Find N3 2023
2023. godina
7.82" OLED 120Hz, 89.6% body
78% Snapdragon 8 Gen 2, Android 14
RAM 12 GB, INT 512GB, EXT nema
67W, 4805 mAh Neizmenjiva
3 kamere, max 64MP
 
 
Test mobilni telefon Oppo Find N3
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Oppo Find N3. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Oppo Find N3 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Sadržaj isporuke

  • Telefon
  • Brzo punjenje 67 W
  • Kabl USB-A na USB-C
  • Zaštitna maska
  • Klip za SIM ležište
  • Uputstva

Specifikacije

Dimenzije i težina153,4 x 143,1 x 5,8 mm u otvorenom
153,4 x 73,3 x 11,7 mm u zatvorenom
239 grama (leđa od eko kože), 245 grama (staklo)
MaterijalAluminijum, staklo keramička zaštita
Ekran6,31 inča, 1116 × 2484 piksela, 431 ppi, LTPO3 OLED, Ceramic Guard, HDR, Dolby Vision, 10-120 Hz, 600 nita normalna osvetljenost, 2800 max osvetljenost
7.82 inča, 2268×2440 piksela, 426 ppi, LTPO3 OLED, Ceramic Guard, HDR, Dolby Vision, 1-120 Hz, 600 nita normalna osvetljenost, 2800 max osvetljenost na pojedinim tačkama
Operativni sistemAndroid 13, ColorOS 13.2
PlatformaSnapdragon 8 Gen.2, Adreno 740
Memorija16 GB LPDDR5X RAM 512 GB UFS 4.0
Bežični interfejsWi-Fi a/b/g/n/ac/ax, dvopojasni, Bluetooth 5.3 (kodeci SBC, AAC, aptX HD, LDAC, aptX, LHDC), NFC GSM: 850/900/1800/1900MHz VCDMA: Opsezi 1/2/4/5/6/8/19
LTE FDD: Opsezi 1/2/3/4/5 /7/8/12/13/17/18/ 19/20/25/26/ 28 /30/32 /66/71
LTE TDD: Opsezi 38/39/40/ 41/46/48
5G NR: n1/2/3/5/7/8/ 12/20/25/28/30 /38/ 40/41/ 66/71/75/77/78
NetNanoSIM (dve kartice) eSIM
NavigacijaBeidou: B1I + B1C + B2a; GPS: L1 + L5; GLONASS: G1; Galileo: E1 + E5a; QZSS: L1+L5
Senzori i konektoriUSB-C (USB 2.0), USB OTG
Akcelerometar, senzor blizine, senzor svetlosti, žiroskop, geomagnetni senzor, barometar Otključavanje licem
Bočni ključ senzor otiska prsta
Glavna kameraKamera sa 3 modula
- 48 MP glavna: f/1.7; 24mm; OIS, Sony IMX890, PDAF
- 64 MP 3k telefoto: f/2.6; 70mm; OIS, PDAF (6x zum na senzoru)
- 48 MP širokougao: f/2,2; FOV 114°; 3,5 centimetara Makro režim, PDAF
Hasselblad Color Calibration
4x video snimanje (30/60 fps), HDR10+, Dolby Vision
Prednja kamera20 MP na unutrašnjem ekranu: f/2.2; FOV 91°;
32 MP eksterni ekran: f/2.4; FOV 88,5°
BaterijaLi-Ion 4805 mAh, punjenje 67 W (SUPERVOOCTM2.0, SUPERVOOCTM, VOOC 3.0, PD3.0 (9V/2A)
PD 3.0
Stepen zaštiteIPX4
Boje4 boje - crna, zlatna, crvena, zelena
ZvukČetiri zvučnika
Sistem plaćanjaGoogle Pay

Pozicioniranje

Brend OPPO se različito pozicionira na različitim tržištima. Negde je tržišni udeo je relativno mali dok je u Kini npr. na trećem mestu po jediničnoj prodaji.

Iako brend nije toliko priznat u očima potrošača i maloprodajnih lanaca, sami proizvodi su prilično zanimljivi. Može se reći da rade na istom nivou kao Huawei i na mnogo načina nude uporediva ili čak bolja rešenja.

Find N3 se razlikuje od prva dva uređaja u ovoj seriji. Bili su manji od poznatog Samsung Folda. Pogledajte Find N2.

U Find N3 kompanija je odlučila da ponovi formu Fold-a i drugih kineskih proizvođača, sada nema razlike u veličini uređaja, isti je kao i kod konkurenata. Ova odluka ima i prednosti i nedostatke. S jedne strane, direktno poređenje ne ostavlja utisak da je ekran manji, ali uređaj košta skoro isto kao i veliki. Sa druge strane, oblik je bio jedinstven i nudio je srednje rešenje, koje se mnogima dopalo; uređaj je bio kompaktan. Ali sada je OPPO napravio raspon modela 1:1 poput Samsunga i drugih proizvođača.

Stoga se Find N3 može oceniti kao konkurent Galaxy Fold5, Mate X3 i desetak drugih modela u ovom segmentu. U isto vreme, kao i kod drugih kompanija, ovde se sve svodi na cenu ekrana, koja diktira cenu uređaja. Danas su svi proizvođači, manje više, u istom cenovnom segmentu i ne mogu dinamički da smanje troškove svojih uređaja (izuzetak je Samsung, kompanija naglo snižava cene tokom cele godine, ali može to sebi da priušti).

Od cene u velikoj meri zavisi percepcija uređaja i njegova perspektive. Cena bi trebalo da bude 20-25 odsto niža od one kod Z Fold5, a model takođe treba aktivno promovisati kroz oglašavanje. U ovom slučaju, imaće šansu da se učvrsti na tržištu i postane primetan igrač u segmentu. Brend Tecno radi nešto ovako, što mu je omogućilo da postigne prodaju Phantom V Fold-a.

Dizajn, dimenzije, elementi upravljanja

Model je dostupan u različitim verzijama, postoji naslon od eko kože i jedan od stakla. U drugoj verziji, težina uređaja je šest grama više (245 grama prema 239 grama). Na testu je crni uređaj sa kožnom pozadinom.

Kada je otvoren, dimenzije telefona su 153,4 x 143,1 x 5,8 mm, a zatvorenom 153,4 x 73,3 x 11,7 mm. Težak ali staje u ruku.

Uređaj je dizajniran da se koristi sa dve ruke; nećete moći njime da upravljate jednom rukom dok se krećete, rizikujete da ispustite uređaj. Ovo je ključna razlika u odnosu na Galaxy Fold liniju, gde je spoljašnji ekran uzak i dizajniran za upotrebu jednom rukom; on je potpuna kopija konvencionalnih uređaja. Kada je preklopljen, spoljni ekran je takav da zamenjuje uobičajeni telefon, nećete osetiti nikakvu razliku. Ali ovo je takođe minus, nema potrebe da otvarate uređaj i radite na unutrašnjem ekranu.

Komplet uključuje futrolu; to su dve polovine koje se mogu instalirati na delove telefona. Napravljen od plastike u istoj boji kao i telo, naslon je takođe reljefan da podseća na kožu.

Na počestku testiranja smo otkrili da se sa poklopca skidaju trake od plastike, koja nije bila sasvim pravilno isečena u fabrici. Mala stvar koja će se popraviti u narednim modelima.

Kućište je jednostavno, nije skupo, što stvara pomalo pogrešan utisak o proizvodu, prilično je dobro i tipično za svoj segment. Napravljeno od aluminijuma, ofarbano i lepo izgleda, ne ostavlja tragove na rukama.

Morate ukloniti poklopac u otvorenom stanju, inače rizikujete da slomite nokte. Druga stvar je da kućište nema nalepnice, gornji deo se ne drži tako čvrsto kao donji deo za zadnju ploču.

Model nema zaštitu od vode, podržava samo standard IPX4, zaštićen je od prskanja. Možete razgovarati na kiši. Dodavanje prave zaštite od vode je izuzetno skupo i teško, malo kompanija to može sebi priuštiti.

Spoljni ekran ima fabrički zalepljen zaštitni film, veoma je debeo i lako sakuplja prašinu i prljavštinu. U roku od nekoliko nedelja, ivice filma počinju da bubre i on se skida. Stoga, ako vam je potreban film, odmah ga zalepite. OPPO koristi određenu verziju stakla (ultra-tanko staklo), dali su mu ime Ceramic Guard (za iPhone, da podsetim, Ceramic Shield). Nije bilo moguće nasumično proveriti čvrstoću stakla, ali je telefon par puta pao na tvrde površine i ništa mu se nije desilo.

OPPO uverava da uređaj može da izdrži do milion otvaranja/zatvaranja, a mehanizam šarke je u skladu sa tim testiran. Tržišno prihvaćen broj je 200 hiljada ciklusa, što daje otprilike 10 godina upotrebe uređaja. U slučaju Find N3, čini se da je broj 50 godina. Ali ovo je preterano za svaki uređaj, plus nije sasvim jasno šta će se desiti sa ekranom, očigledno neće izdržati toliki broj otvaranja/zatvaranja i pre će propasti. Ali za marketing ovo je lepa cifra; ispostavilo se da je OPPO pet puta ispred svojih konkurenata!

Polovine uređaja čvrsto stoje jedna uz drugu, između njih nema razmaka.

Čak i bez poklopca, otvaranje uređaja je lako, to radite sa obe ruke.

OPPO nastoji da pokaže da nema savijanja ekrana, gotovo da ga nema.

Ovo jasno utiče na karakteristike čvrstoće ekrana, ali to ćemo saznati tek nakon godinu dana ili čak nekoliko godina. Siguran sam da će takvi uređaji, ako se aktivno koriste, bez problema trajati najmanje godinu dana, iako sve zavisi od sreće. Fleksibilna tehnologija ekrana je sazrela i tu nema velikih zamerki.

Oko ekrana se nalazi običan plastični okvir, a šarke u sredini su takođe od plastike. Ali nema prozirnog ekrana kao na Xiaomi-u, ovde je sve uredno i dobro.

Na unutrašnjem displeju je zaštitni film, ne treba ga skidati, ali za godinu dana, najverovatnije, moraće da se zameni; to se može i treba uraditi u servisnom centru.

Hajde da pogledamo kontrole. Na gornjem kraju se nalazi infracrveni port koji se koristi za kontrolu kućnih aparata. Tu su i mikrofon i dva zvučnika. Na donjem kraju su još dva zvučnika. Kao što vidite, ima ih četiri, glasne su i vrlo čiste. Bez obzira kako držite telefon dok igrate igrice ili gledate video zapise, dobićete jasan, svetao zvuk. Ovo čini Find N3 istaknutim među mnogim kolegama iz razreda; uređaj zvuči odlično.

Na dnu se takođe nalazi slot za NanoSIM kartice (plus eSIM je podržan).

Sa leve strane nalazi se poluga za promenu režima zvuka, ima tri položaja (zvono, vibriranje, tiho).

U VIP verziji takvog telefona, ovaj klizač je odgovoran za isključivanje geopozicije, mikrofona itd., a prelazi u prikriveni režim kada komunikacione mogućnosti uređaja više ne rade. Dobar trik. Do onemogućavanja dolazi zbog sigurnosnog čipa; ovo je hardverska funkcija koja nije prisutna u osnovnom modelu.

Sa desne strane se nalazi dupli taster za jačinu zvuka, kao i dugme za uključivanje/isključivanje, senzor otiska prsta je uključen u njega, radi savršeno, nema zamerki.

Nekoliko reči o zadnjoj ploči gde se nalazi veliki izbočeni krug sa kamerama upisanim u njega. Stvar ukusa i estetike na koju ste možda i navikli ali takav krug deluje suviše nespretno, u Apple stilu (ne u smislu direktnog kopiranja, već zbog same ideje da blok kamere treba da bude veoma uočljiv, upadljiv ).

Kada je zatvoren na stolu, uređaj leži ravno na bloku; ako ga otvorite, biće iskošeno i malo će se pomerati.

Nema zamerki u pogledu kvaliteta materijala i montaže. Nedostaci se odnose na film na spoljašnjem ekranu i nedostatke kućišta koji će biti ispravljeni.

Ekran

Spoljni ekran ima sledeće karakteristike: 6,31 inča, 1116 × 2484 piksela, 431 ppi, LTPO3 OLED, Ceramic Guard, HDR, Dolby Vision, 10-120 Hz, 600 nita normalna osvetljenost, max osvetljenost 1400 nita, max osvetljenost na pojedinim tačkama 2800.

Na suncu se lako čita zbog velike osvetljenosti, ovde nema problema.

Spoljni ekran ima PVM, prilično je visok i jasno vidljiv, čudno je da OPPO nije radio na ovome. U ovom slučaju, reprodukcija boja se podešava na dva ekrana, pogledajte podešavanja.

Kvalitet ekrana i njegove mogućnosti su više nego dovoljni, dobro prenosi sliku u različitim uslovima osvetljenja, a adaptivna kontrola osvetljenja radi ispravno.

Interni ekran ima sledeće karakteristike: 7,82 inča, 2268×2440 piksela, 426 ppi, LTPO3 OLED, Ceramic Guard, HDR, Dolby Vision, 1-120 Hz, normalna osvetljenost 600 nita, max osvetljenost 1400 nita, 2800 nita (max osvetljenost na pojedinim tačkama), senzor od 240 Hz.

U svakodnevnom životu, unutrašnji ekran je dobar, mada ponekad želite da možete ručno da povećate osvetljenost iznad 600 nita.

Baterija

Ugrađena Li-Ion baterija ima kapacitet od 4805 mAh, podržava USB Power Delivery 3.0 (kao i SUPERVOOCTM2.0, SUPERVOOCTM, VOOC 3.0, PD3.0 (9V/2A). Puno vreme punjenja telefona je oko 39 minuta. Za deset minuta možete napuniti svoj telefon do 35% bez zagrevanja kućišta.

Uređaj nema bežično punjenje, što se čini kao definitivni propust za ovaj segment.

Vreme rada uređaja u stvarnom životu je jedan do dva dana pod prosečnim opterećenjem (3-4 sata rada ekrana).

Postoje različiti režimi za uštedu energije, podrazumevano nisu najagresivniji, a sve aplikacije takođe rade u pozadini. Ovo je dobro jer neke kompanije ubijaju pozadinski rad aplikacija u startu (Xiaomi, Huawei). Ovde je sve uravnoteženije.

Komunikacione mogućnosti

Postoji podrška za Wi-Fi 6 (802.11ax), kao i maksimalno agregiranje LTE frekvencija. Prisutan je i Wi-Fi 6E.

Bluetooth verzija 5.3, „teški“ kodeci za Hi-Res su podržani.

Ostaje da se primeti da GPS radi odlično u urbanim sredinama, ovde nema zamerki.

Memorija, čipset, performanse

Obim interne memorije je 512 GB, nema podrške za memorijske kartice. Količina RAM-a je 16 GB. Pogledajte performanse uređaja.

Unutar Snapdragon 8 Gen.2, čipset se dobro pokazao ali pod opterećenjem može da se zagreje, temperatura na kućištu dostiže 40 stepeni što je dosta ali ne i ekstremno. Kućište se brzo hladi, odvođenje toplote je dobro sprovedeno. Prigušivanje se gotovo ne pojavljuje.

Kamere

Hajde da pogledamo kako rade prednje kamere (32 i 20 megapiksela).

Glavni blok kamera predstavljen je sa tri modula (na OPPO web lokaciji je naznačen „četvrti“ x6 telefoto modul, ali ovo je samo isečak iz matrice telefoto objektiva). Glavni modul je Soni IMX890, specifičan je za OPPO (kućni modul, niko osim OPPO-a i njegovih podružnica ga ne koristi).

Interfejs kamere je poznat, sa jednim izuzetkom - crvenim tasterom za fotografisanje, što je donekle zbunjujuće. Navikli smo na bela dugmad različitih kompanija.

Da vidimo kako se uklanjaju različiti moduli, ovo su četiri slike.

Primeri fotografija.

Sproveli smo test na slepo u kome smo uporedili Find N3 sa Galaxy S23 Ultra i Pixel 8 Pro; kvalitet glavne kamere je bio inferiorniji u odnosu na ove uređaje, model je zauzeo treće mesto. Ali sve u svemu, fotografije nisu loše za njihov razred. Pogledajte test na slepo i sami procenite.

Softver - karakteristike

Uređaj radi na Android 13 sa ljuskom ColorOS 13.2. Među karakteristikama, ističem prisustvo IR daljinskog upravljača za upravljanje kućnim aparatima.

Uređaj podržava Flex režim, može se otvoriti pod određenim uglom, na primer, za rad sa kamerom. I nije potreban štand.

Multitasking

Tokom video poziva možete retuširati svoje lice; samo odaberite koliko će algoritam biti agresivan.

Ekran se može podeliti na tri dela, tri aplikacije. Takođe možete pokrenuti aplikacije u iskačućim prozorima, što je zgodno.

Generalno, školjka nije loša, postoji mnogo različitih malih karakteristika koje poboljšavaju njegovu upotrebu.

Utisak

Kvalitet zvuka za pozive je odličan, podržani su HD kodeci. Radio deo radi dobro, ovde nema zamerki. Prilikom prenosa velike količine podataka kućište se zagreva, ali to je tipično za odabrani čipset.

Na tržištu postoji mnogo različitih modela u kategoriji Fold.

Još jedna novost, uski spoljni ekran za rad jednom rukom u pokretu. Zaštita od vode, podrška za S Pen, DeX režim i gomila drugih opcija, plus veoma dug period ažuriranja uređaja. Jednom rečju, ovaj uređaj se pokazao zanimljivim u svakom smislu. Prednost Find N3 je potpuno ista kao i kod mnogih kineskih proizvođača - manje nabora na unutrašnjem ekranu, glasniji zvučnici, veliki spoljni ekran. Ali nema bežičnog punjenja.

Model iz OPPO-a se pokazao zanimljivim a prodaja će zavisiti od cene.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025