P50 Pro 2021
2021. godina
6.6" OLED 120Hz, 91.2% body
56% 9000, HarmonyOS 2.0
RAM 8 GB, INT 128GB, EXT NM
66W, 4360 mAh Neizmenjiva
4 kamere, max 64MP
Test mobilni telefon Huawei P50 Pro
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Huawei P50 Pro. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Huawei P50 Pro vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Specifikacije

Dimenzije i težina 158 x 72 x 8.5 mm, 195 g
Materijali izrade Staklo, metal
Ekran 6.6 inča, 2700x1228 piksela, OLED 120Hz, 1440Hz
PVM
Frekvencija 300Hz
Dodirni sloj
Operativni sistem Google Android 11, EMUI 12
Platforma Qualcomm Snapdragon 888
5nm
1x Kryo 680 Prime (Cortex-X1) jezgro na 2840 MHz,
3x Kryo 680 Gold (Cortex-A78) jezgra na 2420 MHz i
4x Kryo 680 Silver (Cortex-A55) jezgra na 1800 MHz.
Memorija 8GB RAM-a, 256GB interne memorije
Bez memorijske kartice
Bežični interfejsi Wi-Fi a/b/g/n/ac/ax, 2x2 MIMO, HE160, 4096 QAM, 8 zvučnih prostornog toka MU-MIMO
Bluetooth 5.2, SBC, AAC, LDAC
NFC
Mreže 4G FDD LTE: Opsezi 1/2/3/4/5/7/8/12/17/18/19/20/26/28/32/66
3G: Opsezi 1/2/4/5/6/8 /19
2G: Opsezi 2/3/5/8
Navigacija GPS (L1 + L5 Dual Band) / AGPS / GLONASS / BeiDou (B1I + B1C + B2a Tri-band) / GALILEO (E1 + E5a Dual Band) / QZSS (L1 + L5 Dual Band) / NavIC
Senzori i konektori USB tip C (USB 3.1), OTG
Akcelerometar, senzor blizine, senzor ambijentalnog svetla, senzor otiska prsta (ispod ekrana), žiroskop, barometar, e-kompas
Senzor temperature boje
Glavna kamera True-Chroma kamera od 50MP (u boji, f/1.8, OIS)

Kamera sa pravim hromazom 40MP (MONO, f/1.6)

Ultra-širokougaona kamera od 13MP (f/2.2)

Telefoto kamera od 64MP (f/3.5, OIS ) ), AF
Prednja kamera 13MP, f/2.0, AF
Baterija 4360mAh, Huawei SuperCharge 66W bežično punjenje 50W Reverzno bežično punjenje
Stepen zaštite IP68
Boja Crna i zlatna

Komplet

  • Telefon
  • Silikonska futrola
  • Kabl za punjač
  • Punjač
  • Uputstvo
  • Garantni list

Uvod

Kompanija je tek sada na nekim tržištima predstavila novi vodeći pametni telefon P50 Pro. Nažalost, to je trajalo više od pola godine, pošto je model u ponudi na drugim tržištima još od leta 2021. Zapravo, stoga, neki parametri uređaja mogu pokrenuti pitanja, na primer, zašto je ovde Snapdragon 888, a ne najnoviji Snapdragon 8 Gen 1 čipset?

Šta je ukratko Huawei P50 Pro? Ovo je vodeći uređaj kompanije, u koji su ugrađena najuspešnija rešenja poslednjih godina:

  • OLED matrica;
  • 120Hz brzina osvežavanja;
  • Bežično punjenje sa obrnutim bežičnim punjenjem;
  • 3.5x zum objektiv sa optičkom stabilizacijom;
  • Prednja kamera sa autofokusom.

Naravno, sve ovo je u velikoj meri začinjeno marketingom: XD Optics, XD Fusion Pro, Dual-Matrik Camera Design, True-Chroma Display, True-Form Dual-Matrix Camera, True-Chroma Shot, AIS Pro True-Steady Shot, True-Fokus brzo snimanje i tako dalje.

Ali nije sve tako ružičasto kao što mislite. Utisak je da uređaj koji je šest meseci kasnije došao na nekim tržištima uopšte nije dobio ispravke u sistemu. O ovome i mnogo više govoriću u ovom članku.

Pošto je tekst napisan mnogo pre puštanja modela u prodaju, cena uređaja mi nije bila poznata.

Dizajn

Činilo se da je Huawei u jednom trenutku imao dovoljno novca tačno do razvoja modela P40 Pro i P40 Pro+. Upravo su oni bili jedinstveni i neobični u pogledu dizajna: najizglađeniji oblici, glatki prelazi prednjih panela na bočne ivice, adekvatno zaokruživanje ekrana i tako dalje.

Novi P50 Pro je ponovo ponavljanje ne tako uspešnog dizajna P30 Pro sa svojim kosim ekranom, tankim bočnim okvirom, malim power dugmetom.

Inače, izgled P30 Pro je pozajmljen od Mate 20 Pro. Tako se ispostavilo da se novi P50 Pro deluje isto kao i uređaj od pre tri godine.

Šta nije u redu sa Huawei P50 Pro dizajnom?

  1. Ekran koji lebdi sa desne i leve strane kućišta. Već smo prošli kroz ovo sa Samsungom i drugim proizvođačima. Pre nekoliko godina došli smo do zaključka da takvo rešenje nije ergonomsko. Google Android interfejs se uklapa na bočne ivice, tastatura mora biti smanjena, zone sa strane su manje osetljive, na primer, za slanje glasovnih beleški, držanje prsta na ikoni mikrofona često ne čini ništa.
  1. Tanke bočne ivice, zbog kojih se telo uređaja zariva u dlan vaše ruke.
  2. Dugme za paljenje i taster za jačinu zvuka su veoma uski i kratki. Pored toga, oni su kruti, a efekat pritiskanja je minimalan.
  3. Kada pritisnete dugme za paljenje, kućište se okreće gornjim delom ulevo, pošto je za pritisak na dugme potrebno primeniti silu, a samo dugme se nalazi visoko.
  4. Opet, sjajna završna obrada na zadnjoj ploči. Iako većina proizvođača već nekoliko godina stvara uređaje sa drugačijim rešenjem, ovo je praktičnije i prijatnije na dodir.
  5. Okrugli blokovi kamera, naravno, izgledaju kul, ali takođe i ogromni. Povucite senzore u jednu liniju - i dobićemo urednu kompaktnu jedinicu, kao na Google Pixel 6 Pro.

Materijali i elementi na kućištu

Prednja strana je zaštićena staklom nepoznatog porekla. Nema zvaničnih podataka. Oleofobni premaz odličnog kvaliteta.

Zadnja ploča je takođe staklena. Uprkos sjajnoj završnoj obradi, otisci prstiju nisu mnogo uočljivi. Naravno, ako pametni telefon ne okrenete prema jakom svetlu. Ukratko, nema problema tokom normalnog rada.

Ako imate suve ruke, onda će staklena površina biti klizavija. Ako je malo vlažan, onda vam pametni telefon neće iskliznuti iz ruku.

Okvir je metalan, hromiran.

Dimenzije - 156 x 73 x 7.9 mm, težina uređaja 181 grama. Čini se da su parametri normalni. Ne najmanji, ali blizu toga.

Na vrhu prednje ploče nalazi se kamera, senzori, otvor za zvučnik. Jedan senzor, za razgovor i spikerfon. Sagovornik se čuje glasno, čitko i jasno.

Na gornjem kraju su dva mikrofona, IC predajnik (šta on radi ovde 2022. godine?), četiri rupe za spikerfon.

Ispod je slot za dve nano SIM kartice i mikrofon (ne mešajte ga sa otvorom za slot), USB-C, 6 rupa za spikerfon.

Desno: dugme za napajanje, taster za jačinu zvuka. Pisao sam o njima ranije. Ukratko - potpuno nezgodno za upotrebu.

Na poleđini se ne mogu ne primetiti dva velika okrugla bloka sočiva postavljena na jedno ovalno postolje. Ivice blokova su ofarbane u zlatnu boju. U donjem "krugu" možete videti još jedan mikrofon i dvostruki blic.

Inače, P50 Pro ima multispektralni senzor za precizniji prikaz boja.

Kada držite telefon u desnoj ruci, kažiprst leži tačno na donjem bloku sočiva. To je udobno.

A uređaj je zaštićen po standardu IP68. Sada je izuzetno retko da se neko od proizvođača pametnih telefona muči sa zaštitom od vode i prašine. Za mene bi ovo bio lep bonus kada razmišljam o uređaju za kupovinu.

Što se kvaliteta izrade tiče, sve je u redu. Uređaj se oseća kao celina, najvišeg kvaliteta. Uređaj se doživljava kao skup i solidan.

Kao što znate, komplet dolazi sa silikonskom futrolom. Delimično ispravlja nedostatke ergonomije. Konkretno, povećava debljinu stranica. Međutim, pametni telefon u ovom slučaju se doživljava kao budžetsko rešenje, ne osećate metal i staklo.

Ekran

Ovaj model ima sve moderne važne karakteristike:

  • Podrška za DCI-P3 prostor boja;
  • 1 milijarda boja;
  • Brzina osvežavanja ekrana - 120Hz;
  • 1440Hz PVM;
  • Podržava HDR10 i HDR HLG (nema Dolby Vison);
  • Frekvencija dodira je 300Hz.

Ali hajde da izmerimo parametre.

Maksimalna osvetljenost pozadinskog osvetljenja sa ručnim podešavanjem je 900 cd/m2, što je veoma dobro. U HDR režimu se povećava na 950 cd/m2. U automatskom režimu, uređaj preferira da smanji osvetljenost: na svetlosti može biti do 700 cd/m.

Hajde sada da pričamo o PVM faktoru talasanja. U ovom modelu, smanjenje treperenja radi čak i pri brzini osvežavanja ekrana od 120Hz.

  • 100% osvetljenost - 2,7% talasanje
  • 90% - 2,8%
  • 70% - 3%
  • 50% - 3,7%
  • 40% - 4,3%
  • 30% - 5,6%
  • 20% - 8,6%
  • 10% - 9%
  • 5% - 9,3%

Čestitamo Huawei inženjerima! Iskreno su uspeli da eliminišu PVM u P50 Pro! U mojoj praksi, ovo je prvi pametni telefon koji je pokazao CP striktno do 10%.

Što se tiče osvežavanja ekrana na 120Hz, uređaj periodično gubi ove vrednosti čak i u režimu „High Frequency“ (ne „Dinamic“):

  1. Pod visokim opterećenjem procesora. Na primer, upravo ste igrali PUBG i izašli na sistemski interfejs. Prva dva minuta uređaj kasni, oseća se da se broj frejmova u animaciji smanjio negde na 60-70.
  2. U nekim aplikacijama. Na primer, u pretraživaču Yandex. Povremeno se smanjuje FPS. Ne mogu tačno da odgovorim kada se to tačno dešava: ponekad samo kada se prijavite, ponekad kada surfujete određenim sajtovima. Ponekad na Twitteru.
  3. Čak i prilikom minimiziranja programa (periodično).

I ponekad primećujem neku vrstu sporosti animacije kada skrolujem kroz Twitter, Instagram feed, vesti u pretraživaču Yandex i drugim programima. Kao da su tegovi stavljeni na listu kako bi se sprečilo da se lako kreću gore-dole.

Ne bih izabrao vrednost „Dinamička“ za frekvenciju, jer u ovom režimu čak i meni podešavanja često radi sa niskim kadrovima.

Ako ne uzmete u obzir ove neobičnosti i zaboravite da je ekran "savijen", onda matrica ostavlja veoma dobar utisak, definitivno je bolja nego u Xiaomi 11T Pro, i slično ASUS Zenfone 8, Apple iPhone 12/13 .

Na primer, DXOMARK je dao Huawei P50 Pro ekranu ocenu 93. Isti Apple iPhone 13 Pro Max dobio je 99 poena, Google Pixel 6 Pro je dobio 90 poena. Što se tiče Zenfone 8 iz ASUS-a, on je postigao samo 81, iako sam pohvalio ekran modela. To su različiti zaključci do kojih su došli različiti izvori.

Trajanje baterije

Mislim da ste već primetili da svi uređaji zasnovani na Qualcomm Snapdragon 888 čipu nemaju dugo trajanje baterije. Na primer, Asus Zenfone 8 pokazuje vrednost od 4 sata (upaljenog ekrana), Xiaomi 11T Pro sa baterijama od 5000 mAh - 4.5 sata.

Novi Huawei P50 Pro daje 4.5 - 5 sati upaljenog ekrana pri automatskom osvetljenju, konstantnih 120Hz.

AOD jede do 20% dnevno. Bateriju najviše prazne igre: bukvalno 10 minuta PUBG-a - i 15-20% baterije nestaje.

Odsustvo Google usluga verovatno pomaže da P50 Pro dobije bolje rezultate. U suprotnom, dobili biste 3.5 - 4 sata upaljenog ekrana.

Komplet uključuje 66W AC adapter. Ispod je grafikon napunjenosti baterije uređaja.

Uređaj se takođe može puniti bežičnim punjenjem (maksimalno 50W). Da biste to uradili, potrebno je da koristite Huawei SuperCharge bežični punjač zajedno sa adapterom za napajanje od 66W. Štaviše, P50 Pro može sam da puni bežične uređaje. Kakvu snagu daje pametni telefon, nisam pronašao.

Opcije komunikacije

Ovde je samo vredno napomenuti da Huawei P50 Pro na nekim tržištima neće raditi sa mrežom 5. generacije. Dostupni su VoLTE i Wi-Fi pozivi. VoLTE savršeno radi na P50 Pro. O kvalitetu mreže nema pitanja. Lokacija se određuje brzo i tačno.

Kamere

Hajde da shvatimo šta je ovde:

  • Glavni modul: 50 MP (izlaz ima slike od 12 MP), f/1.8, 23 mm, optička stabilizacija;
  • Monohromni modul: 40 MP, f/1.6, 26 mm;
  • Širokougaoni modul: 13 MP, f / 2.2, 13 mm;
  • Telemodul: 64 MP (izlaz 16 MP), f/3.5, 90 mm, optička stabilizacija.

Postoji poseban senzor temperature boje koji se koristi za korekciju balansa belog pri kreiranju fotografija. True-Chroma Image Engine se koristi za obradu okvira.

Nova optika je marketinški nazvana XD Optics, a procesor za obradu je XD Fusion Pro. Tu je i True-Steady Shot – nešto poput digitalne stabilizacije kadra. True-Focus Fast Capture je odgovoran za snimanje velikom brzinom bez zamućenja.

Posle testiranja, ostao sam sa dvostrukim utiskom o kamerama.

Glavna kamera može da napravi prilično dobre snimke u svim uslovima osvetljenja. Prestao sam da snimam dnevne probne snimke, jer to danas čak i dosta jeftiniji uređaji dobro rade. Noćni snimci iznenađuju odsustvom šuma i dobrim detaljima. Nema problema sa autofokusom - precizno i veoma brzo. Sviđa mi se kako kamera prilagođava boje: one su tačne i čiste. Svaki kadar je 100% pogođen u savršenom balansu belog. Odvojeno, treba ga pohvaliti za prenos tonova kože. Lica nisu sapunasta, ne akvarelna, bez tamnih fleka.

Kamera sa širokougaonim sočivom iznenadila me je ogromnim uglom gledanja bez skoro nikakvih izobličenja. Barem softver pokušava da uokviri okvir na takav način da smanji izobličenje. Fotografija sadrži mnogo informacija. Kvalitet je odličan za takav modul. Opet, skoro da nema šuma, dobar detalj čak i u uglovima snimaka. Postoji autofokus. Tačno i brzo.

Glavna karakteristika P50 Pro je telefoto sočivo sa žižnom daljinom od 90mm (3.5x). Ovde vas čekaju neprijatna iznenađenja. One se odnose na uslove osvetljenja pod kojima se snima. Ako je vedar dan, onda je verovatnoća izbora sočiva 3.5x oko 90%, ako je oblačno vreme - već 70%, ako je sumrak - 50%, ako je noć ili sumrak - 10%.

Šta to znači? To znači da ćete noću u 90% i danju u 10% slučajeva dobiti sliku iz glavnog modula, isečenu 3.5 puta. I najčešće uopšte nije jasno na koji modul kamere je softver prešao.

Ali ako softver odabere zum, onda je njegov kvalitet veoma pristojan.

Od minusa:

  • Nije uvek širok dinamički opseg po "širini";
  • Nije uvek pravi fokus na slikama sa zum objektivom;
  • Ponekad, kada se snima iz blizine, softver se prebacuje ili na glavni modul ili na „široko“ u makro režimu.

Prednja kamera je opremljena autofokusom. S obzirom na svojstva optike (prisustvo fokusa), ovo je čisto marketinška odluka: nema zamućenja pozadine, postoji visoka oštrina na celoj žižnoj daljini. Ugao je širok, kvalitet odličan.

Maksimalna video rezolucija je 4K, broj kadrova je 60 fps.

Glavni modul, zum i prednja kamera: 4K ili manje pri 30/60 fps.

"Široki" modul: 4K i manje samo 30 fps.

Kvalitet je dobar za sve module. Kada snimate sa zum objektivom, postoji neobična stabilizacija. Čini se da zamrzava ono što se dešava: izgleda da nije statično, ali izgleda kao da je slika na jednom mestu.

Nije mi se dopao usporeni video. Utisak je da softver crta kadrove pri snimanju pri 960 fps. Zanimljivo, gde je nestalo brendiranih 4000 - 8000 kadrova u sekundi?

Ukupno. Generalno, sve je vrlo dobro, ali poteškoća leži u prebacivanju između 1x i 3.5x. Preduga žižna daljina. Softver ne bira uvek ispravno modul.

Vredi reći da je izvor DXOMARK dao Huawei P50 Pro 144 poena. To jest, trenutno je lider među ostalim uređajima u pogledu kvaliteta fotografija i videa. Ispod - Xiaomi Mi 11 Ultra (143 poena), Huawei Mate 40 Pro+ (139 poena), Apple iPhone 13 Pro (137 poena).

Primeri fotografija i video zapisa

Memorija i performanse

Uređaj je dostupan samo u jednoj varijanti - 8 GB RAM-a i 256 GB interne memorije.

RAM proizvodi rekordnih 42.000 MB / s, ugrađena memorija - 1200/830 MB / s. Ovo su veoma velike brzine.

Iznenađujuće je da u Huawei uređaju ne vidimo čipset HiSilicon Kirin, pa čak ni MediaTek, već Qualcomm Snapdragon 888. Neću o tome, jer su prošle godine skoro svi vodeći modeli izašli na njemu. Ukratko: super brz, ali proždrljiv i postaje veoma vruć iz bilo kog razloga. Tako je, na primer, Huawei P50 Pro nakon Antutu testa pokazao 41 stepen Celzijusa samo na prednjoj ploči, a na zadnjoj strani uređaj se zagreva do 45-47 stepeni.

Samo dajte razlog novini - uređaj se odmah zagreva: uobičajeno gledanje Tik-Tok videa, Jutjub, pokretanje Fejsbuk fida, Twitter. Ne zagreva se osim kada samo leži na mestu.

Ne preporučujem punjenje P50 Pro u futroli zbog lošeg odvođenja toplote. Postoji mogućnost pregrevanja, sporije punjenje.

Prigušivanje se ne primećuje, barem u sintetičkom testu. Međutim, kao što sam ranije napisao, broj okvira se smanjuje kada se radi sa sistemskim interfejsom. U igricama ovo nisam video: ima stabilnih 60 fps. Osvetljenost se ne smanjuje pod opterećenjem.

Generalno, nema dileme o performansama i brzini uređaja, ali se dosta zagreva.

O sistemu

Huawei P50 Pro radi na Google Android OS-u bez usluga proizvođača sistema. Verovatno će uređaj dobiti ažuriranje na Harmoni OS.

Koristim Huawei uređaje bez servisa već nekoliko godina skoro redovno. Mogu reći da ako postoje problemi, oni su izuzetno retki. Na primer, sada je nemogućnost pokretanja igre Call Of Duty. To zahteva GMS.

A u pomoć stiže aplikacija Gspace, koja se može besplatno preuzeti sa AppGallery-a. Unutar njega je organizovan prostor sa Gugl nalogom. Trenutno možete da pokrećete programe odatle kao da imate GSM uređaj ispred sebe:

  • Youtube
  • WhatsApp
  • Messenger
  • Facebook
  • Gmail
  • Gmaps
  • Drive
  • Photos
  • Uber
  • Zoom
  • Google tabele i dokumenti

Generalno, Huawei P50 Pro je moj glavni pametni telefon već nekoliko nedelja. Korišćenje je normalno.

Odvojeno, vredi napomenuti da je uređaj opremljen taktilnim vibracijama. Super je, ali radi samo sa Yandex tastaturom, koja je iz nekog razloga podrazumevano podešena. Na primer, Microsoft Swiftkey uključuje pogrešnu vibraciju kada kucate. Da, znam da u aplikaciji možete izabrati vibraciju "sistema" ili "aplikacije", ali, nema razlike.

Karakteristike zvuka

Ima dva zvučnika za hands-free pozive i muzički izlaz u stereo zvuku. Jačina zvuka je visoka, kvalitet odličan: veoma širok dinamički opseg, prijatne niske frekvencije, bolje nego na Asus Zenfone 8 i Apple iPhone 12/13. Jačina se oseća, zvuk "diše".

Mikrofoni na Huawei P50 Pro su stereo.

Nema priključak od 3.5mm. Audio kodeci - samo SBC, AAC, LDAC i L2HC (ne radi sa slušalicama FreeBuds 4).

Utisak

Da li je Huawei napravio vodeći pametni telefon? Radije da nego ne. Zašto tako dvosmisleno? Sve je u vezi sa vremenom izlaska uređaja. Na nekim tržištu dostupan je još od leta, a sad dolazi sa već pomalo zastarelim procesorom, koji je bio aktuelan početkom 2021. godine.

I dizajn uređaja je takođe razočarao: Mate 20 Pro i kasniji uređaji izgledali su isto poslednje tri godine. Ergonomija za velike obožavatelje brenda.

Nažalost, situacija sa Google uslugama još nije rešena. Ovo nije problem, ali kada kupite pametni telefon za mnogo novca, želite da bude opremljen do kraja.

I takođe grejanje pod visokim opterećenjem procesora...

Hajde da pričamo o prednostima Huawei P50 Pro.

  1. Kvalitet izrade i materijali. Kada uzmete u ruke P50 Pro, razumete šta ste platili: izdržljivo staklo, metalni okvir, čvrsto izrađen uređaj.
  2. Odličan ekran. Uprkos zakošenim ivicama, matrica ovog modela je jednostavno prelepa: boje, osvetljenost, sjajna slika.
  3. Potpuni nedostatak PVM! Ovo je prvi uređaj u mom sećanju gde je koeficijent talasanja u celom opsegu osvetljenosti manji od 10%.
  4. Moćne kamere. Mislim da uređaj snima, ako ne bolje od većine telefona sa kamerom, onda barem na nivou.
  5. Odličan zvuk iz stereo zvučnika. Jačina zvuka, dinamički opseg, bas i ostalo su na visokom nivou.
  6. Bežično punjenje. Čini mi se da su, osim Samsung-a i Appla, drugi proizvođači već zaboravili šta je to. A P50 Pro ima i obrnuto bežično punjenje.

Dok sam testirao Huawei P50 Pro, uživao sam. A to znači da je uređaj generalno bio prilično uspešan.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024