nova 10 Pro 2022
2022. godina
6.78" OLED 120Hz, 91.1% body
42% 778G 4G, HarmonyOS 2.0
RAM 8 GB, INT 128GB, EXT nema
100W, 4500 mAh Neizmenjiva
2 kamere, max 60MP
Test mobilni telefon Huawei nova 10 Pro
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Huawei nova 10 Pro. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Huawei nova 10 Pro vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Pozicioniranje

Huawei Nova serija izdvaja se od ostalih pametnih telefona svojim fokusom na dizajn kamere i kvalitet fotografija. Uređaji Nova linije su uvek bili jedni od najizbalansiranijih u portfelju kompanije. U tom smislu, Nova 10 Pro nije izuzetak.

Hajde da istaknemo glavne karakteristike pametnog telefona:

  • Glavna kamera je sistem od 50MP + 8MP + 2MP. Huawei je jedan od lidera u mobilnoj fotografiji i ovde su stvari zanimljive.
  • Prednja kamera 60 + 8MP. Huawei obećava selfi kao SLR kameru i drže obećanje.
  • 6.78-inčni OLED ekran sa više od milijardu boja i frekvencijom od 120Hz. Osvetljenost je skoro 800 nita.
  • Snapdragon 778G čipset, 8GB RAM-a, 256GB memorije. Moćan i hladan čipset, brza memorija. Pametni telefon bi mogao da se prodaje kao telefon za igre.
  • Postoji podrška za Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC.
  • 100W brzo punjenje, 100% za 30 minuta.
  • Tanak dizajn inspirisan svemirom i zvezdama.

Ako govorimo o nedostacima, onda:

  • Ne smatram to minusom, ali nekome može biti važno to što nema nema 3.5mm ulaz i slota za memorijske kartice.
  • Nema zaštite. Ne govorim o IP68, ali nešto poput IP53 je moglo da se implentira.
  • Glavna kamera nema optičke stabilizacije. Sistem se oslanja isključivo na algoritme.
  • Po ceni po kojoj se ovaj uređaj prodaje, želeo bih da vidim bežično punjenje.
  • Pošto je Huawei pod sankcijama, nema 5G pametne telefone.

Formalno je potrebno napomenuti i nedostatak Google servisa. Ali pošto tokom testiranja nisam naišao ni na jednu situaciju da nisam imao dovoljno Google usluga, ne bi to da napišem kao neki minus.

Specifikacije

  • Procesor : Qualcomm Snapdragon 778G 4G (6nm), Adreno 642L grafika
  • Operativni sistem : Harmony OS 2.0
  • Memorija : 8GB / 256GB, bez slota za memorijsku karticu
  • Ekran : 6.78 inča, OLED, 1200x2652 piksela, 120Hz, HDR10, 1 milijarda boja
  • Baterija : 4500 mAh, brzo punjenje 100W
  • Glavna kamera :
    • 50MP, f/1.8, 27mm (širokougaoni), PDAF
    • 8MP, f/2.2, 112˚ (ultra širok), AF
    • 2MP, f/2.4, (dubina)
    • 4K 30fps video snimanje
  • Prednja kamera :
    • 8MP, f/2.2, 52mm (portret), AF
    • 60MP, f/2.4, 17mm, 100˚ (ultra širok), AF
  • SIM kartica : 2 Nano-SIM
  • Mreža i podaci : 2G, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC, USB Tip-C 2.0
  • Navigacija : GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5)
  • Senzori : skener otiska prsta (ispod ekrana), akcelerometar, žiroskop, kompas, virtuelni senzor blizine
  • Ostalo : nema 3.5 mm priključak
  • Materijali izrade : staklo i plastika
  • Dimenzije : 164.2 x 74.5 x 7.9 mm, težina 191 gr
Dolazi sa kućištem i adapterom od 100W.

Dizajn

Huawei Nova 10 Pro je definitivno jedan od najelegantnijih i najsofisticiranijih pametnih telefona na tržištu. Zaobljene ivice ekrana i tela stvaraju iluziju da pametni telefon može da seče hleb. Iako je, generalno, debljina kućišta sasvim standardna - 7.9 mm. U ruci istina dobro leži.

Zadnji panel je napravljen od mat plastike. Lepa karakteristika je odsustvo otisaka prstiju. Kućište uvek izgleda kao novo.
Huawei sa dizajnom Nova linije istražuje temu zvezda i svemira. Tako je ivica oko bloka kamere dobila glasno ime "orbitalni prsten". Kao što je bio cilj, zadnji panel bi trebalo da stvori efekat zvezdanog neba, na kome je glavni fokus orbitalni prsten, izgleda zaista lepo.
Na levoj strani nema tastera kontrole.
Sa desne strane su taster za jačinu zvuka i dugme za napajanje sa crvenom trakom.
Huawei je jedan od retkih proizvođača koji nudi skenere otiska prsta ispod ekrana u pametnim telefonima srednjeg ranga. Svi ostali su stavili skener na stranu da uštede novac. Skener, inače, dobro radi. Ali zimi je lakše koristiti otključavanje licem.
Na gornjem kraju se nalaze zvučnik i mikrofon.
Na dnu se nalazi drugi zvučnik, Tip-C, koji podržava punjenje od 100W, mikrofon i slot za 2 Nano-SIM. Ovde nema slota za memorijsku karticu.
Na ekranu je fabrički zalepljen zaštitni film. Pa, da budem iskren, dugo nismo videli duple prednje kamere, zar ne? Izgleda moćno. Ovo je sistem od 60MP modula, koji je potpomognut modulom od 8 MP.

Još jednom da napomenem, pametni telefon dobro leži u ruci. Mat zadnja ploča će pomoći da vaš pametni telefon ne isklizne iz vaših ruku.

Konačno, trenutak metafizike. Na tržištu postoji mnogo proizvođača pametnih telefona, ali malo njih uspeva da napravi uravnotežen pametni telefon. Utisci se sastoje od sitnica: težine, balansa, kako pametni telefon leži u ruci itd.

Na primer, Apple ima takav talenat. Čak i ako uzmete stari iPhone 7 ili 8, odmah razumete šta je pred vama. Sličan je osećaj kod vodećih modela Samsung-a, ali ne i kod A-serije. Xiaomi se trudi, ali ne daje svaki pametni telefon takav osećaj. U tom smislu, Huawei pametni telefoni su i dalje 100% vrhunske klase.

Tajna uspeha nije jasna, kao i zašto tako mali broj proizvođača uspeva da postigne željeni efekat?

Ekran

Huawei Nova 10 Pro ima jedan od najzanimljivijih ekrana za mene kao recenzenta. Za korisnika, ovo je samo svetao i sočan ekran. Dakle, ako želite da budete kratki, ekran je super i nećete biti razočarani.

Pa, ako ste zainteresovani, hajdemo detaljnije.

Dakle, pametni telefon ima OLED panel od 6.78 inča sa nestandardnom rezolucijom od 1200x2652 piksela, koji prikazuje više od milijardu boja, podržava brzinu osvežavanja od 120Hz i HDR10. Zaštićen je kaljenim staklom (ime nije navedeno) i fabričkom folijom. Inače, film je dobrog kvaliteta.

U pogledu osvetljenosti i tačnosti boja, nema dileme. Skoro 800 nita osvetljenosti u automatskom režimu. Širok raspon boja DCI-P3. U sRGB režimu, tačnost boja je slična onoj kod profesionalnih dizajnerskih monitora. Ali u to nije bilo sumnje. Huawei je uvek imao dobre ekrane.

Hajde da prođemo kroz karakteristike.

Prvo, izrez za kamere, naravno, izgleda masivno i neobično. Ali ako vam se uopšte ne sviđa, možete ga sakriti u podešavanjima, ostavljajući vrh ekrana za obaveštenja i informacije o sistemu. Međutim, u svakodnevnom životu, izrez ne ometa ni gledanje filmova ni igranje. U drugom slučaju, potrebno je samo da držite pametni telefon sa spuštenim kamerama.

Drugo, Huawei već duže vreme koristi „pametnu“ rezoluciju ekrana, prilagođavajući se sadržaju i potrošnji energije. I tako korisnik u podešavanjima može da izabere ili visoku rezoluciju od 1200x2652, ili nisku rezoluciju od 800x1768.

Treće, brzina osvežavanja je 120Hz. Podrazumevano se koristi dinamička postavka koja u interfejsu daje 120Hz, u filmovima i statičnim slikama - 60Hz. Nije najveća dinamika. Vodeći modeli imaju opseg od 10-120Hz. Ali ipak, Nova 10 Pro nije vodeći model. U igrama morate da uključite frekvenciju od 120 Hz pomoću funkcije „Super frekvencija“.

Četvrto, postoji dosta podešavanja u interfejsu za prilagođavanje ekrana vašim potrebama. Možete da promenite ne samo razmeru, već i podebljanost fonta. U ovom slučaju postoje odvojena podešavanja skaliranja.

I na kraju, da vas podsetim da postoji Always-On ekran. Prelepi skrinsejveri, različiti režimi prikaza. Možete postaviti raspored.

Performanse

Performanse su kombinacija:

  • Čipset Qualcomm Snapdragon 778G 4G, osmojezgarni (4× Cortex-A78 2.42GHz + 4× Cortex-A55 1.8GHz), Adreno 642L grafika
  • 8GB LPDDR4X RAM-a
  • 256GB interne memorije

Inženjeri su imali zadatak da naprave izbalansiran pametni telefon kako se korisnik ne bi osećao ograničeno na neki način. Na primer, s vremena na vreme za ovaj novac postoje uređaji sa Snapdragonom 888 ili 870. S jedne strane, to je kul, sa druge strane, niko nije mogao da se nosi sa problemom pregrevanja Snapdragona 888. Shodno tome, prigušivanje (smanjenje performansi pod opterećenjem) brzo lišava prednosti moćnijeg čipseta.

Snapdragon 778G je solidna opcija, sa oko 520.000 poena na testu AnTuTu 9. I možete biti sigurni da čak i pod opterećenjem, performanse neće pasti.

S obzirom na kvalitet ekrana i marginu performansi Snapdragona 778G, sasvim je moguće reći da je Huawei Nova 10 Pro pametni telefon za igre srednjeg ranga (recimo POCO M5 sa performansama od 385 hiljada poena u AnTuTu-u se reklamira kao uređaj za igranje).

Najvažniji utisak Huawei Nova 10 Pro je glatkoća i brzina rada. Istovremeno, pametni telefon ostaje hladan čak i pod opterećenjem.

U svojim reklamnim kampanjama, Huawei Nova 10 Pro cilja kreativnu omladinu koji želi da snimaa različite sadržaje za internet i društvene mreže, kao i da igraju igrice poput PUBG, MOBA ili Call of Duty Mobile (odnosno, 3D igrice koje zahtevaju velike resurse). Po mom mišljenju, Huawei Nova 10 Pro radi odličan posao što se tiče navedenih stvari.

Pametni telefon očigledno ima marginu performansi od 3 godine unapred, ako govorimo o igrama.

Kamera

Kamere (i glavne i prednje) su glavne karakteristike pametnog telefona. Kada čitate o kamerama, imajte na umu da je Huawei i dalje lider u mobilnoj fotografiji, posebno kada su u pitanju algoritmi i računarska fotografija.

Počnimo sa karakteristikama.

Glavna kamera je sistem od 3 sočiva:

  • Ultra Vision modul od 50MP, otvor blende f/1.8
  • Ultraširoki makro od 8MP, otvor blende f/2.2
  • Modul dubine polja za portret od 2MP, otvor blende f/2,4

A prednja kamera je:

  • Ultra širokougaoni objektiv od 60MP Multi-Vision sa autofokusom, otvor blende f/2.4
  • Portretni modul od 8MP izbliza, otvor blende f/2.2

Postoji čak i autofokus za oči. Želeo bih da citiram jedan trenutak iz opisa mogućnosti kamera:

Kada korisnici snime fotografiju prednjom kamerom, XD Fusion Engine vrši semantičku analizu RAV slika sa više kadrova da bi obezbedio segmentaciju slike na nivou piksela.

Veoma je zanimljivo posmatrati rad algoritma. Ovo se može uraditi ako odmah otvorite snimljenu fotografiju u "Galeriji".

Huawei obećava snimanje portreta sa efektom zamućenja (bokeh) kao kod SLR fotoaparata. I ne mislim da lažu. Selfiji su zaista neverovatni.

Međutim, moćna selfi kamera u Huawei Nova 10 Pro je više dizajnirana za blogere, tiktokere, short YouTube-re. Možete snimati direktno na glavnu i prednju kameru, možete promeniti veličinu prozora (opcija „Videoblog“), postoji praćenje objekata i funkcije kreiranja video zapisa.

Mogućnosti kamere Huawei nova 10 Pro su inspirativne. I, verovatno, čak je nekako šteta kupiti takav pametni telefon samo zbog običnih fotografija. Možemo reći da je Nova 10 Pro idealna za porodične snimke, dečije šetne, školske priredbe. Praćenje autofokusa će vam omogućiti da uvek držite dete u kadru, i istovremeno snimite svoje oduševljenje, i odmah sve to montirate i postavite na internet.

Pređimo na glavni modul na 50MP. Na tržištu postoji previše sočiva od 50MP, tako da se lako možete zbuniti. Odmah treba napomenuti da 50 megapiksela u Huawei ne odgovara svim ovim modulima koji su kod pametnih telefona nižeg cenovnog ranga. Huawei Nova 10 Pro ima moćnu kameru sa RIIB filterom i veličinom piksela od 1 mikrona i PDAF punog kadra.

Jedina mana je nedostatak optičke stabilizacije. Mada, s obzirom na cenu, trebalo bi da bude ovde. Međutim, elektronska stabilizacija i moćni algoritmi kompenzuju ovaj nedostatak. Fotografije zadivljuju svojom jasnoćom i tačnošću. Ali u isto vreme, fotografije ne iskazuju izveštačenost koja se obično javlja kada algoritmi tako aktivno rade.

Iz nekog razloga, nije naznačeno u karakteristikama ali telefon očigledno ima 2x zuma bez gubitka kvaliteta. Definitivno nije optički zum, ali izgleda dobro. Evo par primera.

Ultra-široka kamera od 8MP svakako nije tako dobra kao modul od 50MP, ali rezultat je definitivno iznad proseka. Modul od 13 MP kompanije Samsung u A-seriji i 8MP iz Redni Note 10, 11 ili 12 Pro su lošiji. Opet, očigledno je da za kvalitet nije zaslužna optika, već algoritmi. Nažalost, ovo je teško zamisliti, ali ako bi se Google i Huavej ujedinili u radu na foto delu, to bi bio „tim iz snova“.

Noću, pametni telefon takođe dobro snima. Čudno je da nisam primetio razliku između normalnog snimanja i noćnog režima.

Ovde postoji samo jedna zamerka: zašto nema 4K 60 fps-a? Sa 4K, snimanje je samo 30 kadrova u sekundi.

Trajanje baterije

Adapter od 100W je uključen uz pametni telefon. Inače, idealan adapter za punjenje MacBook-a ili drugog laptopa koji podržava punjenje tipa C.

Karakteristika adaptera od 100W je da puni pametni telefon od 0 do 100% za 30 minuta. I za 10 minuta pametni telefon se puni do 65%. Super je zgodno. Zaboravili ste da napunite pametni telefon? Ujutru ga stavite da se puni na 10 minuta dok perete zube, i radiće ceo dan.

Pametni telefon, inače, ima zanimljivu opciju pod nazivom „pametno punjenje“. Opcija prestaje da se puni kada dostigne 80%. I dalje punjenje ide veoma sporo uz malu struju.

Pametni telefon ima bateriju od 4500 mAh. Trajanje baterije bi se opisalo kao prosečno. Dovoljno za ceo dan. Ako snimite TikTok u 4K, onda će do ručka (to jest, do 15 sati) pametni telefon ostati bez baterije. Ali u eri brzog punjenja, vek trajanja baterije zauzima zadnje mesto. Ima mnogo utičnica, 10 minuta za punjenje će se uvek naći.

Komunikacije

Za ovu stavku kompletan set:

  • VoWiFi i VoLTE
  • NFC sa mapama sveta radi
  • Postoji Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2
  • Geolokacija podržava sve glavne sisteme istovremeno pružajući dvostruku ili tropojasnu tačnost: GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5)
  • Skener otiska prsta ispod ekrana radi odlično.

Od minusa se sećam samo nedostatka snimanja telefonskih razgovora.

Zaključak

Tokom testiranja pametnog telefona nisam naišao na probleme zbog nedostatka Google servisa. Uspeo sam da instaliram sve testne programe i igre, i da preuzmem World Pay za plaćanje u prodavnicama. Huawei ima sopstvenu prodavnicu aplikacija App Gallery, kao i Petal Search, koja vam omogućava da pronađete prave aplikacije na vebu.

EMUI školjka je oduvek bila jedna od mojih omiljenih, jer je po mom mišljenju, bila prva koja se približila Samsung-ovoj po broju funkcija i karakteristika, zaobilazeći je po glatkoći i brzini.

EMUI vam inače omogućava da povežete svoj pametni telefon sa monitorom i dobijete pravi mini-kompjuter sa interfejsom sličnim Windovs-u. Tako je Huawei kreativno ponovo zamislio Samsungov DEKS režim.

U novoj verziji EMUI 6, možda vredi napomenuti "Superfoldere". Ovo je velika fascikla koja prikazuje prvih 9 aplikacija (4 ikone zauzimaju prostor na ekranu) i omogućava im pristup. Unutar fascikli aplikacija, naravno, može biti više.

Odvojeno, možda, vredi pomenuti integraciju Huawei pametnih telefona i laptopa, što olakšava deljenje datoteka.

Ljubiteljima mobilne fotografije svakako mogu preporučiti pametni telefon za kupovinu. Međutim, u ovom segmentu cene postoji prilično oštra konkurencija. Postoji A-serija kompanije Samsung, za otprilike isti novac možete kupiti Xiaomi 12T i 12T Pro. Ako bih izrazio subjektivno mišljenje, onda bih izabrao između Huawei-a i 12. Xiaomi serije. Samsung je dobar sa vodootpornošću, ali inače u A-seriji, kompanija nudi prilično osnovni proizvod bez zanimljivih karakteristika.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024