Postpaid vs. Prepaid

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori

Koristim:

Prepaid
32
16%
Prepaid ali razmišljam o postpaidu
18
9%
Postpaid
147
75%
 
Ukupno glasova: 197

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Postpaid.

Iz prostog razloga što za onoliko koliko ja koristim,daleko mi se više isplati.Bio sam na prepaidu i za otpilike istu količinu poruka i minuta davao i do duplo više para.Ugovorna obaveza mi ne smeta,jer ionako nemam nameru da menjam broj,tako da svejedno,imao/nemao ugovornu obavezu,koristiću isti broj.U novembru,kda mi istekne dvogodišnji ugovor,svakako ću ga produžiti i uzeti neki aparat,najverovatnije...ne vidim ništa loše u tome.

Mislim da je kod nas narod navikao još odavno na preskupe pozive,i većinom šalje poruke.Ali razmislite koliko se više može reći u jednom razgovoru.Ja otkako imam te silne minute,poruke šaljem samo zezanja radi....i mnogo više dogovorim u jednom razgovoru za mnogo manje para nego da sam poslao 5 poruka....Ali ok,to je samo moja logika.

Ja recimo ne vidim zaista ni jedan razlog da neko ko solidno troši,bude na prepaidu.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Aleksaboy, devojka ti ima cudnu logiku al' aj' :) Ne kazem da sve to nije povoljno ali opet...
Jorgovan, to za kola sam reshio na jedan strasno elegantan nachin. Naime, pre godinu dana mi je neka budala razbila kola, nasla maskicu u fioci, i naravno maznula radioCD (Blaupunkt Kingston MP35). Zarekao sam se da dok zivimo u ovakvoj kaubojskoj drzavi, ja vishe mjuzu u tom obliku stavljati u kola necu. Kad sam se razmislio, lik bi mi svakako razbio kola da vidi jel imam radio ili nemam. Cak mi je i CaseLogic-ovu futrolu u koju je uredno bila spakovana maskica ostavio. Policija ga je satro nasla ali zbog toga sto ima manje od 14 godina ne moze da se pokrene krivicni postupak i bla bla... Ja sam molio da mi daju ime prezime i adresu da ja to sve sredim, ali su me jako cudno gledali, pogotovu kad sam izjavio da taj vishe nikad ne bi nista ukrao jer bi mu ruka bila iscupana iz ramena.
Da se vrnem na resenje: iPhone ima 3.5 mm jack na sebi, i ja sam nasao malo pojachalo, 2x25W, povezao sa fabrickom mjuzom u kolima, izvukao 3.5 mm to RCa kabl, i to sada svira kao slavuj. A kako telefon uvek nosim sa sobom, i muzika je uvek sa mnom :)
Nema vishe nosenja svega i svja :)
Da se vrnem malo i an temu...
Da li je neko razmisljao zasto je 3/4 korisnika mobilnih telefona u Srbiji prepaid? Pa zato sto se tako redovno isplacuju licni dohodci, zato sto gomila ljudi jedva da ima za 200 din krede mesecno koja sluzi za cim, i tu i tamo neku poruku. Nadalje, klinci od kojih danas skoro svako ima mobilni, od keve i caleta dobiju 1000 din mesecno, pa nesto ostave za kredit, pa se time cimaju.
Ogroman broj ljudi u zemlji je takodje NEINFORMISAN o svemu sto operateri nude, pa tako gomila roditelja ne zna za porodicnu tarifu, i sl. Velika vecina ljudi je na nekim neodgovarajucim tarifama za svoje potrebe.
E zato imamo ovakvu situaciju. I da se to promeni trebace nekoliko godina jos. Kako sam cuo iz nekih nezvanicnih a jako dobro obavestenih izvora (ministarstvo telekomunikacija), akcija zadrzavanja broja a promene operatera krece u Q4 ove godine, tachnije nadaju se da mogu da pochnu od oktobra. O tom potom, kad saznam vishe :D
Ala se raspisah....
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

Baš bih voleo da vidim statističke podatke vezane za ovu temu ali ne samo ukupan broj prepaid/postpaid korisnika u zemlji, već i to da li se broj jednih i drugih smanjuje ili povećava i u kom obimu. "Kopao" sam po internetu ali izgleda da niko nije vodio ovakvu statistiku.

BlackHertz
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Čet, 21. Avg 2008. 20:50

Post od BlackHertz »

Ljudi, morate da shvatite da svako ima svoje zahteve i potrebe oko telefona tj. koriscenja! Aleksina devojka navikla da kucka i naravno da joj je glupo da prelazi na postpaid ako kucka samo poruke i nazove samo kad bas mora! Neko drugi obavlja dosta poziva pa ce naravno preci na postpaid jer je jeftinije! Jesi obavezan da placas svaki mesec tu pretplatu ali na racun ne prelazis ako nemas toliko da izdvojis! Mislim da je "Prenesi" na Telenor-u sjajan jos posebno ako ne trosis ravnomerno svaki mesec pa lepo prenes ono sto nisi potrosio!
I nesto sto moram da kazem sto je jako vazno! Shvatite da sva tri operatera gledaju da budu povoljni ali da opet zarade, privuku nove korisnike i naravno zadrze stare!
Znaci, VIP je dao promociju onu za min. 100 din dopune 1000 din. dopune ALI U OKVIRU MREZE!
Mislim da je najbolja trenutna promocija MTS-a "Svaka druga SMS poruka za DZ"! Znaci bilo kome da saljes ona je DZ!

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

Što se tiče navika i potreba moje devojke, one su takve da njoj više odgovara prepaid. Uz TIPI tarifu+promocije ona značajno malo novca troši i dosta uštedi, baš kao što sam matematički izračunao i napisao u prethodnom postu i mislim da je to dovoljno jasno. Naveo sam nju, kao tipičan primer korisnika kome, ipak, više odgovara prepaid i lepo naveo sve razloge.
Drugo, to što ona ima takve navike i to što koristi prepaid nikako ne znači da je ona "luda" ili nešto slično. S tim u vezi, veoma je uvredljivo to što je Miodrage napisao da ona ima "čudnu logiku", a naročito zato što to potiče od čoveka koji je lekar. Ako ti Miodrage imaš drugačije mišljenje ne znači da je neko drugi lud.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Aleksaboy, prijatelju, izvini, ja nisam rekao da ti je devojka luda, nijednom svojom recju, i da, za mene je to chudna logika. Dodushe, ako ona sve sto joj treba moze da reshi porukicama, onda je to super. Ja nazalost ne mogu. Da mogu i ja tako, veruj mi da nikad ne bih preshao na postpaid. A ako je neko pratio sve te prepaid promocije, to sam bio ja.
Ustvari, mene zanima kako se moze sve odraditi porukicama? Sto reche Jorgovan mnogo se vishe kaze u 59 sec razgovora nego u 320 karaktera koji imaju cenu 160.
Imao sam sve moguce tarife mt:s-a, prvo plavu, pa zelenu, pa crvenu, pa je to preslo u Toki, pa sam se prebacio na Tipi, pa onda na Laki, i na kraju Kul. Evo sada sam MIX500, ali se verovatno prebacujem na MIX1000 od iduceg meseca.
Mozemo mi da raspravljamo do besvesti pre- ili postpaid, ali to su 2 nepomirljiva tabora. Jedino oko cega cemo se svi sloziti je da je postpaid jeftiniji, jer za manje novca dobijes vishe, ali da je prepaid flexibilniji, tj. pruza mnogo vece slobode korisniku.
Jos jednom bih da se izvinim, ako je moja opaska pogresno shvacena, nije mi to bila namera, ovde raspravljamo o onom cuvenom odnosu cost/benefit iliti po naski - sta ja dobijem za svoje novce? :roll:
Posto nazalost imam jedan model koji gledam (moj), drugi modeli su mi poprilichno mutni i njeasni, te tako ne mogu da shvatim da mozes svu komunkaciju da obavis tipkanjem, bez poiva, i da te to jos izadje jeftinije. Bas da vidim svog nacelnika kako citucka i kucka nazad SMS :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Jorgovan
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 200
Pridružio se: Sub, 29. Jul 2006. 14:34

Post od Jorgovan »

Ja bi' samo da navedem još jedan detalj - POGLEDAJTE ANKETU!

I ne gledajte dalje od ankete ... i ne gledajte prosek u Srbiji ...

Ako je ovo mesto gde se skupljaju "znalci" o mobilnim telefonima i mobilnoj telefoniji, onda bismo baš mi morali da budemo merodavni ne za to što je prosek, nego za to što je dobro!

Ako je prosek u Srbiji 3:1 za prepaid, a ovde 3:1 za postpaid, onda to treba nešto da govori ...
Samsung Omnia HD 8GB

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Post od sigi »

Neko ko ima svoja licna primanja i trosi vise od 10 eu taj odma treba u ponedeljak da predje na neobavezujuci postpejd provajder neka ostane isti ako mu nije zao broja.
Dok svi ostali djaci , studenti kojima mame i tate daju dzeparac treba da ostanu i dalje na pripejdu i da gledaju akcije i promocije svaki nedelju dana da imaju kartice sva tri operatera i to je to :D .
kombinacija je mts mix 1000 ili vip 325 u kombinaciji sa mts sekundarnim brojem na pripejdu

Kamiondzija
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Sre, 16. Avg 2006. 00:59

Post od Kamiondzija »

Ja sam student od oktobra ove godine, i mama i tata mi jos uvek daju dzeparac, pa sam uprkos tome na postpaid - u. Ne razumem zasto bi neko bio na prepaid - u samo zato sto je djak/student...
iPhone 4 16GB SIM Free

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ajde da budem čorba i u ovoj mirođiji :D

Sa postpaidom sam počeo sa studentskom varijantom pre 2,5 godine, i još tada je bilo prilično povoljno - 4.nešto din/min. u mreži i 7-8 van (plus uspostava veze), i poruke oko 2 din, a pretplata 30 din. Onad je došao MIX 500 koji je za slične pare nudio još malo više (uz na žalost promenu broja, kažem na žalost ne zato što je bio nešto dobar broj nego zato što treba javljati na 100 adresa promenu istog). A od jula prošle godine MIX1000, ne toliko što mi je bilo neophodno toliko priče, mada sam stalno premašivao, koliko što su uz kartu za THE POLICE davali vaučer na 10k dinara, i ispostavilo se da nije preterana cifra. I tako već 6-7 meseci ne plačam račun i još mesec dva neću. A kad bude moguća promena operatera uz zadržavanje broja prelazim na Telenor, jer nudi prenos, mnogo bolji uvid u stanje na računu i malo manju gužvu na mreži.

A bolje poređenje od toga da 1200÷325=3.69, odnosno 2.69 ako računemo da možda poruka košta 1 din, a poslednji put kad sam uplatio kredit na Telenoru me je 20 sec. sa drugom mrežom koštalo 14.5 din, mi ne treba.

:)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

gargamel4, slichno razmisljamo, i nisam jos preshao na Prenesi pakete bas zato sto mi je zao lepog broja koji svi znaju. Trenutno je to jedino sto me drzi na mt:s-u.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

Pored toga što je, trenutno, nemoguće menjati operatera bez gubitka broja, mene nervira i to što ne postoji mogućnost prelaska sa postpaida na prepaid. Šta ako se u međuvremenu moje potrebe promene? Zar moram da se odreknem broja za koji sam vezan i koji znaju svi prijatelji? To je glupo jer ipak posle tako dugo vremena korišćenja, taj broj postaje "moj identitet" na neki način.

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Tačno, i ne samo to, nego je sasvim moguće i mnogo važnije što si taj broj mogao da ostaviš na dosta mesta tipa: banke, ambasade, neke firme, ili u krajnjem slučaju da daš nekoj devojci, a imaš potrebu da nešto promeniš - nemaš izbor.

A problem sa nemogućnošću prelaska na prepaid je npr. dobiješ službeni telefon sa koga možeš da zoveš a ne želiš da baciš svoj stari i imaš razloga da se vratiš na prepaid, ili dobiješ posao ili priliku za studiranje van zemlje ili želiš potpuno da se iseliš iz zemlje ali da zadržiš broj jer ćeš se kad tad vraćati nazad pa da imaš stari broj - dovoljno je da jednom godišnje uplatiš 200 kinti i broj ti ostaje a ugovorna obaveza bi bila mnogo veći teret i trošak. Nadam se da će u nacrtu zakona i o ovome razmišljati jer to što većini ne treba ne znači da nikome ne treba ova mogućnost.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

snebivljiva azdaja
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 212
Pridružio se: Sre, 13. Dec 2006. 09:48
:: iPhone 14 Pro
Lokacija: DK

Post od snebivljiva azdaja »

Koristim i prepaid i postpaid, u zavisnosti od toga gde se nalazim. U DK koristim postpaid (TDC mobile), jer je daleko povoljniji od prepaida, a i nudi veci izbor tarifnih planova i dodatnih usluga. Posto najvise koristim data protok, uz pomoc raznih dodatnih usluga sam napravila tarifu tako da kvartalno (jer racun salju svaka 3 meseca) placam ca. 90EUR.

Kada sam u BGD-u (a to je par nedelja u godinu dana) koristim prepaid (Telenor), jer smatram da je potpuno besmisleno da placam mesecnu pretplatu za period kad karticu ne koristim. Zato tad koristim prepaid, iako znam da je skuplji.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

snebivljiva azdaja, pa to je sasvim normalno. Inache, slazem se sa Aleksom da je stjupidno da nema prelaska sa postpaida na prepaid, ali mislim da ce to ovim akcionim planom kad se omoguci portabilnost brojeva takodje da bude omoguceno, jer ce onda svi jako poceti da se bore za svoje korisnike. Jedino se bojim da ne bude nekih klauzula tipa mozete da menjate operatera, uz novchanu nadoknadu (cca 5k din i navishe), i morate biti korisnik novog operatera sledecih 6 meseci i slichne gluposti. Ako mi nesto ne odgovara, zelim to da menjam.
Sto se mene tiche, najbolje da uvedu neku FLAT tarifu, tipa 5k din ili moze i vishe recimo 100€, i sve no limit.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Mnogo je...
Glasam naravno za postpaid (Telenor biz + 066/500) ali sam svestan da nekom prepaid više odgovara...
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

deana
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 248
Pridružio se: Sre, 19. Jul 2006. 09:14

Post od deana »

Kreteni iz mts-a danas su mi iskljucili vezu, a pre toga po drugi put poslali racun za oktobar, koji sam platila na vreme, ali negde zaturila. Ne mogu da docekam sutra da odem u poslovnicu i na'ebem im se svega po spisku. Tek sam mesec dana na post paidu, a vec sam se pokajala. Samo da nam omoguce da selimo brojeve, odoh ja u Telenor iako sam od pocetka u mts-u. Ljuta sam k'o ris! :shock: :x

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

deana, placanje racuna za Oktobar mesec je do 20. Novembra,tako da nema sanse da su te zbog oktobarskog racuna iskljucili... :?
A jos cudnije mi je da su ti poslali dva ista racuna...Ma pojma nemaju ni oni sami sta rade... :uhuh:

Uzgred imamo temu vezanu za telekom postpaid pa da ne idemo ovde vise u off viewtopic.php?t=17311
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

vukbojan
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 99
Pridružio se: Ned, 16. Mar 2008. 06:54

Post od vukbojan »

Колико видим, на гласању нема опције: ТРЕНУТНО САМ НА ПОСТПЕЈДУ, АЛИ ОПЕТ САЊАМ ПРИПЕЈД. Штееета!

bOOdala
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 640
Pridružio se: Sre, 28. Nov 2007. 22:40
:: Sony Xperia Z ultra
:: Nokia 7600
Lokacija: Pozarevac

Post od bOOdala »

Aleksaboy, slazem se sa tvojom curom, isto i ja to koristim... tako da je za mene, pripejd konza!!!!

:wink:

Odgovori