ovde je uređaj inferiorniji od istog Apple-a ili drugih proizvođača.

Softver – karakteristike

Za početak, uređaj ima Android 12 i EMUI 13.1.0, Huawei uređaji su jedna verzija Androida iza konkurenata, takođe nemaju Google servise. Istovremeno, App Gallery ima većinu aplikacija od Gugla, mogu se instalirati i koristiti na ovom uređaju, to neće praviti probleme (nedostaje samo Google Meet koji je potreban za korporativne konferencije).

Flex režim ovde nije tako bogat kao na Fold4, ali pokreće brojne aplikacije, od kojih su najkorisnije Kamera i Galerija.

Prelazak sa spoljašnjeg na unutrašnji ekran i aplikacija koje se na njima pokreću je besprekoran, nema ponovnog učitavanja, samo nastavite da radite. I ovo je veoma cool u poređenju sa drugim kompanijama, uključujući Samsung, gde često morate ponovo pokrenuti aplikaciju.

Ali podela unutrašnjeg ekrana je loše realizovana. Otvorenu aplikaciju treba da prevučete nagore, izaberete u kom režimu će se otvoriti. Ekran možete podeliti na dva dela (vertikalni, horizontalni), možete zapamtiti izabrane aplikacije. Ili otvorite aplikaciju kao prozor u prozoru, ovde su potrebni i gestovi, moraju se zapamtiti. I to je nezgodno.

Nema smisla opisivati EMUI, prilično je bogata funkcijama, nešto je savršeno implementirano, nešto manje dobro, kao i svi ostali.

Utisak

Nema zamerki na kvalitet komunikacije, poziv je glasan, dobro se čuje u različitim uslovima. Vibracija nije toliko primetna. Uređaj podržava samo 4G mreže, što ga razlikuje od konkurenata. Ali postoje plusevi - zaštita od vode, tanko telo, dobar set kamera. Generalno, ovde postoji balans, ali u isto vreme cena je prilično visoka.

Prirodno je poređenje Mate X3 sa Honor Magic Vs, inženjeri obe kompanije su nekada radili zajedno, a sada su otišli svojim putem. Definitivno može da se kaže da Mate X3 nadmašuje Honor po mnogim parametrima – prikaz unutrašnjeg ekrana, zaštita od vode, debljina kućišta.

Dobar je kvalitet modula glavne kamere u ovom uređaju, inferioran u odnosu na S23 Ultra, ali nadmašuje Fold4. Video, nažalost, nije za pohvalu.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024